آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) | ویروس Human T-cell Lymphotropic Virus | HTLV-1

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) | ویروس Human T-cell Lymphotropic Virus | HTLV-1

ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) جزو خانواده رترو ویروس ها می باشد، که می تواند باعث نوعی سرطان به نام لوسمی/لنفوم سلول T بزرگسالان (ATL) و بیماری ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) مرتبط با میلوپاتی/پاراپازیس اسپاستیک گرمسیری (HAM/TSP) شود. HTLV-1 عمدتاً از طریق مایعات بدن آلوده از جمله خون، شیر مادر و مایع منی منتقل می شود.

اسامی دیگر:

 • HTLV-I/II Antibodies
 • HTLV-I/II by PCR

چرا آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) درخواست می شود؟

 • برای تشخیص عفونت ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV)
 •  برای کمک به تشخیص علت لوسمی سلول T بزرگسالان یا لنفوم یا میلوپاتی مرتبط با HTLV
 • برای کمک به تشخیص میلوپاتی مرتبط با HTLV-1/پاراپازیس اسپاستیک گرمسیری (HAM/TSP)

چه زمانی آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که علائمی دارید که نشان می دهد ممکن است یک بیماری نئوپلاستیک مرتبط با HTLV یا اختلال دمیلینه کننده داشته باشید، به خصوص زمانی که عوامل خطر را شناسایی کرده باشید.
 • به ندرت زمانی که خون اهدا کرده اید و به شما گفته می شود که آنتی بادی های HTLV مثبت هستید

نمونه مورد نیاز برای آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV):

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد (ترجیحا همراه با ژل جداکننده) برای تست آنتی بادی / لوله با درب بنفش (حاوی EDTA) برای تست مولکولی/ لوله استریل درپیچ دار برای تست مولکولی بر روی CSF و دیگر مایعات
 • نوع نمونه: سرم/ خون کامل / مایع مغزی نخاعی(CSF)
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله-های-مورد-نیاز-برای-آزمایش-پاروویروس-B19

لوله های مورد نیاز برای آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV)

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-ویروس-لنفوتروپیک-سلول-T-انسانی-(HTLV)شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-ویروس-لنفوتروپیک-سلول-T-انسانی-(HTLV)

 • نمونه مایع مغزی نخاعی (CSF) از قسمت تحتانی کمر با استفاده از روشی به نام پونکسیون کمری (تپ ستون فقرات) جمع آوری می شود
جمع‌آوری مایع مغزی نخاعی (CSF)

جمع‌آوری مایع مغزی نخاعی (CSF)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش سرولوژی ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV):

آنزیم ایمونواسی (EIA)

شرح روش

یک سنجش ایمونوسوربنت متصل به آنزیم است که در آن فاز جامد (میکروول ها) با لیزات ویروسی و یک آنتی ژن نوترکیب HTLV-I p21E ویروسی لنفوتروپیک سلول T انسانی خالص شده نوع I (HTLV-I)، یک HTLV-II خالص شده پوشانده شده است. با افزودن یک نمونه آزمایشی رقیق شده حاوی آنتی بادی به HTLV-I یا HTLV-II، کمپلکس هایی از تعامل آنتی بادی های موجود در نمونه و آنتی ژن های فاز جامد تشکیل می شوند.

پس از انکوباسیون، نمونه آسپیره شده و چاهک با بافر شسته می شود. متعاقبا، ایمونوگلوبولین ضد انسانی (بز) کونژوگه با پراکسیداز ترب کوهی (HRP) اضافه می شود که در طی انکوباسیون دوم به مجموعه آنتی بادی-آنتی ژن متصل می شود. پس از شستشو و انکوباسیون با سوبسترای TMB (تترا متیل بنزیدین)، رنگ آبی تولید می شود. واکنش آنزیم با افزودن محلول اسید سولفوریک متوقف می شود که رنگ را به زرد تغییر می دهد. مقدار آنتی بادی های اختصاصی HTLV-I / HTLV-II موجود در نمونه متناسب با شدت رنگ است.

