آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) | Fetal Fibronectin

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) | Fetal Fibronectin

آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) پروتئینی است که اعتقاد بر این است که به چسباندن کیسه آمنیوتیک به پوشش داخلی رحم کمک می کند. کیسه آمنیوتیک غشای پر از مایع است که از جنین در رحم محافظت می کند. اگر این ارتباط مختل شود، فیبرونکتین جنین می تواند در ترشحات نزدیک دهانه رحم شما آزاد شود.

چرا آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) درخواست می شود؟

 • برای کمک به ارزیابی خطر زایمان زودرس زن باردار

چه زمانی آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) بایستی انجام شود؟

زمانی که در هفته ۲۲ تا ۳۵ بارداری هستید و علائم زایمان زودرس را دارید.

گاهی اوقات اگر در معرض خطر بالایی هستید، مثلاً اگر قبلاً زایمان زودرس داشته اید یا دهانه رحم کوتاهی دارید.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN):

 • ظرف/لوله: ظرف مخصوص جمع آوری مایع دهانه رحم یا واژن از قسمت خلفی واژن
 • نوع نمونه: سواب سرویکوواژینال داکرون
 • علل رد نمونه: نمونه در دمای اتاق بیش از 8 ساعت نگهداری شود.
لوله مورد نیاز برای آزمایش فیبرونکتین جنینی

لوله مورد نیاز برای آزمایش فیبرونکتین جنینی

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-آزمایش-فیبرونکتین-جنینی-(fFN)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام:

ایمونواسی

آمادگی قبل از انجام آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN):

هر چیزی که از نظر فیزیکی دهانه رحم را تحت تاثیر قرار دهد ، پتانسیل افزایش سطح فیبرونکتین جنینی (fFN) را دارد. بنابراین، پزشک شما باید نمونه را قبل از معاینه لگن یا سونوگرافی واژینال جمع آوری کند. مایع منی ممکن است حاوی مقدار کافی فیبرونکتین جنینی (fFN) برای ایجاد یک نتیجه آزمایش مثبت باشد، بنابراین باید در عرض 24 ساعت قبل از جمع آوری نمونه از رابطه جنسی اجتناب شود. حداقل یک روز قبل از آزمایش از روان کننده ها، لوسیون ها، صابون ها و دوش ها خودداری کنید.

نباید برای زنان علامت دار با یک یا چند مورد زیر استفاده شود: اتساع پیشرفته دهانه رحم (بیش از 3 سانتی متر)، پارگی غشای آمنیوتیک، سرکلاژ دهانه رحم، خونریزی متوسط یا شدید واژن، حاملگی چند قلو (مثلاً دوقلو)

نمونه در طی معاینه اسپکولوم استریل با یک سواب از فونیکس خلفی واژن یا ناحیه خارجی دهانه رحم به مدت 10 ثانیه جمع آوری می شود.

Fetal Fibronectinچه چیزی در آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) مورد بررسی قرار می گیرد؟

فیبرونکتین جنینی (fFN) پروتئینی است که در مرز بین کیسه آمنیوتیک (که جنین را احاطه کرده است) و پوشش داخلی رحم مادر (دسیدوآ)، توسط غشای جنینی که در محل اتصال کوریودیدوال مایع آمنیوتیک تولید می شود. فیبرونکتین جنینی (fFN) توسط غشای جنینی که در محل اتصال کوریودیدوال مایع آمنیوتیک یافت می شود تولید می شود.

فیبرونکتین جنین تا حد زیادی به این محل اتصال محدود می شود و تصور می شود به “چسباندن” یا حفظ یکپارچگی مرز بین کیسه آمنیوتیک و پوشش رحم کمک می کند. آزمایش فیبرونکتین جنین فیبرونکتین جنینی (fFN) را در مایع واژن تشخیص می دهد تا به پیش بینی خطر کوتاه مدت زایمان زودرس کمک کند.

فیبرونکتین جنینی (fFN)

فیبرونکتین جنینی (fFN)

طبق گفته کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG)، یک بارداری طبیعی حدود 40 هفته است و یک زن بین 37 تا 42 هفته زایمان می کند. زایمان زودرس به زایمانی گفته می شود که بین هفته 20 تا 37 بارداری اتفاق می افتد.

زایمان زودرس

زایمان زودرس

فیبرونکتین جنینی (fFN) در مایعات واژن در اوایل بارداری به دلیل رشد طبیعی و استقرار بافت‌ها در محل اتصال کیسه آمنیوتیک و رحم یافت می‌شود و با تکمیل این مرحله، سطح آن کاهش می‌یابد. فیبرونکتین جنینی (fFN) همچنین پس از 36 هفته در مایعات واژن یافت می شود که اغلب در مایعات واژن آزاد می شود و بدن برای زایمان آماده می شود.

با این حال، فیبرونکتین جنینی (fFN) نباید بین هفته های 22 تا 35 بارداری قابل تشخیص باشد. سطوح بالا در این دوره نشان دهنده اختلال در محل اتصال بین کیسه آمنیوتیک و پوشش داخلی رحم است. افزایش فیبرونکتین جنینی (fFN) در مایعات واژن در این هفته های بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس و زایمان همراه است. بسیاری از زنان باردار علائمی را تجربه می کنند که نشان دهنده زایمان زودرس است. اینها ممکن است شامل انقباضات رحمی، تغییر در ترشحات واژن، کمردرد، ناراحتی شکمی، فشار لگن، گرفتگی و گشاد شدن دهانه رحم باشد. با این حال، همه زنان علامت دار واقعاً زایمان زودرس نخواهند داشت.

کوتاهی دهانه رحم

کوتاهی دهانه رحم یکی از دلایل زایمان زودرس

در حالی که زایمان های زودرس می تواند پایان های موفقیت آمیزی داشته باشد،زمانی که نوزاد زودتر از موعد رحم را ترک می کند، عوارض جدی ممکن است رخ دهد.. نوزادان نارس اغلب در تنفس و تغذیه مشکل دارند. ریه ها و سایر اندام های آنها نابالغ هستند و عملکرد طبیعی ندارند و فشار وارده به آنها می تواند باعث مشکلات سلامتی مداوم شود. هر چه نوزاد نارس بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض بیشتر است.

اگر یک پزشک فکر می کند که یک زن ممکن است زودتر زایمان کند، درمان هایی را برای به تاخیر انداختن زایمان در نظر می گیرد. با این حال، این درمان ها می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشند، بنابراین دانستن اینکه آیا احتمال زایمان زودرس یک زن وجود دارد یا خیر، به تصمیم گیری در مورد بهترین اقدام کمک می کند. تست فیبرونکتین جنینی (fFN) یک ابزار نسبتاً غیر تهاجمی است که می‌تواند به تمایز بین آن دسته از زنانی که احتمالاً در مدت کوتاهی زایمان می‌کنند و زنانی که زایمان نمی‌کنند کمک کند.

آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) می تواند بستری شدن غیرضروری را کاهش دهد و از مداخله در زنان باردار علامت دار جلوگیری کند. تشخیص فیبرونکتین جنینی (fFN) همچنین می‌تواند به مدیریت بارداری در زنان بدون علامتی که عوامل خطرزا برای زایمان زودرس دارند، مانند زایمان زودرس قبلی یا دهانه رحم کوتاه، کمک کند.

اهمیت بالینی آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN): 

افزایش سطح:

خطر بالای زایمان زودرس:

فیبرونکتین جنین، جزء ماتریکس خارج سلولی غشای جنین، زمانی که برهمکنش بین غشاهای جنین و دیواره رحم ضعیف می شود، به داخل دهانه رحم نشت می کند.

محدوده مرجع آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) :

Negative (≤0.05 mcg/mL)

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) استفاده می شود؟

فیبرونکتین جنینی (fFN) برای آزمایش زنان بارداری که بین هفته 22 تا 35 بارداری هستند و علائم زایمان زودرس دارند استفاده می شود. این آزمایش به پیش بینی احتمال زایمان زودرس در 7 تا 14 روز آینده کمک می کند.

تست فیبرونکتین جنینی (fFN) فقط باید برای زنان باردار استفاده شود که:

 • غشاهای آمنیوتیک سالم داشته باشند
 • دهانه رحمی که بیش از 3 سانتی متر گشاد نشده باشد
 • فقط خونریزی خفیف واژینال داشته باشند
 • دهانه رحمی نداشته باشند که در دوران بارداری برای کمک به نگه داشتن نوزاد در رحم دوخته شده باشد، این روش (سرکلاژ دهانه رحم) زمانی استفاده می شود که دهانه رحم ضعیفی دارد.

تست fFN برای غربالگری زنان بدون علامت و کم خطر توصیه نمی شود.

چه زمانی آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) درخواست می شود؟

آزمایش fFN ممکن است زمانی درخواست شود که خانمی در هفته 22 تا 35 بارداری است و علائم و نشانه های زایمان زودرس را دارد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • انقباضات رحمی
 • تغییر در ترشحات واژن
 • کمر درد
 • ناراحتی شکمی
 • فشار لگن
 • گرفتگی
 • گشاد شدن دهانه رحم

اگر اولین فیبرونکتین جنینی (fFN) منفی باشد و علائم زایمان بیش از 7 تا 14 روز ادامه یابد، ممکن است آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) بعد از 2 هفته تکرار شود. بنابراین آزمایش ممکن است چندین بار تکرار شود زیرا هر نتیجه آزمایش برای 7 تا 14 روز بعد معتبر است.

گاهی اوقات ممکن است آزمایش زمانی انجام شود که یک زن باردار در معرض خطر بالای زایمان زودرس باشد، به عنوان مثال، اگر قبلاً زایمان زودرس داشته باشد یا دهانه رحم کوتاهی داشته باشد.

آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) برای زنان مبتلا به جداشدگی جفت (جداشدگی زودرس جفت)، پارگی زودرس غشاها، جفت سرراهی (جفت متصل به قسمت پایینی رحم) یا خونریزی متوسط ​​تا شدید واژن استفاده نمی شود.

مراحل-تکامل-جنین

مراحل تکامل جنین

نتیجه آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) چه چیزی را نشان می دهد؟

نتیجه مثبت فیبرونکتین جنینی (fFN) در پیش بینی اینکه آیا یک زن زایمان زودرس را تجربه می کند، خیلی خوب نیست. با این حال، یک نتیجه منفی فیبرونکتین جنینی (fFN) بسیار پیش بینی می کند که زایمان زودرس در 2 هفته آینده رخ نخواهد داد.

به عبارت دیگر، هنگامی که تست فیبرونکتین جنینی (fFN) بر روی زن بارداری که علائم و نشانه های زایمان زودرس را تجربه می کند، انجام می شود، نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که کمتر از 1 درصد احتمال دارد که او در 2 هفته آینده زایمان زودرس داشته باشد. یک متخصص همچنین از تست های دیگر و تخصص بالینی برای ارزیابی هر موقعیت فردی استفاده می کند.

از آنجایی که خطرات مرتبط با درمان یک زن برای زایمان زودرس (در انتظار زایمان زودرس) وجود دارد، یک فیبرونکتین جنینی (fFN)  منفی می تواند بستری شدن های غیرضروری و درمان های دارویی را کاهش دهد.

تست فیبرونکتین جنینی مثبت کمتر اختصاصی است. این با افزایش خطر زایمان زودرس و عوارض نوزادی همراه است، اما به پزشک معالج مادر باردار نمی‌گوید که آیا او زود زایمان خواهد کرد یا خیر. یک آزمایش مثبت نشان می دهد که نیاز به نظارت دقیق تر یک زن علامتدار است.

عوامل خطرزای زایمان زودرس چیست؟

تعدادی از عوامل خطر وجود دارد، اما به نظر می رسد بیشترین خطر برای زنانی باشد که:

 • قبلاً زایمان زودرس داشته اید
 • چند قلو باردار هستند
 • دهانه رحم کوتاه داشته باشید
 • مراقبت های دوران بارداری دیرهنگام یا بدون مراقبت
 • داشتن برخی بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا یا دیابت
 • داشتن مشکلات خاصی در رحم، دهانه رحم یا جفت
 • ابتلا به برخی عفونت ها در دوران بارداری
 • کمبود وزن یا اضافه وزن قبل از بارداری، یا افزایش وزن بسیار کم یا بیش از حد در دوران بارداری
 • سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی، یا استفاده از داروهای غیرقانونی
 • قربانی آزار یا سایر رویدادهای استرس زا باشید
 • داشتن چندین سقط جنین
 • به نظر می رسد سن مادر (کمتر از 18 یا بیش از 40 سال) و نژاد نیز از عوامل هستند، به طوری که زنان آفریقایی آمریکایی در معرض خطر قابل توجهی بالاتر از زنان قفقازی هستند.
عوامل خطرزای زایمان زودرس

عوامل خطرزای زایمان زودرس

از آنجایی که سطح فیبرونکتین جنینی (fFN) به طور معمول با نزدیک شدن به زایمان کامل افزایش می‌یابد و به دلیل اینکه نوزادی که در ترم کامل یا نزدیک به ترم متولد می‌شود کمتر دچار عوارض زودرس می‌شود، آزمایش آن در اواخر بارداری معمولاً توصیه نمی‌شود.

آیا می توان از زایمان زودرس جلوگیری کرد؟

به طور کلی، خیر، اما می توان اقدامات اضافی را برای به تاخیر انداختن زایمان تا زمانی که ممکن است انجام داد و به آماده سازی نوزاد برای تولد کمک کرد. از داروها (عوامل توکولیتیک) می توان برای مهار انقباضات رحمی استفاده کرد و هورمون پروژسترون می تواند به کاهش بروز زایمان زودرس در زنانی که سابقه زایمان زودرس دارند کمک کند.

کورتیکواستروئیدها را می توان برای کمک به بلوغ ریه های نوزاد و جلوگیری از سندرم دیسترس تنفسی نوزادان (RDS) به زن داد. علاوه بر این، ممکن است زن روی تخت گذاشته شود یا در بیمارستان بستری شود و ممکن است به بیمارستانی منتقل شود که تخصص و تجهیزات لازم برای رسیدگی به زایمان های نارس را دارد.

چه آزمایش های دیگری برای کمک به تعیین خطر زایمان زودرس استفاده می شود؟

آزمایش های دیگر شامل اندازه گیری طول دهانه رحم است که توسط سونوگرافی ترانس واژینال و آزمایش واژینوز باکتریایی تعیین می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

خونریزی واژینال می تواند در تست فیبرونکتین جنینی (fFN) اختلال ایجاد کند. اگر یک زن باردار خونریزی واژینال را تجربه کند، احتمالاً آزمایش انجام نخواهد شد.

چرا بعد از 35 هفته از آزمایش فیبرونکتین جنینی (fFN) استفاده نمی شود؟

از آنجایی که سطح فیبرونکتین جنینی (fFN) به طور معمول با نزدیک شدن به زایمان کامل افزایش می‌یابد و به دلیل اینکه نوزادی که در ترم کامل یا نزدیک به ترم متولد می‌شود کمتر دچار عوارض زودرس می‌شود، آزمایش آن در اواخر بارداری معمولاً توصیه نمی‌شود.

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Ross, M. (2017 September 7, Updated). Preterm Labor. Medscape Obstetrics & Gynecology. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/260998-overview. Accessed on 2/11/18.

(2016 November). Preterm (Premature) Labor and Birth. American College of Obstetricians and Gynecologists. Available online at https://www.acog.org/Patients/FAQs/Preterm-Premature-Labor-and-Birth. Accessed on 2/11/18.

Ruma, M. et. al. (2017 December). Current perspectives on the use of fetal fibronectin testing in preterm labor diagnosis and management. Am J Manag Care. 2017 Dec;23(19 Suppl):S356-S362. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29297658. Accessed on 2/11/18.

(© 1998-2018). Fetal fibronectin test. Mayo Clinic. Available online at https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/fetal-fibronectin/about/pac-20384676. Accessed on 2/11/18.

Burd, I. (2016 May 16, Updated). Preterm labor. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000486.htm. Accessed on 2/11/18.

Blackwell, S. et. al. (2017 October 3). Utilization of fetal fibronectin testing and pregnancy outcomes among women with symptoms of preterm labor. Clinicoecon Outcomes Res. 2017 Oct 3;9:585-594. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29042802. Accessed on 2/11/18.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Palkhivala, A.(2002 October 23). AAFP: Foetal Fibronectin Testing May Reduce Need for Transfer to Tertiary Care Centers. Doctor’s Guide Global Edition [On-line information]. Available online at http://www.pslgroup.com/dg/221052.htm.

A Diagnostic Test for Accessing the Risk of Preterm Delivery. fFN Professional Home Page, Adeza [On-line information from company]. PDF available for download at http://www.ffntest.com.

Fetal Fibronectin (fFN): A Test for Preterm Delivery. March of Dimes, Professionals and Researchers, Quick Reference and Fact Sheets [On-line information]. Available online at http://www.marchofdimes.com/professionals/681_1149.asp.

(2000 Spring). Cervical-Vaginal Fetal Fibronectin (fFN) Testing to Predict Preterm Labor & Delivery. University of Washington Dept of Laboratory Medicine Perspectives [Online community newsletter]. PDF available for download at http://depts.washington.edu/labweb/test/pers/perspr00.pdf.

High Risk Pregnancy, Preterm Labor. University of Utah Health Sciences Center [On-line information]. Available online at http://www.uuhsc.utah.edu/healthinfo/pediatric/hrpregnant/ptl.htm.

(2002 April 25, Updated). Fetal Fibronectin for the Prediction of Preterm Labor. Institute for Clinical Systems Improvement, Knowledge Resources Technology Assessment Report [On-line information]. Available online at http://www.icsi.org/knowledge/detail.asp?catID=107&itemID=281.

Goldenberg, R. (2002 November). High-Risk Pregnancy Series: An Expert’s View, The Management of Preterm labor [On-line information]. Available online through http://www.acog.org/.

(2002 July). FFN, A Test to Aid in the Assessment of Preterm Delivery Risk. Adeza Biomedical Fetal Fibronectin Enzyme Immunoassay and Rapid fFN for the Tli System [On-line information]. PDF available for download at http://www.ffntest.com.

Mark, P. et. Al. (2000 January). ICSI Medical Brief, Fetal Fibronectin for the Prediction of Preterm Labor. ICSI Technology Assessment Report, TA #47 [On-line report]. Available online at http://www.icsi.org/knowledge/detail.asp?catID=107&itemID=281.

Von Der Pool, B. (1998 May 15). Preterm Labor: Diagnosis and Treatment. AAFP American Family Physician [On-line Journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/980515ap/vonderp.html.

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 445-446.

Wyatt, S. and Rhoads, S. (2006 September 19). A Primer on Antenatal Testing for Neonatal Nurses: Part 1. Tests Used to Predict Preterm Labor. Medscape from Adv Neonatal Care. 2006;6(4):175-180 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/543521. Accessed on 2/28/07.

(© 2007). Fetal Fibronectin (fFN): A Test for Preterm Delivery. March of Dimes [On-line information]. Available online at http://www.marchofdimes.com/professionals/681_1149.asp. Accessed on 2/27/07.

(© 2007). What is Preterm Labor. The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) [On-line information]. Available online at http://www.acog.org/publications/patient_education/bp087.cfm. Accessed on 3/4/07.

FullTerm, The Fetal Fibronectin Test. ADEZA [On-line information]. Available online at http://www.ffntest.com/html/HCP_US_FullTerm.htm. Accessed on 3/3/07.

March of Dimes. Fetal Fibronectin (fFN), A Test for Premature Delivery. Available online at http://www.marchofdimes.com/professionals/14332_1149.asp. Accessed November 2009.

March of Dimes. About Prematurity, Complications in the Newborn. Available online at http://www.marchofdimes.com/prematurity/index_about_6306.asp. Accessed November 2009.

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Management of Preterm Labor. ACOG Practice Bulletin, number 43, May 2003 (reaffirmed 2008).

HologicTM. Facts About Fetal Fibronectin Testing.

HologicTM. Frequently Asked Questions: Preterm Birth and Fetal Fibronectic Testing.

Mayo Clinic. Fetal Fibronectic Test. How you prepare. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/fetal-fibronectin/MY00128/DSECTION=how-you-prepare. Accessed November 2009.

Mayo Clinic. Preterm labor: Take prevention seriously. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/preterm-labor/PR00118. Accessed November 2009.

Clinical Laboratory News. Fetal Fibronectin October 2008: Volume 34, Number 10. Available online at http://www.aacc.org/publications/cln/2008/october/Pages/series_1008.aspx.

Rigby, F. and de Souza, K. (Updated 2012 November 12). Fetal Fibronectin Tests. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2035269-overview. Accessed August 2013.

Artal, R. (Revised 2013 March). Risk Factors for Complications During Pregnancy. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online through http://www.merckmanuals.com. Accessed August 2013.

Grenache, D. (Updated 2012 November). Fetal Lung Maturity – Neonatal Respiratory Distress Syndrome. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/FLM.html?client_ID=LTD. Accessed August 2013.

(Reviewed 2012 October). Fetal fibronectin. March of Dimes [On-line information]. Available online at http://www.marchofdimes.com/pregnancy/fetal-fibronectin.aspx. Accessed August 2013.

Mayo Clinic staff (2012 February 23) High-risk pregnancy: Know what to expect. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/high-risk-pregnancy/MY01923/METHOD=print. Accessed August 2013.

(Reviewed 2013 June) Preterm labor. March of Dimes [On-line information]. Available online at http://www.marchofdimes.com/pregnancy/preterm-labor-and-birth.aspx. Accessed August 2013.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 452-453.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 488-489.

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  مهدی یزدانی 11 شهریور 1401 در 12:32 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. خیلی جالب بود تا الان راجع به این آزمایش نشنیده بودم. ممنون از شما

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 13 شهریور 1401 در 5:01 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام و عرض ادب
   خیلی ممنونم
   امیدوارم که اطلاعاتتون رو راجع به این تست افزایش داده باشه.

ثبت دیدگاه

Go to Top