ترشح-اینترفرون-گاما

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی گاما اینترفرون) یک آزمایش خون است که برای کمک به تشخیص سل فعال و عفونت سل نهفته(مایکوباکتریوم توبرکلوزیس)، بهینه شده است.

اسامی دیگر:

 • TB Blood Test
 • Interferon-Gamma Release Assay
 • QuantiFERON®-TB Gold Plus (QFT-Plus)
 • T-SPOT®.TB test (T-Spot)

چرا آزمایش IGRA درخواست می شود؟

این آزمایش برای تشخیص عفونت فعال سل در بیمارانی که اخیراً در معرض عفونت سل قرار گرفته اند یا مشکوک به ابتلا به آن هستند، استفاده می شود.

چه زمانی آزمایش IGRA بایستی انجام شود؟

اگر علائم سل را تجربه کرده اید، پزشک ممکن است آزمایش خون سل را برای کمک به تشخیص بیماری سل درخواست کند.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش IGRA:

ظرف/لوله: لوله مخصوص تست ایگرا/ لوله با درب سبز حاوی هپارین

نوع نمونه: خون کامل(پلاسما)

حجم نمونه: 4 میلی لیتر: 1 میلی لیتر در هر لوله (4 لوله)

لوله-های-آزمایش-IGRA
لوله-های آزمایش IGRA

برای آزمایش IGRA نمونه خون لازم است، به شرح زیر:

 • 1 میلی لیتر خون کامل را در هر چهار لوله جمع آوری آزمایشگاهی جمع آوری کنید. دقت IGRA به جمع آوری و انکوباسیون مناسب نمونه خون بستگی دارد.حجم خون باید لوله تا  نزدیکی علامت 1 میلی لیتری باشد. حجم کم  یا حجم بالای نمونه خارج از محدوده 0/8 تا 1/2 میلی لیتر ممکن است منجر به نتایج اشتباه شود.
 • بلافاصله پس از جمع آوری، هر لوله نمونه باید 10 بار به شدت به صورت بالا و پایین تکان داده شود تا اطمینان حاصل شود که تمام سطح داخلی لوله با خون پوشانده شده است. این کار آنتی ژن های تحریک کننده را توزیع می کند و امکان پردازش و ارائه بهینه آنتی ژن ها به سلول های T را فراهم می کند که باعث آزاد شدن IFN-γ می شود.

نام روش انجام آزمایش IGRA:

سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA)

شرح روش:

تست QuantiFERON-TB Gold Plus از لوله های مخصوص جمع آوری خون استفاده می کند. دو تا از 4 لوله جمع آوری حاوی آنتی ژن هایی هستند که پروتئین های خاصی از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس را نشان می دهند و 2 تا از لوله ها کنترل هستند (نیل و میتوژن). TB Antigen Tube 1 (TB1) و TB Antigen Tube 2 (TB2) هر دو حاوی آنتی ژن های پپتیدی از آنتی ژن های ESAT-6 و CFP-10 مرتبط با مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (MTB) هستند و برای ایجاد ایمنی با واسطه سلولی (CMI) پاسخ از لنفوسیت های T-helper+ CD4طراحی شده اند.

لوله TB2 حاوی مجموعه دیگری از پپتیدها است که برای القای پاسخ CMI از لنفوسیت‌های T سیتوتوکسیک +CD8 هدف قرار می‌گیرند. لوله ها بلافاصله پس از جمع آوری تکان داده می شوند تا آنتی ژن با خون مخلوط شود و سپس در 37 درجه سانتیگراد ظرف 16 ساعت از جمع آوری انکوبه می شوند. لوله ها به مدت 16 تا 24 ساعت انکوبه می شوند و سپس پلاسما برای وجود اینترفرون گاما (IFN-گاما) تولید شده در پاسخ به آنتی ژن های پپتیدی آزمایش می شود. مقدار IFN-گاما با روش ایمونوسوربنت متصل به آنزیم بر حسب IU/mL اندازه گیری می شود.

هنگامی که نتایج به طور قابل توجهی بالاتر از مقدار کنترل منفی باشد، یک آزمایش برای پاسخ IFN-گاما به کوکتل آنتی ژن سل مثبت در نظر گرفته می شود. لوله Nil برای پس زمینه، اثرات آنتی بادی هتروفیل یا IFN-گامای غیر اختصاصی در نمونه های خون تنظیم می شود. سطح IFN-گاما لوله Nil از سطح IFN-گاما برای لوله های آنتی ژن TB1 و TB2 و لوله میتوژن کم می شود.

نمونه پلاسمای تحریک شده با میتوژن به عنوان یک کنترل IFN-گاما مثبت برای هر نمونه آزمایش شده عمل می کند. پاسخ کم به میتوژن (k<0.5 IU/mL) نشان دهنده یک نتیجه نامشخص زمانی است که نمونه خون نیز پاسخ منفی به آنتی ژن های سل داشته باشد. این الگو ممکن است با لنفوسیت های ناکافی، کاهش فعالیت به دلیل حمل و نقل طولانی مدت نمونه، یا جابجایی نامناسب نمونه، از جمله پر شدن/اختلاط لوله های خون یا ناتوانی لنفوسیت های بیمار در تولید IFN-گاما رخ دهد. سطوح بالای IFN-گاما در لوله Nil ممکن است با حضور آنتی بادی های هتروفیل یا به دلیل ترشح ذاتی IFN-گاما رخ دهد.

روش-انجام-آزمایش-IGRA
روش انجام آزمایش IGRA

آمادگی قبل از انجام آزمایش IGRA:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش IGRA مورد بررسی قرار می گیرد؟

مایکوباکتریوم توبرکلوزیس باکتری مسئول بیماری عفونی به نام سل (TB) است. به راحتی از فردی به فرد دیگر عمدتاً از طریق سرفه و عطسه سرایت می کند. قرار گرفتن در معرض مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می تواند باعث عفونت سل شود که ممکن است منجر به بیماری سل شود. سل عمدتاً به ریه ها آسیب می رساند اما به سایر اندام های حیاتی مانند مغز، ستون فقرات و کلیه ها نیز آسیب می رساند.

اسمیر باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس
اسمیر باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس

آزمایش خون سل، یا سنجش رهاسازی اینترفرون گاما (IGRAs)، برای بررسی عفونت سل استفاده می شود. همچنین برای کمک به تشخیص زمانی که فردی علائم بیماری سل را نشان می دهد استفاده می شود. آزمایش خون سل از یک نمونه خون برای جستجوی علائم واکنش ایمنی به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس استفاده می کند.

آزمایش IGRA برای اندازه‌گیری پاسخ ایمنی فرد به باکتری‌هایی که باعث سل می‌شوند، استفاده می‌شود،همچنین به عنوان یک ابزار غربالگری برای عفونت سل و به عنوان یک ابزار تشخیصی برای بیماری سل استفاده می شود.

عفونت سل زمانی است که فرد حامل باکتری سل است، اما سیستم ایمنی بدن او قادر است عفونت را تحت کنترل نگه دارد. به آن سل نهفته نیز می گویند. افراد مبتلا به عفونت سل نهفته علائم سل را نشان نمی دهند و نمی توانند آن را به دیگران سرایت دهند. با این حال، اگر درمان نشود، ممکن است به بیماری سل تبدیل شود.

بیماری سل زمانی است که سیستم ایمنی فرد قادر به کنترل عفونت باکتری سل نیست. گاهی اوقات به آن سل فعال می گویند. افراد مبتلا به بیماری سل معمولا علائم سل را نشان می دهند و می توانند سل را به دیگران سرایت کنند.

آزمایش خون سل می تواند به عنوان یک آزمایش غربالگری برای عفونت سل یا به عنوان بخشی از یک کار تشخیصی برای بیماری سل استفاده شود.

آزمایش IGRA فقط می تواند نشان دهد که یک فرد دارای واکنش سیستم ایمنی به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است یا خیر. برای تعیین اینکه آیا فرد معیارهای تشخیص عفونت سل یا بیماری سل را برآورده می کند، آزمایش های اضافی مورد نیاز است.

عفونت سل نهفته (LTBI) یک بیماری غیرواگیر و بدون علامت است که برای سال‌ها در افراد باقی می‌ماند و ممکن است به بیماری سل فعال، به‌ویژه در بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی تبدیل شود. هدف اولیه برای تشخیص LTBI، شروع درمان پزشکی به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری فعال است. تشخیص LTBI با استفاده از تست پوستی توبرکولین (TST) انجام می شود. با این حال، TST دارای محدودیت‌های خاصی است، از جمله تفسیر ذهنی، حساسیت محدود در بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی، و احتمال نتایج مثبت کاذب در افرادی که واکسن باسیل Calmett-Guerin (BCG) را دریافت کرده‌اند یا با سایر مایکوباکتریوم‌ها آلوده شده‌اند.

