آزمایش سوزاک | آزمایش گونوره | نایسریا گونوره | Neisseria gonorrhoeae

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش سوزاک | آزمایش گونوره | نایسریا گونوره | Neisseria gonorrhoeae

سوزاک یک عفونت ناشی از یک باکتری مقاربتی است که هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند. سوزاک اغلب مجرای ادرار، راست روده یا گلو را درگیر می کند. در زنان، سوزاک می تواند دهانه رحم را نیز درگیر کند. سوزاک بیشتر در طول رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی منتشر می شود.

اسامی دیگر:

 • Neisseria gonorrhoeae Testing
 • GC Test
 • Gonorrhea DNA Probe Test
 • NAAT
 • Gonorrhea Nucleic Acid Amplification Test

چرا آزمایش سوزاک درخواست می شود؟

 • تشخیص نایسریا گونوره
 • سوزاک یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی (STDs) است. آزمایش سوزاک به دنبال شواهدی از عفونت سوزاک است. آزمایش عفونت سوزاک برای غربالگری و تشخیص سوزاک استفاده می شود.
 • مادر می تواند بیماری را به نوزاد منتقل کند.

چه زمانی آزمایش سوزاک بایستی انجام شود؟

غربالگری: آزمایش‌های غربالگری زمانی که فرد علائمی را تجربه نمی‌کند، به دنبال بیماری‌هایی هستند تا زودتر بیماری را تشخیص دهند. هنگامی که پزشکان برای سوزاک غربالگری می کنند، ممکن است همزمان سایر بیماری های مقاربتی را نیز غربال کنند.

تشخیص: در حالی که همه افراد مبتلا به عفونت سوزاک علائمی ندارند، برخی از افراد علائمی مانند درد و سوزش را در هنگام ادرار تجربه می کنند. آزمایش سوزاک می تواند سوزاک را به عنوان علت علائم فرد تشخیص دهد یا رد کند. از آنجایی که سوزاک علائمی مشابه کلامیدیا، یکی دیگر از STD های رایج دارد، پزشکان اغلب برای سوزاک و کلامیدیا به طور همزمان آزمایش می کنند.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش سوزاک:

آزمایش سوزاک بر روی نمونه ادرار یا سواب از محل عفونت احتمالی، اغلب مجرای ادرار،مجاری واژیناب و تناسلی، دهانه رحم، دهان یا رکتوم انجام می شود. نمونه ادرار می تواند توسط بیمار جمع آوری شود، در حالی که نمونه سواب می تواند توسط بیمار یا یک متخصص پزشکی جمع آوری شود.

ظروف مورد نیاز برای آزمایش سوزاک

ظروف مورد نیاز برای آزمایش سوزاک

نحوه نمونه گیری برای آزمایش سوزاک:

سواب اندوسرویکال: مخاط اضافی را از دهانه رحم و مخاط اطراف آن با استفاده از سواب تمیزکننده (سواب شفت سفید در بسته با چاپ قرمز) خارج کنید. این سواب را دور بریزید. سواب جمع آوری نمونه را در کانال اندوسرویکال قرار دهید. سواب را به آرامی در جهت عقربه های ساعت به مدت 10 تا 30 ثانیه در کانال اندوسرویکال بچرخانید تا از نمونه برداری کافی اطمینان حاصل کنید.

سواب را با دقت بیرون بکشید. از تماس با مخاط واژن خودداری کنید. درپوش را از لوله انتقال نمونه سواب بردارید و بلافاصله سواب جمع آوری نمونه را در لوله انتقال قرار دهید. شفت سواب را با دقت در خط امتیاز بشکنید. مراقب باشید تا از پاشیدن محتویات جلوگیری شود. لوله انتقال نمونه سواب را محکم ببندید.

