آزمایش استروژن | استرون (E1) | استرادیول (E2) | استریول (E3)

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش استروژن | استرون (E1) | استرادیول (E2) | استریول (E3)

استروژن یک هورمون استروئیدی است که با اندام های تناسلی زنانه مرتبط است و مسئول ایجاد خصوصیات جنسی زنانه است. آزمایش استروژن سطح مهم ترین هورمون های استروژن، شامل استرادیول، استریول و استرون را در نمونه خون یا ادرار اندازه گیری می کند. استرادیول رایج ترین نوع استروژن است که برای زنان غیرباردار اندازه گیری می شود. مقدار استرادیول در خون زن در طول چرخه قاعدگی متفاوت است.

اسامی دیگر:

 • Estrogen Fractions/fractionated
 • Estrone (E1)
 • Estradiol (E2)
 • Estriol (E3)
 • Estrogenic Hormones

چرا آزمایش هورمون استروژن درخواست می شود؟

 • برای اندازه گیری یا مانیتور سطح استروژن برای تشخیص سطح غیرطبیعی یا عدم تعادل هورمونی به عنوان علت علائم و نشانه‌های شما
 • برای پایش درمان ناباروری یا علائم یائسگی
 •  گاهی اوقات برای آزمایش وضعیت جنین-جفت در مراحل اولیه بارداری

چه زمانی آزمایش هورمون استروژن بایستی انجام شود؟

زنان:

 • به عنوان بخشی از تشخیص و درمان اختلالات مشکوک متابولیسم استروئیدهای جنسی، به عنوان مثال، کمبود آروماتاز ​​و کمبود 17 آلفا هیدروکسیلاز
 • به عنوان مکمل ارزیابی بالینی، مطالعات تصویربرداری و اندازه گیری تراکم استخوان در ارزیابی خطر شکستگی در زنان یائسه و تا حدی مردان مسن تر
 • پایش درمان جایگزینی هورمون زنانه با دوز پایین در زنان یائسه
 • پایش درمان آنتی استروژن (به عنوان مثال، درمان با مهارکننده آروماتاز)
 • بررسی هیپوگنادیسم و ​​الیگوآمنوره در زنان
 • ارزیابی وضعیت تخمدان، از جمله رشد فولیکول، برای پروتکل های کمک باروری (به عنوان مثال، لقاح آزمایشگاهی) همراه با اندازه گیری هورمون لوتئینه کننده
 • پایش درمان جایگزینی استروژن در زنان یائسه هیپوگنادال
 • هنگامی که علائم عدم تعادل هورمونی مانند خونریزی غیرطبیعی واژینال، فقدان دوره های قاعدگی، رشد غیرعادی و/یا زودرس یا دیررس اندام جنسی را نشان می دهید.
 • هنگامی که تحت درمان ناباروری یا درمان علائم یائسگی هستید.
 • زمانی که باردار هستید و پزشک شما می خواهد سلامت جفت و جنین در حال رشد شما را تحت نظر داشته باشد، اگر حاملگی پرخطر است.

مردان:

 • هنگامی که علائم زنانگی مانند بزرگ شدن سینه ها (ژنیکوماستی) دارید.
 • تشخیص نئوپلاسم های تولید کننده استروژن در مردان و تا حدی در زنان

نمونه مورد نیاز برای آزمایش هورمون استروژن:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جداکننده) / ظرف ادرار 24 ساعته
 • نوع نمونه: سرم / ادرار
 • حجم نمونه: 1.2 میلی لیتر/ 10 میلی لیتر برای ادرار
ظروف آزمایش هورمون استروژنطروف آزمایش هورمون استروژن

ظروف آزمایش هورمون استروژن

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه--برای-آزمایش-هورمون-استروژنشرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-هورمون-استروژن

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام  آزمایش هورمون استروژن:

کروماتوگرافی مایع – طیف سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS)/ الکتروکمی لومینسانس

شرح روش 

استروژن ها با روش کروماتوگرافی مایع-طیف سنجی جرمی پشت سر هم (LC-MS/MS) به استرادیول و استرون تقسیم می شوند. روش LC-MS/MS از یک استخراج آلی برای حذف مزدوجات محلول در آب و اجازه دادن به غلظت نمونه استفاده می کند. این روش عاری از تداخل است و یک متدولوژی مرجع را نشان می دهد.

17 بتا استرادیول و استرون از 0.5 میلی لیتر سرم با حلال آلی متیلن کلرید استخراج می شوند. 17 بتا استرادیول-d5 و استرون-d4 دوتره شده قبل از استخراج مایع به هر نمونه اضافه می شوند و به عنوان استانداردهای داخلی عمل می کنند. پس از مشتق‌سازی با دانسیل کلراید، از HPLC قبل از ورود عصاره نمونه مشتق‌شده به MS/MS استفاده می‌شود.

کالیبراسیون از یک منحنی استاندارد 8 نقطه‌ای در محدوده غلظت 0 تا 600 پیکوگرم در میلی لیتر استفاده می‌کند.

LC-MS-MS

مکانیسم روش LC MS

آمادگی قبل از انجام آزمایش هورمون استروژن:

به آمادگی خاصی نیاز ندارد.

اما زمان نمونه گیری یک زن با چرخه قاعدگی او یا در صورت بارداری، با سن حاملگی جنین ارتباط دارد.

Fulvestrant عضوی از دسته جدیدی از داروها به نام “تخریب کننده های گیرنده استروژن انتخابی” (SERDS) است. Fulvestrant واکنش متقاطع متوسطی (1٪ تا  5٪) در ایمونواسی استرادیول دارد، اما به دلیل اینکه سطوح دوز اوج این دارو بین 10 برابر (زنان در سنین باروری) و بیش از 200 برابر (زنان یائسه) بیشتر از مقادیر طبیعی است. غلظت های استرادیول در زنان تحت درمان در گردش، این باعث می شود که نتایج به شدت کاذب در سنجش ایمنی استرادیول، زمانی که نمونه گیری خون در مجاورت زمانی نزدیک به دوز انجام می شود، ایجاد شود.

در مقابل، اندازه‌گیری استرادیول با طیف‌سنجی جرمی بیش از 1000 برابر واکنش متقاطع کمتری را نشان می‌دهد (<0.001٪)، به این معنی که تأثیر Fulvestrant بر اندازه‌گیری استرادیول سرم توسط طیف‌سنجی جرمی ناچیز است، حتی اگر نمونه‌گیری خون در اوج دوز انجام شود.

چه چیزی در آزمایش هورمون استروژن مورد بررسی قرار می گیرد؟

استروژن ها گروهی از استروئیدها هستند که مسئول رشد و عملکرد اندام های تناسلی و تشکیل خصوصیات جنسی ثانویه در زنان هستند. آنها همراه با هورمون دیگر، پروژسترون، به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کنند، در رشد سینه ها و رحم نقش دارند و به حفظ بارداری سالم کمک می کنند. اگرچه هورمون‌های جنسی اصلی زنان در نظر گرفته می‌شوند، اما در مردان نیز یافت می‌شوند و در متابولیسم استخوان و رشد در هر دو جنس نقش دارند. تست استروژن یکی از سه جزء استرون (E1)، استرادیول (E2) یا استریول (E3) را در خون یا ادرار اندازه گیری می کند.

تشکیل مشتقات استروژن

تشکیل مشتقات استروژن

استرون (E1):

به طور مستقیم از آندروستندیون (از غده فوق کلیوی) یا به طور غیر مستقیم از سایر آندروژن ها تبدیل می شود. E1 همچنین می تواند توسط تخمدان ها و جفت، بیضه ها و بافت های چربی (چربی) تولید شود. E2 و E1 می توانند در صورت نیاز به یکدیگر تبدیل شوند. E1 استروژن اولیه در مردان و در زنان پس از یائسگی است. عملکرد آن به وضوح درک نشده است، اما افزایش سطح استرون، زمانی که پروژسترون با آن مقابله نمی کند، با افزایش خطر ابتلا به سرطان آندومتر مرتبط است. سطوح استرون ممکن است برای کمک به تشخیص تومور تخمدان، سندرم ترنر، هیپوفیتاریسم، ژنیکوماستی (در مردان) و یائسگی استفاده شود.

استرادیول (E2):

عمدتاً در تخمدان ها تحت تحریک FSH و LH در زنان پیش از یائسگی و در بیضه ها در مردان تولید می شود. E2 در زنان یائسه از E1 بوجود می آید. این قوی ترین استروژن و استروژنی است که در زنان غیر باردار و یائسه با بیشترین غلظت وجود دارد. سطوح E2 بسته به سن و وضعیت باروری زن متفاوت است. آنها نشانگر خوبی برای عملکرد تخمدان هستند. استرادیول رشد آندومتر را تحریک می کند. همچنین تولید هورمون محرک فولیکول (FSH) را سرکوب می کند و تولید هورمون لوتئینه کننده (LH) را تحریک می کند.

چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی

سطح پایین استرادیول هیپوتالاموس را تحریک می کند تا یک فاکتور آزاد کننده هورمون گنادوتروپین تولید کند. این هورمون ها هیپوفیز را برای تولید هورمون محرک فولیکولی (FSH) و هورمون لوتئینیزه کننده (LH) تحریک می کنند. این دو هورمون (FSH و LH) تخمدان را برای تولید E2 تحریک می کنند که در مرحله تخمک گذاری به اوج خود می رسد.

سطح استرادیول برای ارزیابی عملکرد تخمدان و برای تشخیص علت بلوغ زودرس در دختران و ژنیکوماستی در مردان استفاده می شود. اغلب برای تعیین اینکه آیا آمنوره ناشی از یائسگی، بارداری یا یک مشکل پزشکی است، استفاده می شود. در بیماران مبتلا به مشکلات باروری، اندازه گیری سریال استرادیول قبل از لقاح آزمایشگاهی انجام می شود. اندازه گیری استرادیول همچنین می تواند برای نظارت بر اثربخشی درمان جایگزینی هورمون استفاده شود.

انتقال استرادیول در خون:

 • 97 درصد استرادیول E2 در خون به پروتئین های پلاسما متصل می شود.
 • به طور اختصاصی به گلوبولین‌های متصل به هورمون جنسی (SHBG) متصل می‌شود، و میل ترکیبی بالایی دارد.
 • به طور غیر اختصاصی به آلبومین متصل می شود.
 • SHBG توسط استروژن ها افزایش می یابد، بنابراین در زنان بیشتر از مردان است

استریول (E3):

توسط جفت تولید می شود و غلظت آن در طول بارداری زنان افزایش می یابد. افزایش سطوح نشان دهنده سلامت بارداری و جنین در حال رشد است. استریول در دوران بارداری برای ارزیابی عملکرد جنین و جفت کنترل می شود. استریول، همراه با آلفا فتوپروتئین (AFP) و گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، به عنوان بخشی از “نشانگر سه گانه” برای ارزیابی خطر ابتلای بیمار به حمل جنین با ناهنجاری های ژنتیکی، مانند سندرم داون، اندازه گیری می شود. سطوح بسیار پایین E3 در زنان یا مردان غیر باردار وجود دارد.

افزایش مقادیر نشان دهنده عملکرد مناسب واحد جنینی جفتی است. کاهش مقادیر نشان دهنده زوال جفت جنینی (بارداری ناموفق، نارسایی بلوغ، پره اکلامپسی/اکلامپسی، دیابت شیرین پیچیده، آنسفالی، مرگ جنین) است و نیاز به ارزیابی مجدد بارداری دارد. اگر سطح استریول کاهش یابد، ممکن است زایمان زودرس جنین نشان داده شود.

 • در سه ماهه آخر بارداری به مقدار زیاد از طریق تبدیل جفتی استروئیدهای آدرنال جنینی که توسط DHEA مشتق شده از غدد فوق کلیوی جنین ساخته می شود، تولید می شود.
 • در بارداری، توسط بافت جفت تشکیل می شود و جزء اصلی است.
 • استریول E3 از جفت از پیش سازهای استروژن تولید می شود. جفت ممکن است مقداری استرادیول تولید کند.
 • دفع استریول E3 در بارداری در حدود هفته هشتم بارداری افزایش می یابد و کمی قبل از زایمان افزایش می یابد.

مطالعات دفع استریول را می توان با استفاده از آزمایش ادرار 24 ساعته یا مطالعه خون انجام داد. از آنجایی که دفع کراتینین ادرار نسبتاً ثابت است، کلیرانس کراتینین به طور همزمان آزمایش می شود تا کفایت جمع آوری ادرار 24 ساعته برای استریول ارزیابی شود. افزایش متوالی نسبت استریول به کراتینین یک علامت مطلوب در بارداری است. از تعیین استریول پلاسما نیز می توان برای ارزیابی واحد جنین جفتی استفاده کرد. پلاسمای جمع‌آوری‌شده توسط رگ‌گیری، بازتاب دقیقی از وضعیت فعلی جفت و جنین است. مزیت تعیین استریول پلاسما این است که راحت تر از نمونه ادرار 24 ساعته بدست می آید و کمتر تحت تأثیر داروها قرار می گیرد.

متأسفانه تنها ناراحتی شدید جفتی استریول ادرار را به طور مناسب کاهش می دهد تا به طور قابل اعتمادی استرس جنینی جفتی را پیش بینی کند. علاوه بر این، سطح استریول پلاسما و ادرار به طور معمول با تغییرات روزانه قابل توجهی همراه است که ممکن است نتایج سریال را گیج کند. بیماری های مادر، مانند فشار خون بالا، پره اکلامپسی، کم خونی، و اختلال در عملکرد کلیه نیز می توانند سطح استریول ادرار را به طور واقعی کاهش دهند. از آنجا که این مشکلات تعداد زیادی از نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب ایجاد می کنند، اکثر پزشکان اکنون به نتایج آزمایش ادرار اعتماد ندارند.

انواع و مقادیر استروژن به طور معمول در خون یک زن در طول زندگی او متفاوت است. سطوح در طول هر سیکل قاعدگی، در دوران بارداری و به صورت روزانه متفاوت است.

اهمیت استروژن و مشتقات آن

اهمیت استروژن و مشتقات آن

نکات کلیدی راجع به استروژن ها:

 • استروژن از استروئیدهای 18 کربن تشکیل شده است. در حالی که پروژسترون یک استروئید  21 کربن است.
 • همه این استروژن ها از پیش سازهای آندروژنی مانند DHEA و آندروستندیون مشتق شده اند. اینها توسط قشر آدرنال، تخمدان ها و بیضه ها سنتز می شوند.
 • تخمدان ها آنزیم های 21-هیدروکسیلاز و 11-β-هیدروکسیلاز را ندارند، بنابراین نمی توانند گلوکوکورتیکوئیدها و مینرالوکورتیکوئیدهایی مانند قشر آدرنال تولید کنند.
 • محل اصلی استروژن برای غیرفعال شدن در کبد است.
 • واکنش های بیوشیمیایی اصلی هیدروکسیلاسیون، اکسیداسیون و متیلاسیون هستند.

منبع استروژن:

 • منبع اصلی استروژن در زنان باردار جفت است و بر حسب میلی گرم است. این عمدتاً استریول است.
 • منبع اصلی در زنان غیر باردار تخمدان است و به مقدار میکروگرم است. این عمدتاً استرادیول است.

وظایف هورمون استروژن:

 • اندام های جنسی زنانه را توسعه و حفظ می کند.
 • شخصیت های جنسی ثانویه را ایجاد می کند.
 • چرخه قاعدگی را (با کمک پروژسترون) تنظیم می کند.
 • رشد سینه و رحم را حفظ کنید.
 • حاملگی را حفظ می کند.
 • همچنین به هموستاز کلسیم کمک می کند و تأثیر مفیدی بر استخوان دارد.
 • همچنین رشد خطی استخوان را تسریع می کند و منجر به بسته شدن اپی فیزیال می شود.
عملکرد هورمون استروژن

عملکرد هورمون استروژن

هنگام تولد

استرادیول (E2) و استرون (E1) بالا هستند اما در عرض چند روز کاهش می یابند. سطح تمرکز در اوایل کودکی حداقل است.

در دوران بلوغ

با نزدیک شدن به بلوغ، غلظت E2 و E1 شروع به افزایش می کند. این استروژن ها مسئول رشد سینه ها، رشد رحم و (همراه با سایر هورمون ها) شروع و تنظیم قاعدگی هستند. مقدار متوسطی از E1 از بلوغ تا یائسگی وجود دارد. این غلظت در طول روز متفاوت است اما در غیر این صورت نسبتاً پایدار است.

در دوران قاعدگی

چرخه قاعدگی تقریباً 28 روز طول می کشد و شامل دو مرحله است، فاز فولیکولی (روز 1-14) و فاز لوتئال (روز 15-28). در طول هر چرخه، استرادیول (E2) و چندین هورمون دیگر به طور معمول بالا می روند و سپس در یک توالی خاص کاهش می یابند.

در دوران حاملگی

استریول (E3) استروژن اولیه موجود در دوران بارداری است. این توسط جفت تولید می شود، در هفته هشتم بارداری شروع به افزایش می کند و در طول بارداری به افزایش ادامه می دهد. افزایش شدید E3 تقریباً 4 هفته قبل از شروع زایمان اتفاق می افتد. استریول که در خون مادر در گردش است به سرعت از بدن پاک می شود. هر اندازه گیری استریول تصویری است از آنچه در جفت و جنین اتفاق می افتد، اما تغییرات طبیعی روزانه در غلظت استریول نیز وجود دارد. E1 همچنین در دوران بارداری افزایش می یابد و بین هفته های 24 و 40 به 10 برابر افزایش می یابد.

در دوران یائسگی

استرون (E1) استروژن اولیه موجود در دوران یائسگی است. غلظت E2 به طور قابل توجهی با کاهش تولید تخمدان کاهش می یابد و در نهایت در سطح پایین تثبیت می شود.

استروژن در پسران و مردان

انواع و مقادیر استروژن به طور معمول در خون مردان تغییر می کند، اما در طول زمان بسیار کمتر از یک زن متفاوت است و بسیار کمتر است.

عوامل مداخله گر در آزمایش هورمون استروژن:

 • گلیکوزوری و عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) می توانند سطح استریول ادرار را افزایش دهند.
 • داروهایی که ممکن است سطوح را افزایش دهند عبارتند از آدرنوکورتیکواستروئیدها، آمپی سیلین، داروهای حاوی استروژن، فنوتیازین ها و تتراسایکلین ها، کاسکرا، دی اتیل استیل بسترول، هیدروکلروتیازید، مپروبامات، داروهای ضد بارداری خوراکی
 • داروهایی که ممکن است سطوح را کاهش دهند عبارتند از کلومیفن، دگزامتازون، مسدود کننده های استروژن.
 • همولیز شدید نمونه خون ممکن است نتایج آزمایش را تغییر دهد.

اهمیت بالینی آزمایش هورمون استروژن:

افزایش سطوح:

 • سندرم های زنانه سازی در مردان: استروژن ها در این سندرم ها به دلایل مختلفی افزایش می یابد. مرد شروع به ایجاد ویژگی های جنسی ثانویه زن می کند.
 • بلوغ زودرس: کودکانی که ویژگی‌های جنسی ثانویه را در سنین پایین به طور غیرطبیعی ایجاد می‌کنند، معمولاً دارای نقص ژنتیکی در متابولیسم کورتیزول آدرنال هستند. در نتیجه، مقادیر زیادی از پیش سازهای استروئیدی جنسی انباشته شده و توسط تخمدان به استروژن تبدیل می شوند. او باعث تغییرات ثانویه جنسی زودرس می شود.
 • تومور تخمدان
 • تومور بیضه
 • تومور آدرنال: تومورهای غدد جنسی (به عنوان مثال، تومورهای سلولی گرانولوزا) استروژن ترشح می کنند. هر چه سطوح بالاتر باشد، بار تومور بیشتر است. در این موارد استروژن می تواند به عنوان یک نشانگر تومور عمل کند که می تواند برای نظارت بر بیماری استفاده شود.
 • بارداری طبیعی: E3 اصلی ترین استروژن افزایش یافته در دوران بارداری است، اگرچه E1 و E2 نیز افزایش می یابد. بارداری های چند قلو با سطوح بالایی از E3 همراه است.
 • سیروز کبدی
 • نکروز کبد: استروژن ها تا حدی توسط کبد کاتابولیز می شوند. اگر عملکرد کبد نامناسب باشد، استروژن ها و پیش سازهای آن انباشته می شوند. زنانه شدن بزرگسالان می تواند نتیجه دهد.
 • پرکاری تیروئید: افزایش مربوط به استروژن در تولید گلوبولین متصل شونده به تیروئید باعث افزایش T4 کل سرم می شود.

کاهش سطوح:

 • بارداری ناموفق با کاهش تولید E3 جفتی همراه است: هر بیماری که باعث ناراحتی جنین، نارسایی، ایزوایمونیزاسیون Rh، پره اکلامپسی/اکلامپسی، آنسفالی یا مرگ جنین شود با کاهش سطح E3 همراه خواهد بود.
 • سندرم ترنر: سندرم در زنانی دیده می شود که یک کروموزوم X را از دست داده اند. به درجات مختلف دچار دیسژنزی غدد جنسی هستند.
 • کم کاری هیپوفیز
 • هیپوگنادیسم اولیه و ثانویه
 • سندرم Stein-Leventhal: بیماری هایی که بر اندام های درگیر در سنتز هورمون های جنسی در هر نقطه ای از محور هیپوتالاموس/هیپوفیز/گناد تأثیر می گذارند با کاهش سطح استروژن همراه است.
 • یائسگی: با نارسایی طبیعی تخمدان مرتبط با سن، سطح استروژن (به ویژه E1) کاهش می یابد.
 • بی اشتهایی عصبی: کاهش مصرف چربی، پیش سازهای استرول موجود برای سنتز استروژن را کاهش می دهد.

محدوده مرجع آزمایش هورمون استروژن:

استروژن-کلاسترادیول(E2)استریول(E3)

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش استروژن استفاده می شود؟

تست استروژن برای تشخیص کمبود یا بیش از حد در یک زن و کمک به تشخیص انواع شرایط مرتبط با این عدم تعادل استفاده می شود. آنها همچنین ممکن است برای کمک به تعیین زمان تخمک گذاری زنان استفاده شوند و ممکن است برای پایش وضعیت سلامت جنین و جفت در حال رشد در دوران بارداری تجویز شوند. در یک مرد، آزمایش استروژن ممکن است برای تشخیص بیش از حد هورمون و علت آن انجام شود.

تست استروژن یکی از سه جزء استرون (E1)، استرادیول (E2) یا استریول (E3) را اندازه گیری می کند. این تست ها هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند.

در دختران و زنان

آزمایش استرادیول (E2) و/یا استرون (E1) ممکن است در موارد زیر درخواست  شود:

 • کمک به تشخیص بلوغ زودرس، زمانی که یک دختر جوان زودتر از حد انتظار ویژگی های جنسی ثانویه را پیدا می کند. یا بلوغ تاخیری، زمانی که یک دختر با تاخیر در ایجاد خصوصیات جنسی ثانویه یا شروع قاعدگی نشان می دهد.
 • بررسی ناهنجاری های قاعدگی، مانند عدم قاعدگی (آمنوره)، ناباروری، و خونریزی غیر طبیعی واژینال
 • ارزیابی عملکرد تخمدان ها و تشخیص نارسایی تخمدان
 • با انجام اندازه‌گیری‌های متوالی استرادیول، رشد فولیکول‌ها در تخمدان را در روزهای قبل از لقاح آزمایشگاهی بررسی کنید.
 • درمان جایگزینی هورمونی که برای کمک به باروری انجام می شود را کنترل کنید
 • درمان جایگزینی هورمونی یائسگی را که برای کاهش علائم مرتبط با کمبود استروژن انجام می شود، کنترل کنید.
 • تشخیص تومورهای تولید کننده استروژن
 • درمان ضد استروژن را مانند سرطان سینه تحت نظر بگیرید

تست استریول (E3):

 • ممکن است گاهی اوقات برای کمک به پایش بارداری پرخطر به صورت سریالی درخواست شود. هنگامی که از این روش استفاده می شود، هر نمونه باید هر روز در زمان مشخصی رسم شود.
 • تست استریول غیر کونژوگه یکی از اجزای غربالگری سرم مادر در سه ماهه دوم است. کاهش سطح آن با اختلالات ژنتیکی مختلف از جمله سندرم داون، نقص لوله عصبی و ناهنجاری های آدرنال مرتبط است.

در پسران و مردان

آزمایش استرادیول (E2) و/یا استرون (E1) در پسران یا مردان ممکن است در موارد زیر درخواست  شود:

 • کمک به تشخیص بلوغ تاخیری
 • کمک به تشخیص علت بزرگ شدن سینه ها (ژنیکوماستی) یا سایر علائم زنانه شدن
 • تشخیص بیش از حد نسبی استروژن که به دلیل کمبود تستوسترون یا آندروژن است
 • تشخیص تومورهای تولید کننده استروژن

چه زمانی آزمایش استروژن درخواست می شود؟

در دختران و زنان

آزمایش استرادیول (E2) و/یا استرون (E1) در دختران و زنان ممکن است در موارد زیر درخواست شود:

 • اندام های جنسی دختر زودتر یا دیرتر از حد انتظار رشد می کنند
 • یک زن علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی واژینال پس از یائسگی یا غیرطبیعی یا عدم سیکل قاعدگی دارد.
 • یک زن در حال تجربه ناباروری است. مجموعه ای از اندازه گیری های استرادیول در طول چرخه قاعدگی زنان ممکن است برای نظارت بر رشد فولیکول قبل از تکنیک های لقاح آزمایشگاهی (با افزایش استرادیول) انجام شود.
 • یک زن علائم یائسگی، از جمله گرگرفتگی، تعریق شبانه، بی خوابی، و/یا نامنظم یا عدم قاعدگی را دارد.
 • یک زن یائسه در حال درمان جایگزینی هورمونی است. پزشک او ممکن است به طور دوره ای سطوح استرون را برای نظارت بر درمان تجویز کند.

آزمایش استریول (E3) در زنان ممکن است درخواست شود:

 • در طول بارداری، یک پزشک ممکن است نمونه‌های سریال استریول را برای بررسی روند، چه افزایش یا کاهش سطح استریول در طول زمان، سفارش دهد.
 • استریول غیر کونژوگه اغلب در هفته 15 تا 20 بارداری به عنوان بخشی از صفحه نمایش سه گانه / چهارگانه اندازه گیری می شود.

در پسران و مردان

آزمایش استرادیول (E2) و/یا استرون (E1) در پسران و مردان ممکن است در موارد زیر درخواست شود:

 • یک پسر بلوغ دیررس دارد که با تاخیر در رشد توده عضلانی، عمیق نشدن صدا یا رشد موهای بدن، رشد کند یا تاخیری بیضه ها و آلت تناسلی مشخص می شود.
 • یک مرد علائمی از زنانه شدن، مانند بزرگ شدن سینه ها را نشان می دهد

نتیجه آزمایش استروژن چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج طبیعی استروژن به جنس و سن فرد مورد آزمایش بستگی دارد. در مورد زنان، این به چرخه قاعدگی یا باردار بودن آنها نیز بستگی دارد. محدوده مرجع بین آزمایشگاه ها تا حدودی متفاوت است، هم در مقادیر نرمال ذکر شده و هم در واحدهای مورد استفاده.

افزایش یا کاهش سطح استروژن در بسیاری از شرایط متابولیک دیده می شود. در تفسیر نتایج استرون، استرادیول و استریول باید دقت کرد زیرا سطوح آن به صورت روزانه و در طول چرخه قاعدگی زنان متفاوت است.

یک پزشک که بر هورمون‌های زنان نظارت می‌کند، به جای ارزیابی مقادیر منفرد، به روند افزایش یا کاهش آن در طول زمان در ارتباط با چرخه قاعدگی یا بارداری نگاه می‌کند. نتایج آزمایش تشخیصی برای یک بیماری خاص نیست، اما اطلاعاتی را در مورد علت بالقوه علائم یا وضعیت یک فرد به پزشک ارائه می دهد.

در زیر شرایطی وجود دارد که در آنها ممکن است افزایش یا کاهش سطح استروژن مشاهده شود.

افزایش سطح استرادیول (E2) یا استرون (E1) در موارد زیر مشاهده می شود:

دختران و زنان:

 • بلوغ زودرس (زودرس)
 • تومورهای تخمدان یا غدد فوق کلیوی

پسران و مردان

 • بزرگ شدن سینه ها (ژنیکوماستی)
 • تومورهای بیضه (سرطان بیضه) یا غدد فوق کلیوی
 • بلوغ تاخیری

هم زنان و هم مردان:

 • پرکاری تیروئید
 • سیروز

 کاهش سطح استروژن در موارد زیر مشاهده می شود:

 • سندرم ترنر، یک بیماری ارثی در زنان است که به دلیل یک کروموزوم X از دست رفته یا غیرطبیعی ایجاد می شود و با ویژگی های جنسی زنانه توسعه نیافته مشخص می شود.
 • سطح پایین هورمون های هیپوفیز
 • اختلال در عملکرد تخمدان ها (هیپوگنادیسم زنان)
 • بارداری ناموفق (استریول)
 • اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی
 • بعد از یائسگی (استرادیول)
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS، همچنین به نام سندرم استاین-لوانتال)
 • ورزش استقامتی شدید

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

نتایج خون و ادرار قابل تعویض نیستند. پزشک شما نوع استروژن و نمونه را برای آزمایش انتخاب می کند. علاوه بر خون و ادرار، آزمایش استروژن گاهی بر روی بزاق یا مایع آمنیوتیک نیز انجام می شود.

فراتر از تغییرات روزانه و چرخه، بیماری هایی مانند فشار خون بالا (فشار خون بالا)، کم خونی، و اختلال در عملکرد کبد و کلیه می توانند بر سطح استروژن تأثیر بگذارند.

آیا همه مردان استروژن تولید می کنند ؟ 

بله. اگرچه آنها در مقادیر بسیار کمتر از زنان وجود دارند، اما وجود دارند و برای تعادل هورمونی و عملکرد سایر غدد مورد نیاز هستند.

گیرنده های استروژن چیست؟

گیرنده های استروژن پروتئین هایی در سلول های بافت های خاص هستند که با استروژن متصل می شوند. این اتصال به استروژن اجازه می دهد تا روی این بافت ها عمل کند. تومورها همچنین می توانند گیرنده های استروژن داشته باشند. استروژن می تواند رشد تومورهای گیرنده استروژن مثبت را در زنان مبتلا به سرطان سینه تحریک کند. داروهایی که اثر استروژن را مسدود می کنند ممکن است سرعت رشد چنین سرطان هایی را کاهش دهند.

فیتواستروژن ها و استروژن های محیطی چیست؟

فیتواستروژن ها ترکیبات استروژن مانند از منابع گیاهی هستند. دو دسته اصلی عبارتند از ایزوفلاون ها که در محصولات سویا یافت می شوند و لیگنان ها که در غلات کامل و برخی میوه ها و سبزیجات یافت می شوند. پیشنهاد شده است که این محصولات می توانند به عنوان جایگزینی برای درمان جایگزینی هورمونی (HRT) استفاده شوند. مطالعات اولیه تسکین برخی از علائم یائسگی مانند گرگرفتگی را نشان داده است، اما تحقیقات بیشتری هنوز وجود دارد.

غذاهای حاوی فیتواستروژن ها

غذاهای حاوی فیتواستروژن ها

استروژن های محیطی مواد شیمیایی طبیعی (مانند منابع گیاهی) یا ساخته دست انسان (مانند حشره کش DDT) هستند که اثر استروژن را تقلید می کنند و ممکن است باعث اختلالاتی مانند ناباروری، رشد بیش از حد پوشش داخلی آندومتر، رشد زودرس سینه و… زنانه شدن در مردان جوان آنها تمایل دارند برای مدت طولانی در بدن بمانند و برای اثرات طولانی مدت آنها مورد بررسی قرار می گیرند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

White, C. et. al. (2017 July 17, Updated). Estradiol blood test. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Available online at https://medlineplus.gov/ency/article/003711.htm. Accessed on 07/07/18.

Bielak, K. and Harris, G. (2017 June 27, Updated). Amenorrhea. Medscape Obstetrics & Gynecology. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/252928-overview. Accessed on 07/07/18.

Genzen, J. et. al. (2018 June, Updated). Amenorrhea. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/amenorrhea. Accessed on 07/07/18.

(© 1995–2018). Estrogens, Estrone (E1) and Estradiol (E2), Fractionated, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/84230. Accessed on 07/07/18.

(2014 November). What is Estrogen? Hormone Health Network. Available online at https://www.hormone.org/hormones-and-health/hormones/estrogen. Accessed on 07/07/18.

Knudtson, J. and McLaughlin, J. (2016 August, Updated). Female Reproductive Endocrinology. Merck Manual Professional Version. Available online at https://www.merckmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/female-reproductive-endocrinology/female-reproductive-endocrinology. Accessed on 07/07/18.

Sofronescu, A. (2015 March 18, Updated). Estradiol. Medscape Laboratory Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/2089003-overview. Accessed on 07/07/18.

ACOG. (October 2001, Number 31). ACOG Practice Bulletin, Clinical Management Guidelines for Obstetrician-Gynecologists, Assessment of Risk Factors for Preterm Birth. American College of Obstetricians and Gynecologists [Guideline from Obstet Gynecol 2001:98:709-716]. Available online through http://www.acog.org.

MedlinePlus (3 October 2001). Medical Encyclopedia: Estrogen Overdose. U.S. National Library of Medicine, Bethesda, MD. MedlinePlus. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002584.htm.

MedlinePlus (9 August 2001). Medical Encyclopedia: Estradiol – Test. U.S. National Library of Medicine, Bethesda, MD. MedlinePlus. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003711.htm.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (1999). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 4th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Well-Connected Report: Menopause, Estrogen Loss and Their Treatments (March 2001). What Are Other Disorders Affected by Estrogen? WebMDHealth, [On-line serial]. Available online at http://my.webmd.com/content/article/1680.52622.

ACOG (3 October 2001). Hormonal Contraception Studies Examine Easier Methods, Menstrual Regulation. American College of Obstetricians and Gynecologists [Press release]. Available online at http://www.acog.org/from_home/publications/press_releases/nr10-31-01-3.htm.

ACOG (31 March 2001). ERT and Endometrial Cancer Survivors. American College of Obstetricians and Gynecologists [Press release]. Available online at http://www.acog.org/from_home/publications/press_releases/nr03-31-01-3.htm.

AMWA (2000). Hormone Replacement Therapy and Breast Cancer Risk, Q & A. American Medical Women’s Association [On-line serial]. Available online at http://www.amwa-doc.org/healthtopics/hrt_breastcancer_qa.htm.

Women’s Health Information Center (June 2001). Efficacy of Estradiol for the Treatment of Depressive Disorders in Perimenopausal Women. The Journal of the American Medical Association [Abstract from Arch Gen Psychiatry. 2001;58:529-534]. Available online through http://www.ama-assn.org.

Moving Beyond Cancer (4 October 2001). Managing Menopausal Symptoms Hormonal transitions. Breastcancer.org [On-line medical information]. Available online at http://www.breastcancer.org/bey_cope_meno_horTran.html.

Drugs & Herbs (24 March 2000, Medically reviewed October 2001) Estradiol Tropical Patches. LycosHealth with WebMD [On-line Medical Information]. Available online at http://webmd.lycos.com/drug_article/article/4046.1242.

Association of Women for the Advancement of Research and Education Typical Hormone Products. Available online at http://www.project-aware.org/Managing/Hrt/HRTtoday.html.

ARUP’s Guide To Clinical Laboratory Testing. Estriol, Serum and Urine. Available online at http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_a201.htm.

ARUP’s Guide To Clinical Laboratory Testing. Maternal Serum Screening. Available online at http://www.aruplab.com/guides/clt/tests/clt_al60.htm#1208428.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 416-419.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 359-360.

S3 Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 366-369, 374-377.

(Updated 2009 September 29). Hormones and Menopause. National Institute on Aging [On-line information]. Available online at http://www.nia.nih.gov/HealthInformation/Publications/hormones.htm. Accessed November 2009.

Brzyski, R. and Jensen, J. (Revised 2007 March). Female Reproductive Endocrinology, Introduction. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec18/ch243/ch243a.html#CACHDFBE. Accessed November 2009.

Vorvick, L. and Storck, S. (Updated 2009 July 26). Estradiol test. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003711.htm. Accessed November 2009.

(© 2013). Estrogen. The Hormone Doctor [On-line information]. Available online at http://thehormonedoctor.com/hormones/estrogen/. Accessed April 2014.

(© 1995-2013). Estrogens, Estrone (E1) and Estradiol (E2), Fractionated, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/interpretive-guide/?alpha=E&unit_code=84230. Accessed April 2014.

Meikle, A. W. and Miller, C. (Updated 2013 July). ARUP Consult. Amenorrhea [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/Amenorrhea.html?client_ID=LTD#tabs=0. Accessed April 2014.

Coney, P. (Updated 2013 October 4). Menopause. Medscape Reference [On-line information]. Available online at [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/264088-overview. Accessed April 2014.

Bielak, K. and Popat, V. (Updated 2012 June 5). Amenorrhea. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/252928-overview. Accessed April 2014.

(Reviewed 2013 May). Menopause. The Hormone Health Network [On-line information]. Available online at http://www.hormone.org/diseases-and-conditions/womens-health/menopause. Accessed April 2014.

Gass, M. (Revised 2013 August). Menopause. Merck Manual Home Health Handbook [On-line information]. Available online through http://www.merckmanuals.com. Accessed April 2014 .

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 425-428.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 425-428.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top