"آزمایش‌های مربوط بزرگسالان بالای 50 سال"

فیلترها

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های مربوط بزرگسالان بالای 50 سال | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های  مربوط بزرگسالان بالای 50 سال را  قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی و توضیح خواهیم داد.

حتی اگر احساس خوبی دارید، همچنان باید برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه کنید. این بازدیدها می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات در آینده کمک کند. به عنوان مثال، تنها راه برای اطلاع از فشار خون بالا این است که به طور منظم آن را چک کنید. قند خون بالا و سطح کلسترول بالا نیز ممکن است در مراحل اولیه علائمی نداشته باشند. آزمایش خون ساده می تواند این شرایط را بررسی کند.

در زیر چند نمونه از آزمایشات مربوط بزرگسالان بالای 50 سال رایج آورده شده است:

غربالگری فشار خون:

حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کنید. اگر عدد بالا (عدد سیستولیک) از 120 تا 139 میلی متر جیوه یا عدد پایین (عدد دیاستولیک) از 80 تا 89 میلی متر جیوه باشد، باید هر سال آن را بررسی کنید.

اگر دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است لازم باشد فشار خون خود را بیشتر چک کنید، اما باز هم حداقل یک بار در سال.

غربالگری کلسترول و پیشگیری از بیماری های قلبی:

سن توصیه شده برای شروع غربالگری کلسترول 35 سالگی برای مردانی است که هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای برای بیماری عروق کرونر قلب ندارند.

پس از شروع غربالگری کلسترول، کلسترول شما باید هر 5 سال یکبار بررسی شود.

اگر تغییراتی در سبک زندگی (از جمله افزایش وزن و رژیم غذایی) ایجاد شد، آزمایش را زودتر از زمان مورد نیاز تکرار کنید.

اگر سطح کلسترول بالا، دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است نیاز به معاینه بیشتر داشته باشید.

غربالگری سرطان کولورکتال:

سابقه خانوادگی قوی سرطان روده بزرگ یا پولیپ دارید، ممکن است نیاز به غربالگری داشته باشید. در صورت داشتن عوامل خطر مانند سابقه بیماری التهابی روده یا پولیپ، ممکن است غربالگری در نظر گرفته شود.

اگر 45 تا 75 ساله هستید، باید از نظر سرطان روده بزرگ غربالگری شوید. چندین آزمایش غربالگری موجود است:

– آزمایش خون مخفی مدفوع (gFOBT) یا آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) هر سال

–  آزمایش sDNA مدفوع هر 1 تا 3 سال یکبار

– سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر هر 5 سال یا هر 10 سال یکبار با آزمایش مدفوع FIT هر سال انجام می شود.

– سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی) هر 5 سال یکبار

– کولونوسکوپی هر 10 سال یکبار

غربالگری دیابت:

اگر بالای 44 سال سن دارید، باید هر 3 سال یکبار غربالگری شوید.

داشتن BMI بیش از 25 به این معنی است که شما اضافه وزن دارید. اگر اضافه وزن دارید، باید از سن 35 سالگی غربالگری شوید.

اگر فشار خون شما بالاتر از 130/80 میلی‌متر جیوه باشد یا سایر عوامل خطر دیابت را داشته باشید، ممکن است پزشک سطح قند خون شما را برای دیابت آزمایش کند.

واکسیناسیون:

برای ویروس کرونا 3 دوز واکسن را حتما دریافت کنید

شما باید هر سال واکسن آنفولانزا بزنید.

اگر قبلاً در دوران نوجوانی واکسن کزاز-دیفتری و سیاه سرفه بدون سلول (Tap) را دریافت کرده اید، باید یک بار به عنوان بخشی از واکسن های کزاز-دیفتری خود استفاده کنید. شما باید هر 10 سال یک بار دوز  تقویت کننده کزاز-دیفتری تزریق کنید.

ممکن است در سن 50 سالگی یا بعد از آن، واکسن زونا یا واریسلا زوستر دریافت کنید.

غربالگری بیماری های عفونی:

بسته به سبک زندگی و سابقه پزشکی شما، ممکن است لازم باشد از نظر عفونت هایی مانند سیفلیس، کلامیدیا و HIV و همچنین سایر عفونت ها غربالگری شوید.

غربالگری پوکی استخوان:

اگر 50 تا 70 ساله هستید و عوامل خطر پوکی استخوان را دارید، باید غربالگری شوید.

بیش از 70 درصد از شکستگی ها در افراد 45 ساله و بالاتر به دلیل استخوان متخلخل (پوکی استخوان) است.

غربالگری سرطان پروستات

اگر 55 تا 69 سال سن دارید، انجام آزمایش PSA حتما توصیه می شود.

اگر سن شما 55 سال یا کمتر است، غربالگری به طور کلی توصیه نمی شود. شما باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا خطر بیشتری برای سرطان پروستات دارید صحبت کنید.

معاینه پوست:

پزشک ممکن است پوست شما را از نظر علائم سرطان پوست بررسی کند، به خصوص اگر در معرض خطر بالایی باشید. افراد در معرض خطر عبارتند از کسانی که قبلا سرطان پوست داشته اند، بستگان نزدیک مبتلا به سرطان پوست یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

سرطان دهانه رحم:

از طریق غربالگری می توان از بسیاری از مرگ های ناشی از سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد. تشخیص و درمان ضایعات پیش سرطانی که در طی آزمایش سیتولوژی مبتنی بر مایع (LBC) یافت می‌شوند، می‌تواند از سرطان دهانه رحم پیشگیری کند و همچنین سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه که احتمال درمان آن بیشتر است، تشخیص دهد.

همه زنان بین 25 تا 64 سال واجد شرایط انجام آزمایش غربالگری سرویکس هر سه تا پنج سال یکبار هستند.

سرطان روده:

سرطان روده به عنوان سرطان روده بزرگ، رکتوم یا کولورکتال نیز شناخته می شود.

غربالگری جمعیت افراد بالای 50 سال برای خون مخفی در مدفوع می تواند میزان مرگ و میر سرطان روده را کاهش دهد.

دیابت یا پیش دیابت

انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می کند که همه بزرگسالان بدون توجه به وزن، از سن 45 سالگی برای دیابت یا پیش دیابت غربالگری شوند. علاوه بر این، افراد بدون علائم دیابت در صورت اضافه وزن یا چاق بودن و داشتن یک یا چند عامل خطر اضافی دیابت باید غربالگری شوند.

بیماری قلبی:

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میراست. خطر حملات قلبی با افزایش سن افزایش می‌یابد و مردان 45 ساله و مسن‌تر و زنان 55 ساله و بالاتر اغلب در معرض خطر قابل ملاحظه‌ای قرار دارند.

اختلال عملکرد تیروئید:

در 10٪ از زنان بالای 55 سال TSH افزایش یافته است و کم کاری تیروئید علامتدار در 20/1000 زن و 1/1000 مرد در این گروه سنی وجود دارد