آزمایش IGRA | سنجش رهاسازی اینترفرون گاما | آزمایش ایگرا | Interferon-Gamma Release Assay | آزمایش اینترفرون گاما

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
14 آذر 1402
آخرین بروزرسانی
14 آذر 1402
آزمایش IGRA | سنجش رهاسازی اینترفرون گاما | آزمایش ایگرا | Interferon-Gamma Release Assay | آزمایش اینترفرون گاما

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) یک تست تشخیصی است که برای تشخیص عفونت مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، باکتری عامل سل (TB) استفاده می شود. برخلاف تست پوستی توبرکولین (TST)، IGRA یک آزمایش خون است که میزان آزادسازی اینترفرون گاما (IFN-γ) را در پاسخ به آنتی ژن های خاص سل اندازه گیری می کند.

اسامی دیگر:

 • TB Blood Test
 • Interferon-Gamma Release Assay
 • QuantiFERON®-TB Gold Plus (QFT-Plus)
 • T-SPOT®.TB test (T-Spot)

چرا آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) درخواست می شود؟

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) برای اهداف زیر درخواست می شود:

 • تشخیص عفونت سل نهفته (LTBI): هدف اولیه آزمایش IGRA شناسایی افرادی است که به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، باکتری عامل سل (TB) آلوده شده اند، اما بیماری فعالی را نشان نمی دهند. LTBI حالتی است که در آن باکتری سل در بدن وجود دارد، اما سیستم ایمنی آنها را کنترل می کند و از ایجاد سل فعال جلوگیری می کند.
 • غربالگری جمعیت های پرخطر: IGRA اغلب برای غربالگری افراد در معرض خطر بالاتر عفونت سل استفاده می شود، از جمله کارکنان مراقبت های بهداشتی، مهاجران از مناطق آندمیک سل، افرادی که در تماس نزدیک با بیماران مبتلا به سل هستند، و افرادی که دارای نقص ایمنی هستند. شرایط (به عنوان مثال، افراد HIV مثبت).
 • پیشگیری از سل فعال: شناسایی و درمان عفونت سل نهفته برای جلوگیری از پیشرفت بیماری سل فعال بسیار مهم است. به افراد مبتلا به LTBI ممکن است درمان پیشگیرانه، معمولا با ایزونیازید، برای کاهش خطر ابتلا به سل فعال پیشنهاد شود.
 • کاهش انتقال: با شناسایی و درمان افراد مبتلا به عفونت نهفته سل، احتمال انتقال سل به دیگران به حداقل می رسد. این امر به ویژه در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی، محیط‌های تجمعی و سایر محیط‌هایی که خطر انتقال سل بیشتر است، اهمیت دارد.
 • ارزیابی وضعیت واکسیناسیون BCG: آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) در جمعیت هایی که واکسیناسیون باسیلوس کالمت-گرین (BCG) رایج است ارزشمند است. این آزمایش به تمایز بین نتیجه مثبت ناشی از عفونت سل و نتیجه مثبت ناشی از واکسیناسیون BCG کمک می کند، که ممکن است باعث مثبت کاذب در تست پوستی توبرکولین شود.
 • ویژگی بهبود یافته: IGRA ویژگی بهبود یافته ای را در مقایسه با تست سنتی پوست توبرکولین (TST) ارائه می دهد. کمتر تحت تأثیر واکنش متقاطع با واکسیناسیون BCG یا مایکوباکتری های غیر سلی قرار می گیرد که منجر به نتایج مثبت کاذب کمتری می شود.
 • ارزیابی های بهداشت شغلی: کارکنان مراقبت های بهداشتی، پرسنل آزمایشگاه، و افرادی که در محیط هایی با خطر بالاتر قرار گرفتن در معرض سل کار می کنند ممکن است تحت آزمایش IGRA به عنوان بخشی از ارزیابی های معمول سلامت شغلی قرار گیرند.
 • سفر بین المللی و مهاجرت: برخی از کشورها ممکن است به آزمایش IGRA به عنوان بخشی از فرآیند مهاجرت نیاز داشته باشند، به ویژه برای افرادی که از مناطقی با شیوع بالای سل می آیند.

توجه به این نکته مهم است که تصمیم برای درخواست آزمایش IGRA بر اساس قضاوت بالینی، ارزیابی خطر و دستورالعمل‌ها یا توصیه‌های خاص مقامات بهداشتی است. تفسیر نتایج IGRA باید تاریخچه بالینی فرد، عوامل خطر و سایر آزمایش‌های تشخیصی را در نظر بگیرد تا استراتژی‌های مدیریتی مناسب را ارائه دهد.

چه زمانی آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) بایستی انجام شود؟

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) معمولاً به عنوان یک ابزار تشخیصی برای بیماری سل فعال (TB) در افرادی که دارای علائم هستند استفاده نمی شود. IGRA در اصل برای تشخیص عفونت سل نهفته (LTBI) طراحی شده است، جایی که فرد به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس آلوده شده است اما علائم سل فعال را نشان نمی دهد.

 • قرار گرفتن در معرض سل: اگر فردی در تماس نزدیک با فردی شناخته شده به سل فعال بوده باشد، ممکن است بدون توجه به وجود علائم، آزمایش IGRA توصیه شود. این امر به ویژه برای افرادی که در محیط‌های پرخطر هستند مانند کارکنان مراقبت‌های بهداشتی، افرادی که در محیط‌های جمعی (زندان‌ها، سرپناه‌های بی‌خانمان‌ها) زندگی می‌کنند یا کار می‌کنند، یا کسانی که به مناطقی با بار بالای سل سفر کرده‌اند، مرتبط است.
 • ارزیابی علائم سل: اگر فردی علائم حاکی از سل فعال را نشان دهد، مانند سرفه مداوم، تب، تعریق شبانه، کاهش وزن یا خستگی غیر قابل توضیح، آزمایش IGRA می تواند به عنوان بخشی از اقدامات تشخیصی برای تعیین اینکه آیا سل است در نظر گرفته شود. عفونت علت است
 • غربالگری عفونت سل نهفته (LTBI): در جمعیت های خاص یا افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری سل، غربالگری برای LTBI ممکن است توصیه شود. این شامل افراد مبتلا به شرایط سرکوبگر سیستم ایمنی، کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی خاص را شروع می کنند، افراد مبتلا به HIV و تماس نزدیک افراد مبتلا به سل فعال می شود.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما):

 • ظرف/لوله: لوله مخصوص تست ایگرا (IGRA)/ لوله با درب سبز حاوی هپارین
 • نوع نمونه: خون کامل (پلاسما)
 • حجم نمونه: 4 میلی لیتر: 1 میلی لیتر در هر لوله (4 لوله)
لوله-های-آزمایش-IGRA

لوله-های آزمایش IGRA

برای آزمایش IGRA نمونه خون لازم است، به شرح زیر:

 • یک میلی لیتر خون کامل را در هر چهار لوله جمع آوری آزمایشگاهی جمع آوری کنید. دقت IGRA به جمع آوری و انکوباسیون مناسب نمونه خون بستگی دارد.حجم خون باید لوله تا  نزدیکی علامت یک میلی لیتری باشد. حجم کم  یا حجم بالای نمونه خارج از محدوده 0/8 تا 1/2 میلی لیتر ممکن است منجر به نتایج اشتباه شود.
 • بلافاصله پس از جمع آوری، هر لوله نمونه باید 10 بار به شدت به صورت بالا و پایین تکان داده شود تا اطمینان حاصل شود که تمام سطح داخلی لوله با خون پوشانده شده است. این کار آنتی ژن های تحریک کننده را توزیع می کند و امکان پردازش و ارائه بهینه آنتی ژن ها به سلول های T را فراهم می کند که باعث آزاد شدن IFN-γ می شود.
روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش انجام آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما):

روش سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA):

تست QuantiFERON-TB Gold Plus از لوله های مخصوص جمع آوری خون استفاده می کند. دو تا از 4 لوله جمع آوری حاوی آنتی ژن هایی هستند که پروتئین های خاصی از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس را نشان می دهند و 2 تا از لوله ها کنترل هستند (نیل و میتوژن). TB Antigen Tube 1 (TB1) و TB Antigen Tube 2 (TB2) هر دو حاوی آنتی ژن های پپتیدی از آنتی ژن های ESAT-6 و CFP-10 مرتبط با مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (MTB) هستند و برای ایجاد ایمنی با واسطه سلولی (CMI) پاسخ از لنفوسیت های T-helper+ CD4طراحی شده اند.

لوله TB2 حاوی مجموعه دیگری از پپتیدها است که برای القای پاسخ CMI از لنفوسیت‌های T سیتوتوکسیک +CD8 هدف قرار می‌گیرند. لوله ها بلافاصله پس از جمع آوری تکان داده می شوند تا آنتی ژن با خون مخلوط شود و سپس در 37 درجه سانتیگراد ظرف 16 ساعت از جمع آوری انکوبه می شوند. لوله ها به مدت 16 تا 24 ساعت انکوبه می شوند و سپس پلاسما برای وجود اینترفرون گاما (IFN-گاما) تولید شده در پاسخ به آنتی ژن های پپتیدی آزمایش می شود. مقدار IFN-گاما با روش ایمونوسوربنت متصل به آنزیم بر حسب IU/mL اندازه گیری می شود.

هنگامی که نتایج به طور قابل توجهی بالاتر از مقدار کنترل منفی باشد، یک آزمایش برای پاسخ IFN-گاما به کوکتل آنتی ژن سل مثبت در نظر گرفته می شود. لوله Nil برای پس زمینه، اثرات آنتی بادی هتروفیل یا IFN-گامای غیر اختصاصی در نمونه های خون تنظیم می شود. سطح IFN-گاما لوله Nil از سطح IFN-گاما برای لوله های آنتی ژن TB1 و TB2 و لوله میتوژن کم می شود.

نمونه پلاسمای تحریک شده با میتوژن به عنوان یک کنترل IFN-گاما مثبت برای هر نمونه آزمایش شده عمل می کند. پاسخ کم به میتوژن (k<0.5 IU/mL) نشان دهنده یک نتیجه نامشخص زمانی است که نمونه خون نیز پاسخ منفی به آنتی ژن های سل داشته باشد. این الگو ممکن است با لنفوسیت های ناکافی، کاهش فعالیت به دلیل حمل و نقل طولانی مدت نمونه، یا جابجایی نامناسب نمونه، از جمله پر شدن/اختلاط لوله های خون یا ناتوانی لنفوسیت های بیمار در تولید IFN-گاما رخ دهد. سطوح بالای IFN-گاما در لوله Nil ممکن است با حضور آنتی بادی های هتروفیل یا به دلیل ترشح ذاتی IFN-گاما رخ دهد.

مقدار اینترفرون-گامای موجود در مایع رویی سپس با استفاده از تکنیک های آزمایشگاهی مانند سنجش ایمنی متصل به آنزیم (ELISA) یا ایمونوسپات مرتبط با آنزیم (ELISpot) اندازه گیری می شود. هر چه سطح اینترفرون گاما بالاتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که نشان دهنده پاسخ به آنتی ژن های سل باشد که نشان دهنده عفونت سل است.

سطح اینترفرون گامای اندازه گیری شده با مقادیر قطع تعیین شده مقایسه می شود. اگر سطح اندازه گیری شده از حد تعیین شده بیشتر شود، آزمایش برای عفونت سل مثبت در نظر گرفته می شود. برعکس، اگر سطح پایین تر از حد باشد، آزمایش منفی در نظر گرفته می شود. نتایج میانی یا مرزی ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر یا تکرار آزمایش داشته باشند.

روش T-SPOT.TB برای انجام سنجش رهاسازی اینترفرون گاما (IGRA):

این روش شامل چندین مرحله برای تشخیص آزاد شدن اینترفرون گاما در پاسخ به آنتی ژن های خاص مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. در اینجا شرح مفصلی از روش T-SPOT.TB آورده شده است:

 • جمع آوری خون: نمونه خون از فردی که مشکوک به عفونت سل نهفته (LTBI) است، جمع آوری می شود.
 • جداسازی سلول های تک هسته ای خون محیطی (PBMCs): خون جمع آوری شده برای جداسازی سلول های تک هسته ای خون محیطی (PBMCs) پردازش می شود. این معمولاً با سانتریفیوژ گرادیان چگالی انجام می شود و اجزای خون را بر اساس چگالی آنها جدا می کند.
 • تحریک آنتی ژن: سپس PBMC های جدا شده با آنتی ژن های اختصاصی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، عمدتاً آنتی ژنی هدف 6 اولیه ترشح شده (ESAT-6) و پروتئین تصفیه شده کشت 10 (CFP-10) انکوبه می شوند. این آنتی ژن ها در اکثر سویه های واکسن باسیلوس کالمت-گرین (BCG) و بسیاری از مایکوباکتری های غیر سلی وجود ندارند و ویژگی آزمایش را افزایش می دهند.
 • تشکیل نقطه: اگر فردی به M. tuberculosis آلوده شده باشد، سلول های ایمنی (سلول های T) آنتی ژن های TB را تشخیص داده و اینترفرون گاما را آزاد می کنند. اینترفرون گامای آزاد شده باعث فعال شدن سلول های T می شود که منجر به تشکیل لکه های قابل مشاهده (یا “نقاط”) روی صفحه آزمایش می شود.
 • شمارش نقطه: تعداد لکه های روی صفحه آزمایش شمارش می شود. این مرحله را می توان به صورت دستی یا با استفاده از سیستم خودکار شمارش نقطه ای انجام داد.
 • کنترل ها: تست T-SPOT.TB شامل هر دو کنترل منفی و مثبت برای اطمینان از پایایی نتایج است.  کنترل منفی سطوح اینترفرون گامای پس زمینه را کنترل می کند و اطمینان می دهد که آزمایش بیش از حد تحت تأثیر پاسخ های ایمنی غیر اختصاصی قرار نمی گیرد. کنترل مثبت تأیید می کند که سلول های ایمنی فرد قادر به تولید اینترفرون گاما هستند.

