آزمایش آنتی ژن HLA-B27 | آنتی ژن لکوسیت انسانی B27

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آزمایش آنتی ژن HLA-B27 | آنتی ژن لکوسیت انسانی B27

HLA-B27 (آنتی ژن لکوسیت انسانی B27) یک مولکول کمپلکس سازگاری بافتی اصلی (MHC) کلاس I است و در سطح تمام سلول های هسته دار بیان می شود.  آنتی ژن HLA-B27 به شدت با اسپوندیلیت آنکیلوزان و سایر بیماری های التهابی مرتبط مانند آرتریت پسوریاتیک، بیماری التهابی روده و آرتریت واکنشی مرتبط است.

اسامی دیگر:

 • HLA-B27 Antigen
 • Human Leukocyte Antigen B27
 • Histocompatibility Antigen
 • Leukocyte Antigens
 • LY27
 • Spondylitis
 • W-27 (HLA-B27)

چرا آزمایش آنتی ژن HLA-B27 درخواست می شود؟

 • برای تعیین اینکه آیا آنتی ژن لکوسیت انسانی HLA-B27  روی سطح سلول های خود دارید یا خیر.
 •  برای کمک به ارزیابی احتمال ابتلا به یک اختلال خود ایمنی مرتبط با حضور HLA-B27

چه زمانی آزمایش آنتی ژن HLA-B27 بایستی انجام شود؟

هنگامی که علائم درد مزمن مفاصل شبیه آرتریت، سفتی و التهاب در نواحی خاصی از بدن مانند کمر، باسن، گردن و قفسه سینه را دارید یا التهاب دردناک چشم ها به نام یووئیت دارید، به خصوص اگر مرد و علائم در اوایل 30 سالگی شما شروع شده باشد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش آنتی ژن HLA-B27:

 • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش (حاوی ضد انعقاد EDTA)
 • نوع نمونه: خون کامل
 • حجم نمونه: 4 میلی لیتر
لوله EDTA

لوله مخصوص نمونه آزمایش آنتی ژن HLA-B27

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-آنتی-ژن-HLA-B27

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش HLA-B27:

فلوسیتومتری (Flow cytometry): معرف آنتی بادی مونوکلونال فیکواریترین ضد HLA فلورسئین ایزوتیوسیانات (FITC)/CD3 به خون کامل (EDTA) انسان اضافه می شود. آنتی بادی های نشاندار شده با فلوئوروکروم به طور خاص به آنتی ژن های سطح لکوسیت متصل می شوند. نمونه های رنگ آمیزی شده با محلول لیزینگ برای لیز گلبول های قرمز تیمار می شوند، سپس شسته شده و قبل از آنالیز فلوسایتومتری ثابت می شوند.

نرم افزار HLA-B27 ابتدا روی نمودار نقطه ای پراکنده رو به جلو (FSC) در مقابل فلورسانس 2 (FL2)، مجموعه ای از رویدادها را با یک سیگنال CD3 مثبت یکنواخت روشن (لنفوسیت های T) شناسایی می کند. در طول تجزیه و تحلیل، شدت فلورسانس متوسط ​​سیگنال FITC anti-HLA-B27 برای رویدادهای موجود در گیت FSC/FL2 محاسبه می‌شود.

نمونه هایی با نتیجه فلورسانس متوسط ​​1 کانال بزرگتر یا مساوی با نشانگر تصمیم HLA-B27 مثبت در نظر گرفته می شوند. نمونه هایی با نتیجه کانال میانه کمتر از نشانگر تصمیم HLA-B27 منفی در نظر گرفته می شوند. این نشانگر تصمیم در پسوند شماره تعداد معرف ذکر شده روی برچسب ویال کدگذاری شده است.

