"آزمایش‌های پانکراس"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

تومور مارکر پانکراس | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی تومور مارکر پانکراس، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

سرطان لوزالمعده در بافت های لوزالمعده شروع می شود – عضوی در شکم که در پشت قسمت پایین معده  قرار دارد. لوزالمعده آنزیم هایی را آزاد می کند که به هضم کمک می کنند و هورمون هایی تولید می کند که به مدیریت قند خون کمک می کنند.

شناخت پانکراس 
پانکراس حدود 15 سانتی متر طول دارد و چیزی شبیه گلابی است که به پهلو خوابیده است. هورمون هایی از جمله انسولین ترشح می کند تا به بدن شما در پردازش قند موجود در غذاهایی که می خورید کمک کند. و شیره های گوارشی تولید می کند تا به بدن شما در هضم غذا و جذب مواد مغذی کمک کند.

انواع مختلفی از رشد می تواند در لوزالمعده رخ دهد، از جمله تومورهای سرطانی و غیر سرطانی. شایع ترین نوع سرطانی که در لوزالمعده تشکیل می شود در سلول هایی شروع می شود که مجاری را که آنزیم های گوارشی را از پانکراس خارج می کنند (آدنوکارسینوم مجرای پانکراس) پوشانده اند.

سرطان لوزالمعده به ندرت در مراحل اولیه تشخیص داده می شود که قابل درمان است. این به این دلیل است که اغلب تا زمانی که به سایر اندام‌ها سرایت نکرده است، علائمی ایجاد نمی‌کند.

گزینه های درمانی سرطان پانکراس بر اساس وسعت سرطان انتخاب می شوند. گزینه ها ممکن است شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این موارد باشد.

علائم
علائم و نشانه های سرطان لوزالمعده اغلب تا زمانی که بیماری پیشرفته نشده باشد، ظاهر نمی شوند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

درد شکمی که به پشت شما تابیده می شود
از دست دادن اشتها یا کاهش وزن ناخواسته
زرد شدن پوست و سفیدی چشم (یرقان)
مدفوع رنگ روشن
ادرار تیره رنگ
خارش پوست
تشخیص جدید دیابت یا دیابت موجود که کنترل آن دشوارتر می شود
لخته شدن خون
خستگی

علل
مشخص نیست چه چیزی باعث سرطان پانکراس می شود. پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهد، از جمله سیگار کشیدن و داشتن جهش های ژنی ارثی.

سرطان لوزالمعده چگونه شکل می گیرد؟
سرطان لوزالمعده زمانی رخ می دهد که سلول های لوزالمعده شما تغییراتی (جهش) در DNA خود ایجاد می کنند. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. این جهش ها به سلول ها می گویند که بدون کنترل رشد کنند و پس از مرگ سلول های طبیعی به زندگی خود ادامه دهند. این سلول های انباشته شده می توانند تومور ایجاد کنند. سلول های سرطانی لوزالمعده در صورت درمان نشدن می توانند به اندام ها و رگ های خونی مجاور و قسمت های دوردست بدن گسترش یابند.

اکثر سرطان های لوزالمعده در سلول هایی که مجاری پانکراس را پوشانده اند شروع می شود. این نوع سرطان آدنوکارسینوم پانکراس یا سرطان برون ریز پانکراس نامیده می شود. در موارد کمتر، سرطان می تواند در سلول های تولید کننده هورمون یا سلول های عصبی غدد پانکراس ایجاد شود. این نوع سرطان، تومورهای عصبی غدد پانکراس، تومورهای سلول جزایر یا سرطان غدد درون ریز پانکراس نامیده می شوند.

عوامل خطر
عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش دهند عبارتند از:

سیگار کشیدن
دیابت
التهاب مزمن پانکراس (پانکراتیت)
سابقه خانوادگی سندرم‌های ژنتیکی که می‌توانند خطر سرطان را افزایش دهند، از جمله جهش ژن BRCA2، سندرم لینچ و سندرم ملانوما بدخیم مول آتیپیک خانوادگی (FAMMM)
سابقه خانوادگی سرطان پانکراس
چاقی
سن بالاتر، زیرا اکثر افراد پس از 65 سالگی تشخیص داده می شوند

یک مطالعه بزرگ نشان داد که ترکیبی از سیگار کشیدن، دیابت طولانی مدت و رژیم غذایی نامناسب خطر ابتلا به سرطان پانکراس را بیش از خطر هر یک از این عوامل به تنهایی افزایش می دهد.

عوارض
با پیشرفت سرطان لوزالمعده، می تواند عوارضی مانند:

کاهش وزن. تعدادی از عوامل ممکن است باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان پانکراس شود. کاهش وزن ممکن است اتفاق بیفتد زیرا سرطان انرژی بدن را مصرف می کند. تهوع و استفراغ ناشی از درمان های سرطان یا فشار دادن تومور به معده ممکن است خوردن را دشوار کند. یا ممکن است بدن شما در پردازش مواد مغذی از غذا مشکل داشته باشد زیرا لوزالمعده شما به اندازه کافی شیره گوارشی تولید نمی کند.
زردی. سرطان پانکراس که مجرای صفراوی کبد را مسدود می کند، می تواند باعث زردی شود. علائم شامل زردی پوست و چشم، ادرار تیره رنگ و مدفوع کم رنگ است. زردی معمولاً بدون درد شکمی رخ می دهد.

پزشک ممکن است توصیه کند که یک لوله پلاستیکی یا فلزی (استنت) در داخل مجرای صفراوی قرار داده شود تا آن را باز نگه دارد. این کار با کمک روشی به نام کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) انجام می شود. در طی ERCP یک آندوسکوپ از گلو، از طریق معده و به قسمت بالایی روده کوچک شما عبور می کند. سپس یک رنگ از طریق یک لوله توخالی کوچک (کاتتر) که از داخل آندوسکوپ عبور می کند، به پانکراس و مجاری صفراوی تزریق می شود. در نهایت تصاویری از مجاری گرفته می شود.

درد. یک تومور در حال رشد ممکن است بر روی اعصاب شکم فشار بیاورد و باعث درد شدید شود. داروهای ضد درد می توانند به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری داشته باشید. درمان‌هایی مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی ممکن است به کند کردن رشد تومور کمک کرده و مقداری درد را تسکین دهد.

در موارد شدید، پزشک ممکن است روشی را برای تزریق الکل به اعصابی که درد شکم شما را کنترل می‌کنند (بلوک شبکه سلیاک) توصیه کند. این روش اعصاب را از ارسال سیگنال های درد به مغز شما باز می دارد.

انسداد روده. سرطان پانکراس که به قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) رشد می‌کند یا به آن فشار می‌آورد، می‌تواند جریان غذای هضم شده را از معده به روده‌ها مسدود کند.

پزشک ممکن است توصیه کند که یک لوله (استنت) در روده کوچک شما قرار داده شود تا آن را باز نگه دارد. در برخی شرایط، ممکن است انجام جراحی برای قرار دادن یک لوله تغذیه موقت یا اتصال معده به نقطه پایین‌تری در روده‌ها که توسط سرطان مسدود نشده است، مفید باشد.

جلوگیری
ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش دهید اگر:

سیگار نکشید. اگر سیگار می کشید، سعی کنید آن را ترک کنید. با پزشک خود در مورد استراتژی هایی که به شما کمک می کند این کار را متوقف کنید، از جمله گروه های حمایتی، داروها و درمان جایگزین نیکوتین صحبت کنید. اگر سیگار نمی کشید، شروع نکنید.
وزن سالم را حفظ کنید. اگر وزن مناسبی دارید، برای حفظ آن تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، کاهش وزن آهسته و پیوسته را هدف قرار دهید – 1 تا 2 پوند (0.5 تا 1 کیلوگرم) در هفته. ورزش روزانه را با یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه ها و غلات کامل با سهم های کوچکتر ترکیب کنید تا به کاهش وزن کمک کنید.
یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید. رژیم غذایی پر از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ و غلات کامل ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.
اگر سابقه خانوادگی سرطان لوزالمعده دارید، با یک مشاور ژنتیک ملاقات کنید. او می‌تواند سابقه سلامت خانوادگی شما را با شما مرور کند و تعیین کند که آیا ممکن است از آزمایش ژنتیک برای درک خطر ابتلا به سرطان پانکراس یا سایر سرطان‌ها سود ببرید یا خیر.