روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی | International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی | International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking

روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی – 26 ژوئن مصادف با 5 تیر

International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking – 26 June

روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی، از سال 1989، هر ساله در 26 ژوئن مصادف با 5 تیر برگزار می شود. تاریخ 26 ژوئن برای بزرگداشت برچیدن تجارت تریاک توسط لین زکسو در هومن، گوانگدونگ است که در 25 ژوئن 1839، درست قبل از اولین جنگ تریاک در چین به پایان رسید.

لین زکسو

لین زکسو

این مراسم با قطعنامه 42/112 مجمع عمومی در 7 دسامبر 1987 برقرار شد.

قطعنامه 42/112 مجمع عمومی سازمان ملل

قطعنامه 42/112 مجمع عمومی سازمان ملل

در 26 ژوئن 1987، دو متن مهم (طرح جامع چند رشته‌ای از فعالیت‌های آینده در کنترل سوء مصرف مواد و اعلامیه کنفرانس بین‌المللی سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی) در کنفرانس بین‌المللی سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی که در وین برگزار شد به تصویب رسید.

در طی 17 تا 26 ژوئن 1987. کنفرانس توصیه کرد که باید یک روز سالانه برای نشان دادن اهمیت مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی برگزار شود. هر دو تاریخ 17 ژوئن و 26 ژوئن پیشنهاد شد و در جلسات بعدی 26 ژوئن انتخاب و در پیش نویس و قطعنامه نهایی ثبت شد. مبارزان مبارزه با مواد مخدر اغلب از آن به عنوان 6/26 یاد می کنند.

گزارش جهانی مواد مخدر سازمان ملل در سال 2007 ارزش تجارت غیرقانونی مواد مخدر را 322 میلیارد دلار در سال می‌داند.

مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونیکمپین ها، تجمعات، طراحی پوستر و بسیاری از برنامه های دیگر انجام می شود. مردم کشورهای مختلف این روز را با هم جشن می گیرند. با افزایش مصرف مواد، روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. سلامتی برای عدالت عدالت برای سلامتی، موضوع روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی، بر این نکته تأکید می‌کند که «عدالت و سلامتی دو روی یک سکه هستند در مورد رسیدگی به مشکلات مواد مخدر».

ز سال 2013، کمپینی به نام “حمایت کن. مجازات نکن” با 26 ژوئن همراه شده است. با هماهنگی کنسرسیوم بین‌المللی سیاست مواد مخدر، خواستار آن است که رویکردهای سیاست مواد مخدر بر سلامت، حقوق بشر و پایان دادن به جرم‌انگاری افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند متمرکز شود.روز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق غیرقانونی،

هر سال، افرادی مانند شما، کل جوامع و سازمان‌های مختلف در سراسر جهان به این مراسم جهانی می‌پیوندند تا آگاهی را در مورد مشکل عمده‌ای که مواد مخدر برای جامعه به وجود می‌آورد افزایش دهند.
با هم می توانیم با مشکل جهانی مواد مخدر مقابله کنیم!
هر سال، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد گزارش جهانی مواد مخدر را منتشر می کند که حاوی آمارهای کلیدی و داده های واقعی است که از طریق منابع رسمی، رویکردی مبتنی بر علم و تحقیقات به دست آمده است.

UNODC به ارائه حقایق و راه حل های عملی برای رسیدگی به مشکل فعلی مواد مخدر در جهان ادامه می دهد و متعهد به دستیابی به چشم انداز سلامت برای همه مبتنی بر علم است.

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top