آزمایش مواد مخدر مو | Hair drug testing

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
25 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
25 آبان 1402
آزمایش مواد مخدر مو | Hair drug testing

آزمایش مواد مخدر مو روشی برای آنالیز موهای فرد برای تشخیص وجود دارو یا متابولیت های آن است. این نوع آزمایش اغلب برای یک پنجره تشخیص طولانی تر در مقایسه با سایر نمونه های بیولوژیکی مانند ادرار یا خون استفاده می شود. آزمایش مواد مخدر مو ممکن است برای تشخیص یک داروی خاص یا تشخیص چندین ماده در پانل دارویی مو تمرکز کند. یک پانل تشخیصی مواد مخدر که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد، به دنبال شواهدی مبنی بر استفاده از پنج دارو یا کلاس دارویی رایج است: ماری جوانا، آمفتامین ها، کوکائین، PCP، و مواد افیونی.

راهنمای سریع آزمایش مواد مخدر مو:

آزمایش مواد مخدر مو شواهدی از استفاده یا سوء استفاده از مواد مخدر را در نمونه ای از مو تشخیص می دهد. آزمایش مواد مخدر می‌تواند استفاده از داروهای غیرقانونی و همچنین استفاده نادرست از داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و مواد قانونی از جمله الکل و تنباکو را بررسی کند.

در طول آزمایش مواد مخدر مو، از قیچی برای برداشتن نمونه کوچکی از مو استفاده می شود. در مقایسه با سایر اشکال آزمایش مواد مخدر، آزمایش مواد مخدر مو مزایایی مانند دوره تشخیص طولانی و توانایی تخمین الگوهای مصرف دارو در طول زمان را ارائه می دهد.

آزمایش مواد مخدر مو

آزمایش مواد مخدر مو

هدف از آزمایش مواد مخدر مو:

هدف از آزمایش مواد مخدر مو، شناسایی شواهدی مبنی بر استفاده یا سوء استفاده از مواد مخدر در نمونه ای از موهای فرد است. مصرف مواد مخدر به استفاده از مواد غیرقانونی اشاره دارد. سوء استفاده از مواد مخدر، استفاده از داروهای تجویزی به روشی که توسط پزشک تجویز نمی شود یا استفاده از مواد قانونی به روشی ناسالم را توصیف می کند.

آزمایش مواد مخدر مو ممکن است بیش از انواع دیگر آزمایش های مواد مخدر استفاده شود، زیرا توانایی آن در نشان دادن سابقه طولانی تری از قرار گرفتن در معرض دارو است. این نوع آزمایش ممکن است، در تشخیص استفاده مزمن یا سوء استفاده از مواد مخدر، درک الگوهای مصرف طولانی مدت و تأیید دوره های پرهیز مفید باشد. آزمایش مواد مخدر مو ممکن است برای چندین هدف مورد استفاده قرار گیرد:

 • تست استخدام: کارفرمایان ممکن است در بسیاری از موقعیت ها، از جمله هنگام غربالگری متقاضیان شغل، برای تشخیص دوره ای یا تصادفی مصرف مواد مخدر توسط کارمندان، یا پس از تصادف در محل کار، نیاز به آزمایش مواد مخدر داشته باشند. اگرچه آزمایش های ادراری مواد مخدر رایج ترین روش برای تشخیص مصرف دارو در محل کار است، آزمایش مواد مخدر مو ممکن است توسط برخی از کارفرمایان استفاده شود.
 • آزمایش‌های قانونی : نمونه‌های مو ممکن است در طول تحقیقات جنایی جمع‌آوری شود تا از نظر استفاده یا سوء استفاده از مواد مخدر در جرایم ارزیابی شود.
 • آزمایش پزشکی: اگرچه پزشکان به ندرت نمونه مو را برای ارزیابی سلامت فرد تجزیه و تحلیل می کنند، اما موقعیت هایی وجود دارد که در آن آزمایش مو می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار پزشکان قرار دهد. به عنوان مثال، آزمایش مو می تواند به ارزیابی های پس از مرگ در مورد استفاده طولانی مدت یا سوء استفاده از مواد مخدر کمک کند.
 •  برنامه های توانبخشی از مواد مخدر: آزمایش مو ممکن است در پزشکی اعتیاد برای تشخیص مصرف مزمن و سوء مصرف مواد و همچنین درک دوره های پرهیز استفاده شود.

آزمایش مواد مخدر مو چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش مواد مخدر مو، داروها یا متابولیت های دارویی را در نمونه ای از مو مشخص می کند. متابولیت دارو، ماده ای است که در بدن در حال تجزیه و دفع دارو تولید می شود. هنگامی که یک دارو مصرف می شود، وارد جریان خون می شود و در سراسر بدن حرکت می کند. همانطور که دارو در بدن تجزیه می شود، داروها و متابولیت های دارو از طریق فولیکول مو، غدد عرق و غدد چربی روی پوست سر وارد هسته مو می شوند. داروها و متابولیت های دارو در طول رشد مو در موها باقی می مانند که هر ماه با سرعت حدود نیم اینچ(1.3 سانتی متر) است. برخی از متابولیت های دارویی به ملانین، بخشی از فولیکول مو که رنگ مو را تعیین می کند، متصل می شوند.

آزمایش-مواد-مخدر-مو

متابولیت داروها (مواد مخدر) در فولیکول مو

آزمایش مواد مخدر مو نسبت به سایر انواع آزمایش های دارویی دوره تشخیص طولانی تری دارد. در حالی که مصرف و سوء استفاده از دارو ممکن است تا 7 تا 10 روز پس از قرار گرفتن در معرض دارو در مو ظاهر نشود، پس از ورود به مو برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها باقی می ماند. در حالی که آزمایش مو می تواند اطلاعاتی در مورد الگوهای قرار گرفتن در معرض دارو ارائه دهد، آزمایش دارویی فولیکول مو نمی تواند مسمومیت فعلی را تشخیص دهد.

مدت زمانی که داروها در مو قابل تشخیص هستند دوره تشخیص نامیده می شود. طول دوره تشخیص بر اساس تعدادی از عوامل، از جمله میزان و دفعات مصرف یا سوء استفاده از مواد مخدر و سرعت متابولیزه شدن دارو در بدن متفاوت است. برخی از داروها تا ماه‌ها پس از آخرین مواجهه با دارو، به رشد موهای جدید ادامه می‌دهند.

ماندگاری مواد مخدر در نمونه های مختلف

دوره تشخیص نیز بر اساس میزان موی آزمایش شده متفاوت است. اگرچه نمونه‌های طولانی‌تر مو را می‌توان برای قرار گرفتن در معرض دارو در مدت زمان طولانی‌تری آزمایش کرد، یک نمونه استاندارد مو از پوست سر 4 سانتی متر است و اطلاعاتی در مورد حدود 90 روز از قرار گرفتن در معرض دارو در گذشته ارائه می‌کند. نمونه موی گرفته شده از قسمت های مختلف بدن که در آن مو کندتر رشد می کند ممکن است تا 12 ماه دوره تشخیص داشته باشد.

تشخیص مواد مخدر در ساقه مو داروهایی که در طی آآزمایش مواد مخدر مو قابل تشخیص هستند عبارتند از:

آزمایش های مواد مخدر مو

نام تستماده مخدر قابل اندازه گیری در مو
Alcohol (Ethanol)متابولیت های دارویی (EtG و FAEEs)
Amphetaminesخود دارو یا متابولیت های دارو
Barbituratesخود دارو یا متابولیت های دارو
Benzodiazepinesخود دارو یا متابولیت های دارو
Cocaineخود دارو یا متابولیت دارو (بنزوئیلکگونین)
Marijuana (THC)متابولیت دارویی (THCA)
Nicotine and Cotinineخود دارو یا متابولیت دارو (کوتینین)
Opioidخود دارو یا متابولیت دارو (6-مونواستیل مورفین)
Phencyclidine (PCP)خود دارو

چه زمانی باید آزمایش مواد مخدر مو را انجام داد؟

آزمایش مواد مخدر مو در آزمایش های محل کار، آزمایش های قانونی و پزشکی قانونی، آزمایش های پزشکی و برای اندازه گیری الگوهای مصرف غیرقانونی و داروهای تجویزی استفاده می شود.

انجام آزمایش دارویی فولیکول مو

روش جمع آوری نمونه برای انجام آزمایش مواد مخدر مو

 • آزمایش مواد مخدر مو بر روی نمونه ای از مو انجام می شود که معمولاً از پوست سر فرد جمع آوری می شود. پس از جمع آوری، نمونه های مو برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.
 • در برخی موارد، جمع آوری نمونه مو توسط یک متخصص آموزش دیده انجام می شود تا از دستکاری، آلودگی یا جایگزینی نمونه جلوگیری شود.
 • اگرچه قبل از آزمایش دارویی فولیکول مو هیچ احتیاط خاصی لازم نیست، بیماران باید پزشک خود را از داروها یا مکمل هایی که اخیراً مصرف کرده اند مطلع کنند. بیماران همچنین باید پزشک خود را در مورد درمان های اخیر مو، از جمله نوع شامپو و مکمل های استفاده شده، مطلع کنند، زیرا ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد.
 • جمع آوری نمونه مو در آزمایشگاه یا در خانه شامل بریدن یک دسته مو به ضخامت یک مداد از پشت سر با استفاده از قیچی است. در طول فرآیند جمع آوری، فردی که مو را کوتاه می کند باید دستکش بپوشد تا از آلودگی نمونه مو جلوگیری شود.
 • موها تا حد امکان نزدیک به پوست سر، در نزدیکی ریشه مو جمع آوری می شوند تا اطلاعاتی در مورد مصرف اخیر دارو ارائه کنند. یک نمونه استاندارد از مو حدود 4 سانتی متر است، اگرچه در برخی موارد ممکن است نمونه طولانی‌تری برای سابقه بیشتر مصرف مواد مخدر و سوء استفاده جمع‌آوری شود.
 • اگر بیماران موی کافی روی سر خود نداشته باشند، ممکن است مو از صورت، زیر بغل، ناحیه شرمگاهی یا سایر قسمت های تراشیده نشده بدن جمع آوری شود. جمع آوری مو با هیچ خطری همراه نیست، اگرچه برخی از بیماران ممکن است در طول جمع آوری نمونه دچار خجالت یا اضطراب شوند.
 • پس از جمع‌آوری نمونه مو، طبق دستورالعمل‌های موجود در کیت جمع‌آوری بسته‌بندی شده و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود. هیچ محدودیتی برای فعالیت پس از آزمایش دارویی فولیکول مو وجود ندارد.
 • پس از دریافت توسط آزمایشگاه، نمونه مو ممکن است قبل از آزمایش شسته شود. روش های تخصصی شستشوی نمونه مو برخی از آلودگی های خارجی، کثیفی و چربی را از سطح مو پاک می کند. داروهای داخل مو با شستن تحت تأثیر قرار نمی گیرند.
 • نتایج آزمایش دارویی فولیکول مو معمولاً ظرف چند روز کاری پس از دریافت نمونه توسط آزمایشگاه آماده می شود. نتایج آزمایش های دارویی فولیکول مو ممکن است مثبت یا منفی گزارش شود. نتایج آزمایش مثبت نشان می دهد که یک دارو یا متابولیت آن در نمونه موی ارسال شده برای آزمایش شناسایی شده است.
 • نتایج آزمایش منفی نشان می دهد که هیچ دارو یا متابولیت دارویی در نمونه مو شناسایی نشده است. نتایج منفی نشان می‌دهد که فردی داروی مورد نظر آزمایش را مصرف نکرده است،یا از دارویی خارج از دور تشخیص آزمایش استفاده کرده است، یا اینکه مقدار کافی از دارو برای شناسایی در مو مصرف شده است.
آزمایش-مواد-مخدر-مو

آزمایش مواد مخدر مو

هنگام تفسیر نتایج، ممکن است درک روش آزمایشگاهی مورد استفاده برای آزمایش مفید باشد. روش‌های آزمایشگاهی مورد استفاده در آزمایش مواد مخدر مو، نسخه‌های مشابه یا کمی تغییر یافته‌ای از روش‌هایی هستند که در اشکال رایج‌تر آزمایش‌های دارویی، مانند آزمایش مواد مخدر ادرار استفاده می‌شوند. روش های آزمایشگاهی مورد استفاده در آزمایش دارو به طور کلی به عنوان روش های اولیه یا تاییدی طبقه بندی می شوند:

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش های مختلف آزمایشگاهی برای شناسایی مواد مخدر در مو

روش ایمونوسوربنت مراتبط با آنزیم (ELISA):

الایزا یک روش پرکاربرد برای آزمایش دارو در ماتریس های مختلف بیولوژیکی از جمله مو است. در اینجا شرح مفصلی از روش الایزا برای آزمایش داروهای مو ارائه شده است:

 • جمع آوری و آماده سازی نمونه: نمونه مو معمولاً از پشت سر جمع آوری می شود تا سابقه اخیر مصرف مواد مخدر به دست آید. موهای جمع آوری شده برای از بین بردن آلودگی های خارجی مانند کثیفی، عرق و بقایای لوازم آرایشی شسته می شود.
 • تقسیم بندی مو: نمونه مو به بخش های کوچک تقسیم می شود که هر بخش نشان دهنده یک دوره زمانی خاص است. این امکان را برای تجزیه و تحلیل قرار گرفتن در معرض دارو در فواصل مختلف فراهم می کند.
 • استخراج داروها: داروها و متابولیت های آنها با استفاده از حلال مناسب از مو استخراج می شوند. این مرحله برای جداسازی آنالیت ها از ماتریکس مو بسیار مهم است.
 • ایمونواسی الایزا: صفحات ایمونواسی با چاهک های پوشیده شده با آنتی بادی های مخصوص داروهای هدف یا متابولیت های آنها تهیه می شود. بسته به طراحی آزمایش، این آنتی بادی ها می توانند پلی کلونال یا مونوکلونال باشند. آنتی بادی های مونوکلونال بسیار اختصاصی هستند و یک اپی توپ را تشخیص می دهند، در حالی که آنتی بادی های پلی کلونال اپی توپ های متعدد را تشخیص می دهند.
 • انکوباسیون: نمونه استخراج شده به چاهک های پلیت الایزا اضافه می شود. اگر داروها یا متابولیت های آنها در نمونه وجود داشته باشد، به آنتی بادی های تثبیت شده روی صفحه متصل می شوند و یک کمپلکس آنتی ژن-آنتی بادی تشکیل می دهند.
 •  شستشو: پس از انکوباسیون، پلیت شسته می شود تا هر گونه مواد غیر متصل شده حذف شود و صدای پس زمینه کاهش یابد و ویژگی سنجش افزایش یابد.
 • تشخیص: یک آنتی بادی ثانویه که با یک آنزیم (مثلاً پراکسیداز ترب کوهی یا آلکالین فسفاتاز) نشاندار شده است، اضافه می شود. این آنتی بادی ثانویه مجموعه دارو-آنتی بادی را تشخیص می دهد. آنزیم متصل به آنتی بادی ثانویه واکنشی را با یک سوبسترا کاتالیز می کند و یک سیگنال قابل تشخیص تولید می کند.
 • اندازه گیری سیگنال: شدت سیگنال متناسب با مقدار دارو یا متابولیت موجود در نمونه است. سیگنال معمولاً به روش اسپکتروفتومتری اندازه گیری می شود و نتایج با یک منحنی استاندارد تولید شده با غلظت های شناخته شده ماده هدف مقایسه می شود.
 • تجزیه و تحلیل و گزارش داده ها: داده های به دست آمده از تجزیه و تحلیل ELISA با استفاده از نرم افزار اختصاصی پردازش می شوند. یک گزارش جامع شامل اطلاعاتی در مورد حضور و غلظت داروهای مورد نظر در هر بخش مو ایجاد می شود.

ELISA یک ابزار ارزشمند برای غربالگری اولیه دارویی در مو است که یک تجزیه و تحلیل مقرون به صرفه و نسبتا سریع ارائه می دهد. با این حال، روش‌های تاییدی مانند کروماتوگرافی گازی-طیف‌سنجی جرمی (GC-MS) معمولاً برای تایید نتایج مثبت به دلیل واکنش متقابل بالقوه و مثبت کاذب در ELISA استفاده می‌شوند. همیشه برای اطلاعات دقیق و به روز به پروتکل های آزمایشگاه خاص مراجعه کنید.

روش کروماتوگرافی گازی – طیف سنجی جرمی (GC-MS):

این یک روش بسیار حساس و خاص است که در آزمایش دارو، از جمله آنالیز مو استفاده می شود. در اینجا شرح مفصلی از روش GC-MS برای آزمایش دارو در مو آمده است:

 • آماده سازی نمونه: نمونه های مو معمولاً برای حذف آلودگی های خارجی شسته می شوند. سپس موهای جمع آوری شده ریز خرد یا آسیاب می شوند تا سطح برای استخراج افزایش یابد.
 • استخراج: موهای خرد شده تحت یک استخراج مایع-مایع یا میکرواستخراج فاز جامد برای استخراج داروها و متابولیت های آنها قرار می گیرند. این مرحله برای جداسازی آنالیت ها از ماتریکس مو بسیار مهم است.
 • مشتق‌سازی (اختیاری): برخی از داروها ممکن است برای بهبود فراریت و افزایش قابلیت تشخیص آنها در ستون کروماتوگرافی گازی نیاز به مشتق سازی داشته باشند. مشتق سازی شامل اصلاح شیمیایی آنالیت ها به منظور سازگاری بیشتر آنها با کروماتوگرافی گازی است.
 • کروماتوگرافی گازی: نمونه استخراج شده و در صورت لزوم مشتق شده به دستگاه گاز کروماتوگراف تزریق می شود. در کروماتوگراف گازی، نمونه بخار شده و توسط یک گاز بی اثر (معمولا هلیوم) از طریق ستونی حمل می شود. ستون با یک فاز ساکن پوشیده شده است و همانطور که اجزای تبخیر شده از آن عبور می کنند، بر اساس خواص شیمیایی خود با فاز ساکن برهمکنش متفاوتی دارند. این جداسازی منجر به شستشوی آنالیت ها از ستون در زمان های مختلف (زمان نگهداری) می شود.
 • طیف سنجی جرمی: با خروج ترکیبات از کروماتوگرافی گازی وارد طیف سنج جرمی می شوند. در طیف سنج جرمی، مولکول ها یونیزه می شوند و یون های حاصل در معرض میدان های الکتریکی و مغناطیسی قرار می گیرند و بر اساس نسبت جرم به بار آنها جدا می شوند. آشکارساز فراوانی یون ها را در نسبت های مختلف جرم به بار ثبت می کند و یک طیف جرمی تولید می کند.
 • شناسایی و کمیت: طیف جرمی به دست آمده برای شناسایی با پایگاه داده ای از طیف های دارویی شناخته شده مقایسه می شود. شدت پیک ها در طیف جرمی متناسب با غلظت ترکیبات خاص است. کمی سازی با مقایسه شدت پیک با استانداردهای کالیبراسیون به دست می آید.
 • تحلیل و گزارش داده ها: داده های تولید شده توسط تجزیه و تحلیل GC-MS با استفاده از نرم افزارهای تخصصی پردازش می شوند. یک گزارش جامع شامل داروهای شناسایی شده، غلظت آنها و سایر اطلاعات مرتبط ایجاد می شود.

Hair drug testing دقت و اختصاصی بودن این روش، GC-MS را به یک تکنیک پرکاربرد و قابل اعتماد در آزمایش دارو تبدیل می کند و اطلاعات ارزشمندی را برای اهداف پزشکی قانونی و بالینی ارائه می دهد. همیشه برای اطلاعات دقیق و به روز به پروتکل های آزمایشگاه خاص مراجعه کنید.

اگرچه مقادیر قطعی برای نتایج آزمایش مثبت در همه آزمایشگاه‌ها استاندارد نیست، انجمن تست موی آمریکا (سازمانی که تحقیقات در آزمایش مو را ترویج می‌کند) مقادیر قطع زیر را پیشنهاد کرده است:

مقادیر قابل شناسایی آزمایش مواد مخدر مو

ماده قابل شناساییتست اولیهتست تاییدی
آمفتامین ها و متابولیت های مواد مخدر0.2ng/mgAmphetamine: 0.2 ng/mg
Methamphetamine: 0.2 ng/mg
MDA: 0.2 ng/mg
MDMA: 0.2 ng/mg
کوکائین و متابولیت های مواد مخدر0.5ng/mgCocaine: 0.5 ng/mg
Cocaine Metabolites: 0.05 ng/mg
متابولیت های ماری جوانا0.1ng/mgTHC: 0.05 ng/mg
THC-COOH: 0.0002 ng/mg
مواد افیونی و متابولیت های دارویی0.2ng/mgMorphine: 0.2 ng/mg
Codeine: 0.2 ng/mg
acetylmorphine (heroin metabolite): 0.2 ng/mg
Methadone: 0.2 ng/mg
EDDP (methadone metabolite): 0.05 ng/mg
Buprenorphine: 0.01 ng/mg
Norbuprenorphine: 0.01 ng/mg

آیا نتایج آزمایش دقیق است؟

اگرچه آزمایش مواد مخدر مو یک شکل پذیرفته شده از آزمایش دارویی است، اما نتایج این آزمایش می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض محیط، ترکیب مو، استفاده از محصولات مو و حتی رنگ مو قرار گیرد. علاوه بر این، برخی از داروها مانند نیکوتین و هروئین راحت‌تر به مو می‌چسبند، در حالی که تشخیص سایر داروها در مو دشوارتر است. عواملی که بر نتایج آزمایش تأثیر می گذارد عبارتند از:

 • قرار گرفتن در معرض محیطی مواد: نتایج نادرست نیز می تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض محیطی با داروها رخ دهد. به عنوان مثال، هنگام قرار گرفتن در معرض دود سیگار ناشی از کوکائین یا تنباکو، مقداری از دود یا بخار می تواند وارد مو شده و منجر به نتیجه آزمایش مثبت شود. شستن نمونه های مو قبل از آزمایش ممکن است تمام باقی مانده دارو را از قرار گرفتن در معرض محیطی پاک نکند.
 • رنگ مو: رنگ مو همچنین می تواند منجر به نتایج نادرست یا مغرضانه آزمایش مواد مخدر مو شود. داروهایی مانند کوکائین، مت آمفتامین و مواد افیونی ممکن است راحت‌تر به ملانین در موهای تیره متصل شوند که منجر به غلظت بالاتر در آزمایش مو می‌شود.
 • درمان‌های مو: درمان‌های مو، از جمله شامپو، رنگ کردن، کراتینه کردن و سفید کردن مو، می‌تواند بر غلظت داروها و متابولیت‌های دارویی شناسایی‌شده در طول آزمایش تأثیر بگذارد. موهای تحت درمان شیمیایی ممکن است برای آزمایش مناسب نباشند و موهای درمان نشده ممکن است لازم باشد از قسمت دیگری از بدن برداشته شوند.

نگرانی های دیگر در مورد دقت آزمایش مواد مخدر مو عبارتند از:

 • نبودن یک حد استاندارد: اگرچه برخی از سازمان ها دستورالعمل هایی را برای استفاده از آزمایش دارویی فولیکول مو پیشنهاد کرده اند، مقادیر استاندارد برای غلظت داروها در نمونه های مو هنوز در حال بررسی است.
 • تفسیر چالش برانگیز: به دلیل عوامل متعددی که ممکن است بر تفسیر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد، ممکن است تفسیر آزمایش مواد مخدر مو نسبت به سایر انواع آزمایش های دارویی چالش برانگیزتر باشد. به عنوان مثال، متابولیت‌های دارویی در عرق فرد می‌توانند به سمت ساقه مو حرکت کنند و ممکن است تعیین زمان مواجهه با دارو را دشوارتر کنند.
 • تشخیص مصرف در سطح پایین دشوار است: تشخیص مصرف مواد مخدر در سطح پایین یا یک بار مصرف یا سوء استفاده با استفاده از نمونه مو برای آزمایش دارو می تواند دشوار باشد. استفاده یا استفاده نادرست از برخی داروها باید نسبتاً سنگین باشد تا در آزمایش دارویی فولیکول مو نتیجه مثبتی حاصل شود.

آیا به آزمایش های بعدی نیاز است؟

آزمایش بعدی پس از آزمایش مواد مخدر مو به نتایج آزمایش و هدف آزمایش دارو بستگی دارد. اگر فقط یک آزمایش اولیه انجام شده باشد، ممکن است یک آزمایش تاییدی برای تایید نتایج اولیه درخواست شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

آزمایش الکل خون | تست اتانول | EtG Test | EtS Test | CDT Test | PEth Test

آزمایش الکل خون | تست اتانول | EtG Test | EtS Test | CDT Test | PEth Test

آزمایش نیکوتین و کوتینین | Nicotine and Cotinine Test | آزمایش سیگار

آزمایش نیکوتین و کوتینین | Nicotine and Cotinine Test | آزمایش سیگار

آزمایش مواد مخدر | Opioid Testing

آزمایش مواد مخدر | Opioid Testing

 

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Metabolite. Updated February 7, 2019. Accessed July 6, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/002258.htm

American Society of Addiction Medicine. Appropriate use of drug testing in clinical addiction medicine. Published 2017. Accessed July 6, 2021. https://www.asam.org/docs/default-source/quality-science/the-asam-appropriate-use-of-drug-testing-in-clinical-addiction-medicine-full-document.pdf

ARUP Consult. Drug testing. Updated May 2021. Accessed July 6, 2021. https://arupconsult.com/content/pain-and-addiction-management

Boumba VA, Ziavrou KS, Vougiouklakis T. Hair as a biological indicator of drug use, drug abuse or chronic exposure to environmental toxicants. Int J Toxicol. 2006;25(3):143-163. doi:10.1080/10915810600683028

Cooper GA, Kronstrand R, Kintz P; Society of Hair Testing. Society of Hair Testing guidelines for drug testing in hair. Forensic Sci Int. 2012;218(1-3):20-24. doi:10.1016/j.forsciint.2011.10.024

Drug and Alcohol Testing Industry Association. Workplace drug testing. Date unknown. Accessed July 6, 2021. http://www.datia.org/datia-resources/27-cr%20edentialing/cpc-and-cpct/931-workplace-dru%20g-testing.html

Gorelick DA. Cocaine use disorder in adults: Epidemiology, pharmacology, clinical manifestations, medical consequences, and diagnosis. In: Saxon AJ, ed. UpToDate. Updated August 1, 2017. Accessed July 6, 2021. https://www.uptodate.com/contents/cocaine-use-disorder-in-adults-epidemiology-pharmacology-clinical-manifestations-medical-consequences-and-diagnosis

Gorelick DA. Cannabis use and disorder in adults: Pathogenesis, pharmacology, and routes of administration. In: Saxon AJ, ed. UpToDate. Updated December 28, 2020. Accessed July 6, 2021. https://www.uptodate.com/contents/cannabis-use-and-disorder-in-adults-pathogenesis-pharmacology-and-routes-of-administration

Gryczynski J, Schwartz RP, Mitchell SG, O’Grady KE, Ondersma SJ. Hair drug testing results and self-reported drug use among primary care patients with moderate-risk illicit drug use. Drug Alcohol Depend. 2014;141:44-50. doi:10.1016/j.drugalcdep.2014.05.001

Hadland SE, Levy S. Objective Testing: Urine and Other Drug Tests. Child Adolesc Psychiatr Clin N Am. 2016;25(3):549-565. doi:10.1016/j.chc.2016.02.005

Hoffman RJ. Testing for drugs of abuse (DOA). In: Traub SJ, ed. UpToDate. Updated January 15, 2021. Accessed July 6, 2021. https://www.uptodate.com/contents/testing-for-drugs-of-abuse-doa

Huestis MA, Gustafson RA, Moolchan ET, et al. Cannabinoid concentrations in hair from documented cannabis users. Forensic Sci Int. 2007;169(2-3):129-136. doi:10.1016/j.forsciint.2006.08.005

Khan GF. Substance Use Disorders. Merck Manuals Professional Edition. Updated November 2020. Accessed July 6, 2021. https://www.merckmanuals.com/professional/psychiatric-disorders/substance-related-disorders/substance-use-disorders

Levy S, Siqueira LM; Committee on Substance Abuse, et al. Testing for drugs of abuse in children and adolescents. Pediatrics. 2014;133(6):e1798-e1807. doi:10.1542/peds.2014-0865

McNeil SE, Cogburn M. Drug testing. In: StatPearls. Updated March 16, 2021. Accessed July 6, 2021. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459334/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Drug use and addiction. Updated December 28, 2016. Accessed July 6, 2021. https://medlineplus.gov/druguseandaddiction.html

MedlinePlus: National Library of Medicine. Prescription drug misuse. Updated December 28, 2016. Accessed July 6, 2021. https://medlineplus.gov/prescriptiondrugmisuse.html

MedlinePlus: National Library of Medicine. Drug testing. Updated May 20, 2021. Accessed July 6, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/drug-testing/

National Institute on Drug Abuse. How do drugs get into a person’s hair? Published April 2, 2018. Accessed July 6, 2021. https://archives.drugabuse.gov/blog/post/how-do-drugs-get-persons-hair

National Institute on Drug Abuse. Understanding drug use and addiction. Published June 2018. Accessed July 6, 2021. https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/understanding-drug-use-addiction

National Institute on Drug Abuse. Words matter: Preferred language for talking about addiction. Published May 18, 2021. Accessed July 6, 2021. https://www.drugabuse.gov/drug-topics/addiction-science/words-matter-preferred-language-talking-about-addiction

O’Malley GF, O’Malley R. Drug testing. Merck Manuals Professional Edition. Updated May 2020. Accessed July 6, 2021. https://www.merckmanuals.com/professional/special-subjects/recreational-drugs-and-intoxicants/drug-testing

Society of Hair Testing. About SoHT. Updated June 8, 2021. Accessed July 6, 2021. https://www.soht.org/about-soht/goals-of-the-society

Substance Abuse and Mental Health Services Administration. State and local laws and regulations. Updated April 16, 2020. Accessed July 6, 2021. https://www.samhsa.gov/workplace/legal/state-laws

Substance Abuse and Mental Health Services Administration. Considerations for safety- and security-sensitive Industries. Updated June 24, 2020. Accessed July 6, 2021. https://www.samhsa.gov/workplace/legal/federal-laws/safety-security-sensitive

Substance Abuse and Mental Health Services Administration. Drug testing. Updated April 3, 2020. Accessed July 6, 2021. https://www.samhsa.gov/workplace/resources/drug-testing

US Department of Health and Human Services. Hair sample testing: What can hair sampling results tell me about environmental exposures? Published April 2003. Accessed July 6, 2021. https://www.atsdr.cdc.gov/HAC/hair_analysis/03-0330HairSampleTesting-Community.pdf

US Department of Health and Human Services. Mandatory Guidelines for Federal Workplace Drug Testing Programs. Published September 10, 2020. Accessed July 6, 2021. https://www.govinfo.gov/content/pkg/FR-2020-09-10/pdf/2020-16432.pdf

US Food and Drug Administration. Drugs of abuse home use tests. Updated September 27, 2018. Accessed July 6, 2021. https://www.fda.gov/medical-devices/drugs-abuse-tests/drugs-abuse-home-use-test

این مقاله برای شما مفید بود؟

4 دیدگاه

 1. Avatar
  سیمین 5 تیر 1401 در 7:48 ب.ظ - پاسخ دادن

  من به اعتیاد همسرم مشکوم وبه هیچ وجه حاضر نمیشه آزمایش اعتیاد بده،آیا اگا من یه تیکه از موشو ببرم آزمایشگاه ،قبول میکنن آزمایش انجام بدن یا حتما باید شخص حضور داشته باشه وخودشون نمونه بردارن ؟

 2. Avatar
  خدیجه 5 تیر 1401 در 7:52 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام،آیاهمه آزمایشگاهها این آزمایش را انجام میدهند؟

  • Avatar
   ادمین 6 تیر 1401 در 12:12 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   عرض ادب
   این آزمایش توسط همگی آزمایشگاه ها انجام نمیشه، چون انجام این آزمایش نیاز به یکسری آزمایش ها داره که در همه آزمایشگاه ها موجود نیست.
   توسط آزمایشگاه های پزشک قانونی و آزمایشگاه های بزرگ انجام میشود

ثبت دیدگاه

Go to Top