نقش بیومارکر CRP (پروتئین واکنشی C) در بیماری های کرونری قلب

CRP (پروتئین واکنشی C) یک پروتئین التهابی فاز حاد هموپنتامری است که در شرایط التهابی مانند آرتریت روماتوئید، برخی بیماری‌های قلبی عروقی و عفونت بیان بالایی از خود نشان می‌دهد.

آیا بیومارکر CRP (پروتئین واکنشی C) می تواند در افزایش توان پروگنوستیک و پیش بینی کنندگی مدل تعیین ریسک Framingham در بیماری های کرونری قلب اثربخش باشد؟

⬛️ مدل تعیین ریسک فرامینگام [Framingham Risk Score] به طور گسترده ای برای ارزیابی ریسک گلوبال بیماری کرونری قلب توصیه می شود. این مدل ارزیابی ریسک که بر مبنای الگوریتم وابسته به جنسیت است [gender-specific]؛ برای تخمین ریسک ابتلا به بیماریهای کرونر قلب طی ۱۰ سال آینده ی هر فرد به کار می رود (جدول پیوست).

معیارهای فرامینگهام برای نارسایی قلبی
معیارهای فرامینگهام برای نارسایی قلبی

⬛️ به عبارتی ریسک فاکتورهای کلاسیک نمی توانند تمامی حوادث کرونری قلب را پیش بینی کنند و به همین دلیل در کلینیک کیس هایی مشاهده می شوند با غلظت های نرمال لیپوپروتئین ها و لیپید پروفایل طبیعی و در عین حال بیماری کاردیو واسکولار. این موضوع باعث شد که محققین در جستجوی ابزار دیاگنوستیک جدیدی برای حل این مشکل باشند و سپس در بیش از ۱۵ مطالعه پروسپکتیو بزرگ CRP به عنوان یک فاکتور پیش بینی کننده قوی معرفی شدبرای پیش بینی حوادث کاردیوواسکولار ناگهانی در افراد به ظاهر سالم.

CRP و بیماری های کرونری قلب
CRP و بیماری های کرونری قلب

⬛️ یک مطالعه پروسپکتیو اخیرا در زنان پیشنهاد کرد که حتی CRP بهتر از LDL می تواند حوادث کاردیو واسکولر را در افراد پیش بینی کند و نتیجتا اینکه CRP به عنوان یک بیومارکر جدید می تواند به معیارهای FRS افزوده شود و بدین ترتیب قدرت تخمین ریسک کاردیوواسکولر افراد را در ۱۰ سال آینده افزایش دهد.

میزان ریسک بیماری های قلبی با پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP)
میزان ریسک بیماری های قلبی با پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP)

⬛️ نتایج این پژوهش پیشنهاد می کند که CRP، ریسک کرونرگلوبال را که در مدل FRS مورد ارزیابی قرار می گیرد به ویژه در افراد و گروه های با ریسک متوسطِ CHD را افزایش می دهد، و CRP می تواند در آینده در بهبود FRS بسیار موثر واقع گردد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد

آزمایش پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP)

آزمایش پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP) | High-sensitivity C-reactive Protein

نوشته شده توسط: دکتر فرزاد باباخانی
پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hsCRP) یک نشانگر التهابی است که انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی، بیماری شریانی محیط ...

🔵 C-Reactive Protein Modulates Risk Prediction Based on the Framingham Score.
Implications for Future Risk Assessment: Results From a Large Cohort Study in Southern Germany.

🔰ترجمه و نگارش ؛

🖌دکتر علیرضا لطفی کیان🖌
دکترای علو‌‌م آزمایشگاهی بالینی
از دانشگاه علوم پزشکی ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *