آزمایش های ژنتیکی برای درمان هدفمند سرطان

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش های ژنتیکی برای درمان هدفمند سرطان

آزمایش های ژنتیکی برای درمان هدفمند سرطان چیست؟

آزمایش های ژنتیکی برای درمان هدفمند سرطان، جهش‌ها (تغییرات) را در DNA سلول‌های سرطانی تشخیص می‌دهند. دانستن اینکه آیا سرطان دارای جهش خاصی است یا خیر، می تواند به راهنمایی نوع درمانی که فرد دریافت می کند کمک کند. وجود یا عدم وجود جهش‌های خاص می‌تواند پیش‌بینی کند که چه کسانی ممکن است از داروهای خاص سود ببرند و چه کسانی احتمالاً پاسخ نمی‌دهند.

انواع-موتاسیون در آزمایش های ژنتیکی

انواع موتاسیون ژنی

سرطان رشد کنترل نشده سلول های غیر طبیعی است. عوامل متعددی ممکن است به این رشد کنترل نشده کمک کنند. یکی از این عوامل، عملکرد نادرست پروتئین های دخیل در کنترل رشد و بلوغ سلولی است. پروتئین ها معمولاً در نتیجه جهش در DNA ژنی که آن پروتئین را کد می کند، عملکرد نادرست دارند.

برخی جهش ها ممکن است منجر به تولید پروتئین معیوب شوند که نتواند رشد سلولی را متوقف کند در حالی که جهش های دیگر ممکن است پروتئینی با عملکرد تغییر یافته تولید کنند که رشد سلول را تحریک می کند. نتیجه خالص رشد و تقسیم بدون کنترل این سلول های غیر طبیعی (سرطان) است.

تولید پروتئین معیوب توسط جهش ها

تولید پروتئین معیوب توسط جهش ها

محققان پزشکی مدت‌هاست که این تغییرات در ژن‌ها را برای درک بهتر سرطان و تولید داروهایی برای مبارزه با آن مطالعه کرده‌اند. هدف آنها ایجاد داروهایی بوده است که یک مرحله خاص در رشد سرطان را مختل کند، در حالی که کمترین آسیب را به سلول های طبیعی وارد می کند. این ها داروهای هدفمند یا درمان هدفمند نامیده می شوند.

آنچه محققان به آن اشاره کرده اند این است که انواع خاصی از سرطان اغلب با جهش های ژنتیکی خاص مرتبط هستند. هر سرطانی این جهش ها را نخواهد داشت، اما درصد قابل توجهی خواهد داشت و سرطان های دارای این جهش ها معمولاً در مقایسه با سرطان های بدون این جهش ها پاسخ قابل پیش بینی تری به درمان های دارویی خاص دارند.

این یافته ها به دو تحول مهم منجر شده است:

داروهای سرطانی که پروتئین های بسیار خاص مرتبط با سرطان های خاص را مهار یا هدف قرار می دهند (دو نمونه عبارتند از مهارکننده های تیروزین کیناز و آنتی بادی های گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR).

آزمایش های ژنتیکی برای تشخیص وجود جهش در بافت سرطانی که به پزشک می‌گوید آیا فرد مورد آزمایش احتمالاً از درمان خاصی بهره می‌برد یا خیر.

محققان پزشکی به کشف ژنتیک سرطان و جستجوی فرصت‌هایی برای توسعه درمان‌های جدید ادامه می‌دهند. علاوه بر این، برخی از سرطان‌ها در نهایت به درمان‌های خاص پاسخ نمی‌دهند و در برابر آن درمان مقاومت می‌کنند.

چرا آزمایش های ژنتیکی مهم است؟

درمان استاندارد سرطان معمولاً شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این موارد است. هدف درمان با داروهای شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، کند کردن رشد سرطان، جلوگیری از گسترش آن و کشتن سلول‌های سرطانی است که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته‌اند (متاستاز).