نحوه-نمونه-گیری-پاپ-اسمیر

نحوه نمونه گیری اندوسرویکس

سواب مجرای ادرار مرد: بیمار نباید حداقل یک ساعت قبل از جمع آوری نمونه ادرار کرده باشد. سواب جمع آوری نمونه را 2 تا 4 سانتی متر داخل مجرای ادرار قرار دهید. به آرامی سواب را در جهت عقربه های ساعت به مدت دو تا سه ثانیه در مجرای ادرار بچرخانید تا از نمونه برداری کافی اطمینان حاصل کنید. سواب را با دقت بیرون بکشید. درپوش را از لوله انتقال نمونه سواب بردارید و فوراً سواب جمع آوری نمونه را در لوله انتقال نمونه قرار دهید. شفت سواب را با دقت در خط امتیاز بشکنید. مراقب باشید تا از پاشیدن محتویات جلوگیری کنید. لوله انتقال نمونه سواب را محکم ببندید.

نمونه گیری سواب از مجاری ادراری آقایان

نمونه گیری سواب از مجاری ادراری آقایان

سواب واژن: نمونه مایع واژن را با استفاده از سواب واژن با تماس سواب به یک سوم پایین دیواره واژن و چرخاندن سواب به مدت 10 تا 30 ثانیه برای جذب مایع جمع آوری کنید. فورا سواب را در لوله انتقال قرار دهید و با احتیاط محور سواب را در کنار لوله بشکنید. درپوش را محکم پیچ کنید.

نمونه ادرار: بیمار نباید حداقل یک ساعت قبل از جمع آوری نمونه ادرار کرده باشد. بیمار را هدایت کنید تا یک ادرار اولیه (تقریباً 20 تا 30 میلی لیتر از جریان اولیه ادرار) را در یک فنجان جمع آوری ادرار عاری از هرگونه مواد نگهدارنده ارائه دهد. جمع آوری حجم بیشتری از ادرار ممکن است منجر به رقیق شدن نمونه شود که ممکن است حساسیت تست را کاهش دهد. حجم های کمتر ممکن است به اندازه کافی ارگانیسم ها را در نمونه شستشو ندهند. بیماران زن نباید قبل از ارائه نمونه، ناحیه لبی را تمیز کنند.

نمونه سیتولوژی مبتنی بر مایع(ThinPrep): نمونه‌ای از دهانه رحم با استفاده از دستگاه جارو مانند با قرار دادن قسمت برس در داخل دهانه رحم و سپس چرخاندن برس پنج بار از دهانه رحم تهیه کنید. سواب جمع آوری را در محلول با فشار دادن برس به ته ویال 10 بار بشویید تا از هم جدا شوند تا مواد دهانه رحم آزاد شود. به عنوان آخرین مرحله، برس را بین انگشت شست و سبابه به شدت بچرخانید تا مواد سلولی بیشتر آزاد شود.

تکنیک برس/کاردک: برس را تا زمانی که تنها الیاف پایینی در معرض دید قرار گیرند در کانال اندوسرویکال قرار دهید. برس را به آرامی ¼ تا ½ دور در یک جهت بچرخانید. برس را بیش از حد نچرخانید. سپس، برس را در محلول 10 بار بچرخانید و در عین حال به دیواره ویال ThinPrep فشار دهید. برس را به شدت بچرخانید تا مواد اضافی آزاد شود. برس را دور بریزید. با استفاده از یک کاردک پلاستیکی از اکتوسرویکس نمونه کافی تهیه کنید. 10 بار داخل ویال ThinPrep بچرخانید و کاردک را دور بریزید.

نمونه-سیتولوژی-مبتنی-بر-مایع

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش های انجام آزمایش سوزاک:

آزمایش تقویت اسید نوکلئیک سوزاک (NAAT):

آزمایش NAAT ماده ژنتیکی (DNA) باکتری سوزاک را شناسایی می کند و بهترین آزمایش برای عفونت سوزاک در نظر گرفته می شود. این نوع آزمایش را می توان بر روی نمونه ادرار یا سواب گرفته شده از محل عفونت احتمالی انجام داد.

تشخیص N. gonorrhoeae از سایت های تناسلی تا حد زیادی توسط تست های NAAT جایگزین شده است. بسیاری از NAATها در دسترس هستند که به طور همزمان N. gonorrhoeae و Chlamydia trachomatis را در نمونه‌های واژینال، گردن رحم، مجرای ادرار و ادرار با حساسیت بیشتری نسبت به کشت شناسایی می‌کنند، و به ویژه از دست دادن زنده‌مانی N. gonorrhoeae یک مسئله است. این آزمایش‌ها توسط CDC به‌عنوان آزمایش ترجیحی در افراد علامت‌دار و بدون علامت توصیه می‌شوند،

رنگ آمیزی گرم:

لکه های گرم انواع خاصی از سلول ها را که مشخصه عفونت سوزاک هستند زیر میکروسکوپ جستجو می کنند. این آزمایش بر روی سواب مجرای ادرار انجام می شود و عمدتاً در مردانی که علائم ادراری را تجربه می کنند استفاده می شود.

اسمیرهای رنگ‌آمیزی گرم تهیه‌شده از کلنی‌های N. gonorrhoeae باید دیپلوکوک‌های گرم منفی معمولی را نشان دهند، اما ارگانیسم‌ها ممکن است در تترادها، به‌ویژه از کشت‌های جوان، دیده شوند.

رنگ آمیزی گرم نایسریا گونوره

رنگ آمیزی گرم نایسریا گونوره

کشت گنوکوکی:

کشت‌های گنوکوکی تلاش می‌کنند باکتری‌های سوزاک را از سواب‌های گرفته شده از محل‌های عفونت بالقوه رشد دهند. کشت تنها آزمایشی است که حساسیت عفونت به آنتی بیوتیک ها را تشخیص می دهد. پزشکان در صورت مشکوک بودن به بیماری سوزاک مقاوم به آنتی بیوتیک ممکن است دستور کشت گنوکوک را بدهند.

گونه های بیماری زا به خشک شدن و درجه حرارت شدید حساس هستند و برای افزایش بازیابی باید مواد را به سرعت کشت داد. آنها مزوفیل هستند و در دمای اتاق رشد ضعیفی دارند. بسیاری از آنها نیاز به کشت سریع در CO2 (2٪-8٪) برای جداسازی اولیه دارند.

تمایز گونه های نایسریا و موراکسلا کاتارالیس:

تست های بیوشیمیاییN. gonorrhoeaeN. meningitidisN. cinereaN. lactamicaM. catarrhalis
Thayer-Martin mediumمثبت (اکثر سویه های حساس به وانکومایسین روی محیط کشت تایر مارتین رشد نمی کنند)مثبتمنفیمثبتبرخی از سویه های مثبت و برخی دیگر منفی.
Nutrient agar, 25°Cمنفیمنفیمنفیمنفیمثبت
Oxidaseمثبتمثبتمثبتمثبتمثبت
β-Galactosidaseمنفیمنفیمنفیمثبتمنفی
Reduction of nitrateمنفیمنفیمنفیمنفیمثبت
DNaseمنفیمنفیمنفیمنفیمثبت
تولید اسید از گلوکزمثبتمثبتبرخی از سویه های مثبت و برخی دیگر منفی.مثبتمنفی
تولید اسید از مالتوزمنفیمثبتمنفیمثبتمنفی
تولید اسید از لاکتوزمنفیمنفیمنفیمثبتمنفی
تولید اسید از ساکاروزمنفیمنفیمنفیمنفیمنفی
تولید اسید از فروکتوزمنفیمنفیمنفیمنفیمنفی

محیط های شکلات آگار معمولاً برای کشت N. gonorrhoeae استفاده می شود و اگر نمونه مستعد آلوده شدن به فلور طبیعی باشد باید حاوی آنتی بیوتیک ها (مانند وانکومایسین یا لینکومایسین و همچنین کولیستین، نیستاتین یا آنیزوماسین و تری متوپریم) باشد.

کلنی نایسریا گونوره در شکلات آگار

کلنی نایسریا گونوره در شکلات آگار

تست‌های سوزاک سریع:

در حالی که آزمایش سریع سوزاک رایج نیست، آزمایش‌های متعددی در حال توسعه هستند تا به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اجازه دهند نتایج آزمایش سوزاک را در همان روز ارائه دهند.

چه چیزی در آزمایش سوزاک مورد بررسی قرار می گیرد؟

این جنس از گونه های غیر متحرک و کاتالاز و اکسیداز مثبت تشکیل شده است. این کوکسی های هوازی گرم منفی اغلب به صورت جفت با سطوح مجاور مسطح قرار می گیرند که ظاهر دانه های کلیوی یا دانه های قهوه را می دهند. ارگانیسم ها تا حدودی سریع هستند، در برخی موارد نیاز به افزودن خون، سرم، کلسترول یا اسید اولئیک به محیط برای مقابله با مهارکننده های رشد، مانند اسیدهای چرب دارند.

نایسریا گونوره

نایسریا گونوره

N. gonorrhoeae و N. meningitidis عموماً برای رشد نیاز به انکوباسیون سریع در CO2 دارند. نایسریا مننژیتیدیس و بیشتر نایسریا گونوره با حضور وانکومایسین یا لینکومایسین، کولیستین و نیستاتین مهار نمی شوند، مشخصه ای که به ویژه در جداسازی انتخابی آنها از نمونه های آلوده به باکتری های دیگر مفید است

سوزاک توسط باکتری نایسریا گونوره ایجاد می‌شود و یک عفونت مقاربتی شایع (STI) است. بسیاری از عفونت‌ها در زنان بدون علامت هستند و شیوع واقعی سوزاک احتمالاً بسیار بیشتر از آنچه گزارش شده است. این ارگانیسم باعث عفونت ادراری تناسلی در زنان و مردان می شود و ممکن است با سوزش ادرار و همچنین ترشحات واژن، مجرای ادرار و/یا رکتوم همراه باشد.

عوارض بالقوه شامل بیماری التهابی لگن در زنان و اپیدیدیمیت گنوکوکی و پروستاتیت در مردان است. باکتریمی گونوکوکی، فارنژیت و آرتریت نیز ممکن است رخ دهد. عفونت در مردان معمولاً با علائمی همراه است که ارزیابی بالینی را ضروری می کند. با توجه به خطر ابتلا به عفونت بدون علامت در زنان، غربالگری برای زنان در معرض خطر ابتلا به عفونت توصیه می شود (به عنوان مثال، زنان مبتلا به سوزاک قبلی یا سایر بیماری های مقاربتی، استفاده ناسازگار از کاندوم، شریک جنسی جدید یا چندگانه، و زنان در گروه های جمعیتی خاص، مانند آن ها در جوامع با شیوع STI بالا.

کشت معمولی باکتری قبلاً به عنوان آزمایش استاندارد طلایی برای تشخیص عفونت گنوره در نظر گرفته می شد. با این حال، باکتری‌ها در شرایط آزمایشگاهی حساس هستند، بنابراین، جمع‌آوری، حمل و نقل و شرایط پردازش دقیق نمونه مورد نیاز است تا بقای ارگانیسم حفظ شود، که برای کشت موفق ضروری است. در مقایسه، آزمایش تقویت اسید نوکلئیک (NAAT) حساسیت و ویژگی بالاتری را ارائه می دهد و در حال حاضر روش توصیه شده برای تشخیص در بیشتر موارد است. به طور قابل توجهی کمتر از NAAT حساس و اختصاصی هستند.

غربالگری و عملکرد بهبود یافته تست NAAT منجر به افزایش تعداد موارد دقیق تشخیص داده شده شده است. شناسایی زودهنگام عفونت شرکای جنسی را قادر می سازد تا در اسرع وقت به دنبال آزمایش و درمان باشند و خطر گسترش بیماری را کاهش می دهد. درمان به موقع خطر عوارض را در زنان کاهش می دهد.

انتقال پاتوژن نایسریا گونوره از طریق تلقیح مستقیم ترشحات عفونی از مخاط از طریق تماس جنسی یا از طریق انتقال از مادر به کودک در بدو تولد صورت می گیرد. زمان کمون عفونت سوزاک 2 تا 5 روز است. بنابراین تماس جنسی ناایمن و سوء مصرف مواد مخدر از عوامل خطر بیماری سوزاک هستند. شایع ترین محل های عفونت سوزاک، دستگاه تناسلی و اندوسرویکس است. عفونت اپیتلیوم مجرای ادرار، رکتوم، اوروفارنکس و ملتحمه را هدف قرار می دهد. عفونت های مجرای ادرار یا واژن ممکن است به قسمت های فوقانی تناسلی سرایت کرده و باعث التهاب در لگن شوند.

انتقال از مرد به زن بسیار بیشتر از زن به مرد است. عفونت صعودی لگن در 10 تا 20 درصد موارد رخ می دهد و منجر به ناباروری و حاملگی خارج از رحم می شود. این ممکن است رکتوم و اوروفارنکس را درگیر کند.

عوارض سوزاک:

 • در خانم ها: عفونت لگنی صعودی، سالپنژیت  که منجر به ناباروری می شود، ولوواژینیت گنوکوکی و بارتولینیت ممکن است وجود داشته باشد.
 • در مردان: اپیدیدیم-ارکیت، سیستیت، پروستاتیت و تنگی مجرای ادرار ممکن است وجود داشته باشد.
 • در مادری که تحت درمان قرار نگرفته است، نوزادان تازه متولد شده ممکن است به افتالمیا نوزادی (کانژونکتیویت گنوکوکی) مبتلا شوند.
  ممکن است سپتی سمی، آرتریت و مننژیت به دلیل انتشار از طریق خون وجود داشته باشد.

عوامل مداخله گر

 • N. gonorrhoeae به روان کننده ها و ضدعفونی کننده ها بسیار حساس است.
 • قاعدگی ممکن است نتایج آزمایش را تغییر دهد.
 • دوش زن در عرض 24 ساعت قبل از کشت دهانه رحم باعث می شود ارگانیسم های کمتری برای کشت در دسترس باشند.
 • ادرار کردن مردان در عرض 1 ساعت قبل از کشت مجرای ادرار، ترشحات مجرای ادرار را شستشو می دهد.
 • خون، روان کننده ها، و اسپرم کش ها به طور قابل توجهی با نتایج آزمایش تداخل ندارند.

ملاحظات بالینی

 • در مردان، التهاب حاد مجرای ادرار همراه با ترشحات مجرای ادرار رخ می دهد. سوزش ادرار در عرض 2 تا 8 روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت شروع می شود. در مردان، عفونت بدون علامت کمتر شایع است، که کمتر از 10% از عفونت ها است.
 • افزایش ترشحات واژن، منوراژی، درد زیر شکم و سوزش ادرار از علائم شایع در زنان مبتلا به سوزاک است. عفونت اندوسرویکال عمدتاً بدون علامت است.
 • در طول عفونت های رکتوم و اوروفارنکس، هم مردان و هم زنان هیچ علامتی ندارند. علائم نادر ترشح مقعد، درد مقعد و گلودرد است.
 • علائم در مردان ترشحات مخاطی چرکی از مجرای ادرار همراه با اریتم است.
 • با این حال، معاینه ادراری تناسلی در زنان، ترشحات دهانه رحم طبیعی یا مخاطی را نشان می دهد. علائم دیگر در زنان افزایش ترشح خون و خونریزی از اندوسرویکس است.
 • از عوارض بارداری می توان به عفونت های آمنیوتیک، پارگی زودرس پرده، زایمان زودرس و اندومتریت پس از زایمان اشاره کرد. اپیدیدیم یا التهاب بیضه به دلیل انتشار عفونت سوزاک به لگن و قسمت های فوقانی تناسلی است.
 • باکتریمی گونوکوکی نادر است اما در مناطق بسیار شایع سوزاک شایع تر است. علائم بالینی این عفونت ضایعات پوستی، تب و آرتریت است.
 • اگر تست مثبت باشد، شرکای جنسی باید ارزیابی و درمان شوند.

سوالات متداول

چه زمانی آزمایش سوزاک درخواست می شود؟

از آنجایی که بسیاری از افرادی که به سوزاک مبتلا هستند علائم قابل توجهی ندارند، تعدادی از سازمان های بهداشتی غربالگری منظم سوزاک را برای برخی از نوجوانان و بزرگسالان بین 15 تا 65 سال توصیه می کنند، از جمله:

 • زنان زیر 25 سال: تمام زنان فعال جنسی زیر 25 سال باید سالانه غربالگری سوزاک را انجام دهند.
 • زنان 25 سال و بالاتر: زنان 25 سال و بالاتر که عوامل خطر عفونت سوزاک را دارند باید سالانه غربالگری شوند.
 • زنان باردار: از آنجایی که سوزاک در هنگام زایمان از مادر به فرزند منتقل می شود، همه زنان باردار زیر 25 سال باید آزمایش شوند. زنان باردار 25 سال و بالاتر در صورت افزایش خطر ابتلا به عفونت سوزاک باید غربالگری شوند.
 • مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند: مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند باید سالانه از نظر سوزاک یا هر 3 تا 6 ماه یک بار در صورت افزایش خطر ابتلا به سوزاک غربالگری شوند.
 • افراد مبتلا به HIV: افراد مبتلا به HIV باید حداقل سالی یک بار از نظر سوزاک غربالگری شوند.

غربالگری منظم برای سوزاک در مردان دگرجنس گرا بدون علائم به طور کلی توصیه نمی شود.

عوامل خطری که بر دفعات غربالگری سوزاک تأثیر می گذارند عبارتند از:

 • یک شریک جنسی جدید در 60 روز گذشته
 • شرکای جنسی متعدد
 • داشتن یک STD در گذشته یا شریک جنسی که اخیراً برای STD درمان شده است
 • استفاده ناسازگار از کاندوم
 • تجارت جنسی برای پول یا مواد مخدر
 • تماس جنسی با کارگران جنسی
 • ملاقات با شرکای ناشناس از اینترنت
 • اقامت در کانون اصلاح و تربیت یا بازداشتگاه نوجوانان
 • مصرف غیرقانونی مواد مخدر

هر فردی که علائم یا علائم سوزاک را دارد باید برای این عفونت آزمایش شود. آزمایش سوزاک نیز باید در زمانی که شریک جنسی مبتلا به سوزاک تشخیص داده شده باشد، تجویز شود.

در صورت وجود، علائم و نشانه های سوزاک عبارتند از:

 • ادرار دردناک
 • ترشحات سفید، زرد یا سبز از مجرای ادرار
 • درد در بیضه یا کیسه بیضه.
 • افزایش ترشحات واژن
 • خونریزی واژینال بین پریودها
 • ترشح یا خارش مقعد
 • درد مقعد یا خونریزی
 • حرکات روده دردناک
 • گلو درد
علایم سوزاک

علایم سوزاک

پس از درمان سوزاک، توصیه می‌شود سه ماه پس از تکمیل آنتی‌بیوتیک، مجدداً آزمایش سوزاک انجام شود.

چگونه از نتایج آزمایش سوزاک استفاده می شود؟

نتایج آزمایش سوزاک مثبت یا منفی گزارش می شود. نتیجه آزمایش مثبت، که گاهی اوقات نتیجه غیر طبیعی نامیده می شود، نشان می دهد که شما یک عفونت سوزاک فعال دارید که نیاز به درمان دارد. اگر نتیجه آزمایش سوزاک شما مثبت باشد، شریک جنسی شما نیز باید آزمایش و درمان شود.

Neisseria gonorrhoeae

Neisseria gonorrhoeae

نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که هیچ شواهدی از عفونت در زمان آزمایش وجود ندارد. بسته به نوع آزمایش، ممکن است روزها یا هفته ها طول بکشد تا فرد مبتلا به سوزاک مثبت شود. به همین دلیل، اگر آزمایش خیلی زود پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی انجام شود، نتیجه منفی عفونت سوزاک را رد نمی کند.