اساس کار فلوسایتومتری

اساس کار فلوسایتومتری

روش های سرولوژیکی: این آزمایش‌ها وجود آنتی‌بادی‌هایی را در خون تشخیص می‌دهند که با پروتئین‌های HLA-B27 واکنش نشان می‌دهند. رایج ترین آزمایش سرولوژیکی مورد استفاده، سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA) است که از آنتی بادی علیه HLA-B27 برای تشخیص وجود آن در سرم خون فرد استفاده می کند. اگرچه انجام آزمایش‌های سرولوژیک آسان و ارزان هستند، اما به اندازه برخی روش‌های دیگر دقیق نیستند و می‌توانند نتایج مثبت یا منفی کاذب ایجاد کنند.

روش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA) برای شناسایی HLA-B27

روش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA) برای شناسایی HLA-B27

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR): PCR یک تکنیک مولکولی است که توالی های DNA ویژه ژن HLA-B27 را تقویت یا تکثیر می کند. در این روش، مقدار کمی DNA از نمونه خون یا بافت دیگر استخراج می شود و سپس با استفاده از مجموعه ای از پرایمرها که به طور خاص ژن HLA-B27 را هدف قرار می دهند، تکثیر می شود. سپس DNA تکثیر شده برای تعیین وجود یا عدم وجود ژن مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. PCR بسیار حساس و اختصاصی است و می تواند حتی مقادیر کمی از DNA HLA-B27 را تشخیص دهد. با این حال، نیاز به تجهیزات تخصصی و تخصص دارد و از برخی روش‌ها گران‌تر است.

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) برای شناسایی HLA-B27

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) برای شناسایی HLA-B27

سنجش کاوشگر الیگونوکلئوتیدی اختصاصی توالی (SSOP) یا Sequence-specific oligonucleotide probe: در سنجش SSOP از پروب های DNA مصنوعی که مختص ژن HLA-B27 هستند برای تشخیص وجود یا عدم وجود ژن در DNA افراد استفاده می شود. در این روش، مقدار کمی DNA از نمونه خون یا بافت دیگر استخراج می‌شود و سپس با پانلی از پروب‌های نشاندار شده با فلورسنت که به طور خاص به نواحی مختلف ژن HLA-B27 متصل می‌شوند، دناتوره و هیبرید می‌شوند. پروب‌ها طوری طراحی شده‌اند که فقط مکمل الل خاص HLA-B27 باشند که برای آن آزمایش می‌شود، و هر سیگنال هیبریداسیون نشان‌دهنده وجود آلل است. این روش می تواند بسیار دقیق و اختصاصی باشد، اما نیاز به طراحی دقیق و اعتبارسنجی پروب های مورد استفاده دارد.

سنجش کاوشگر الیگونوکلئوتیدی اختصاصی توالی (SSOP) یا Sequence-specific oligonucleotide probe

سنجش کاوشگر الیگونوکلئوتیدی اختصاصی توالی (SSOP) یا Sequence-specific oligonucleotide probe

روش تایپ مبتنی بر توالی (SBT) یا Sequence-based typing: این روش شامل تعیین توالی کل ژن HLA-B27 برای تعیین توالی دقیق آن و شناسایی هرگونه تغییر یا جهش است. در این روش، یک نمونه خون یا بافت دیگر با استفاده از PCR تکثیر می‌شود و DNA حاصل با استفاده از فناوری توالی‌یابی نسل بعدی (NGS) در معرض توالی‌یابی با توان بالا قرار می‌گیرد.

سپس داده های توالی حاصل برای شناسایی آلل HLA-B27 موجود در نمونه تجزیه و تحلیل می شود. SBT دقت و ویژگی بسیار بالایی را ارائه می دهد و می تواند اطلاعات دقیقی در مورد تغییرات و جهش های خاص موجود در ژن ارائه دهد. با این حال، این روش گران ترین و زمان برترین روش است و به تجهیزات و تخصص تخصصی نیاز دارد.

روش تایپ مبتنی بر توالی (SBT) یا Sequence-based typing

روش تایپ مبتنی بر توالی (SBT) یا Sequence-based typing

انتخاب روش برای آزمایش HLA-B27 به عوامل مختلفی از جمله هدف آزمایش، دقت مورد نیاز و در دسترس بودن منابع بستگی دارد. هر روش مزایا و محدودیت های خاص خود را دارد و هیچ روش واحدی به عنوان روش استاندارد طلایی یا مرجع در نظر گرفته نمی شود.

با این حال، به طور کلی، PCR و تایپ مبتنی بر توالی (SBT) به عنوان دقیق ترین روش ها برای آزمایش HLA-B27 در نظر گرفته می شوند. این روش ها می توانند حتی مقادیر کمی از DNA HLA-B27 را شناسایی کرده و اطلاعات دقیقی در مورد تغییرات و جهش های خاص در ژن ارائه دهند. با این حال، آنها همچنین به تجهیزات و تخصص تخصصی نیاز دارند و می توانند گران و وقت گیر باشند.

آمادگی قبل از انجام آزمایش آنتی ژن HLA-B27:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش آنتی ژن HLA-B27 مورد بررسی قرار می گیرد؟

HLA-B27 یک پروتئین خاص (که آنتی ژن لکوسیت انسانی یا HLA نامیده می شود) است که در سطوح سلول های هسته دار بدن یافت می شود. اصطلاح HLA-B27 همچنین برای اشاره به ژن کد کننده پروتئین HLA-B27 استفاده می شود. آزمایش HLA-B27 وجود یا عدم وجود پروتئین HLA-B27 را در سطح گلبول های سفید خون فرد مشخص می کند.

پاتوفیزیولوژی آنتی ژن لکوسیت انسانی B27:

 • کمپلکس سازگاری بافتی اصلی (MHC) کلاس I در انسان به وجود این آنتی ژن ها در سطح گلبول های سفید و به اصطلاح HLA (آنتی ژن لکوسیت انسانی) تعلق دارد.
 • اینها در سلول‌های هسته‌دار، پلاکت‌ها وجود دارند و بیشتر روی لنفوسیت‌ها شناسایی می‌شوند.
 • HLA-Ag در غلظت حداقل تا بیان غایب روی گلبول های قرمز وجود دارد.
 • این آنتی ژن ها با HLA-A، B، C و D نشاندار می شوند.
 • وجود یا عدم وجود این ژن ها در کروموزوم 6 وجود دارد.
 • HLA-B27 در 90 درصد بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان یافت می شود.
 • HLA-B27 در جمعیت عادی نیز در 5 تا 7 درصد وجود دارد.
 • HLA-B27 همچنین در بیماری های دیگری مانند سندرم رایتر، یووئیت قدامی و بیماری گریو یافت می شود.
کمپلکس سازگاری بافتی اصلی (MHC) کلاس I

کمپلکس سازگاری بافتی اصلی (MHC) کلاس I

آنتی ژن های لکوسیت انسانی پروتئین هایی هستند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا سلول های خود را شناسایی کند و بین «خود» و «غیر خود» تمایز قائل شود. همه افراد دارای ترکیبی ارثی از ژن های HLA هستند که برای بسیاری از آنتی ژن های موجود در سطوح سلول هایشان کد می کنند. وجود یا عدم وجود هر آنتی ژن یک ترکیب HLA متمایز را برای هر فرد ایجاد می کند.

جایگاه ژنی کمپلکس سازگاری بافتی

جایگاه ژنی کمپلکس های سازگاری بافتی

HLA-B27 در حدود 6 درصد از جمعیت یافت می شود. در افراد دارای HLA-B27 احتمال ابتلا به بیماری‌های خودایمنی مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)، آرتریت روماتوئید نوجوانان (JRA)، آرتریت واکنشی (که یکی از زیرمجموعه‌های آن سندرم رایتر است) و یووئیت حاد قدامی، افزایش می‌یابد. HLA-B27 همچنین با بیماری التهابی روده و طیف وسیعی از شرایط مزمن دیگر مرتبط است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت واکنشی هر دو شرایط مزمن و پیشرونده ای هستند که در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد. اولین علائم معمولاً زمانی رخ می دهد که فرد در اوایل 30 سالگی است. اغلب، علائم اولیه این اختلالات خودایمنی ظریف هستند و ممکن است چندین سال طول بکشد تا تغییرات دژنراتیو مشخص در استخوان ها و مفاصل در اشعه ایکس قابل مشاهده باشد.