شیمی درمانی با حمله به سلول هایی که به طور فعال در حال رشد و تقسیم هستند، عمل می کند. پرتودرمانی با آسیب رساندن به ژن های سرطانی و جلوگیری از رشد و تقسیم آنها، سلول های سرطانی را از بین می برد. هر دو نوع درمان می‌توانند بر تمام سلول‌هایی که در حال رشد و تقسیم هستند، از جمله سلول‌های طبیعی تأثیر بگذارند. این اغلب منجر به عوارض جانبی مضر می شود، و این درمان ها نیاز به تنظیم دقیق برای به حداکثر رساندن کشتن سلول های سرطانی و در عین حال به حداقل رساندن آسیب به بافت سالم دارند.

درمان هدفمند نوع جدیدی از درمان سرطان است که به پزشکان و بیماران شان فرصت استفاده از دارویی را می دهد که تأثیر بیشتری بر بافت سرطانی دارد و بسیاری از عوارض جانبی مرتبط با درمان استاندارد را کاهش می دهد. این بر این واقعیت استوار است که ساختار ژنتیکی سلول های سرطانی با سلول های طبیعی اطراف آنها متفاوت است. هدف درمان بر هم زدن مراحل یا فرآیندهای خاصی است که تا حدودی منحصر به رشد سلول های سرطانی هستند.

تفاوت-شیمی-درمانی-و-درمان-هدفمند

تفاوت شیمی درمانی و درمان هدفمند

آزمایش سلول‌های سرطانی بیوپسی شده از بیماران قبل از شروع درمان دارویی برای تعیین پاسخ احتمالی سرطان به داروهای سرطانی خاص، یکی از حوزه‌های نوظهور کلیدی آزمایش های ژنتیکی است. داروهای سرطان هدفمند گران هستند و معمولاً فقط در بیمارانی که سرطان آنها ساختار ژنتیکی دارد که برای مقابله با آن ساخته شده اند، کار می کنند. آزمایش های ژنتیکی قبل از شروع درمان برای تطبیق درمان با بیماران و سرطان هایی که احتمالاً از آنها سود می برند ضروری است.

نمونه‌هایی از داروهای سرطان هدفمند که آزمایش های ژنتیکی برای آنها موجود است عبارتند از:

داروهایی که به گیرنده های سطح سلول متصل می شوند و سیگنال رشد را به سلول مسدود می کنند

داروهایی که مولکول های کوچکی هستند که از غشای سلولی عبور می کنند و سیگنال های رشد را در محل فعال گیرنده مسدود می کنند.

چگونه از آزمایش های ژنتیکی برای درمان هدفمند سرطان استفاده می شود؟

این آزمایش های ژنتیکی برای کمک به درمان برخی سرطان ها استفاده می شود. آنها به پزشک کمک می کنند که آیا داروهای سرطانی خاص ممکن است کار کنند یا نه.

ژن ها واحدهای اساسی ماده ژنتیکی هستند، بخش هایی از DNA که معمولاً برای تولید پروتئین های خاص کد می کنند. تغییرات در DNA، واریانت ژنتیکی (همچنین پلی مورفیسم یا جهش) نامیده می شود و در سراسر جمعیت رخ می دهد. واریانت یا جهش ها تا حد زیادی ارثی هستند و همه سلول ها را تحت تاثیر قرار می دهند، اما می توانند در مراحل بعدی زندگی، به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات، سموم، یا به دلایل ناشناخته رخ دهند و این جهش ها ممکن است منجر به سرطان شود.

در انواع سرطان ها، ممکن است جهشی وجود داشته باشد که منجر به افزایش مقدار پروتئین خاص موجود در بافت تومور یا تولید پروتئینی شود که فعالیت آن را تغییر داده است. تومورهایی که دارای این جهش‌ها هستند ممکن است تمایل به رشد تهاجمی‌تری داشته باشند، احتمال گسترش (متاستاز) بیشتری داشته باشند و/یا ممکن است نسبت به شیمی‌درمانی استاندارد مقاوم‌تر باشند.

تومورهای متاستاتیک

تومورهای متاستاتیک

با این حال، گاهی اوقات، تغییرات در پروتئین، تومورها را کاندیدای درمان می‌کند که پروتئین تغییر یافته را هدف قرار می‌دهد («درمان هدفمند»). آزمایش های ژنتیکی برای درمان سرطان، جهش‌هایی را که این پروتئین‌ها را کد می‌کنند، تشخیص می دهند، بنابراین تومورهایی را که ممکن است مستعد درمان هدفمند باشند، شناسایی می‌کنند.

برعکس، آزمایش های ژنتیکی نیز ممکن است تومورهایی را شناسایی کنند که به درمان هدفمند پاسخ نمی‌دهند. جهش‌های خاصی در صورت وجود، سلول‌های سرطانی را نسبت به دارو مقاوم می‌کنند و از درمان هدفمند برای درمان استفاده نمی‌شود.

چه زمانی آزمایش های ژنتیکی درخواست می شود؟

آزمایش های ژنتیکی ممکن است به عنوان بخشی از تشخیص اولیه سرطان های خاص درخواست شود یا بر روی آنهایی که سرطان های خاصی دارند که به شیمی درمانی پاسخ نمی دهند انجام شود. آزمایش‌های ژنتیکی نیاز به نمونه‌ای از بافت تومور دارد و اگر نمونه‌ای از نمونه‌برداری قبلی برای تشخیص در دسترس باشد، می‌توان روی آن نمونه انجام شود.

آزمایش های ژنتیکی معمولاً فقط یک بار انجام می شود. با این حال، اگر تومور بیمار در حین درمان پیشرفت کند، آزمایش ممکن است بیش از یک بار انجام شود تا ببینیم آیا تومور جهش‌هایی را به دست آورده است که به درمان مقاوم هستند یا خیر.

نمونه های از آزمایش‌های ژنتیکی:

آزمایش های ژنتیکی برای درمان سرطان هدفمند خاص، جهش‌ها را در یک ژن مشخص می‌کنند و نتایج آزمایش مختص ژن و درمان‌های هدفمند مورد ارزیابی است.

جدول زیر نمونه هایی از برخی سرطان ها را فهرست می کند که ممکن است از آزمایش های ژنتیکی برای کمک به تصمیم گیری در مورد درمان دارویی هدفمند استفاده شود.

نوع سرطانژن تحت آزمایشتفسیر نتیجه آزمون
سرطان پستان Her2/neu در صورت وجود، پاسخ احتمالی به تراستوزوماب
لوسمی میلوژن مزمن (CML) ABL1در صورت وجود جهش، به ایماتینیب پاسخ نمی دهد
لوسمی میلوژن مزمن (CML)BCR-ABL1در صورت وجود، می توان به طور دوره ای اندازه گیری کرد تا پاسخ به داروی مورد نظر نظارت شود
سرطان روده بزرگ KRAS در صورت وجود جهش، مقاومت احتمالی در برابر مهارکننده تیروزین کیناز
سرطان روده بزرگBRAF پیش آگهی ضعیف به درمان در صورت وجود جهش
تومور استرومایی گوارشی (GIST) - تومورهای نادر دستگاه گوارش KIT بسته به جهش موجود، پاسخ بهتر به درمان با ایماتینیب، افزایش دوز ایماتینیب احتمالا ضروری و پاسخ بهتر به سانیتینیب، یا مقاومت احتمالی به ایماتینیب
تومور استرومایی گوارشی (GIST) - تومورهای نادر دستگاه گوارشPDGFRA در صورت وجود جهش، احتمال کمتری دارد که به ایماتینیب پاسخ دهد
ملانوما BRAFپاسخ بهتر به ومورافنیب در صورت وجود جهش با ملانوم متاستاتیک
نئوپلاسم های میلوپرولیفراتیو (MPNs) JAK2 در صورت وجود جهش، ممکن است به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری شود تا پاسخ‌دهی به درمان را کنترل کند (مانند روکسولیتینیب)
سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) EGFRبهترین پاسخ به مهارکننده‌های تیروزین کیناز مانند جفیتینیب و ارلوتینیب در افرادی که دارای جهش‌های خاص هستند.
سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) EML4-ALK اگر ALK وجود داشته باشد، ممکن است به مهارکننده‌های ALK کیناز مانند کریزوتینیب پاسخ دهد.
سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) ROS1 اگر ROS1 وجود داشته باشد، مهارکننده‌های ALK کیناز، مانند کریزوتینیب
سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)KRAS پیش‌آگهی ضعیف‌تر در صورت وجود جهش‌های خاص، مقاومت به مهارکننده‌های تیروزین کیناز، و پاسخ ضعیف به درمان پلاتین/وینورلبین
سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)PDL1 پاسخ احتمالی به ایمونوتراپی

* نام ژن ها معمولاً برای سهولت استفاده مخفف می شوند زیرا نام های کامل اغلب چندین کلمه هستند. برای جزئیات بیشتر در مورد این موارد، مرجع ژن ها را ببینید.

معمولاً داروهای سرطان و آزمایش های ژنتیکی ذکر شده در جدول بالا به طور همزمان ایجاد می شوند. بنابراین، آزمایش ها به عنوان “تشخیص همراه” نامیده می شوند. به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اینها آزمایش هایی هستند که به طور خاص برای «ارائه اطلاعات ضروری برای استفاده ایمن و مؤثر از یک محصول درمانی مربوطه» ایجاد شده اند. در بسیاری از موارد، نتایج این آزمایش‌ها برای پزشکان مورد نیاز است تا بتوانند در مورد درمان بیماران خود تصمیم بگیرند.

سرطان های مرتبط با سابقه خانوادگی قوی و سرطان هایی که در سنین پایین رخ می دهند ممکن است ویژگی های متفاوتی نسبت به سرطان هایی داشته باشند که به طور پراکنده در بزرگسالان ایجاد می شوند. به عنوان مثال، موارد GIST در کودکان بسیار متفاوت از موارد بزرگسالان است و به طور معمول دارای جهش KIT یا PDGFRA نیستند.

فقط جهش های رایج مورد آزمایش قرار می گیرند. نتیجه آزمایش منفی این احتمال را که یک فرد دارای جهش کمتر رایج است را رد نمی کند. برای رد این احتمال که جهش در نمونه آزمایش شده وجود نداشته باشد، ممکن است به نمونه های اضافی نیاز باشد.

برخی از آزمایش های ژنتیکی برای جهش‌های ژنی خاص در انواع خاصی از سرطان به صورت محدود در دسترس هستند و/یا به طور معمول برای اهداف پزشکی استفاده نمی‌شوند. با این حال، این آزمایش های ژنتیکی ممکن است در محیط‌های تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرند و کاربرد آنها در مراقبت‌های پزشکی ممکن است با پیشرفت تحقیقات تکامل یابد. برخی از نمونه ها عبارتند از:

  • سرطان روده بزرگ: PIK3CA  و NRAS
  • ملانوما: KIT و NRAS
  • نئوپلاسم های میلوپرولیفراتیو: PDGFRA

سوالات متداول:

آیا همه افراد مبتلا به سرطان باید آزمایش‌های ژنتیکی انجام دهند؟

آزمایش فقط در صورتی لازم است که بیمار نوع خاصی از سرطان داشته باشد که درمان های هدفمند برای آن مفید تشخیص داده شده باشد و پزشک در نظر دارد بیمار را با یکی از این درمان ها شروع کند.

آیا می توان یکی از این درمان ها را دریافت کرد و باز هم مفید نباشد؟

بله، اکثر افرادی که سرطانشان با معیارهای «احتمال سود» مطابقت دارد، پاسخ خواهند داد، اما درصدی پاسخ نمی دهند. هر فرد و هر سرطان متفاوت است.

آیا می توان یک داروی درمانی هدفمند را بدون آزمایش‌های ژنتیکی مصرف کرد؟

در بیشتر موارد، این توصیه نمی شود. این داروها با روکرد های خاصی ساخته می شوند و اگر معیارهای شناسایی‌شده را نداشته باشید، احتمالاً سرطان شما پاسخ نمی‌دهد.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Mahadevan, D. (2015 November 18 Updated). Targeted Cancer Therapy. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1372666-overview#showall. Accessed on 9/05/16.

(2013 July 12 Revised). Targeted Cancer Therapy. American Cancer Society. Available online at http://www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/treatmenttypes/targetedtherapy/index. Accessed on 9/05/16.

(2014 June 12 Revised). The History of Cancer. American Cancer Society. Available online at http://www.cancer.org/acs/groups/cid/documents/webcontent/002048-pdf.pdf. Accessed on 9/05/16.

(2014 April 25 Reviewed). Targeted Cancer Therapies. National Cancer Institute. Available online at http://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/types/targeted-therapies/targeted-therapies-fact-sheet. Accessed on 9/05/16.

Chaturvedi, P. and Wenig, B. (2015 November 23 Updated). Targeted Molecular Therapy in Head and Neck Squamous Cell Carcinoma Overview of Targeted Molecular Therapy in HNSCC. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/854971-overview#showall. Accessed on 9/05/16.

Tuazon, S. (2015 September 25 Updated). BRAF Gene Mutation Tests. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2045309-overview#showall. Accessed on 9/05/16.

Markman, M. (2016 April 26 Updated). Colorectal Cancer and KRAS/BRAF. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1690010-overview Accessed on 9/05/16.

(2016 June 09 Updated). List of Cleared or Approved Companion Diagnostic Devices (In Vitro and Imaging Tools). US Food and Drug Administration. Available online at http://www.fda.gov/medicaldevices/productsandmedicalprocedures/invitrodiagnostics/ucm301431.htm. Accessed on 9/14/16.

Cagle, P. et. Al (2016). Emerging Biomarkers in Personalized Therapy of Lung Cancer. Adv Exp Med Biol. 2016;890:25-36. doi: 10.1007/978-3-319-24932-2_2. Abstract. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26703797. Accessed on 9/14/16.

Dietel, M. et al (2015 September). A 2015 update on predictive molecular pathology and its role in targeted cancer therapy: a review focussing on clinical relevance. Cancer Gene Ther. 2015 Sep;22(9):417-30. doi: 10.1038/cgt.2015.39. Epub 2015 Sep 11. Abstract. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26358176/. Accessed on 9/14/16.

Abramson, R. 2016. Overview of Targeted Therapies for Cancer. My Cancer Genome (Updated August 8). Available online at https://www.mycancergenome.org/content/molecular-medicine/overview-of-targeted-therapies-for-cancer. Accessed September 2016.

Linnea Baudhuin, Phd, DABMG. Assistant Professor of Laboratory Medicine. Department of Laboratory Medicine and Pathology, Mayo Clinic, Rochester, MN.

(Revised 2011 November 18). Targeted Cancer Therapies. National Cancer Institute Fact Sheet [On-line information]. Available online at http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Therapy/targeted. Accessed March 2012.

Gaughan, E. and Costa, D. (2011 May 19). Genotype-driven Therapies for Non-small Cell Lung Cancer, Focus on EGFR, KRAS and ALK Gene Abnormalities. Medscape Today News from Ther Adv Med Oncol v 3(3):113-125 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/742530. Accessed March 2012.

Ribas, A. and Flaherty, K. (2011 July 8). BRAF Targeted Therapy Changes the Treatment Paradigm in Melanoma. Nat Rev Clin Onc. 2011;8(7) © Medscape Today News from Nat Rev Clin Onc. v 8(7) [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/744864. Accessed March 2012.

Mahadevan, D. and Talavera, F. (2011 May 16) Targeted Cancer Therapy. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1372666-overview#showall. Accessed March 2012.

Bayon, R. and Chaturvedi, P. (2011 March 29). Targeted Molecular Therapy in Head and Neck Squamous Cell Carcinoma Overview of Targeted Molecular Therapy in HNSCC. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/854971-overview. Accessed March 2012.

(2009 July/August). KRAS Mutation Testing for Anti-Epidermal Growth Factor Receptor Therapy in Colorectal and Lung Cancer. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratory Communique [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/articles/communique/2009/07.html. Accessed May 2012.

Cankovic, M. et. al. (2009 December 8). Clinical Performance of JAK2 V617F Mutation Detection Assays in a Molecular Diagnostics Laboratory: Evaluation of Screening and Quantitation Methods. American Journal of Clinical Pathology v 132(5):713-721. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/712654. Accessed March 2012.

(Updated 2011 July 8). Colorectal Cancer Trials Support Gene Testing for Two Drugs. National Cancer Institute Fact Sheet [On-line information]. Available online at http://www.cancer.gov/clinicaltrials/results/summary/2008/genetest1108. Accessed March 2012.

Cheson, B. et. al. (2011 November 23). 2011 Top Game Changers in Oncology. Medscape Today News [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/754136. Accessed March 2012.

Corless, C. et. al. (2011 December 31). Gastrointestinal Stromal Tumours Origin and Molecular Oncology. Medscape Today News from Nat Rev Cancer v 11(12):865-878 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/754503. Accessed March 2012.

Markman, M. (Updated 2011 November 29). Genetics of Non-Small Cell Lung Cancer. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1689988-overview. Accessed March 2012.

Cook, J. et. al. (Updated 2011 July). Gastrointestinal Stromal Tumors – GIST. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/GIST.html?client_ID=LTD. Accessed March 2012.

Lyon, E. et. al. (Updated 2011 July). 5-Fluorouracil Sensitivity. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/5FU.html. Accessed March 2012.

Lyon, E. et. al. (Updated 2011 April). UGT1A1 Genotyping – Irinotecan. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Irinotecan.html. Accessed March 2012.

Turner, J. et. al. (2010 December 17). KRAS Mutation Testing for Colorectal Cancer (CRC). CAP [On-line information]. Available online through http://www.cap.org. Accessed March 2012.

Test ID: FLCA Lung Cancer, ALK (2p23) Rearrangement, FISH, Tissue. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/60619. Accessed March 2012.

Lyon, E. et. al. (Updated 2011 April). CYP2D6 Genotyping – Tamoxifen. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Tamoxifen.html. Accessed March 2012.

Jarboe, E. et. al. (Updated 2011 February). Colorectal Cancer. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/ColorectalCancer.html#tabs=0. Accessed March 2012.

Johnson-Davis, K. and McMillin, G. (Updated 2011 August). Pharmacogenetics – PGx. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/PGx.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed March 2012.

Kelland, K. (2012 March 7). Cancer gene mutation more complex than previously thought: study. MedlinePlus from Reuters Health [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_122697.html. Accessed March 2012.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 602-603

(©2012) American Cancer Society. Treatment Types. Available online at http://www.cancer.org/Treatment/TreatmentsandSideEffects/TreatmentTypes/index. Accessed April 2012.

(©2012) American Cancer Society. Targeted Therapy. Available online at http://www.cancer.org/Treatment/TreatmentsandSideEffects/TreatmentTypes/TargetedTherapy/index. Accessed April 2012.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه