آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV

HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند. اگر HIV درمان نشود، می تواند منجر به ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود. در حال حاضر هیچ درمان موثری وجود ندارد. هنگامی که افراد مبتلا به HIV می شوند، آن را برای تمام عمر دارند. اما با مراقبت های پزشکی مناسب می توان HIV را کنترل کرد.

اسامی دیگر:

 • HIV Screening Tests
 • AIDS Test
 • AIDS Screen
 • HIV Serology
 • p24 Antigen
 • Human immunodeficiency virus (HIV) antibody / antigen test

آنچه در ادامه می‌خوانید:

چرا آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV درخواست می شود؟

برای تعیین اینکه آیا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) آلوده هستید یا خیر

چه زمانی آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV بایستی انجام شود؟

زمانی که فکر می کنید ممکن است در معرض ویروس قرار گرفته باشید.

یک بار در سال اگر در معرض خطر قرار گرفتن در معرض ویروس هستید

زمانی که پزشک فکر می کند علائم شما ممکن است به دلیل HIV باشد. قبل از باردار شدن یا در دوران بارداری

نمونه مورد نیاز برای آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد (ترجیحا همراه با ژل جداکننده) / اوله با درب بنفش (EDTA دار)
 • نوع نمونه: سرم/ پلاسما
 • حجم نمونه: 1/5 میلی لیتر
لوله مورد نیاز برای آزمایش اینترلوکین 6
لوله مورد نیاز برای آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-آنتی-بادی-و-آنتی-ژن-HIVشرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-آنتی-بادی-و-آنتی-ژن-HIV

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

نگهداری-و-ذخیره-سازی-نمونه-ها

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی یکی از مطالب بسیار با اهمیت در حوژه آزمایشگاه است. زیرا هنگام اندازه گیری غلظت ...

نام روش انجام آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV:

ایمونواسی میکروذرات کمی لومینسانس

شرح روش

روش HIV Ag/Ab یک آزمایش ایمنی 2 مرحله ای برای تعیین وجود آنتی ژن p24 HIV-1، آنتی بادی های HIV-1 (گروه های M و O) و آنتی بادی های HIV-2 است. در سرم یا پلاسمای انسانی با استفاده از فناوری ایمونواسی میکروذرات کمی‌لومینسانس. ابتدا، نمونه بیمار، بافر wash، رقیق کننده سنجش و میکروذرات پارامغناطیس در یک چاه واکنش واحد ترکیب می شوند. آنتی ژن HIV-1 p24 و آنتی بادی های HIV-1/HIV-2 موجود در نمونه بیمار به آنتی ژن HIV-1، آنتی ژن HIV-2 و میکروذرات مونوکلونال (موش) پوشش داده شده با آنتی بادی HIV-1 متصل می شوند.

پس از شستشو، آنتی ژن HIV-1 p24 متصل شده و آنتی بادی های HIV-1/HIV-2 به کونژوگه های نشاندار شده با آکریدینیم متصل می شوند. پس از چرخه شستشوی دیگر، محلول های پیش محرک به مخلوط واکنش اضافه می شوند. واکنش کمی لومینسانس حاصل به صورت واحدهای نور نسبی (RLU) اندازه گیری می شود. مقدار آنتی ژن و آنتی بادی های HIV موجود در نمونه بیمار به طور مستقیم با RLU شناسایی شده توسط اپتیک متناسب است.

وجود یا عدم وجود آنتی ژن HIV-1 p24 یا آنتی بادی های HIV-1/HIV-2 در نمونه با مقایسه سیگنال کمی لومینسانس در واکنش به سیگنال قطع تعیین شده به صورت دوره ای با کالیبراسیون سنجش تعیین می شود. نمونه های بیماران با مقادیر سیگنال به کات آف(S/CO) بیشتر یا مساوی 1.00 برای آنتی ژن HIV-1 p24 یا آنتی بادی های HIV-1/HIV-2 واکنش پذیر در نظر گرفته می شوند. نمونه هایی با مقادیر S/CO کمتر از 1.00 غیر واکنشی یا منفی در نظر گرفته می شوند

آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV به روش ایمونواسی کمی لومینسانس
آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV به روش ایمونواسی کمی لومینسانس

آمادگی قبل از انجام آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV مورد بررسی قرار می گیرد؟

دو نوع فعال از ویروس های نقص ایمنی انسانی، انواع 1 و 2 وجود دارد. HIV-1 شایع ترین نوع در ایالات متحده و اروپای غربی  و کل دنیا است، در حالی که HIV-2 بیشتر به کشورهای غرب آفریقا محدود می شود. تست سرولوژیک آنتی بادی هایی را که در نتیجه عفونت HIV-1/HIV-2 ایجاد شده اند شناسایی می کند.

میکروبیولوژی ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV):

 • قطر این ویروس 80 تا 130 نانومتر است.
 • این یک ویروس RNA تک رشته ای، ایکوسادرال و دارای پوشش است.
 • حاوی آنزیم ترانس کریپتاز معکوس است که RNA را به DNA تبدیل می کند.
ساختار ویروس HIV
ساختار ویروس HIV

ژن های ویروسی عبارتند از:

 • Gag پروتئین های مخصوص گروه، آنتی ژن ها را تشکیل می دهد و این پروتئین ها p24 و p17 نام دارند.
 • Env پروتئین های پوششی را تشکیل می دهد که برای تعامل و نمایش سلول های هدف ضروری هستند. اینها gp120 و gp41 هستند.
 • Pol پلیمراز، آنزیم های ترانس کریپتاز معکوس و آنزیم های دیگر مانند پروتئاز و اینتگراز را تشکیل می دهد.

Viral genes

 • HIV دارای گیرنده‌ای بر روی سلول‌های +CD4، سلول‌های T helper و ماکروفاژها است.
 • ویروس از طریق gp 120 به مولکول‌های +CD4 موجود بر روی سلول‌های لنفوسیت‌ متصل می‌شود.
 • بعد از وروذ به سلول RNA توسط آنزیم ترانس کریپتاز معکوس به DNA تبدیل می کند و با کمک اینتگراز ویروسی با DNA سلول هدف ادغام می شود (اینها به عنوان پروویروس شناخته می شوند).
 • در حال حاضر، پروویروس ممکن است نهفته شود.
 • هنگامی که ویروس درون سلول تکثیر می یابد و از سلول ها خارج می شود ( از طریق جوانه زدن)، غشای سلول میزبان را در پوشش خود می گنجاند.
چرخه تکثیر ویروس HIV
چرخه تکثیر ویروس HIV
 • HIV منجر به تخریب سیستم ایمنی بدن میزبان می شود
 • HIV لنفوسیت های T، عمدتاً لنفوسیت های T را که سلول های CD4 مثبت (سلول های T-helper) هستند، از بین می برد.
 • HIV به سیستم ایمنی آسیب می رساند و منجر به سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) می شود.
 • عفونت HIV ممکن است تا 10 سال قبل از بروز علائم و نشانه‌ها یا تبدیل شدن به بیمار ایدز وجود داشته باشد.

مایعات بدن با غلظت بالای HIV:

 • خون و فرآورده های خونی آلوده
 • منی
 • مایع واژن
 • مخاط مقعد
 • شیر مادر (آلوده)
 • سایر مایعات بدن حاوی خون
 • اشک
 • مایع جفتی وجود دارد.

بیماران پرخطر عبارتند از:

 • همجنس گرایان در مردان
 • مردان و زنان دوجنسه با چندین شریک جنسی.
 • مصرف کنندگان مواد مخدر داخل وریدی.
 • انتقال خون آلوده
 • نوزادانی که در هنگام زایمان در معرض مادران مثبت قرار می گیرند
راه های انتقال ویروس HIV
راه های انتقال ویروس HIV

پس از عفونت اولیه، HIV ابتدا به بافت مخاطی می رسد، سپس به طور سیستماتیک به اندام های لنفاوی گسترش می یابد و یک مخزن ویروسی ایجاد می کند. ارائه‌دهندگان باید از درک مناسب فواصل بین قرار گرفتن در معرض HIV و مثبت بودن در سنجش‌های تشخیصی HIV اطمینان حاصل کنند تا عفونت حاد HIV را از دست ندهند. ویروس توسط NAAT تقریباً در 10 روز از عفونت قابل تشخیص می شود. زمان از عفونت تا اولین تشخیص با روش های مولکولی به عنوان دوره گرفتگی نامیده می شود (Eclipse period).

به طور مشابه، زمان بین اکتساب HIV و مثبت بودن ایمونواسی به عنوان دوره پنجره (Window period) نامیده می شود و از 16 روز برای سنجش ترکیبی آنتی ژن/آنتی بادی مبتنی بر آزمایشگاه تا بیش از 3 هفته برای سنجش فقط آنتی بادی نسل قدیمی متفاوت است.

دوره های مختلف ویروس HIV
دوره های مختلف ویروس HIV

فاز حاد عفونت HIV با ویرمی بالا با خطر بالای انتقال بعدی و آنتی ژن P24 قابل تشخیص مشخص می شود. آنتی بادی HIV ممکن است هنوز قابل تشخیص نباشد. این پیک اولیه ویروسی باعث تحریک پاسخ ایمنی در 50 تا 90 درصد افراد می شود که به آن سندرم رتروویروسی حاد می گویند. این سندرم بالینی غیراختصاصی با تب، لنفادنوپاتی، فارنژیت، کاهش وزن و بثورات پوستی مشخص می شود و با سایر تشخیص ها مانند EBV، CMV، توکسوپلاسموز و HHV-6 همپوشانی دارد.

سندرم رتروویروسی حاد
سندرم رتروویروسی حاد

پس از عفونت حاد، بار ویروسی تا رسیدن به یک نقطه تنظیم کاهش می‌یابد که نشان‌دهنده شروع فاز نهفته HIV است، جایی که اکثر بیماران بدون علامت هستند. با این حال، عفونت HIV درمان نشده منجر به کاهش پیشرونده لنفوسیت CD4 و سرکوب سیستم ایمنی می‌شود که به عفونت‌های تعریف‌کننده ایدز، بدخیمی، یا سندرم هدر رفتن یا انسفالوپاتی پس از مدت زمان متوسط ​​10 سال به اوج می‌رسد. پیشرفت به سمت ایدز مرحله نهایی عفونت HIV را نشان می دهد و شدیدترین تظاهرات HIV است

دوره های مختلف ویروس HIV
دوره های مختلف ویروس HIV

تست های تاییدی برای آنتی بادی های HIV و شامل روش وسترن بلات و روش ایمونولورسانس غیرمستقیم (IFA) است. روش وسترن بلات می تواند آنتی بادی های HIV را تشخیص دهد.

