"آزمایش‌های چربی"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل چربی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل چربی، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

پانل چربی چیست؟
پانل چربی یک آزمایش خون است که میزان مولکول های چربی خاصی به نام لیپیدها را در خون شما اندازه گیری می کند. در بیشتر موارد، پانل شامل چهار اندازه گیری مختلف کلسترول و اندازه گیری تری گلیسیرید شما است.

وجود چربی های زیاد (کلسترول و تری گلیسیرید) در خون می تواند منجر به تجمع در رگ های خونی و شریان ها شود که می تواند باعث آسیب شود و خطر مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد. به همین دلیل، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از پانل های چربی برای کودکان و بزرگسالان برای ارزیابی خطر بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری قلبی، حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) و سکته مغزی استفاده می کنند.

نام‌های رایج دیگر پانل لیپیدی عبارتند از:

پروفایل چربی
تست لیپید
پانل کلسترول
پانل خطر کرونری
پانل چربی ناشتا یا پانل چربی غیر ناشتا.
پانل چربی پنج نوع مختلف چربی را از نمونه خون اندازه گیری می کند، از جمله:

کلسترول تام: این سطح کلسترول شما است – ترکیبی از LDL-C، VLDL-C و HDL-C.
کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL): این نوعی از کلسترول است که به عنوان “کلسترول بد” شناخته می شود. می تواند در رگ های خونی شما جمع شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.
کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL): این نوعی از کلسترول است که معمولاً در مقادیر بسیار کم وجود دارد، زمانی که نمونه خون یک نمونه ناشتا است، زیرا بیشتر از غذایی است که اخیراً خورده اید. افزایش این نوع کلسترول در نمونه ناشتا ممکن است نشانه ای از متابولیسم غیر طبیعی چربی باشد.
کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL): این نوعی از کلسترول است که به عنوان “کلسترول خوب” شناخته می شود. این به کاهش تجمع LDL در رگ های خونی شما کمک می کند.
تری گلیسیرید: این نوعی چربی از غذایی است که می خوریم. مقادیر بیش از حد تری گلیسیرید در خون شما با بیماری های قلبی عروقی و التهاب پانکراس مرتبط است.
در حالی که اینها اندازه گیری های اصلی در یک پانل لیپیدی استاندارد هستند، برخی از نسخه های آزمایش ممکن است اندازه گیری های دیگری را نیز شامل شود.