ایمونواسی آنزیمی (EIA) برای تشخیص آنتی بادی مایکوپلاسما

آمادگی قبل از انجام آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) مورد بررسی قرار می گیرد؟

ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی نوع I و II (HTLV-I و HTLV-II) رتروویروس‌های اگزوژن انسانی هستند. این رتروویروس انسانی متعلق به خانواده Retroviridae در جنس Deltaretrovirus است. رتروویروس ها ویروس های RNA با حضور آنزیم ترانس پپتیداز معکوس هستند که ویروس RNA را به ویروس DNA تبدیل می کند که در ژنوم میزبان ترکیب می شود و بیشتر بر لنفوسیت های T تأثیر می گذارد.

Deltaretrovirus

Deltaretrovirus

HTLV-I برای اولین بار در سال 1980 از یک بیمار مبتلا به لنفوم سلول T پوستی جدا شد، در حالی که HTLV-II از یک بیمار مبتلا به لوسمی سلول مویی در سال 1982 شناسایی شد. این ویروس ارتباط نزدیکی با رتروویروس ها دارد و بیشتر شبیه HIV-I است

ساختار ژنی HTLV-1عفونت ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) با برخی بیماری‌های نادر لنفوسیت‌های T (سلول‌های T)، نوعی گلبول سفید که بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن است، مرتبط است. این آزمایش عفونت HTLV را شناسایی می کند تا با شناسایی ویروس به عنوان عامل زمینه ای لوسمی، لنفوم، اختلال نادر سیستم عصبی، عفونت مزمن ریوی، یووئیت، درماتیت عفونی یا سایر اختلالات التهابی کمک کند.

هر دو نوع ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) معمولاً از طریق آزمایش شناسایی می شوند: HTLV-I و HTLV-II. تخمین زده می شود که 15 تا 20 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) آلوده هستند. شیوع عفونت HTLV-I در ژاپن، جنوب صحرای آفریقا، جزایر کارائیب، آمریکای مرکزی و جنوبی و ایران (بیشتر در استان خراسان و استان کرج) بیشتر است. به نظر می رسد HTLV-II در میان جمعیت های بومی آمریکا بومی است و در بین مصرف کنندگان مواد مخدر داخل وریدی (IV) در آمریکای شمالی و اروپا شایع است.

در ایالات متحده، از هر 100000 نفر، 22 نفر به HTLV مبتلا می شوند. عفونت HTLV-II با جنس مونث، سن بالاتر، نژاد/قومیت غیر سفیدپوست، سطح تحصیلات پایین و محل سکونت در غرب و جنوب غربی ایالات متحده مرتبط است. برخی از جمعیت سرخپوستان بومی آمریکا دارای نرخ عفونت تا 13٪ هستند.

عفونت ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) نوع I می تواند از مادر به کودک در دوران بارداری یا شیردهی منتقل شود. هر دو عفونت HTLV-I و HTLV-II می توانند از طریق تماس جنسی منتقل شوند یا از طریق انتقال فرآورده های خونی سلولی (خون کامل، گلبول های قرمز و پلاکت ها) منتقل شود، همانطور که با استفاده از سوزن های مشترک در طول مصرف داروی IV اتفاق می افتد، اگرچه اکثر عفونت های مربوط به مصرف مواد مخدر با HTLV-II مرتبط هستند. هر دو نوع ممکن است از طریق انتقال خون یا پیوند عضو منتقل شوند، اما عفونت ناشی از این روش‌ها اکنون نادر است زیرا همه اهداکنندگان برای HTLV-I/II آزمایش می‌شوند.

سایر عوامل خطر برای عفونت HTLV عبارتند از: زندگی در نقاطی از جهان که در آن ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV)  شایع تر است (مانند موارد ذکر شده در بالا). داشتن شریک جنسی که از یکی از این مناطق آمده است. داشتن شرکای جنسی متعدد؛ مصرف کننده IV مواد مخدر ؛ یا داشتن سابقه انتقال خون.

