آزمایش سیکلوسپورین (CsA) | Cyclosporine

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آزمایش سیکلوسپورین (CsA) | Cyclosporine

سیکلوسپورین یک عامل سرکوب کننده سیستم ایمنی است که برای درمان رد عضو پس از پیوند استفاده می شود. همچنین در برخی بیماری‌های خودایمنی دیگر، درمان رد عضو در پیوندهای آلوژنیک کلیه، کبد و قلب، آرتریت روماتوئید زمانی که شرایط به اندازه کافی به متوترکسات پاسخ نداده است، استفاده می‌شود.

چرا آزمایش سیکلوسپورین درخواست می شود؟

برای تعیین غلظت سیکلوسپورین در خون به منظور ایجاد یک رژیم دوز دارو، حفظ سطوح درمانی و تشخیص سطوح توکسیک

چه زمانی آزمایش سیکلوسپورین بایستی انجام شود؟

به محض شروع درمان با سیکلوسپورین، معمولاً روزانه یا 2 تا 3 بار در هفته، و پس از آن به صورت دوره ای با تنظیم یا حفظ دوز

نمونه مورد نیاز برای آزمایش سیکلوسپورین:

 • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش (حاوی ضد انعقاد EDTA)
 • نوع نمونه: خون کامل
 • حجم نمونه: 3 میلی لیتر
لوله EDTA

لوله مخصوص نمونه آزمایش سیکلوسپورین(Cyclosporine)

شرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش سیکلوسپورین(Cyclosporine)شرایط قبول یا رد نمونه آزمایش سیکلوسپورین(Cyclosporine)

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش انجام آزمایش سیکلوسپورین:

کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا – طیف سنجی جرمی پشت سر هم (HPLC-MS/MS)

شرح روش

نمونه های خون در معرض رسوب پروتئینی قرار می گیرند. مایع رویی حاصل با کروماتوگرافی مایع-طیف‌سنجی جرمی پشت سر هم تجزیه و تحلیل می‌شود.

نمایی شماتیک از انجام آزمایش سیکلوسپورین

نمایی شماتیک از انجام آزمایش سیکلوسپورین

آمادگی قبل از انجام آزمایش سیکلوسپورین:

به طور کلی به آمادگی خاصی نیاز ندارد

معمولا یک سطح پایین اندازه گیری می شود. سطح پایین پایین ترین غلظتی است که دارو قبل از تجویز دوز بعدی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر سیکلوسپورین دو بار در روز تجویز شود، معمولاً 12 ساعت پس از آخرین دوز، قبل از تجویز دوز جدید، نمونه خون گرفته می شود. صبح ها که قرار است سطح سیکلوسپورین خود را بررسی کنید، دارو را تا زمانی که خونتان گرفته نشده است مصرف نکنید.

چه چیزی در آزمایش سیکلوسپورین مورد بررسی قرار می گیرد؟

سیکلوسپورین یک عامل سرکوب کننده سیستم ایمنی است که از Tolypocladium inflatum gams، قارچی که در اصل از نمونه خاک نروژ جدا شده است، به دست می آید. سیکلوسپورین یک پلی پپتید چربی دوست است که برای جلوگیری از رد پس از پیوند عضو جامد استفاده می شود.

سیکلوسپورین

سیکلوسپورین

تنوع قابل توجهی بین بیماران در جذب، نیمه عمر و سایر پارامترهای فارماکوکینتیک وجود دارد. سیکلوسپورین به طور گسترده توسط CYP3A4 به حداقل 30 متابولیت کمتر فعال متابولیزه می شود که بسیاری از آنها با روش های ایمونواسی شناسایی می شوند. این آزمایش میزان سیکلوسپورین را در خون اندازه گیری می کند.

مکانیسم عمل سیکلوسپورین

مکانیسم عمل سیکلوسپورین

مکانیسم اثر سیکلوسپورین به عنوان یک مهارکننده کلسینورین، یک مهارکننده سیتوکروم P450 3A4 و یک مهارکننده P-گلیکوپروتئین است. سیکلوسپورین A (CsA) سنتز اینترلوکین ها (IL)، از جمله IL-2 را که برای خود فعال سازی لنفوسیت های T  و تمایز آنها ضروری است، مهار می کند. سیکلوسپورین به دلیل مهار اختصاصی و برگشت پذیر لنفوسیت های سیستم ایمنی در فاز G0 و G1 چرخه سلولی موثر است.

سلول T-helper هدف اولیه است، اگرچه ممکن است سلول های T-suppressor را نیز سرکوب کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که CsA یک اثر بازدارنده بر CD4+ CD25+ Tregs دارد که ممکن است پتانسیل تحمل ایمنی میزبان را مسدود کند.

مکانیسم اثر سیکلوسپورین

مکانیسم اثر سیکلوسپورین

هنگامی که افراد تحت پیوند عضو قرار می گیرند، سیستم ایمنی آنها پیوند را به عنوان “عامل خارجی” تشخیص می دهد و شروع به حمله به آن می کند، درست مانند هر باکتری یا ویروس مهاجم. سیکلوسپورین توانایی گلبول های سفید خاصی را در سیستم ایمنی برای پاسخ به این بافت خارجی کاهش می دهد. با عملکرد درست سیکلوسپورین اندام پیوند شده شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد و به راحتی توسط سیستم ایمنی گیرنده رد نمی شود. سیکلوسپورین به طور معمول در پیوند کلیه، قلب، کبد و سایر اندام ها استفاده می شود.

نقش داروهای سرکوب کننده ایمنی در پیوند کلیه

نقش داروهای سرکوب کننده ایمنی در پیوند کلیه

خواص سرکوب کننده سیستم ایمنی سیکلوسپورین نیز در درمان علائم برخی از اختلالات خود ایمنی و سایر اختلالات مفید است. این شرایط با واکنش سیستم ایمنی به سلول ها یا بافت های خود بدن مشخص می شود. سیکلوسپورین به کنترل پاسخ ایمنی در این موارد کمک می کند و شدت علائم را کاهش می دهد. برخی از نمونه های این شرایط عبارتند از آرتریت روماتوئید، پسوریازیس، کم خونی آپلاستیک و بیماری کرون.

نقش سیکلوسپورین در درمان علائم اختلالات خود ایمنی

نقش سیکلوسپورین در درمان علائم اختلالات خود ایمنی

هنگامی که علائم در این موارد شدید، گسترده و ناتوان کننده تشخیص داده شود، سیکلوسپورین ممکن است تجویز شود. معمولاً علائم با سایر درمان ها یا داروها کاهش نمی یابد. سیکلوسپورین در این موارد با احتیاط مصرف می شود و نیاز به پایش دقیق با آزمایش خون دارد.

آزمایش سطح سیکلوسپورین در خون می تواند به اطمینان حاصل شود که سطح دارو در محدوده ای است که درمانی خواهد بود کمک کند. اگر سطح خیلی پایین باشد، ممکن است رد عضو رخ دهد (در مورد پیوند) یا علائم ممکن است دوباره ظاهر شوند (موارد خود ایمنی). همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که سطح خیلی بالا نیست و منجر به عوارض توکسیک دارو نمی شود.

مسمومیت کلیوی با نارسایی نهایی کلیه شدیدترین عارضه توکسیک است. سنجش های دیگر برای ارزیابی عملکرد کلیه (یعنی BUN، کلیرانس کراتینین) باید همراه با سطح سیکلوسپورین درخواست شود، زیرا ممکن است سمیت حتی با سطوح “قابل قبول” خون شروع شود. سایر مسمومیت ها عبارتند از فشار خون بالا، تشنج، لرزش، ادم ریوی و افزایش خطر ابتلا به لنفوم.

برخی از عوارض جانبی سیکلوسپورین

برخی از عوارض جانبی سیکلوسپورین

نیمه عمر حذف؛ خوراکی: ممکن است در بیماران مبتلا به اختلال هپاتیت طولانی شود و در کودکان به دلیل سرعت متابولیسم بالاتر ممکن است کوتاهتر باشد. مشخصات دفع سیکلوسپورین دو فازی است. مرحله حذف اولیه با نیمه عمر ظاهری که معمولاً بین 3 تا 7 ساعت متغیر است، با حذف کندتر فاز با نیمه عمر ظاهری بین 18 تا 25 ساعت دنبال می شود. حداکثر غلظت در چهار تا شش ساعت به دست می آید.

عوامل مداخله گر در آزمایش سیکلوسپورین:

 • سیکلوسپورین برای بسیاری از تداخلات دارویی، از جمله افزایش سمیت عصبی و نفروتوکسیک در هنگام تجویز همزمان با آنتی بیوتیک ها، ضد قارچ ها یا سایر سرکوب کننده های ایمنی شناخته شده است.
 •  سیکلوسپورین دارای محدوده درمانی باریکی با عوارض جانبی مکرر است که مانیتور داروی درمانی ضروری است.
 • از آب گریپ فروت اجتناب کنید. تجزیه طبیعی سیکلوسپورین در بدن را کند می کند و به آن اجازه می دهد تا سطوح بالقوه بیش از حد در خون ایجاد شود و می تواند این اثر را برای سه روز یا بیشتر پس از آخرین لیوان آب میوه در بدن حفظ کند.
 • داروهایی که سمیت بالقوه سیکلوسپورین را افزایش می دهند، شامل آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید، آمفوتریسین B، آسیکلوویر، کتوکونازول، لواستاتین، NSAID ها و رانیتیدین هستند.
 •  عواملی که مهارکننده‌های CYP3A3 و CYP3A4 هستند، سطح سیکلوسپورین را با کاهش تبدیل زیستی افزایش می‌دهند. اینها عبارتند از متیل پردنیزولون، آمفوتریسین B، سایمتیدین، آمیودارون، فلوکستین، مهارکننده های پروتئاز، اریترومایسین و آب گریپ فروت.
 • عواملی که باعث افزایش متابولیسم کبدی و در نتیجه کاهش سطح سیکلوسپورین می شوند عبارتند از: فنوباربیتال، فنی توئین، کاربامازپین، ریفامپین، تری متوپریم و خار مریم.

ملاحظات بالینی آزمایش سیکلوسپورین:

با 80 درصد سیکلوسپورین جدا شده در گلبول های قرمز، خون کامل نمونه ارجح برای تجزیه و تحلیل است. دوز در ابتدا (حداکثر 2 ماه پس از پیوند) برای حفظ غلظت معمولا بین 150 و 400 نانوگرم در میلی لیتر تنظیم می شود. غلظت‌های پایین هدف بر اساس پروتکل بالینی متفاوت است و به نوع آلوگرافت، خطر رد، داروهای سرکوب‌کننده ایمنی همزمان و سمیت بستگی دارد. پس از 2 ماه اول پس از عمل، محدوده هدف عموماً کمتر و بین 75 تا 300 نانوگرم در میلی لیتر است. تبدیل بین فرمول ها به طور کلی با همان دوز اما با نظارت دارو انجام می شود.

کلریانس منیزیم توسط سیکلوسپورین افزایش می یابد و احتمالاً منجر به علائم مربوط به کاهش منیزیم خون می شود. یک پزشک ممکن است سطح منیزیم را کنترل کند و در صورت نیاز با مکمل‌ها درمان کند. گاهی اوقات پتاسیم خون بالا رخ می دهد. یک پزشک ممکن است سطح پتاسیم را کنترل کند و در مورد دیورتیک‌های نگهدارنده پتاسیم، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین، آنتاگونیست‌های گیرنده آنژیوتانسین II، داروهای حاوی پتاسیم و رژیم‌های غذایی غنی از پتاسیم احتیاط کند.

محدوده مرجع آزمایش سیکلوسپورین:

100-400 ng/mL

غلظت‌های پایین هدف در حالت پایدار بسته به نوع پیوند، سرکوب همزمان سیستم ایمنی، پروتکل‌های بالینی/سازمانی و زمان پس از پیوند متفاوت است. نتایج باید در ارتباط با این اطلاعات بالینی و هر گونه نشانه/علائم فیزیکی رد/سمیت تفسیر شوند.

