"آزمایش‌های ریه"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل ریه | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل ریه، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

ریه ها یک جفت اندام اسفنجی و پر از هوا هستند که در دو طرف قفسه سینه (قفسه سینه) قرار دارند. نای (نای) هوای استنشاقی را از طریق شاخه‌های لوله‌ای شکل خود به نام برونش به ریه‌ها هدایت می‌کند. سپس برونش ها به شاخه های کوچکتر و کوچکتر (برونشیول) تقسیم می شوند و در نهایت میکروسکوپی می شوند.

برونشیول ها در نهایت به خوشه هایی از کیسه های هوای میکروسکوپی به نام آلوئول ختم می شوند. در آلوئول ها، اکسیژن هوا جذب خون می شود. دی اکسید کربن، یک محصول زائد متابولیسم، از خون به آلوئول ها می رود، جایی که می توان آن را بازدم کرد. بین آلوئول ها لایه نازکی از سلول ها به نام بینابینی وجود دارد که حاوی رگ های خونی و سلول هایی است که به حمایت از آلوئول ها کمک می کنند.
شرایط و بیماری های ریوی
بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD): آسیب به ریه ها منجر به مشکل در دمیدن هوا می شود و باعث تنگی نفس می شود. سیگار کشیدن شایع ترین علت COPD است.
آمفیزم: نوعی COPD که معمولاً در اثر سیگار کشیدن ایجاد می شود. دیواره های شکننده بین کیسه های هوایی ریه ها (آلوئول ها) آسیب دیده اند و هوا را در ریه ها به دام می اندازند و تنفس را دشوار می کنند.
برونشیت مزمن: اپیزودهای مکرر و مکرر سرفه های مولد، معمولاً ناشی از سیگار کشیدن است. تنفس نیز در این شکل COPD دشوار می شود.
پنومونی: عفونت در یک یا هر دو ریه. باکتری ها، به ویژه استرپتوکوک پنومونیه، شایع ترین علت هستند، اما پنومونی ممکن است توسط یک ویروس نیز ایجاد شود.
آسم: راه‌های هوایی ریه‌ها (نایژه‌ها) ملتهب می‌شوند و ممکن است دچار اسپاسم شوند و باعث تنگی نفس و خس‌خس سینه شوند. آلرژی ها، عفونت های ویروسی یا آلودگی هوا اغلب باعث ایجاد علائم آسم می شوند.
برونشیت حاد: عفونت راه‌های هوایی بزرگ ریه‌ها (نایژه‌ها) که معمولاً توسط ویروس ایجاد می‌شود. سرفه علامت اصلی برونشیت حاد است.
فیبروز ریوی: نوعی بیماری بینابینی ریه. بینابینی (دیواره‌های بین کیسه‌های هوایی) زخمی می‌شود و ریه‌ها را سفت می‌کند و باعث تنگی نفس می‌شود.
سارکوئیدوز: نواحی ریز التهاب می تواند بر تمام اندام های بدن تاثیر بگذارد و ریه ها در بیشتر مواقع درگیر هستند. علائم معمولاً خفیف هستند. سارکوئیدوز معمولا زمانی که اشعه ایکس به دلایل دیگر انجام می شود، دیده می شود.
سندرم کاهش تهویه چاقی: وزن اضافی باعث می شود که قفسه سینه در هنگام تنفس مشکل ایجاد کند. این می تواند منجر به مشکلات تنفسی طولانی مدت شود.
پلورال افیوژن: مایع در فضای معمولی کوچک بین ریه و داخل دیواره قفسه سینه (فضای جنب) جمع می شود. اگر پلورال افیوژن بزرگ باشد می تواند باعث مشکلات تنفسی شود.
پلوریت: التهاب پوشش ریه (پلور)، که اغلب باعث درد هنگام تنفس می شود. شرایط خودایمنی، عفونت ها یا آمبولی ریه ممکن است باعث پلوریت شوند.
برونشکتازی: مجاری هوایی (نایژه ها) ملتهب شده و به طور غیر طبیعی گسترش می یابد، معمولاً پس از عفونت های مکرر. سرفه، همراه با مقادیر زیاد مخاط، علامت اصلی برونشکتازی است.
لنفانژیولیومیوماتوز (LAM): یک بیماری نادر که در آن کیست‌ها در سراسر ریه‌ها تشکیل می‌شوند و مشکلات تنفسی مشابه آمفیزم ایجاد می‌کنند. LAM تقریباً منحصراً در زنان در سنین باروری رخ می دهد.
سیستیک فیبروزیس: یک بیماری ژنتیکی است که در آن مخاط به راحتی از مجاری هوایی پاک نمی شود. مخاط اضافی باعث بروز دوره های مکرر برونشیت و ذات الریه در طول زندگی می شود.

بیماری بینابینی ریه: مجموعه ای از شرایط که در آن بینابینی (پوشش بین کیسه های هوایی) بیمار می شود. فیبروز (اسکار) بینابینی در نهایت منجر می شود، اگر این روند متوقف نشود.
سرطان ریه: سرطان ممکن است تقریباً هر بخشی از ریه را درگیر کند. بیشتر سرطان ریه ناشی از سیگار کشیدن است.
سل: یک ذات الریه به آرامی پیشرونده که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. سرفه مزمن، تب، کاهش وزن و تعریق شبانه از علائم شایع سل هستند.
سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS): آسیب شدید و ناگهانی به ریه ها ناشی از یک بیماری جدی. معمولاً برای زنده ماندن تا زمان بهبودی ریه ها، حمایت زندگی با تهویه مکانیکی مورد نیاز است.
Coccidioidomycosis: یک ذات‌الریه ناشی از Coccidioides، قارچی که در خاک جنوب غربی ایالات متحده یافت می‌شود، اکثر مردم هیچ علامتی ندارند یا یک بیماری شبیه آنفولانزا را با بهبودی کامل تجربه می‌کنند.
هیستوپلاسموز: عفونت ناشی از استنشاق هیستوپلاسما کپسولاتوم، قارچی که در خاک در شرق و مرکز ایالات متحده یافت می شود، اکثر پنومونی های هیستوپلاسما خفیف هستند و فقط باعث سرفه کوتاه مدت و علائمی شبیه آنفولانزا می شوند.
پنومونیت حساسیتی (آلوئولیت آلرژیک): استنشاق گرد و غبار و سایر مواد باعث واکنش آلرژیک در ریه ها می شود. معمولاً این در کشاورزان یا سایر افرادی که با مواد گیاهی خشک و گرد و غبار کار می کنند اتفاق می افتد.
آنفولانزا (آنفولانزا): عفونت توسط یک یا چند ویروس آنفولانزا باعث تب، بدن درد و سرفه می شود که یک هفته یا بیشتر طول می کشد. آنفولانزا می تواند به پنومونی تهدید کننده زندگی، به ویژه در افراد مسن با مشکلات پزشکی، پیشرفت کند.
مزوتلیوما: شکل نادری از سرطان که از سلول های پوشاننده اندام های مختلف بدن تشکیل می شود و ریه ها شایع ترین آنها هستند. مزوتلیوما چندین دهه پس از قرار گرفتن در معرض آزبست ظاهر می شود.

سیاه سرفه: عفونت بسیار مسری مجاری هوایی (برونشی) توسط بوردتلا پرتوسیس که باعث سرفه مداوم می شود. برای پیشگیری از سیاه سرفه برای نوجوانان و بزرگسالان واکسن تقویت کننده (Tdap) توصیه می شود.
فشار خون ریوی: بسیاری از شرایط می توانند منجر به فشار خون بالا در شریان های منتهی به قلب به ریه ها شوند. اگر هیچ علتی قابل شناسایی نباشد، این بیماری فشار خون شریانی ریوی ایدیوپاتیک نامیده می شود.
آمبولی ریه: لخته خون (معمولاً از ورید پا) ممکن است شکسته شود و به قلب برود که لخته (آمبولی) را به ریه ها پمپاژ می کند. تنگی نفس ناگهانی شایع ترین علامت آمبولی ریه است.
سندرم حاد تنفسی شدید (SARS): یک ذات الریه شدید ناشی از یک ویروس خاص که برای اولین بار در آسیا در سال 2002 کشف شد. به نظر می رسد اقدامات پیشگیرانه در سراسر جهان سارس را کنترل کرده است که هیچ مرگ و میر در ایالات متحده نداشته است.
SARS-CoV-2/COVID-19: ویروس کرونا که در سال 2019 به یک بیماری همه گیر جهانی منجر شد، می تواند منجر به ذات الریه شود که هر دو ریه را تحت تأثیر قرار می دهد، آنها را با مایع پر می کند و تنفس را دشوار می کند. COVID-19 می تواند منجر به آسیب طولانی مدت ریه و سایر شرایط تنفسی مانند سندرم زجر تنفسی حاد شود.
پنوموتوراکس: زمانی اتفاق می افتد که هوا به طور غیر طبیعی وارد ناحیه اطراف ریه (فضای جنب) شود. پنوموتوراکس می تواند در اثر آسیب ایجاد شود یا ممکن است خود به خود اتفاق بیفتد.