دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش اینترلوکین 6 (IL-6)

اینترلوکین 6 (IL-6) یک سیتوکین چند منظوره است که به دلیل طیف گسترده ای از فعالیت های ایمنی و خون ساز و توانایی قوی آن در القای پاسخ فاز حاد، نقش مرکزی در دفاع میزبان ایفا می کند.

چرا آزمایش اینترلوکین 6 درخواست می شود؟

 • برای کمک به مانیتور پاسخ های التهابی مانند عفونت، سپسیس، لوپوس، یا آرتریت روماتوئید یا ارزیابی دیابت، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی
 • این سنجش برای کمک به شناسایی پاسخ التهابی شدید در بیماران مبتلا به COVID19 تایید شده استفاده می شود.

چه زمانی آزمایش اینترلوکین 6 بایستی انجام شود؟

 • معمولاً درخواست نمی شود، اما ممکن است زمانی استفاده شود که فردی با یکی از شرایط ذکر شده در بالا تشخیص داده شده باشد یا علائم و نشانه های مرتبط با آن را داشته باشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش اینترلوکین 6:

 • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش(EDTA دار)/ لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: پلاسما/ سرم
 • حجم نمونه: 0.5 میلی لیتر
لوله مورد نیاز برای آزمایش اینترلوکین 6

لوله مورد نیاز برای آزمایش اینترلوکین 6

 

 1. بلافاصله پس از جمع آوری نمونه، لوله را روی یخ مرطوب قرار دهید.
 2. به مدت 10 دقیقه در 1500 دور سانتریفیوژ کرده و پلاسما را در ویال پلاستیکی تقسیم کنید.
 3. نمونه را در 30 دقیقه فریز کنید.

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه--برای-آزمایش-اینترلوکین-6-(IL-6)

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-اینترلوکین-6-(IL-6)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش اینترلوکین 6:

الکتروکمی لومینسانس (ECL)

شرح روش

سنجش سیتوکین اینترلوکین 6 (IL-6) سیتوکین های انسانی را در یک صفحه 96 چاهکی اندازه گیری می کند. این روش از فرمت ایمونواسی ساندویچی استفاده می کند که در آن آنتی بادی های جذب بر روی یک نقطه در کف هر چاه پوشانده می شوند. نمونه های رقیق شده، کالیبراتورها و کنترل ها به صفحه اضافه می شوند.

در صورت وجود، اینترلوکین 6 (IL-6) به آنتی بادی های جذب شده متصل می شود. پس از انکوباسیون، یک محلول حاوی آنتی‌بادی‌های تشخیص کونژوگه با برچسب‌های الکتروکمی لومینسانس اضافه می‌شود. پس از انکوباسیون نهایی، یک بافر اضافه می شود که محیط شیمیایی مناسبی را برای الکتروکمی لومینسانس ایجاد می کند. سپس صفحه خوانده می شود.

دستگاه ولتاژی اعمال می کند که باعث می شود برچسب های متصل نور قابل اندازه گیری ساطع کنند. سپس شدت نور ساطع شده را اندازه گیری می شود و آن را با مجموعه ای از استانداردهای کمیت شناخته شده از طریق روش برازش منحنی لجستیکی 4 نقطه ای مرتبط می کند.

سنجش الکترو کمی لومینسانس

اساس کار سنجش الکترو کمی لومینسانس

آمادگی قبل از انجام آزمایش اینترلوکین 6:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش اینترلوکین 6 مورد بررسی قرار می گیرد؟

اینترلوکین 6 (IL-6) پروتئینی است که توسط سلول های مختلف تولید می شود. اینترلوکین 6 به تنظیم پاسخ های ایمنی کمک می کند، که باعث می شود آزمایش اینترلوکین 6 به طور بالقوه به عنوان نشانگر فعال شدن سیستم ایمنی مفید باشد. اینترلوکین 6 می تواند با التهاب، عفونت، اختلالات خودایمنی، بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها افزایش یابد. این آزمایش میزان اینترلوکین 6 را در خون اندازه گیری می کند.

