"آزمایش بیماری های خودایمنی"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل بیماری های خودایمنی | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل بیماری های خودایمنی، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

اختلالات سیستم ایمنی باعث فعالیت کم یا بیش از حد غیر طبیعی سیستم ایمنی می شود. در موارد فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی، بدن به بافت های خود حمله کرده و به آن آسیب می رساند (بیماری های خود ایمنی). بیماری های نقص ایمنی توانایی بدن برای مبارزه با مهاجمان را کاهش می دهد و باعث آسیب پذیری در برابر عفونت ها می شود.

در پاسخ به یک محرک ناشناخته، سیستم ایمنی ممکن است شروع به تولید آنتی بادی کند که به جای مبارزه با عفونت ها، به بافت های بدن حمله می کند. درمان بیماری های خودایمنی به طور کلی بر کاهش فعالیت سیستم ایمنی متمرکز است. نمونه هایی از بیماری های خود ایمنی عبارتند از:

روماتیسم مفصلی. سیستم ایمنی آنتی بادی هایی تولید می کند که به پوشش مفاصل می چسبند. سپس سلول های سیستم ایمنی به مفاصل حمله می کنند و باعث التهاب، تورم و درد می شوند. در صورت عدم درمان، آرتریت روماتوئید به تدریج باعث آسیب دائمی مفصل می شود. درمان های آرتریت روماتوئید می تواند شامل داروهای مختلف خوراکی یا تزریقی باشد که فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی را کاهش می دهد. نمودارهایی را ببینید که داروهای آرتریت روماتوئید و عوارض جانبی آنها را فهرست می کند.
لوپوس اریتماتوز سیستمیک (لوپوس). افراد مبتلا به لوپوس آنتی بادی های خود ایمنی ایجاد می کنند که می توانند به بافت های سراسر بدن بچسبند. مفاصل، ریه ها، سلول های خونی، اعصاب و کلیه ها معمولا در لوپوس تحت تاثیر قرار می گیرند. درمان اغلب به پردنیزون خوراکی روزانه نیاز دارد، استروئیدی که عملکرد سیستم ایمنی را کاهش می دهد. مروری بر علائم و درمان لوپوس را بخوانید.
بیماری التهابی روده (IBD). سیستم ایمنی به پوشش روده حمله می کند و باعث اسهال، خونریزی مقعدی، اجابت مزاج فوری، درد شکم، تب و کاهش وزن می شود. کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دو شکل اصلی IBD هستند. داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی خوراکی و تزریقی می توانند IBD را درمان کنند.
مولتیپل اسکلروزیس (MS). سیستم ایمنی به سلول های عصبی حمله می کند و علائمی را ایجاد می کند که می تواند شامل درد، کوری، ضعف، هماهنگی ضعیف و اسپاسم عضلانی باشد. برای درمان ام اس می توان از داروهای مختلفی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند استفاده کرد.
دیابت نوع 1. آنتی بادی های سیستم ایمنی به سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله کرده و آنها را از بین می برند. در تشخیص، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای زنده ماندن نیاز به تزریق انسولین دارند.
سندرم گیلن باره. سیستم ایمنی به اعصاب کنترل کننده عضلات پاها و گاهی اوقات بازوها و قسمت بالایی بدن حمله می کند. نتیجه ضعف است که گاهی اوقات می تواند شدید باشد. فیلتر کردن خون با روشی به نام پلاسمافرزیس درمان اصلی سندرم گیلن باره است.
پلی نوروپاتی دمیلینه کننده التهابی مزمن. مشابه گیلن باره، سیستم ایمنی نیز به اعصاب در CIDP حمله می کند، اما علائم بسیار طولانی تر است. اگر به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود، حدود 30 درصد از بیماران می توانند روی ویلچر بنشینند.
پسوریازیس. در پسوریازیس، سلول های خونی سیستم ایمنی به نام سلول های T در پوست جمع می شوند. فعالیت سیستم ایمنی سلول های پوست را تحریک می کند تا به سرعت تکثیر شوند و پلاک های نقره ای و پوسته پوسته روی پوست تولید کنند.
بیماری گریوز. سیستم ایمنی آنتی بادی هایی تولید می کند که غده تیروئید را تحریک می کند تا مقادیر اضافی هورمون تیروئید را در خون ترشح کند (پرکاری تیروئید). علائم بیماری گریوز می تواند شامل برآمدگی چشم ها و همچنین کاهش وزن، عصبی بودن، تحریک پذیری، ضربان قلب سریع، ضعف و موهای شکننده باشد. معمولاً برای درمان بیماری گریوز، تخریب یا برداشتن غده تیروئید، با استفاده از دارو یا جراحی لازم است.
تیروئیدیت هاشیموتو. آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله می کنند و به آرامی سلول های تولید کننده هورمون تیروئید را از بین می برند. سطوح پایین هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) معمولاً طی ماه ها تا سال ها ایجاد می شود. علائم شامل خستگی، یبوست، افزایش وزن، افسردگی، خشکی پوست و حساسیت به سرما است. مصرف روزانه یک قرص خوراکی هورمون تیروئید مصنوعی، عملکرد طبیعی بدن را بازیابی می کند.

میاستنی گراویس. آنتی بادی ها به اعصاب متصل می شوند و باعث می شوند که آنها نتوانند ماهیچه ها را به درستی تحریک کنند. ضعفی که با فعالیت بدتر می شود، علامت اصلی میاستنی گراویس است. Mestinon (پیریدوستیگمین) اصلی ترین داروی مورد استفاده برای درمان میاستنی گراویس است. 
اسکلرودرمی. همچنین به عنوان اسکلروز سیستمیک شناخته می شود. این یک بیماری همبند مزمن خود ایمنی است که باعث التهاب در پوست و سایر نقاط بدن می شود. این التهاب باعث می شود بدن کلاژن بیش از حد تولید کند که منجر به سفت شدن پوست و آسیب به رگ های خونی و سایر اندام های داخلی شما مانند قلب، ریه ها و کلیه ها می شود. هیچ درمانی ندارد، در حالی که اهداف درمان تسکین علائم و توقف پیشرفت بیماری است.
واسکولیت. سیستم ایمنی به رگ های خونی در این گروه از بیماری های خودایمنی حمله می کند و به آنها آسیب می رساند. واسکولیت می تواند هر عضوی را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین علائم بسیار متفاوت است و تقریباً در هر نقطه از بدن می تواند رخ دهد. درمان شامل کاهش فعالیت سیستم ایمنی، معمولاً با پردنیزون یا کورتیکواستروئید دیگر است.