نقش بیومارکر CRP (پروتئین واکنشی C) در بیماری های کرونری قلب

دکتر علیرضا لطفی کیان
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
21 آبان 1402
نقش بیومارکر CRP (پروتئین واکنشی C) در بیماری های کرونری قلب

CRP (پروتئین واکنشی C) یک پروتئین التهابی فاز حاد هموپنتامری است که در شرایط التهابی مانند آرتریت روماتوئید، برخی بیماری‌های قلبی عروقی و عفونت بیان بالایی از خود نشان می‌دهد.

آیا بیومارکر CRP (پروتئین واکنشی C) می تواند در افزایش توان پروگنوستیک و پیش بینی کنندگی مدل تعیین ریسک Framingham در بیماری های کرونری قلب اثربخش باشد؟

⬛️ مدل تعیین ریسک فرامینگام [Framingham Risk Score] به طور گسترده ای برای ارزیابی ریسک گلوبال بیماری کرونری قلب توصیه می شود. این مدل ارزیابی ریسک که بر مبنای الگوریتم وابسته به جنسیت است [gender-specific]؛ برای تخمین ریسک ابتلا به بیماریهای کرونر قلب طی ۱۰ سال آینده ی هر فرد به کار می رود (جدول پیوست).

معیارهای فرامینگهام برای نارسایی قلبی

معیارهای فرامینگهام برای نارسایی قلبی

⬛️ به عبارتی ریسک فاکتورهای کلاسیک نمی توانند تمامی حوادث کرونری قلب را پیش بینی کنند و به همین دلیل در کلینیک کیس هایی مشاهده می شوند با غلظت های نرمال لیپوپروتئین ها و لیپید پروفایل طبیعی و در عین حال بیماری کاردیو واسکولار. این موضوع باعث شد که محققین در جستجوی ابزار دیاگنوستیک جدیدی برای حل این مشکل باشند و سپس در بیش از ۱۵ مطالعه پروسپکتیو بزرگ CRP به عنوان یک فاکتور پیش بینی کننده قوی معرفی شدبرای پیش بینی حوادث کاردیوواسکولار ناگهانی در افراد به ظاهر سالم.

CRP و بیماری های کرونری قلب

CRP و بیماری های کرونری قلب

⬛️ یک مطالعه پروسپکتیو اخیرا در زنان پیشنهاد کرد که حتی CRP بهتر از LDL می تواند حوادث کاردیو واسکولر را در افراد پیش بینی کند و نتیجتا اینکه CRP به عنوان یک بیومارکر جدید می تواند به معیارهای FRS افزوده شود و بدین ترتیب قدرت تخمین ریسک کاردیوواسکولر افراد را در ۱۰ سال آینده افزایش دهد.

میزان ریسک بیماری های قلبی با پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP)

میزان ریسک بیماری های قلبی با پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP)

⬛️ نتایج این پژوهش پیشنهاد می کند که CRP، ریسک کرونرگلوبال را که در مدل FRS مورد ارزیابی قرار می گیرد به ویژه در افراد و گروه های با ریسک متوسطِ CHD را افزایش می دهد، و CRP می تواند در آینده در بهبود FRS بسیار موثر واقع گردد.

در سایت National Institutes of Health در مورد نقش بیومارکر CRP (پروتئین واکنشی C) در بیماری های کرونری قلب بیشتر بخوانید:

تحقیقات اخیر نشان داده است که التهاب گام مهمی در پیدایش آترواسکلروز است و در ایجاد پلاک های ناپایدار نقش دارد. اندازه‌گیری سطوح سرمی CRP با استفاده از روش های با حساسیت بالا (hsCRP) می‌تواند حالت‌های التهابی تحت بالینی را نشان دهد که ممکن است منعکس کننده التهاب عروقی باشد. مطالعات بالینی نشان داده است که افزایش سطح hsCRP در جمعیت های سالم وقایع عروقی مانند انفارکتوس میوکارد (MI) و سکته مغزی و همچنین ایجاد دیابت را پیش بینی می کند.

در بیماران مبتلا به سندرم حاد کرونری، سطوح بالاتر hsCRP با پیامدهای نامطلوب و حوادث عروقی بعدی همراه است. داده‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد آسپرین، مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) و مهارکننده‌های HMG Co-A ردوکتاز (استاتین‌ها)، که همگی نرخ رویدادهای عروقی را کاهش می‌دهند، سطح سرمی hsCRP را نیز کاهش می‌دهند و بنابراین سطوح hsCRP ممکن است به طور بالقوه درمان را هدایت کنند.

 

C-Reactive Protein Modulates Risk Prediction Based on the Framingham Score.
Implications for Future Risk Assessment: Results From a Large Cohort Study in Southern Germany.

ترجمه و نگارش ؛

دکتر علیرضا لطفی کیان
دکترای علو‌‌م آزمایشگاهی بالینی
از دانشگاه علوم پزشکی ایران

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top