"آزمایش‌های روماتیسم"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل روماتیسم | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل روماتیسم، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

آرتریت روماتوئید (RA) چیست؟
روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی و التهابی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول های سالم بدن شما حمله می کند و باعث التهاب (تورم دردناک) در قسمت های آسیب دیده بدن می شود.

آرتریت روماتوئید عمدتاً به مفاصل، معمولاً بسیاری از مفاصل در یک زمان حمله می کند. RA معمولا مفاصل دست، مچ دست و زانو را درگیر می کند. در مفصل مبتلا به RA، پوشش مفصل ملتهب می شود و باعث آسیب به بافت مفصل می شود. این آسیب بافتی می تواند باعث درد طولانی مدت یا مزمن، عدم ثبات (عدم تعادل) و تغییر شکل (بدشکل) شود.

RA همچنین می‌تواند سایر بافت‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد مشکلاتی در اندام‌هایی مانند ریه‌ها، قلب و چشم‌ها شود.

علائم و نشانه های RA چیست؟
در آرتریت روماتوئید، مواقعی وجود دارد که علائم بدتر می‌شوند، به عنوان شعله‌ور شدن شناخته می‌شوند، و زمان‌هایی که علائم بهبود می‌یابند، به عنوان بهبودی شناخته می‌شوند.

علائم و نشانه های RA عبارتند از:

درد یا درد در بیش از یک مفصل
سفتی در بیش از یک مفصل
حساسیت و تورم در بیش از یک مفصل
علائم مشابه در هر دو طرف بدن (مانند هر دو دست یا هر دو زانو)
کاهش وزن
تب
خستگی یا خستگی
ضعف

چه چیزی باعث RA می شود؟
RA نتیجه یک پاسخ ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های سالم خود حمله می کند. علل خاص RA ناشناخته است، اما برخی از عوامل می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

عوامل خطر برای RA چیست؟
محققان تعدادی از عوامل ژنتیکی و محیطی را مورد مطالعه قرار داده اند تا تعیین کنند که آیا این عوامل خطر ابتلا به RA را در فرد تغییر می دهد یا خیر.

ویژگی هایی که خطر را افزایش می دهند

سن. RA می تواند در هر سنی شروع شود، اما احتمال آن با افزایش سن افزایش می یابد. شروع آرتریت روماتوئید در میان بزرگسالان شصت ساله بیشترین میزان را دارد.
جنسیت. موارد جدید RA معمولاً در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان است.
ژنتیک / صفات ارثی افرادی که با ژن های خاص متولد می شوند بیشتر در معرض ابتلا به RA هستند. این ژن ها که HLA (آنتی ژن لکوسیت انسانی) ژنوتیپ کلاس II نامیده می شوند، همچنین می توانند آرتریت شما را بدتر کنند. خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید زمانی که افراد دارای این ژن ها در معرض عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن یا زمانی که فردی چاق است، بیشتر باشد.
سیگار کشیدن. مطالعات متعدد نشان می دهد که کشیدن سیگار خطر ابتلا به RA را در افراد افزایش می دهد و می تواند بیماری را بدتر کند.
تاریخچه تولد زنده. زنانی که هرگز زایمان نکرده اند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به RA باشند.
مواجهه های اولیه زندگی برخی از قرار گرفتن در معرض وقایع اوایل زندگی ممکن است خطر ابتلا به RA در بزرگسالی را افزایش دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در کودکانی که مادرانشان سیگار می‌کشیدند، دو برابر در بزرگسالی بودند. کودکانی که والدینشان کم درآمد هستند در بزرگسالی در معرض خطر بیشتر ابتلا به آرتریت روماتوئید هستند.
چاقی. چاقی می تواند خطر ابتلا به RA را افزایش دهد. مطالعاتی که نقش چاقی را بررسی کردند همچنین نشان دادند که هر چه فرد اضافه وزن بیشتری داشته باشد، خطر ابتلا به RA در او بیشتر می‌شود.
ویژگی هایی که می تواند خطر را کاهش دهد

برخلاف عوامل خطر فوق که ممکن است خطر ابتلا به RA را افزایش دهند، حداقل یک ویژگی ممکن است خطر ابتلا به RA را کاهش دهد.

شیر دادن. زنانی که شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می کنند، خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را کاهش می دهند.