Screenshot 2023 12 05 115811

تست T-SPOT.TB مزایایی را از نظر ویژگی بالا و کاهش واکنش متقاطع ارائه می دهد که آن را به ابزاری ارزشمند برای تشخیص عفونت نهفته سل تبدیل می کند. تفسیر نتایج باید زمینه بالینی، عوامل خطر و سایر اطلاعات مرتبط را در نظر بگیرد. مانند هر آزمایش تشخیصی، روش T-SPOT.TB باید طبق پروتکل های استاندارد آزمایشگاهی و اقدامات تضمین کیفیت انجام شود.

آمادگی قبل از انجام آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) مورد بررسی قرار می گیرد؟

مایکوباکتریوم توبرکلوزیس باکتری مسئول بیماری عفونی به نام سل (TB) است. به راحتی از فردی به فرد دیگر عمدتاً از طریق سرفه و عطسه سرایت می کند. قرار گرفتن در معرض مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می تواند باعث عفونت سل شود که ممکن است منجر به بیماری سل شود. سل عمدتاً به ریه ها آسیب می رساند اما به سایر اندام های حیاتی مانند مغز، ستون فقرات و کلیه ها نیز آسیب می رساند.

اسمیر باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس

اسمیر باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما)، برای بررسی عفونت سل استفاده می شود. همچنین برای کمک به تشخیص زمانی که فردی علائم بیماری سل را نشان می دهد استفاده می شود. آزمایش خون سل از یک نمونه خون برای جستجوی علائم واکنش ایمنی به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس استفاده می کند.

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) برای اندازه‌گیری پاسخ ایمنی فرد به باکتری‌هایی که باعث سل می‌شوند، استفاده می‌شود،همچنین به عنوان یک ابزار غربالگری برای عفونت سل و به عنوان یک ابزار تشخیصی برای بیماری سل استفاده می شود.

عفونت سل زمانی است که فرد حامل باکتری سل است، اما سیستم ایمنی بدن او قادر است عفونت را تحت کنترل نگه دارد. به آن سل نهفته نیز می گویند. افراد مبتلا به عفونت سل نهفته علائم سل را نشان نمی دهند و نمی توانند آن را به دیگران سرایت دهند. با این حال، اگر درمان نشود، ممکن است به بیماری سل تبدیل شود.

بیماری سل زمانی است که سیستم ایمنی فرد قادر به کنترل عفونت باکتری سل نیست. گاهی اوقات به آن سل فعال می گویند. افراد مبتلا به بیماری سل معمولا علائم سل را نشان می دهند و می توانند سل را به دیگران سرایت کنند.

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) می تواند به عنوان یک آزمایش غربالگری برای عفونت سل یا به عنوان بخشی از یک کار تشخیصی برای بیماری سل استفاده شود.

آزمایش IGRA فقط می تواند نشان دهد که یک فرد دارای واکنش سیستم ایمنی به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است یا خیر. برای تعیین اینکه آیا فرد معیارهای تشخیص عفونت سل یا بیماری سل را برآورده می کند، آزمایش های اضافی مورد نیاز است.

عفونت سل نهفته (LTBI) یک بیماری غیرواگیر و بدون علامت است که برای سال‌ها در افراد باقی می‌ماند و ممکن است به بیماری سل فعال، به‌ویژه در بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی تبدیل شود. هدف اولیه برای تشخیص LTBI، شروع درمان پزشکی به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری فعال است. تشخیص LTBI با استفاده از تست پوستی توبرکولین (TST) انجام می شود. با این حال، TST دارای محدودیت‌های خاصی است، از جمله تفسیر ذهنی، حساسیت محدود در بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی، و احتمال نتایج مثبت کاذب در افرادی که واکسن باسیل Calmett-Guerin (BCG) را دریافت کرده‌اند یا با سایر مایکوباکتریوم‌ها آلوده شده‌اند.

تست QuantiFERON-TB یک سنجش آزادسازی اینترفرون گاما (IGRA) است که پاسخ ایمنی سلولی به 2 آنتی ژن کمپلکس مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، ESAT-6 و CFP-10 را با اندازه گیری سطوح IFN-گاما در پلاسما ارزیابی می کند. این 2 پروتئین در همه سویه‌های باسیل Calmett-Guerin (BCG) و در اکثر مایکوباکتری‌های غیر سل به استثنای مایکوباکتریوم کانزاسی، مایکوباکتریوم szulgai و مایکوباکتریوم مارینوم وجود ندارند.

افراد آلوده به عوامل کمپلکس سل، از جمله M tuberculosis، Mycobacterium bovis، Mycobacterium africanum، Mycobacterium microti، Mycobacterium caprae و Mycobacterium canetti، معمولاً لنفوسیت هایی در خون خود دارند که این آنتی ژن های خاص را تشخیص می دهند و منجر به تولید و ترشح IFN گاما می شوند. این سیتوکین متعاقباً با استفاده از روش ایمونوسوربنت متصل به آنزیم IFN-گاما شناسایی و تعیین می شود.

مراحل انجام تست QuantiFERON-TB

مراحل انجام تست IGRA

در عفونت سل، سلول های +TCD4 از طریق ترشح IFN-گاما نقش مهمی در کنترل ایمنی ایفا می کنند. نسخه قبلی سنجش QFT-Plus، روش QuantiFERON-TB Gold In-Tube (QFT-Gold)، فقط IFN-گامای ترشح شده از سلول های +TCD4 را شناسایی کرد. اکنون شواهدی از نقش سلول‌های +TCD8 در دفاع میزبان در برابر عفونت سل با تولید IFN-گاما و همچنین با تحریک ماکروفاژها برای سرکوب رشد باکتری سل، کشتن سلول‌های آلوده و لیز مستقیم باکتری سل داخل سلولی حمایت می‌کنند.

سلول های +TCD8 اختصاصی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس تولید کننده IFN-گاما در افراد مبتلا به LTBI و در بیماران مبتلا به سل فعال شناسایی شده است. سلول‌های +TCD8 اختصاصی ESAT-6 و CFP-10 نیز بیشتر در بیماران مبتلا به سل فعال (TB) در مقایسه با بیماران مبتلا به LTBI توصیف شده‌اند و در بیماران HIV مثبت و کودکان مبتلا به بیماری سل شناسایی شده‌اند.

سنجش QFT-Plus دارای 2 لوله آنتی ژن سل مجزا است: لوله آنتی ژن TB 1 و TB2. هر دو لوله حاوی آنتی ژن های پپتیدی از ESAT-6 و CFP-10 برای تحریک پاسخ IFN-گامای سلول +TCD4 هستند. با این حال، لوله TB2 همچنین حاوی مجموعه دیگری از پپتیدهای ESAT-6 و CFP-10 است که به طور خاص برای تحریک پاسخ سلول +TCD8 طراحی شده است.

عوامل مداخله گر در آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما):

 • آنتی بادی های هتروفیل (مثلاً ضد موش انسانی) در سرم یا پلاسمای افراد خاص به عنوان عامل ایجاد تداخل در سنجش ایمنی شناخته شده است. این آنتی بادی‌های ناشی از سایر شرایط التهابی ممکن است با پاسخ‌های خاص به پپتیدهای ESAT-6، CFP-10 یا TB7.7 تداخل داشته باشند که منجر به نتایج نامشخص و غیرقابل اطمینان می‌شود.
 • نتیجه آزمایش گامای اینترفرون منفی کاذب (IGRA) می تواند ناشی از مرحله عفونت (یعنی نمونه به دست آمده قبل از ایجاد پاسخ ایمنی سلولی) یا سایر عوامل ایمونولوژیک فردی باشد.
 • در حالی که ESAT-6 و CFP-10 در همه سویه های باسیل Calmett-Guerin (BCG) و بسیاری از مایکوباکتری های غیر سلی شناخته شده وجود ندارند، ممکن است یک نتیجه مثبت QFT-Plus ممکن است به دلیل عفونت با مایکوباکتریوم کانزاسی، مایکوباکتریوم szulgai یا مایکوباکتریوم مارینوم در صورت مشکوک بودن به چنین عفونت هایی، باید آزمایش های جایگزین انجام شود.
 • اگر واکسیناسیون mRNA COVID-19 قبلاً انجام شده است، TST یا IGRA را تا 4 هفته پس از تکمیل واکسیناسیون 2 دوز mRNA COVID-19 به تعویق بیندازید.
تداخلات دارویی در آزمایش ها | Interference of medicines in laboratory tests

تداخلات دارویی در آزمایش ها | Interference of medicines in laboratory tests

سوالات متداول

چه چیزی در آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) مورد بررسی قرار می گیرد؟

تنها یک نتیجه مثبت از این آزمایش نباید صرفاً برای تشخیص سل نهفته (TB) استفاده شود. نتایج باید همراه با ارزیابی خطر، رادیوگرافی و سایر ارزیابی‌های پزشکی و تشخیصی مورد استفاده قرار گیرند.

مثبت:

پاسخ اینترفرون گاما (IFN-گاما) به آنتی ژن های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس شناسایی شد که نشان دهنده عفونت با سل است. نتایج مثبت در بیماران با خطر کم ابتلا به سل باید با احتیاط تفسیر شود و تکرار آزمایش بر روی نمونه جدید باید طبق توصیه انجمن قفسه سینه آمریکا در سال 2017، انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (ATS) در نظر گرفته شود. مثبت کاذب ممکن است در بیماران مبتلا به عفونت قبلی با مایکوباکتریوم مارینوم، مایکوباکتریوم szulgai، یا مایکوباکتریوم کانزاسی رخ دهد.

 • منفی: هیچ پاسخ IFN-گاما به آنتی ژن های سل مشاهده نشده است. عفونت نهفته با سل بعید است. یک نتیجه منفی تنها عفونت با سل را رد نمی کند. در بیماران در معرض خطر بالای عفونت سل، آزمایش دوم باید مطابق با دستورالعمل‌های عمل بالینی ATS/IDSA/CDC 2017 برای تشخیص سل در بزرگسالان و کودکان در نظر گرفته شود.
 • نامشخص به دلیل مقدار کم میتوژن: نتایج نامشخص به دلیل سطح پایین IFN-گاما در لوله میتوژن (کنترل مثبت). این ممکن است به دلیل تعداد کم لنفوسیت ها، کاهش فعالیت لنفوسیتی، یا ناتوانی لنفوسیت های بیمار در تولید IFN-گاما رخ دهد.
 • نامشخص به دلیل مقدار بالای صفر: نتایج نامشخص به دلیل سطح بالای IFN-گاما در لوله Nil (کنترل منفی). این ممکن است به دلیل اثرات آنتی بادی هتروفیل یا غیراختصاصی IFN-گامای در حال گردش در نمونه خون بیمار رخ دهد. آزمایش مجدد بر روی یک نمونه جدید پیشنهاد می شود.

چه زمانی آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) درخواست می شود؟

اگر سابقه سلامتی، وضعیت زندگی یا شرایط کاری شما را در معرض خطر قرار گرفتن در معرض سل قرار دهد، آزمایش IGRA توصیه می شود. این عوامل خطر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ارتباط نزدیک با فردی که مبتلا به سل است
 • متولد شدن یا سفر به نقاطی از جهان که سل شایع تر است، مانند مکزیک، فیلیپین یا هند.
 • زندگی یا کار در یک محیط گروهی بزرگ مانند یک مرکز مراقبت های بهداشتی، خانه سالمندان، سرپناه بی خانمان ها یا مرکز اصلاح و تربیت.
 • داشتن برخی شرایط سلامتی مانند دیابت، پیوند عضو قبلی، مصرف مواد مخدر داخل وریدی یا HIV/AIDS.
 • اگر علائم سل را تجربه کرده اید، پزشک ممکن است آزمایش خون سل را برای کمک به تشخیص بیماری سل درخواست کند.

سل ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • سرفه مداوم که سه هفته یا بیشتر طول کشیده باشد.
 • سرفه ای که خون یا مخاط تولید می کند.
 • درد قفسه سینه
 • خستگی
 • کمبود اشتها و/یا کاهش وزن.
 • تب، لرز یا تعریق شبانه.

آزمایش IGRA برای افراد خاص، از جمله افرادی که با واکسن سل  Calmette-Guérin(BCG) واکسینه شده اند و کسانی که ممکن است نتوانند در چندین قرار ملاقات که برای آزمایش پوستی سل لازم است شرکت کنند، ترجیح داده می شود.

آیا نتایج آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) دقیق است؟

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) قابل اعتماد و به طور گسترده استفاده می شود. مثبت کاذب، که در آن آزمایش فرد با وجود نداشتن عفونت مثبت می شود، در آزمایش IGRA غیرمعمول است.

آزمایش IGRA محدودیت هایی دارد و می تواند منفی کاذب ایجاد کند که در آن فرد با وجود داشتن عفونت سل، نتیجه آزمایش منفی می دهد. این می تواند در افراد مبتلا به شرایط سرکوبگر سیستم ایمنی رخ دهد، از جمله: عفونت HIV، بیماری سل شناخته شده یا آنرژی، که فقدان یک پاسخ ایمنی معمولی است.

زمان انجام آزمایش IGRA نیز می تواند بر صحت نتایج تأثیر بگذارد. اگر یک فرد خیلی زود پس از قرار گرفتن در معرض باکتری سل آزمایش شود، ممکن است نتیجه منفی کاذب داشته باشد. کارشناسان توصیه می کنند که حداقل 6 تا 8 هفته پس از قرار گرفتن در معرض سل، آزمایش انجام شود.

آیا به آزمایش های دیگری در کنر آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) نیاز است؟

اگر آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) نتیجه مثبت را نشان دهد، از آزمایش‌های پیگیری و سایر ارزیابی‌های بالینی برای تعیین اینکه آیا عفونت سل به بیماری سل فعال پیشرفت کرده است یا خیر، استفاده می‌شود. مراقبت های بعدی معمولاً شامل بررسی تاریخچه سلامت فرد، معاینه فیزیکی و عکس برداری از قفسه سینه است.

اگر علائم بیماری سل وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش های تشخیصی اضافی برای بررسی وجود باکتری سل در قسمت های مختلف بدن درخواست شود. کشت خلط می تواند خلط ریه ها را آزمایش کند. در صورت وجود علائمی مبنی بر تأثیر سل بر سایر اندام ها، ممکن است نمونه های ادرار یا بافت نیز جمع آوری شود.

مقایسه آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) و تست پوستی TB

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) و تست پوستی TB هر دو برای بررسی عفونت سل استفاده می شوند. در حالی که آزمایش IGRA از نمونه خون استفاده می کند، آزمایش پوستی سل با تزریق مقدار کمی محلول آزمایش سل به نام توبرکولین، درست زیر پوست ساعد و بررسی واکنش ایمنی موضعی عمل می کند. این آزمایش به هیچ نمونه ای نیاز ندارد، اما نیاز به بازدید بعدی در یک دوره 48 تا 72 ساعته برای به دست آوردن خواندن دقیق نتایج دارد.

آزمایش-پوستی-توبرکولیندر حالی که آزمایش پوستی سل و آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) هر دو مؤثر هستند، عواملی مانند سن بیمار، سلامت کلی، وضعیت واکسیناسیون سل، همراه با هزینه آزمایش و در دسترس بودن در هنگام تعیین اینکه کدام آزمایش برای وضعیت بیمار مناسب است در نظر گرفته می شود.

آیا می توان از آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) برای تشخیص سل خارج ریوی استفاده کرد؟

آزمایش IGRA در حال حاضر نباید به عنوان یک ابزار تشخیصی معمول برای سل فعال استفاده شوند. توصیه می‌شود که این آزمایش‌ها فقط در تشخیص اولیه سل فعال زمانی در نظر گرفته شوند که تأیید تشخیص سل با کشت امکان‌پذیر نباشد و زمانی که پشتیبانی قوی برای تشخیص از طریق آزمایش‌های رادیولوژیکی و هیستوپاتولوژیک وجود نداشته باشد. تصمیم نهایی باید بر اساس مشخصات بالینی باشد. آزمایش IGRA نمی تواند بین سل فعال و LTBI تمایز قائل شوند. تحقیقات بیشتر در مورد نقش آنها در سل خارج ریوی در حال حاضر در حال انجام است.

آیا می توان از آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) برای نوزادان، کودکان و بزرگسالان استفاده کرد؟

بله. با این حال، تصور می‌شود که دقت تشخیصی آزمایش IGRA در کودکان به دلیل سیستم ایمنی نسبتاً نابالغ کمتر از بزرگسالان است. تحقیقات در مورد این موضوع در حال انجام است و این پرسش و پاسخ با جمع آوری شواهد بیشتر برای دقت تشخیصی آنها در کودکان تجدید نظر خواهد شد.

آیا نتایج آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) تحت تأثیر بارداری قرار می گیرد؟

تأثیر حاملگی بر نتایج آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما) در حال انجام است و یافته ها ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، شواهد فعلی نشان می دهد که بارداری به طور قابل توجهی بر عملکرد یا تفسیر نتایج IGRA تأثیر نمی گذارد.

در سایت Centers for Disease Control and Prevention (CDC) در مورد آزمایش IGRA بیشتر بخوانید:

آزمایش IGRA (سنجش رهاسازی اینترفرون گاما)، آزمایش‌های خون کاملی هستند که می‌توانند به تشخیص عفونت مایکوباکتریوم توبرکلوزیس کمک کنند. آنها به تمایز عفونت سل نهفته (LTBI) از بیماری سل کمک نمی کنند. دو آزمایش IGRA که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده اند به صورت تجاری در ایالات متحده موجود هستند:

 • QuantiFERON®-TB Gold In-Tube (QFT-GIT)
 • T-SPOT®.TB (T-Spot)

 

تفاوت روش های مختلف آزمایش IGRAمطالب مرتبط در متااورگانون:

تست پوستی سل | تست پوستی توبرکولین (TST) | PPD

تست پوستی سل | تست پوستی توبرکولین (TST) | PPD

آزمایش کشت خلط

آزمایش کشت خلط

آزمایش باسیل اسید فست (AFB) | اسمیر و کشت مایکوباکتریوم | Acid Fast Bacillus (AFB)

آزمایش باسیل اسید فست (AFB) | اسمیر و کشت مایکوباکتریوم | Acid Fast Bacillus (AFB)

آزمایش های پنومونی (ذات الریه)

آزمایش های پنومونی (ذات الریه)

آنالیز مایع جنب | مایع پلور | Pleural Fluid

آنالیز مایع جنب | مایع پلور | Pleural Fluid

اندیکاسیون های آزمایش IGRA TB

اندیکاسیون های آزمایش IGRA TB

آزمایش آدنوزین دآمیناز (ADA) | Adenosine Deaminase

آزمایش آدنوزین دآمیناز (ADA) | Adenosine Deaminase

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
برچسب ها:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Antigen. Updated July 11, 2019. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/002224.htm

Adams LV, Starke JR. Latent tuberculosis infection in children. In: Fordham von Reyn C, Edwards MS, eds. UpToDate. Updated June 8, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/latent-tuberculosis-infection-in-children

Adams LV, Starke JR. Tuberculosis disease in children. In: Fordham von Reyn C, Edwards MS, eds. UpToDate. Updated June 9, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/tuberculosis-disease-in-children/

Benditt D. Reflex syncope in adults and adolescents: Treatment. In: Kowey P, ed. UpToDate. Updated May 15, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/reflex-syncope-in-adults-and-adolescents-treatment/

Bernardo J. Diagnosis of pulmonary tuberculosis in adults. In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated June 1, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/diagnosis-of-pulmonary-tuberculosis-in-adults

Centers for Disease Control and Prevention. Tuberculosis: General information. Updated October 28, 2011. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/general/tb.htm

Centers for Disease Control and Prevention. BCG vaccine. Updated May 4, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/prevention/bcg.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Diagnosing latent TB infection & disease. Updated April 18, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/topic/testing/diagnosingltbi.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Interferon-Gamma Release Assays (IGRAs) – blood tests for TB Infection. Updated May 4, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/igra.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Vaccine safety: Fainting after vaccination. Updated August 25, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/fainting.html

Centers for Disease Control and Prevention. Tuberculin skin testing. Updated November 2, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/skintesting.htm

Centers for Disease Control and Prevention. TB screening and testing of health care personnel. Updated March 8, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/skintesting.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Questions and answers about tuberculosis. Updated June 22, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.cdc.gov/tb/publications/faqs/tb-qa.htm

Galena HJ. Complications occurring from diagnostic venipuncture. J Fam Pract. 1992;34(5):582-584.

Mazurek GH, Jereb J, Vernon A, et al. Updated guidelines for using interferon gamma release assays to detect Mycobacterium tuberculosis infection: United States, 2010. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2010;59(RR05):1–25.

MedlinePlus: National Library of Medicine. Sputum culture. Updated August 18, 2020. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/sputum-culture/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Tuberculosis. Updated May 21, 2021. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/tuberculosis.html

MedlinePlus: National Library of Medicine. Mycobacterial infections. Updated June 8, 2021. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/mycobacterialinfections.html

MedlinePlus: National Library of Medicine. Tuberculosis screening. Updated August 26, 2021. Accessed September 20, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/tuberculosis-screening/

Manzies D. Use of interferon-gamma release assays for diagnosis of latent tuberculosis infection (tuberculosis screening) in adults. In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated February 02, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/use-of-interferon-gamma-release-assays-for-diagnosis-of-latent-tuberculosis-infection-tuberculosis-screening-in-adults/

Menzies D. Approach to diagnosis of latent tuberculosis infection (tuberculosis screening) in adults. In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated August 25, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/approach-to-diagnosis-of-latent-tuberculosis-infection-tuberculosis-screening-in-adults/

Murphy C, Bernardo J. Patient education: Tuberculosis (beyond the basics). In: Fordham von Reyn C, ed. UpToDate. Updated March 6, 2020. Accessed September 20, 2021. https://www.uptodate.com/contents/tuberculosis-beyond-the-basics?topicRef=8005&source=related_link

Sosa LE, Njie GJ, Lobato MN, et al. Tuberculosis Screening, Testing, and Treatment of U.S. Health Care Personnel: Recommendations from the National Tuberculosis Controllers Association and CDC, 2019. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2019;68(19):439–443. DOI: http://dx.doi.org/10.15585/mmwr.mm6819a3

US Department of Health and Human Services. Vaccine types. Updated April 29, 2021. Accessed September 20, 2021. https://www.hhs.gov/immunization/basics/types/index.html

US Preventive Services Task Force. Latent tuberculosis infection: Screening. Updated September 06, 2016. Accessed September 20, 2021. https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/uspstf/recommendation/latent-tuberculosis-infection-screening

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  کریم 8 تیر 1402 در 2:47 ب.ظ - پاسخ دادن

  باسلام.
  خیلی ممنون از توضیح جامع و قابل فهم شما عزیز گرامی

ثبت دیدگاه

Go to Top