اگر نتایج آزمایش سوزاک در خانه مثبت باشد، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید. درمان به موقع سوزاک خطر عوارض سلامتی را کاهش می دهد و به جلوگیری از انتشار عفونت به دیگران کمک می کند.

مدیریت بیماران مبتلا به سوزاک

بیماران مبتلا به سوزاک باید به مدت 14 روز پس از اتمام درمان از تماس جنسی خودداری کنند. بیماران و شرکای جنسی آنها باید اطلاعاتی در مورد عفونت خود دریافت کنند که شامل انتقال، پیشگیری، عوارض و درمان است. استفاده از داروهای ضد بارداری از خطر ابتلا به سوزاک جلوگیری می کند. بیماران مبتلا به بیماری های سوزاک تایید شده نیاز به تشخیص سایر عفونت های مقاربتی دارند.

درمان سوزاک شامل استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها است که درمان دوگانه با سفیکسیم و آزیترومایسین است. درمان به دلیل میزان بالای عفونت همزمان با کلامیدیا و احتمال مقاومت آنتی بیوتیکی به 2 آنتی بیوتیک نیاز دارد.

بیماران مبتلا به سوزاک بدون عارضه نیاز به سفتریاکسون 1 گرم و 2 گرم آزیترومایسین به عنوان یک دوز خوراکی دارند.

اسپکتینومایسین 2 گرم عضلانی (IM) به عنوان یک دوز واحد جایگزین سفتریاکسون در موارد حساسیت شدید می شود.

سفیکسیم همراه با آزیترومایسین برای موارد منع IM توصیه می شود.

یک آزمایش اضافی به نام آزمایش درمان پس از 3-7 روز از درمان ضروری است.

درمان مجدد سوزاک پس از شکست درمان شامل درمان دارویی توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، پرهیز جنسی تقویت‌شده و درمان شریک زندگی می‌شود. با این حال، قبل از عقب نشینی، عفونت مجدد نیاز به تمایز از شکست درمان و داده های مقاومت دارد.

درمان مجدد پس از شکست درمان دوگانه توصیه شده توسط WHO: درمان مجدد توصیه شده شامل تغییرات در دوز سفیکسیم است. جنتامایسین 240 میلی گرم IM با آزیترومایسین 2 گرم خوراکی به صورت تک دوز یکی دیگر از گزینه های درمانی است.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Gonorrhea. Updated March 28, 2019. Accessed April 7, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/007267.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Screening recommendations and considerations referenced in treatment guidelines and original sources. Updated June 4, 2015. Accessed April 7, 2021. https://www.cdc.gov/std/tg2015/screening-recommendations.htm

Centers for Disease Control and Prevention. Gonorrhea: CDC fact sheet (detailed version). Updated January 19, 2021. Accessed April 7, 2021. https://www.cdc.gov/std/gonorrhea/stdfact-gonorrhea-detailed.htm

Ghanem KG. Clinical manifestations and diagnosis of Neisseria gonorrhoeae infection in adults and adolescents. In: Marrazzo J, ed. UpToDate. Updated June 17, 2020. Accessed April 7, 2021. https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-neisseria-gonorrhoeae-infection-in-adults-and-adolescents

Ghanem KG, Tuddenham S. Screening for sexually transmitted infections. In: Marrazzo J, ed. UpToDate. Updated December 4, 2020. Accessed April 2, 2021. https://www.uptodate.com/contents/screening-for-sexually-transmitted-infections

MedlinePlus: National Library of Medicine. Gonorrhea test. Updated December 3, 2020. Accessed April 7, 2021. https://medlineplus.gov/lab-tests/gonorrhea-test/

MedlinePlus: National Library of Medicine. Health screening. Updated April 23, 2020. Accessed April 7, 2021. https://medlineplus.gov/healthscreening.html

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top