سلول های ترشح کننده اینترلوکین 6

سلول های ترشح کننده اینترلوکین 6

اینترلوکین 6 جزء گروه بزرگی از مولکول ها به نام سیتوکین ها است. سیتوکین ها نقش های متعددی را در بدن ایفا می کنند و به ویژه در سیستم ایمنی برای کمک به هدایت پاسخ ایمنی بدن عمل می کنند. آنها بخشی از “آبشار التهابی” هستند که شامل فعال سازی هماهنگ و متوالی مسیرهای پاسخ ایمنی است.

آبشار سایتوکاینی

آبشار سایتوکاینی

اینترلوکین 6 (IL-6) یک سیتوکین مهم پیش التهابی است که نقش مهمی در ایمنی ذاتی و تطبیقی ​​ایفا می کند. و سلول های T تولید آن می تواند در پاسخ به تهاجم میکروبی یا سایر سیتوکین ها، مانند فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-alpha) و IL-1 بتا آغاز شود.

به عنوان بخشی از سیستم ایمنی ذاتی، IL-6 روی سلول‌های کبدی عمل می‌کند تا بیان پروتئین واکنش‌گر C، فیبرینوژن و آمیلوئید A سرم را که به عنوان واکنش‌دهنده‌های فاز حاد نیز شناخته می‌شود، القا کند. IL-6 همچنین نقش کلیدی در فعال کردن سلول های B تولید کننده آنتی بادی برای تکثیر دارد که منجر به افزایش پاسخ آنتی بادی می شود.

اعمال اینترلوکین 6

اعمال اینترلوکین 6

در شرایط عادی، IL-6 نقش مهمی در هموستاز سلولی ایفا می کند. با این حال، در طول شرایط التهابی، غلظت IL-6 در چندین برابر افزایش می‌یابد، که ارتباط بالینی آن را به عنوان یک سیگنال هشدار اصلی در انسان در پاسخ به عفونت‌ها (سپسیس/سپتی سمی)، التهاب، خودایمنی و سرطان برجسته می‌کند.

افزایش غلظت IL-6 در عفونت های موضعی (عفونت های مفصل مصنوعی [PJI]، پریودنتیت)، و سیستمیک (به عنوان مثال، سپسیس، کروناویروس 2019 [COVID-19])، بیماری های خود ایمنی (مانند آرتریت روماتوئید (RA)، لوپوس اریتماتوز سیستمیک، اسپوندیلیت آنکیلوزان، و بیماری التهابی روده)، و سرطان ها گزارش شده است.

بنابراین، سطوح سرمی IL-6 ارزیابی شده و گزارش شده است که شدت و پاسخ به درمان های هدفمند IL-6 را در PJI، سپسیس، COVID-19 و RA پیش بینی کرده است. به طور کلی، سیتوکین IL-6 نشانگر زیستی غیراختصاصی التهاب سیستمیک است که ممکن است در تصمیم گیری بالینی در زمینه مناسب مرتبط باشد.

نفش اینترلوکین 6 در عفونت کووید 19

نفش اینترلوکین 6 در عفونت کووید 19

اینترلوکئین 6 (IL-6) یک سیتوکین پلیوتروپیک است که به عنوان یک واسطه پیش التهابی و ضد التهابی عمل می کند و نقش مهمی در تکثیر و تمایز سلول ها در انسان ایفا می کند. IL-6 در بسیاری از موارد نقش دارد. پاسخ های فیزیولوژیکی، از جمله پاسخ فاز حاد، القای تب، رگ زایی، تمایز سلول های B و T و همچنین در متابولیسم لیپید و آهن. جریان خون، به سرعت سیستم دفاعی میزبان را برای انجام عملکردهای مختلف فعال می کند.

این سیتوکین واکنش های فاز حاد، پاسخ های ایمنی، خون سازی و اندام های داخلی مختلف را برای آماده شدن برای دفاع میزبان تحریک می کند. IL-6 یک واسطه مهم تب و پاسخ فاز حاد که سیستم ایمنی ذاتی را برای محافظت در برابر آسیب بافتی تقویت می کند

در موارد شدید، اندازه‌گیری سطح IL-6 می‌تواند باعث ایجاد سیگنال‌های دفاعی بیش از حد شود و بقا را تهدید کند. تولید مداوم و بیش از حد IL-6 می‌تواند در انواع بیماری‌های التهابی رخ دهد. از نظر تاریخی. اولین بیماری که با افزایش قابل توجه IL-6 همراه بود، میکسوم قلبی بود، یک تومور خوش خیم قلب، که در آن افزایش سطح IL-6 باعث علائم التهابی گسترده می شود.

سطوح IL-6 به طور قابل توجهی در بیماری کستلمن، یک بیماری نیز یافت می شود. که در آن بیماران از علائم التهابی شدید مربوط به نفوذ گسترده سلول‌های پلاسما بالغ به غدد لنفاوی رنج می‌برند. IL-6 در پاتوژنز آرتریت روماتوئید و سایر بیماری‌های خودایمنی نقش دارد. علیرغم رفع علائم بالینی عفونت حاد، با افزایش مرگ و میر همه علل و علت خاص در طول بستری و بیش از یک سال پس از پذیرش همراه است. افزایش مقادیر IL-6 در سرم با التهاب ریوی و ریه گسترده در بیماران کروناویروس SARS مشاهده می گردد

لنفوهیستوسیتوز هموفاگوسیتیک ثانویه (sHLH) یک سندرم بیش التهابی است که با افزایش شدید و اغلب کشنده در سطوح سیتوکین (از جمله IL-6) همراه با نارسایی چند ارگان مشخص می شود که معمولاً توسط عفونت های ویروسی ایجاد می شود. مشابه sHLH، با افزایش قابل توجهی از تعدادی از سیتوکین ها از جمله IL-6 در بیماران مبتلا به عفونت شدید COVID-19 گزارش شده است. مشخص شده است که سطوح IL-6  در بیماران مبتلا به عفونت شدید افزایش یافته است. COVID-19 در مقایسه با موارد غیر شدید IL-6 به عنوان پیش بینی کننده بالینی مرگ و میر در این بیماران گزارش شده است.

بسیاری از بیماران مبتلا به کووید-19 تأیید شده تب و/یا علائم پاسخ‌های التهابی شدید داشته‌اند، که گاهی به آن «سندرم آزادسازی سیتوکین» (CRS) یا «طوفان سیتوکین» گفته می‌شود. بیماران. علائم پاسخ التهابی شدید در COVID-19 ممکن است شامل تب، افت فشار خون باشد، اما محدود به آن نیست. تنگی نفس، اختلال عملکرد اندام، و نارسایی اندام. در میان سیتوکین های مختلف که ممکن است به التهاب سیستمیک کمک کنند، اندازه گیری IL-6 می تواند نشان دهنده شدت چنین التهابی باشد، زیرا IL-6 نقش مرکزی در التهاب دارد.

طوفان سیتوکین

طوفان سیتوکین

اندازه گیری IL-6 در بیماران تایید شده COVID-19 برای شناسایی بیماران با پاسخ التهابی شدید که ممکن است در معرض خطر لوله گذاری با تهویه مکانیکی باشند استفاده می شود. افزایش سطح IL-6 ممکن است یک شاخص مهم برای پاسخ التهابی شدید باشد.

عوامل مداخله گر در آزمایش اینترلوکین 6:

 • IL-6 پایداری محدودی دارد. پس از سانتریفیوژ، پلاسما باید فوراً منجمد شود یا در یخچال نگهداری شود. نمونه ها را می توان تنها به مدت 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری کرد و پس از این مدت باید منجمد شوند. نگهداری پلاسما برای هر مدت زمانی در دمای محیط قابل قبول نیست.
 • سلول ها می توانند سیتوکین ها را در لوله جمع آوری نمونه تولید کنند. بهتر است نمونه را فریز کنید.
 • سیتوکین ها می توانند در ظرف نمونه تجزیه شوند.
 • سیتوکین ها می توانند سیتوکین های دیگر را در حالی که در ظرف نمونه هستند تحریک یا مهار کنند

محدوده مرجع آزمایش اینترلوکین 6:

< or =1.8 pg/mL

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش اینترلوکین 6 استفاده می شود؟

اینترلوکین 6 ممکن است برای کمک به ارزیابی فردی که دارای بیماری مرتبط با التهاب، مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید، یا عفونت، مانند سپسیس است، استفاده شود. همچنین ممکن است در ارزیابی دیابت، سکته مغزی یا بیماری قلبی عروقی و کووید 19 استفاده شود.

چه زمانی آزمایش اینترلوکین 6 درخواست می شود؟

آزمایش اینترلوکین 6 اغلب درخواست نمی شود. پروتئین واکنشیC (CRP) متداول‌ترین آزمایش درخواستی برای ارزیابی التهاب است، اما اینترلوکین 6 ممکن است همراه با یا پس از آزمایش CRP زمانی که فرد علائم و نشانه‌های یک بیماری التهابی یا عفونت درخواست شود

نتیجه آزمایش اینترلوکین 6 چه چیزی را نشان می دهد؟

به طور معمول، اینترلوکین 6 در خون شناسایی نمی شود یا در سطوح پایین وجود دارد.

افزایش اینترلوکین 6 ممکن است به این معنی باشد که فرد مورد آزمایش یک بیماری التهابی دارد. اینترلوکین 6 با شرایط مختلف افزایش می یابد و در برخی موارد با افزایش خطر ابتلا به بیماری یا بدتر شدن پیش آگهی مرتبط است. افزایش اینترلوکین 6 ممکن است در شرایطی مانند:

 • آرتریت روماتوئید، لوپوس و سایر اختلالات خودایمنی
 • عفونت ها
 • سپسیس
 • برخی سرطان ها
 • دیابت
 • بیماری قلب و عروقی
 • سکته
 • کووید 19

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

توسیلیزوماب، دارویی که گیرنده اینترلوکین 6 را هدف قرار می دهد و از عملکرد اینترلوکین 6 جلوگیری می کند، برای برخی از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید تجویز می شود. این دارو التهاب را کاهش می دهد و پیشرفت تخریب مفصل را کند می کند. داروهای دیگری که اینترلوکین 6 (یا سایر سیتوکین ها) را هدف قرار می دهند در حال تحقیق و توسعه هستند.

نقش داروهای ضد اینترلوکین ۶

نقش داروهای ضد اینترلوکین ۶

سودمندی آزمایش اینترلوکین 6 در محیط پزشکی هنوز در حال اثبات است. محققان پزشکی به طور فعال در حال مطالعه اینترلوکین 6 و سایر سایتوکین ها برای درک بهتر عملکرد طبیعی این پروتئین ها در سیستم ایمنی و ارتباط آنها با انواع بیماری ها و شرایط هستند. هدف این است که مشخص شود آیا اینترلوکین 6 باعث بیماری می شود یا به آن کمک می کند. این نشان می دهد که چگونه می توان از آن برای کمک به تشخیص، درمان و مانیتور بیماری ها استفاده کرد. ممکن است برای کمک به درمان یا حتی به عنوان هدفی برای درمان این شرایط استفاده شود.

آیا می توان اینترلوکین 6 را در نمونه هایی غیر از خون اندازه گیری کرد؟

گاهی اوقات ممکن است اینترلوکین 6 در سایر مایعات بدن مانند مایع مفصلی (مایع سینوویال) و مایع مغزی نخاعی اندازه گیری شود.

آماده شدن نتایج آزمایش چقدر طول می کشد؟

این یک آزمایش معمولی نیست و همه آزمایشگاه ها این آزمایش را ارائه نمی دهند. به احتمال زیاد نمونه شما برای آزمایش به آزمایشگاه مرجع ارسال می شود و ممکن است از یک تا چند روز طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

آیا می توان سطح اینترلوکین 6 را کاهش داد؟

غلظت اینترلوکین 6 با کاهش التهاب کاهش می یابد، اما در حال حاضر شواهدی وجود ندارد که سطوح اینترلوکین 6 به تغییرات سبک زندگی پاسخ دهد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

 • Autoantibodies
 • C-Reactive Protein (CRP)

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

2019 review performed by Sarah E Wheeler PhD, FAACC, Assistant Professor University of Pittsburgh, Medical Director Automated Testing Laboratories UPMC Mercy, UPMC Children’s Hospital, Associate Medical Director Clinical Immunopathology UPMC Presbyterian, Shadyside, Magee Women’s Hospital.

Dieplinger B, Bocksrucker C, Egger M, Eggers C, Haltmayer M, Mueller T. Prognostic Value of Inflammatory and Cardiovascular Biomarkers for Prediction of 90-Day All-Cause Mortality after Acute Ischemic Stroke-Results from the Linz Stroke Unit Study. Clin Chem. 2017 Jun;63(6):1101-1109.

Akbari M, Hassan-Zadeh V. IL-6 signalling pathways and the development of type 2 diabetes. Inflammopharmacology. 2018 Jun;26(3):685-698.

Fan SL, Miller NS, Lee J, Remick DG. Diagnosing sepsis – The role of laboratory medicine. Clin Chim Acta. 2016 Sep 1;460:203-10.

Unver N, McAllister F. IL-6 family cytokines: Key inflammatory mediators as biomarkers and potential therapeutic targets. Cytokine Growth Factor Rev. 2018 Jun;41:10-17.

Vainer N, Dehlendorff C, Johansen JS. Systematic literature review of IL-6 as a biomarker or treatment target in patients with gastric, bile duct, pancreatic and colorectal cancer. Oncotarget. 2018 Jul 3;9(51):29820-29841.

Scheller J, Chalaris A, Schmidt-Arras D, Rose-John S. The pro- and anti-inflammatory properties of the cytokine interleukin-6. Biochim Biophys Acta. 2011 May;1813(5):878-88.

Kamimura D, Ishihara K, Hirano T. IL-6 signal transduction and its physiological roles: the signal orchestration model. Rev Physiol Biochem Pharmacol. 2003;149:1-38.

Ibrahim NE, Januzzi JL Jr. Beyond Natriuretic Peptides for Diagnosis and Management of Heart Failure. Clin Chem. 2017 Jan;63(1):211-222.

Duprez DA, Otvos J, Sanchez OA, Mackey RH, Tracy R, Jacobs DR Jr. Comparison of the Predictive Value of GlycA and Other Biomarkers of Inflammation for Total Death, Incident Cardiovascular Events, Noncardiovascular and Noncancer Inflammatory-Related Events, and Total Cancer Events. Clin Chem. 2016 Jul;62(7):1020-31.

Lowe, G. et. al. (2014). Circulating Inflammatory Markers and the Risk of Vascular Complications and Mortality in People With Type 2 Diabetes and Cardiovascular Disease or Risk Factors: The ADVANCE Study Medscape Multispecialty from Diabetes. 2014;63(3):1115-1123. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/821358. Accessed June 2014.

Genzen, J. (Updated 2014 May). Acute Phase Proteins – Acute Phase Reactants. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/AcutePhaseReactants.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed June 2014.

Erta, M. et. al. (2012 October 25). Interleukin-6, a Major Cytokine in the Central Nervous System. Int J Biol Sci. 2012; 8(9): 1254–1266. [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491449/. Accessed June 2014.

Ferrari, R. et. al. (2013). Three-Year Follow-Up of Interleukin 6 and C-Reactive Protein in Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Medscape Multispecialty from Respiratory Research. 2013;14(24) [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/804945. Accessed June 2014.

Check, W. (2011 March). Viewing inflammation, with markers new and old. CAP Today [On-line information]. Available online through http://www.cap.org. Accessed June 2014.

Kaptoge, S. et. al. (2014). Inflammatory Cytokines and Risk of Coronary Heart Disease New Prospective Study and Updated Meta-analysis. Medscape Multispecialty from Eur Heart J. 2014;35(9):578-589. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/821753. Accessed June 2014.

Barnes, T. et. al. (2011 July). The Many Faces of Interleukin-6: The Role of IL-6 in Inflammation, Vasculopathy, and Fibrosis in Systemic Sclerosis. International Journal of Rheumatology Volume 2011, Article ID 721608 [On-line information]. Available online at http://www.hindawi.com/journals/ijr/2011/721608/. Accessed June 2014.

Scheller, J. and Rose-John, S. (2012 July 28). The interleukin 6 pathway and atherosclerosis. The Lancet, Volume 380, Issue 9839, p 338. [On-line information]. Available online at http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(12)61246-X/fulltext. Accessed June 2014.

