"آزمایش‌های دستگاه گوارش"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل گوارشی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل گوارشی، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

دستگاه گوارش:
دستگاه گوارش شما از دستگاه گوارش (GI) و کبد، پانکراس و کیسه صفرا تشکیل شده است. دستگاه گوارش مجموعه ای از اندام های توخالی است که از دهان تا مقعد به یکدیگر متصل هستند. اندام هایی که دستگاه گوارش شما را تشکیل می دهند، به ترتیبی که به هم متصل می شوند، شامل دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد هستند.

کار دستگاه گوارش:
سیستم گوارش شما به گونه ای منحصر به فرد ساخته شده است که وظیفه خود را برای تبدیل غذای شما به مواد مغذی و انرژی مورد نیاز برای زنده ماندن انجام دهد. و هنگامی که کار با آن تمام شد، مواد زائد جامد یا مدفوع شما را به راحتی بسته بندی می کند تا هنگام دفع مدفوع دفع شود.

چه اندام هایی دستگاه گوارش را تشکیل می دهند؟
اعضای اصلی تشکیل دهنده دستگاه گوارش (به ترتیب عملکرد آنها) دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده و مقعد هستند. لوزالمعده، کیسه صفرا و کبد به آنها کمک می کند.

دهان
دهان ابتدای دستگاه گوارش است. در واقع، هضم غذا قبل از اینکه لقمه بخورید شروع می شود. با دیدن و بوییدن آن ظرف پاستا یا نان گرم غدد بزاقی شما فعال می شوند. پس از شروع غذا خوردن، غذای خود را به قطعاتی می جوید که راحت تر هضم شوند. بزاق شما با غذا مخلوط می شود و شروع به تجزیه آن به شکلی می کند که بدن شما می تواند جذب و استفاده کند. هنگامی که قورت می دهید، زبان شما غذا را به گلو و مری شما منتقل می کند.

مری
مری که در گلوی شما نزدیک نای (نای) قرار دارد، هنگام بلع غذا از دهان شما دریافت می کند. اپی گلوت فلپ کوچکی است که هنگام قورت دادن روی نای شما جمع می شود تا از خفگی شما جلوگیری کند (زمانی که غذا وارد نای شما می شود). مجموعه ای از انقباضات عضلانی در مری به نام پریستالسیس غذا را به معده شما می رساند.

اما ابتدا یک عضله حلقه مانند در پایین مری به نام اسفنکتر تحتانی مری باید شل شود تا غذا وارد شود. سپس اسفنکتر منقبض می شود و از برگشت محتویات معده به مری جلوگیری می کند. (زمانی که اینطور نیست و این محتویات به مری باز می گردند، ممکن است رفلاکس اسید یا سوزش سر دل را تجربه کنید.)

معده
معده یک اندام توخالی یا “ظرفی” است که غذا را در حالی که با آنزیم های معده مخلوط می شود نگه می دارد. این آنزیم ها روند تجزیه مواد غذایی را به شکل قابل استفاده ادامه می دهند. سلول های مخاطی معده شما یک اسید قوی و آنزیم های قوی ترشح می کنند که مسئول فرآیند تجزیه هستند. هنگامی که محتویات معده به اندازه کافی پردازش شد، به روده کوچک رها می شود.

روده کوچک
روده کوچک از سه بخش – اثنی عشر، ژژونوم و ایلئوم – تشکیل شده است – روده کوچک یک لوله عضلانی 22 فوتی(حدود 7 متر) است که با استفاده از آنزیم هایی که توسط پانکراس و صفرا از کبد آزاد می شود، غذا را تجزیه می کند. پریستالسیس نیز در این اندام کار می کند و غذا را به داخل منتقل می کند و آن را با شیره های گوارشی پانکراس و کبد مخلوط می کند.

دوازدهه اولین بخش روده کوچک است. تا حد زیادی مسئول فرآیند شکست مداوم است. ژژونوم و ایلئوم پایین در روده عمدتاً مسئول جذب مواد مغذی به جریان خون هستند.

محتویات روده کوچک به صورت نیمه جامد شروع شده و پس از عبور از اندام به شکل مایع ختم می شود. آب، صفرا، آنزیم ها و مخاط به تغییر قوام کمک می کنند. هنگامی که مواد مغذی جذب شدند و مایع باقی مانده غذا از روده کوچک عبور کرد، سپس به روده بزرگ (کولون) می رود.

پانکراس
لوزالمعده آنزیم های گوارشی را در دوازدهه ترشح می کند که پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها را تجزیه می کند. لوزالمعده همچنین انسولین تولید می کند و آن را مستقیماً وارد جریان خون می کند. انسولین هورمون اصلی در بدن شما برای متابولیسم قند است.

کبد
کبد وظایف زیادی دارد، اما وظیفه اصلی آن در دستگاه گوارش پردازش مواد مغذی جذب شده از روده کوچک است. صفرای ترشح شده از کبد به روده کوچک نیز نقش مهمی در هضم چربی و برخی ویتامین ها دارد.

کبد «کارخانه» شیمیایی بدن شماست. مواد خام جذب شده توسط روده را می گیرد و تمام مواد شیمیایی مختلفی را که بدن شما برای عملکرد نیاز دارد، می سازد.

کبد همچنین مواد شیمیایی بالقوه مضر را سم زدایی می کند. بسیاری از داروهایی را که می توانند برای بدن شما سمی باشند، تجزیه کرده و ترشح می کند.

کیسه صفرا
کیسه صفرا صفرا را از کبد ذخیره و متمرکز می کند و سپس آن را به دوازدهه در روده کوچک رها می کند تا به جذب و هضم چربی ها کمک کند.

کولون
روده بزرگ مسئول پردازش مواد زائد است تا تخلیه روده شما آسان و راحت باشد. این یک لوله عضلانی 6 فوتی است که روده کوچک را به راست روده متصل می کند.

کولون از سکوم، کولون بالارونده (راست)، کولون عرضی (در عرض)، کولون نزولی (چپ) و کولون سیگموئید تشکیل شده است که به راست روده متصل می شود.

مدفوع، یا ضایعات باقی مانده از فرآیند گوارش، ابتدا به صورت مایع و در نهایت به صورت جامد از روده بزرگ به وسیله پریستالسیس عبور می کند. با عبور مدفوع از روده بزرگ، آب خارج می شود. مدفوع در کولون سیگموئید (S شکل) ذخیره می شود تا زمانی که یک “حرکت توده ای” آن را یک یا دو بار در روز به داخل رکتوم تخلیه کند.

به طور معمول حدود 36 ساعت طول می کشد تا مدفوع از روده بزرگ عبور کند. مدفوع خود عمدتاً بقایای غذا و باکتری است. این باکتری های “خوب” چندین عملکرد مفید را انجام می دهند، مانند سنتز ویتامین های مختلف، پردازش مواد زائد و ذرات غذا و محافظت در برابر باکتری های مضر. هنگامی که کولون نزولی پر از مدفوع یا مدفوع می شود، محتویات خود را در رکتوم تخلیه می کند تا فرآیند دفع (حرکت روده) آغاز شود.

راست روده
رکتوم یک محفظه مستقیم و 20 سانتی است که کولون را به مقعد متصل می کند. وظیفه رکتوم دریافت مدفوع از روده بزرگ است، به شما اطلاع می دهد که مدفوع برای تخلیه (بیرون ریختن) وجود دارد و نگه داشتن مدفوع تا زمانی که تخلیه انجام شود. وقتی چیزی (گاز یا مدفوع) وارد رکتوم می شود، حسگرها پیامی را به مغز می فرستند. سپس مغز تصمیم می گیرد که آیا محتویات رکتوم می توانند آزاد شوند یا خیر.

اگر بتوانند، اسفنکترها شل می شوند و رکتوم منقبض می شود و محتویات آن دفع می شود. اگر محتویات قابل دفع نباشد، اسفنکتر منقبض می شود و رکتوم جا می گیرد تا این احساس موقتاً از بین برود.

مقعد
مقعد آخرین قسمت دستگاه گوارش است. این یک کانال 5 سانتی است که از عضلات کف لگن و دو اسفنکتر مقعدی (داخلی و خارجی) تشکیل شده است. پوشش مقعد فوقانی قادر به تشخیص محتویات رکتوم است. به شما امکان می دهد بفهمید که محتویات آن مایع، گاز یا جامد است.

مقعد توسط عضلات اسفنکتر احاطه شده است که در کنترل مدفوع مهم هستند. عضله کف لگن زاویه‌ای بین راست روده و مقعد ایجاد می‌کند که مانع از خروج مدفوع در مواقعی می‌شود که قرار نیست. اسفنکتر داخلی همیشه سفت است، مگر زمانی که مدفوع وارد رکتوم شود. این ما را قاره نگه می دارد (از مدفوع غیر ارادی ما جلوگیری می کند) زمانی که در خواب هستیم یا از وجود مدفوع بی خبر هستیم.

وقتی هوس رفتن به دستشویی می‌شویم، به اسفنکتر خارجی خود تکیه می‌کنیم تا مدفوع را تا رسیدن به توالت نگه می‌داریم، جایی که آرام می‌شود تا محتویات آزاد شود.

برخی از بیماری های رایجی که بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد چیست؟
شرایط موقت و بیماری ها و اختلالات طولانی مدت یا مزمن وجود دارد که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. گاه به گاه شرایطی مانند یبوست، اسهال یا سوزش سر دل وجود دارد. اگر اغلب با مشکلات گوارشی مانند این مواجه هستید، حتما با متخصص مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه یک اختلال جدی تری باشد که نیاز به مراقبت و درمان پزشکی دارد.

شرایط کوتاه مدت یا موقتی که بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد عبارتند از:

یبوست: یبوست معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کمتر از حالت عادی مدفوع می‌کنید (دفوع می‌کنید). هنگامی که یبوست دارید، مدفوع شما اغلب خشک و سفت است و دفع مدفوع شما سخت و دردناک است.
اسهال: اسهال زمانی است که مدفوع شل یا آبکی دارید. اسهال می تواند توسط عوامل زیادی از جمله باکتری ایجاد شود، اما گاهی اوقات علت ناشناخته است.
سوزش سر دل:  سوزش سر دل در واقع یک مشکل گوارشی است. سوزش سر دل یک احساس سوزش ناراحت کننده در قفسه سینه است که می تواند به سمت گردن و گلو حرکت کند. زمانی اتفاق می‌افتد که شیره‌های اسیدی گوارشی معده شما به سمت مری برمی‌گردند.
هموروئید: هموروئید وریدهای متورم و بزرگ شده ای هستند که در داخل و خارج مقعد و راست روده شما ایجاد می شوند. آنها می توانند دردناک، ناراحت کننده و باعث خونریزی مقعدی شوند.
آنفولانزای معده (گاستروانتریت): آنفولانزای معده عفونت معده و قسمت فوقانی روده کوچک است که معمولاً توسط ویروس ایجاد می شود. معمولا کمتر از یک هفته طول می کشد. سالانه میلیون ها نفر به آنفولانزای معده مبتلا می شوند.
زخم: زخم زخمی است که در پوشش مری، معده یا روده کوچک ایجاد می شود. شایع ترین علل زخم، عفونت با باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) و استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن است.
سنگ‌های صفراوی: سنگ‌های صفراوی قطعات کوچکی از مواد جامد هستند که از مایع گوارشی تشکیل شده‌اند که در کیسه صفرا، اندام کوچکی در زیر کبد، تشکیل می‌شوند.

بیماری های شایع دستگاه گوارش (بیماری های گوارشی) و اختلالات عبارتند از:

GERD (ریفلاکس مزمن اسید): GERD (بیماری ریفلاکس معده به مری یا ریفلاکس مزمن اسید) وضعیتی است که در آن محتویات حاوی اسید در معده شما اغلب به مری شما نشت می کند.
سندرم روده تحریک پذیر (IBS): IBS وضعیتی است که در آن عضله روده بزرگ شما بیشتر یا کمتر از حد معمول منقبض می شود. افراد مبتلا به IBS گاز بیش از حد، درد شکم و گرفتگی عضلات را تجربه می کنند.
عدم تحمل لاکتوز: افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز قادر به هضم لاکتوز نیستند، قندی که عمدتاً در شیر و محصولات لبنی یافت می شود.
دیورتیکولوز و دیورتیکولیت: دیورتیکولوز و دیورتیکولیت دو بیماری هستند که در روده بزرگ (که کولون نیز نامیده می شود) رخ می دهد. هر دو ویژگی مشترک دیورتیکول ها را دارند که عبارتند از جیب ها یا برآمدگی هایی که در دیواره روده بزرگ شما ایجاد می شوند.
سرطان: سرطان هایی که بر بافت ها و اندام های دستگاه گوارش تأثیر می گذارند، سرطان های دستگاه گوارش (GI) نامیده می شوند. انواع مختلفی از سرطان دستگاه گوارش وجود دارد. شایع ترین سرطان های دستگاه گوارش شامل سرطان مری، سرطان معده (معده)، سرطان روده بزرگ و رکتوم (کولورکتال)، سرطان پانکراس و سرطان کبد است.
بیماری کرون: بیماری کرون شکل مادام العمر بیماری التهابی روده (IBD) است. این وضعیت دستگاه گوارش را تحریک می کند.
بیماری سلیاک: بیماری سلیاک یک اختلال خود ایمنی است که می تواند به روده کوچک شما آسیب برساند. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد مبتلا به بیماری سلیاک گلوتن، پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار را مصرف کند.