آزمایش HbA1c | هموگلوبین A1C | هموگلوبین گلیکوزیله | Glycated Hemoglobin

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
1 خرداد 1403
آخرین بروزرسانی
1 خرداد 1403
آزمایش HbA1c | هموگلوبین A1C | هموگلوبین گلیکوزیله | Glycated Hemoglobin

آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله)، یک آزمایش خون ساده است که میانگین سطح قند خون شما را در 3 ماه گذشته اندازه گیری می کند. این یکی از آزمایش‌های متداول برای تشخیص پیش دیابت و دیابت است و همچنین آزمایش اصلی برای کمک به شما و پزشک تان در مدیریت دیابت است.

اسامی دیگر:

 • A1C Test
 • Glycated Hemoglobin Test
 • HbA1C

چرا و با چه هدفی آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) درخواست می شود؟

آزمایش HbA1c که به عنوان آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله نیز شناخته می شود، در درجه اول برای نظارت بر سطح قند خون در طول زمان در افراد مبتلا به دیابت درخواست می شود:

 • پایش طولانی مدت قند خون: برخلاف آزمایش های منظم قند خون، که تصویری فوری از سطح گلوکز در لحظه آزمایش ارائه می دهد، HbA1c منعکس کننده میانگین سطح قند خون در دو تا سه ماه گذشته است. این به این دلیل است که مولکول های گلوکز در خون به مرور زمان به هموگلوبین (پروتئین حامل اکسیژن در گلبول های قرمز) متصل می شوند. هرچه سطح قند خون بالاتر باشد، گلوکز بیشتری به هموگلوبین متصل می شود و در نتیجه سطح HbA1c بالاتر می رود.
 • تشخیص و مدیریت دیابت: سطح HbA1c برای تشخیص دیابت و پیش دیابت استفاده می شود. علاوه بر این، آنها به پزشک معالج کمک می کنند تا اثربخشی برنامه های مدیریت دیابت از جمله داروها، رژیم غذایی و ورزش را ارزیابی کنند. حفظ سطح HbA1c در محدوده هدف، خطر عوارض مرتبط با دیابت مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی، آسیب عصبی و مشکلات بینایی را کاهش می دهد.
 • تنظیم درمان: برای افرادی که قبلاً دیابت آنها تشخیص داده شده است، نظارت منظم بر سطح HbA1c به پزشک معالج کمک می کند تا برنامه های درمانی را در صورت نیاز تنظیم کنند. اگر سطح HbA1c به طور مداوم بالا باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که راهبردهای فعلی مدیریت دیابت موثر نیستند و باعث تعدیل هایی مانند تغییر در دوز دارو، اصلاح رژیم غذایی یا رژیم های ورزشی می شود.
 • ارزیابی خطر عوارض: افزایش سطح HbA1c با افزایش خطر ابتلا به عوارض مرتبط با دیابت مرتبط است. با نظارت منظم بر سطوح HbA1c، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند افرادی را که در معرض خطر بالاتری از عوارض هستند شناسایی کرده و برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن بروز آن مداخله کنند.
 •  همچنین می توان از آن برای تشخیص دیابت نوع 2 و شناسایی پیش دیابت استفاده کرد.
 • شناسایی بیماران در معرض خطر ابتلا به دیابت (پیش دیابت)

در صورت داشتن چه علائمی آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) بایستی انجام شود؟

آزمایش HbA1c باید در شرایط مختلف انجام شود:

تشخیص دیابت: اگر علائم دیابت وجود داشته باشد، مانند افزایش تشنگی، تکرر ادرار، کاهش وزن بدون دلیل، خستگی یا تاری دید، آزمایش HbA1c ممکن است بخشی از فرآیند تشخیصی همراه با سایر آزمایشات باشد. مانند آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا (FPG)، تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)، یا آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما.

پایش دیابت: برای افرادی که مبتلا به دیابت تشخیص داده شده اند، آزمایش HbA1c معمولاً به طور منظم انجام می شود تا سطح قند خون در طول زمان بررسی شود و اثربخشی برنامه های درمانی ارزیابی شود. تعداد دفعات آزمایش بسته به عواملی مانند نوع دیابت، ثبات کنترل قند خون و وضعیت سلامت فرد متفاوت است. به طور کلی، این آزمایش هر سه تا شش ماه یکبار برای افراد مبتلا به دیابت به خوبی کنترل شده و بیشتر برای کسانی که دیابت کنترل شده ضعیف یا تغییر در درمان دارند توصیه می شود.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله):

 • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش (حاوی ضد انعقاد EDTA)
 • نوع نمونه: خون کامل
 • حجم نمونه: 2 میلی لیتر
لوله EDTA

لوله مخصوص نمونه آزمایش HbA1c

شرایط نگهداری دمایی برای آزمایش HbA1c هموگلوبین گلیکوزیله

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش های مختلف آزمایشگاهی انجام آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله):

روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC):

HPLC یک روش پرکاربرد برای اندازه گیری هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) است که اطلاعات ارزشمندی در مورد کنترل طولانی مدت گلوکز در دیابت ارائه می دهد. HPLC هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) را بر اساس خواص شیمیایی منحصر به فرد آن جدا و کمی سازی می کند. HbA1c زمانی تشکیل می شود که گلوکز به هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون متصل می شود و درصد آن نشان دهنده میانگین غلظت گلوکز خون در 2 تا 3 ماه گذشته است.

 • آماده سازی نمونه:
  جمع آوری خون: نمونه خون وریدی معمولاً در یک لوله حاوی ضد انعقاد مانند EDTA جمع آوری می شود.
  همولیز: نمونه تحت همولیز کنترل شده قرار می گیرد تا هموگلوبین از جمله HbA1c از گلبول های قرمز آزاد شود.
  پروتئین زدایی: پروتئین های موجود در نمونه برای جداسازی هموگلوبین برداشته می شوند.
 • جداسازی کروماتوگرافی:
  انتخاب ستون: یک ستون HPLC با خواص خاص مناسب برای جداسازی انواع هموگلوبین انتخاب شده است. برای آنالیز HbA1c معمولاً از ستون رزین تبادل کاتیونی استفاده می شود.
  فاز متحرک: فاز متحرک متشکل از محلول های بافر، معمولاً بافرهای فسفات با سطوح pH مختلف، برای شستشوی اجزای هموگلوبین استفاده می شود.
  شستشوی گرادیان: گرادیان فاز متحرک در طول تجزیه و تحلیل برای جداسازی بخش های مختلف هموگلوبین، از جمله HbA1c، HbA0، و انواع دیگر تغییر می کند.
 • تشخیص:
  تشخیص UV: پس از جداسازی، بخش های هموگلوبین با استفاده از جذب UV در طول موج مخصوص هموگلوبین (مثلاً 415 نانومتر) شناسایی می شوند.
  یکپارچه سازی: مساحت زیر پیک کروماتوگرافی مربوط به HbA1c محاسبه شده و برای تعیین درصد HbA1c با استانداردها یا منحنی های کالیبراسیون مقایسه می شود.
  کمی سازی: درصد HbA1c بر اساس سطح پیک تعیین می شود و به صورت درصدی از هموگلوبین کل بیان می شود.
 • کالیبراسیون و کنترل کیفیت:
  کالیبراسیون: منحنی های کالیبراسیون با استفاده از غلظت های شناخته شده استانداردهای HbA1c برای ایجاد یک رابطه خطی بین سطح پیک و غلظت ایجاد می شوند.
  کنترل کیفیت: نمونه های کنترل کیفیت منظم با غلظت HbA1c شناخته شده برای اطمینان از صحت و دقت سیستم HPLC تجزیه و تحلیل می شوند.