عوامل خطر برای انتقال عفونت HTLV

عوامل خطر برای انتقال عفونت HTLV

هر دو HTLV-I و HTLV-II ترجیحاً لنفوسیت های T را آلوده می کنند. اکثر افرادی که به HTLV-I یا HTLV-II آلوده می شوند، علائم کمی خواهند داشت، اما می توانند عفونت را به دیگران منتقل کنند. پس از عفونت اولیه، ویروس هرگز به طور کامل از بین نمی رود، بلکه به شکل غیرفعال (نهفته) در بدن باقی می ماند. درصد کمی از مبتلایان به یکی از چندین بیماری مرتبط، معمولاً ماه‌ها تا چندین سال یا حتی دهه‌ها پس از مواجهه اولیه، دچار می‌شوند و ممکن است به صورت حاد یا مزمن بیمار شوند.

عفونت های مرتبط با ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) نوع I:

لوسمی/لنفوم سلول T بزرگسالان (ATL نوعی سرطان گلبول سفید است که ممکن است به سرعت یا آهسته پیشرفت کند و علائمی مانند خستگی، تب و بزرگ شدن غدد لنفاوی ایجاد کند.

میلوپاتی مرتبط با HTLV-I/پاراپازیس اسپاستیک گرمسیری (HAM/TSP یک بیماری نادر است که می تواند باعث ضعف در اندام تحتانی، اسپاسم عضلانی، درد عصبی و بی اختیاری ادرار شود.

در برخی موارد، شرایط دیگری مانند یووئیت، درماتیت عفونی مرتبط با HTLV-I، آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن وجود دارد.

عفونت HTLV-II با لوسمی سلول مویی مرتبط است، اما شواهد قطعی در مورد نقش اتیولوژیک ویروسی وجود ندارد. HTLV-II همچنین با اختلالات نورودژنراتیو با پاراپارزی اسپاستیک و درجات متغیر آتاکسی، بیماری های ریوی، اختلالات عصبی، آرتریت، آسم و درماتیت ممکن است مرتبط باشد.

بیماری های مرتبط با HTLV

بیماری های مرتبط با HTLV

بدن به عفونت HTLV-I یا HTLV-II با تولید آنتی بادی پاسخ می دهد. این آنتی بادی ها را می توان در خون در طول آزمایش تشخیص داد. ویروس‌ها همچنین ممکن است مستقیماً با استفاده از آزمایش‌های مولکولی (واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، PCR) که مواد ژنتیکی ویروس‌ها را شناسایی می‌کنند، آزمایش شوند.

عوامل مداخله گر در آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV):

نتیجه آزمایش منفی امکان قرار گرفتن در معرض ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی نوع I و II (HTLV-I یا HTLV-II) را رد نمی کند. سطوح کل آنتی بادی های این ویروس ها ممکن است در عفونت اولیه غیرقابل تشخیص باشد.

ویژگی های عملکردی برای شاخص های نمونه های زیر ایجاد نشده است:

 • بسیار ایکتریک (سطح بیلی روبین کل > 20 میلی گرم در دسی لیتر)
 • لیپمیک شدید (سطح تریولئین بیش از 3000 میلی گرم در دسی لیتر)
 • همولیز شدید (سطح هموگلوبین > 3051 میلی گرم در دسی لیتر)
 • حاوی ذرات معلق
 • نمونه های جسد

اهمیت بالینی آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV):

افزایش سطح آنتی بادی:

 • عفونت حاد HTLV
 • لوسمی سلول T بزرگسالان
 • لوسمی سلول مویی
 • پاراپارزی اسپاستیک گرمسیری

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) استفاده می شود؟

آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) برای تشخیص عفونت توسط HTLV-I یا HTLV-II استفاده می شود. هنگامی که ویروس وارد بدن می شود، ترجیحاً لنفوسیت های سلول +TCD4 را آلوده می کند. سیستم ایمنی بدن با تولید آنتی بادی هایی که ویروس را هدف قرار می دهند پاسخ می دهد. اکثر افرادی که آلوده می شوند به بیماری فعال مبتلا نمی شوند، اما تعداد کمی از آنها به بیماری مربوط به اختلال سلول های T مبتلا می شوند.

آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) ممکن است به چند روش مختلف استفاده شود:

در افرادی که عوامل خطر ابتلا به ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) را دارند مانند زندگی در مناطقی از جهان که عفونت HTLV در آنها شایع تر است، داشتن شریک جنسی که از یکی از این مناطق آمده است، داشتن چندین شریک جنسی، مصرف کننده مواد IV، داشتن سابقه انتقال خون، آزمایش ممکن است برای پیگیری یافته‌های غیرطبیعی از شمارش کامل خون (CBC) و تفاوت WBC، مانند افزایش تعداد لنفوسیت‌های نابالغ و/یا غیرطبیعی استفاده شود.

برای تشخیص علت اختلال مرتبط با سلول T در صورتی که فرد علائمی مطابق با میلوپاتی مرتبط با HTLV-I/پاراپازیس اسپاستیک گرمسیری (HAM/TSP) داشته باشد، به خصوص اگر فرد دارای عوامل خطر مرتبط با این بیماری باشد. در برخی موارد، مایع مغزی نخاعی (CSF) ممکن است برای HTLV آزمایش شود.

برای تعیین منبع عفونت فرد مبتلا؛ از آنجایی که ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) می تواند در دوران بارداری از مادر به نوزاد منتقل شود، مادر کودک مبتلا ممکن است برای HTLV-I یا HTLV-II آزمایش شود تا مشخص شود که آیا او منبع احتمالی عفونت کودک است یا خیر. به همین ترتیب، شریک جنسی یک فرد مبتلا ممکن است مورد آزمایش قرار گیرد.

دو نوع آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV)موجود است:

 • آزمایش آنتی بادی
 • آزمایش مولکولی

به طور معمول، یک روش تست EIA (ایمونواسی آنزیمی) در ابتدا برای شناسایی آنتی بادی های HTLV-I و HTLV-II در خون استفاده می شود. اگر آزمایش اولیه مثبت باشد، روش دوم، مانند وسترن بلات، برای تایید یافته و کمک به تمایز بین HTLV-I و HTLV-II درخواست می شود.

در مواردی که نمی توان HTLV-I و HTLV-II را تشخیص داد، آزمایش مولکولی (روش واکنش زنجیره ای پلیمراز، PCR) که ماده ژنتیکی ویروس را شناسایی می کند، ممکن است انجام شود.

تمام خون های اهدایی از نظر ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) غربالگری می شوند. اگر فردی که خون اهدا کرده است برای HTLV-I/II مثبت باشد، ممکن است آزمایش تاییدی انجام شود تا مشخص شود که آیا نتیجه غربالگری اولیه مثبت کاذب است یا اینکه فردی که خون اهدا کرده است عفونت HTLV-I/II دارد.

چه زمانی آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) درخواست می شود؟

آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) ممکن است زمانی انجام شود که فردی علائم یا یافته‌هایی داشته باشد که نشان می‌دهد فرد دارای بیماری مرتبط با عفونت HTLV-I یا HTLV-II است، به‌ویژه زمانی که آن فرد عوامل خطر را نیز شناسایی کرده باشد.

علائم و نشانه های لوسمی یا لنفوم لنفوسیتی سلول T بزرگسالان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • عرق شبانه
 • خستگی
 • افزایش تعداد و غیر طبیعی لنفوسیت های نابالغ
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی
لوسمی یا لنفوم لنفوسیتی سلول T بزرگسالان

لوسمی یا لنفوم لنفوسیتی سلول T بزرگسالان

علائم میلوپاتی مرتبط با HTLV-I/پاراپازیس اسپاستیک گرمسیری (HAM/TSP) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف در اندام تحتانی
 • اسپاسم و انقباضات عضلانی
 • درد پایین کمر
 • سفتی عضلات
 • اختلالات ادراری، روده ای و جنسی
HAM-TSP

HAM-TSP

آزمایش ممکن است در موارد زیر انجام شود:

 • مادری که کودکش به عفونت HTLV تشخیص داده شده است
 • شریک یا شریک جنسی یک فرد زمانی که آن فرد مبتلا به عفونت HTLV تشخیص داده شده است
 • فردی که به او گفته شد خونی که فرد اهدا کرده از نظر HTLV-I/II مثبت بوده است.
 • زمانی که فردی دارای عوامل خطر و علائمی است که پزشک به آنها مشکوک است ممکن است با عفونت HTLV مرتبط باشد، مانند یووئیت، درماتیت یا آرتریت.

نتیجه آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) چه چیزی را نشان می دهد؟

آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) معمولاً به صورت گام به گام انجام می شود و معمولاً بسته به نتایج یک آزمایش اولیه و سپس آزمایش تأییدی را شامل می شود.

اگر آزمایش اولیه ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) منفی باشد، بعید است که فرد عفونت HTLV داشته باشد و علائم فرد احتمالاً به دلیل دیگری باشد. به طور معمول، آزمایش بیشتری لازم نیست.

اگر فردی دارای آنتی بادی های HTLV-I یا HTLV-II در هر دو آزمایش اولیه و تاییدی باشد، احتمالاً فرد دارای عفونت ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) است. اگر فرد علائم مرتبط با یک بیماری مرتبط با ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) را نیز داشته باشد، احتمالاً این عفونت علت زمینه ای است.

فردی با نتایج اولیه و تاییدی مثبت اما بدون علامت، مانند فردی که به دلیل اینکه مادر کودک مبتلا یا شریک جنسی فرد مبتلا است، آزمایش شده است، یا فردی که خون اهدایی او مثبت بوده و آزمایش تاییدی نیز مثبت است، به احتمال زیاد عفونت دارد. با این حال، در اکثریت قریب به اتفاق موارد، فرد هرگز دچار بیماری نمی شود. با این حال، این افراد می توانند عفونت را به افراد دیگر منتقل کنند و باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

کسانی که تست اولیه HTLV-I/II مثبت و تست تاییدی منفی دارند احتمالاً مثبت کاذب هستند و عفونت ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) ندارند. افرادی که نتیجه آزمایش تاییدی نامشخصی دارند باید در چند هفته مجددا مورد آزمایش قرار گیرند تا مشخص شود که آیا آنتی بادی ایجاد کرده اند یا خیر. اگر آزمایش تاییدی منفی باشد یا هنوز نامشخص باشد، بعید است که فرد مبتلا به عفونت ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) باشد.

مثبت بودن تست مولکولی HTLV-I/II نشان می دهد که فرد مورد آزمایش دارای عفونت HTLV-I یا HTLV-II است. اگر نتیجه مولکولی منفی باشد، احتمال ابتلای فرد کمتر است، اما نمی توان آن را رد کرد زیرا ممکن است مقدار ویروس در خون در زمان آزمایش برای تشخیص آنقدر کم بوده باشد.

جدول زیر برخی از نتایج معمولی را که ممکن است با آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) مشاهده شود خلاصه می کند:

تفسیر آزمایش های HTLV

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

ویروس های HTLV-I/II پس از عفونت در بدن غیرفعال (نهفته) می شوند، اما هرگز به طور کامل از بین نمی روند. به همین دلیل فردی که آزمایشش مثبت شده است قادر به اهدای خون نخواهد بود.

آنتی بادی های HTLV-II ممکن است در آزمایش آنتی بادی های HTLV-I (واکنش متقاطع) نتیجه مثبت نشان دهند. این بدان معنی است که حتی اگر یک فرد واقعاً عفونت HTLV-II داشته است، آزمایش اولیه ممکن است نتیجه آزمایش HTLV-I مثبت را نشان دهد.

آیا همه باید آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) را انجام دهند؟

از آنجایی که ویروس ها می توانند از طریق انتقال خون و پیوند اعضا از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، تمام خون های اهدایی و تمام اعضای اهدایی مربوطه برای HTLV-I/II آزمایش می شوند.

اگر برخی از عوامل خطر را داشته باشم باید آزمایش ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) را انجام دهم؟

این چیزی است که باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر شما دارای عوامل خطر هستید، مثلاً در یکی از کشورهایی که این عفونت‌ها در آن شایع‌تر هستند، زندگی می‌کنید، چندین شریک جنسی داشته‌اید، مصرف‌کننده مواد IV بوده‌اید، ممکن است پزشکتان می خواهد آن را در نظر بگیرند.

متوجه شدم که HTLV مثبت هستم. چه اقدامات احتیاطی باید انجام دهم تا دیگران را آلوده نکنم؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، می‌توانید چندین قدم برای جلوگیری از انتشار عفونت انجام دهید:

 • به پزشک خود بگویید که آلوده شده اید. او می تواند در مورد اقدامات احتیاطی لازم با شما صحبت کند.
 • از اهدای خون، بافت، اندام یا اسپرم خودداری کنید.
 • اگر تازه مادر هستید، شیر ندهید.
 • از سوزن یا سرنگ مشترک استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از انتقال جنسی از کاندوم استفاده کنید.

آیا می توانم با اهدای خون به ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) مبتلا شوم؟

خیر، خونگیری با استفاده از سوزن استریل انجام می شود. شما نمی توانید با اهدای خون به عفونت HTLV مبتلا شوید.

نام های HTLV و HIV شبیه به هم هستند، آیا این بیماری ها به هم مرتبط هستند؟

هر دوی آنها متعلق به یک گروه از ویروس ها هستند که به عنوان رتروویروس شناخته می شوند و می توانند از طریق خون و تماس جنسی منتقل شوند، اما فقط نیاکان آنها مشترک هستند و ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی (HTLV) باعث ایدز نمی شود و اثرات مخرب مشابهی بر سیستم ایمنی فرد ندارد.

تفاوت ساختاری HTLV و HIV

تفاوت ساختاری HTLV و HIV

با این حال، HTLV و HIV دارای یک قرارداد نامگذاری تاریخی هستند. HTLV-III نامی بود که برای اولین بار به HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) داده شد. این ویروس بعدها مجدداً طبقه بندی شد و نام آن به HIV تغییر یافت. از آن زمان، اصطلاح HTLV-III دوباره برای تعیین یک ویروس HTLV متفاوت استفاده شده است. ویروس جدید HTLV-III و همچنین ویروس HTLV-IV شناسایی شده و در حال مطالعه هستند، اما آزمایش آنها فقط بر اساس تحقیقات انجام می شود.

در سایت World Health Organization در مورد ویروس HTLV بیشتر بخوانید:

 • ویروس T-لنفوتروپیک انسانی نوع 1 با نام مخفف HTLV-1 یا به عنوان ویروس لوسمی سلول T انسانی نوع 1 نیز شناخته می شود.
 • این ویروس می تواند نوعی سرطان به نام لوسمی/لنفوم سلول T بزرگسالان (ATL) ایجاد کند.
 • HTLV-1 عمدتاً از طریق مایعات بدن آلوده از جمله خون، شیر مادر و مایع منی منتقل می شود.
 • عوامل خطر شامل رابطه جنسی محافظت نشده، مصرف تزریقی مواد مخدر و پیوند بافت، خون و فرآورده های خونی است.
 • تخمین زده می شود که 5 تا 10 میلیون نفر در سراسر جهان به HTLV-1 آلوده هستند، اگرچه این تعداد احتمالاً به دلیل کمبود داده های قابل اعتماد بیشتر است.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Szczypinska EW, Wallace MR, Wainscoat B, Salas CM, Rich JD. (5 October 2015 updated.) Human T-Cell Lymphotropic Viruses. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/219285-overview. Accessed February 5, 2017.

Goncalves, DU, Proietti FA, Ramos Ribas JC, et al. Epidemiology, Treatment, and Prevention of Human T-Cell Leukemia Virus Type 1-Associated Diseases. Clinical Microbiology Reviews. 2010;23(3):577-589.

Mayo Medical Laboratories. Human T-Cell Lymphotropic Virus Types I and II (HTLV-I/-II) Antibody Screen with Confirmation, Serum. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/9539. Accessed February 15, 2017.

National Organization for Rare Disorders. (2012 updated.) HTLV Type I and Type II. Available online at https://rarediseases.org/rare-diseases/htlv-type-i-and-type-ii/. Accessed February 5, 2017.

Szczypinska, E. et. al. (Updated 2012 January 11). Human T-Cell Lymphotrophic Viruses. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/219285-overview. Accessed June 2012.

(© 1995–2012). Test ID: HTLVI9539 Human T-Cell Lymphotropic Virus Types I and II (HTLV-I/-II) Antibody Screen with Confirmation, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/9539. Accessed June 2012.

Slev, P. (Updated 2011 September). Human T-Lymphotropic Virus Types I, II – HTLV I, II. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/HTLV.html. Accessed June 2012.

Crane, M. (2012 March 28). FDA Approves Test for Viruses in Blood Donations. Medscape Medical News [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/761099. Accessed June 2012.

Yasunaga, J. and Matsuoka, M. (2007 May 14). Human T-Cell Leukemia Virus Type 1 Induces Adult T-Cell Leukemia: From Clinical Aspects to Molecular Mechanisms Medscape Today News from Cancer Control. v14(2):133-140. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/556137. Accessed June 2012.

Bite, C. et. al. (2009 July 3). HIV/Human T-cell Lymphotropic Virus Coinfection Revisited: Impact on AIDS Progression. Medscape Today News from AIDS Rev. v11(1):8-16. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/703708. Accessed June 2012.

(© 2012). General Information – HTLV. Health Protection Agency [On-line information]. Available online at http://www.hpa.org.uk/web/HPAweb&Page&HPAwebAutoListName/Page/1191942172148. Accessed June 2012.

Proietti, F. et. al. (2005). Global epidemiology of HTLV-I infection and associated diseases. Oncogene v 24, 6058–6068. [On-line information]. Available online at http://www.nature.com/onc/journal/v24/n39/full/1208968a.html. Accessed June 2012.

Rubin, M. (Revised 2007 January). Tropical Spastic Paraparesis/HTLV-1–Associated Myelopathy. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online through http://www.merckmanuals.com. Accessed June 2012.

Outhred, A. et. al. (2011 July 5). Viral Arthritides. Medscape Today News from Expert Rev Anti Infect Ther. v9(5):545-554. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/743675. Accessed June 2012.

(Revised 2012 January 26). What are the risk factors for non-Hodgkin lymphoma? American Cancer Society [On-line information]. Available online at http://www.cancer.org/Cancer/Non-HodgkinLymphoma/DetailedGuide/non-hodgkin-lymphoma-risk-factors. Accessed June 2012.

(2010 May 27). NINDS Tropical Spastic Paraparesis Information Page. National Institute of Neurological Disorders and Stroke [On-line information]. Available online at http://www.ninds.nih.gov/disorders/tropical_spastic_paraparesis/tropical_spastic_paraparesis.htm. Accessed June 2012.

Ratliff, C. (Reviewed 2009 July). Diseases That Mimic MS. Multiple Sclerosis Foundation [On-line information]. Available online at http://www.msfocus.org/article-details.aspx?articleID=18. Accessed June 2012.

Gan, L. and Miller, F. (2012 January 1). State of the Art: What We Know About Infectious Agents and Myositis. Medscape Today News from Curr Opin Rheumatol. V 23(6):585-594. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/751211. Accessed June 2012.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 652-653.

(June 25, 1993) Centers for Disease Control and Prevention. Recommendations for Counseling Persons Infected with Human T-Lymphotrophic Virus, Types I and II.  MMWR, 42(RR-9);1-13. Available online at http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00021234.htm. Accessed July 2012.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top