تست QuantiFERON-TB یک سنجش آزادسازی اینترفرون گاما (IGRA) است که پاسخ ایمنی سلولی به 2 آنتی ژن کمپلکس مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، ESAT-6 و CFP-10 را با اندازه گیری سطوح IFN-گاما در پلاسما ارزیابی می کند. این 2 پروتئین در همه سویه‌های باسیل Calmett-Guerin (BCG) و در اکثر مایکوباکتری‌های غیر سل به استثنای مایکوباکتریوم کانزاسی، مایکوباکتریوم szulgai و مایکوباکتریوم مارینوم وجود ندارند.

افراد آلوده به عوامل کمپلکس سل، از جمله M tuberculosis، Mycobacterium bovis، Mycobacterium africanum، Mycobacterium microti، Mycobacterium caprae و Mycobacterium canetti، معمولاً لنفوسیت هایی در خون خود دارند که این آنتی ژن های خاص را تشخیص می دهند و منجر به تولید و ترشح IFN گاما می شوند. این سیتوکین متعاقباً با استفاده از روش ایمونوسوربنت متصل به آنزیم IFN-گاما شناسایی و تعیین می شود.

مراحل انجام تست QuantiFERON-TB
مراحل انجام تست IGRA

در عفونت سل، سلول های +TCD4 از طریق ترشح IFN-گاما نقش مهمی در کنترل ایمنی ایفا می کنند. نسخه قبلی سنجش QFT-Plus، روش QuantiFERON-TB Gold In-Tube (QFT-Gold)، فقط IFN-گامای ترشح شده از سلول های +TCD4 را شناسایی کرد. اکنون شواهدی از نقش سلول‌های +TCD8 در دفاع میزبان در برابر عفونت سل با تولید IFN-گاما و همچنین با تحریک ماکروفاژها برای سرکوب رشد باکتری سل، کشتن سلول‌های آلوده و لیز مستقیم باکتری سل داخل سلولی حمایت می‌کنند.

سلول های +TCD8 اختصاصی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس تولید کننده IFN-گاما در افراد مبتلا به LTBI و در بیماران مبتلا به سل فعال شناسایی شده است. سلول‌های +TCD8 اختصاصی ESAT-6 و CFP-10 نیز بیشتر در بیماران مبتلا به سل فعال (TB) در مقایسه با بیماران مبتلا به LTBI توصیف شده‌اند و در بیماران HIV مثبت و کودکان مبتلا به بیماری سل شناسایی شده‌اند.

سنجش QFT-Plus دارای 2 لوله آنتی ژن سل مجزا است: لوله آنتی ژن TB 1 و TB2. هر دو لوله حاوی آنتی ژن های پپتیدی از ESAT-6 و CFP-10 برای تحریک پاسخ IFN-گامای سلول +TCD4 هستند. با این حال، لوله TB2 همچنین حاوی مجموعه دیگری از پپتیدهای ESAT-6 و CFP-10 است که به طور خاص برای تحریک پاسخ سلول +TCD8 طراحی شده است.

عوامل مداخله گر در آزمایش IGRA:

آنتی بادی های هتروفیل (مثلاً ضد موش انسانی) در سرم یا پلاسمای افراد خاص به عنوان عامل ایجاد تداخل در سنجش ایمنی شناخته شده است. این آنتی بادی‌های ناشی از سایر شرایط التهابی ممکن است با پاسخ‌های خاص به پپتیدهای ESAT-6، CFP-10 یا TB7.7 تداخل داشته باشند که منجر به نتایج نامشخص و غیرقابل اطمینان می‌شود.

نتیجه آزمایش گامای اینترفرون منفی کاذب (IGRA) می تواند ناشی از مرحله عفونت (یعنی نمونه به دست آمده قبل از ایجاد پاسخ ایمنی سلولی) یا سایر عوامل ایمونولوژیک فردی باشد.

در حالی که ESAT-6 و CFP-10 در همه سویه های باسیل Calmett-Guerin (BCG) و بسیاری از مایکوباکتری های غیر سلی شناخته شده وجود ندارند، ممکن است یک نتیجه مثبت QFT-Plus ممکن است به دلیل عفونت با مایکوباکتریوم کانزاسی، مایکوباکتریوم szulgai یا مایکوباکتریوم مارینوم در صورت مشکوک بودن به چنین عفونت هایی، باید آزمایش های جایگزین انجام شود.

