"آزمایش‌های تیروئید"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل تیروئید | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل تیروئید، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

پانل تیروئید گروهی از آزمایش ها است که ممکن است برای کمک به ارزیابی عملکرد غده تیروئید و کمک به تشخیص اختلالات تیروئید درخواست شوند. آزمایش های موجود در پانل تیروئید سطح هورمون های تیروئید را در خون اندازه گیری می کند.

پانل تیروئید معمولاً شامل آزمایش هایی برای موارد زیر است:

TSH (هورمون محرک تیروئید)
T4 رایگان (تیروکسین)
T3 آزاد یا T3 کل (تری یدوتیرونین)
گاهی اوقات آزمایش جذب رزین T3 (T3RU) نیز شامل می شود. T3RU و T4 می توانند برای محاسبه شاخص تیروکسین آزاد (FTI) استفاده شوند. این روش دیگری برای ارزیابی عملکرد تیروئید است. این تغییرات در پروتئین های خاصی را که می تواند بر سطح کل T4 تأثیر بگذارد، تصحیح می کند.

تیروئید اندام پروانه ای شکل کوچکی است که به صورت صاف در سرتاسر نای در قاعده گردن قرار دارد و هورمون های تیروئیدی، عمدتاً T4 و مقداری T3 را تولید می کند. این هورمون‌ها در سراسر بدن حرکت می‌کنند و متابولیسم را تنظیم می‌کنند و به سلول‌های بدن می‌گویند که چقدر سریع انرژی مصرف کنند و پروتئین تولید کنند. بیشتر هورمون تولید شده توسط تیروئید T4 است. این هورمون نسبتاً غیر فعال است، اما در کبد و سایر بافت ها به T3 بسیار فعال تر تبدیل می شود.

تقریباً تمام T3 و T4 که در خون در گردش هستند به پروتئین متصل می شوند. بخش‌های کوچکی که محدود نمی‌شوند «آزاد» نامیده می‌شوند و اشکال فعال بیولوژیکی هورمون‌ها هستند.