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان با درد، التهاب و سفت شدن تدریجی ستون فقرات، گردن و قفسه سینه مشخص می شود.
 • آرتریت واکنشی گروهی از علائم است که شامل التهاب مفاصل، مجرای ادرار و چشم و همچنین ضایعات پوستی است.
 • آرتریت روماتوئید نوجوانان نوعی از آرتریت است که در کودکان رخ می دهد.
 • یووئیت قدامی با التهاب مکرر ساختارهای یک یا هر دو چشم همراه است.
بیماری های مرتبط با HLA-B27

بیماری های مرتبط با HLA-B27

در حالی که HLA-B27 به عنوان علت هیچ یک از این اختلالات ثابت نشده است، شیوع آنتی ژن در افراد مبتلا بیشتر است. به عنوان مثال، اگر تنها 6 درصد از جمعیت HLA-B27 دارند، 80 تا 90 درصد از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان HLA-B27 مثبت هستند.

اسپوندیلوآرتروپاتی مرتبط با HLA-B27

اسپوندیلو آرتروپاتی مرتبط با HLA-B27

HLA-B27 توالی مشترکی با پروتئین‌های باکتری‌های روده‌ای و پپتیدهایی دارد که هم B27 را تقلید می‌کنند و هم به آن متصل می‌کنند و ممکن است اجزای مولکولی مکانیزم اسپوندیلیت آنکیلوزان را تشکیل دهند. فرضیه دیگری نشان می‌دهد که «نمایش خودکار» که در داخل یا بین مولکول‌های B27 اشتباه تا شده رخ می‌دهد، یک حمله خود ایمنی در اسپوندیلیت آنکیلوزان را تحریک می‌کند.

ژنوتیپ HLA-B27 اغلب توسط فلوسایتومتری انجام می شود. روش های فلوسیتومتری سریع و مقرون به صرفه هستند. با این حال، ممکن است در مقایسه با تایپ مولکولی حساسیت و ویژگی کمتری نشان دهند، زیرا آنتی بادی های مونوکلونال مورد استفاده برای این سنجش ممکن است همه زیرگروه های آنتی ژن B27 را تشخیص ندهند یا ممکن است با آلل های ساختاری مشابه مانند HLA-B7 واکنش متقابل نشان دهند.

با توجه به چنین محدودیت هایی، ممکن است نتایج نامشخصی به دست آید، که در این صورت تایید با روش های مولکولی توصیه می شود. اگرچه روش‌های مولکولی حساس و اختصاصی هستند، تفسیر به دلیل درجه پلی‌مورفیسم بالای HLA-B27، با بیش از 200 آلل با شیوع قومی گوناگون در سراسر جهان، چالش‌های خاص خود را دارد.

در مقابل، تعداد آلل هایی که تایید شده با اسپوندیلیت آنکیلوزان مرتبط هستند نسبتا کم است و شامل رایج ترین HLA-B27:05 و 27:02 در قفقازی ها، 27:04 در آسیایی ها است. سایر آلل‌ها مانند HLA-B27:06 در آسیایی‌ها و 27:09 در میان ساردینی‌ها گزارش شده‌اند که ارتباطی با اسپوندیلیت آنکیلوزان ندارند، در حالی که زیرگروه‌های باقی‌مانده یا خیلی نادر هستند.

جالب توجه است که نشان داده شده است که HLA-B27 نقش محافظتی در عفونت‌های HCV و HIV از طریق ارتباط با پاکسازی ویروسی و شروع آهسته‌تر ایدز دارد.

HLA ها و بیماری ها:

HLA Antigenبیماری
B27 سندرم رایتر
اسپوندیلیت آنکیلوزان
آرتریت
یرسینیا انتروکولیتیکا
یووئیت قدامی
بیماری گریوز
B8 بیماری سلیاک
هپاتیت فعال مزمن
مالتیپل اسکلروز
میاستنی گراویس
B17 پسوریازیس
Bw15 + B8 دیابت نوجوانان
DR3 or DR4 دیابت مرتبط با اتوآنتی بادی های سلول بتا
A3 هموکروماتوز
DR4 روماتیسم مفصلی
DR7, DRw3, B8 انتروپاتی گلوتن
HLA-B*57:01حساسیت به آباکاویر
HLA-DR3بیماری خود ایمنی تیروئید
HLA-B51بیماری بهجت
HLA-A29کوریورتینوپاتی Birdshot
HLA-B*15:02حساسیت به کاربامازپین
HLA-DQB1*06:02نارکولپسی
HLA-DR، DQدیابت نوع 1

عوامل مداخله گر در آزمایش آنتی ژن HLA-B27:

 • همولیز نمونه خون ممکن است نتایج آزمایش را تغییر دهد.
 • دریافت انتقال خون در 72 ساعت قبل از آزمایش، نتایج آزمایش را تغییر می دهد.

ملاحظات بالینی آزمایش آنتی ژن HLA-B27

وجود یک HLA خاص لزوماً نشان دهنده بیماری نیست. به عنوان مثال، آنتی ژن HLA-B27 در 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان یافت می شود، اما HLA-B27 در 5 تا 7 درصد افراد بدون بیماری خودایمنی نیز وجود دارد. بدین ترتیب، یافته HLA باید در ارتباط با علائمی که بیمار تجربه می کند در نظر گرفته شود.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش آنتی ژن HLA-B27 استفاده می شود؟

آزمایش HLA-B27 در درجه اول برای کمک به تقویت یا تأیید تشخیص مشکوک اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)، آرتریت واکنشی، آرتریت روماتوئید نوجوانان (JRA)، یا گاهی اوقات یووئیت قدامی درخواست می شود. تست HLA-B27 تشخیصی نیست. یعنی این یک آزمایش قطعی نیست که بتوان از آن برای تشخیص یا رد یک اختلال استفاده کرد. نتیجه اطلاعاتی را اضافه می‌کند و یک شواهد است که همراه با ارزیابی علائم، علائم و سایر تست های آزمایشگاهی برای حمایت یا رد تشخیص برخی اختلالات خودایمنی، مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت واکنشی، استفاده می‌شود.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان

آزمایش HLA-B27 ممکن است به عنوان بخشی از گروهی از آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص و ارزیابی شرایطی که باعث درد مزمن مفاصل شبیه آرتریت، سفتی و التهاب می‌شوند، درخواست شود. این گروه از آزمایش ها ممکن است شامل یک فاکتور روماتوئید (RF) با نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR) یا یک پروتئین واکنشیC (CRP) باشد. HLA-B27 گاهی اوقات برای کمک به ارزیابی فردی مبتلا به یووئیت راجعه که توسط یک روند بیماری قابل تشخیص ایجاد نمی شود، درخواست می شود.

چه زمانی آزمایش آنتی ژن HLA-B27 درخواست می شود؟

آزمایش HLA-B27 ممکن است زمانی درخواست شود که فردی درد و التهاب حاد یا مزمن در ستون فقرات، گردن، قفسه سینه، چشم‌ها و/یا مفاصل داشته باشد و پزشک مشکوک باشد که علت آن یک اختلال خود ایمنی است که با وجود آن مرتبط است. آزمایش HLA-B27  همچنین ممکن است زمانی که فردی مبتلا به یووئیت راجعه باشد، درخواست شود.

یووئیت

یووئیت

پزشکان زمانی که مشکوک به اسپوندیلیت آنکیلوزان هستند اغلب از نتیجه آزمایش HLA-B27  استفاده می‌کنند، اما این بیماری در مراحل اولیه است و مهره‌های ستون فقرات هنوز دچار تغییرات مشخصه‌ای که در اشعه ایکس دیده می‌شود، نشده است.

نتیجه آزمایش آنتی ژن HLA-B27 چه چیزی را نشان می دهد؟

مثبت بودن تست HLA-B27 به این معنی است که فرد مورد آزمایش در معرض افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌های خودایمنی است. اگر فرد علائمی مانند درد مزمن، التهاب، و/یا تغییرات دژنراتیو در استخوان‌ها (همانطور که در اشعه ایکس دیده می‌شود) داشته باشد، از تشخیص اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت واکنشی یا اختلال خود ایمنی دیگری که با وجود آن همراه است از HLA-B27 پشتیبانی می‌کند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که فرد جوان، مرد باشد و اولین علائم خود را قبل از 40 سالگی تجربه کرده باشد.

اگر تست HLA-B27 منفی باشد، نشانگر شناسایی نشده است. با این حال، این بدان معنا نیست که فرد مورد آزمایش شرایط مشکوک را ندارد زیرا افرادی که آنتی ژن HLA-B27 ندارند نیز می توانند به این بیماری های خودایمنی مبتلا شوند. به همین ترتیب، فردی که دارای آنتی ژن HLA-B27 است، لزوماً دچار یکی از این شرایط نمی شود. محققان در تلاشند تا تعیین کنند چه عواملی در افزایش احتمال ابتلای افراد مبتلا به HLA-B27 به این بیماری‌های خاص کمک می‌کند و چه عواملی واقعاً آنها را تحریک می‌کند.

اینکه آیا آنتی ژن های HLA خاصی وجود خواهد داشت یا نه، از نظر ژنتیکی تعیین می شود. ژن هایی که از والدین به فرزندانشان منتقل می شوند، تولید آن آنتی ژن ها را کنترل می کنند. اگر دو عضو یک خانواده HLA-B27 مثبت باشند و یکی از آنها به بیماری مرتبط با HLA-B27 مبتلا شود، در آن صورت فرد دیگر در معرض خطر ابتلا به بیماری مشابه است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

اگرچه بیماری های مرتبط با HLA-B27 بیشتر در مردان رخ می دهد، زنان نیز می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. با این حال، علائم و نشانه‌های مربوط به این بیماری اغلب در زنان خفیف‌تر است.

با روش‌های جدید آزمایش ژنتیک، اکنون می‌توان HLA-B27 را به زیرگروه‌هایی جدا کرد. تاکنون حداقل 105 نوع مختلف از جمله HLA-B27*05 و HLA-B27*02  شناسایی شده است. اینکه چگونه وجود این زیرگروه های خاص بر احتمال ابتلا به یک بیماری خودایمنی تأثیر می گذارد هنوز مشخص نیست.

چه چیزی باعث اختلالات خود ایمنی مرتبط با HLA-B27  می شود؟

در بیشتر موارد علت مشخص نیست. با این حال، در برخی موارد آرتریت واکنشی، بین عفونت قبلی توسط یک میکروب مانند کلامیدیا، کمپیلوباکتر، سالمونلا، اوره آ پلاسما یا یرسینیا و شروع بیماری ارتباط وجود دارد. تصور می‌شود که شباهت‌های بین آنتی‌ژن HLA-B27 و آنتی‌ژن‌های موجود در سطح میکروب‌ها باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن با میکروب و بافت‌های خود فرد مبارزه کند و پس از رفع عفونت، اختلال خود ایمنی را راه‌اندازی کند.

آماده شدن نتایج HLA-B27  چقدر طول می کشد؟

این بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می دهد. آزمایش HLA-B27  برای انجام به تجهیزات و تخصص تخصصی نیاز دارد. این توسط هر آزمایشگاهی ارائه نمی شود. در بیشتر موارد، نمونه خون شما به آزمایشگاه مرجع ارسال می شود و ممکن

آیا همه باید آزمایش HLA-B27 انجام دهند؟

انجام آزمایش های معمول برای عموم مردم توصیه نمی شود. معمولاً فقط کسانی که علائم دارند مورد آزمایش قرار می گیرند. HLA-B27 مثبت در فردی که علائم یا سابقه خانوادگی بیماری مرتبط با HLA-B27 را ندارد از نظر بالینی قابل توجه نیست. این به پیش بینی احتمال ابتلا به یک بیماری خودایمنی کمک نمی کند. گاهی اوقات، یکی از اعضای خانواده فردی که HLA-B27 مثبت است و دارای یک اختلال خود ایمنی است، ممکن است مورد آزمایش قرار گیرد، اما از نتیجه آزمایش نمی توان برای پیش بینی اینکه آیا فرد مورد آزمایش به یک بیماری خود ایمنی مرتبط مبتلا می شود یا خیر، استفاده کرد.

