"آزمایش‌های کم خونی (آنمی)"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های پانل کم خونی(آنمی) | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های پانل کم خونی(آنمی)، را قرار داده ایم. و هر تست را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

این گروه از آزمایش های خون برای کمک به شناسایی اختلالات خونی کم خون و تعیین علت زمینه ای استفاده می شود. کم خونی وضعیتی است که در آن فرد مقدار کمی گلبول قرمز همراه با هموگلوبین پایین دارد. هموگلوبین پروتئینی در گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را حمل می کند و آن را به سراسر بدن می رساند. وقتی هموگلوبین پایین است، بافت ها یا اندام های شما ممکن است خون غنی از اکسیژن کافی برای عملکرد طبیعی دریافت نکنند.

کم خونی شایع ترین اختلال خونی است و می تواند با عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی نامناسب، خونریزی شدید یا بارداری در زنان، اختلالات روده ای یا شرایط مزمن مانند بیماری خودایمنی، کلیوی یا کبدی همراه باشد. بیش از 400 نوع کم خونی وجود دارد که در سه دسته قرار می گیرند:

کم خونی ناشی از از دست دادن خون
کم خونی ناشی از کاهش یا تولید ناقص گلبول های قرمز خون
کم خونی ناشی از تخریب گلبول های قرمز

این پانل آزمایش شامل اندازه گیری پروتئین هموگلوبین و سلول های سازنده خون شما است: گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها. این گروه از آزمایش ها سایر موارد مرتبط با انواع خاصی از کم خونی مانند آهن، ویتامین B12 و اسید فولیک را نیز ارزیابی می کند. اینها برای گلبول های قرمز خون شما ضروری هستند که همانطور که باید کار کنند.

این پنل تست شامل تست های زیر می باشد:

شمارش کامل خون (CBC)
هموگلوبین – پروتئین اصلی در گلبول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کند
هماتوکریت – مقدار گلبول های قرمز در خون
شمارش گلبول های قرمز (RBC) – مقدار گلبول های قرمز (گلبول های قرمز) در خون
شمارش گلبول های سفید (WBC) – مقدار گلبول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند.
شمارش پلاکت – مقدار پلاکت، سلول خونی که به تشکیل لخته برای توقف خونریزی کمک می کند.
حجم متوسط ​​گلبول های قرمز (MCV) – حجم متوسط ​​گلبول های قرمز در خون
میانگین هموگلوبین گلبولی (MCH) – مقدار هموگلوبین در حجم معینی از گلبول های قرمز خون
عرض توزیع گلبول قرمز – تفاوت اندازه یا حجم گلبول قرمز در نمونه خون
درصد و شمارش افتراقی مطلق – مقدار انواع مختلف گلبول های سفید خون در خون
آهن: اگر بدن شما آهن معدنی کافی نداشته باشد، ممکن است به کم خونی ناشی از فقر آهن، یک نوع رایج کم خونی، مبتلا شوید.
ظرفیت اتصال به آهن (TIBC) – مقدار کل آهنی که می تواند توسط پروتئین های موجود در خون متصل شود. این یک اندازه گیری است که به تمایز بین انواع کم خونی کمک می کند و به نشان دادن در دسترس بودن ترانسفرین، یک پروتئین اتصال دهنده آهن در خون کمک می کند.
فریتین – پروتئین خون حاوی آهن. هنگامی که بدن سیگنال می دهد که گلبول های قرمز بیشتری بسازد، از سلول ها آزاد می شود. اگر کمبود آهن وجود داشته باشد، سطح فریتین پایین خواهد بود.
ویتامین B12 – همچنین کوبالامین نامیده می شود، ویتامین B12 به ساخت سلول های خونی و DNA، ماده ژنتیکی در تمام سلول های بدن شما کمک می کند. همچنین به پیشگیری از نوعی کم خونی به نام کم خونی مگالوبلاستیک کمک می کند. اگر بدن شما قادر به جذب ویتامین B12 نباشد، می تواند باعث کم خونی خطرناک شود.
اسید فولیک – نوعی ویتامین B که به ساخت گلبول های قرمز جدید کمک می کند. کم خونی ناشی از کمبود فولات به دلیل سطوح پایین اسید فولیک در خون ایجاد می شود. این می تواند باعث ایجاد سلول های خونی بزرگتر و کمتر از حد طبیعی شود.

علائم کم خونی

کم خونی خفیف یا متوسط ​​ممکن است علائم کمی ایجاد کند یا بدون علائم باشد و به راحتی نادیده گرفته شود. بسیاری از مردم تا زمانی که با آزمایش خون مشخص نشود متوجه کم خونی خود نمی شوند. انواع مختلف کم خونی، علیرغم علل مختلف، علائم بسیار مشابهی دارند.

هنگامی که علائم کم خونی رخ می دهد، می تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی
ضعف
کمبود انرژی
پوست رنگپریده
سرگیجه
سردرد
احساس سردی یا بی حسی در دست ها یا پاها
ضربان قلب سریع یا نامنظم
درد قفسه سینه