مزایای HPLC برای آزمایش HbA1c:

 1. حساسیت بالا: HPLC می تواند HbA1c را در غلظت های پایین تشخیص داده و کمیت کند و نتایج دقیقی را حتی در بیماران مبتلا به دیابت به خوبی کنترل شده ارائه می دهد.
 2. ویژگی: این روش امکان جداسازی انواع مختلف هموگلوبین را فراهم می کند و اندازه گیری دقیق HbA1c را تضمین می کند.
 3. اتوماسیون: سیستم های HPLC مدرن خودکار هستند، خطاهای دستی را کاهش می دهند و کارایی گردش کار را بهبود می بخشند.
 4. محدوده دینامیکی گسترده: HPLC می تواند طیف گسترده ای از غلظت های HbA1c را تجزیه و تحلیل کند و آن را برای کاربردهای مختلف بالینی مناسب می کند.

به طور کلی، HPLC یک روش قوی و قابل اعتماد برای اندازه گیری HbA1c است که نقش مهمی در مدیریت دیابت و نظارت بر کنترل قند خون در طول زمان ایفا می کند.

روش High Performance Liquid Chromatography HPLC برای انجام آزمایش HbA1c هموگلوبین گلیکوزیله

گلیکاسیون منجر به از دست دادن بارهای مثبت روی سطح مولکول Hb می شود. در مبدل های کاتیونی ضعیف و با افزایش غلظت یون و/یا کاهش pH، گلیکوهموگلوبین ها قبل از هموگلوبین های غیر گلیکوزیله شسته می شوند. پس از جداسازی کل Hb و HbA1c به طور جداگانه با اسپکتروفتومتر اندازه گیری می شوند. سپس نسبت HbA1c به عنوان نسبت HbA1c به کل Hb محاسبه می شود. روشی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد کروماتوگرافی فاز معکوس است که در آن از مخلوط بافرهای آبی و حلال های آلی به عنوان فاز متحرک استفاده می شود.

روش آنزیماتیک برای انجام آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله):

این روش برای انجام آزمایش HbA1c بر اساس اصل برش آنزیمی هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) و اندازه گیری متعاقب آن گلوکز آزاد شده است. این روش ویژگی HbA1c را ارائه می دهد و به طور گسترده در آزمایشگاه های بالینی برای مدیریت دیابت استفاده می شود:

 • آماده سازی نمونه: نمونه خون وریدی از بیمار با استفاده از یک ضد انعقاد، به طور معمول EDTA جمع آوری می شود. نمونه برای جداسازی هموگلوبین از سایر اجزای خون، معمولاً از طریق همولیز و مراحل تصفیه بعدی، پردازش می شود.
 • شکاف آنزیمی: نمونه هموگلوبین خالص شده با استفاده از یک آنزیم خاص مانند گلوکز اکسیداز در معرض شکاف آنزیمی قرار می گیرد. گلوکز اکسیداز به طور انتخابی بخش گلوکز HbA1c را تجزیه می کند و مولکول های گلوکز را آزاد می کند.
 • اندازه گیری گلوکز: سپس گلوکز آزاد شده با استفاده از روش تشخیص گلوکز، اغلب آنزیمی یا رنگ سنجی اندازه گیری می شود. روش های تشخیص آنزیمی شامل تبدیل گلوکز توسط آنزیم هایی مانند گلوکز اکسیداز یا هگزوکیناز، تولید یک سیگنال قابل تشخیص (مانند تغییر در جذب یا فلورسانس) است. در روش های رنگ سنجی از واکنش های شیمیایی استفاده می شود که تغییرات رنگی متناسب با غلظت گلوکز ایجاد می کند.
 • کالیبراسیون و استانداردسازی: کالیبراسیون با استفاده از استانداردهای گلوکز با غلظت های شناخته شده انجام می شود. این استانداردها برای ایجاد یک منحنی کالیبراسیون که غلظت گلوکز را با سیگنال اندازه گیری شده مرتبط می کند، استفاده می شود. برای تعیین درصد HbA1c در نمونه بیمار بر اساس غلظت گلوکز و منحنی کالیبراسیون از نرم افزار یا محاسبات دستی دستگاه استفاده می شود.
 • تفسیر نتایج: روش آنزیمی نتایجی را از نظر درصد HbA1c ارائه می دهد که منعکس کننده میانگین سطح گلوکز خون در 2-3 ماه گذشته است. نتایج به عنوان درصدی از هموگلوبین کل گزارش می شود (به عنوان مثال، 6.5٪ HbA1c) و بر اساس دستورالعمل های بالینی تعیین شده برای مدیریت دیابت تفسیر می شود.

به طور کلی، روش آنزیمی برای آزمایش HbA1c یک ابزار ارزشمند در مدیریت دیابت است که ویژگی و کارایی را در اندازه گیری کنترل قند خون در طول زمان ارائه می دهد. اقدامات تضمین کیفیت و رعایت پروتکل های استاندارد شده برای به دست آوردن نتایج دقیق و مرتبط با بالینی بسیار مهم است.

روش ایمونواسی برای آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c):

این روش یک تکنیک پرکاربرد است که از آنتی بادی های خاص برای تشخیص و تعیین کمیت سطح HbA1c در نمونه های خون استفاده می کند.

هموگلوبین گلیکوزه شده در والین β-N ترمینال یک اپی توپ کاملاً تعریف شده برای آنتی بادی ها فراهم می کند. تعیین را می توان با روش ایمونواسی آنزیمی با استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال یا پلی کلونال انجام داد که به طور خاص اپی توپ های متشکل از 4 تا 8 اسید آمینه آخر انتهای N ترمینال گلیکوزیده شده زنجیره β HbA1c را تشخیص می دهند. در مرحله اول، N-ترمینال زنجیره β گلیکوزیله توسط یک پپتیداز جدا می شود. اپی توپ توسط آنتی بادی های خاص متصل می شود و در روش ایمونواسی تقویت شده لاتکس یا ایمونواسی فاز جامد تعیین می شود.