در سایت National Institutes of Health در مورد HLA-B27 بیشتر بخوانید:

آنتی‌ژن‌های لکوسیت انسانی (HLA) جایگاه‌های ژنی در کلاس اصلی ژن‌های کمپلکس سازگاری بافتی در کروموزوم 6 هستند که در تمام سلول‌های هسته‌دار وجود دارند. این فعالیت به بررسی تظاهرات متنوع سندرم های مرتبط با HLA-B27 می پردازد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(© 1995-2017). HLA Class I Molecular Typing Disease Association. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/89185. Accessed February 2017.

(© 1996-2016). HLA Matching. Be the Match. Available online at http://bethematch.org/For-Patients-and-Families/Finding-a-donor/HLA-matching/. Accessed February 2017.

Khan, M.A. (2013 October). Polymorphism of HLA-B27: 105 subtypes currently known. Current Rheumatology Reports. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23990399. Accessed February 2017.

Greco, F. (Updated 2015 February 18). Histocompatibility antigen test. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003550.htm. Accessed February 2017.

Di Lorenzo, A. L. (Updated 2015 April 17). HLA-B27 syndromes. Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1201027-overview. Accessed February 2017.

Starkebaum, G.A. (Reviewed 2015 April 28). HLA-B27 antigen. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/article/003551.htm. Accessed February 2017.

(Reviewed 2015 July). HLA-B27 antigen. Quest Diagnostics. Available online at https://www.questdiagnostics.com/testcenter/testguide.action?dc=TS_HLA-B27_Antigen. Accessed February 2017.

Malhotra, P. et. al. (Updated 2015 December 30) Immunology of Transplant Rejection. Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/432209-overview#showall. Accessed February 2017.

(© 2017). HLA Typing/Matching. UC Davis Transplant Center. Available online at http://www.ucdmc.ucdavis.edu/transplant/learnabout/learn_hla_type_match.html. Accessed February 2017.

Johns, Moloney Johns, Snyder, M. (© 2017). HLA-B27 antigen. University of Rochester Medical Center Health Encyclopedia. Available online at https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=hla_b27_antigen. Accessed February 2017.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Ankylosing spondylitis. Hendrick Health System, AccessMed Online Health Information Library [On-line information]. Available online at http://www.ehendrick.org/healthy/.

HLA-B27. ARUP’s Guide to Clinical Laboratory Testing (CLT) [On-line information]. Available online at http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_a287.htm#1195370.

Diagnosis, Symptoms, and Treatment. Spondylitis Association of America [On-line information]. Available online at http://www.spondylitis.org/html/htmlpages.asp?load=diagnosis_what.htm.

Mayo Clinic Staff (2003 June 05). Ankylosing spondylitis. MayoClinic.com, Diseases and Conditions [On-line information. Available online at http://www.mayoclinic.com/invoke.cfm?id=DS00483.

Kovacs, B. (2001 November 29, Updated). Reiter’s syndrome. MedlinePlus Health Information, Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000440.htm.

Milone, M. (2001 November 19, Updated). Histocompatibility antigens. MedlinePlus Health Information, Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003550.htm.

Milone, M. (2001 December 5, Updated). HLA-B27 antigen. MedlinePlus Health Information, Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003551.htm.

(2003 May 21, Updated). Spondylitis: Frequently Asked Questions. Spondylitis Association of America [On-line information]. Available online at http://www.spondylitis.org/about/faq.aspx.

(2003 June 19, Updated). Reactive Arthritis/Reiter’s Syndrome (ReA), Diagnosis. Spondylitis Association of America [On-line information]. Available online at http://www.spondylitis.org/about/reactive/diagnosis.aspx.

Agrawal, S. (2003 August 15). Immunophenotyping using flow cytometry. Express Healthcare Management [On-line Newspaper, India]. Available online at http://www.expresshealthcaremgmt.com/labwatch/lab6.shtml.

Waheed, N. (1998). HLA-B27 Associated Uveitis. Massachusetts Eye & Ear Infirmary, Ocular Immunology & Uveitis Service [On-line information]. Available online at http://www.uveitis.org/Enhanced/MD_info/md_hlab27.htm.

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp. 544-545.

(© 2007). Ankylosing Spondylitis (AS) Diagnosis. Spondylitis Association of America [On-line information]. Available online at http://www.spondylitis.org/about/as_diag.aspx. Accessed on 9/09/07.

Alexander, D. (2007 May 29, Updated). HLA-B27 antigen. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003551.htm. Accessed on 9/09/07.

Thjodleifsson, B. et. al.(2007 July 30). Evidence of a Common Genetic Background for Ankylosing Spondylitis and Inflammatory Bowel Disease. American College of Rheumatology from Arthritis & Rheumatism 2007; (DOI:10.1002/art.22812) [On-line journal article]. Available online at http://www.rheumatology.org/press/2007/0730ankylosing.asp. Accessed on 9/09/07.

(© 2007). Ankylosing Spondylitis. American College of Rheumatology [On-line information]. Available online at http://www.rheumatology.org/public/factsheets/as.asp?aud=pat. Accessed on 9/9/07.

Waheed, N. (© 1996-2006). HLA-B27 Associated Uveitis. The Ocular Immunology and Uveitis Foundation [On-line information]. Available online at http://www.uveitis.org/medical/articles/case/hlab27.html. Accessed on 9/09/07.

Dugdale, D. (Updated 2009 May 21). HLA-B27 antigen. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information] Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003551.htm. Accessed October 2010.

Mayo Clinic Staff (2009 February 3). Ankylosing spondylitis. MayoClinic.com [On-line information] Available online at http://www.mayoclinic.com/print/ankylosing-spondylitis/DS00483/DSECTION=all&METHOD=print. Accessed October 2010.

Brent, L. and Kalagate, R. (Updated 2010 May 6). Ankylosing Spondylitis and Undifferentiated Spondyloarthropathy. eMedicine On-line information] Available online at http://emedicine.medscape.com/article/332945-overview. Accessed October 2010.

Altman, R. (Revised 2008 February). Seronegative Spondyloarthropathies (Seronegative Spondyloarthritides). Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information] Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec04/ch034/ch034d.html?qt=HLA-B27&alt=sh. Accessed October 2010.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 544-545.

Waheed N. HLA-B27 associated uveitis. Ocular Immunology and Uveitis Foundations, ©2008. Available online at http://www.uveitis.org/medical/articles/case/hlab27.html. Accessed Nov 2010.

Kasper DL, Braunwald E, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson JL eds (2005). Harrison’s Principles of Internal Medicine, 16th Edition, McGraw Hill, Pp 1936-1937, 1993-1997.

MedlinePlus Medical Encyclopedia. HLA-B27 antigen. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003551.htm. Accessed June 2013.

Di Lorenzo, AL et al. HLA-B27 Syndromes. Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1201027-overview. Accessed June 2013.

Reveille JD, Hirsch R, Dillon CF, Carroll MD, Weisman MH. The prevalence of HLA-B27 in the US: data from the US National Health and Nutrition Examination Survey, 2009. Arthritis Rheum. 2012 May;64(5):1407-11. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22139851. Accessed June 2013.

MayoClinic.com. Ankylosing Spondylitis. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/ankylosing-spondylitis/DS00483/. Accessed June 2013.

Diyarbakir E, Eyerci N, Melikoglu M, Topcu A, Pirim I. HLA B27 subtype distribution among patients with ankylosing spondylitis in eastern Turkey. Genet Test Mol Biomarkers. 2012 May;16(5):456-8. Epub 2012 Mar 21. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22621386. Accessed June 2013.

Spondylitis Association of America. About Ankylosing Spondylitis. Available online at http://www.spondylitis.org/about/as.aspx. Accessed June 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top