دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش گاسترین (Gastrin)

گاسترین(Gastrin) یک هورمون پپتیدی است که در درجه اول مسئول افزایش رشد مخاط معده، تحرک معده و ترشح اسید هیدروکلریک (HCl) به درون معده است. گاسترین(Gastrin) توسط سلول های G آنتروم معده و دوازدهه تولید می شود. آزمایش گاسترین سطح هورمون گاسترین را در خون اندازه گیری می کند. هنگامی که غذا وارد معده می شود، سلول های G باعث آزاد شدن گاسترین در خون می شوند.

چرا آزمایش گاسترین(Gastrin) درخواست می شود؟

 • برای تعیین اینکه آیا گاسترین بیش از حد تولید می کنید یا خیر(هایپر اسیدیته).
 • برای کمک به تشخیص سندرم زولینگر-الیسون و تومورهای تولید کننده گاسترین (گاسترینوم) یا هیپرپلازی سلول G.
 •  برای مانیتور عود گاسترینوم و پایش درمان

چه زمانی آزمایش گاسترین(Gastrin) بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که زخم معده و/یا اسهال و درد شکمی دارید که پزشک مشکوک است که ناشی از گاسترین زیاد باشد.
 • به طور دوره ای برای پایش عود گاسترینوم

نمونه مورد نیاز برای آزمایش گاسترین(Gastrin):

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش گاسترین(Gastrin)

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-گاسترین(Gastrin)شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-گاسترین(Gastrin)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش گاسترین(Gastrin)

ایمونومتری کمی‌ لومینسانس

شرح روش

سنجش گاسترین(Gastrin) یک روش ایمونومتری کمی‌لومینسانس با دارای برچسب آنزیمی است که بر اساس یک آنتی‌بادی جذب مونوکلونال موشی نشاندار شده با لیگاند خاص برای گاسترین و جداسازی توسط فاز جامد پوشش‌ داده‌ شده با آنتی لیگاند است. نمونه بیمار همراه با آنتی بادی مونوکلونال آنتی گاسترین نشاندار شده با لیگاند، آنتی بادی آنتی گاسترین پلی کلونال خرگوش کونژوگه با آلکالین فسفاتاز، و آنتی بادی آنتی گاسترین مونوکلونال آلکالین فسفاتاز کونژوگه به ​​طور همزمان در حضور لوله در یک واکنش ضد لیگاند بی حرکت انکوبه می شوند.

در طول 60 دقیقه انکوباسیون، مولکول‌های گاسترین در نمونه کمپلکس‌های ساندویچی آنتی‌بادی را تشکیل می‌دهند که به نوبه خود به آنتی لیگاند در فاز جامد متصل می‌شوند. سپس کونژوگه بدون اتصال با یک شستشوی گریز از مرکز حذف می شود، پس از آن بستر لومینوژنیک اضافه می شود و لوله واکنش به مدت 5 دقیقه دیگر انکوبه می شود. سوبسترای نورتابی شیمیایی، یک استر فسفات آدامانتیل دیوکستان، تحت هیدرولیز در حضور آلکالن فسفاتاز قرار می گیرد تا یک واسطه ناپایدار تولید کند. تولید مداوم واسطه منجر به انتشار پایدار نور می شود. کمپلکس متصل شده و بنابراین، خروجی فوتون، همانطور که توسط لومینومتر اندازه‌گیری می‌شود، متناسب با غلظت گاسترین در نمونه است.

اساس-روش- ایمونومتری-کمی‌-لومینسانس 

اساس روش ایمونومتری کمی‌ لومینسانس

آمادگی قبل از انجام آزمایش گاسترین(Gastrin):

 • شما باید 12 ساعت ناشتا باشید، از جمله پرهیز از قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین، و 24 ساعت قبل از آزمایش از الکل خودداری کنید.
 • همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد تا چند روز قبل از آزمایش از مصرف برخی داروهای معده خودداری کنید. داروهایی که می توانند سطح گاسترین را افزایش دهند عبارتند از آنتی اسیدها، عوامل مسدودکننده H2 (مانند سایمتیدین)، و مهارکننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول).
 •  به مدت 12 ساعت قبل از جمع آوری نمونه، مولتی ویتامین یا مکمل های غذایی حاوی بیوتین (ویتامین B7) که معمولا در مکمل ها و مولتی ویتامین های مو، پوست و ناخن یافت می شود، مصرف نکنید.
 • کمترین مقادیر بین ساعت 3:00 صبح است. تا ساعت 7:00 صبح

چه چیزی در آزمایش گاسترین(Gastrin) مورد بررسی قرار می گیرد؟

گاسترین(Gastrin) یک هورمون پپتیدی است که توسط سلول های G مخاطی آنتروم معده تولید می شود. این ماده به صورت پیش پروگاسترین(101 اسید آمینه) سنتز می‌شود، به پروگاسترین تبدیل می‌شود، که تحت چندین تغییر پس از ترجمه، به‌ویژه سولفاته‌ سازی قرار می‌گیرد، و در نهایت به گاسترین بالغ، با 34 اسید آمینه پردازش می‌شود. گاسترین 34 اسید آمینه ای، ممکن است به 17 اسید آمینه کوتاهتر یعنی گاسترین 17 شکافته شود.

ساختار-گاسترین

ساختار گاسترین

هر کدام ممکن است به عنوان یک ایزوفرم آمید دار یا غیر آمید شده C ترمینال ترشح شوند. تعدادی از قطعات اضافی و کوچکتر گاسترین، و همچنین مولکول های گاسترین با تغییرات غیر معمول پس از ترجمه (مثلاً سولفاته نبودن)، نیز ممکن است در مقادیر کم ترشح شوند. نیمه عمر گاسترین کوتاه است، 5 دقیقه برای آمید گاسترین-17 و 20 تا 25 دقیقه برای آمید گاسترین-34. حذف گاسترین از طریق برش پپتیداز و دفع کلیوی انجام می شود.

گاسترین(Gastrin) 17 اسید آمینه ای I (شکل غیر سولفاته) و گاسترین(Gastrin)  17 اسید آمینه ای II (سولفاته) به نظر می رسد که برابر هستند. اثرات بیولوژیکی آنها عمدتاً با ایزوفرم های آمید شده مرتبط است و شامل ارتقای تکثیر سلول های اپیتلیال معده و تمایز به سلول های ترشح کننده اسید، تحریک مستقیم ترشح اسید و تحریک غیرمستقیم تولید اسید از طریق انتشار هیستامین است. علاوه بر این، گاسترین تحرک معده، ترشح صفرا ازکبد، ترشح -HCO3 و آنزیم های پانکراس، ترشح پپسین و فاکتور داخلی را تحریک می کند.

اکثر ایزوفرم های گاسترین(Gastrin) با تغییرات غیر معمول پس از ترجمه و بیشتر قطعات کوچک گاسترین، کاهش یا عدم وجود زیست فعالی را نشان می دهند. این سنجش عمدتاً گاسترین 17 اسید آمینه ای را اندازه گیری می کند. پیش سازهای بزرگتر و قطعات کوچکتر واکنش متقاطع کمی دارند یا هیچ واکنشی در سنجش ندارند.

گاسترین(Gastrin) توسط «سلول‌های G» در بخشی از معده به نام آنتروم تولید می‌شود. تولید اسید را در بدن معده در طول فرآیند گوارش تنظیم می کند. این آزمایش میزان گاسترین(Gastrin) را در خون اندازه گیری می کند تا به ارزیابی فردی با زخم معده مکرر و/یا سایر علائم جدی شکمی کمک کند.

منابع-تولید-گاسترین

منابع تولید گاسترین

هنگامی که غذا خورده می شود، آنتروم معده متسع می شود و وجود غذا باعث تحریک ترشح گاسترین(Gastrin) می شود. گاسترین به نوبه خود سلول های جداری را برای تولید اسید معده تحریک می کند. pH داخل مجرای معده عامل اصلی تنظیم کننده تولید و ترشح گاسترین است. افزایش سطح pH معده منجر به افزایش سطح گاسترین سرم می شود، در حالی که کاهش سطح pH با افزایش تولید سوماتوستاتین در سلول های D معده مرتبط است. سوماتواستاتین به نوبه خود سنتز و ترشح گاسترین را کاهش می دهد. ترشح گاسترین در pH حدود 2 تا 5، 80 درصد کاهش می یابد، و در pH=1 مهار می شود.

محرک های ترشح گاسترین(Gastrin) عبارتند از:

 • غذای نیمه هضم شده
 • الکل و کافئین
 • هیپوگلیسمی ناشی از انسولین
 • بوی غذا، بلعیدن و جویدن
 • کلسیم
 • اسیدهای آمینه مانند گلیسین، تریپتوفان و فنیل آلانین
 • تومورهای جزایر پانکراس (سلول های غیر β) مقادیر زیادی گاسترین تولید می کنند
 • مقادیر گاسترین از یک ریتم شبانه روزی پیروی می کند و از نظر فیزیولوژیکی در وعده های غذایی در نوسان است.
تولید-و-ترشح-گاسترین

تولید و ترشح گاسترین

شرایط نادری مانند هیپرپلازی سلول های G و گاسترینوم، از جمله سندرم زولینگر-الیسون (ZE) می تواند باعث تولید بیش از حد گاسترین و اسید معده شود. این می تواند منجر به زخم معده تهاجمی شود که درمان آن دشوار است.

گاسترینوم ها تومورهای تولید کننده گاسترین هستند. سندرم ZE وضعیتی است که به دلیل وجود یک یا چند گاسترینوم ایجاد می شود و با سطوح بالای گاسترین، افزایش شدید تولید اسید معده و زخم معده مشخص می شود. گاسترینوم ها معمولا در لوزالمعده ایجاد می شوند، حتی با اینکه سلول های غدد درون ریز پانکراس به طور معمول گاسترین نمی سازند. بیش از نیمی از آنها بدخیم هستند و باعث سرطان می شوند که می تواند به سایر قسمت های بدن مانند کبد گسترش یابد.

سطح گاسترین(Gastrin) به طور پاتولوژیک در گاسترینوما افزایش می یابد، نوعی تومور عصبی غدد درون ریز که می تواند در پانکراس (20 تا 40 درصد) یا در دوازدهه (50 تا 70 درصد) رخ دهد. سه گانه تومور سلول جزایر غیر بتا پانکراس (گاسترینوما)، هیپرگاسترینمی و بیماری زخم شدید به عنوان سندرم زولینگر-الیسون شناخته می شود.

گاسترینومابیش از 50 درصد گاسترینوم ها بدخیم هستند و می توانند به غدد لنفاوی منطقه ای و کبد متاستاز دهند. حدود 25 درصد گاسترینوم ها به عنوان بخشی از سندرم نئوپلازی غدد درون ریز متعدد نوع 1 (MEN 1) رخ می دهد و با هیپرپاراتیروئیدیسم و ​​آدنوم هیپوفیز همراه است. مشاهده شده است که این تومورهای مرتبط با MEN 1 در سنین پایین‌تری نسبت به تومورهای پراکنده ایجاد می‌شوند و اغلب سیر خوش‌خیم‌تری دارند.

اندازه گیری گاسترین(Gastrin) سرم پایه و تحریک شده با سکرتین بهترین تست های آزمایشگاهی برای گاسترینوما هستند.

عوامل مداخله گر در آزمایش گاسترین(Gastrin)

 • جراحی زخم پپتیک یک محیط قلیایی پایدار ایجاد می کند که قوی ترین محرک برای گاسترین است.
 • مصرف مواد غذایی با پروتئین بالا می تواند منجر به افزایش گاسترین سرم دو تا دو برابر سطح طبیعی شود.
 • بیماران دیابتی که انسولین مصرف می کنند ممکن است در پاسخ به هیپوگلیسمی سطوح به طور کاذب افزایش یافته باشند.
 • داروهایی که ممکن است گاسترین سرم را افزایش دهند عبارتند از آنتی اسیدها و عوامل مسدودکننده H2 (به عنوان مثال، اسموپرازول، لانسوپرازول، امپرازول، پانتوپرازول، رابپرازول). این داروها یک محیط قلیایی ایجاد می کنند که قوی ترین محرک برای گاسترین است.
 • کلسیم یا انسولین می تواند با عمل به عنوان یک محرک گاسترین، سطح گاسترین را افزایش دهد. سایر داروهایی که ممکن است سطح گاسترین را افزایش دهند عبارتند از کاتکول آمین ها و کافئین.
 • داروهایی که ممکن است سطوح را کاهش دهند عبارتند از آنتی کولینرژیک ها و ضد افسردگی های سه حلقه ای.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

اهمیت بالینی آزمایش گاسترین(Gastrin)

افزایش سطح سرم:

 • سندرم زولینگر-الیسون (ZE): سندرم با تومور تولید کننده گاسترین سلول جزایر پانکراس همراه است.
 • هیپرپلازی سلول های G: سلول های G در آنتروم معده هیپرپلاستیک هستند و مقادیر بیشتری گاسترین تولید می کنند.
 • کم خونی پرنشیوز
 • گاستریت آتروفیک: یک محیط قلیایی کلریدریک در این بیماری ها وجود دارد. که یک محرک قوی برای ترشح گاسترین است.
 • کارسینوم معده: سرطان معده معمولاً در یک محیط قلیایی آکلروهیدریک وجود دارد. که یک محرک قوی برای ترشح گاسترین است.
 • نارسایی مزمن کلیه: گاسترین توسط کلیه متابولیزه می شود. بدون عملکرد کافی کلیه، سطح گاسترین افزایش می یابد.
 • انسداد پیلور یا انسداد خروجی معده: معده بیش از حد متسع می شود. اتساع معده یک محرک قوی برای تولید گاسترین است.
 • جراحی معده آنتروم آتر باقی مانده: بافت آنترال به اشتباه بر روی استامپ دوازدهه گذاشته می شود. یک محرک قوی برای ترشح گاسترین است.

کاهش سطح سرم:

 • کم کاری تیروئید
  آنترکتومی با واگوتومی

محدوده مرجع آزمایش گاسترین(Gastrin):

 • Adult = <25 to 100 pg/mL  (<12 to 48 pmol/L)
 • Children = 10 to 125 pg/mL  (5 to 60 pmol/L)
 • Postprandial = 95 to 140 pg/mL  (46 to 67 pmol/L)

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سطوح سرمی گاسترین ناشتا بین بزرگسالان و کودکان متفاوت است وجود ندارد. اگرچه اجرای 8 ساعت ناشتایی در کودکان کوچک دشوار یا غیرممکن است، سطوح سرمی گاسترین پس از دوره های کوتاهتر ناشتایی (3 تا 8 ساعت) ممکن است 50 تا 60 درصد بیشتر از مقدار 8 ساعت ناشتایی باشد.

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش گاسترین(Gastrin) استفاده می شود؟

آزمایش گاسترین(Gastrin) در درجه اول برای کمک به تشخیص تولید بیش از حد گاسترین و اسید معده استفاده می شود. برای کمک به تشخیص تومورهای تولید کننده گاسترین به نام گاسترینوما، سندرم زولینگر-الیسون (ZE) و هیپرپلازی سلول های G استفاده می شود. سلول های G سلول های تخصصی در معده هستند که گاسترین تولید می کنند که به نوبه خود باعث افزایش تولید اسید معده می شود.

همچنین ممکن است از تست گاسترین(Gastrin) برای پایش عود پس از برداشتن گاسترینوما با جراحی استفاده شود.

بنابراین، اگر نتیجه آزمایش اولیه گاسترین به طور متوسط ​​​​اما به طور قابل توجهی افزایش نیافته باشد و پزشک مشکوک باشد که علائم یک فرد به دلیل گاسترینوم است، ممکن است از آزمایش تحریک گاسترین برای ارائه اطلاعات اضافی استفاده شود. این روش شامل جمع‌آوری نمونه اولیه گاسترین، دادن یک ماده شیمیایی (معمولاً هورمون سکرتین) برای تحریک تولید گاسترین به بیمار و سپس جمع‌آوری نمونه‌های خون اضافی در فواصل زمانی معین برای آزمایش گاسترین است. سایر علل (خوش خیم) افزایش گاسترین پس از تجویز سکرتین افزایشی نشان نمی دهند.

گاهی اوقات ممکن است برای کمک به تشخیص سندرم ZE، اندازه گیری سطح pH اسید معده همراه با آزمایش گاسترین یا به دنبال آن انجام شود.

چه زمانی آزمایش گاسترین(Gastrin) درخواست می شود؟

آزمایش گاسترین(Gastrin) ممکن است زمانی درخواست شود که فردی اسهال، درد شکم و/یا زخم معده مکرر داشته باشد که به درمان پاسخ نمی‌دهد و پزشک مشکوک است که به دلیل تولید بیش از حد گاسترین باشد. زمانی که سطح گاسترین به طور متوسط ​​افزایش یافته باشد و پزشک مشکوک به گاسترینوما باشد، ممکن است آزمایش تحریک گاسترین درخواست شود.

هنگامی که یک تومور تولید کننده گاسترین برداشته شد، ممکن است آزمایش گاسترین به صورت دوره ای به عنوان آزمایش غربالگری برای مانیتور عود درخواست شود.

نتیجه آزمایش گاسترین(Gastrin) چه چیزی را نشان می دهد؟

سطوح پایین یا طبیعی گاسترین خون معمولاً نگران کننده نیست.

افزایش متوسط ​​سطح ممکن است با شرایط مختلفی مانند سندرم ZE، هیپرپلازی سلول‌های G، گاستریت آتروفیک مزمن (بیماری ناشی از التهاب طولانی‌مدت پوشش معده که منجر به از بین رفتن سلول‌های تولیدکننده اسید می‌شود) کم خونی پرنشیوز، انسداد پیلور (انسداد در محل اتصال معده و دوازدهه) و نارسایی مزمن کلیه مشاهده شود.

افزایش شدید سطح گاسترین در افراد علامت دار که به طور قابل توجهی در طول آزمایش تحریک گاسترین افزایش می یابد، نشان دهنده احتمال ابتلا به سندرم ZE و یک یا چند گاسترینوم است. آزمایش‌های تصویربرداری ممکن است به‌عنوان پیگیری غلظت‌های بالای گاسترین برای تعیین محل گاسترینوم (ها) درخواست شود. مقدار گاسترین تولید شده به اندازه تومور یا تعداد تومورها ارتباطی ندارد. حتی تومورهای کوچک می توانند مقادیر زیادی گاسترین تولید کنند.

سطوح گاسترین که در ابتدا پس از برداشتن گاسترینوم با جراحی پایین بود و سپس افزایش یافت، ممکن است نشانه عود تومور باشد. غلظت هایی که پس از درمان کاهش نمی یابند ممکن است نشان دهنده این باشد که درمان به طور کامل مؤثر نبوده است.قادیر زیادی گاسترین تولید کنند.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

گاسترینوما می تواند هر کسی را مبتلا کند، اما افرادی که دارای یک بیماری ارثی به نام MEN 1 (نئوپلازی غدد درون ریز متعدد، نوع 1) هستند، در معرض خطر بیشتری هستند. این افراد دارای تغییرات ژنتیکی هستند که خطر ایجاد تومور در لوزالمعده یا یکی دیگر از غدد درون ریز را در طول زندگی آنها افزایش می دهد.

توجه به این نکته ضروری است که بیشتر زخم های معده به دلیل گاسترینوما نیستند. آنها معمولاً با عفونت هلیکوباکتر پیلوری و گاهی اوقات با استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن همراه هستند.

سطح گاسترین(Gastrin) معمولا با افزایش سن و با استفاده طولانی مدت از داروهایی مانند آنتی اسیدها و مهارکننده های پمپ پروتون که تولید اسید معده را خنثی یا مهار می کنند افزایش می یابد. همچنین معمولاً در افرادی که روزه نمی‌گیرند افزایش می‌یابد. افزایش غلظت گاسترین با افزایش سن ممکن است نشان دهنده کاهش عمومی در توانایی تولید اسید معده باشد.

سطح گاسترین(Gastrin) خون از یک ریتم شبانه روزی پیروی می کند. این بدان معنی است که آنها بین ساعت 3 تا 7 صبح به پایین ترین سطح خود خواهند رسید. غلظت در طول روز بیشتر خواهد بود و در پاسخ به وعده های غذایی در نوسان خواهد بود.

سندرم زولینگر-الیسون چیست؟

سندرم زولینگر-الیسون (ZE) یک بیماری نادر دستگاه گوارش است. این بیماری با زخم معده عود کننده شدید در معده، دوازدهه و/یا قسمت فوقانی روده کوچک مشخص می شود. این زخم ها به دلیل افزایش شدید اسید معده به دلیل سطوح بالای گاسترین، هورمونی که تولید اسید معده را تحریک می کند، ایجاد می شود. در ZE، سطوح بالای گاسترین به دلیل تومورهای تولید کننده گاسترین به نام گاسترینوما ایجاد می شود که معمولاً در دوازدهه تشکیل می شوند اما در پانکراس و به ندرت در سایر قسمت های بدن یافت می شوند.

سندرم-زولینگر-الیسون-(ZE)

سندرم زولینگر الیسون (ZE)

بیش از نیمی از آنها بدخیم هستند و می توانند به سایر قسمت های بدن مانند کبد متاستاز بدهند. تومورها باید با جراحی برداشته شوند و گاهی اوقات برداشتن کامل معده برای کنترل تولید اسید ضروری است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، به بخش محتوای مرتبط مراجعه کنید.

چه مدت طول می کشد تا نتایج آزمایش گاسترین(Gastrin) آماده شود؟

تست گاسترین(Gastrin) با استفاده از تجهیزات تخصصی در آزمایشگاه انجام می شود و هر آزمایشگاهی تست گاسترین را ارائه نمی دهد. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد نمونه شما به آزمایشگاه مرجع ارسال شود و نتایج ممکن است چند روز طول بکشد.

آیا می توان فقط برای رفع درد معده و اسید معده اضافی از داروهای معده استفاده کرد؟

داروهای معده مانند مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است به عنوان بخشی از درمان شما تجویز شود، اما تشخیص بیماری زمینه ای شما مهم است. اگرچه گاسترینوما نادر است، اما بیش از نیمی از آنها سرطانی هستند و می توانند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کنند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

U.S. National Library of Medicine. (24 July 2015 updated.) Gastrin Blood Test. Available online at https://medlineplus.gov/ency/article/003697.htm. Accessed March 2017.

Mayo Medical Laboratories. Gastrin, Serum. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/8512. Accessed March 2017.

Devkota BP. (17 January 2014 updated.) Gastrin. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2089092-overview#a4. Accessed March 2017.

Healthwise Staff. (9 September 2014 updated.) Gastrin. Available online at http://www.webmd.com/digestive-disorders/gastrin#1. Accessed March 2017.

Pagana, Kathleen D., Pagana, Timothy J., and Pagana, Theresa N. (© 2015). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference. 12th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 456-457.

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 471-472.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry, AACC Press, Washington, DC. Pp 301, 303.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition.  Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pp 432-435.

Hurd, R. (2007 October 24). Gastrin. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003697.htm. Accessed on 10/11/08.

Stone, C. (2008 February 20, Updated). Zollinger-Ellison syndrome. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000325.htm. Accessed on 10/11/08.

Livstone, E. (2007 December, Revised). Pancreatic Endocrine Tumors. Merck Manual Home Edition [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmhe/sec09/ch131/ch131l.html#sec09-ch131-ch131l-950. Accessed on 10/11/08.

(2008 April). Your Digestive System and How it Works. National Digestive Diseases Information Clearinghouse [On-line information]. Available online at http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/yrdd/. Accessed on 10/11/08.

Meikle, A. W. (2008 July, Updated). Zollinger-Ellison Syndrome – Gastrinoma. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/OncologicDz/NeuroendocrineTumors/Gastrinoma.html#. Accessed on 10/18/08.

Bonheur, J. and Nachimuthu, S. (2006 June 27). Gastrinoma. EMedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/med/TOPIC2678.HTM. Accessed on 10/11/08.

Dugdale, D. (Updated 2011 August 5). Gastrin – blood test. MedlinePlus Medical Encyclopedia. [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003697.htm. Accessed October 2012.

(© 1995-2012). Gastrin, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/8512. Accessed October 2012.

(Revised 2012 January 13). How is pancreatic cancer diagnosed? American Cancer Society [On-line information]. Available online at http://www.cancer.org/Cancer/PancreaticCancer/DetailedGuide/pancreatic-cancer-diagnosis. Accessed October 2012.

Bishnu D. (Updated 2012 April 10). Gastrin. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2089092-overview. Accessed October 2012.

(Modified 2012 February 6). General Information About Pancreatic Neuroendocrine Tumors (Islet Cell Tumors). National Cancer Institute [On-line information]. Available online at http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/treatment/isletcell/patient/. Accessed October 2012.

Bonheur, J. and Nachimuthu, S. (Updated 2012 January 25). Gastrinoma. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/184332-overview. Accessed October 2012.

(Updated 2012 May 10). Zollinger-Ellison Syndrome. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases [On-line information]. Available online at http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/zollinger/. Accessed October 2012.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 478-479.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top