"آزمایش‌های پانل مدفوع"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل مدفوع | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل مدفوع (آزمایش هایی که بر روی مدفوع قابل انجام است)، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

مدفوع، فضولات جامد بدن که از روده بزرگ از طریق مقعد در حین اجابت مزاج خارج می شود. مدفوع به طور معمول یک یا دو بار در روز از بدن خارج می شود. روزانه حدود 100 تا 250 گرم مدفوع توسط یک انسان بالغ دفع می شود.

به طور معمول، مدفوع از 75 درصد آب و 25 درصد ماده جامد تشکیل شده است. حدود 30 درصد ماده جامد را باکتری های مرده تشکیل می دهند. حدود 30 درصد از مواد غذایی غیر قابل هضم مانند سلولز تشکیل شده است. 10 تا 20 درصد کلسترول و سایر چربی ها است. 10 تا 20 درصد مواد معدنی مانند فسفات کلسیم و فسفات آهن است. و 2 تا 3 درصد پروتئین است.

بقایای سلولی ریخته شده از غشای مخاطی مجرای روده نیز مانند رنگدانه های صفراوی (بیلی روبین) و لکوسیت های مرده (گلبول های سفید خون) در مواد زائد عبور می کنند. رنگ قهوه ای مدفوع به دلیل اثر باکتری ها بر روی بیلی روبین است که محصول نهایی تجزیه هموگلوبین (گلبول های قرمز خون) است. بوی مدفوع ناشی از مواد شیمیایی ایندول، اسکاتول، سولفید هیدروژن و مرکاپتان است که در اثر فعالیت باکتری ها تولید می شوند.

بسیاری از بیماری ها و اختلالات می توانند بر عملکرد روده تأثیر بگذارند و باعث ایجاد ناهنجاری در مدفوع شوند. یبوست با تخلیه نادر و تولید مدفوع بیش از حد سخت و خشک مشخص می شود، در حالی که اسهال منجر به اجابت مزاج مکرر و مدفوع بیش از حد نرم و آبکی می شود. خونریزی در معده یا روده ممکن است منجر به عبور خون با مدفوع شود که به رنگ قرمز تیره، قیری یا سیاه به نظر می رسد. مدفوع چرب یا چرب معمولا نشان دهنده بیماری های پانکراس یا روده کوچک است. حصبه، وبا و اسهال خونی آمیبی از جمله بیماری هایی هستند که از طریق آلوده شدن غذا به مدفوع افراد مبتلا منتقل می شوند.

رکتوم یک لوله عضلانی قابل انبساط است که به عنوان یک مخزن موقت برای مواد زائد عمل می کند. همانطور که دیواره های رکتوم با پر شدن منبسط می شوند، گیرنده های کششی سیستم عصبی که در دیواره های رکتوم قرار دارند، میل به اجابت مزاج را تحریک می کنند. اگر رفع نشد، میل در عرض یک تا دو دقیقه از بین می‌رود، و مواد موجود در رکتوم اغلب به روده بزرگ باز می‌گردند، جایی که آب بیشتری جذب می‌شود. اگر مدفوع به طور مداوم به تأخیر بیفتد، یبوست و مدفوع سفت می شود.

هنگامی که رکتوم پر می شود، فشار داخل آن افزایش می یابد. این افزایش فشار داخل رکتوم در ابتدا دیواره های کانال مقعد را از هم جدا می کند و به مواد مدفوع اجازه می دهد تا وارد کانال شوند. با ورود مواد، ماهیچه‌های متصل به کف لگن به جدا کردن بیشتر دیواره‌های کانال مقعد کمک می‌کنند. رکتوم با دفع مواد به داخل کانال مقعد کوتاه می شود و امواج پریستالتیک مدفوع را از رکتوم خارج می کند. در مقعد دو منقبض کننده عضلانی، اسفنکترهای داخلی و خارجی وجود دارد که اجازه می دهد مدفوع دفع یا نگه داشته شود. با خروج مدفوع، مقعد به وسیله عضلات دیافراگم لگن روی توده عبوری کشیده می شود تا از افتادگی (هل به خارج از بدن) کانال مقعدی جلوگیری شود.

اجابت مزاج می تواند کاملا غیر ارادی باشد یا ممکن است تحت کنترل ارادی باشد. بی اختیاری – از دست دادن کنترل بر فرآیند تخلیه – می تواند با افزایش سن ایجاد شود. همچنین ممکن است در اثر جراحی، مامایی، ستون فقرات، یا سایر جراحات بدنی یا نارسایی عصبی ناشی از دیابت، سکته مغزی، یا ام اس باشد. اجابت مزاج همچنین ممکن است تحت تأثیر درد، ترس، افزایش دما و عوارض روانی یا عصبی باشد. اسهال یا اجابت مزاج مکرر غیرطبیعی، علامت مشخصه بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات است که برجسته‌ترین آنها در بیماری‌هایی مانند وبا و اسهال خونی است.