آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی (GI) | پانل پاتوژن های روده

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی (GI) | پانل پاتوژن های روده

پانل پاتوژن های گوارشی (GI) برای آزمایش همزمان وجود چندین ویروس (بیماری زا) بیماری زا، باکتری و/یا انگل در نمونه مدفوع و کمک به تشخیص عفونت دستگاه گوارش (دستگاه گوارش) استفاده می شود.

اسامی دیگر:

 • GI Panel
 • Enteric Pathogen Panel

چرا آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی درخواست می شود؟

برای تعیین اینکه آیا عفونت دستگاه گوارشی به دلیل باکتری ها، انگل ها یا ویروس های بیماری زا (بیماری زا) دارید یا خیر.

چه زمانی آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که علائم و نشانه هایی مانند اسهال، گرفتگی عضلات شکم، حالت تهوع و/یا استفراغ دارید.
 • زمانی که در مدفوع خون یا مخاط وجود دارد

نمونه مورد نیاز برای آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی:

 • ظرف/لوله: ظرف مخصوص انتقال مدفوع
 • نوع نمونه: مدفوع
 • حجم نمونه: 5 گرم
ظرف-مخصوص-آزمایش-پانل-پاتوژن-های-گوارشی

ظرف مخصوص آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی

نمونه مدفوع تازه جمع آوری شده در یک ظرف تمیز؛ نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود. پس از جمع‌آوری مدفوع، باید ظرف دو ساعت پس از جمع‌آوری به آزمایشگاه برده شود یا به ویال‌های مخصوص حمل و نقل حاوی محلول‌های نگهدارنده منتقل شود.

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-پانل-پاتوژن-های-گوارشی

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از انجام آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد

نام روش انجام آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی:

واکنش زنجیره ای پلیمراز مولتی پلکس (Multiplex-PCR)

شرح روش:

تصفیه با اسید نوکلئیک:

نمونه با ترکیبی از مکانیسم‌های شیمیایی و مکانیکی لیز می‌شود و اسید نوکلئیک آزاد شده گرفته، شسته و با استفاده از فناوری دانه‌های مغناطیسی استخراج می‌شوند.

PCR مرحله اول:

یک مرحله رونویسی معکوس برای تبدیل RNA ویروسی به cDNA قبل از تکثیر انجام می شود. محلول اسید نوکلئیک خالص شده با یک مستر میکس ترکیب می شود تا مرحله رونویسی معکوس و سپس ترموسایکلینگ بعدی برای Multiplex PCR آغاز شود.

برای باکتری ها و ویروس های حاوی DNA نیازی به ساخت cDNA نیست.

PCR مرحله دوم:

محصولات مرحله اول PCR رقیق شده و با معرف های PCR تازه حاوی یک رنگ DNA فلورسنت (LCGreen Plus) مخلوط می شوند که در مرحله دوم آرایه PCR توزیع می شود. چاه‌ک های مجزای آرایه حاوی پرایمر هایی برای سنجش‌های مختلف (در سه نسخه) هستند که توالی‌های اسید نوکلئیک خاصی را از هر یک از پاتوژن‌های شناسایی‌شده و همچنین مواد الگوی کنترل را هدف قرار می‌دهند.

تجزیه و تحلیل منحنی DNA:

دما به آرامی افزایش می یابد و فلورسانس در هر چاهک آرایه نظارت و تجزیه و تحلیل می شود تا منحنی ذوب ایجاد شود.

تحلیل منحنی های ذوب:

این نرم افزار منحنی ذوب DNA را برای هر چاهک PCR ارزیابی می کند تا مشخص کند که آیا محصول PCR در آن چاهک وجود دارد یا خیر. اگر منحنی نشان دهنده وجود محصول PCR باشد، نرم افزار آنالیز دمای منحنی ذوب را محاسبه می کند که سپس با محدوده مورد انتظار برای سنجش مقایسه می شود. وقتی نرم افزار تشخیص دهد که منحنی ذوب مثبت و در محدوده است، مثبت تلقی می شود. هنگامی که تشخیص دهد منحنی ذوب منفی است یا در محدوده مناسب نیست، منفی در نظر گرفته می شود.

آنالیز تکرارها:

منحنی های ذوب هر یک از 3 تکرار برای هر روش برای تعیین نتیجه سنجش ارزیابی می شوند. برای اینکه یک سنجش مثبت در نظر گرفته شود، حداقل 2 منحنی از 3 منحنی ذوب مرتبط باید مثبت باشد و دمای حداقل 2 منحنی از 3 منحنی ذوب مثبت باید مشابه باشد (در 1 درجه سانتیگراد). سنجش هایی که این معیارها را برآورده نمی کنند منفی تلقی می شوند.

چه چیزی در آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی مورد بررسی قرار می گیرد؟

انواع ویروس ها، باکتری ها و انگل ها می توانند باعث عفونت دستگاه گوارش (عفونت های گوارشی (GI)) شوند. پانل پاتوژن دستگاه گوارش به طور همزمان وجود چندین میکروب بیماری زا (بیماری زا) را در نمونه مدفوع آزمایش می کند.

Gastrointestinal Pathogens Panel

Gastrointestinal Pathogens Panel

پانل پاتوژن های گوارشی مواد ژنتیکی (RNA یا DNA) برخی از پاتوژن های رایج را تشخیص می دهد. می‌تواند عفونت‌های مشترک (بیش از یک میکروب عامل عفونت) را شناسایی کند و میکروب‌هایی را که ممکن است با آزمایش‌های سنتی از دست رفته را تشخیص دهد. نتایج یک پانل پاتوژن های گوارشی ممکن است در عرض چند ساعت در دسترس باشد، در مقایسه با چند روز با برخی آزمایش‌های سنتی بسیار سریعتر است.

عفونت دستگاه گوارش اغلب در اثر خوردن غذا یا مایعات آلوده به باکتری، ویروس یا به ندرت انگل ایجاد می شود. نمونه هایی از منابع آلوده عبارتند از تخم مرغ خام یا نیم پز، مرغ یا گوشت گاو، شیر پاستوریزه نشده و آب تصفیه نشده دریاچه ها، نهرها و (گاهی) منابع آب موجود در جامعه.

میکروب هایی که باعث عفونت می شوند در مدفوع افراد آلوده ریخته می شوند. به همین دلیل، عفونت ها می توانند از طریق قرار گرفتن در معرض مدفوع آلوده به افراد دیگر سرایت کنند. اگر افراد مبتلا به عفونت دستگاه گوارش پس از استفاده از حمام دست‌های خود را به خوبی نشویید، زمانی که دیگران با سطوحی که فرد آلوده لمس کرده‌اند، مانند دستگیره‌های در یا نرده‌های دستی، می‌توانند عفونت را گسترش دهند. افراد مبتلا به بیماری اسهالی باید در صورت امکان از تهیه غذا برای دیگران اجتناب کنند.

برخی از عفونت های دستگاه گوارش به دلیل رشد بیش از حد باکتری کلستریدیوم دیفیسیل ایجاد می شود. این می تواند باعث کاهش “باکتری های خوب” محافظ معمولی (فلور طبیعی) در قسمت پایین روده شود. به عنوان مثال، زمانی که درمان با آنتی بیوتیک های وسیع الطیف منجر به سرکوب فلور طبیعی و رشد C. difficile مقاوم به آنتی بیوتیک شود، ممکن است این اتفاق بیفتد.

در حالی که طیف گسترده‌ای از ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها می‌توانند باعث عفونت دستگاه گوارش شوند، لیستی از موارد رایج بسیار کوچک‌تر است. یک پزشک ممکن است بر اساس غذا و نوشیدنی اخیر، سابقه پزشکی و/یا سفر اخیر فرد، در مورد علت آن نظری داشته باشد اما بدون آزمایش قادر به شناسایی مثبت میکروب نخواهد بود.

اگر بیماری فرد بدون عارضه باشد و ظرف چند روز از بین برود، پزشک ممکن است دستور آزمایش را ندهد. با این حال، اگر علائم شدید باشد، اگر اسهال خونی یا مخاط در مدفوع وجود داشته باشد، یا اگر بدون کاهش ادامه داشته باشد، ممکن است پانل پاتوژن دستگاه گوارش تجویز شود. اسهال در صورت عدم تشخیص و درمان گاهی اوقات می تواند جدی باشد. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، اسهال یک کشنده جهانی است. این دومین عامل مرگ و میر در کودکان زیر 5 سال در سراسر جهان است که روزانه 2195 کودک را به کام مرگ می کشاند.

آزمایش‌های سنتی شامل کشت مدفوع برای شناسایی باکتری‌های بیماری‌زا، آزمایش تخمک‌ها و انگل‌ها (O&P) برای شناسایی انگل‌ها و/یا آزمایش‌های متعدد دیگر مانند آزمایش‌های آنتی‌ژن است. این آزمایش‌ها مفید هستند، اما رشد موفقیت‌آمیز برخی از باکتری‌ها در کشت سخت است، اگر تعداد کمی از انگل‌ها وجود داشته باشند، می‌توان آن‌ها را از دست داد، و آزمایش برای ویروس‌ها به طور معمول در دسترس نیست. بسیاری از آزمایش‌ها نیز کار فشرده هستند و ممکن است 2 تا 3 روز یا بیشتر طول بکشد تا یک پزشک یک پاسخ قطعی بدهد.

کشت مدفوع

کشت مدفوع

اگر فردی دارای عفونت دستگاه گوارش باشد که توسط یک باکتری، انگل یا ویروس کمتر رایج ایجاد شده است که در پانل پاتوژن دستگاه گوارش گنجانده نشده است، تشخیص داده نخواهد شد. ممکن است برای کمک به تشخیص، آزمایش‌های اضافی مانند کشت مدفوع یا معاینه O&P مورد نیاز باشد.

تشخیص سریع پانل پاتوژن های گوارشی برای شایع ترین عوامل عفونت روده باکتریایی، ویروسی و انگلی به طور مستقیم از نمونه های مدفوع، اختصاصی است و نتایج به سرعت بیشتری آمده می گردد و نیاز به کشت، آزمایش آنتی ژن، میکروسکوپ یا تکثیر اسید نوکلئیک هر موجود را به تنهاییف را  از بین می برد.

عوامل مداخله گر در آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی

تشخیص DNA یا RNA میکروبی به جمع آوری، جابجایی، حمل و نقل، ذخیره سازی و آماده سازی مناسب نمونه بستگی دارد. خطر نتایج منفی کاذب به دلیل وجود سویه هایی با تنوع توالی یا بازآرایی ژنتیکی در مناطق هدف سنجش وجود دارد.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی

تشخیص سریع عفونت های گوارشی ناشی از:

 • Campylobacter species (Campylobacter jejuni/Campylobacter coli/Campylobacter upsaliensis)
 • Clostridioides difficile toxin A/B
 • Plesiomonas shigelloides
 • Salmonella species
 • Vibrio species (Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificus, Vibrio cholerae)
 • Vibrio cholerae-Yersinia species
 • Enteroaggregative Escherichia coli (EAEC)
 • Enteropathogenic E coli (EPEC)
 • Enterotoxigenic E coli (ETEC)
 • Shiga toxin
 • E coli O157
 • Shigella/Enteroinvasive E coli (EIEC)
 • Cryptosporidium species
 • Cyclospora cayetanensis
 • Entamoeba histolytica
 • Giardia
 • Adenovirus F 40/41
 • Astrovirus
 • Norovirus GI/GII
 • Rotavirus A
 • Sapovirus
عوامل شایع عفونت دستگاه گوارش

عوامل شایع عفونت دستگاه گوارش

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی استفاده می شود؟

پانل پاتوژن های گوارشی برای آزمایش همزمان وجود چندین ویروس (بیماری زا) بیماری زا، باکتری و/یا انگل در نمونه مدفوع و کمک به تشخیص عفونت دستگاه گوارش (دستگاه گوارش) استفاده می شود. از آنجایی که علل زیادی برای عفونت دستگاه گوارش وجود دارد، ممکن است از پانل پاتوژن دستگاه گوارش همراه با آزمایش های دیگر، مانند کشت مدفوع یا آزمایش تخمک و انگل (O&P) برای کمک به تشخیص استفاده شود.

پانل پاتوژن های گوارشی مواد ژنتیکی (DNA، RNA) میکروب‌هایی را که آزمایش می‌شوند، شناسایی می‌کند. تعداد و نوع میکروب های آزمایش شده به ترکیب پانل مورد استفاده بستگی دارد. در حالی که برخی از پانل پاتوژن های گوارشی ممکن است محدود به آزمایش چند باکتری که شایع ترین علت عفونت دستگاه گوارش هستند باشد، پانل های دیگر ممکن است جامع تر باشند و انواع باکتری ها، ویروس ها و انگل ها را آزمایش کنند.

نمونه هایی از برخی از میکروب هایی که ممکن است مورد آزمایش قرار گیرند عبارتند از:

 • ویروس هایی مانند نوروویروس یا آدنوویروس
 • باکتری هایی مانند کمپیلوباکتر، سالمونلا یا کلستریدیوم دیفیسیل
 • انگل هایی مانند ژیاردیا یا کریپتوسپوریدیوم

بسیاری از عفونت‌های دستگاه گوارش بدون درمان خاص، تنها با مراقبت‌های حمایتی برطرف می‌شوند و ممکن است نیازی به آزمایش نداشته باشند. در افراد سالم، عفونت‌ها به عنوان بیماری‌های شایعی در نظر گرفته می‌شوند که جدی نیستند و گاهی اوقات به عنوان «مسمومیت غذایی» یا «آنفولانزای معده» تصور می‌شوند. با این حال، مواردی وجود دارد که انجام آزمایشی که علت عفونت دستگاه گوارش را شناسایی می‌کند – برای هدایت درمان، از بین بردن منبع آن و محدود کردن گسترش آن مفید است.

پانل پاتوژن های گوارشی ممکن است وجود میکروب هایی را که پزشک ممکن است در غیر این صورت به آنها مشکوک نباشد شناسایی کرده و عفونت های همزمان (بیش از یک علت عفونت) را تشخیص دهد. این اجازه می دهد تا درمان (در صورت نیاز) بهتر هدفمند شود و زودتر شروع شود. نتایج آزمایش ممکن است ظرف چند ساعت یا یک روز در دسترس باشد.

از آنجایی که پانل پاتوژن های گوارشی نسبتاً جدید هستند، آزمایشگاه‌ها و پزشکان هنوز در حال تعیین نحوه استفاده از آن‌ها برای ارائه نتایج بهینه برای بیمار و در عین حال مقرون‌به‌صرفه هستند. اگر میکروبی توسط پانل شناسایی نشود و/یا اگر مشکوک به وجود میکروبی غیر از موارد موجود درپانل پاتوژن های گوارشی باشد، ممکن است آزمایش‌های اضافی مانند کشت مدفوع و O&P انجام شود.

پانل پاتوژن های گوارشی برای پایش اثربخشی درمان استفاده نمی شوند. هنگامی که میکروب (های) خاص عامل عفونت شناسایی شد، به جای پانل پاتوژن های گوارشی از یک آزمایش خاص برای میکروب (ها) استفاده می شود تا مشخص شود که آیا درمان عفونت را درمان کرده است یا خیر. این ممکن است، برای مثال، زمانی که شیوع بیماری ناشی از غذا وجود دارد، انجام شود. دست اندرکاران تهیه غذا باید آزمایش های بعدی را انجام دهند تا مطمئن شوند که دیگر پاتوژن را دفع نمی کنند و آن را به دیگران منتقل نمی کنند.

چه زمانی آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی درخواست می شود؟

پانل پاتوژن های گوارشی ممکن است زمانی درخواست شوند که فرد دارای علائم و نشانه های مرتبط با عفونت دستگاه گوارش باشد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسهال همراه با مدفوع مکرر و شل
 • در برخی موارد خون و/یا مخاط در مدفوع وجود دارد
 • درد و گرفتگی معده (شکم).
 • تهوع و استفراغ
 • تب
علایم عفونت دستگاه گوارش

علایم عفونت دستگاه گوارش

همه کسانی که این علائم را دارند لزوماً آزمایش انجام نمی دهند یا تحت درمان قرار نمی گیرند. در افراد دارای سیستم ایمنی سالم، این عفونت ها اغلب با مراقبت های حمایتی و بدون درمان برطرف می شوند. پنل پاتوژن دستگاه گوارش زمانی بیشتر درخواست می شود که فردی:

 • دارای علائم شدید، کم آبی، عدم تعادل الکترولیت و سایر عوارض است
 • نوزادان، افراد مسن یا دارای سیستم ایمنی ضعیف است
 • دارای علائم و نشانه های طولانی مدت و/یا عفونت هایی است که بدون درمان برطرف نمی شوند
 • در طول و پس از سفر به خارج ، به ویژه به کشورهای نوظهور، بیماری دارد

نتیجه آزمایش پانل پاتوژن های گوارشی چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج پانل پاتوژن های گوارشی معمولاً در ارتباط با علائم و نشانه‌های فرد، سابقه پزشکی و سابقه سفر تفسیر می‌شوند.

نتیجه مثبت به این معنی است که میکروب شناسایی شده احتمالاً باعث علائم و نشانه‌ها می‌شود. اگر بیش از یک نتیجه مثبت باشد، ممکن است فرد به بیش از یک میکروب آلوده شود (عفونت همزمان). موارد زیر چند استثنا هستند:

 • گاهی اوقات، یک نتیجه مثبت نشان دهنده وجود باکتری هایی است که در دستگاه گوارش فرد وجود دارند (کلونیزه می کنند) اما باعث بیماری نمی شوند.
 • پانل پاتوژن های گوارشی وجود ماده ژنتیکی میکروب ها را تشخیص می دهند و بین مرده و زنده تمایز قائل نمی شوند. گاهی اوقات، یک نتیجه مثبت نشان دهنده وجود میکروب های مرده است که عامل عفونت نیستند.
 • به ندرت، زمانی که میکروب وجود ندارد، ممکن است یک نتیجه مثبت باشد یا به دلیل شباهت های ژنتیکی ممکن است به عنوان یک ارگانیسم متفاوت مثبت نشان داده شود.

نتیجه منفی به این معنی است که میکروب‌های آزمایش‌شده شناسایی نشدند و علائم و نشانه‌های فرد ممکن است ناشی از شرایطی غیر از عفونت یا پاتوژنی باشد که برای آن آزمایش نشده است. موارد زیر چند استثنا هستند:

 • هنگامی که فردی دارای عفونت دستگاه گوارش ناشی از یک باکتری، انگل یا ویروس کمتر رایج است که در پانل موجود نیست، تشخیص داده نخواهد شد.
 • میکروب ها به طور متناوب در مدفوع ریخته می شوند. نتیجه منفی ممکن است به این معنی باشد که میکروب عامل عفونت فرد در زمان جمع‌آوری نمونه در مدفوع وجود نداشته است.
 • به ندرت، ممکن است فردی به عفونت دستگاه گوارش ناشی از یکی از میکروب ها مبتلا شود، اما آزمایش آن را تشخیص نمی دهد. باکتری، ویروس یا ماده ژنتیکی انگل ممکن است در مقادیر بسیار کم در نمونه مدفوع وجود داشته باشد.

اگر نتایج منفی باشد و علائم باقی بماند و/یا اگر سوء ظن به عفونت همچنان بالا باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری برای کمک به تشخیص انجام شود:

 • پانل پاتوژن های دستگاه گوارش تنها تعداد کمی از انگل های رایج را شناسایی می کند. در صورت مشکوک شدن به وجود انگلی که در پانل پاتوژن های گوارشی وجود ندارد، ممکن است نیاز باشد که یک آزمایش O&P به عنوان یک آزمایش بعدی انجام شود.
 • کشت مدفوع ممکن است به عنوان آزمایش بعدی برای شناسایی باکتری هایی که در پانل پاتوژن های گوارشی گنجانده نشده اند انجام شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

برخلاف کشت مدفوع، در پانل پاتوژن های گوارشی باکتری رشد نمی‌کنند، بنابراین باکتری‌های زنده برای انجام تست حساسیت برای کمک به انتخاب ضد میکروبی در دسترس نیستند. در صورت نیاز به آزمایش حساسیت، باکتری ها نیز باید کشت شوند.

هنگامی که یک پزشک به علت عفونت شک قوی داشته باشد، ممکن است به جای پانل پاتوژن های گوارشی، آزمایشی برای یک میکروب خاص درخواست شود. مثال ها عبارتند از:

 • فردی هنگام کمپینگ از رودخانه آب نوشیده است و احتمالاً به ژیاردیا مبتلا شده است. ممکن است آزمایش آنتی ژن ژیاردیا انجام شود.
 • فردی اخیراً درمان را تکمیل کرده است که شامل یک ضد میکروبی با طیف وسیع است و احتمالاً به عفونت کلستریدیوم دیفیسیل مبتلا است. ممکن است آزمایش سم کلستریدیوم دیفیسیل یا PCR انجام شود.

چرا پزشک آزمایش های اضافی را درخواست می کند؟

آزمایش های اضافی ممکن است برای تایید نتیجه مثبت با استفاده از روش دیگری انجام شود، برای انجام تست حساسیت در صورت لزوم، یا به دلیل اینکه علت علائم شما هنوز شناسایی نشده است.

چگونه می توان از عفونت دستگاه گوارش جلوگیری کرد؟

همیشه نمی توان از عفونت دستگاه گوارش جلوگیری کرد، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید. بهترین کار این است که آب یا غذاهایی که ممکن است آلوده باشند استفاده نکنید و از اقدامات بهداشتی خوب مانند شستن کامل و مکرر دست ها پیروی کنید. غذاهایی که ممکن است آلوده باشند، مانند گوشت خام و تخم مرغ، باید کاملا پخته شوند. لبنیات باید پاستوریزه شوند. غذاهای پخته شده و غذاهایی که به صورت خام سرو می شوند نباید با سطوحی که ممکن است آلوده شده باشند تماس داشته باشند.

اگر فردی در خانواده شما عفونتی دارد که باعث اسهال می‌شود، شستن دقیق دست‌ها توسط همه اعضای خانواده توصیه می‌شود، سطوحی که معمولاً لمس می‌شوند باید ضدعفونی شوند و فرد مبتلا نباید تا زمانی که عفونت برطرف نشده است برای دیگران غذا یا نوشیدنی آماده کند.

هنگامی که به کشورهای در حال توسعه سفر می کنید، بهتر است فقط آب بطری، نوشیدنی های گازدار و غذاهای پخته شده گرم بنوشید. از میوه‌ها و سبزیجات تازه خودداری کنید و خودتان را محدود به آن‌هایی کنید که می‌توانید خودتان پوست بگیرید. غذای فروشندگان خیابانی معمولاً ایمن در نظر گرفته نمی شود.

چرا وقتی به خارج از کشور سفر کردم با خوردن غذا مریض شدم، اما مردم محلی که همان غذا را خوردند مریض نشدند؟

برخی از گونه‌های باکتریایی که با آنها مواجه می‌شویم قبلاً ساکنان محلی با آن آلوده شده‌اند و اکنون در برابر این عوامل بیماری‌زا مصون هستند، اما باعث ناراحتی گوارشی گردشگر می‌شوند.

مطالب مرتبط در متااوزگاون:

درجای دیگر وب:

Centers for Disease Control and Prevention: Diarrhea: Common Illness, Global Killer
Centers for Disease Control and Prevention: Travelers Diarrhea
MedlinePlus Medical Encyclopedia: Diarrhea
MedlinePlus Medical Encyclopedia: Viral Gastroenteritis
World Health Organization: Diarrhoea
FoodSafety.gov: Report a Problem with Food
KidsHealth.org: Infections (stomach and intestinal)
Centers for Disease Control and Prevention: Parasites

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Mortensen, J. et al (2015). Comparison of Time-Motion Analysis of Conventional Stool Culture and the BD MAX™ Enteric Bacterial Panel (EBP). Medscape Multispecialty from BMC Clin Pathol. 2015;15(9) [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/848195_2. Accessed on 02/08/16.

Khare, R. et al (2014 October). Comparative evaluation of two commercial multiplex panels for detection of gastrointestinal pathogens by use of clinical stool specimens. J Clin Microbiol. 2014 Oct; 52(10):3667-73. [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25100818. Accessed on 02/08/16.

Binnicker, MJ (2015 August 26). Multiplex Molecular Panels for the Diagnosis of Gastrointestinal Infection: Performance, Result Interpretation and Cost-Effectiveness. Abstract J Clin Microbiol. 2015 Aug 26. pii: JCM.02103-15. [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26311866. Accessed on 02/08/16.

Zboromyrska, Y. et al (2014 March 13). Aetiology of traveller’s diarrhoea: evaluation of a multiplex PCR tool to detect different enteropathogens. Clin Microbiol Infect 2014; 20: O753 – O759. [On-line information]. Available online at http://www.clinicalmicrobiologyandinfection.com/article/S1198-743X%2814%2965416-1/pdf. Accessed on 02/08/16.

Rusman, L. et al (2013 August 24). Added value of multiplex Luminex Gastrointestinal Pathogen Panel (xTAG® GPP) testing in the diagnosis of infectious gastroenteritis. Clin Microbiol Infect 2014; 20: O182–O187 [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24131399. Accessed on 02/08/16.

MLO Staff. (2013 August 17). Molecular revolution entering GI diagnostic testing. MLO [On-line information]. Available online at http://www.mlo-online.com/molecular-revolution-entering-gi-diagnostic-testing.php. Accessed on 02/08/16.

Couturier, M. (2014). Molecular Diagnosis of Gastroenteritis/Acute Diarrhea. ARUP [On-line information]. Available online at http://arup.utah.edu/media/gastro/Gi%20molecular%20IDSA%20Couturier.pdf. Accessed on 02/08/16.

(2016 January Updated). Diarrhea. ARUP Consult [On-line information]. Available online at https://live.arupconsult.com/node/1961/?tab=tab_item-3. Accessed on 02/08/16.

(© 1995-2016). Gastrointestinal Pathogen Panel, PCR, Feces. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/63169. Accessed on 02/08/16.

Halligan, E. et al (2014 January 10). Multiplex molecular testing for management of infectious gastroenteritis in a hospital setting: a comparative diagnostic and clinical utility study. Clin Microbiol Infect 2014; 20: O460–O467. [On-line information]. Available online at http://www.clinicalmicrobiologyandinfection.com/article/S1198-743X%2814%2960345-1/pdf. Accessed on 02/08/16.

Wessels, E. et al (2014). Added value of multiplex Luminex Gastrointestinal Pathogen Panel (xTAG® GPP) testing in the diagnosis of infectious gastroenteritis. Clin Microbiol Infect 2014; 20: O182–O187. [On-line information]. Available online at http://www.clinicalmicrobiologyandinfection.com/article/S1198-743X%2814%2960851-X/pdf. Accessed on 02/08/16.

(© 2016). Gastrointestinal Pathogen Panel (GPP) PCR utilizing Luminex® xTAG® Viracor –IBT Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.viracor.com/Test-Catalog/Detail/Gastrointestinal-Pathogen-Panel-GPP-PCR-utilizing-Luminexreg-xTAGreg. Accessed on 02/08/16.

Rolek, K. et al (2014 December 3). Gastrointestinal Pathogen Panel Guidance. Nebraska Medicine [On-line information]. Available online at http://www.nebraskamed.com/app_files/pdf/careers/education-programs/asp/gi-panel-guidance-12-3-14.pdf. Accessed on 02/08/16.

Connor, B. (2016). Travelers’ Diarrhea. Centers for Disease Control and Prevention, Travelers’ Health. [On-line information]. Available online at http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2016/the-pre-travel-consultation/travelers-diarrhea. Accessed on 02/16/16.

(2015 December 17 Updated). Global Diarrhea Burden. Centers for Disease Control and Prevention. [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/healthywater/global/diarrhea-burden.html. Accessed on 02/16/16.

(2013 July 26 Updated). Norovirus Overview. Centers for Disease Control and Prevention. [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/norovirus/about/overview.html. Accessed on 02/17/16.

(2015 July 21 Updated). Parasites – Giardia Illness and Symptoms. Centers for Disease Control and Prevention. [On-line information]. Available online at http://www.cdc.gov/parasites/giardia/illness.html. Accessed on 02/17/16.

Tille, P. (© 2014). Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology, 13th Edition: Mosby Elsevier Press, St. Louis, MO. Pp 945-960.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top