مزیت سنجش‌های ایمونوشیمیایی این است که در صورت انتخاب آنتی‌بادی خاص، هموگلوبین‌های غیرطبیعی یا هموگلوبین‌های اصلاح‌شده پس از ترجمه، تداخلی ندارند. آنتی بادی تنها چهار اسید آمینه اول زنجیره β، پیوند کتو آمین و گلوکز را تشخیص می دهد. گلیکوزیله در والین -N ترمینال را می توان با دقت در بیماری سلول داسی شکل تعیین کرد، زیرا (β 6Glu-Val) و HbC (β 6Glu-Lys) فقط از موقعیت 6 /5/ رخ می دهند

برای جلوگیری از تداخل در تعیین HbA1c توسط انواع HbS و HbC، که در بیش از 10 درصد از آفریقایی-آمریکایی ها و در افراد عربی و هندی تبار رخ می دهد، برخی از تولیدکنندگان از فناوری خاصی استفاده می کنند.

سنجش ایمنی، که در آن آنتی‌بادی‌ها علیه یک پپتید طولانی‌تر هدایت می‌شوند، یک پپتیداز دوم HbA1c نمونه را به یک پنتاپپتید گلیکوزه‌شده هیدرولیز می‌کند که با آگلوتیناتور (ذره بارگذاری شده با HbA1c) برای آنتی‌بادی ضد HbA1c رقابت می‌کند و در نتیجه نرخ HbA1c را کاهش می‌دهد. آگلوتیناتور سنجش‌های ایمونوشیمیایی همچنین مقدار HbA2c را اندازه‌گیری می‌کنند، اگرچه غلظت آن کم و معمولاً ناچیز است.

آمادگی قبل از انجام آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله):

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

چه چیزی در آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) مورد بررسی قرار می گیرد؟

در بزرگسالان حدود 98 درصد از هموگلوبین موجود در گلبول قرمز (RBC) هموگلوبین A است. حدود 7 درصد از هموگلوبین A از نوعی هموگلوبین (HbA1) تشکیل شده است که می تواند به شدت با گلوکز در فرآیندی به نام گلیکوزیلاسیون ترکیب شود. وقتی گلیکوزیلاسیون اتفاق می افتد، به راحتی قابل برگشت نیست.

پروتئین ها اغلب در طی واکنش های مختلف آنزیمی و غیر آنزیمی با مولکول های قند مرتبط هستند که عملکرد پروتئین را تغییر می دهند. گلیکوزیلاسیون به یک اصلاح با واسطه آنزیم اشاره دارد. گلیکاسیون به یک مونوساکارید (معمولاً گلوکز) اشاره دارد که به صورت غیر آنزیمی متصل می شود. در مورد هموگلوبین، گلیکاسیون با واکنش بین گلوکز و انتهای N ترمینال زنجیره β، که یک پایه شیف را تشکیل می دهد، رخ می دهد. در طول بازآرایی، پایه شیف به محصولات آمادوری تبدیل می شود.

محل های اصلی گلیکاسیون Hb β-Val-1، β-Lys-66 و α-Lys 61 هستند. گلیکوزیله به طور مداوم در داخل بدن اتفاق می افتد. با این حال، با افزایش میانگین گلوکز پلاسما، مقدار Hb گلیکوزیله در گلبول های قرمز نیز افزایش می یابد.

گلوکز از پلاسما از طریق غشای گلبول قرمز عبور می کند و به Hb متصل می شود و یک محصول ناپایدار به نام آلدیمین را تشکیل می دهد که سپس تحت یک بازآرایی آمادوری قرار می گیرد تا یک کتو آمین پایدار به نام گلیکوهموگلوبین تولید کند. عمر هموگلوبین با زمان بقای گلبول های قرمز مشخص می شود که بین 10 تا 120 روز نسبتاً ثابت است. درجه گلیکوزیله، جدا از طول عمر گلبول های قرمز، اساساً به درجه و همچنین مدت زمان افزایش گلوکز خون بستگی دارد. درجه گلیکوزیله، جدا از طول عمر گلبول های قرمز، اساساً به درجه و همچنین مدت زمان افزایش گلوکز خون بستگی دارد.

هموگلوبین A1C

گلیکوزیله برگشت ناپذیر است و واکنش های آنزیمی برای تجزیه هموگلوبین ها شناخته شده نیست. بنابراین، تشکیل HbA1c در گلبول قرمز، تخمینی از سطح متوسط گلوکزی را که گلبول قرمز در معرض آن قرار گرفته است، منعکس می کند. سرعت تشکیل HbA1c مستقیماً با سطح گلوکز در خون متناسب است و مقادیر یکپارچه گلوکز را طی 8 تا 12 هفته قبل از نمونه‌گیری خون نشان می‌دهد. غلظت HbA1c در مقایسه با گلوکز نسبتاً ثابت است و بر خلاف گلوکز، تحت تأثیر مصرف غذا یا فعالیت بدنی قرار نمی گیرد.

HbA1 در واقع از سه جزء A1a، A1b و A1c تشکیل شده است. HbA1c جزئی است که به شدت با گلوکز ترکیب می شود. بنابراین HbA1c دقیق ترین اندازه گیری است زیرا حاوی اکثریت هموگلوبین گلیکوزیله است. اگر کل HbA1 اندازه گیری شود، مقدار آن 2٪ تا 4٪ بیشتر از جزء HbA1c است.

 • گلوکز به اسید آمینه والین β-گلوبولین مولکول هموگلوبین متصل است
 • HbA1c 70% گلیکوزیله است.
 • در حالی که HbA1a و HbA1b تنها 20٪ هستند.
گلیکوزیلاسیون و تشکیل HbA1c

گلیکوزیلاسیون و تشکیل HbA1c

همانطور که RBC در گردش است، HbA1 خود را با مقداری گلوکز در جریان خون ترکیب می کند تا گلیکوهموگلوبین (GHb) را تشکیل دهد. مقدار GHb به مقدار گلوکز موجود در جریان خون در طول عمر 120 روزه RBC بستگی دارد. بنابراین تعیین مقدار GHb میانگین سطح قند خون را برای دوره 100 تا 120 روزه قبل از آزمایش منعکس می کند. هرچه گلوکز بیشتری در معرض گلبول قرمز قرار گیرد، درصد GHb بیشتر است.

مدل HbA1c

مدل HbA1c

یکی از مزیت های مهم این آزمایش این است که نمونه را می توان در هر زمان ترسیم کرد، زیرا تحت تأثیر تغییرات کوتاه مدت (مثلاً مصرف غذا، ورزش، استرس، عوامل کاهش دهنده قند خون، همکاری بیمار) قرار نمی گیرد. همچنین ممکن است سطوح گلوکز خون کوتاه مدت بسیار بالا باعث افزایش GHb شود. با این حال، معمولاً درجه افزایش گلوکز ناشی از یک سطح بالای گذرا نیست، بلکه از یک افزایش مداوم و متوسط ​​در طول کل عمر RBC ناشی می شود.

مانند GHb، گلوکز می تواند به طور غیر آنزیمی به پروتئین ها متناسب با سطح متوسط ​​گلوکز خون متصل شود. پروتئین گلیکوزیله تا زمان تجزیه پروتئین پایدار است. به یاد داشته باشید که میانگین طول عمر یک RBC (و GHb درون آن) 120 روز است. بنابراین GHb ممکن است منعکس کننده تغییرات اخیر در سطح گلوکز نباشد.

از آنجایی که سرعت گردش پروتئین‌ها بسیار سریع‌تر از هموگلوبین است، اندازه‌گیری پروتئین‌های گلیکوزه شده سرم (مانند آلبومین گلیکوزیله) یا فروکتوزامین اطلاعات جدیدتری در مورد سطح گلوکز ارائه می‌دهد. پروتئین های گلیکوزیله نشان دهنده میانگین سطح گلوکز خون در 15 تا 20 روز گذشته است. اگرچه یک نتیجه اولیه تک پروتئین گلیکوزیله ممکن است کنترل خوب گلوکز را از کنترل ضعیف جدا نکند، آزمایش سریال نشانه بسیار بهتری از کنترل گلوکز ارائه می دهد.

آزمایش های HbA1c یا پروتئین های گلیکوزیله به ویژه برای موارد زیر مفید است:

 1. ارزیابی موفقیت درمان دیابت و پذیرش بیمار
 2. مقایسه و تقابل موفقیت اشکال گذشته و جدید درمان دیابت
 3. تعیین مدت هیپرگلیسمی در بیماران مبتلا به دیابت تازه تشخیص داده شده
 4. ارائه یک برآورد حساس از عدم تعادل گلوکز در بیماران مبتلا به دیابت خفیف
 5. فردی کردن رژیم های کنترل دیابت
 6. ایجاد حس پاداش برای بسیاری از بیماران هنگامی که آزمایش موفقیت در کنترل دیابت را نشان می دهد
 7. ارزیابی بیمار دیابتی که سطح گلوکز او به طور قابل توجهی از روز به روز تغییر می کند (دیابت شکننده)
 8. افتراق هیپرگلیسمی کوتاه مدت در افراد غیر دیابتی (به عنوان مثال، استرس اخیر یا انفارکتوس میوکارد [MI]) و دیابتی ها (که گلوکز در آنها به طور مداوم بالا رفته است)

تشخیص دیابت ملیتوس را می توان بر اساس نتایج دو آزمایش – قند خون ناشتا و GTT  انجام داد که در روزهای جداگانه و نزدیک به زمان انجام می شود. انجمن دیابت آمریکا (ADA)، فدراسیون بین‌المللی دیابت، و انجمن اروپایی برای مطالعه دیابت، همگی نشان می‌دهند که در صورت امکان به جای گلوکز ناشتا و GTT باید از دو سنجش غیرطبیعی GHb استفاده شود.

با یک محاسبه نسبتاً ساده، GHb را می توان به طور دقیق با میانگین روزانه سطح گلوکز پلاسما (MPG) که میانگین سطح گلوکز در طول روز است، مرتبط کرد. برای بیماران دیابتی و متخصصان مراقبت های بهداشتی آنها در تعیین و ارزیابی اهداف روزانه گلوکز بسیار مفید است. در اینجا یک رابطه خطی بین A1c (GHb) و PG وجود دارد:

MPG = (35.6 × GHb) – 77.3

با ضریب همبستگی پیرسون (r) 0.82. هر 1% تغییر در GHb نشان دهنده تغییر MPG حدودا 35 میلی گرم در دسی لیتر یا 2 میلی مول در لیتر است در حال حاضر چندین مطالعه در حال انجام برای شناسایی و مستندسازی دقت طراحی معادلات ساده ریاضی برای تبدیل آسان GHb به MPG طراحی شده است.

میانگین تخمینی گلوکز (eAG) / Estimated Average Glucose به میانگین سطح قند خون (گلوکز) در 60 تا 90 روز گذشته اشاره دارد. می توان آن را بر حسب میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا میلی مول در لیتر (mmol/L) گزارش کرد. برای اندازه گیری eAG، باید آزمایش خون A1C انجام شود.

رابطه بین A1C و eAG با فرمول شرح داده شده است:

eAG = 28/7*HbA1C – 46/7

برخلاف خوانش روزانه قند خون که سطح قند خون را در آن لحظه اندازه گیری می کند، eAG به تصویر بزرگتر نگاه می کند. eAG سطح قند خون معمولی را در چند ماه گذشته اندازه گیری می کند.

محاسبه میانگین تخمینی گلوکز (eAG) از HbA1c

محاسبه میانگین تخمینی گلوکز (eAG) از HbA1c

دانستن eAG می تواند به جنبه های زیر در مدیریت دیابت کمک کند:

 • تشخیص پیش دیابت و دیابت
 • تایید نتایج پایش روزانه قند خون
 • تعیین اینکه آیا برنامه درمانی دیابت شما کمک کننده است یا خیر
 • ایجاد تغییرات در برنامه درمان دیابت
 • تقویت سبک زندگی سالم و انتخاب رژیم غذایی

هموگلوبین A1c (HbA1c) نتیجه اتصال غیر آنزیمی یک مولکول هگزوز به اسید آمینه N ترمینال مولکول هموگلوبین است. اتصال مولکول هگزوز به طور مداوم در تمام طول عمر گلبول قرمز اتفاق می افتد و به غلظت گلوکز خون و مدت زمان قرار گرفتن گلبول قرمز در معرض گلوکز خون بستگی دارد.

بنابراین، سطح HbA1c منعکس کننده میانگین غلظت گلوکز در دوره قبلی (تقریباً 12-8 هفته، بسته به فرد) است و نشانه بسیار بهتری از کنترل طولانی مدت گلیسمی نسبت به تعیین قند خون و ادرار ارائه می دهد. بیماران دیابتی با غلظت بسیار بالای گلوکز خون 2 تا 3 برابر بیشتر از افراد عادی HbA1c دارند.

تشخیص دیابت شامل 1 مورد از موارد زیر است:

 • گلوکز پلاسمای ناشتا 126 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر
 • علائم هیپرگلیسمی و گلوکز تصادفی پلاسما 200 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر
 • گلوکز 2 ساعته 200 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر در طول آزمایش تحمل گلوکز خوراکی، مگر اینکه قند خون بدون ابهام وجود داشته باشد، آزمایش تاییدی باید در روز دیگری تکرار شود.

تشخیص دیابت

مزایای استفاده از HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) برای تشخیص عبارتند از:

 • ارزیابی هیپرگلیسمی مزمن را ارائه می دهد
 • ناشتایی لازم نیست
 • تنوع درون فردی بسیار کم است (تغییر کمتر از 2%)
 • یک آزمایش می تواند هم برای تشخیص و هم برای پایش دیابت استفاده شود

هنگام استفاده از HbA1c برای تشخیص دیابت، افزایش HbA1c باید با اندازه گیری مجدد تایید شود، به جز در افرادی که با غلظت گلوکز پلاسما بالای 200 میلی گرم در دسی لیتر علامت دارند. بیمارانی که HbA1c بین 5/7 تا 6/4 دارند در معرض خطر ابتلا به دیابت در آینده در نظر گرفته می شوند.

عوامل مداخله گر در آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله)

 • هموگلوبینوپاتی ها می توانند بر نتایج تأثیر بگذارند، زیرا مقدار هموگلوبین A (و در نتیجه HbA1) در این بیماری ها به طور قابل توجهی متفاوت است.
 • هنگامی که طول عمر RBC طولانی شود، مقادیر به طور کاذب افزایش می یابد زیرا HbA1 دوره طولانی تری برای گلیکوزیلاسیون در دسترس دارد.
 • سطوح پایین غیرعادی پروتئین ها ممکن است علیرغم واقعی بودن سطوح بالای گلوکز، به اشتباه سطوح فروکتوزامین گلیکوزه شده طبیعی را نشان دهد.
 • اسید اسکوربیک ممکن است باعث کاهش کاذب فروکتوزامین گلیکوزیله شود.
 • شرایط فیزیولوژیکی و پاتوفیزیولوژیک می توانند غلظت HbA1c را مستقل از گلوکز تغییر دهند (به عنوان مثال، نژاد، سن بالا، انواع هموگلوبین، کمبود آهن با و بدون کم خونی، گردش گلبول های قرمز خون، بیماری مزمن کلیوی، و حوادث قلبی عروقی).
 • کاهش طول عمر، مانند کم خونی های همولیتیک (کم خونی همولیتیک خود ایمنی، اسفروسیتوز ارثی، کم خونی داسی شکل، تالاسمی)، کم خونی ناشی از فقر آهن و از دست دادن خون، زمان تماس Hb با گلوکز در جریان خون را کوتاه می کند. ، منجر به کاهش کاذب سطح HbA1c می شود.
 • افزایش طول عمر گلبول های قرمز (کمبود آهن، کمبود ویتامین B12 و کمبود اسید فولیک) تماس بین Hb و گلوکز در جریان خون را طولانی می کند و منجر به افزایش کاذب مقادیر HbA1c می شود.
 • در شرایطی که با افزایش گردش گلبول های قرمز خون همراه است، مانند بیماری سلول داسی شکل، بارداری (سه ماهه دوم و سوم)، همودیالیز، از دست دادن خون یا انتقال خون اخیر، یا درمان با اریتروپویتین، فقط باید از معیارهای گلوکز پلاسما برای تشخیص دیابت استفاده شود.
 • از آنجایی که نتایج اندازه‌گیری HbA1c به عنوان نسبت HbA1c به هموگلوبین کل محاسبه می‌شود، وضعیت بدن یا نمونه‌گیری، چه خون وریدی یا مویرگی، بر آن‌ها تأثیری ندارد.
 • در طول ذخیره سازی نمونه در طی 3 تا 4 روز، کاهش متابولیسم گلبول قرمز منجر به تشکیل ترکیب های افزایشی گلوتاتیون Hb (HbA1d/HbA3) می شود، که می تواند با HbA1c تداخل ایجاد کند، به خصوص اگر از روش های کروماتوگرافی استفاده شود.
تداخلات دارویی در آزمایش ها | Interference of medicines in laboratory tests

تداخلات دارویی در آزمایش ها | Interference of medicines in laboratory tests

اهمیت بالینی آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله):

افزایش سطح HbA1c:

 • بیمار دیابتی تازه تشخیص داده شده: آزمایش برای تشخیص دیابت جدید استفاده نمی شود زیرا دامنه “طبیعی” بسیار گسترده است. بهتر است برای ارزیابی کنترل قند خون در طول درمان استفاده شود.
 • بیمار دیابتی با کنترل ضعیف
 • هیپرگلیسمی غیر دیابتی (به عنوان مثال، پاسخ استرس حاد، سندرم کوشینگ، فئوکروموسیتوم، گلوکاگونوم، درمان با کورتیکواستروئید، آکرومگالی): بیماران مبتلا به این بیماری ها تمایل به افزایش مداوم سطح گلوکز دارند که باعث افزایش GHb و پروتئین های گلیکوزیله می شود.
 • بیماران مبتلا به طحال برداری: در این بیماران بقای RBC طولانی می شود. زمان بیشتری برای گلیکوزیلاسیون هموگلوبین در دسترس است. سطح GHb و پروتئین های گلیکوزیله افزایش می یابد.
 • بارداری: در برخی از زنان مبتلا به دیابت بارداری یا پیش دیابت، سطوح بالای گلوکز به طور مداوم رخ می دهد که باعث افزایش سطح GHb و پروتئین های گلیکوزیله می شود.

کاهش سطح HbA1c:

 • کم خونی همولیتیک
 • از دست دادن خون مزمن: بقای RBC کوتاه می شود. بنابراین زمان کمتری برای گلیکوزیلاسیون وجود دارد و سطح GHb و پروتئین های گلیکوزیله کاهش می یابد.
 • نارسایی مزمن کلیه: در این بیماران سطح هموگلوبین به دلیل کمبود اریتروپویتین که در کلیه تولید می شود کاهش یافته است. HbA1 نیز کاهش می یابد.

ملاحظات بالینی آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله):

 • این آزمایش تحت تأثیر زمان گرفتن نمونه خون، مصرف غذا، ورزش، استرس، یا تجویز قبلی داروهای دیابت قرار نمی گیرد.

آزمایش HbA1C باید انجام شود:

 • حداقل دو بار در سال در بیمارانی که اهداف درمانی را برآورده می کنند و دارای کنترل قند خون پایدار هستند.
 • در بیمارانی که درمان آنها تغییر کرده یا اهداف گلیسمی را برآورده نمی کنند،
 • در صورت نیاز برای کمک به تصمیم گیری در مورد تغییرات درمانی.
 • اهداف گلیسمی باید فردی باشد. اهداف دقیق تر (<6٪) عوارض دیابت را کاهش می دهند، اما خطر هیپوگلیسمی را افزایش می دهند. کودکان، زنان باردار، افراد مسن و هر کسی که دچار هیپوگلیسمی شدید یا مکرر است نیاز به ملاحظات خاصی دارد.
 • سطح HbA1c بعد از 30 سالگی 0.1 درصد در هر دهه افزایش می یابد. آمریکایی های آفریقایی تبار مبتلا به دیابت غلظت HbA1c به طور قابل توجهی بالاتر از بیماران سفیدپوست دارند.
 • اوره تا حدی خود به خود به یون های سیانات و آمونیوم تجزیه می شود. سیانات به شکل ایزوسیانات با کاربامیلاسیون با پروتئین های متعدد پیوندهای پایداری ایجاد می کند. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و سطح اوره بالا، غلظت سیانات افزایش می یابد که منجر به وجود هموگلوبین های کاربامیله می شود که در صورت استفاده از روش های کروماتوگرافی می تواند با HbA1c تداخل داشته باشد. بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، به ویژه بیماران اورمیک، اغلب دارای اختلال در سینتیک گلبول های قرمز و کاهش طول عمر گلبول های قرمز هستند. این می تواند تفسیر نتایج HbA1c را پیچیده کند.

محدوده مرجع آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله):

 • Nondiabetic adult/child: 4%–5.9%
 • Good diabetic control: <7%
 • Fair diabetic control: 8%–9%
 • Poor diabetic control: >9%HbA1c
مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی | Critical values in medical diagnosis laboratories

مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی | Critical values in medical diagnosis laboratories

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) استفاده می شود؟

آزمایش HbA1c نشان می دهد که دیابت شما در 2 تا 3 ماه گذشته چقدر خوب کنترل شده است. حتی اگر ممکن است مقادیر بسیار بالا یا بسیار پایین گلوکز خون داشته باشید، HbA1c تصویری از میانگین سطح گلوکز در خون شما در آن بازه زمانی ارائه می دهد. نتیجه می تواند به شما و پزشک تان کمک کند تا بفهمید که آیا اقداماتی که برای کنترل دیابت خود انجام می دهید موثر هستند یا خیر.

در گذشته این آزمایش فقط برای پایش کنترل قند خون در بیماران مبتلا به دیابت شناخته شده استفاده می شد. اکنون سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند که HbA1c می‌تواند برای تشخیص دیابت نوع 2 در افرادی که قبلاً به این عارضه شناخته نشده‌اند نیز استفاده شود. شرایط خاصی وجود دارد که در آنها نمی توان از HbA1c برای تشخیص دیابت استفاده کرد. یک آزمایش تحمل گلوکز خوراکی به عنوان یک جایگزین استفاده می شود.

چه زمانی آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) درخواست می شود؟

وزارت بهداشت توصیه می کند که همه افراد مبتلا به دیابت حداقل دو بار در سال HbA1c را اندازه گیری کنند. HbA1c ممکن است در افرادی که به تازگی دیابت تشخیص داده شده است، در افرادی که قند خون آنها خیلی بالاست یا زمانی که برنامه درمانی تغییر می کند، بیشتر اندازه گیری شود.

از این آزمایش می توان برای تشخیص دیابت نوع 2 نیز استفاده کرد. لطفاً با پزشک خود در مورد دستورالعمل های محلی که ممکن است وجود داشته باشد، صحبت کنید، زیرا ممکن است در روش های محلی تغییراتی وجود داشته باشد، و گروه های خاصی از بیماران وجود دارند که HbA1c در آنها نمی تواند برای تشخیص دیابت استفاده شود.

نتیجه آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج آزمایش HbA1c به صورت درصد داده شده است. گزارش آزمون شما همچنین دارای اطلاعاتی در مورد محدوده مرجع مورد استفاده برای تفسیر نتایج شما خواهد بود. محدوده‌های مرجع، محدوده‌های نتایج آزمایش هستند که طبیعی در نظر گرفته می‌شوند و محدوده‌های نتایج آزمایشی که ممکن است نشان دهنده پیش دیابت یا دیابت باشد.

پزشکان از محدوده مرجع همراه با زمینه سلامت کلی شما برای تفسیر نتایج آزمایش HbA1c شما استفاده می کنند. بسته به اینکه آیا این آزمایش برای تشخیص دیابت استفاده می شود یا برای مانیتور دیابتی که قبلاً تشخیص داده شده است، نتایج شما متفاوت تفسیر می شود.

در حالی که آزمایش HbA1c را می توان برای تشخیص دیابت استفاده کرد، پزشکان اغلب برای تشخیص این تشخیص به نتایج تنها یک آزمایش اعتماد نمی کنند. پزشک ممکن است تکرار آزمایش HbA1c را درخواست کند یا نتایج شما را با سایر آزمایش‌هایی که انجام شده است مقایسه کند. همچنین ممکن است پزشک آزمایش‌های تشخیصی دیگری مانند سایر آزمایش‌های قند خون را درخواست کند.

اگر نتایج آزمایش شما نشان دهد که شما مبتلا به پیش دیابت هستید، به این معنی است که ممکن است در سال های آینده خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که تغییراتی در رژیم غذایی، برنامه ورزشی و سایر جنبه های سبک زندگی خود ایجاد کنید که می تواند شانس ابتلا به دیابت را کاهش دهد یا شروع این بیماری را به تاخیر بیندازد.

اگر به شما تشخیص دیابت داده شود، پزشک ممکن است در مورد نظارت و مدیریت بیماری در طول زمان به شما توصیه کند. اقداماتی که باید انجام دهید اغلب شامل استفاده از آزمایش های قند خون در خانه، تکرار آزمایش HbA1c به صورت دوره ای و ایجاد تغییرات در سبک زندگی است. همچنین ممکن است برای شما دارویی برای کمک به کنترل قند خون درخواست شود.

آیا نتایج آزمایش HbA1c (هموگلوبین گلیکوزیله) دقیق است؟

آزمایش HbA1c به طور کلی روش دقیقی برای ارزیابی میانگین سطح گلوکز خون فرد در طی سه ماه گذشته است و می تواند به تشخیص و پایش پیش دیابت و دیابت کمک کند.

با این حال، برخی از عوامل یا شرایط سلامتی ممکن است باعث افزایش یا کاهش نتایج آزمایش HbA1c مستقل از دیابت شوند. عواملی که می توانند باعث افزایش HbA1c شوند عبارتند از:

 • کم خونی
 • آسپرین با دوز بالا
 • کمبود آهن، ویتامین B12 یا فولات

عواملی که می توانند منجر به کاهش HbA1c شوند عبارتند از:

 • بیماری مزمن کلیه و درمان آن
 • دریافت کنندگان انتقال خون
 • اختلالات ارثی موثر بر تولید هموگلوبین، مانند بیماری سلول داسی شکل
 • مصرف زیاد الکل

سطح HbA1c در بیماران دیابتی هر چند وقت یکبار باید کنترل شود؟

 • برای اکثر بیماران دیابتی، انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می کند در صورت برآورده شدن و پایدار بودن اهداف گلیسمی، سطح HbA1c را حداقل دو بار در سال بررسی کنند. با این حال، برای بیمارانی که اهداف گلیسمی را برآورده نمی‌کنند یا رژیم درمانی آنها تغییر کرده است، ممکن است آزمایش‌ها به دفعات بیشتری مانند هر 3 ماه یکبار مورد نیاز باشد.
 • برای بیمارانی که کنترل قند خون آنها پایدار است و هیچ تغییر قابل توجهی در درمان یا وضعیت سلامتی ندارند، برخی دستورالعمل ها نشان می دهد که انجام آزمایش هر 6 ماه یکبار ممکن است کافی باشد.

استفاده از آزمایش HbA1c به عنوان نشانگر کنترل دیابت چه محدودیت هایی دارد؟

 •  HbA1c نشان دهنده میانگین سطح گلوکز خون در 2 تا 3 ماه گذشته است. اطلاعاتی در مورد نوسانات روزانه گلوکز یا هیپوگلیسمی ارائه نمی دهد.
 • شرایطی که بر گردش گلبول های قرمز تأثیر می گذارد، مانند کم خونی یا تزریق خون اخیر، می تواند بر نتایج HbA1c تأثیر بگذارد.
 • برخی شرایط پزشکی مانند هموگلوبینوپاتی ها (به عنوان مثال، بیماری سلول داسی شکل) می تواند بر دقت اندازه گیری HbA1c تأثیر بگذارد.
 • HbA1c ممکن است به طور دقیق کنترل قند خون را در برخی از جمعیت ها، مانند زنان باردار، کودکان، و افراد مبتلا به بیماری های همراه مانند بیماری مزمن کلیوی منعکس نکند.

نقش HbA1c در غربالگری دیابت بارداری چیست؟

 • HbA1c به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی در بارداری که می تواند بر سطح HbA1c تأثیر بگذارد، به طور معمول برای تشخیص دیابت بارداری (GDM) استفاده نمی شود.
 • روش ارجح برای غربالگری و تشخیص GDM، تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) یا سایر تست های مبتنی بر گلوکز است که توسط دستورالعمل ها توصیه می شود.

داروهای مختلف دیابت چگونه بر نتایج آزمایش HbA1c تأثیر می گذارند؟3

 • داروهای دیابت بر اساس مکانیسم اثرشان می توانند سطوح HbA1c را متفاوت تحت تاثیر قرار دهند.
 • انسولین و داروهایی که حساسیت به انسولین را افزایش می دهند (مانند متفورمین، تیازولیدین دیون ها) معمولا سطح HbA1c را کاهش می دهند.
 • داروهایی که ترشح انسولین را تحریک می کنند (مثلاً سولفونیل اوره ها) ممکن است HbA1c را کاهش دهند، اما می توانند باعث افزایش وزن و هیپوگلیسمی شوند.
 • داروهایی مانند مهارکننده های سدیم-گلوکز 2 (SGLT2) و آگونیست های گیرنده پپتید-1 شبه گلوکاگون (GLP-1) می توانند از طریق مکانیسم هایی مانند ترویج دفع گلوکز یا تأخیر در تخلیه معده منجر به کاهش HbA1c شوند.

آزمایش HbA1c بین بزرگسالان و کودکان چه تفاوت هایی دارد؟

 • اهداف HbA1c برای مدیریت دیابت ممکن است بین بزرگسالان و کودکان متفاوت باشد. کودکان و نوجوانان ممکن است اهداف HbA1c کمتری برای کاهش خطر عوارض طولانی مدت داشته باشند.
 • عواملی مانند رشد، بلوغ، و نرخ های مختلف گردش گلبول های قرمز خون در کودکان می تواند بر سطح و تفسیر HbA1c تأثیر بگذارد.
 • تفسیر سطح HbA1c در کودکان مستلزم در نظر گرفتن رشد و بلوغ است که می تواند بر گردش گلبول های قرمز تأثیر بگذارد و بر مقادیر HbA1c تأثیر بگذارد.
 • نرخ گردش گلبول های قرمز می تواند در بین کودکان بر اساس سن و مرحله رشد متفاوت باشد. به عنوان مثال، نوزادان و کودکان خردسال معمولا طول عمر گلبول های قرمز خون کوتاه تری نسبت به بزرگسالان دارند که می تواند بر مقادیر HbA1c تأثیر بگذارد.

تفاوت سطح HbA1c بین دیابت نوع 1 و 2 چیست؟

 • به طور کلی، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در مقایسه با افراد مبتلا به دیابت نوع 2 سطوح HbA1c بالاتری دارند، به خصوص اگر در مدیریت انسولین چالش هایی وجود داشته باشد.
 •  دیابت نوع 1 با کمبود مطلق انسولین مشخص می شود که اغلب پس از تشخیص نیاز به درمان با انسولین اگزوژن دارد، در حالی که دیابت نوع 2 معمولاً شامل درجات متفاوتی از مقاومت به انسولین و کمبود نسبی انسولین در طول زمان است.

در سایت webmd در مورد آزمایش HbA1c بیشتر بخوانید:

آزمایش HbA1c میانگین سطح قند خون شما را در 2 تا 3 ماه گذشته نشان می دهد. این آزمایش HbA1c، آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله یا گلیکوهموگلوبین نیز نامیده می شود.

نتایج آزمایش A1c به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا شما دیابت دارید یا خیر. همچنین برای تشخیص پیش دیابت استفاده می شود، که در آن سطح قند خون شما بالاتر از آنچه باید باشد، اما هنوز آنقدر بالا نیست که به عنوان دیابت واجد شرایط باشد. اگر سطح A1c شما به اندازه کافی بالا باشد که نشان دهنده دیابت یا پیش دیابت باشد، اما علائم هیچ کدام را ندارید، ممکن است پزشک آزمایش دیگری را در روز دیگری برای تایید تشخیص تجویز کند.

افرادی که دیابت دارند به طور مرتب به این آزمایش نیاز دارند تا ببینند آیا سطح آنها در محدوده باقی می ماند یا خیر. می تواند بگوید که آیا نیاز به تنظیم داروهای دیابت دارید یا خیر.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

اثر آنمی فقر آهن بر HbA1C

اثر آنمی فقر آهن بر HbA1C

چالش های تفسیر نتایج هموگلوبین گلیکوزیله یا HbA1c

چالش های تفسیر نتایج هموگلوبین گلیکوزیله یا HbA1c

پایش دقیق دیابت بارداری (GDM): از تشخیص تا مدیریت | Gestational Diabetes Mellitus

پایش دقیق دیابت بارداری (GDM): از تشخیص تا مدیریت | Gestational Diabetes Mellitus

آزمایش انسولین (Insulin) | انسولین ناشتا | انسولین سرم

آزمایش انسولین (Insulin) | انسولین ناشتا | انسولین سرم

آزمایش گلوکز | Glucose | آزمایش قند خون | آزمایش قند خون ناشتا |Fasting blood glucose | آزمایش FBS | آزمایش قند خون دو ساعته | 2hpp

آزمایش گلوکز | Glucose | آزمایش قند خون | آزمایش قند خون ناشتا |Fasting blood glucose | آزمایش FBS | آزمایش قند خون دو ساعته | 2hpp

محاسبه HOMA-IR | ارزیابی مدل هومیوستاتیک برای مقاومت به انسولین | Homeostatic Model Assessment for Insulin Resistance

محاسبه HOMA-IR | ارزیابی مدل هومیوستاتیک برای مقاومت به انسولین | Homeostatic Model Assessment for Insulin Resistance

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
برچسب ها:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. A1C test. Updated May 13, 2020. Accessed July 21, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003640.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Type 2 diabetes – self-care. Updated January 26, 2020. Accessed July 21, 2021. https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000328.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Venipuncture. Updated April 21, 2019. Accessed July 21, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003423.htm

American Diabetes Association. A1C and eAG. Date unknown. Accessed July 21, 2021. https://www.diabetes.org/diabetes/a1c-test-meaning/a1c-and-eag

American Diabetes Association. Understanding A1C. Date unknown. Accessed July 21, 2021. https://www.diabetes.org/a1c

ARUP Consult. Diabetes mellitus. Updated May 2021. Accessed July 21, 2021. https://arupconsult.com/content/diabetes-mellitus

Brutsaert E. Diabetes mellitus (DM). Merck Manuals Consumer Edition. Updated September 2020. Accessed July 21, 2021. https://www.merckmanuals.com/home/hormonal-and-metabolic-disorders/diabetes-mellitus-dm-and-disorders-of-blood-sugar-metabolism/diabetes-mellitus-dm

Brutsaert E. Diabetes mellitus (DM). Merck Manuals Professional Edition. Updated September 2020. Accessed July 21, 2021. https://www.merckmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/diabetes-mellitus-and-disorders-of-carbohydrate-metabolism/diabetes-mellitus-dm

Centers for Disease Control and Prevention. All about your A1C. Updated August 21, 2018. Accessed July 21, 2021. https://www.cdc.gov/diabetes/managing/managing-blood-sugar/a1c.html

Centers for Disease Control and Prevention. What is diabetes? Updated June 11, 2020. Accessed July 21, 2021. https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html

Hayward RA, Selvin E. Screening for type 2 diabetes mellitus. In: Elmore JG, Nathan DM, eds. UpToDate. Updated May 4, 2021. Accessed July 21, 2021. https://www.uptodate.com/contents/screening-for-type-2-diabetes-mellitus

Horowitz GL. Hemoglobin A1c Testing. Wheeler TM, ed. Medscape. Updated July 1, 2021. Accessed August 16, 2021. https://emedicine.medscape.com/article/2049478-overview

Inzzucchi SE, Lupsa B. Clinical presentation, diagnosis, and initial evaluation of diabetes mellitus in adults. In: Nathan DM, Wolfsdorf JI, eds. Updated April 28, 2021. Accessed July 21, 2021. https://www.uptodate.com/contents/clinical-presentation-diagnosis-and-initial-evaluation-of-diabetes-mellitus-in-adults

MedlinePlus: National Library of Medicine. Hemoglobin A1C (HbA1c) test. Updated August 10, 2020. Accessed July 21, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/hemoglobin-a1c-hba1c-test/

National Heart, Lung, and Blood Institute. Blood tests. Date unknown. Accessed July 21, 2021. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/blood-tests

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Diabetes tests & diagnosis. Updated December 2016. Accessed July 21, 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/tests-diagnosis

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Symptoms & causes of diabetes. Updated December 2016. Accessed July 21, 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/symptoms-causes

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. What is diabetes? Updated December 2016. Accessed July 21 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. The A1C test & diabetes. Updated April 2018. Accessed July 21 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diagnostic-tests/a1c-test

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Insulin resistance and prediabetes. Updated May 2018. Accessed July 21, 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes/prediabetes-insulin-resistance

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Diabetes & prediabetes tests. Updated August 2020. Accessed July 21, 2021. https://www.niddk.nih.gov/health-information/professionals/clinical-tools-patient-management/diabetes/diabetes-prediabetes

Nielsen LR, Ekbom P, Damm P, et al. HbA1c levels are significantly lower in early and late pregnancy. Diabetes Care. 2004;27(5):1200-1201. doi:10.2337/diacare.27.5.1200

Selvin E. Measurements of glycemic control in diabetes mellitus. In: Nathan DM, Wolfsdorf JI, eds. UpToDate. Updated December 4, 2020. Accessed July 21, 2021. https://www.uptodate.com/contents/measurements-of-glycemic-control-in-diabetes-mellitus

U.S. Preventive Services Task Force. Screening for Abnormal Blood Glucose and Type 2 Diabetes Mellitus: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement. Update October 26, 2015. Accessed November 4, 2021. https://www.acpjournals.org/doi/full/10.7326/M15-2345?rfr_dat=cr_pub++0pubmed&url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org

Whitley HP, Yong EV, Rasinen C. Selecting an A1C point-of-care instrument. Diabetes Spectr. 2015;28(3):201-208. doi:10.2337/diaspect.28.3.201

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  بهاالدین مهاجری 27 تیر 1402 در 2:22 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام ودرود برشما بنده وقتی وبسایت شمارا دیدم امیدوارشدم که هنوز هستند آدمهای دلسوز اینهمه به خود زحمت میدهند تاما بتوانیم به نتیجه آزمایشی که انجام دادیم دست یابیم * هرجا هستید خداوند پشت وپناهتون باشد

ثبت دیدگاه

Go to Top