آزمایش سرولوژیک برای HIV

آزمایش آنتی ژن سرولوژیکی مستقیم p24، پروتئین ویروسی p24 را در خون محیطی افراد آلوده به HIV، که در آن به عنوان یک آنتی ژن آزاد (هسته) یا کمپلکس به آنتی بادی های ضد p24 وجود دارد، شناسایی می کند. آنتی ژن p24 ممکن است 16 روز پس از عفونت قابل تشخیص باشد. آزمایش آنتی ژن p24 را می توان برای ارزیابی فعالیت ضد ویروسی درمان های ضد HIV استفاده کرد.

آزمایش آنتی ژن p24 می تواند برای افتراق عفونت فعال HIV نوزاد از آنتی بادی غیرفعال HIV موجود در خون مادر استفاده شود. همچنین برای تشخیص عفونت  HIV قبل از تبدیل سرمی آنتی بادی، تشخیص HIV در خون اهداکننده و نظارت بر درمان استفاده می شود.

استفاده از مایعات خوراکی برای آزمایش سرولوژیک HIV به عنوان جایگزینی برای آزمایش سرمی است. این آزمایش‌های جدید آنتی‌بادی HIV-1 از ترانسودات مخاطی دهان (OMT) استفاده می‌کنند، مایعی مشتق از سرم که از شکاف لثه و در سراسر سطوح مخاطی دهان وارد بزاق می‌شود.

جایگزین غیر تهاجمی دیگر برای آزمایش خون، آزمایش ادرار برای HIV است. فقط جمع آوری ادرار راندوم لازم است. آزمایش ادرار برای آنتی بادی های HIV ارزشمند است، به خصوص زمانی که رگ گیری ناخوشایند، دشوار یا غیرقابل قبول باشد. توجه به این نکته ضروری است که تمام آزمایش های ادرار HIV آنتی بادی ها را شناسایی می کند نه ذرات HIV. ادرار حاوی ویروس نیست و مایعی نیست که بتواند دیگران را آلوده کند.

سنجش های ترکیبی آنتی ژن/آنتی بادی HIV (Ag/Ab) اکنون در دسترس هستند که می توانند عفونت HIV را به طور متوسط ​​5 تا 7 روز زودتر از سنجش هایی که فقط آنتی بادی ها را شناسایی می کنند، تشخیص دهند. کاهش دوره تبدیل سرمی همیشه یک هدف مهم در تشخیص HIV بوده است، زیرا افراد مبتلا به عفونت حاد HIV دارای بار ویروسی بالایی هستند و بسیار عفونی هستند.

همانطور که بحث شد، در گذشته، غربالگری تست سریع ایمونواسی دو مرحله ای (IA) به دنبال روش تایید وسترن بلات استاندارد طلایی برای تشخیص HIV بود. با توسعه آزمایش ترکیبی جدیدتر Ag/Ab، CDC الگوریتم دیگری را برای آزمایش HIV پیشنهاد کرده است

آزمایش‌های سرولوژیکی شرح داده‌ شده در بالا، عفونت HIV را بر اساس نشان دادن آنتی‌بادی‌های ضد HIV یا پروتئین آنتی‌ژن ویروس HIV شناسایی می‌کنند. ذرات RNA ویروسی HIV را می توان با آزمایش کیفی برای HIV RNA شناسایی و با روش های آزمایش های تقویت اسید نوکلئیک (NAATs) با کمی سازی RNA HIV-بار ویروسی، کمی سازی کرد.

تست-های-مختلف-ویروس-HIV اگرچه استفاده از آن به عنوان آزمایش غربالگری بسیار گران است، آزمایش NAAT می تواند HIV را 11 روز پس از عفونت شناسایی کند. آزمایش‌های HIV-RNA را می‌توان به‌عنوان آزمایش‌های همسو استفاده کرد، به‌ویژه زمانی که سایر آزمایش‌های تأییدی نامشخص هستند یا نمی‌توان آن‌ها را دقیق تفسیر کرد. آزمایش NAAT در تمایز عفونت HIV در نوزادان از انتقال غیر فعال آنتی بادی های HIV از مادر آلوده به HIV مفید است.

توصیه های غربالگری HIV

 

الگوریتم توصیه شده برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)
الگوریتم توصیه شده برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

تفسیر تست های سرولوژیک:

 • آزمایش آنتی بادی سرولوژیک در صورت مثبت بودن باید توسط ELISA تکرار شود.
 • هنگامی که ELISA مثبت شد، با وسترن بلات یا با روش ایمونوفلورسانس (IFA) تایید کنید.
 • RNA ویروسی ممکن است برای تایید HIV انجام دهد.
 • در الایزا مثبت و وسترن بلات یا IFA منفی، سپس بعد از 3 تا 6 ماه آزمایش را تکرار کنید.
 • بیمار مبتلا به الایزا مثبت تا زمانی که علائم و نشانه های کاهش ایمنی را در بیماران ایجاد نکند، ایدز ندارد.
 • به ندرت ممکن است نتایج مثبت کاذب رخ دهد.
 • آنتی ژن p24 (پروتئین p24) ممکن است 2 تا 4 هفته پس از عفونت قابل تشخیص باشد.
 • ادرار ممکن است برای آنتی بادی HIV آزمایش شود.
توالی ظهور نشانگرهای آزمایشگاهی برای عفونت HIV-1
توالی ظهور نشانگرهای آزمایشگاهی برای عفونت HIV-1

برخی از شایع ترین عفونت های فرصت طلب در افراد مبتلا به HIV عبارتند از:

عفونت‌های فرصت‌طلب (OIs) عفونت‌هایی هستند که در افراد با سیستم ایمنی ضعیف‌تر از افراد با سیستم ایمنی سالم بیشتر رخ می‌دهند یا شدیدتر هستند.
 • عفونت ویروس هرپس سیمپلکس 1 (HSV-1) – یک عفونت ویروسی که می تواند باعث ایجاد زخم در لب ها و دهان شود.
 • عفونت سالمونلا – یک عفونت باکتریایی که روده ها را تحت تاثیر قرار می دهد
 • کاندیدیازیس (برفک دهان) – عفونت قارچی دهان، برونش ها، نای، ریه ها، مری یا واژن
 • توکسوپلاسموز – یک عفونت انگلی که می تواند بر مغز تأثیر بگذارد
 • پنوموسیستیس پنومونی (PCP) – عفونت ریه ناشی از قارچ (Pneumocystitis jirovecii)
 • سل – یک عفونت باکتریایی که ریه ها را درگیر می کند و همچنین می تواند سایر قسمت های بدن مانند کلیه ها، مغز، پوست، غدد لنفاوی و چشم ها را نیز درگیر کند.
عفونت های فرصت طلب در افراد مبتلا به HIV
عفونت های فرصت طلب در افراد مبتلا به HIV

عوامل مداخله گر در آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV:

 • نتایج مثبت کاذب می تواند در بیماران مبتلا به بیماری خودایمنی، بیماری لنفوپرولیفراتیو، لوسمی، لنفوم، سیفلیس، یا اعتیاد به الکل رخ دهد.
 • مثبت کاذب می تواند در زنان باردار غیر عفونی رخ دهد.
 • عفونت HIV-2 می تواند باعث مثبت شدن تست آنتی بادی غربالگری HIV-1  و آزمایش تاییدی نامشخص WB HIV-1 شود.
 • نتایج منفی کاذب می تواند در مرحله نهفتگی اولیه یا مرحله پایانی ایدز رخ دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

تداخلات-دارویی

تداخلات دارویی در آزمایش ها | Interference of medicines in laboratory tests

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
تداخلات دارویی در آزمایش ها یک مبحث ضروری و جدایی ناپذیر در ارزیابی روش و ابزار است.داروها منابع اصلی تغییر در ...

ملاحظات بالینی آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV:

 • نتایج آزمایش را از طریق تلفن اعلام نکنید. نتایج مثبت ممکن است پیامدهای مخرب روانی و اجتماعی برای بیمار داشته باشد.
 • بیمارانی را که نتایج آزمایش مثبت دارند تشویق کنید تا شریک جنسی خود را مطلع کنند تا بتوانند آزمایش شوند.
 • به بیمارانی که نتایج آزمایش مثبت دارند اطلاع دهید که تماس جنسی بعدی شرکای خود را در معرض خطر بالای ابتلا به ایدز قرار می دهد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV استفاده می شود؟

آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV برای غربالگری و تشخیص عفونت HIV استفاده می شود. با گذشت زمان، اگر HIV تشخیص داده نشود و درمان نشود، سیستم ایمنی را از بین می‌برد و بدن فرد را در برابر عفونت‌های ناتوان‌کننده و تهدیدکننده زندگی آسیب‌پذیر می‌کند

تشخیص HIV در مراحل اولیه عفونت مهم است زیرا:

 • امکان درمان زودهنگام را فراهم می کند که پیشرفت ایدز را کند یا متوقف می کند.
 • یک فرد می تواند رفتار خود را طوری تغییر دهد که از گسترش بیماری جلوگیری کند.
 • یک زن باردار می تواند تحت درمان قرار گیرد که از انتقال عفونت HIV به فرزندش جلوگیری می کند.

صرف نظر از نوع تست غربالگری مورد استفاده، یک نتیجه مثبت مستلزم پیگیری با آزمایش های تکمیلی برای تایید تشخیص HIV است، زیرا ممکن است مثبت کاذب رخ دهد. آزمایش های بیشتر نیز برای تعیین نوع ویروس HIV استفاده می شود. دو نوع HIV وجود دارد. HIV-1 شایع ترین نوع یافت شده در سراسر جهان است، در حالی که HIV-2 عمدتاً در بخش هایی از آفریقا رخ می دهد.

چه زمانی آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV درخواست می شود؟

اگر فکر می کنید که ممکن است در معرض HIV قرار گرفته باشید به عنوان مثال اگر شریک جنسی HIV مثبت باشد باید آزمایش HIV را درخواست کنید. آزمایش همچنین توصیه می شود اگر:

 • از نظر جنسی فعال هستید (سه یا بیشتر شریک جنسی در 12 ماه گذشته).
 • خون دریافت کرده اید.
 • در مورد رفتار جنسی شریک زندگی خود با دیگران نامطمئن هستید.
 • مردی هستید که با مرد دیگری رابطه جنسی داشته اید.
 • از داروهای خیابانی به صورت تزریقی استفاده کرده اید، به خصوص در هنگام استفاده از سوزن یا سایر تجهیزات مشترک.
 • یک بیماری مقاربتی (STD) یا عفونت با هپاتیت B یا C دارید.
 • یک کارمند مراقبت های بهداشتی هستید که در محل کار در معرض مستقیم خون قرار دارید.
 • حامله هستید
 • که می خواهید قبل از بارداری مطمئن شوید که به HIV آلوده نیستید.
 • اگر می خواهید اهدا کننده خون شوید، از اسپرم خود برای لقاح مصنوعی استفاده کنید، کاشت تخمک انجام دهید یا فرزندی را به فرزندی قبول کنید، باید آزمایش بدهید.

