"آزمایش‌های بخش سرولوژی و ایمنی شناسی"

فیلترها

دسته‌بندی آزمایش‌ها

بخش سرولوژی و ایمنی شناسی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های که در بخش سرولوژی و ایمنی شناسی انجام می شود، را قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

بخش سرولوژی و ایمنی شناسی مسئول انجام تست های آزمایشگاهی و مشاوره بالینی در چندین زمینه گسترده از جمله ارزیابی بیماری های خودایمنی، نقص ایمنی، اختلالات تکثیر کننده ایمنی و آلرژی و همچنین مسئولیت برخی از جنبه های سرولوژی بیماری های عفونی است. کارهای زیادی همراه با آزمایشگاه‌های تشخیص مولکولی، میکروبیولوژی، ویروس‌شناسی و هماتولوژی برای ارائه مشاوره و تشخیص بی‌وقفه برای سناریوهای بالینی مختلف انجام می‌شود.

سرولوژی (Serology) که همان سرم شناسی است شاخه ای از علوم زیستی برای بررسی سرم خون و سایر مایعات بدن میباشد. آزمایش هایی که در بخش سرولوژی و ایمنی شناسی انجام میگیرد سیستم ایمنی بدن را مورد ارزیابی قرار میدهد و تشخیص بیماریهای عفونی در این بخش انجام می شود.

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از علم ایمونولوژی (Immunology) بیان نماییم باید بگوییم: علم مطالعه و بررسی عملکرد سیستم ایمنی بدن، هنگام ورود ماده بیگانه به بدن می باشد.

به ماده بیگانه آنتی ژن (Ag) و به ماده ای که در بدن علیه آن تولید میشود آنتی بادی (Ab) گفته میشود.

تشخیص سرولوژیک بیماری های عفونی شامل آزمایش برای تشخیص آنتی بادی ها علیه آنتی ژن های مختلف مشتق شده از سیتالومگالوویروس، ویروس هرپس، ویروس اپشتین بار، توکسوپلاسما و غیره است. ارزیابی سیستم ایمنی شامل تجزیه و تحلیل غلظت ایمونوگلوبولین پلاسما (به عنوان مثال، IgG، IgA، IgM، و IgE) پروتئین های مکمل (مانند C3، C4)، و اتوآنتی بادی ها علیه کاردیولیپین، ترانس گلوتامیناز بافتی، DNA دو رشته ای و آزمایش های دیگر است. که همگی این آزمایش ها در این بخش به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.