"آزمایش‌های بخش هورمون شناسی"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

بخش هورمون شناسی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های که در بخش هورمون شناسی انجام می شود، را قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

هورمون ها پیام رسان های شیمیایی بدن شما هستند. آنها در جریان خون شما به بافت ها یا اندام ها می روند. آنها به آرامی و در طول زمان کار می کنند و بر بسیاری از فرآیندهای مختلف تأثیر می گذارند، از جمله:

رشد
متابولیسم – چگونه بدن شما از غذاهایی که می خورید انرژی می گیرد
عملکرد جنسی
تولید مثل
حالت های خلقی
غدد درون ریز که گروه خاصی از سلول ها هستند، هورمون می سازند. غدد درون ریز اصلی هیپوفیز، پینه آل، تیموس، تیروئید، غدد فوق کلیوی و پانکراس هستند. علاوه بر این، مردان در بیضه ها و زنان در تخمدان های خود هورمون تولید می کنند.

هورمون ها قدرتمند هستند. برای ایجاد تغییرات بزرگ در سلول ها یا حتی کل بدن فقط مقدار کمی لازم است. به همین دلیل است که مقدار زیاد یا خیلی کم یک هورمون خاص می تواند جدی باشد. تست های آزمایشگاهی می‌توانند سطح هورمون در خون، ادرار یا بزاق شما را اندازه‌گیری کنند. در صورت داشتن علائم اختلال هورمونی، پزشک ممکن است این آزمایش ها را درخواست کند.

در بیماری های مختلف میزان هورمون ها در خون کم یا زیاد می شود. پزشک با دانستن میزان یک هورمون در خون می تواند این بیماری ها را تشخیص دهد. بیمار به آزمایشگاه تشخیص پزشکی مراجعه می کند و مقداری خون از بخش هورمون می گیرد و با استفاده از ابزار و روش های بیوشیمیایی میزان هورمون های خون او را اندازه گیری می کنند.

به طور معمول، مقدار هورمون در خون بسیار کم است. بنابراین برای اندازه گیری هورمون ها باید از ابزارهای بسیار حساس برای تشخیص طبیعی و غیر طبیعی استفاده کنیم. در تمام روش های اندازه گیری هورمون ها، آنتی بادی ها (آنتی بادی ها) نقش اساسی دارند. آنتی بادی ها مولکول های پروتئینی هستند که سیستم ایمنی بدن آنها را در برابر مولکول های خارجی تولید و ترشح می کند. هر نوع آنتی بادی فقط به یک مولکول خارجی متصل می شود.

تعدادی از هورمونی که در بخش هورمون شناسی انجام می شود به شرح زیر است:
Τ3، Τ4، FT3، FT4، TSH
TG، Anti-TPO، Anti-TG
FSH، LH، استرادیول، پرولاکتین، استروژن، β-HCG
کورتیزول، ACTH، تستوسترون تام، تستوسترون آزاد، پروژسترون
انسولین
پاراتورمون، GH سوماتوتروپین (رشد)، آدرنالین
17-هیدروکسی پروژسترون
SHBG
DHEAS
آندروسترون