"آزمایش‌های ناباروری آقایان"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های مربوط به ناباروری آقایان | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایشات ناباروری آقایان را قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی و توضیح خواهیم داد.

همانند تولیدمثل زنانه، تولید مثل مردان به صورت هورمونی هدایت می‌شود و به هیپوتالاموس و غده هیپوفیز با عملکرد طبیعی نیاز دارد. همانند زنان، هورمون آزاد کننده گنادوتروپین یا GnRH به صورت ضربانی آزاد می شود و باعث تحریک ترشح هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتینیزه کننده (LH) می شود.

در مردان، LH در درجه اول تولید تستوسترون را تحریک می کند، در حالی که FSH تولید اسپرم را تحریک می کند. بیضه ها باید قادر به پاسخگویی به این محرک هورمونی باشند. علاوه بر این، باید یک سیستم مجرای دست نخورده برای انتقال اسپرم به مجرای ادرار وجود داشته باشد.

اندام تناسلی خارجی مرد شامل کیسه بیضه است که بیضه ها و سیستم مجرای مرتبط (اپیدیدیم و مجرای دفران) و آلت تناسلی را در خود جای داده است. بیضه ها توسط یک لایه فیبری سخت به نام tunica albuginea پوشیده شده است که بیضه ها را به لوبول هایی تقسیم می کند. هر یک از 200 تا 300 لوبول شامل یک تا سه لوله اسپرم ساز بلند و محکم است که تولید اسپرم در داخل آنها اتفاق می افتد.

برخلاف تخمک های ماده، اسپرم در طول زندگی مرد به طور مداوم تولید می شود. در طی اسپرم زایی و انتقال از طریق دستگاه تناسلی مرد، اسپرم نر به یک سلول بسیار تخصصی با تحرک و ظرفیت آنزیمی خاص خود برای نفوذ به تخمک تبدیل می شود. عملکرد اپیدیدیم باید طبیعی باشد و غدد جانبی باید برای تولید پلاسمای منی طبیعی عمل کنند. یک سیستم عصبی دست نخورده نیز برای اجازه نعوظ آلت تناسلی و انزال طبیعی لازم است.

معاینه اولیه ناباروری آقایان شامل تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی، آزمایشات هورمونی عمومی و یک یا چند آنالیز مایع منی است که حجم مایع منی و همچنین تعداد اسپرم، توانایی حرکت خود به خود و کیفیت حرکت را اندازه گیری می کند.

تاریخچه پزشکی

سوالات اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:
مروری بر تاریخچه پزشکی گذشته، جراحی های قبلی و داروهای استفاده شده
بحث در مورد سابقه خانوادگی ناباروری یا نقص مادرزادی
بررسی دقیق تاریخ اجتماعی و خطرات شغلی برای ارزیابی قرار گرفتن در معرض احتمالی با مواد خطرناکی که می تواند بر باروری تأثیر بگذارد.

معاینه بدنی

در مرحله بعد، یک معاینه فیزیکی کامل برای ارزیابی اندام های لگن – آلت تناسلی، بیضه ها، پروستات و کیسه بیضه دریافت خواهید کرد.

تست های آزمایشگاهی

تست های آزمایشگاهی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش ادرار اینها می توانند وجود عفونت را نشان دهند.
ارزیابی مایع منی این ارزیابی تحرک یا حرکت اسپرم، شکل و بلوغ اسپرم، حجم انزال، تعداد واقعی اسپرم و میزان نقدینگی انزال را ارزیابی می کند.
تست های هورمونی تست های هورمونی سطوح تستوسترون و FSH (هورمون محرک فولیکول) را برای تعیین تعادل کلی سیستم هورمونی و وضعیت خاص تولید اسپرم ارزیابی می کنند. LH سرم و پرولاکتین از دیگر آزمایش های هورمونی هستند که در صورت نیاز به آزمایش اولیه انجام می شوند.

اگر تشخیص پس از ارزیابی اولیه مشخص نباشد، ممکن است آزمایش های بیشتری مورد نیاز باشد. ممکن است یک یا چند مورد از آزمایش های زیر توصیه شود:

تست فروکتوز سمینال برای تشخیص اینکه آیا فروکتوز به درستی توسط وزیکول های منی به مایع منی اضافه می شود یا خیر.
آزمایش ادرار پس از انزال برای تعیین اینکه آیا انسداد یا انزال رتروگراد وجود دارد یا خیر
تجزیه و تحلیل لکوسیت منی برای تشخیص وجود گلبول های سفید خون در مایع منی
کروگر و مورفولوژی سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای بررسی دقیق‌تر شکل و ویژگی‌های اسپرم
تست آنتی بادی ضد اسپرم برای شناسایی وجود آنتی بادی هایی که ممکن است در ناباروری نقش داشته باشند
سنجش نفوذ اسپرم (SPA) برای تایید توانایی اسپرم برای لقاح
سونوگرافی برای تشخیص واریکوسل (وریدهای واریسی) یا انسداد مجرای پروستات، کیسه بیضه، وزیکول‌های منی و مجاری انزالی
بیوپسی بیضه برای تعیین اینکه آیا تولید اسپرم مختل شده یا انسداد وجود دارد
وازوگرافی برای بررسی ساختار سیستم مجرا و شناسایی هرگونه انسداد
آزمایش ژنتیک برای رد کردن جهش های زمینه ای در یک یا چند ناحیه ژنی کروموزوم Y یا آزمایش سیستیک فیبروزیس در مردانی که مجرای دفران را از دست داده اند.