"آزمایش‌های دوران بارداری"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل دوران بارداری | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل دوران بارداری، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

پانل دوران بارداری چیست؟
پانل قبل از تولد گروهی از آزمایش ها است که در اوایل بارداری و در دوران انجام می شود. این آزمایش ها برای بررسی بیماری ها و عفونت هایی که می توانند بر سلامت زن باردار و جنین داخل رحم او تأثیر بگذارند، استفاده می شود. نتایج می تواند درمان ها را راهنمایی کند، که ممکن است به جلوگیری از عوارض جدی کمک کند. تعدادی از آزمایش های پانل دوران بارداری را در زیر شرح می دهیم:

شمارش کامل خون (CBC). این آزمایش قسمت ها و ویژگی های مختلف خون شما از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها را اندازه گیری می کند. CBC می تواند به تشخیص انواع مشکلات سلامتی مانند کم خونی، اختلالات لخته شدن خون و عفونت کمک کند.
گروه خونی و فاکتور Rh این آزمایش گروه خونی شما (A، B، AB یا O) را مشخص می کند و فاکتور Rh شما را بررسی می کند. فاکتور Rh نوعی پروتئین است که در سطح گلبول های قرمز یافت می شود. اگر سلول های خونی شما دارای این پروتئین هستند، Rh مثبت هستید. اگر فاقد این آنتی ژن باشید، شما Rh منفی هستید. اگر Rh منفی و جنین متولد نشده شما Rh مثبت باشد، بدن شما ممکن است شروع به ساخت آنتی بادی علیه خون کودک شما کند.
سرخجه که به سرخک آلمانی نیز معروف است، یک عفونت ویروسی است. این آزمایش نشان می دهد که آیا شما نسبت به سرخجه مصونیت دارید یا خیر. این بدان معناست که شما علیه سرخجه واکسینه شده اید یا در گذشته به آن مبتلا شده اید. اگر زنی در دوران بارداری به سرخجه مبتلا شود، می تواند نوزادش را در معرض خطر نقایص مادرزادی جدی قرار دهد.
هپاتیت B و C ویروس هایی هستند که کبد را آلوده می کنند. ویروس هپاتیت می تواند از یک زن باردار به جنین او منتقل شود. بیشتر زنان باردار برای هپاتیت B آزمایش می شوند. هپاتیت C به طور معمول آزمایش نمی شود، زیرا شایع نیست. اما اگر عوامل خطر خاصی دارید ممکن است مورد آزمایش قرار بگیرید.
بیماری های مقاربتی (STDs). بیشتر زنان باردار در اوایل بارداری از نظر کلامیدیا و سیفلیس آزمایش می شوند. همچنین اگر عوامل خطر خاصی دارید، ممکن است برای سوزاک آزمایش شوید. یک STD می تواند منجر به سقط جنین شود یا جنین را در حین زایمان آلوده کند. یک STD می تواند برای یک نوزاد خطرناک باشد. ممکن است باعث کوری، مشکلات تنفسی یا سایر مشکلات سلامتی شود.
HIV ویروسی است که به سیستم ایمنی حمله می کند و می تواند منجر به ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) شود. اگر HIV دارید، ممکن است ویروس را به جنین خود منتقل کنید. بسیاری از زنان باردار برای HIV آزمایش می شوند.

تشخیص عفونت ادراری و آزمایش کامل ادرار. سطوح بالای گلوکز در ادرار ممکن است نشانه دیابت بارداری باشد، نوعی دیابت که می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. اگر گلوکز ادرار شما بالا بود، ممکن است پزشک آزمایش قند خون را برای تأیید تشخیص درخواست کند.
سطوح بالای پروتئین در ادرار می تواند نشانه تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله بیماری کلیوی، عفونت یا استرس باشد. اگر پروتئین ادرار شما بالا بود، احتمالاً پزشک آزمایش‌های بیشتری را درخواست خواهد کرد.