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش سیکلوسپورین استفاده می شود؟

آزمایش‌های مربوط به سیکلوسپورین برای اندازه‌گیری مقدار این دارو در خون برای تعیین اینکه آیا غلظت سیکلوسپورین به سطوح درمانی رسیده و در محدوده سمی نیست، استفاده می‌شود. سیکلوسپورین دارویی است که پاسخ ایمنی بدن را کاهش می دهد. این دارو برای گیرندگان پیوند عضو برای جلوگیری از رد عضو و برای برخی از افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس برای کاهش علائم تجویز می شود.

مانیتور سطح دارو به چند دلیل مهم است:

 • ارتباط خوبی بین دوز سیکلوسپورین داده شده و سطح دارو در خون وجود ندارد، مانند برخی از داروها.
 • جذب و متابولیسم دوزهای خوراکی سیکلوسپورین می تواند بین افراد و حتی در یک فرد بسته به زمان دوز مصرفی و غذایی که مصرف می شود بسیار متفاوت باشد.
 • ممکن است تغییراتی در سطوح خونی به دلیل نام تجاری یا تهیه سیکلوسپورین تجویز شده وجود داشته باشد.
 • در بیماران پیوندی، برای بقای پیوند بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که سطح سیکلوسپورین بلافاصله پس از جراحی به اندازه کافی بالا باشد تا از رد عضو پیوند شده جلوگیری شود.
 • در مورد آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس، سطح سیکلوسپورین خون باید به اندازه کافی بالا باشد تا علائم را تسکین دهد.
 • در مورد پیوند کلیه، سطوح خون ممکن است به تمایز بین رد کلیه و آسیب کلیه به دلیل سطوح بالای سیکلوسپورین کمک کند.
 • سیکلوسپورین با چندین عارضه جانبی سمی همراه است که در صورت پایش سطح خون می توان از آنها جلوگیری کرد. اگر سطح تشخیص داده شده خیلی بالا باشد، ممکن است دوز را تنظیم کنید.

با پایش سطح سیکلوسپورین خون، پزشکان بهتر می توانند اطمینان حاصل کنند که هر فرد مقدار و فرمول مناسب داروی مورد نیاز برای درمان مورد خاص خود را دریافت می کند تا اثرات درمانی را به حداکثر برساند و در عین حال توکسیک بودن دارو را به حداقل برساند.

چه زمانی آزمایش سیکلوسپورین درخواست می شود؟

آزمایش سیکلوسپورین اغلب در شروع درمان، اغلب به صورت روزانه هنگام ایجاد یک رژیم دوز درخواست می شود. پس از تعیین دوز مناسب، سطح آن را می توان با دفعات کمتری آزمایش کرد و در نهایت ممکن است ماهانه، هر دو ماه یک بار یا در فواصل زمانی طولانی تر آزمایش شود. با این حال، زمانی که فرد بیمار می شود یا شروع به مصرف داروهای اضافی می کند که ممکن است بر متابولیسم سیکلوسپورین تأثیر بگذارد، آزمایش ممکن است بیشتر انجام شود. تغییر در وضعیت متابولیک فرد نیز ممکن است باعث انجام آزمایش های مکرر شود.

اغلب در پیوند، افراد با دوزهای بالاتر سیکلوسپورین در شروع درمان شروع می کنند و سپس در طول درمان طولانی مدت دوز را کاهش می دهند. در موارد آرتریت روماتوئید یا پسوریازیس، اگر به نظر می‌رسد فردی دارو را به خوبی تحمل می‌کند، ممکن است دوز دارو برای بهبود بیشتر علائم افزایش یابد.

با هر تغییر در دوز، سطح خون باید اندازه گیری شود. علاوه بر این، تعداد دفعات آزمایش به عوامل متعددی از جمله دلیل پزشکی مصرف سیکلوسپورین بستگی دارد. در پیوند عضو، نوع عضو پیوند شده و سن گیرنده و وضعیت سلامت عمومی، میزان دوز را تعیین می کند. برای مثال، فردی که کبد پیوندی دارد ممکن است نیاز به پایش بیشتر داشته باشد زیرا سیکلوسپورین عمدتاً توسط کبد متابولیزه می شود و اختلال در عملکرد می تواند پاکسازی سیکلوسپورین از خون را کند کند.

هنگامی که به رد عضو یا مسمومیت کلیه مشکوک می شود، ممکن است آزمایش ها نیز اغلب درخواست شود. برخی از علائم و نشانه های سمیت سیکلوسپورین عبارتند از:

 • آسیب کلیه (کلیوی)
 • فشار خون بالا
 • لرزش
 • خونریزی، تورم، رشد بیش از حد لثه (هیپرپلازی لثه)
 • موهای زائد بدن و صورت (هیرسوتیسم)
 • سطوح بالای چربی در خون (هیپرلیپیدمی)
 • عفونت ها
 • نتایج غیر طبیعی آزمایش خون در شمارش کامل خون (CBC)
 • سطح پایین منیزیم خون
 • سطح پتاسیم خون بالا
 • آسیب کبدی (سمیت کبدی) که ممکن است باعث یرقان شود، از جمله چشمان زرد، ادرار تیره و/یا مدفوع کم رنگ
 • اسهال
 • حالت تهوع

نتیجه آزمایش سیکلوسپورین چه چیزی را نشان می دهد؟

محدوده درمانی سیکلوسپورین به روش مورد استفاده برای اندازه گیری دارو، نوع پیوند و مدت زمان پس از پیوند بستگی دارد. نتایج به دست آمده از انواع مختلف نمونه ها و روش های مختلف قابل تعویض نیستند. پزشکان توسط آزمایشگاه در مورد محدوده درمانی مناسب برای اعمال در نتیجه آزمایش یک فرد خاص راهنمایی می شوند.

اگر سطوح پایین تر از محدوده مورد نظر کاهش یابد، خطر رد پیوند یا عود علائم وجود دارد. اگر سطوح تشخیص داده شده بالاتر از محدوده باشد، خطر عوارض جانبی توکسیک وجود دارد.

اوج غلظت سیکلوسپورین در نمونه های جمع آوری شده 2 ساعت پس از مصرف، گاهی اوقات در موارد پیوند آزمایش می شود. سطوح بالای سیکلوسپورین در نمونه‌های پیک با کاهش میزان رد، به‌ویژه در سال اول پس از جراحی پیوند مرتبط است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

اکثر آزمایشگاه ها از نمونه خون کامل برای آزمایش سیکلوسپورین به جای سرم یا پلاسما استفاده می کنند و نمونه ها را 12 ساعت پس از آخرین دوز یا درست قبل از دوز بعدی (سطوح پایین) جمع آوری می کنند.

برخی از روش‌های آزمایشگاهی برای داروی اصلی سیکلوسپورین اختصاصی‌تر هستند، در حالی که برخی دیگر داروی اصلی را به همراه متابولیت‌ها اندازه‌گیری می‌کنند، بنابراین محدوده مربوط به آنها متفاوت خواهد بود. از آنجایی که محدوده درمانی سیکلوسپورین می تواند بسته به نوع سنجشی که توسط آزمایشگاه انجام می شود متفاوت باشد، توصیه می شود که نمونه خون توسط همان موسسه در طول دوره درمان آزمایش شود. نتایج سازگارتر خواهند بود و با محدوده درمانی گزارش شده ارتباط بهتری خواهند داشت.

برای شرایطی غیر از پیوند، سیکلوسپورین ممکن است همراه با سایر داروها مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) تجویز شود. در موارد پیوند، ممکن است از داروهای ضد رد دیگر همراه با سیکلوسپورین استفاده شود. این داروها در کنار هم برای درمان بیماری فرد عمل می کنند. علاوه بر این، سطوح خونی سیکلوسپورین می تواند تحت تأثیر داروهای دیگری که ممکن است فرد مصرف کند (افزایش یا کاهش یابد) شود. برای پزشکان مهم است که از داروها و مکمل‌هایی که بیماران مصرف می‌کنند آگاه باشند و از تغییرات در رژیم غذایی یا وضعیت سلامتی که ممکن است بر غلظت سیکلوسپورین تأثیر بگذارد مطلع شوند.

چندین داروی تجویزی می توانند به طور خطرناکی با سیکلوسپورین تداخل داشته باشند و نباید همزمان مصرف شوند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید.

سیکلوسپورین ممکن است باعث فشار خون بالا و آسیب کلیه شود. اگر فشار خون بالا یا بیماری کلیوی دارید یا قبلاً داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشکان ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای تشخیص سطوح بالای چربی یا مانیتورینگ عملکرد کلیه و کبد سفارش دهند.

چه مدت باید سیکلوسپورین مصرف شود؟

اگر شما یک گیرنده پیوند هستید، به طور کلی تا زمانی که درمان انتخابی شما باشد، سیکلوسپورین را دریافت خواهید کرد. در صورت وجود علائم رد، حتی با سطوح خونی در محدوده درمانی، ممکن است به یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی دیگر تغییر دهید. همچنین، هر چه مدت بیشتری از سیکلوسپورین استفاده کنید، احتمال بروز عوارض جانبی توکسیک بیشتر است، بنابراین یک پزشک ممکن است زمانی که بیش از 2 تا 3 سال از سیکلوسپورین استفاده کرده اید، درمان دارویی را تغییر دهد.

اگر یک اختلال خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، بیماری کرون یا پسوریازیس دارید، تنها زمانی که علائم شما حاد باشد و سایر درمان ها موثر نبوده اند، با سیکلوسپورین درمان می شوید. به دلیل افزایش احتمال بروز علائم سمی هر چه مدت بیشتری از دارو استفاده می کنید، توصیه نمی شود که بیش از یک سال در مصرف سیکلوسپورین بمانید. دوره های کوتاه مدت یا متناوب 12 هفته ای هر بار توصیه می شود.

چه کسی آزمایش سیکلوسپورین را درخواست می کند؟

سیکلوسپورین معمولاً توسط پزشکانی که دانش خاصی از وضعیت یا بیماری تجویز شده برای آن دارو دارند، کنترل می شود. آنها تمایل زیادی به آشنایی با سیکلوسپورین و استفاده از آن در درمان دارند و اهمیت پایش دارو را درک می کنند. آنها ممکن است شامل جراح یا پزشک شما باشد که شما را برای آرتریت یا پسوریازیس درمان می کند.

در سایت Mayo Clinic از سیکلوسپورین بیشتر خواهید خواند:

سیکلوسپورین همراه با سایر داروها برای جلوگیری از رد عضو پیوندی (مانند کلیه، کبد یا قلب) توسط بدن استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی شناخته می شوند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

2018 review performed by Hui Li, PhD, DABCC, FACB, FCACB, Clinical Chemist, Dynacare.

(June 30, 2017) Cyclosporine A, Administration and Monitoring of (Version 11). Available online at https://www.nuh.nhs.uk/handlers/downloads.ashx?id=60846. Accessed on Feb 6, 2018.

Vari C, Tero-Vescan A, Imre S, Muntean Dl. Therapeutic Drug Monitoring Of Cyclosporine In Transplanted Patients. Possibilities, Controversy, Causes For Failure. Farmacia, 2012, Vol. 60, 5

Cambaceres CG, Rojas L, Fernandez MC, Licciardone N, Ferreira O, Diaz A, Moroni A, Moreno AD, Imventarza O. Monitoring Cyclosporine Microemulsion at Two Hours Post Dosing in Pediatric Maintenance Liver Transplant Recipients. Transplantation Proceedings. Volume 42, Issue 1, January–February 2010, Pages 361-362.

(June 1, 2013) BC Cancer Centers Cyclosporine monograph. Available online at http://www.bccancer.bc.ca/drug-database-site/Drug%20Index/Cyclosporine_monograph_1June2013_formatted.pdf. Accessed on Feb 6, 2018.

Psoriasis: Recommendations for cyclosporine | American Academy of Dermatology. Available online at https://www.aad.org/practicecenter/quality/clinical-guidelines/psoriasis/systemic-agents/recommendations-for-cyclosporine. Accessed on Feb 6, 2018.

2017 Clinical Guidelines For Transplant Medications- BC Transplant. Available online at http://www.transplant.bc.ca/Documents/Health%20Professionals/Clinical%20guidelines/Clinical%20Guidelines%20for%20TRANSPLANT%20MEDICATIONS.pdf. Accessed on Feb 6, 2018.

A Manual of Laboratory & Diagnostic Tests. 6th ed. Fischbach F, ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins; 2000.

Clinical Chemistry: Principles, Procedures, and Correlations. Bishop M, Duben-Engelkirk J, Fody E, eds. 4th ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins; 2000.

Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 20th ed. Henry JB, ed. New York: Saunders: 2001.

Sacher RA, McPherson RA, Campos J. Widmann’s Clinical Interpretation of Laboratory Tests. 11th ed. Philadelphia: F.A. Davis Company; 2000.

Karen L. Hardinger, Pharm.D. Matthew J. Koch, M.D.; Daniel C. Brennan, M.D., FACP (Posted 10/01/2004) Current and Future Immunosuppressive Strategies in Renal Transplantation, Medscape from Pharmacotherapy. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/489357.

TOXNET, Toxicology Data Network (April 2006). Hazardous Substance Database. Division of Specialized Information Services (SIS) of the National Library of Medicine (NLM) (Online information-Search cyclosporine). Available online at http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?HSDB.

Medscape detailed monograph: Oral Cyclosporine (April 2006). Available online through http://www.medscape.com.

Michael R. Lucey; Manal F. Abdelmalek; Rosemarie Gagliardi; Darla Granger; Curtis Holt; Igal Kam; Goran Klintmalm; Alan Langnas; Kirti Shetty; Andreas Tzakis; E. Steve Woodle (2005). A Comparison of Tacrolimus and Cyclosporine in Liver Transplantation: Effects on Renal Function and Cardiovascular Risk Status. Medscape from American Journal of Transplantation 5(5):1111-1119. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/503095.

Well, G (2005). Cyclosporine for treating rheumatoid arthritis. Cochrane Rev Abstract, The Cochrane Collaboration. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/485484.

Naldi, L., Griffiths, CEM (2005). Traditional Therapies in the Management of Moderate to Severe Chronic Plaque Psoriasis: An Assessment of the Benefits and Risks. British Journal of Dermatology 152(4): 597-615. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/503441.

(Revised 2009 December 1). Cyclosporine. MedlinePlus Drug Information [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/meds/a601207.html. Accessed March 2010.

McMillin, G., and Wittwer, C. (Updated 2009 August). Organ Transplantation – Immunosuppressive Drugs. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/ImmunosuppressiveDrugs.html?client_ID=LTD. Accessed March 2010.

Pellegrino, B. and Schmidt, R. (Update 2009 October 14). Immunosuppression. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/432316-overview. Accessed March 2010.

Malhotra, P. et. al. (Updated 2009 July 28). Immunology of Transplant Rejection. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/432209-overview. Accessed March 2010.

(Updated 2010 March 1). Cyclosporine (Oral Route, Intravenous Route). MayoClinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/drug-information/DR601591. Accessed March 2010.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (© 2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry: AACC Press, Washington, DC. Pp 462.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 1326-1329.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 22nd ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2011, Pp 354-355.

Cyclosporine. University of Washington Medical Center. Available online at https://healthonline.washington.edu/document/health_online/pdf/Heart-Transplant-Cyclosporine.pdf. Last reviewed October 2012. Accessed October 21, 2013.

Cyclosporine. Medline Plus. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/meds/a601207.html. Last updated September 1, 2010. Accessed October 21, 2013.

Cyclosporine. NYU Langone Medical Center. Available online at http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=21718. Last reviewed August 2013. Accessed November 1, 2013.

Cyclosporine Clinic Guidelines for Monitoring Physicians. Vancouver Coastal Health. Avaialble online at http://www.arthritis.ca/document.doc?id=555. Last reviewed April 2012. Accessed November 1, 2013.

(Updated Nov 17, 2011) Pelligrino B. Immunosuppression. Medscape Reference article. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/432316-overview. Accessed November 2013.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top