"آزمایش‌های قلبی"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل مارکر های قلبی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل مارکر های قلبی، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

آنزیم های قلبی (بیومارکرهای قلبی)
قلب شما آنزیم های قلبی (بیومارکرهای قلبی) را زمانی که آسیب قلبی یا استرس به دلیل اکسیژن کم وجود دارد آزاد می کند. سطح تروپونین و کراتینین فسفوکیناز (CPK) پس از حمله قلبی افزایش می یابد. افزایش سطح آنزیم قلب نیز می تواند نشان دهنده سندرم حاد کرونری یا ایسکمی باشد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از تست های نشانگر آنزیمی (آزمایش خون) برای اندازه گیری آنزیم های قلبی استفاده می کنند.

آنزیم های قلبی (بیومارکرهای قلبی) چیست؟
هنگامی که قلب شما به دلیل کمبود اکسیژن آسیب یا استرس را تجربه می کند، موادی به نام آنزیم های قلبی را در جریان خون آزاد می کند.

آنزیم ها چیست؟
آنزیم ها پروتئین هایی هستند که به بدن شما کمک می کنند تا متابولیسم و ​​سایر فرآیندهای شیمیایی را مدیریت کند. هزاران نوع آنزیم عملکردهای ویژه ای را انجام می دهند

آزمایش نشانگر آنزیم قلبی چیست؟
آزمایش نشانگر آنزیمی یک آزمایش خون برای اندازه گیری نشانگرهای بیولوژیکی خاص (بیومارکرها) در خون شما است. سطوح بالای آنزیم های قلبی می تواند نشانه حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگر باشد. آنزیم های قلبی را نشانگرهای زیستی قلبی نیز می نامند.

چگونه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از بیومارکرهای قلبی استفاده می کنند؟
بیومارکرهای قلبی به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کنند تا بدانند آیا علائم ناشی از حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد)، آنژین صدری، نارسایی قلبی یا مشکل دیگری است. افزایش آنزیم های قلبی همچنین می تواند نشان دهنده سندرم حاد کرونری (ACS) یا ایسکمی میوکارد باشد. درمان برای این شرایط متفاوت است. تشخیص دقیق برای اطمینان از دریافت مراقبت مناسب بسیار مهم است.

انواع آنزیم های قلبی (بیومارکرهای قلبی) چیست؟
انواع مختلفی از بیومارکرهای قلبی وجود دارد. همه آنها آنزیم یا پروتئین هستند. افزایش آنزیم های قلب ممکن است نشان دهد که شما بیماری قلبی عروقی یا سایر مشکلات قلبی دارید.

از آنجایی که قلب تنها اندامی است که تروپونین را می سازد، آزمایش بیومارکر برای این آنزیم، آزمایش اولیه ای است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تشخیص آسیب قلبی ناشی از حمله قلبی یا ACS استفاده می کنند. سطح تروپونین می تواند تا 12 ساعت پس از حمله قلبی افزایش یابد. آنها تا دو هفته در ارتفاع می مانند. برای اندازه گیری این بیومارکرها ممکن است چندین آزمایش آنزیم قلبی به فاصله چند ساعت یا چند روز از هم انجام دهید.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همچنین ممکن است برای موارد زیر آزمایش کنند:

کراتینین فسفوکیناز (CPK) و میوگلوبین (MB) به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا آسیب قلبی ناشی از حمله قلبی را اندازه گیری کنند. برخی از آزمایشگاه ها CPK را به عنوان کراتینین کیناز (CK) معرفی می کنند. CPK یا CK به عنوان “آنزیم عضلانی” شناخته می شود. همچنین ممکن است دو آنزیم را ببینید که به صورت CPK-MB یا CK-MB نوشته شده اند.
آلبومین اصلاح شده با ایسکمی (IMA) می تواند نشانه ایسکمی میوکارد باشد. این مشکل جریان خون در قلب شما می تواند به دلیل بیماری عروق کرونر (CAD) یا اسپاسم کرونر رخ دهد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً آزمایش IMA همراه با الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG) را برای تأیید یا رد ACS سفارش می دهند.
پپتیدها می توانند نشان دهنده استرس بر قلب ناشی از نارسایی قلبی باشند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است پپتیدهای ناتریورتیک (NPs) را آزمایش کنند. یا ممکن است آزمایشاتی برای پپتید ناتریورتیک دهلیزی نوع A، B یا C (ANP، BNP یا CNP) یا proBNP ترمینال N (NT-proBNP) داشته باشید.
پروتئین واکنشی C (CRP)، هموسیستئین و لیگاند محلول CD40 نشان دهنده التهاب قلب، احتمالاً از تصلب شرایین است. ارائه دهنده شما ممکن است سطوح CRP را برای سنجش خطر ابتلا به مشکلات قلبی در آینده بررسی کند.
چه کسی به آزمایش آنزیم قلبی (بیومارکر قلبی) نیاز دارد؟
در صورت داشتن علائم احتمالی مشکل قلبی، پزشک شما ممکن است آزمایش آنزیم قلبی را درخواست کند. این علائم عبارتند از:

درد قفسه سینه
سرگیجه
حالت تهوع
تعریق شدید
تنگی نفس