آنالیت های آزمایشگاهی حساس به سرما

دکتر علیرضا لطفی کیان
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آنالیت های آزمایشگاهی حساس به سرما

آنالیت های آزمایشگاهی حساس به سرما:

خونگیری [phlebotomy] یکی از پروسیجرهای پزشکی مهم محسوب می گردد که در تشخیص، مدیریت و درمان بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاه کلینیکال بسیار اثرگذار می باشد. چون نتایج تست های آزمایشگاهی اساس و بنیان بخش بزرگی (60 تا 70 درصد) از تصمیمات پزشکی را تشکیل می دهند به طوریکه هرخطایی در پروسه ی خونگیری، جداسازی، لیبلینگ (برچسب گذاری) و نگهداری نمونه های بیولوژیک می تواند تأثیرات مهم و شدیدی را بر جای گذارد.

با هدف کاهش دادن خطاهای پره آنالیتیکال (قبل از آنالیز) جداسازی و نگهداری نمونه ها تا پیش از سنجش آزمایشگاهی [analytical phase] برای آنالیت های مختلف باید آموزش های لازم توسط مدیران آزمایشگاه ها به پرسنل بخش فلبوتومی ارائه داده شده و بر رعایت آن نیز نظارت دقیق داشته باشند.

خطاهای آزمایشگاهی

خطاهای آزمایشگاهی

برخی نمونه ها ی پلاسما یا سرم که برای اندازه گیری آنالیت های خاصی گرفته می شوند به پروسیجرهای حمل و نگهداری ویژه ای پس از خونگیری نیاز دارند مانند آنالیت های حساس به سرما [cold sensitive].

آنالیت های آزمایشگاهی حساس به سرما کمی پس از خونگیری نیازمند نگهداری و انتقال در شرایط حرارت ۳۷ درجه سانتی گراد هستند که در جدول پیوست ارائه شده اند. آنالیت های آزمایشگاهی حساس به سرما شامل کُلد آگلوتینین (Cold agglutinin)، کرایوگلوبولین (Cryoglobulin) و کرایوفیبربینوژن (Cryofibrinogen) می باشند. فلبوتومیست ها در بخش نمونه گیری باید لوله های لازم برای آنالیت های نامبرده را پیش از نمونه گیری گرم کرده و بلافاصله پس از نمونه گیری به بن ماری ۳۷ درجه منتقل کنند و تا حداکثر یک ساعت بعد هم اقدام به جداسازی سرم و پلاسمای بیماران کنند و در این مدت به هیچ وجه لوله ها را از بن ماری خارج نکنند.

آنالیت های آزمایشگاهی حساس به سرما

توصیه می شود مدیران آزمایشگاه های کلینیکال در صورت ورود تست ها و آنالیت های جدید به حوزه تشخیص آزمایشگاهی درمورد رعایت نحوه صحیح جداسازی، حمل و نقل و نگهداری نمونه های آنها الزامات و آموزش های لازم را به پرسنل و فلبوتومیست های خود اعلام کنند.

نگارش و ترجمه:
دکترعلیرضا لطفی کیان
دکترای علوم آزمایشگاهی بالینی
از دانشگاه علوم پزشکی ایران

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه