"آزمایش‌های قند و دیابت"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل قند و دیابت | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل قند و دیابت، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

دیابت چیست؟
دیابت یک بیماری مساوی با کمبود انسولین در بدن است. یا لوزالمعده انسولین کافی تولید نمی کند، بدن در برابر آنچه انسولین ساخته می شود مقاومت می کند، یا اینکه بدن به طور کلی تولید انسولین را متوقف می کند.

انسولین به طور معمول توسط عضوی در پشت معده به نام پانکراس تولید می شود که برای تنظیم مقدار مناسب قند یا گلوکز در بدن انسان است. بدون مقدار مناسب انسولین، سطوح بالای غیرطبیعی قند در بدن به گردش در می‌آید و باعث بالا رفتن سطح قند خون یا گلوکز می‌شود.

گلوکز معمولاً نوعی تولید کننده انرژی است که در سراسر بدن به سلول‌های مناسبی که به سوخت نیاز دارند منتقل می‌شود. هنگامی که سطح گلوکز در جریان خون افزایش می یابد، لوزالمعده باید انسولین را توزیع کند که اساساً گلوکز را به داخل سلول ها فشار می دهد و به بدن انرژی می دهد. بدون انسولین، سطح گلوکز در جریان خون تجمع می یابد و منجر به افزایش قند خون می شود.

دیابت در واقع با داشتن سطح گلوکز خون 126 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا بیشتر پس از یک شب ناشتا تعریف می شود.

تفاوت بین دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 1 حدود 5 درصد از کل موارد تشخیص داده شده دیابت را تشکیل می دهد.  دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است که زمانی رخ می دهد که پانکراس تولید انسولین را متوقف کند. این معمولا یک بیماری ژنتیکی است که در آن سیستم ایمنی به بخش‌های اساسی بدن حمله می‌کند. دیابت نوع 1 در ابتدا دیابت نوجوانان نامیده می شد و علائم آن معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود.

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است که 95 درصد از افراد مبتلا به دیابت را تشکیل می دهد دیابت نوع 2 به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته می شود که معمولاً در افراد 40 سال یا بالاتر رخ می دهد. با این حال، افزایش اخیر در چاقی کودکان منجر به افزایش تشخیص دیابت نوع 2 در کودکان شده است. دیابت نوع 2 زمانی رخ می دهد که بدن یا انسولین کافی تولید نمی کند یا زمانی که بدن به سادگی در برابر انسولین تولید شده مقاومت می کند.

دیابت چه ارتباطی با بارداری دارد؟

دیابت بارداری 4 درصد از تمام بارداری ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بارداری می‌تواند باعث تغییر در هورمون‌ها شود که گاهی منجر به عدم عملکرد صحیح انسولین می‌شود. احتمال ابتلا به دیابت بارداری در زنان باردار بالای 25 سال، زنان باردار با سابقه خانوادگی دیابت یا زنان بارداری که قبل از بارداری وزن متوسط ​​بدنشان بالاتر است، بیشتر است. هنگام تلاش برای باردار شدن و در دوران بارداری انجام آزمایش دیابت بسیار مهم است.

دیابت با چه علائمی همراه است؟

تکررادرار
احساس تشنگی یا گرسنگی شدید (حتی اگر در حال غذا خوردن هستید یا به تازگی غذا خورده اید)
خستگی/بی حالی شدید
تاری دید
دشواری یا تنفس سنگین
بریدگی ها یا کبودی هایی که به آرامی بهبود می یابند
خارش پوست
عفونت های قارچی مکرر
اختلال در نعوظ
کاهش وزن (حتی اگر بیشتر غذا می خورید (نوع 1))
سوزن سوزن شدن / بی حسی / درد در دست ها و / یا پاها (نوع 2)

آیا درمانی برای دیابت وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد. با این حال، برخی تغییرات سبک زندگی می تواند منجر به بهبود دیابت نوع 2 شود.

متأسفانه، ادعاهای مکرری در مورد درمان دیابت وجود دارد، اما مهم است که نسبت به ادعاهای نادرست پزشکی شک داشته باشیم. یک درمان واقعی برای دیابت در آزمایشات بالینی مکرر موفقیت آمیز است، اما هنوز چنین درمانی وجود ندارد.

زندگی با دیابت

برای بیشتر افراد، زندگی با دیابت تغییر چندانی در زندگی روزمره ایجاد نمی کند. چند تغییر ساده در سبک زندگی وجود دارد که می تواند مدیریت دیابت را آسان کند:

به طور منظم سطح قند یا گلوکز خون را کنترل کنید
تمرین منظم
کنترل فشار خون
معاینات منظم
برنامه ریزی غذا
ترکیب دارو با رژیم غذایی مناسب