اگر واکسیناسیون mRNA COVID-19 قبلاً انجام شده است، TST یا IGRA را تا 4 هفته پس از تکمیل واکسیناسیون 2 دوز mRNA COVID-19 به تعویق بیندازید.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

سوالات متداول

چه چیزی در آزمایش IGRA مورد بررسی قرار می گیرد؟

تنها یک نتیجه مثبت از این آزمایش نباید صرفاً برای تشخیص سل نهفته (TB) استفاده شود. نتایج باید همراه با ارزیابی خطر، رادیوگرافی و سایر ارزیابی‌های پزشکی و تشخیصی مورد استفاده قرار گیرند.

مثبت:

پاسخ اینترفرون گاما (IFN-گاما) به آنتی ژن های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس شناسایی شد که نشان دهنده عفونت با سل است. نتایج مثبت در بیماران با خطر کم ابتلا به سل باید با احتیاط تفسیر شود و تکرار آزمایش بر روی نمونه جدید باید طبق توصیه انجمن قفسه سینه آمریکا در سال 2017، انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (ATS) در نظر گرفته شود. مثبت کاذب ممکن است در بیماران مبتلا به عفونت قبلی با مایکوباکتریوم مارینوم، مایکوباکتریوم szulgai، یا مایکوباکتریوم کانزاسی رخ دهد.

منفی:

هیچ پاسخ IFN-گاما به آنتی ژن های سل مشاهده نشده است. عفونت نهفته با سل بعید است. یک نتیجه منفی تنها عفونت با سل را رد نمی کند. در بیماران در معرض خطر بالای عفونت سل، آزمایش دوم باید مطابق با دستورالعمل‌های عمل بالینی ATS/IDSA/CDC 2017 برای تشخیص سل در بزرگسالان و کودکان در نظر گرفته شود.

نامشخص به دلیل مقدار کم میتوژن:

نتایج نامشخص به دلیل سطح پایین IFN-گاما در لوله میتوژن (کنترل مثبت). این ممکن است به دلیل تعداد کم لنفوسیت ها، کاهش فعالیت لنفوسیتی، یا ناتوانی لنفوسیت های بیمار در تولید IFN-گاما رخ دهد.

نامشخص به دلیل مقدار بالای صفر:

نتایج نامشخص به دلیل سطح بالای IFN-گاما در لوله Nil (کنترل منفی). این ممکن است به دلیل اثرات آنتی بادی هتروفیل یا غیراختصاصی IFN-گامای در حال گردش در نمونه خون بیمار رخ دهد. آزمایش مجدد بر روی یک نمونه جدید پیشنهاد می شود.

چه زمانی آزمایش IGRA درخواست می شود؟

اگر سابقه سلامتی، وضعیت زندگی یا شرایط کاری شما را در معرض خطر قرار گرفتن در معرض سل قرار دهد، آزمایش IGRA توصیه می شود. این عوامل خطر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ارتباط نزدیک با فردی که مبتلا به سل است
 • متولد شدن یا سفر به نقاطی از جهان که سل شایع تر است، مانند مکزیک، فیلیپین یا هند.
 • زندگی یا کار در یک محیط گروهی بزرگ مانند یک مرکز مراقبت های بهداشتی، خانه سالمندان، سرپناه بی خانمان ها یا مرکز اصلاح و تربیت.
 • داشتن برخی شرایط سلامتی مانند دیابت، پیوند عضو قبلی، مصرف مواد مخدر داخل وریدی یا HIV/AIDS.
 • اگر علائم سل را تجربه کرده اید، پزشک ممکن است آزمایش خون سل را برای کمک به تشخیص بیماری سل درخواست کند.

سل ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • سرفه مداوم که سه هفته یا بیشتر طول کشیده باشد.
 • سرفه ای که خون یا مخاط تولید می کند.
 • درد قفسه سینه
 • خستگی
 • کمبود اشتها و/یا کاهش وزن.
 • تب، لرز یا تعریق شبانه.

آزمایش IGRA برای افراد خاص، از جمله افرادی که با واکسن سل  Calmette-Guérin(BCG) واکسینه شده اند و کسانی که ممکن است نتوانند در چندین قرار ملاقات که برای آزمایش پوستی سل لازم است شرکت کنند، ترجیح داده می شود.

آیا نتایج آزمایش IGRA دقیق است؟

آزمایش خون سل قابل اعتماد و به طور گسترده استفاده می شود. مثبت کاذب، که در آن آزمایش فرد با وجود نداشتن عفونت مثبت می شود، در آزمایش IGRA غیرمعمول است.

آزمایش IGRA محدودیت هایی دارد و می تواند منفی کاذب ایجاد کند که در آن فرد با وجود داشتن عفونت سل، نتیجه آزمایش منفی می دهد. این می تواند در افراد مبتلا به شرایط سرکوبگر سیستم ایمنی رخ دهد، از جمله: عفونت HIV، بیماری سل شناخته شده یا آنرژی، که فقدان یک پاسخ ایمنی معمولی است.

زمان انجام آزمایش IGRA نیز می تواند بر صحت نتایج تأثیر بگذارد. اگر یک فرد خیلی زود پس از قرار گرفتن در معرض باکتری سل آزمایش شود، ممکن است نتیجه منفی کاذب داشته باشد. کارشناسان توصیه می کنند که حداقل 6 تا 8 هفته پس از قرار گرفتن در معرض سل، آزمایش انجام شود.

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

آیا به آزمایش های بعدی نیاز است؟

اگر آزمایش خون سل نتیجه مثبت را نشان دهد، از آزمایش‌های پیگیری و سایر ارزیابی‌های بالینی برای تعیین اینکه آیا عفونت سل به بیماری سل فعال پیشرفت کرده است یا خیر، استفاده می‌شود. مراقبت های بعدی معمولاً شامل بررسی تاریخچه سلامت فرد، معاینه فیزیکی و عکس برداری از قفسه سینه است.

اگر علائم بیماری سل وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش های تشخیصی اضافی برای بررسی وجود باکتری سل در قسمت های مختلف بدن درخواست شود. کشت خلط می تواند خلط ریه ها را آزمایش کند. در صورت وجود علائمی مبنی بر تأثیر سل بر سایر اندام ها، ممکن است نمونه های ادرار یا بافت نیز جمع آوری شود.

مقایسه آزمایش IGRA و تست پوستی TB

آزمایش IGRA و تست پوستی TB هر دو برای بررسی عفونت سل استفاده می شوند. در حالی که آزمایش IGRA از نمونه خون استفاده می کند، آزمایش پوستی سل با تزریق مقدار کمی محلول آزمایش سل به نام توبرکولین، درست زیر پوست ساعد و بررسی واکنش ایمنی موضعی عمل می کند. این آزمایش به هیچ نمونه ای نیاز ندارد، اما نیاز به بازدید بعدی در یک دوره 48 تا 72 ساعته برای به دست آوردن خواندن دقیق نتایج دارد.

آزمایش-پوستی-توبرکولیندر حالی که آزمایش پوستی سل و آزمایش خون سل هر دو مؤثر هستند، عواملی مانند سن بیمار، سلامت کلی، وضعیت واکسیناسیون سل، همراه با هزینه آزمایش و در دسترس بودن در هنگام تعیین اینکه کدام آزمایش برای وضعیت بیمار مناسب است در نظر گرفته می شود.

آیا می توان از آزمایش IGRA برای تشخیص سل خارج ریوی استفاده کرد؟

آزمایش IGRA در حال حاضر نباید به عنوان یک ابزار تشخیصی معمول برای سل فعال استفاده شوند. توصیه می‌شود که این آزمایش‌ها فقط در تشخیص اولیه سل فعال زمانی در نظر گرفته شوند که تأیید تشخیص سل با کشت امکان‌پذیر نباشد و زمانی که پشتیبانی قوی برای تشخیص از طریق آزمایش‌های رادیولوژیکی و هیستوپاتولوژیک وجود نداشته باشد. تصمیم نهایی باید بر اساس مشخصات بالینی باشد. تست های IGRA نمی توانند بین سل فعال و LTBI تمایز قائل شوند. تحقیقات بیشتر در مورد نقش آنها در سل خارج ریوی در حال حاضر در حال انجام است.

آیا می توان از آزمایش IGRA برای نوزادان، کودکان و بزرگسالان استفاده کرد؟

بله. با این حال، تصور می‌شود که دقت تشخیصی تست‌های IGRA در کودکان به دلیل سیستم ایمنی نسبتاً نابالغ کمتر از بزرگسالان است. تحقیقات در مورد این موضوع در حال انجام است و این پرسش و پاسخ با جمع آوری شواهد بیشتر برای دقت تشخیصی آنها در کودکان تجدید نظر خواهد شد.

آیا نتایج تحت تأثیر بارداری قرار می گیرد؟

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا نتایج آزمایشات IGRA تحت تأثیر بارداری قرار دارد یا خیر در دسترس نیست.

مطالب مرتبط در این سایت:

در جای دیگر وب:

 

منابع مورد استفاده در این مطلب

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Antigen. Updated July 11, 2019. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/002224.htm

Adams LV, Starke JR. Latent tuberculosis infection in children. In: Fordham von Reyn C, Edwards MS, eds. UpToDate. Updated June 8, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/latent-tuberculosis-infection-in-children

Adams LV, Starke JR. Tuberculosis disease in children. In: Fordham von Reyn C, Edwards MS, eds. UpToDate. Updated June 9, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/tuberculosis-disease-in-children/

Benditt D. Reflex syncope in adults and adolescents: Treatment. In: Kowey P, ed. UpToDate. Updated May 15, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/reflex-syncope-in-adults-and-adolescents-treatment/

Bernardo J. Diagnosis of pulmonary tuberculosis in adults. In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated June 1, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/diagnosis-of-pulmonary-tuberculosis-in-adults

Centers for Disease Control and Prevention. Tuberculosis: General information. Updated October 28, 2011. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/general/tb.htm

Centers for Disease Control and Prevention. BCG vaccine. Updated May 4, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/prevention/bcg.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Diagnosing latent TB infection & disease. Updated April 18, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/topic/testing/diagnosingltbi.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Interferon-Gamma Release Assays (IGRAs) – blood tests for TB Infection. Updated May 4, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/igra.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Vaccine safety: Fainting after vaccination. Updated August 25, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/fainting.html

Centers for Disease Control and Prevention. Tuberculin skin testing. Updated November 2, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/skintesting.htm

Centers for Disease Control and Prevention. TB screening and testing of health care personnel. Updated March 8, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/skintesting.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Questions and answers about tuberculosis. Updated June 22, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/faqs/tb-qa.htm

Galena HJ. Complications occurring from diagnostic venipuncture. J Fam Pract. 1992;34(5):582-584.

Mazurek GH, Jereb J, Vernon A, et al. Updated guidelines for using interferon gamma release assays to detect Mycobacterium tuberculosis infection: United States, 2010. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2010;59(RR05):1–25.

MedlinePlus: National Library of Medicine. Sputum culture. Updated August 18, 2020. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/sputum-culture/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Tuberculosis. Updated May 21, 2021. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/tuberculosis.html

MedlinePlus: National Library of Medicine. Mycobacterial infections. Updated June 8, 2021. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/mycobacterialinfections.html

MedlinePlus: National Library of Medicine. Tuberculosis screening. Updated August 26, 2021. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/tuberculosis-screening/

Manzies D. Use of interferon-gamma release assays for diagnosis of latent tuberculosis infection (tuberculosis screening) in adults. In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated February 02, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/use-of-interferon-gamma-release-assays-for-diagnosis-of-latent-tuberculosis-infection-tuberculosis-screening-in-adults/

Menzies D. Approach to diagnosis of latent tuberculosis infection (tuberculosis screening) in adults. In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated August 25, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/approach-to-diagnosis-of-latent-tuberculosis-infection-tuberculosis-screening-in-adults/

Murphy C, Bernardo J. Patient education: Tuberculosis (beyond the basics). In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated March 6, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/tuberculosis-beyond-the-basics?topicRef=8005&source=related_link

Sosa LE, Njie GJ, Lobato MN, et al. Tuberculosis Screening, Testing, and Treatment of U.S. Health Care Personnel: Recommendations from the National Tuberculosis Controllers Association and CDC, 2019. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2019;68(19):439–443. DOI: http://dx.doi.org/10.15585/mmwr.mm6819a3

US Department of Health and Human Services. Vaccine types. Updated April 29, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.hhs.gov/immunization/basics/types/index.html

US Preventive Services Task Force. Latent tuberculosis infection: Screening. Updated September 06, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/uspstf/recommendation/latent-tuberculosis-infection-screening

 

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *