روز جهانی مقابله با ناقص سازی (ختنه کردن) زنان

روز جهانی مقابله با ناقص سازی (ختنه کردن) زنان – 6 فوریه مصادف با 17 بهمن 

The International Day of Zero Tolerance for Female Genital Mutilation (FGM) – 6 February 

روز جهانی مقابله با ناقص سازی (ختنه کردن) زنان یک روز آگاهی سالانه تحت حمایت سازمان ملل است که در 6 فوریه مصادف با 17 بهمن به عنوان بخشی از تلاش های سازمان ملل برای ریشه کن کردن ختنه زنان برگزار می شود. اولین بار در سال 2003 معرفی شد.

یکی از باورهای حمایت از این روز اذعان می‌کند که فرهنگ در «تغییر دائمی» است و با توجه به اینکه نگرانی‌هایی که باعث ناقص سازی (ختنه کردن) زنان می‌شود بسیار پرخطر است، لغو چنین شیوه‌هایی باید سریع انجام شود. این جنبشی است برای حقوق زنان و بدن آنها و همچنین حفاظت از سلامت جسمانی آنها که می تواند در آینده به شدت تحت تأثیر قرار گیرد.

انواع-مختلف-ناقص-سازی-(ختنه-کردن)-زنان
انواع مختلف ناقص سازی (ختنه کردن) زنان

این تلاش ها به نفع اقدامات مبارزه با خشونت علیه زنان و دختران به طور کلی است. هر زن، هر کودک (یک جنبش جهانی)، گزارش می دهد که “اگرچه ختنه جنسی عمدتاً در 29 کشور آفریقا و خاورمیانه متمرکز است، اما ختنه جنسی یک مشکل جهانی است و در برخی از کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین و جمعیت مهاجر ساکن اروپای غربی، آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند نیز انجام می شود.

کشورهایی که ختنه کردن زنان در آنجا رایج است
کشورهایی که ختنه کردن زنان در آنجا رایج است

ناقص سازی (ختنه کردن) زنان که ریشه در نابرابری جنسیتی و عدم توازن قدرت بین مردان و زنان دارد، این نابرابری‌ها را با محدود کردن فرصت‌های زنان و دختران برای استفاده از حقوق خود و تحقق پتانسیل‌هایشان تداوم می‌بخشد. بحران‌های بشردوستانه از جمله COVID-19 که اکنون در سومین سال خود قرار دارد، مانع از تلاش‌ها برای جلوگیری از ختنه زنان شده است، به طوری که تخمین زده می‌شود دو میلیون دختر بیشتر در دهه آینده نسبت به قبل از زمان همه‌گیری در معرض این عمل قرار گیرند.

در حالی که پیشرفت‌هایی حاصل شده است – دختران در مقایسه با 30 سال قبل یک سوم کمتر احتمال دارد این عمل مضر را انجام دهند – این سرعت برای رسیدن به هدف جهانی صفر تا سال 2030 باید 10 برابر سریع‌تر باشد.

موضوع امسال تسریع سرمایه‌گذاری برای پایان دادن به ناقص سازی (ختنه کردن) زنان است – سرمایه‌گذاری در برنامه‌هایی برای ارائه خدمات و پاسخ به افراد آسیب‌دیده و در معرض خطر و توسعه و اجرای قوانین و تقویت ظرفیت‌های نهادی برای رسیدگی به ریشه‌کن کردن ختنه زنان. توانمندسازی دختران نیز با دسترسی به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و فرصت‌های درآمدی، می‌تواند از بین رفتن این عمل مضر بدون هیچ مزیت پزشکی یا سلامتی شناخته شده را تسریع بخشد.

تنها در ایالات متحده، گزارش‌های اخیر مبنی بر اینکه تعداد زنان و دختران جوانی که تحت تأثیر ناقص سازی (ختنه کردن) زنان قرار می‌گیرند، در مقایسه با گزارش‌های قبلی در سال 1990، سه برابر شده است. حدود 120 تا 140 میلیون زن در طول سال‌ها و در حال حاضر در معرض ختنه قرار گرفته‌اند. بر اساس داده های ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) سالانه حداقل 3 میلیون دختر در معرض خطر هستند. این تلاشی است برای آگاه کردن جهان از FGM و ترویج ریشه‌کنی آن.

سازمان بهداشت جهانی گفته است که «اگرچه این عمل بیش از هزار سال ادامه داشته است، شواهد برنامه‌ای نشان می‌دهد ناقص سازی (ختنه کردن) زنان (FGM/C) می‌تواند در یک نسل به پایان برسد».

در 6 فوریه 2003، استلا اوباسانجو، بانوی اول نیجریه و سخنگوی کمپین علیه ختنه زنان، در کنفرانسی که توسط کمیته بین آفریقایی رویه‌های سنتی سازماندهی شده بود، اعلامیه رسمی در مورد “تحمل صفر در قبال ختنه جنسی و تأثیر بر سلامت زنان و کودکان ” در آفریقا ارائه کرد. سپس کمیسیون فرعی حقوق بشر سازمان ملل این روز را به عنوان روز بین المللی آگاهی پذیرفت.

WHO یک سند راهنمای جدید را برای تقویت رفتار اخلاقی همه تحقیقات در مورد ختنه زنان راه اندازی کرده است: ملاحظات اخلاقی در تحقیق در مورد ختنه زنان.

روز جهانی مقابله با ناقص سازی(ختنه کردن) زنان

دکتر فرزاد باباخانیمشاهده نوشته ها

PHD ویروس‌شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

1 دیدگاه

  • ختنه برای هر دو جنس زیان آور است. در مردان هم با بریدن و از بین بردن پیش پوست همان عمل ناقص سازی جنسی انجام میگیرد چون پیش پوست دارای هزاران پایانه عصبی است و برای کم کردن میل جنسی در مردان و جلوگیری از خود ارضایی انجام میشده و این تجاوز به جسم و روان نوزاد است که بدون اجازه اش جسم اش را ناقص میکنند و باعث اختلالات جنسی بعدی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *