دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آزمایش سیستاتین C یا Cystatin C

سیستاتین C پروتئین کوچکی است که توسط سلول ها، عمدتاً در کلیه ها تولید می شود و فعالیت آنزیم های خاصی مانند سیستئین پروتئاز است که در تجزیه پروتئین ها نقش دارند،را مهار می کند. این توسط کلیه ها فیلتر شده و از طریق ادرار دفع می شود و به یک نشانگر زیستی مفید برای عملکرد کلیه تبدیل می شود. اندازه‌گیری سیستاتین C در خون، پیش‌بینی‌کننده دقیق‌تری برای عملکرد کلیه نسبت به تخمین مبتنی بر کراتینین در برخی جمعیت‌ها است. سیستاتین C همچنین در التهاب، بیماری آلزایمر و سرطان نقش دارد.

چرا آزمایش سیستاتین C درخواست می شود؟

 • اگر به بیماری کلیوی شناخته شده یا مشکوک به بیماری کلیوی هستید، این تست برای محاسبه میزان توانایی کلیه های شما برای فیلتر کردن مواد زائد از خون استفاده می شود.
 • آزمایش سیستاتین C اغلب به عنوان جایگزین یا در ترکیب با سایر آزمایش‌ها، مانند کراتینین سرم، برای تخمین میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) استفاده می‌شود، که معیاری است برای اینکه کلیه‌ها چگونه مواد زائد را از خون فیلتر می‌کنند. بر خلاف کراتینین، سطح سیستاتین C تحت تأثیر عواملی مانند توده عضلانی، سن و جنسیت قرار نمی گیرد و آن را به یک نشانگر بالقوه دقیق تر برای عملکرد کلیه در جمعیت های خاص تبدیل می کند.

چه زمانی آزمایش سیستاتین C بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که یک پزشک مشکوک است که شما ممکن است کلیه شما عملکرد ضعیفی دارد، اما اندازه گیری کراتینین سرم قابل اعتماد نیست. ممکن است در فواصل منظم زمانی که اختلال عملکرد کلیوی دارید، درخواست شود.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش سیستاتین C:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد (ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 0/5 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش سیستاتین C

شرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش سیستاتین Cشرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش سیستاتین C

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش های انجام آزمایش سیستاتین C:

سیستاتین C را می توان در نمونه های خون یا ادرار با استفاده از روش های مختلف اندازه گیری کرد. رایج ترین روش های اندازه گیری سطح سیستاتین C در خون عبارتند از:

ایمونواسی (Immunoassays): این روش ها از آنتی بادی ها برای شناسایی و اندازه گیری سطح سیستاتین C در خون استفاده می کنند. متداول‌ترین روش‌های ایمنی مورد استفاده برای اندازه‌گیری سیستاتین C، ایمونواسی کدورت‌سنجی با ذرات (PETIA) و ایمونواسی‌های نفلومتری (NIA) هستند. در روش ایمونواسی کدورت‌سنجی با ذرات (PETIA) نمونه های سرم بیماران با ذرات لاتکس پوشیده شده با آنتی بادی های ضد سیستاتین C مخلوط می شوند. سیستاتین C انسانی با ذرات لاتکس پوشیده شده با آنتی بادی های ضد سیستاتین C آگلوتینه می شود.

ایمونواسی کدورت‌سنجی با ذرات (PETIA)

ایمونواسی کدورت‌سنجی با ذرات (PETIA)

کروماتوگرافی (Chromatography): کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) و الکتروفورز مویرگی (CE) تکنیک هایی هستند که می توانند برای جداسازی سیستاتین C از سایر پروتئین های خون و اندازه گیری غلظت آن استفاده شوند.

طیف سنجی جرمی (Mass spectrometry): طیف سنجی جرمی یک تکنیک بسیار حساس و خاص است که می تواند برای اندازه گیری جرم و کمیت مولکول های سیستاتین C در یک نمونه استفاده شود.

توجه به این نکته مهم است که روش‌های اندازه‌گیری مختلف ممکن است محدوده مرجع یا واحد اندازه‌گیری متفاوتی داشته باشند، بنابراین پیروی از دستورالعمل‌های خاص آزمایشگاهی که آزمایش را انجام می‌دهد بسیار مهم است.

آمادگی قبل از انجام آزمایش سیستاتین C:

به طور کلی، هیچ آمادگی خاصی برای آزمایش لازم نیست، اما باید به پزشک و آزمایشگاه خود در مورد هر گونه دارو، مکمل یا شرایط پزشکی که می تواند بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد، اطلاع دهید.

در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید قبل از آزمایش سیستاتین C دنبال کنید:

 • داروها: پزشک خود را از هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید مطلع کنید. برخی از داروها، مانند استروئیدها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و برخی آنتی بیوتیک ها می توانند بر سطح سیستاتین C تأثیر بگذارند. پزشک شما ممکن است توصیه کند که مصرف این داروها را قبل از آزمایش قطع کنید یا دوز را تنظیم کنید.
 • ناشتایی: نیازی به روزه گرفتن قبل از آزمایش سیستاتین C نیست. با این حال، اگر پزشک شما آزمایش‌های دیگر نیز همزمان درخواست کرده باشد، مانند پانل چربی یا آزمایش گلوکز، ممکن است لازم باشد برای مدت معینی قبل از آزمایش ناشتا باشید.
 • هیدراتاسیون: نوشیدن مقدار زیادی آب قبل از انجام آزمایش می تواند به خون گیری آسان تر کمک کند و همچنین ممکن است به اطمینان از نتایج دقیق آزمایش کمک کند.

چه چیزی در آزمایش سیستاتین C مورد بررسی قرار می گیرد؟

سیستاتین C یک مهارکننده پروتئیناز سیستئین با وزن مولکولی کم (13250 کیلو دالتون) است که به مهار تجزیه شدن ماتریکس خارج سلولی بافت های بدن کمک می کند و در سراسر بدن توسط تمام سلول های حاوی هسته تولید می شود و در انواع مایعات بدن از جمله خون یافت می شود. سیستاتین C توسط کلیه ها از خون فیلتر می شود و با سرعت ثابتی تجزیه می شود. این آزمایش میزان سیستاتین C را در خون اندازه گیری می کند تا به ارزیابی عملکرد کلیه کمک کند.

عوامل موثر بر سیستاتین C

عوامل موثر بر سیستاتین C

سیستاتین C توسط گلومرول ها، خوشه هایی از رگ های خونی ریز در کلیه ها که به آب، مواد محلول و مواد زائد اجازه می دهد از دیواره های آنها عبور کنند، در حالی که سلول های خونی و پروتئین های بزرگتر را حفظ می کنند، از خون فیلتر می شود. آنچه از دیواره‌های گلومرول‌ها عبور می‌کند، مایع صافی را تشکیل می‌دهد. از این مایع، کلیه ها سیستاتین C، گلوکز و سایر مواد را بازجذب می کنند. مایع و مواد زائد باقیمانده به مثانه منتقل شده و به صورت ادرار دفع می شود.

عملکرد کلیوی سیستاتین C با کراتینین متفاوت است. در حالی که هر دو آزادانه توسط گلومرول ها فیلتر می شوند، سیستاتین C پس از فیلتر شدن، بر خلاف کراتینین، توسط لوله های کلیوی پروگزیمال دوباره جذب و متابولیزه می شود. بنابراین، در شرایط عادی، سیستاتین C به میزان قابل توجهی وارد ادرار دفع شده نهایی نمی شود.

تفاوت سیستاتین C و کراتینین:

تفاوت هاسیستاتین Cکراتینین
چه چیزی اندازه گیری می شود؟سیستاتین C پروتئینی است که توسط تمام سلول های بدن تولید می شود. توسط کلیه ها از خون تصفیه می شود و نشان دهنده عملکرد کلیه است. کراتینین یک محصول زائد است که توسط متابولیسم ماهیچه ها تولید می شود. توسط کلیه ها از خون تصفیه می شود و نشان دهنده عملکرد کلیه است.
دقت سیستاتین C کمتر از کراتینین تحت تأثیر سن، جنس و توده عضلانی قرار می گیرد و ممکن است معیار دقیق تری برای عملکرد کلیه در جمعیت های خاص باشد. کراتینین می تواند تحت تأثیر توده عضلانی، رژیم غذایی و داروها قرار گیرد که می تواند آن را به اندازه گیری دقیق عملکرد کلیه در برخی افراد تبدیل کند.
ارتباط با GFR سیستاتین C به طور مستقیم با نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) مرتبط است و می تواند برای تخمین GFR استفاده شود. کراتینین به طور غیر مستقیم با GFR مرتبط است و برای تخمین GFR با استفاده از معادلاتی که سن، جنس و نژاد را نیز در نظر می گیرند، استفاده می شود.
در دسترس بودن آزمایش سیستاتین C ممکن است به اندازه آزمایش کراتینین در دسترس نباشد و ممکن است گران تر باشد. آزمایش کراتینین به طور گسترده ای در دسترس و نسبتاً ارزان است.
استفاده بالینی سیستاتین C ممکن است در موقعیت های بالینی خاص مانند در افراد مسن، در بیماران مبتلا به سارکوپنی یا سوء تغذیه و در افراد مبتلا به بیماری کلیوی اولیه مفید باشد. کراتینین معمولاً برای ارزیابی عملکرد کلیه در طیف گسترده ای از موقعیت های بالینی استفاده می شود.

به سرعت فیلتر شدن مایع، نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) می گویند. کاهش عملکرد کلیه منجر به کاهش GFR و افزایش سیستاتین C و سایر معیارهای عملکرد کلیه مانند کراتینین و اوره در خون می شود. افزایش این سطوح به این دلیل اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها قادر به فیلتر کردن خون با سرعت طبیعی نیستند و باعث تجمع آنها در خون می‌شود. از سوی دیگر، انتظار می‌رود که بهبود عملکرد کلیه منجر به افزایش GFR شود که باعث کاهش سیستاتین C، کراتینین و اوره می‌شود که در نتیجه کلیه‌ها قادر به پاکسازی مؤثر آنها از خون هستند.

هنگامی که کلیه ها به طور طبیعی کار می کنند، غلظت سیستاتین C در خون ثابت است. با این حال، با بدتر شدن عملکرد کلیه، غلظت شروع به افزایش می کند. این افزایش سیستاتین C با کاهش GFR اتفاق می افتد و اغلب قبل از کاهش قابل اندازه گیری عملکرد کلیه (GFR) قابل تشخیص است.

از آنجایی که سطوح سیستاتین C با تغییرات در GFR در نوسان است، علاقه به آزمایش سیستاتین C به عنوان یکی از روش‌های ارزیابی عملکرد کلیه وجود دارد. آزمایش‌هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل کراتینین (محصول جانبی متابولیسم عضلانی است که در خون و ادرار اندازه‌گیری می‌شود)، نیتروژن اوره خون (BUN) و eGFR (تخمین GFR که معمولاً از سطح کراتینین خون محاسبه می‌شود)، می باشد.

مارکر هایی که در آسیب های کلیوی افزایش می یابند

مارکر هایی که در آسیب های کلیوی افزایش می یابند

برخلاف کراتینین، سیستاتین C به طور قابل توجهی تحت تأثیر توده عضلانی (بنابراین، جنس یا سن)، نژاد یا رژیم غذایی قرار نمی گیرد، که منجر به این ایده شده است که می تواند نشانگر قابل اعتمادتری برای عملکرد کلیه باشد و به طور بالقوه برای تولید دقیق تر تخمین GFR استفاده می شود.

در حالی که داده ها رو به رشدی وجود دارد که از استفاده از سیستاتین C حمایت می کند، هنوز میزانی از عدم اطمینان در مورد زمان و نحوه استفاده از آن وجود دارد. با این حال، آزمایش به طور فزاینده‌ای در دسترس‌تر می‌شود و گام‌هایی در جهت استانداردسازی کالیبراسیون نتایج سیستاتین C برداشته می‌شود.

پس زمینه مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که سیستاتین C در گردش بالا با خطر بیماری قلبی عروقی (CVD)، مستقل از اندازه گیری عملکرد کلیوی مبتنی بر کراتینین مرتبط است.

سیستاتین C و خطر بیماری قلبی عروقی (CVD)

سیستاتین C و خطر بیماری قلبی عروقی (CVD)

محدوده مرجع آزمایش سیستاتین C:

 • 18-49 years: 0.63-1.03 mg/L
 • > or =50 years: 0.67-1.21 mg/L
 • 0-17 years: Reference values have not been established.(محدوده نرمال برای این بازه سنی تعریف نشده است)

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش سیستاتین C استفاده می شود؟

آزمایش سیستاتین C ممکن است به عنوان جایگزینی برای کراتینین و کلیرانس کراتینین برای غربالگری و پایش اختلال عملکرد کلیه در افراد مبتلا به بیماری کلیوی شناخته شده یا مشکوک استفاده شود. در موارد خاصی که اندازه گیری کراتینین ممکن است گمراه کننده باشد، بسیار مفید است.

به عنوان مثال، در کسانی که سیروز کبدی دارند، بسیار چاق هستند، سوء تغذیه دارند، رژیم گیاهخواری دارند، اندامشان قطع شده یا توده عضلانی آنها کاهش یافته است (سالمندان و کودکان)، اندازه گیری کراتینین ممکن است قابل اعتماد نباشد. از آنجایی که کراتینین به توده عضلانی بستگی دارد، ارزیابی عملکرد کلیه ممکن است در این افراد با توده بدنی بالا یا پایین غیرطبیعی دقیق نباشد. سیستاتین C تحت تأثیر توده بدن یا رژیم غذایی قرار نمی گیرد و از این رو نشانگر قابل اعتمادتری برای عملکرد کلیه نسبت به کراتینین است.

اندازه‌گیری سیستاتین C همچنین ممکن است در تشخیص زودهنگام بیماری کلیوی مفید باشد، زمانی که نتایج آزمایشات دیگر (eGFR، کراتینین یا آلبومین ادرار) ممکن است هنوز طبیعی یا مرزی باشد و فرد مبتلا ممکن است علائم کمی داشته باشد. در این مورد، پزشک ممکن است بخواهد وجود بیماری مزمن کلیوی را با اندازه‌گیری سیستاتین c تأیید کند.

محققان در حال بررسی سایر کاربردهای سیستاتین C هستند، مانند استفاده از آن به تنهایی یا در ترکیب با کراتینین خون برای تخمین میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR). یک مطالعه اخیر نشان داد که معادله ای برای eGFR که هم کراتینین و هم سیستاتین C را شامل می شود، دقیق تر از معادله ای است که از هر یک از این دو به تنهایی استفاده می کند و می تواند برای تایید بیماری مزمن کلیوی (CKD) در افراد مبتلا به eGFR نزدیک به 60 مورد استفاده قرار گیرد.

بیماری مزمن کلیوی (CKD)

بیماری مزمن کلیوی (CKD)

CKD. علاوه بر اختلال عملکرد کلیه، با افزایش خطر مرگ و میر، بیماری های قلبی عروقی و نارسایی قلبی در افراد مسن مرتبط است. این معادلات در حال حاضر قبل از اینکه به طور کامل در عمل بالینی اجرا شوند، در جمعیت های مختلف بیماران تایید می شوند.

در نهایت، برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می‌دهد سیستاتین C سریع‌تر از کراتینین به سطح طبیعی بازمی‌گردد و می‌تواند برای ارزیابی عملکرد کلیه و شدت بیماری زمانی که GFR در بیماران بستری در بیمارستان بدحال در حال تغییر است، استفاده شود.

چه زمانی آزمایش سیستاتین C درخواست می شود؟

سیستاتین C با تایید و تعریف مفید بودن، به ویژه به عنوان یک نشانگر اولیه و حساس برای بیماری مزمن کلیوی (CKD) در حال پذیرش است. ممکن است زمانی درخواست شود که فردی به یک بیماری شناخته شده یا مشکوک مبتلا باشد که بر عملکرد کلیه تأثیر می گذارد یا به طور بالقوه بر آن تأثیر می گذارد و نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) توسط کلیه ها را کاهش می دهد.

ممکن است زمانی درخواست شود که یک پزشک از نتایج سایر آزمایش‌ها، مانند کلیرانس کراتینین یا کراتینین رضایت نداشته باشد، یا بخواهد اختلال اولیه کلیه را بررسی کند، به‌ویژه در افراد مسن یا در نوزادان بیمار

تحقیقات برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستاتین C به عنوان یک شاخص خطر ابتلا به بیماری کلیوی مرحله نهایی، نارسایی قلبی و مرگ ادامه دارد. مطالعات همچنین نشان داده اند که در جمعیت های مختلف، سیستاتین C ممکن است تخمین GFR را هنگامی که در معادله ای با کراتینین خون ترکیب می شود، بهبود بخشد.

نتیجه آزمایش سیستاتین C چه چیزی را نشان می دهد؟

سطح بالای سیستاتین C در خون با کاهش نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) و در نتیجه اختلال عملکرد کلیه مطابقت دارد.

از آنجایی که سیستاتین C در سراسر بدن با سرعت ثابتی تولید می‌شود و توسط کلیه‌ها حذف و تجزیه می‌شود، در صورتی که کلیه‌ها به خوبی کار می‌کنند و GFR طبیعی است، باید در سطح ثابتی در خون باقی بماند.

مطالعات اخیر نشان می دهد که افزایش سطح سیستاتین C ممکن است نشان دهنده افزایش خطر بیماری قلبی، نارسایی قلبی و مرگ و میر باشد.

محدودیت های آزمایش سیستاتین C:

اگرچه سیستاتین C در برخی افراد نسبت به کراتینین کمتر متغیر است و کمتر تحت تأثیر سن، توده بدن و رژیم غذایی قرار می گیرد، اما آزمایش کاملی نیست و می تواند تحت تأثیر تعدادی از داروها و سایر شرایط پزشکی قرار گیرد.

برخی از مطالعات افزایش سطح سیستاتین C را گزارش کرده اند که با سطوح بالاتر پروتئین واکنشیC (CRP) یا شاخص توده بدنی (BMI)، پرکاری تیروئید، مصرف استروئیدها، بیماری های بدخیم، HIV/AIDS، بیماری های روماتیسمی و برخی شرایط متابولیک مانند هیپرهموسیستئینمی(افزایش هموسیستئین) مرتبط است. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان می دهد که سیستاتین C می تواند از طریق مسیرهای غیر کلیوی، مانند روده، پاک شود و سطح آن در بین بیماران پیوند کلیه در نوسان است.

آیا می توان سیستاتین C را در ادرار اندازه گرفت؟

در شرایط عادی خیر. برخلاف کراتینین، سیستاتین C از فیلتر گلومرولی بازجذب می شود و سپس در کلیه ها متابولیزه می شود. در شرایط عادی، سیستاتین C در سطوح قابل تشخیص در ادرار یافت نمی شود.

eGFR چگونه محاسبه می شود؟

رایج ترین معادله مورد استفاده برای محاسبه eGFR، و معادله ای که در حال حاضر توسط بنیاد ملی کلیه (NKF) و دستورالعمل های KDIGO برای استفاده عمومی توصیه می شود، معادله CKD-EPI نامیده می شود. به کراتینین سرم (و/یا سیستاتین c سرم)، سن، و مقادیر تعیین شده بر اساس جنسیت و نژاد نیاز دارد. محققان همچنین در حال ارزیابی سودمندی انواع دیگر معادلات برای تخمین GFR هستند که آزمایش‌هایی مانند کراتینین، BUN و/یا سیستاتین C را ترکیب می‌کنند.

معادله CKD-EPI شامل فرمول زیر است:

GFR = 141 x min(SCr/κ,1)^α x max(SCr/κ,1)^-1.209 x 0.993^Age x 1.018 [if female] x 1.159 [if black]

 • GFR = glomerular filtration rate
 • SCr = serum creatinine (in mg/dL)
 • κ = 0.7 (for females) or 0.9 (for males)
 • α = -0.329 (for females) or -0.411 (for males)
 • Age = age in years

چگونه می توان GFR واقعی را تعیین کرد؟

بهترین روش برای تعیین مستقیم نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) روشی به نام “کلیرانس اینولین” است. این شامل وارد کردن مایع حاوی مولکول نشانگر اینولین (نه انسولین) به وریدهای شما (IV – انفوزیون داخل وریدی) و سپس جمع‌آوری نمونه‌های ادرار زمان‌بندی شده در طی چند ساعت است. حجم ادرار یادداشت می شود و اینولین در هر نمونه اندازه گیری می شود تا امکان تعیین GFR فراهم شود. این آزمایش و سایر روش‌های تعیین GFR، مانند روش‌هایی که از نشانگرهای رادیواکتیو استفاده می‌کنند، به طور معمول درخواست نمی‌شوند و عمدتاً در محیط‌های تحقیقاتی انجام می‌شوند.

در سایت Acute care testing از آزمایش سیستاتین C بیشتر خواهید خواند:

غلظت سیستاتین C در پلاسما نشانگرهای قابل اعتمادی برای تشخیص و نظارت بر پیشرفت بیماری کلیوی است. کراتینین و سیستاتین C هر دو تحت تأثیر عواملی غیر از GFR قرار می گیرند، کراتینین تحت تأثیر عوامل مربوط به توده عضلانی (سن، جنسیت و نژاد) و سیستاتین C تحت تأثیر سن، التهاب، چاقی و دیابت قرار دارند. مانند کراتینین سرم، غلظت سیستاتین C در افراد بدون بیماری کلیوی بسیار پایدارتر از GFR است که با کلیرانس کراتینین اندازه گیری می شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

2017 review performed by Joshua E Raizman, PhD, FCACB.

Ebert N, Delanaye P, Shlipak M, Jakob O, Martus P, Bartel J, Gaedeke J, van der Giet M, Schuchardt M, Cavalier E, Schaeffner E. Cystatin C standardization decreases assay variation and improves assessment of glomerular filtration rate. Clin Chim Acta. 2016 May 1;456:115-21.

Kidney Disease Improving Global Outcomes, KDIGO 2012 Clinical Practice Guideline for the Evaluation and Management of Chronic Kidney Disease. Available online at http://www.kdigo.org/clinical_practice_guidelines/pdf/CKD/KDIGO_2012_CKD_GL.pdf. Accessed April 2017.

Inker LA, Schmid CH, Tighiouart H, Eckfeldt JH, Feldman HI, Greene T, Kusek JW, Manzi J, Van Lente F, Zhang YL, Coresh J, Levey AS.; CKD-EPI Investigators Estimating glomerular filtration rate from serum creatinine and cystatin C. N Engl J Med. 2012 Jul 5;367(1):20-9.

Waheed S, Matsushita K, Sang Y, Hoogeveen R, Ballantyne C, Coresh J, Astor BC. Combined association of albuminuria and cystatin C-based estimated GFR with mortality, coronary heart disease, and heart failure outcomes: the Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) Study. Am J Kidney Dis. 2012 Aug;60(2):207-16.

Dalcomune DM, Terrão J, Porto ML, Vasquez EC, Baldo MP, Pereira TM. Predictive value of cystatin C for the identification of illness severity in adult patients in a mixed intensive care unit. Clin Biochem. 2016 Jul;49(10-11):762-7.

Brown CS, Kashani KB, Clain JM, Frazee EN. Cystatin C Falsely Underestimated GFR in a Critically Ill Patient with a New Diagnosis of AIDS. Case Rep Nephrol. 2016;2016:9349280.

©2014 National Kidney Foundation. Frequently asked questions about GFR estimates. Available online at https://www.kidney.org/sites/default/files/docs/12-10-4004_abe_faqs_aboutgfrrev1b_singleb.pdf. Accessed 26/04/2017.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Jeffrey, S. (2006 August 16). Cystatin C May Identify Pre-CKD in Elderly With Normal eGFR. Medscape Medical News [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/543019.

Jeffrey, S. (2005 September 6). Cystatin C is a sensitive marker of prognosis acute heart failure. Medscape Medical News [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/538789.

Shlipak, M. (2005 May 19). Cystatin C and the Risk of Death and Cardiovascular Events among Elderly Persons. NEJM v 352(20) 2049-2060 [On-line journal]. Available online at http://content.nejm.org/cgi/content/short/352/20/2049.

Sarnak, M. (2005 April 5). Cystatin C Concentration as a Risk Factor for Heart Failure in Older Adults. Annals of Internal Medicine v142(7) [On-line information]. Available online at http://www.annals.org/cgi/content/abstract/142/7/497?ct.

Villa, P. et. al. (2005 April). Serum cystatin C concentration as a marker of acute renal dysfunction in critically ill patients. Crit Care. 2005; 9(2): R139-R143 [On-line journal]. Available online at http://www.pubmedcentral.gov/articlerender.fcgi?tool=pmcentrez&artid=1175926.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 328-329.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 312.

Lowry, F. (2009 February 27). Cystatin C, High Levels of Serum Cystatin C and Chronic Kidney Disease Linked to Age-Related Macular Degeneration. Medscape Medical News [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/588857. Accessed October 2009.

Ma, Y-C. et. al. (2008 January 28). Improved GFR Estimation by Combined Creatinine and Cystatin C Measurements. Medscape Today from Kidney International [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/568609. Accessed October 2009.

Craig, R. G. and Hunder, J. M. (2008 October 27). Recent Developments in the Perioperative Management of Adult Patients with Chronic Kidney Disease. Medscape Today from British Journal of Anaesthesia [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/581312. Accessed October 2009.

(2009 January 27). New Equation Accurately Estimates GFR in Children With Kidney Disease. Medscape Today from Reuters Health Information [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/587379. Accessed October 2009.

(Updated 2009 August). Renal Function Markers – Kidney Disease. ARUP Consult. [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/RenalFunctionMarkers.html?client_ID=LTD. Accessed October 2009.

(April 7, 2009) National Kidney Disease Education Program, Laboratory Professionals: Update on Cystatin C. Available online at http://nkdep.nih.gov/labprofessionals/update-cystatin-c.htm. Accessed January 2010.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2007, Pp 153-154.

Lerma, E. (Updated 2012 May 17). Novel Biomarkers of Renal Function. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1925619-overview. Accessed July 2013.

Sinert, R. and Peacock, P. (Updated 2013 June 20). Acute Renal Failure Complications. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/777845-overview#a1. Accessed July 2013.

Malone, B. (2012 August 23). Refining the Role of Cystatin C in Estimating GFR New Combined Cystatin C –Creatinine Equation More Accurate. Clinical Laboratory Strategies [On-line information]. Available online at http://www.aacc.org/publications/strategies/archives/2012/Documents/082312CLS.pdf. Accessed July 2013.

(© 1995–2013). Cystatin C with Estimated GFR, Serum. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratory Interpretive Handbook [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/interpretive-guide/?alpha=C&unit_code=35038. Accessed July 2013.

Paxton, A. (2012 September). Cystatin C and creatinine—using both found to be best. CAP Today [On-line information]. Available online through http://www.cap.org. Accessed July 2013.

Shah, A. (Revised 2013 May). Evaluation of the Renal Patient. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online through http://www.merckmanuals.com. Accessed July 2013.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 326-333.

Clarke, W., Editor (© 2011). Contemporary Practice in Clinical Chemistry 2nd Edition: AACC Press, Washington, DC. Pp 363-366.

McPherson, R. and Pincus, M. (© 2011). Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods 22nd Edition: Elsevier Saunders, Philadelphia, PA. Pp 177.

Zhou H, Hewitt SM, Yuen PS, Star RA. Acute Kidney Injury Biomarkers – Needs, Present Status, and Future Promise. Nephrol Self Assess Program. Mar 2006;5(2):63-71. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2603572/. Accessed August 2013.

National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. Kidney Disease Research Updates, Winter 2013. NIH-funded Study Finds More Precise Way to Estimate Kidney Function. Available online at http://kidney.niddk.nih.gov/About/ResearchUpdates/KidneyWin13/5.aspx. Accessed October 2013.

National Kidney Foundation. Cystatin C: What is its role in estimating GFR? Available online at http://www.kidney.org/professionals/tools/pdf/CystatinC.pdf. Accessed October 2013.

National Kidney Disease Education Program. Estimating GFR. Available online at http://nkdep.nih.gov/lab-evaluation/gfr/estimating.shtml. Accessed October 2013.

National Kidney Disease Education Program. Update on Cystatin C: Cystatin C Standardization (Update as of July 2010). Available online at http://nkdep.nih.gov/lab-evaluation/cystatin-c.shtml. Accessed October 2013.

UCSF (Karin Rush-Monroe on September 04, 2013). Kidney Function Can Be Assessed by Measuring Cystatin C in Blood. Available online at http://www.ucsf.edu/news/2013/09/108666/relationship-kidney-function-estimates-risk-improves-measuring-cystatin-c-blood. Accessed October 2013.

Shlipak MG et al. Cystatin C versus Creatinine in Determining Risk Based on Kidney Function. N Engl J Med 2013; 369:932-943, September 5, 2013. Available online at http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1214234. Accessed October 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top