آزمایش رنگ آمیزی گرم | gram staining

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش رنگ آمیزی گرم | gram staining

رنگ آمیزی گرم یک تکنیک رایج است که برای افتراق دو گروه بزرگ باکتری بر اساس اجزای مختلف دیواره سلولی آنها استفاده می شود. روش رنگ آمیزی گرم با رنگ آمیزی این سلول ها به رنگ قرمز یا بنفش، بین گروه های گرم مثبت و گرم منفی متمایز می شود.

چرا آزمایش رنگ آمیزی گرم درخواست می شود؟

تشخیص وجود و شناسایی نوع کلی باکتری یا گاهی قارچ در نمونه گرفته شده از محل مشکوک عفونت؛ به طور کلی باکتری های رشد یافته در کشت را طبقه بندی می کند تا آزمایش های شناسایی بیشتر انجام شود و درمان مناسب انجام شود

چه زمانی آزمایش رنگ آمیزی گرم بایستی انجام شود؟

هنگامی که یک پزشک مشکوک است که شما یک عفونت باکتریایی (یا گاهی اوقات قارچی) دارید. اغلب هر زمان که یک کشت درخواست می شود

نمونه مورد نیاز برای آزمایش رنگ آمیزی گرم:

 • ظرف/لوله: ظرف استریل یا سواب حمل و نقل کشت یا اسلاید(لام)
 • نوع نمونه: چرک، مایع بدن، خلط یا سواب سلولی که از محل عفونت گرفته شده است. نمونه ای از باکتری ها یا قارچ ها که در کشت رشد کرده و جدا شده اند
 • شرایط رد نمونه: حمل و نقل نمونه نامناسب؛ برچسب زدن نامناسب؛ نمونه پس از تأخیر طولانی (معمولاً بیش از 24 ساعت) دریافت شود. منبع نمونه مدفوع باشد.

Untitled 1 1

شرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش رنگ آمیزی گرم قبل از رنگ آمیزی

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

شرح روش انجام رنگ آمیزی گرم:

⭕  برای کارهای آزمایشگاهی آماده شوید. برای جلوگیری از آلوده شدن نمونه باکتریایی که آزمایش می کنید، دستکش بپوشید. محل کار را در زیر هود یا در محل دیگری با تهویه مناسب ضد عفونی کنید. قبل از شروع بررسی کنید که مشعل و میکروسکوپ بونسن کار می کنند.

⭕ نمونه را به اسلاید اضافه کنید. می‌توانید از روش رنگ‌آمیزی گرم برای کمک به شناسایی باکتری‌های موجود در نمونه‌های پزشکی یا کشت‌های باکتریایی رشد یافته در پتری دیش استفاده کنید. برای اینکه رنگ‌آمیزی گرم مفید باشد، یک لایه نازک از نمونه را روی لکه اضافه کنید. نمونه برداری زیر 24 ساعت توصیه می شود، زیرا باکتری های مسن ممکن است دیواره های سلولی آسیب دیده باشند که به رنگ آمیزی گرم کمتر قابل پیش بینی است.

 • در صورت استفاده از نمونه بافت، 1 تا 2 قطره یا قسمت کوچک را روی لام شیشه ای اضافه کنید. با استفاده از لبه لام شیشه ای استریل شده دوم، آن را به طور یکنواخت روی لام پخش کنید تا یک لکه نازک ایجاد شود. قبل از ادامه، اجازه دهید در هوا خشک شود.
 • اگر از پتری دیش باکتری می گیرید، لوپ را در شعله مشعل استریل کنید تا بدرخشد، سپس بگذارید خنک شود. از آن برای قرار دادن یک قطره آب استریل روی لام استفاده کنید، سپس قبل از انتقال نمونه کوچکی از باکتری ها و هم زدن به آرامی در آب، حلقه را دوباره استریل کرده و خنک کنید.
 • اگر نمونه سواب دارید، سواب را به آرامی در سراسر اسلاید بغلتانید.

⭕ اسمیر را با حرارت ثابت کنید. گرما باکتری ها را روی لام ثابت می کند، بنابراین آنها به راحتی در طول لکه شسته نمی شوند. لام را به سرعت دو تا سه بار از داخل شعله رد کنید یا آن را روی یک لامپ گرم کن برقی گرم کنید. بیش از حد گرم نشوید.
روش دیگر، لکه ممکن است به جای آن با متانول ثابت شود، با افزودن 1-2 قطره متانول به اسمیر خشک شده، تخلیه متانول اضافی و اجازه دادن به آن در هوا خشک شود. این روش آسیب به سلول‌های میزبان را به حداقل می‌رساند و پس‌زمینه پاک‌تری می‌دهد.

2 2

⭕ لام را روی سینی رنگ‌آمیزی قرار دهید. سینی رنگ آمیزی یک ظرف فلزی، شیشه ای یا پلاستیکی کم عمق است که یک توری کوچک یا تکیه گاه سیمی در بالای آن قرار دارد. لام را روی این تکیه گاه قرار دهید تا مایعاتی که استفاده می کنید در سینی تخلیه شوند.

⭕ سطح اسمیر را با رنگ کریستال ویولت پر کنید. سی تا شصت ثانیه صبر کنید. کریستال بنفش (CV) در محلول های آبی به یون های +CV و کلرید (-Cl) تجزیه می شود. این یون ها به دیواره سلولی و غشای سلولی هر دو سلول گرم مثبت و گرم منفی نفوذ می کنند. یون +CV با اجزای دارای بار منفی سلول های باکتریایی برهمکنش می کند تا سلول ها را بنفش رنگ کند. بسیاری از آزمایشگاه ها از بنفش کریستال “هاکر” استفاده می کنند که اگزالات آمونیوم را برای جلوگیری از رسوب اضافه می کند.

دیواره سلولی باکتری ها

دیواره سلولی باکتری ها

⭕ کریستال ویولت را به آرامی بشویید. اسلاید را کج کنید و از یک بطری شستشو استفاده کنید تا جریان آرامی از آب مقطر یا شیر را در بالای لام بریزید. آب باید روی سطح اسمیر جاری شود، اما مستقیماً به سمت آن نریزید. بیش از حد آبکشی نکنید، که ممکن است رنگ را از باکتری های گرم مثبت پاک کند.

3

⭕ سطح اسمیر را با ید پر کنید. بگذارید حداقل 60 ثانیه بماند، سپس با همان روش دقیق آبکشی کنید. ید، به شکل یون های دارای بار منفی، با +CV تعامل ایجاد می کند و کمپلکس های بزرگی از بنفش کریستالی و ید (کمپلکس های CV-I) را در لایه های داخلی و خارجی سلول تشکیل می دهد. این کار رنگ بنفش کریستالی بنفش را در سلول، هر کجا که رنگ دار است، به دام می‌اندازد.
ید خورنده است. از استنشاق، بلع یا تماس پوستی خودداری کنید.

⭕ یک دکلره کننده اضافه کنید، سپس سریع بشویید. مخلوط 1:1 از استون و اتانول معمولاً برای این مرحله حیاتی استفاده می شود که باید با دقت زمان بندی شود. اسلاید را به صورت زاویه دار نگه دارید، سپس رنگ زدا را اضافه کنید تا زمانی که رنگ بنفش دیگری در رواناب تخلیه دیده نشود. این معمولاً کمتر از 10 ثانیه طول می‌کشد، یا حتی اگر رنگ‌زدای حاوی غلظت‌های بالاتر استون باشد، زمان کمتری نیز طول می‌کشد.

 • فوراً متوقف شوید، در غیر این صورت رنگ‌زدا لکه کریستال بنفش را از سلول‌های گرم مثبت و منفی پاک می‌کند و لکه باید تکرار شود. بلافاصله با استفاده از روش قبلی، رنگ‌زدای اضافی را بشویید. به جای آن می توان از استون خالص (+95%) استفاده کرد. هرچه استون بیشتر باشد، رنگ‌زدا سریع‌تر عمل می‌کند و به زمان‌بندی دقیق‌تری نیاز دارد.

⭕ سطح اسمیر را با ضد رنگ بپوشانید، سپس بشویید. معمولاً از سافرانین یا فوشین، برای افزودن کنتراست اضافی بین باکتری‌های گرم منفی و گرم مثبت، با رنگ‌آمیزی باکتری‌های بی رنگ (گرم منفی) به رنگ صورتی یا قرمز استفاده می‌شود. بگذارید حداقل 45 ثانیه بماند، سپس بشویید. فوشین بسیاری از باکتری های گرم منفی مانند هموفیلوس spp و لژیونلا را با شدت بیشتری رنگ می کند. این ممکن است گزینه بهتری برای مبتدیان باشد.

⭕ اسلاید را خشک کنید. شما می توانید اجازه دهید اسلاید در هوا خشک شود. رنگ آمیزی گرم شما کامل شده است.

خلاصه رنگ آمیزی گرم

خلاصه رنگ آمیزی گرم

چه چیزی در آزمایش رنگ آمیزی گرم مورد بررسی قرار می گیرد؟

رنگ آمیزی گرم یک روش آزمایشگاهی است که برای تشخیص وجود باکتری و گاهی قارچ در نمونه گرفته شده از محل مشکوک به عفونت استفاده می شود. نتایج نسبتاً سریعی در مورد اینکه آیا باکتری یا قارچ وجود دارد و در صورت وجود، نوع (های) عمومی، به دست می دهد.

رنگ آمیزی گرم شامل استفاده از یک نمونه از ناحیه آلوده روی یک لام شیشه ای و اجازه دادن به خشک شدن آن است. سپس لام با یک لکه مخصوص رنگ آمیزی می شود و توسط یک متخصص آموزش دیده زیر میکروسکوپ بررسی می شود. هر گونه باکتری که ممکن است وجود داشته باشد بر اساس رنگ و شکل در طی ارزیابی میکروسکوپی طبقه بندی می شود:

رنگ – معمولاً باکتری ها ممکن است “گرم مثبت” (بنفش) یا “گرم منفی” (صورتی) باشند.

شکل – رایج ترین شکل ها شامل گرد (کوکسی) یا میله ای شکل (باسیل) است

رنگ آمیزی گرم

رنگ آمیزی گرم

اطلاعات بیشتر را می توان با مشاهده گروه بندی باکتری ها روی لام بدست آورد، مانند کوکسی ها که به صورت جداگانه، جفت، گروه های چهارتایی، خوشه ای یا زنجیره ای، یا باسیل هایی که ضخیم، نازک، کوتاه، بلند هستند، وجود دارند. یا در یک انتها اسپورهای بزرگ شده دارند. هر گونه باکتری که در گلبول های سفید خون (داخل سلولی) وجود دارد نیز مورد توجه قرار می گیرد.

شکل های مختلف باکتری ها

شکل های مختلف باکتری ها

رنگ آمیزی گرم و شکل باکتری سرنخ هایی از این که چه باکتری هایی ممکن است باعث عفونت شوند را ارائه می دهد. یکی از نمونه‌های کوکسی گرم مثبت استافیلوکوکوس اورئوس، باکتری مرتبط با عفونت استاف است. نمونه ای از باکتری های گرم منفی اشریشیا کلی است که عامل بسیاری از عفونت های دستگاه ادراری است.

دسته بندی باکتری ها براساس رنگ آمیزی گرم

دسته بندی باکتری ها براساس رنگ آمیزی گرم

قارچ ها (به شکل مخمرها یا کپک ها) نیز در ابتدا با رنگ آمیزی گرم قابل تشخیص هستند، اما ویروس ها را نمی توان با رنگ آمیزی گرم مشاهده کرد.

اگرچه رنگ آمیزی گرم به عنوان آزمایش‌های اولیه برای تشخیص و شناسایی انواع کلی باکتری‌ها یا قارچ‌ها مفید هستند، نتایج معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می‌شوند. نتایج یک کشت و/یا آزمایش‌های دیگر مانند آنتی‌ژن، آنتی‌بادی یا آزمایش مولکولی برای انواع خاصی از باکتری‌ها برای تأیید تشخیص ضروری است. گاهی اوقات، آزمایش حساسیت برای تعیین اینکه کدام آنتی بیوتیک در درمان عفونت موثرتر است، ضروری است.

رنگ آمیزی گرم با تمام کشت های بی هوازی، نمونه های تنفسی تحتانی، نمونه های زخم، نمونه های بافتی و مایعات بدن استریل توصیه می شود. علاوه بر این، رنگ آمیزی گرم ممکن است برای نشان دادن نایسریا گونوره یا موبیلونکوس با نمونه های تناسلی مفید باشد. لکه های گرم معمولاً برای وجود یا عدم وجود گلبول های سفید (نشان دهنده عفونت) و سلول های اپیتلیال سنگفرشی (نشان دهنده آلودگی مخاطی) اسکن می شوند.

یک نمونه خلط که نشان می دهد بیش از 25 سلول اپیتلیال سنگفرشی/lpf، صرف نظر از تعداد گلبول های سفید خون، نشان دهنده این است که نمونه به شدت آلوده به بزاق است و نتایج کشت را نمی توان به درستی تفسیر کرد. در صورت آشکار شدن شواهدی مبنی بر آلودگی بزاق، نمونه‌های خلط اضافی باید به آزمایشگاه ارسال شوند.

رنگ آمیزی گرم می تواند یک شاخص قابل اعتماد برای هدایت درمان آنتی بیوتیکی اولیه در پنومونی اکتسابی از جامعه باشد. تهیه یک نمونه خلط معتبر برای رنگ آمیزی گرم ضروری است. رنگ آمیزی گرم قابل اعتماد است اما خطاناپذیر نیست. محدودیت‌های اصلی آن در تشخیص عفونت‌های ریوی در تشخیص آنفلوانزای H و در افتراق پنومونی چند میکروبی از آلودگی پس‌زمینه نمونه توسط فلور اوروفارنکس است.

اگرچه مایکوباکتری‌ها به طور کلاسیک گرم مثبت یا ضعیف گرم مثبت در نظر گرفته می‌شوند. در رنگ آمیزی گرم معمولی به طور صحیح تر به عنوان “گرم خنثی” شناخته می شود. 3 کشت برای مایکوباکتری ها باید زمانی انجام شود که خلط چرکی بدون ارگانیسم های رنگ پذیر مشاهده شود.

رنگ آمیزی گرم با ارزش ترین آزمایش تشخیصی در مننژیت باکتریایی است که فوراً در دسترس است. ارگانیسم ها در 60 تا 80 درصد بیمارانی که تحت درمان قرار نگرفته اند و در 40 تا 60 درصد از بیمارانی که آنتی بیوتیک داده اند، قابل تشخیص هستند. حساسیت آن به تعداد موجودات موجود مربوط می شود.

حساسیت رنگ آمیزی گرم در عفونت های گرم مثبت بیشتر است و تنها در 50 درصد موارد مننژیت گرم منفی مثبت است. حتی در موارد مننژیت لیستریوزی یا عفونت‌های بی‌هوازی، حتی کمتر مثبت می‌شود. اگر فقط حجم کمی از CSF در دسترس باشد، کشت و رنگ‌آمیزی گرم باید نسبت به روش‌های تشخیص آنتی‌ژن اولویت داشته باشد.

عوامل مداخله گر در آزمایش رنگ آمیزی گرم:

انجام رنگ آمیزی گرم منجر به ایجاد رنگ برای مایکوباکتریوم (TB) نمی شود. برای تشخیص باسیل سل، یک رنگ آمیزی اسید فست نیز باید درخواست شود. ارگانیسم های خاصی با رنگ آمیزی گرم رنگ نمی گیرند یا به خوبی رنگ نمی شوند (مثلا لژیونلا پنوموفیلا). 30 درصد از موارد مننژیت باکتریایی دارای رنگ آمیزی گرم منفی هستند. رنگ آمیزی گرم برای تشخیص عفونت دهانه رحم، رکتوم، حلق یا گنوکوکی مجرای ادرار بدون علامت قابل اعتماد نیست. در مننژیت حاد باکتریایی در بزرگسالان، شایع ترین خطا شناسایی اشتباه لیستریا به عنوان استرپتوکوک پنومونیه در اسمیر بود.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش رنگ آمیزی گرم استفاده می شود؟

رنگ آمیزی گرم همراه با کشت از یک محل آلوده برای شناسایی علت عفونت باکتریایی استفاده می شود. رنگ آمیزی گرم نتایج اولیه ای را در مورد وجود باکتری ها و نوع عمومی آن مانند شکل و گرم مثبت یا گرم منفی بودن آنها ارائه می دهد.

اغلب، تشخیص وجود باکتری و تعیین اینکه آیا عفونت توسط میکروبی گرم مثبت یا گرم منفی ایجاد می شود، کافی است تا به پزشک اجازه دهد تا درمان با آنتی بیوتیک مناسب را در حالی که منتظر آزمایش های خاص تر است، درخواست کند. عدم وجود یا وجود گلبول‌های سفید خون در رنگ آمیزی گرم می‌تواند به دریافت نمونه کافی کمک کند زیرا گلبول‌های سفید اغلب با عفونت وجود دارند.

رنگ آمیزی گرم نیز ممکن است به عنوان بخشی از ارزیابی یک کشت انجام شود. هنگامی که باکتری روی/در یک محیط غذایی در آزمایشگاه رشد می کند، رنگ آمیزی گرم برای کمک به تعیین نوع باکتری موجود و کمک به تعیین اینکه چه آزمایش های دیگری ممکن است برای شناسایی قطعی علت عفونت انجام شود، انجام می شود.

قارچ ها، از جمله مخمر، ممکن است با رنگ آمیزی گرم نیز شناسایی شوند.

چه زمانی آزمایش رنگ آمیزی گرمدرخواست می شود؟

زمانی که مشکوک به عفونت باکتریایی یا گاهی قارچی باشد، معمولاً رنگ آمیزی گرم همراه با کشت درخواست می شود. همچنین معمولاً زمانی که نتیجه کشت مثبت است، روی نمونه‌ای از باکتری رشد کرده در کشت انجام می‌شود. نتایج آزمایش به سرعت گزارش می شود تا به راهنمایی درمان کمک کند.

نتیجه آزمایش رنگ آمیزی گرم چه چیزی را نشان می دهد؟

یک رنگ آمیزی گرم، منفی اغلب به عنوان “هیچ ارگانیسمی دیده نمی شود” گزارش می شود. این ممکن است به این معنی باشد که هیچ عفونت باکتریایی وجود ندارد یا اینکه باکتری به اندازه کافی در نمونه وجود ندارد که بتوان با رنگ آمیزی گرم زیر میکروسکوپ دید.

نتایج مثبت، رنگ آمیزی گرم معمولاً شامل توصیفی از آنچه در لام دیده می شود. این به طور معمول شامل:

 • این که آیا باکتری ها گرم مثبت (بنفش) یا گرم منفی (صورتی) هستند.
 • شکل – گرد (کوکسی) یا میله ای (باسیل)
 • اندازه، کمیت نسبی، و/یا ترتیب باکتری، در صورت لزوم
 • وجود باکتری در سلول های دیگر (داخل سلولی)
 • وجود گلبول های قرمز یا گلبول های سفید

قارچ ها (به شکل مخمرها یا کپک ها) ممکن است روی رنگ آمیزی گرم دیده شوند و گزارش شوند. مخمر ممکن است به صورت تک سلولی ظاهر شود که ممکن است جوانه داشته باشد، در حالی که مخمر ها ممکن است به صورت طیف گسترده ای از شاخه های گیاه مانند به نام هیف ظاهر شوند. ممکن است آزمایش ها بیشتری برای شناسایی نوع خاص انجام شود.

مخمرها در رنگ آمیزی گرم

مخمرها در رنگ آمیزی گرم

این اطلاعات، همراه با علائم و نشانه‌ها و سایر یافته‌های بالینی، به پزشک کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد که کدام درمان ممکن است مؤثرتر باشد، گاهی اوقات قبل از اینکه نتایج کشت در دسترس باشد.

با این حال، نتایج رنگ آمیزی گرم معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می شود و نتایج یک کشت و/یا آزمایشات دیگر مانند آزمایش آنتی ژن و آنتی بادی برای انواع خاصی از باکتری ها برای تأیید تشخیص ضروری است. گاهی اوقات، آزمایش حساسیت برای تعیین اینکه کدام آنتی بیوتیک در درمان عفونت موثرتر است، ضروری است.

چند نمونه از باکتری‌های مهم پزشکی و شکل ظاهری آن‌ها روی لکه‌های گرم عبارتند از:

 • کوکسی های گرم مثبت – استافیلکوک اورئوس (استاف اورئوس) می تواند باعث عفونت های پوستی و سندرم شوک سمی شود. استرپتوکوک پنومونیه می تواند باعث ذات الریه شود.
 • کوکسی های گرم منفی – نایسریا مننژیتیدیس باعث مننژیت می شود در حالی که نایسریا گونوره باعث بیماری مقاربتی سوزاک می شود.
 • باسیل های گرم مثبت – باسیلوس آنتراسیس (سیاه زخم) می تواند باعث عفونت پوست یا ذات الریه (همچنین یک عامل بیوتروریسم) شود. لیستریا مونوسیتوژنز می تواند باعث بیماری های ناشی از غذا شود.
 • باسیل های گرم منفی – اشریشیا کلی یکی از علل شایع عفونت های دستگاه ادراری است.

نمونه هایی مانند خون و مایع مغزی نخاعی عموماً استریل هستند. زمانی که عفونت باکتریایی وجود نداشته باشد، معمولاً باکتری در این نمونه ها وجود ندارد. باکتری ها ممکن است در ابتدا به تعداد کم همراه با عفونت وجود داشته باشند، و این نوع نمونه ممکن است به پردازش اضافی نیاز داشته باشد تا باکتری ها متمرکز شوند تا بتوان آنها را با رنگ آمیزی گرم تشخیص داد.

سایر مایعات و محل های بدن، مانند خلط یا پوست، معمولاً دارای سلول ها و فلور طبیعی هستند، علاوه بر باکتری هایی که باعث عفونت می شوند. رنگ آمیزی گرم روی این نوع نمونه ها نیاز به بررسی دقیق توسط یک آزمایشگاه آموزش دیده دارد تا مشخص شود کدام سلول ممکن است طبیعی باشد و کدام یک ممکن است به دلیل عفونت باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

عفونت های باکتریایی را نباید نادیده گرفت، حتی اگر علائم خفیف باشند. درمان سریع می تواند گسترش و شدت آنها را محدود کند. اگر درمان نشود، عفونت های باکتریایی می توانند گسترش پیدا کنند و در نهایت ممکن است باعث آسیب بافت و اندام شوند.

ویروس ها را نمی توان با رنگ آمیزی گرم تشخیص داد.

اگر پزشک مشکوک باشد که فردی به عفونت مایکوباکتریایی مانند سل مبتلا شده است، ممکن است به جای رنگ آمیزی گرم و کشت، اسمیر و کشت AFB (باسیل اسید فاست) را روی نمونه خلط درخواست کند.

گزینه های درمانی برای عفونت های باکتریایی چیست؟

آنتی بیوتیک ها درمان اصلی اکثر عفونت های باکتریایی هستند. در مورد آبسه، برش و تخلیه آبسه برای از بین بردن عفونت ضروری خواهد بود زیرا آنتی بیوتیک ها ممکن است بدون تخلیه چرک ابتدا به غلظت موثر در زخم دست پیدا نکنند.

چرا رنگ آمیزی گرم روی تمام نمونه های ارسالی برای کشت انجام نمی شود؟

زمانی که باکتری های عامل بیماری (پاتوژن) را نتوان از فلور باکتریایی معمولی متمایز کرد، رنگ آمیزی گرم مفید نیستند. به عنوان مثال، رنگ آمیزی گرم از یک نمونه از گلو نمی تواند به پزشک بگوید که چه باکتری هایی باعث عفونت می شوند زیرا هر دو “باکتری خوب” و “باکتری بد” در زیر میکروسکوپ یکسان به نظر می رسند.

اگر پزشک به اطلاعات بیشتری نسبت به رنگ آمیزی گرم نیاز داشته باشد، چه اتفاقی می افتد؟

رنگ آمیزی گرم معمولاً همراه با کشت انجام می شود و ممکن است پس از آزمایش حساسیت انجام شود. این امکان را برای شناسایی دقیق‌تر باکتری‌های عامل عفونت و تعیین مناسب‌ترین آنتی‌بیوتیک فراهم می‌کند. چندین آزمایش دیگر برای کمک به تشخیص در دسترس هستند، از جمله آزمایش آنتی ژن و آنتی بادی، و آزمایش‌های مولکولی که مواد ژنتیکی باکتری را تشخیص می‌دهند.

مطالب مرتبط در این سایت:

در جای دیگر وب:

Microbial Life Educational Resources: Gram Staining
KidsHealth.org: Infections
MedlinePlus Medical Encyclopedia: Bacterial Infections
Mayo Clinic: What is the difference between a bacterial infection and a viral infection?

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Gram stain. Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/8078. Accessed January 2017.

Gram stain. University of Rochester Medical Center, Health Encyclopedia. Available online at https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=gram_stain/. Accessed January 2017.

Patolia S., et al. (Updated 2015 December 11) Gram Stain. Medscape. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2093371-overview. Accessed January 2017.

Hazen, K.C. (Modified 2016 October). Microscopy. Merck Manual, Professional Version. Available online at http://www.merckmanuals.com/professional/infectious-diseases/laboratory-diagnosis-of-infectious-disease/microscopy. Accessed January 2017.

Physician’s Office Laboratory Microscopy Atlas, 3rd ed, 2007. Henderson & Murray. American Academy for Family Physicians Proficiency Testing.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 694, 707, 714, 883-884.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 1564-1565.

Forbes, B. et. al. (© 2007). Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology, 12th Edition: Mosby Elsevier Press, St. Louis, MO. Pp 80-83.

Vorvick, L. (Updated 2009 August 9). Endocervical gram stain. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003753.htm. Accessed February 2010.

Yuki Uehara, Y. et. al. (2009 September 18). Impact of Reporting Gram Stain Results from Blood Culture Bottles on the Selection of Antimicrobial Agents. Medscape Today from American Journal of Clinical Pathology [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/708594. Accessed February 2010.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2007, Pp 1016-1017.

(© 2012) Cavanaugh D, Keen M, American Society for Microbiology. The Gram Stain: An Animated Approach. Available online at http://www.microbelibrary.org/library/gram-stain/3018-the-gram-stain-an-animated-approach. Accessed September 2013.

(Updated July 22, 2103) Smith A, Hussey M, American Society for Microbiology. Gram Stain Protocols. Available online at http://www.microbelibrary.org/component/resource/gram-stain/2886-gram-stain-protocols. Accessed September 2013.

(Updated February 21, 2013) Patolia S, et al. Gram Stain. Medscape Reference article. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2093371-overview. Accessed September 2013.

Uehara Y, et al. Impact of Reporting Gram Stain Results from Blood Culture Bottles on the Selection of Antimicrobial Agents. Am J Clin Pathol 2009 132:18-25. Available online at http://ajcp.ascpjournals.org/content/132/1/18.full?sid=b349478c-9108-4e9c-b957-5547886cb78c. Accessed September 2013.

Munson E, et al. Mechanisms To Assess Gram Stain Interpretation Proficiency of Technologists at Satellite Laboratories. J. Clin. Microbiol. November 2007 vol. 45 no. 11 3754-3758. Available online at http://jcm.asm.org/content/45/11/3754.long. Accessed September 2013.

Forbes, B. et. al. (© 2007). Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology, 12th Edition: Mosby Elsevier Press, St. Louis, MO. Pp 80-83.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top