Kristiansen, O. and Mandrup-Poulsen, T. (2005 December). Interleukin-6 and Diabetes, The Good, the Bad, or the Indifferent? Diabetes, V 54 (2) [On-line information]. Available online at http://diabetes.diabetesjournals.org/content/54/suppl_2/S114.full. Accessed June 2014.

Lehman, C. and Meikle, A. W. (Updated 2013 September). Ischemic Heart Disease – IHD. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/IHD.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed June 2014.

O’Reilly, S. et. al. (2013 April 12). Interleukin-6: a new therapeutic target in systemic sclerosis? Clinical & Translational Immunology (2013) 2, e4; doi:10.1038/cti.2013.2 [On-line information]. Available online at http://www.nature.com/cti/journal/v2/n4/full/cti20132a.html. Accessed June 2014.

Schellera, J. et. al. (2011 May). The pro- and anti-inflammatory properties of the cytokine interleukin-6. Biochimica et Biophysica Acta 1813 (2011) 878–888 [On-line information]. Available online at http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0167488911000425. Accessed June 2014.

Lewis, R. (2013 September 16). Chronic Inflammation May Preclude Healthy Aging. Medscape Medical News [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/811107. Accessed June 2014.

Nainggolan, L. (2012 March 15). Gene Studies: IL-6 Pathway Has Causal Role in Heart Disease. Medscape Multispecialty [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/760285. Accessed June 2014.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 348-349.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 489.

Elecsys IL-6 [package instert]. Indianapolis, IN: Roche Diagnostics; 2020.

Fact Sheet for Health Care Providers: Elecsys IL-6–Roche Diagnostics. US Food and Drug Administration Web site. https://www.fda.gov/media/138594/download. June 2, 2020. Accessed September 2020.

Fact Sheet for Patients: Elecsys IL-6–Roche Diagnostics. US Food and Drug Administration Web site. https://www.fda.gov/media/138597/download. June 2, 2020. Accessed September 2020.

Uciechowski P, Dempke WCM. Interleukin-6: A Masterplayer in the Cytokine Network. Oncology. 2020;98(3):131-137. PubMed 31958792

Tanaka T, Narazaki M, Kishimoto T. IL-6 in inflammation, immunity, and disease. Cold Spring Harb Perspect Biol. 2014 Sep 4;6(10):a016295. PubMed 25190079

Kishimoto T. Interleukin-6. In: Thomson AW, Lotze MT eds. Cytokine Handbook. Vol. 1, 4th ed. San Diego, CA: Academic Press; 2003:281-302.

Kishimoto T. IL-6: from its discovery to clinical applications. Int Immunol. 2010 May;22(5):347-352. PubMed 20410258

Mihara M, Hashizume M, Yoshida H, Suzuki M, Shiina M. IL-6/IL-6 receptor system and its role in physiological and pathological conditions. Clin Sci (Lond). 2012 Feb;122(4):143-159. PubMed 22029668

Tanaka T, Narazaki M, Kishimoto T. Immunotherapeutic implications of IL-6 blockade for cytokine storm. Immunotherapy. 2016 Jul;8(8):959-970. PubMed 27381687

Hunter CA, Jones SA. IL-6 as a keystone cytokine in health and disease. Nat Immunol. 2015 May;16(5):448-457. PubMed 25898198

Mendoza CE, Rosado MF, Bernal L. The role of interleukin-6 in cases of cardiac myxoma. Clinical features, immunologic abnormalities, and a possible role in recurrence. Tex Heart Inst J. 2001;28(1):3-7. PubMed 11330738

Jourdan M, Bataille R, Seguin J, Zhang XG, Chaptal PA, Klein B. Constitutive production of interleukin-6 and immunologic features in cardiac myxomas. Arthritis Rheum. 1990 Mar;33(3):398-402. PubMed 1690543

Yoshizaki K, Murayama S, Ito H, Koga T. The Role of Interleukin-6 in Castleman Disease. Hematol Oncol Clin North Am. 2018 Feb;32(1):23-36. PubMed 29157617

Choy E. Understanding the dynamics: pathways involved in the pathogenesis of rheumatoid arthritis. Rheumatology (Oxford). 2012 Jul;51 Suppl 5:v3-11. PubMed 22718924

