"آزمایش‌های پانل مقاربتی"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل مقاربتی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل مقاربتی، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

به عنوان یکی از والدین، مهم است که ارتباط خود را با فرزندان در مورد سلامت جنسی او باز نگه دارید. اگر فرزند شما از نظر جنسی فعال باشد، در معرض خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) است که به عنوان بیماری های مقاربتی نیز شناخته می شود. آنها می توانند توسط باکتری هایی مانند کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس، همراه با ویروس هایی مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شوند.

زمانی که از نظر جنسی فعال هستید، انجام آزمایش برای بیماری های مقاربتی مهم است. این به این دلیل است که بیماری های مقاربتی اغلب هیچ علامت یا علامتی ندارند. با این حال، اگر آنها درمان نشوند، برخی از این عفونت‌ها می‌توانند باعث مشکلاتی مانند ناباروری و خطر ابتلا به HIV شوند.

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)
ویروس نقص ایمنی انسان به سیستم ایمنی حمله می کند. هنگامی که HIV درمان نشود، می تواند منجر به سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) شود.

سه آزمایش مختلف برای تشخیص HIV وجود دارد:

آزمایش آنتی بادی از بزاق یا خون برای بررسی آنتی بادی های HIV استفاده می کند.

آزمایش آنتی ژن/آنتی بادی هم آنتی ژنی به نام p24 و هم آنتی بادی HIV را بررسی می کند. در این آزمایش از خون نیز استفاده می شود.

آزمایش اسید نوکلئیک (NAAT) به دنبالماده ژنتیکی HIV در خون است. NAT ها برای غربالگری های معمول استفاده نمی شوند زیرا گران هستند.

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) حداقل یک غربالگری روتین HIV را برای همه نوجوانان 15 سال و بالاتر توصیه می کند. افراد فعال از نظر جنسی باید حداقل هر سال پس از اولین غربالگری آزمایش شوند.

زنان باردار در هر سنی باید در اولین ویزیت قبل از زایمان آزمایش شوند.

کلامیدیا
کلامیدیا می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند. این یک بیماری مقاربتی نسبتاً رایج است. هنگامی که درمان نشود، می تواند منجر به آسیب شدید به اندام های تولید مثل زنان شود.

تست های تقویت اسید نوکلئیک (NAATs) روش معمولی برای تشخیص کلامیدیا است.

برای خانم‌ها، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما با استفاده از یک سواب پنبه‌ای، نمونه‌ای از واژن جمع‌آوری می‌کند. در صورت تمایل، نوجوان شما می تواند خودش سواب را انجام دهد. معمولاً هم برای مردان و هم برای زنان می توان از ادرار برای این آزمایش استفاده کرد. گاهی اوقات می توان از یک نمونه جمع آوری شده از دهانه رحم برای زنان یا مجرای ادرار برای مردان استفاده کرد. گاها ممکن است نیاز به سواب برداری از گلو و/یا راست روده داشته باشد.

زنان فعال جنسی زیر 25 سال باید هر سال آزمایش شوند.

در مناطقی که میزان بالای کلامیدیا در بین مردان وجود دارد، مردان زیر 25 سال نیز باید هر ساله آزمایش شوند.

زنان باردار در هر سنی باید در اولین ویزیت قبل از زایمان آزمایش شوند.

سوزاک
سوزاک یکی دیگر از بیماری های مقاربتی شایع است، به ویژه در افراد 15 تا 24 ساله. هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند.

همانند کلامیدیا، NAATs اغلب برای تشخیص سوزاک استفاده می شود. در واقع، این دو بیماری اغلب به طور همزمان آزمایش می شوند. گاهی اوقات از کشت نیز استفاده می شود.

معمولاً می توان از ادرار برای این آزمایش استفاده کرد. اگر رابطه جنسی دهانی و/یا مقعدی داشته باشید، ممکن است نیاز به سواب برداری از گلو و/یا راست روده باشد. گاهی اوقات نمونه ای از دهانه رحم برای زنان یا مجرای ادرار برای مردان مورد نیاز است.

زنان فعال جنسی زیر 25 سال باید هر سال آزمایش شوند.

زنان باردار در هر سنی باید در اولین ویزیت قبل از زایمان آزمایش شوند.

سیفلیس
اگرچه سیفلیس به راحتی با آنتی بیوتیک ها درمان می شود، اما در صورت عدم درمان می تواند عوارض جدی برای سلامتی ایجاد کند.

پزشکان معمولاً از آزمایش خون برای بررسی سیفلیس استفاده می کنند. گاهی اوقات به جای آن از مایع ناشی از زخم سیفلیس استفاده می کنند.

زنان باردار در هر سنی باید در اولین ویزیت قبل از زایمان آزمایش شوند.

بیماری التهابی لگن (PID)
بیماری التهابی لگن (PID) در اثر التهاب اندام های تناسلی زنان ایجاد می شود. معمولاً این التهاب ناشی از یک بیماری مقاربتی درمان نشده مانند کلامیدیا یا سوزاک است. سایر عفونت‌هایی که STI نیستند نیز می‌توانند باعث آن شوند. فقط زنان می توانند PID دریافت کنند.

تشخیص PID می تواند مشکل باشد. آزمایش خاصی برای آن وجود ندارد.

زگیل تناسلی/ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین STI است. بیش از 110 ژنوتیپ مختلف از HPV وجود دارد. برای اکثر افراد، عفونت HPV بدون درمان به خوبی انجام می شود. در واقع، افرادی که HPV دارند معمولاً نمی دانند که دارند زیرا هرگز علائمی ندارند.

هنگامی که HPV از بین نمی رود، می تواند باعث زگیل تناسلی یا سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها شود. اینگونه است که برخی افراد متوجه می شوند که آلوده شده اند. انواع HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند با انواعی که می توانند باعث سرطان شوند یکسان نیستند.

تست های HPV برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد. اما اینها برای مردان، نوجوانان یا زنان زیر 30 سال توصیه نمی شود.

تب خال ناحیه تناسلی (HSV)
تبخال تناسلی یکی دیگر از STI است که رایج است. این می تواند توسط دو نوع ویروس ایجاد شود: ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2).

اکثر مردم نمی دانند که تبخال دارند زیرا هیچ علامتی ندارند. یا علائم آنها آنقدر خفیف است که متوجه نمی شوند. اما حتی زمانی که علائمی ندارید، باز هم می توانید آن را گسترش دهید.

شیوع تبخال شبیه تاول های روی اندام تناسلی است. تاول ها باز می شوند و به زخم تبدیل می شوند. این زخم های دردناک ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا بهبود یابد.

مانند HPV، پزشک ممکن است تبخال تناسلی را فقط با نگاه کردن به زخم ها تشخیص دهد. آنها ممکن است نمونه ای از زخم ها را آزمایش کنند. در موارد خاص، پزشک ممکن است یک آزمایش خون برای جستجوی آنتی بادی های HSV انجام دهد.