بیوتین؛ گیوتین ِ اعتبار آزمایشگاه ها

دکتر علیرضا لطفی کیان
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
بیوتین؛ گیوتین ِ اعتبار آزمایشگاه ها

بیوتین ممکن است با برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی تداخل داشته باشد و باعث شود که نتایج آزمایش‌ها به طور کاذب بالا یا پایین باشد. این نتایج آزمایش نادرست می تواند باعث شود که پزشکان مراقبت های بهداشتی را به اشتباه تشخیص دهند و در مقابل درمان بیماری عملکرد نادرستی داشته باشند.

هشدار FDA؛ بیوتین می تواند برروی نتایج برخی تست های آزمایشگاهی اثربگذارد.

بیوتین؛ گیوتین ِ اعتبار آزمایشگاه ها:

◀ بسیاری از مردم روزانه از مکمل های بیوتین یا ویتامین B7 استفاده می کنند چون معتقدند به بهبود وضعیت مو، ناخن و پوست شان کمک می کند. در دوم ژانویه ۲۰۱۸ طی انتشارمقاله ای، FDA آمریکا برتاثیری که بیوتین بر نتایج بعضی آنالیت های هورمونی می تواند بگذارد؛ تاکید بسیار نمود و اینکه اثر بیوتین چگونه می تواند سبب تشخیص اشتباه (misdiagnosis) و به دنبال آن درمان اشتباه (mistreatment) گردد.

◀ نیاز روزانه بدن به بیوتین به عنوان یک ریز مغذی (micronutrient) ۳۰ میکروگرم می باشد ولی در بسیاری ازمکمل های بیوتین به خاطر اهداف مارکتینگ، دوزهای بسیاربالاتری ازآن فرمولیزه می شود (۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰میکروگرم). از سوی دیگر برای اهداف درمانی مگادوزهای ۱۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ میکروگرم هم در بازار موجود است که بیش‌تر در بیماری های نورودژنراتیو مانند MS تجویز می گردد.

بیوتین◀ بیوتین کوآنزیم تعدادی از کربوکسیلازها است که برای متابولیسم لیپیدها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها ضروری می باشند. بیوتین در تولید بعضی از هورمونها نیزنقش دارد. این ویتامین درگوشت، سبزیجات، ماهی ها، غلات، اسفناج، کلم بروکلی، تخم مرغ و سیب زمینی شیرین یافت می شود.

نقش ویتامین B7 (بیوتین)

نقش ویتامین B7 (بیوتین)

◀ نکته ی قابل ملاحظه درباره دلیل  مصرف گسترده ی بیوتین آن است که این مکمل رژیمی در گروه داروهای OTC می باشد و براحتی در دسترس همگان قرار دارد. همچنین این ویتامین ِ مداخله گر در تست های آزمایشگاهی در کمپلکس های دارویی متنوعی می تواند وجود داشته باشد:

 • B complex vitamins
 • Coenzyme R
 • Dietary supplements(skin,nails or hairs)
 • Vitamin H
 • Vitamin B7 supplements
 • Prenatal vitamins
 • Multivitamin supplements

◀ همانطور که می دانیم امروزه تقریبا اکثریت زنان طبقه متوسط جامعه به بالا، دردوره قبل و یا حین بارداری از مکمل های پیش از زایمان (Prenatal supplements) مصرف می کنند که براحتی می تواند بر روی تست های تیروئیدی و کلا هورمونی آنها تاثیر بگذارد و پزشکان را به آزمایشگاه بدبین کند تا بیمار را به آزمایشگاه دیگری ارجاع دهند. در حالی که پزشک  و یا آزمایشگاه با سؤال از بیمار در مورد مصرف احتمالی پره ناتال، براحتی می توانند از این خطای پره آنالیتیکال – که بسیاری را سر درگم می کند – جلوگیری کنند.

تداخل بیوتین (Biotin interference) در آنالیت های آزمایشگاهی

تداخل بیوتین (Biotin interference) در آنالیت های آزمایشگاهی

◀ تداخل بیوتین (Biotin interference) در آنالیت های آزمایشگاهی می تواند به صورت افزایش کاذب (Falsely high) و یا کاهش کاذب (Falsely low) باشد که می تواند به خطا در تشخیص (misdiagnosis) و خطا در درمان (mistreatment) منجر گردد. تاثیر بیوتین بستگی به متدولوژی سنجش دارد. مثلا در اندازه گیری TSH به روش الایزا چنانچه بر مبنای متد ساندویچ باشد مصرف بیوتین سبب کاهش کاذب TSH و چنانچه بر مبنای متد رقابتی باشد مانند هورمون های T3 و T4 باعث افزایش کاذب آنها می گردد و درنهایت الگوی تست های تیروییدی بیمار هیپرتیروییدی را تقلید می کند.

◀ چنانچه بیمار بیوتین را به شکل مولتی ویتامین دریافت می کند باید حداقل ۸ ساعت پیش از آزمایش دارو را قطع کند و درصورتی که به صورت درمانی و با دوز بالا مانند بیماران MS مصرف می کند بهتر است از سه روز قبل از آزمایش دارو را قطع کند.

◀ پس ازمصرف بیوتین ‌و جذب آن در خون بین چند ساعت تا چند روز می تواند در جریان خون باقی بماند که این موضوع بسته به دوز مصرفی آن می باشد [dose dependent]. سطح خونی بیوتین پس ازمصرف در عرض یک تا سه ساعت به حداکثر مقدار خود می رسد ولی اثر تداخلی آن از چند ساعت تا چند روز بر روی آنالیت های خونی باقی می ماند.

◀ بیوتین می تواند روی سنجش تست هایی اثر بگذارد که با متدهای ایمونواسی [Immunoassay] شناسایی می شوند برای اینکه مولکول بیوتین بخشی از روش و متد سنجش می باشد [testing method]. بیوتین در فرایند علامت گذاری پروتئین ها [Protein labeling] طی ساخت کیت های تشخیصی به کار می رود. بیوتین را با پیوند کووالان به پروتئین های هدف و یا سکانس های نوکلئوتیدی متصل می کنند.

◀ در کیت های ایمونواسی مانند ELISA آنتی بادی های بیوتینیله را بر علیه یک آنتی ژن خاص به کار می برند. طی پروسه ی بیوتینیلاسیون [Biotinylation] مولکول های استرپتاویدین/آویدین با میل ترکیبی و ویژگی بالا به مولکول کوچک بیوتین باند می شوند. پیش از این مرحله مولکول های استرپتاویدین/آویدین با نشانگرهایی مانند آلکالن فسفاتاز و پراکسیداز [Horseradish  peroxidase] کونژوگه شده اند.

◀ به طورکلی بیوتین اضافی درخون می تواند در برخی تست های ایمونواسی – البته نه همه ی آنها – تداخل کند و مقادیر آنالیت مورد نظر را افزایش یا کاهش کاذب دهد. این تداخل سبب گزارش نتایج ناصحیح از آزمایشگاه می گردد.
تست های شایعی که عمدتا تحت تاثیربیوتین قرارمی گیرند :

لیست هورمون های شایع تحت تاثیر بیوتین

لیست هورمون های شایع تحت تاثیر بیوتین

◀ برخی ازمحققین معتقدند به لیست فوق تست های بیش‌تری می توان افزود. عدم توجه به تداخلات بیوتین درتست های تروپونین و Pro BNP که در حمله های قلبی، انفارکتوس حادمیوکارد و CHF دیاگنوستیک هستند؛ نقش بسیار حیاتی در بالین بازی می کنند. این عدم آگاهی با خطا در تشخیص [misdiagnosis] اختلالات مرگبار فوق می تواند غیرقابل جبران باشد.

◀ برخی از آزمایشگاه های تشخیص طبی دارای پلت فورمی هستند که برمبنای آن فقط از کیت های هورمونی استفاده می کنند که در آن بیوتین به کار نرفته باشد که درشرایط کنونی بازار کیت های IVD در ایران، عملا استفاده از این پلت فورم ها برای ما امکان پذیر نمی باشد.

پیشنهادات برای حذف خطای پره آنالیتیکال ناشی ازمصرف بیوتین درسنجش هورمون ها:

⭕ هنگام پذیرش و پیش از نمونه گیری از بیمار درباره مصرف بیوتین سئوال شود و در سابقه بیمار ثبت گردد. چنانچه بیمار بیوتین را به همراه سایر ویتامین ها و “Trace elements” به عنوان مکمل پیش از مراجعه به آزمایشگاه مصرف کرده باشد باید حدوداً ۸ تا ۱۲ ساعت از آخرین دوز مصرفی آن گذشته باشد سپس بیمار نمونه دهد. ولی اگر از بیوتین با دوز بالا و درمانی استفاده شود مانند بیماران MS؛ حداقل ۷۲ ساعت پیش از آزمایش بایستی مصرف بیوتین را قطع نماید.

⭕ هر آزمایشگاهی در قالب جزوات مخصوص راهنمای بیماران [Pamphlet] باید هم به مراجعین و هم به پزشکان اطلاع رسانی کند.

⭕ مسئول فنی آزمایشگاه درصورت مواجهه با هرگونه اختلاف، تناقض و یا مغایرتی [Discrepancy] بین نتایج آنالیت های هورمونی – با کلینیک بیمار یا با نتایج سایر آزمایشگاه ها – دستور به نمونه گیری مجدد (New sampling) بعد از چند روز پس از قطع مصرف بیوتین و انجام مجدد [Retesting] آن نماید.

⭕ انجمن های علمی آزمایشگاهی به اشکال مختلف می توانند به آموزش آزمایشگاهیان و کلینیسین ها بپردازند.

⭕ معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آزمایشگاه مرجع سلامت هم درحیطه آموزش و پیشگیری ازخطاهای آزمایشگاهی می توانند بسیار فعال و کارگشا باشند (تهیه گایدلاین های مختلف در زمینه های مورد بحث).

⭕ فعالین علمی آزمایشگاهی می توانند با شرکت در کنگره ها و سمینارهای اندوکرینولوژیست ها و پزشکان  طب داخلی و ارائه ی  مقالات گوناگون در این زمینه به آگاه سازی همکاران بخش درمان کمک شایانی کنند.

در سایت AACC در مورد تداخل بیوتین در تست های آزمایشگاهی بیشتر بخوانید:

افزایش اخیر در استفاده از مکمل‌های بیوتین با دوز بالا مستلزم آن است که آزمایشگاه‌ها و پزشکان به احتمال تداخل بیوتین در آزمایش‌های آزمایشگاهی مبتنی بر ایمونواسی بیوتینیله توجه داشته باشند. آزمایشگاه‌ها، پزشکان، تنظیم‌کننده‌ها و بیماران باید برای اطمینان از نتایج دقیق آزمایشگاهی با هم کار کنند. آزمایشگاه ها چندین گزینه برای شناسایی تداخل مشکوک بیوتین در نمونه ها دارند. حذف نسبتا سریع بیوتین امکان تجزیه و تحلیل سریع نمونه را در صورت لزوم فراهم می کند.

  ترجمه و نگارش:
دکتر علیرضا لطفی کیان
دکترای علوم آزمایشگاهی بالینی
از دانشگاه علوم پزشکی ایران

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
برچسب ها:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

1. Combs GF. The vitamins. 4th ed. Cambridge: Academic Press, 2012, pp.325–338.

2. NACB dietary reference intakes for thiamin, riboflavin, niacin, vitamin b6, folate, vitamin b12, pantothenic acid, biotin, and choline, www.nap.edu/catalog/6015.html (accessed 17 June 2018).

3. Trambas C, Lu Z, Yen T, et al. Characterization of the scope and magnitude of biotin interference in susceptible Roche Elecsys competitive and sandwich immunoassays. Ann Clin Biochem 2018; 55: 205–215.

4. Li D, Radulescu A, Shrestha RT, et al. Association of biotin ingestion with performance of hormone and nonhormone assays in healthy adults. JAMA 2017; 318: 1150–1160.

5. Piketty M, Polak M, Flechtner I, et al. False biochemical diagnosis of hyperthyroidism in streptavidin-biotin based immunoassays: the problem of biotin intake and related interferences. Clin Chem Lab Med 2017; 55: 780–788.

6. Barbesino G. Misdiagnosis of Graves’ disease with apparent severe hyperthyroidism in a patient taking biotin megadoses. Thyroid 2016; 26: 860–863.

7. Kummer CM, Kernan WN, Young LH. Biotin treatment mimicking Graves’ disease. N Engl J Med 2016; 375: 704–706.

8. Ross DS, Burch HB, Cooper DS, et al. American Thyroid Association Guidelines for diagnosis and management of hyperthyroidism and other causes of thyrotoxicosis. Thyroid 2016; 26: 1343–1421.

9. Elston MS, Sehgal S, Du Toit S, et al. Factitious Graves’ disease due to biotin immunoassay interference – a case and review of the literature. J Clin Endocrinol Metab 2016; 101: 3251–3255.

10. FDA Food and Drug Administration. Biotin (Vitamin B7): safety communication – May interfere with lab tests, www.fda.gov/MedicalDevices/Safety/AlertsandNotices/ucm586505.htm (accessed 14 August 2018).

11. Lam L, Kyle CV. A simple method to detect biotin interference on immunoassays. Clin Chem Lab Med.2017; 55: e104–e106.

12. Colon PJ, Greene DN. Biotin interference in clinical immunoassays. J App Lab Med 2018; 2: 941–951.

13. Samarasinghe S, Meah F, Singh V, et al. Biotin interference with routine clinical immunoassays: understand the causes and mitigate the risks. Endocr Pract 2017; 23: 989–998.

این مقاله برای شما مفید بود؟

3 دیدگاه

 1. Avatar
  مختار براری 30 بهمن 1401 در 8:11 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  بنده به عنوان کارشناس آزمایشگاه از مطلبی که منتشر کردین واقعا لذت بدم. اما جای تاسف داره که این موضوع تو آزمایشگاه ها واقعا رعایت نمیشه. و بیماران هم تا جایی که بتونن در دادن اطلاعات مقاومت می کنن. مرسی از شما که باعث توضیح این مسائل میشین

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 30 بهمن 1401 در 6:13 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و عرض ادب
   بسیار ممنون از ابراز لطفتان
   همکاران پذیرش و نمونه گیر در کم کردن مشکلات این چنینی نقش پرنگ و مهمی می توانند داشته باشند. توصیه می گردد تمامی همکاران پذیرش و نمونه گیری در مورد خطاهای پره آنالیتیکال توجیه و آموزش ببینند.
   آرزوی سلامتی

 2. Avatar
  زهره موسوی 12 خرداد 1403 در 7:48 ق.ظ - پاسخ دادن

  عالی بود.
  با سپاس

ثبت دیدگاه

Go to Top