Favalli EG, Ingegnoli F, De Lucia O, Cincinelli G, Cimaz R, Caporali R. COVID-19 infection and rheumatoid arthritis: Faraway, so close! Autoimmun Rev. 2020 May;19(5):102523. PubMed 32205186

Tsalik EL, Jaggers LB, Glickman SW, et al. Discriminative value of inflammatory biomarkers for suspected sepsis. J Emerg Med. 2012 Jul;43(1):97-106. PubMed 22056545

Yende S, D’Angelo G, Kellum JA, et al. Inflammatory markers at hospital discharge predict subsequent mortality after pneumonia and sepsis. Am J Respir Crit Care Med. 2008 Jun 1;177(11):1242-1247. PubMed 18369199

Kellum JA, Kong L, Fink MP, et al. Understanding the inflammatory cytokine response in pneumonia and sepsis: results of the Genetic and Inflammatory Markers of Sepsis (GenIMS) Study. Arch Intern Med. 2007 Aug 13-27;167(15):1655-1663. PubMed 17698689

Wong CK, Lam CW, Wu AK, et al. Plasma inflammatory cytokines and chemokines in severe acute respiratory syndrome. Clin Exp Immunol. 2004 Apr;136(1):95-103. PubMed 15030519

Tisoncik JR, Korth MJ, Simmons CP, Farrar J, Martin TR, Katze MG. Into the eye of the cytokine storm. Microbiol Mol Biol Rev. 2012 Mar;76(1):16-32. PubMed 22390970

Ramos-Casals M, Brito-Zerón P, López-Guillermo A, Khamashta MA, Bosch X. Adult haemophagocytic syndrome. Lancet. 2014 Apr 26;383(9927):1503-1516. PubMed 24290661

Seguin A, Galicier L, Boutboul D, Lemiale V, Azoulay E. Pulmonary Involvement in Patients With Hemophagocytic Lymphohistiocytosis. Chest. 2016 May;149(5):1294-1301. PubMed 26836913

Chen N, Zhou M, Dong X, et al. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. Lancet. 2020 Feb 15;395(10223):507-513. PubMed 32007143

Mehta P, McAuley DF, Brown M, et al. COVID-19: consider cytokine storm syndromes and immunosuppression. Lancet. 2020 Mar 28;395(10229):1033-1034. PubMed 32192578

McGonagle D, Sharif K, O’Regan A, Bridgewood C. The Role of Cytokines including Interleukin-6 in COVID-19 induced Pneumonia and Macrophage Activation Syndrome-Like Disease. Autoimmun Rev. 2020 Apr 3:102537. PubMed 32251717

Qin C, Zhou L, Hu Z, et al. Dysregulation of immune response in patients with COVID-19 in Wuhan, China. Clin Infect Dis. 2020 Jul 28;71(15):762-768. PubMed 32161940

Wan S, Yi Q, Fan S, et al. Relationships among lymphocyte subsets, cytokines, and the pulmonary inflammation index in coronavirus (COVID-19) infected patients. Br J Haematol. 2020 May;189(3):428-437. PubMed 32297671

Zhou F, Yu T, Du R, et al. Clinical course and risk factors for mortality of adult inpatients with COVID-19 in Wuhan, China: a retrospective cohort study. Lancet. 2020 Mar 28;395(10229):1054-1062. PubMed 32171076

Mandel M, Harari G, Gurevich M, Achiron A. Cytokine prediction of mortality in COVID19 patients. Cytokine. 2020 Oct;134:155190. PubMed 32673995

Cummings MJ, Baldwin MR, Abrams D, et al. Epidemiology, clinical course, and outcomes of critically ill adults with COVID-19 in New York City: a prospective cohort study. Lancet. 2020 Jun 6;395(10239):1763-1770. PubMed 32442528

Liu F, Li L, Xu M, et al. Prognostic value of interleukin-6, C-reactive protein, and procalcitonin in patients with COVID-19. J Clin Virol. 2020 Jun;127:104370. PubMed 32344321

Herold T, Jurinovic V, Arnreich C, et al. Elevated levels of IL-6 and CRP predict the need for mechanical ventilation in COVID-19. J Allergy Clin Immunol. 2020 Jul;146(1):128-136.e4. PubMed 32425269

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top