عوامل خطر برای عفونت HIV

Percent of human immunodeficiency virus / acquired immune deficiency virus (HIV/AIDS) cases reporting leading 10 risk factors by sex, Middlesex-London, 2014 to 2018
Percent of human immunodeficiency virus / acquired immune deficiency virus (HIV/AIDS) cases reporting leading 10 risk factors by sex, Middlesex-London, 2014 to 2018

نتیجه آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن HIV چه چیزی را نشان می دهد؟

خون یک فرد غیر آلوده حاوی ویروس HIV یا آنتی بادی های HIV نخواهد بود. آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی HIV منفی خواهد بود.

گاهی اوقات، خون یک فرد غیر عفونی باعث واکنش غیر اختصاصی در آزمایش غربالگری می شود. آزمایش‌های تکمیلی HIV ، از جمله آزمایش‌های روی نمونه خون دوم، معمولاً برای تأیید عدم وجود عفونت واقعی HIV انجام می‌شود. یک فرد مبتلا به عفونت HIV در آزمایش غربالگری HIV نتیجه واکنشی خواهد داشت. آزمایش‌های تکمیلی HIV ، از جمله آزمایش‌های روی نمونه خون دوم نیز واکنش‌پذیر بوده و نتیجه مثبت را تایید می‌کند.

به ندرت، فردی که به تازگی در حال ابتلا به عفونت HIV در مراحل اولیه است، ممکن است هنوز ویروس HIV یا آنتی بادی های آن را آزادانه در خون نداشته باشد. آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی HIV ممکن است منفی باشد. به افرادی که اخیراً در معرض HIV قرار گرفته‌اند و نتیجه غربالگری HIV منفی دارند، توصیه می‌شود 8 تا 12 هفته پس از مواجهه مجدد مورد آزمایش قرار گیرند.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی HIV بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض (در طول پنجره قبل از ایجاد سطح بالایی از ویروس و/یا آنتی بادی در خون) HIV را تشخیص نمی دهد. نتیجه شما ممکن است با وجود این واقعیت که شما آلوده هستید منفی باشد – یک تفسیر منفی نادرست. به همین دلیل، تکرار آزمایش مهم است. شما باید حداقل 2 تا 3 ماه از زمان قرار گرفتن در معرض احتمالی ویروس، یک آزمایش دیگر HIV انجام دهید.

مطالعات متعددی در مورد مدت زمان زنده ماندن HIV در بدن مرده انجام شده است. در اجسام سرد نشده، HIV به طور کلی تا 24 تا 36 ساعت پس از مرگ زنده می ماند. با این حال در بدن های یخچالی، زمان بقای HIV به طور قابل توجهی افزایش می یابد. در یک مطالعه، در بدنه ایی که در دمای 6 درجه سانتیگراد (42.8 درجه فارنهایت) ذخیره شده بودند، HIV هنوز تا 6 روز زنده بود. در مطالعه دیگری، اجسادی که در یخچال در دمای 2 درجه سانتیگراد (35.6 درجه فارنهایت) نگهداری می شدند، تا 16.5 روز به HIV عفونی مبتلا بودند.

اکنون، این بدان معنا نیست که HIV تا 16 روز در خارج از بدن زنده می ماند! محیط داخل یک جسد تازه مرده کاملاً متفاوت از محیط خارج از بدن است. محیط خاص داخل بدن مرده به تدریج تغییر می کند. هر چه بدن بیشتر مرده باشد، ادامه حیات برای HIV دشوارتر می شود. یخچال این روند را کند می کند. هنگامی که ویروس از بدن انسان خارج می شود، در عرض چند دقیقه می میرد، زیرا ویروس بلافاصله وارد محیطی می شود که در آن نمی تواند زنده بماند. در داخل یک بدن مرده، تغییرات در محیط ویروس ها به تدریج رخ می دهد، به همین دلیل است که HIV برای مدت زمان طولانی تری زنده می ماند. سرد کردن جسد مرده این روند را بیشتر کند می کند.

علائم عفونت HIV چیست؟

عفونت اولیه (HIV حاد)

برخی از افراد آلوده به HIV در عرض دو تا چهار هفته پس از ورود ویروس به بدن دچار بیماری شبیه آنفولانزا می شوند. این بیماری که به عنوان عفونت اولیه (حاد) HIV شناخته می شود، ممکن است چند هفته طول بکشد. علائم و نشانه های احتمالی عبارتند از:

 • تب
 • سردرد
 • دردهای عضلانی و درد مفاصل
 • راش
 • گلو درد و زخم های دردناک دهان
 • غدد لنفاوی متورم، عمدتا در گردن
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • سرفه کردن
 • عرق شبانه
علایم عفونت اولیه (HIV حاد)
علایم عفونت اولیه (HIV حاد)

این علائم می توانند آنقدر خفیف باشند که حتی ممکن است متوجه آنها نشوید. با این حال، مقدار ویروس در جریان خون شما (بار ویروسی) در این زمان بسیار زیاد است. در نتیجه، عفونت در طول عفونت اولیه راحت تر از مرحله بعدی گسترش می یابد.

عفونت علامت دار HIV

همانطور که ویروس به تکثیر و تخریب سلول های ایمنی شما ادامه می دهد ممکن است دچار عفونت های خفیف یا علائم و نشانه های مزمن مانند:

 • تب
 • خستگی
 • غدد لنفاوی متورم – اغلب یکی از اولین علائم عفونت HIV است
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • عفونت قارچی دهان (برفک دهان)
 • زونا (هرپس زوستر)
 • پنومونی

پیشرفت به سمت ایدز

به لطف درمان های ضد ویروسی بهتر، امروزه اکثر افراد مبتلا به HIV به ایدز مبتلا نمی شوند. HIV بدون درمان معمولاً طی 8 تا 10 سال به ایدز تبدیل می‌شود.

هنگامی که ایدز رخ می دهد، سیستم ایمنی بدن شما به شدت آسیب دیده است. احتمال ابتلا به عفونت‌های فرصت‌طلب یا سرطان‌های فرصت‌طلب بیشتر است – بیماری‌هایی که معمولاً در فردی با سیستم ایمنی سالم باعث بیماری نمی‌شوند.

علائم و نشانه های برخی از این عفونت ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عرق
 • لرز
 • تب مکرر
 • اسهال مزمن
 • غدد لنفاوی متورم
 • لکه های سفید مداوم یا ضایعات غیرعادی روی زبان یا دهان
 • خستگی مداوم و غیر قابل توضیح
 • ضعف
 • کاهش وزن
 • بثورات یا برجستگی های پوستی
علایم ایدز
علایم ایدز

راه های درمان HIV/AIDS چیست؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای HIV/AIDS وجود ندارد. به محض اینکه به عفونت مبتلا شوید، بدن شما نمی تواند از شر آن خلاص شود. با این حال، داروهای زیادی وجود دارند که می توانند HIV را کنترل کرده و از عوارض جلوگیری کنند. این داروها درمان ضد رتروویروسی  (ART) نامیده می شوند. هر فردی که HIV تشخیص داده می شود، صرف نظر از مرحله عفونت یا عوارض، باید ART شروع شود.

ART معمولاً ترکیبی از سه یا چند دارو از چندین کلاس دارویی مختلف است. این روش بهترین شانس را برای کاهش میزان HIV در خون دارد. گزینه های ART زیادی وجود دارد که سه داروی HIV را در یک قرص ترکیب می کند که یک بار در روز مصرف می شود.

هر دسته از داروها به روش های مختلف ویروس را مسدود می کنند. درمان شامل ترکیبی از داروها از طبقات مختلف به موارد زیر است:

 • محاسبه مقاومت دارویی فردی (ژنوتیپ ویروسی)
 • از ایجاد سویه های جدید HIV مقاوم به دارو خودداری کنید
 • سرکوب ویروس در خون را به حداکثر برسانید
 • دو دارو از یک کلاس، به علاوه داروی سوم از دسته دوم، معمولا استفاده می شود.

طبقات داروهای ضد HIV عبارتند از:

 • مهارکننده های غیر نوکلئوزیدی ترانس کریپتاز معکوس (NNRTIs) پروتئین مورد نیاز HIV را برای ساختن کپی از خود خاموش می کنند. به عنوان مثال می توان به efavirenz (Sustiva)، ریلپیویرین (Edurant) و دوراویرین (Pifeltro) اشاره کرد.

مهارکننده های غیر نوکلئوزیدی ترانس کریپتاز معکوس (NNRTIs)

 • مهارکننده‌های نوکلئوزیدی یا نوکلئوتیدی رونوشت معکوس (NRTIs) نسخه‌های معیوب بلوک‌های سازنده‌ای هستند که HIV برای ساختن کپی از خود به آن نیاز دارد. به عنوان مثال می توان به آباکاویر (Ziagen)، تنوفوویر (Viread)، امتریسیتابین (Emtriva)، لامیوودین (Epivir) و زیدوودین (Retrovir) اشاره کرد. داروهای ترکیبی نیز در دسترس هستند، مانند امتریسیتابین/تنوفوویر (Truvada) و امتریسیتابین/تنوفوویر آلافنامید (Descovy).مهارکننده‌های نوکلئوزیدی یا نوکلئوتیدی رونوشت معکوس (NRTIs)
 • مهارکننده های پروتئاز (PIs) پروتئاز HIV را غیرفعال می کنند، پروتئین دیگری که HIV برای ساختن کپی از خود به آن نیاز دارد. به عنوان مثال می توان به آتازاناویر (ریاتاز)، داروناویر (پرزیستا) و لوپیناویر/ریتوناویر (Kaletra) اشاره کرد.

مهارکننده های پروتئاز (PIs)

 • مهارکننده های اینتگراز با غیرفعال کردن پروتئینی به نام اینتگراز کار می کنند که HIV از آن برای وارد کردن مواد ژنتیکی خود به سلول های CD4 T استفاده می کند. به عنوان مثال می توان به بیکتگراویر سدیم/امتریسیتابین/تنوفوویر آلافنامید فومار (Biktarvy)، رالتگراویر (Isentress) و دولوتگراویر (Tivicay) اشاره کردمهارکننده های اینتگراز
 • مهارکننده های ورود یا فیوژن ورود HIV به سلول های CD4 T را مسدود می کنند. به عنوان مثال می توان به انفوویرتاید (Fuzeon) و maraviroc (Selzentry) اشاره کرد.

آیا باید به دیگران از نتایج آزمایش گفت؟

بله. اگر آزمایش شما برای HIV مثبت است، عاقلانه است که به پزشکان خود بگویید تا مطمئن شوند که درمان مناسب برای سایر مشکلات سلامتی دریافت می کنید. مهم است که به همه شرکای جنسی فعلی و آینده و هر کسی که با آنها لوازم مشترک دارید، بگویید. خدمات مشاوره می تواند به شما کمک کند تا به افرادی که نیاز به دانستن دارند اطلاع دهید.

آیا می توان از آزمایش آنتی بادی HIV برای تشخیص HIV در نوزادان استفاده کرد؟

خیر. از آنجایی که آنتی بادی های مادر از مادر به نوزاد منتقل می شوند و برای 6 تا 12 ماه در سیستم نوزاد باقی می مانند، باید از آزمایش متفاوتی استفاده شود. این آزمایش آزمایش DNA پروویروسی HIV نامیده می شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

منابع مورد استفاده در این مطلب

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Venipuncture. Updated April 26, 2019. Accessed September 27, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003423.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Antibody. Updated August 13, 2020. Accessed September 27, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/002223.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. HIV/AIDS. Updated June 15, 2020. Accessed September 27, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/000594.htm

American Family Physician. Plasma viral load testing and HIV. Published February 2001. Accessed September 27, 2021. https://www.aafp.org/afp/2001/0201/p495.html

Caliendo AM. Techniques and interpretation of HIV-1 RNA quantitation. In: Hirsch MS, ed. UpToDate. Updated Mar 12, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/techniques-and-interpretation-of-hiv-1-rna-quantitation

Centers for Disease Control and Prevention. State laboratory reporting laws: Viral load and CD4 requirements. Updated September 24, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.cdc.gov/hiv/policies/law/states/reporting.html

Centers for Disease Control and Prevention. Types of HIV tests. Updated May 13, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.cdc.gov/hiv/basics/hiv-testing/test-types.html

Daar ES. Selecting an antiretroviral regimen for treatment-experienced patients with HIV who are failing therapy. In: Sax PE, ed. UpToDate. Updated October 15, 2020. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/selecting-an-antiretroviral-regimen-for-treatment-experienced-patients-with-hiv-who-are-failing-therapy

Daar ES. Selecting antiretroviral regimens for treatment-naïve persons with HIV-1: General approach. In: Sax PE, ed. UpToDate. Updated October 15, 2020. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/selecting-antiretroviral-regimens-for-treatment-naive-persons-with-hiv-1-general-approach

Daar ES. Evaluation of the treatment-experienced patient failing HIV therapy. In: Sax PE, ed. UpToDate. Updated August 19, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-the-treatment-experienced-patient-failing-hiv-therapy

Gillespie SL. Diagnostic testing for HIV infection in infants and children younger than 18 months. In: Paul ME, eds. UpToDate. Updated November 25, 2019. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/diagnostic-testing-for-hiv-infection-in-infants-and-children-younger-than-18-months

Libman H. Initial evaluation of adults with HIV. In: Gandhi RT, ed. UpToDate. Updated June 30, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/initial-evaluation-of-adults-with-hiv

MedlinePlus: National Library of Medicine. HIV viral load. Updated September 15, 2021. Accessed September 27, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/hiv-viral-load/

Meijers M, Vanshylla K, Gruell H, Klein F, Lässig M. Predicting in vivo escape dynamics of HIV-1 from a broadly neutralizing antibody. Proc Natl Acad Sci U S A. 2021;118(30):e2104651118. doi:10.1073/pnas.2104651118

National Heart, Lung, and Blood Institute. Blood tests. Date unknown. Accessed September 27, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/blood-tests

Sax PE. Acute and early HIV infection: Clinical manifestations and diagnosis. In: Gandhi RT, ed. UpToDate. Updated November 11, 2020. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/acute-and-early-hiv-infection-clinical-manifestations-and-diagnosis

Sax PE. Selecting antiretroviral regimens for treatment-naïve persons with HIV-1: General approach. In: Hirsch MS, ed. UpToDate. Updated March 9, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/selecting-antiretroviral-regimens-for-treatment-naive-persons-with-hiv-1-general-approach

Sax PE. Techniques and interpretation of measurement of the CD4 cell count in people with HIV. In: Hirsch MS, ed. UpToDate. Updated April 6, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/techniques-and-interpretation-of-measurement-of-the-cd4-cell-count-in-people-with-hiv

Sax PE. Screening and diagnostic testing for HIV infection. In: Hirsch MS, ed. UpToDate. Updated May 27, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/screening-and-diagnostic-testing-for-hiv-infection

US Department of Health and Human Services. HIV/AIDS glossary: CD4 count. Date unknown. Accessed September 27, 2021. https://clinicalinfo.hiv.gov/en/glossary/cd4-count

US Department of Health and Human Services. HIV/AIDS glossary: CD4 T lymphocyte. Date unknown. Accessed September 27, 2021. https://clinicalinfo.hiv.gov/en/glossary/cd4-t-lymphocyte

US Department of Health and Human Services. HIV/AIDS glossary: Resistance testing. Date unknown. Accessed September 27, 2021. https://clinicalinfo.hiv.gov/en/glossary/resistance-testing

US Department of Health and Human Services. HIV/AIDS glossary: Viral load (VL). Date unknown. Accessed September 27, 2021. https://clinicalinfo.hiv.gov/en/glossary/viral-load-vl

US Department of Health and Human Services. HIV/AIDS glossary: Viral load test. Date unknown. Accessed September 27, 2021. https://clinicalinfo.hiv.gov/en/glossary/viral-load-test

US Department of Health and Human Services. Plasma HIV-1 RNA (viral load) and CD4 count monitoring. Updated May 1, 2014. Accessed September 27, 2021. https://clinicalinfo.hiv.gov/en/guidelines/adult-and-adolescent-arv/plasma-hiv-1-rna-viral-load-and-cd4-count-monitoring

US Department of Health and Human Services. The HIV life cycle. Updated July 1, 2019. Accessed September 27, 2021. https://hivinfo.nih.gov/understanding-hiv/fact-sheets/hiv-life-cycle

US Department of Health and Human Services. HIV/AIDS: The basics. Updated July 3, 2019. Accessed September 27, 2021. https://hivinfo.nih.gov/understanding-hiv/fact-sheets/hivaids-basics

US Department of Health and Human Services. What is a latent HIV reservoir? Updated July 3, 2019. Accessed September 27, 2021. https://hivinfo.nih.gov/understanding-hiv/fact-sheets/what-latent-hiv-reservoir

US Department of Health and Human Services. Drug resistance. Updated March 16, 2020. Accessed September 27, 2021. https://hivinfo.nih.gov/understanding-hiv/fact-sheets/drug-resistance

US Department of Health and Human Services. HIV testing overview. Updated September 25, 2020. Accessed September 27, 2021. https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-testing/learn-about-hiv-testing/hiv-testing-overview

US Department of Health and Human Services. What to start: Choosing an HIV regimen. Updated August 16, 2021. Accessed September 27, 2021. https://hivinfo.nih.gov/understanding-hiv/fact-sheets/what-start-choosing-hiv-regimen

US Department of Health and Human Services. Management of the treatment-experienced patient. Updated June 3, 2021. Accessed September 27, 2021. https://clinicalinfo.hiv.gov/en/guidelines/adult-and-adolescent-arv/virologic-failure

US Department of Veterans Affairs. HIV viral load (or ‘HIV RNA’). Updated October 17, 2019. Accessed September 27, 2021. https://www.hiv.va.gov/patient/diagnosis/labs-viral-load.asp

Wood BR. Switching antiretroviral therapy for adults with HIV-1 and a suppressed viral load. In: Hirsch MS, Sax PE, eds. UpToDate. Updated February 19, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/switching-antiretroviral-therapy-for-adults-with-hiv-1-and-a-suppressed-viral-load

Wood BR. The natural history and clinical features of HIV infection in adults and adolescents. In: Sax PE, ed. UpToDate. Updated March 8, 2021. Accessed September 27, 2021. https://www.uptodate.com/contents/the-natural-history-and-clinical-features-of-hiv-infection-in-adults-and-adolescents

Jameson JL, et al., eds. Human immunodeficiency virus disease: AIDS and related disorders. In: Harrison’s Principles of Internal Medicine. 20th ed. The McGraw-Hill Companies; 2018. http://accessmedicine.mhmedical.com. Accessed Dec. 6, 2019.

What are HIV and AIDS? HIV.gov.https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/about-hiv-and-aids/what-are-hiv-and-aids. Accessed Dec. 6, 2019.

Sax PE. Acute and early HIV infection: Clinical manifestations and diagnosis. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Dec. 6, 2019.

Sax PE, et al. The natural history and clinical features of HIV infection in adults and adolescents. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Dec. 15, 2017.

Ferri FF. Human immunodeficiency virus. In: Ferri’s Clinical Advisor 2020. Elsevier; 2020. https://www.clinicalkey.com. Accessed Dec. 6, 2019.

Hardy WD, et al., eds. HIV testing and counseling. In: Fundamentals of HIV Medicine 2019 Edition. American Academy of HIV Medicine. Oxford University Press; 2019.

AIDS and opportunistic infections. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/hiv/basics/livingwithhiv/opportunisticinfections.html. Accessed Dec. 11, 2019.

Pollack TM, et al. Primary care of the HIV-infected adult. https://www.uptodate.com/contents/search. Accessed Dec. 6, 2019.

St. John’s Wort. Natural Medicines. https://naturalmedicines.therapeuticresearch.com. Accessed Dec. 6, 2019.

HIV Basics. PrEP. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/hiv/basics/prep.html. Accessed Dec. 6, 2019.

HIV treatment as prevention. HIV.gov. https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-prevention/using-hiv-medication-to-reduce-risk/hiv-treatment-as-prevention. Accessed Dec. 6, 2019.

AskMayoExpert. Human immunodeficiency virus (HIV) infection: Wasting syndrome. Mayo Clinic; 2019.

Mahmood M (expert opinion). Mayo Clinic. Dec. 13, 2019.

Who should get tested? HIV.gov. https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-testing/learn-about-hiv-testing/who-should-get-tested. Accessed Oct. 30, 2019.

About HIV/AIDS. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/hiv/basics/whatishiv.html. Accessed Dec. 6, 2019.

HIV Basics. PEP. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/hiv/basics/pep.html. Accessed Dec. 6, 2019.

AskMayoExpert. Human immunodeficiency virus (HIV) infection: Clinical Features. Mayo Clinic; 2019.

AskMayoExpert. Human immunodeficiency virus (HIV) infection: Antiretroviral therapy. Mayo Clinic; 2019.

AskMayoExpert. Human immunodeficiency virus (HIV) infection: Risk factors. Mayo Clinic; 2019.

Testing overview. HIV.gov. https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-testing/learn-about-hiv-testing/hiv-testing-overview. Accessed Oct. 30, 2019.

HIV/AIDS: The basics. AIDSinfo. https://aidsinfo.nih.gov/understanding-hiv-aids/fact-sheets/19/45/hiv-aids–the-basics/. Accessed Nov. 1, 2019.

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *