"آزمایش‌های بخش خون شناسی"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

بخش خون شناسی (هماتولوژی) | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های که در بخش خون شناسی (هماتولوژی) انجام می شود، را قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

هماتولوژی مطالعه اختلالات خونی و خونی است. هماتولوژیست ها و هماتوپاتولوژیست ها ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بسیار آموزش دیده ای هستند که در بیماری های خون و اجزای خون تخصص دارند. این شامل سلول های خون و مغز استخوان است. آزمایشات هماتولوژیک می تواند به تشخیص کم خونی، عفونت، هموفیلی، اختلالات لخته شدن خون و لوسمی کمک کند.

در رشته پزشکی، هماتولوژی شامل درمان اختلالات و بدخیمی های خونی از جمله انواع هموفیلی، لخته شدن خون، لوسمی، لنفوم، میلوما و کم خونی داسی شکل است. هماتولوژی شاخه ای از طب داخلی است که به فیزیولوژی، آسیب شناسی، علت شناسی، تشخیص، درمان، پیش آگهی و پیشگیری از اختلالات مرتبط با خون می پردازد.

هماتولوژیست ها عمدتا بر روی سیستم های لنفاوی و مغز استخوان تمرکز می کنند و ممکن است بی نظمی در شمارش خون یا بی نظمی پلاکتی را تشخیص دهند.

آناتومی خون

خون از چندین بخش از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها (ترکیب، حدود 45 درصد حجم) و همچنین پلاسما (حدود 55 درصد حجم) تشکیل شده است. گلبول های قرمز خون (همچنین به عنوان گلبول های قرمز یا گلبول های قرمز شناخته می شوند)، که حدود 45 درصد از کل خون را تشکیل می دهند، اکسیژن را از ریه ها به بافت بدن حمل می کنند. آنها همچنین دی اکسید کربن را به ریه ها می برند تا بازدم شود. دیسکی شکل هستند و در مغز استخوان تولید می شوند.

گلبول های سفید (همچنین به عنوان WBC یا لکوسیت شناخته می شوند) که در مغز مغز ساخته می شوند، به مبارزه با عفونت کمک می کنند. آنها همراه با پلاکت ها، کمتر از 1 درصد از کل خون را تشکیل می دهند. پلاکت ها (که ترومبوسیت ها نیز نامیده می شوند) قطعات کوچک و بی رنگی هستند که به هم می چسبند و با پروتئین های لخته کننده برای توقف یا جلوگیری از خونریزی تعامل دارند. آنها همچنین در مغز استخوان تولید می شوند.

پلاسما قسمت مایع مایل به زرد خون است. از 92 درصد آب تشکیل شده است، همچنین حاوی 7 درصد پروتئین های حیاتی و 1 درصد نمک های معدنی، قندها، چربی ها، هورمون ها و ویتامین ها است.

حوزه های کاری بخش خون شناسی (هماتولوژی)

چهار حوزه اصلی مطالعه در هماتولوژی عبارتند از هموگلوبینوپاتی، بدخیمی های خونی، کم خونی و انعقاد. هموگلوبینوپاتی مطالعه ناهنجاری در زنجیره های گلوبین مولکول های هموگلوبین است. علاوه بر کم خونی سلول داسی شکل، تالاسمی (همچنین به عنوان اریتروپویزیس شناخته می شود) بخشی از هموگلوبینوپاتی است.

حوزه بدخیمی های خونی به تشخیص و درمان سرطان های مغز استخوان، خون و غدد لنفاوی مربوط می شود. میلوما یکی از انواع بدخیمی های خونی همراه با لوسمی و لنفوم است. سایر اختلالاتی که توسط هماتولوژیست درمان می شوند عبارتند از ترومبوآمبولی شریانی، ترومبوز ورید عمقی و نوتروپنی.

آزمایشات بخش خون شناسی (هماتولوژی)

یکی از رایج ترین آزمایشات هماتولوژی، شمارش کامل خون یا CBC است. این آزمایش اغلب در طول یک معاینه معمول انجام می شود و می تواند کم خونی، مشکلات لخته شدن خون، سرطان های خون، اختلالات سیستم ایمنی و عفونت ها را تشخیص دهد.