"آزمایش‌های مربوط به جوانان"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های مربوط به جوانان | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون آزمایش های  مربوط به جوانان را  قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی و توضیح خواهیم داد.

شما باید هر از گاهی با پزشک خود ملاقات کنید، حتی اگر سالم هستید. هدف از این بازدیدها عبارت است از:

بررسی مشکلات پزشکی

خطر ابتلا به مشکلات پزشکی آینده ارزیابی کنید

از یک سبک زندگی سالم پیروی کنید

برنامه واکسیناسیون را به روز کنید

در صورت بروز بیماری به شما کمک می کند

حتی اگر احساس خوبی دارید، همچنان باید برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه کنید. آزمایشات مربوط به جوانان می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات در آینده کمک کند. به عنوان مثال، تنها راه برای اطلاع از فشار خون بالا این است که به طور منظم آن را چک کنید. قند خون بالا و سطح کلسترول بالا نیز ممکن است در مراحل اولیه علائمی نداشته باشند. یک آزمایش خون ساده می تواند این شرایط را بررسی کند.

در زیر تعدادی از آزمایش های  مربوط به جوانان آورده شده است.

غربالگری فشار خون:

حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کنید. اگر عدد بالا (عدد سیستولیک) از 120 تا 139 یا عدد پایین (عدد دیاستولیک) از 80 تا 89 میلی‌متر جیوه باشد، باید هر سال آن را بررسی کنید.

اگر دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است لازم باشد فشار خون خود را بیشتر چک کنید، اما باز هم حداقل یک بار در سال.

سرطان پستان:

سرطان سینه در زنان در سنین نوجوانی بسیار نادر است و در زنان زیر 35 سال غیرمعمول است. پس از این سن خطر به تدریج افزایش می یابد، اما تا پس از یائسگی به طور چشمگیری افزایش نمی یابد.

به همین دلیل غربالگری سینه به زنان جوان‌تر پیشنهاد نمی‌شود و به جای آن، خود معاینه یا معاینه منظم به عنوان بخشی از معاینه پزشکی منظم توصیه می‌شود. با این حال، برای زنان در هر سنی مهم است که به طور منظم خود را معاینه کنند تا هر گونه توده احتمالی سینه را در اسرع وقت تشخیص دهند.

اگر مادر یا خواهری دارید که در سنین پایین به سرطان سینه مبتلا شده است، ماموگرافی سالانه را در نظر بگیرید. آنها باید زودتر از سنی که کوچکترین عضو خانواده آنها تشخیص داده شده است شروع کنند.

اگر سایر عوامل خطر سرطان سینه را دارید، ممکن است پزشک شما ماموگرافی، سونوگرافی سینه یا اسکن MRI را توصیه کند.

در صورت مشاهده تغییر در سینه‌ها، چه خودآزمایی سینه انجام دهید یا نه، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

  تست های غربالگری برای بیماران پرخطر:

برخی از زنان، از جمله زنان جوان تر، ممکن است به دلیل سابقه خانوادگی یا جهش های ژنتیکی خاص، در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه باشند.

    سرطان دهانه رحم

یک برنامه غربالگری دهانه رحم برنامه ریزی شده است که به موجب آن همه زنان بین 25 تا 64 سال، بسته به سن، هر سه تا پنج سال یک بار واجد شرایط آزمایش سیتولوژی مبتنی بر مایع (LBC) هستند.

زنان زیر 25 سال به طور معمول غربالگری نمی شوند زیرا سرطان دهانه رحم در این گروه سنی نادر است، اگرچه تغییرات جزئی سلولی شایع است. دهانه رحم در نوجوانان هنوز در حال رشد است، به این معنی که زنان جوان ممکن است نتایج LBC غیرطبیعی داشته باشند، حتی زمانی که هیچ مشکلی وجود ندارد.

درمان ناهنجاری های خفیف درمان شده در زنان زیر 25 سال می تواند از بروز سرطان ها در سال ها بعد جلوگیری کند. با این حال، این تغییرات اولیه در غربالگری در سن 25 سالگی قابل تشخیص است و امکان درمان در این مرحله را فراهم می کند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه غربالگری یا درمان زودهنگام از سرطان جلوگیری می کند وجود ندارد و انتظار تا 25 سالگی یک زن نتیجه قابل اعتماد تری را ارائه می دهد. این رویکرد از بررسی و درمان غیر ضروری زنان جوان جلوگیری می کند.

غربالگری بیماری های عفونی:

کلامیدیا تراکوماتیس تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی (STD) است. عفونت یک مشکل مهم سلامت باروری است زیرا 10 تا 30 درصد از زنان مبتلا به بیماری التهابی لگن (PID) مبتلا می شوند. حدود 9 درصد از زنان جوان فعال از نظر جنسی احتمالاً آلوده هستند و حدود 70 درصد عفونت ها بدون علامت هستند و بنابراین، ممکن است شناسایی نشده باقی بمانند و زنان را در معرض خطر ابتلا به PID قرار دهند. غربالگری عفونت کلامیدیا تناسلی ممکن است PID و حاملگی خارج از رحم را کاهش دهد

زنانی که از نظر جنسی فعال هستند باید تا سن 25 سالگی از نظر کلامیدیا و سوزاک غربالگری شوند. زنان 25 سال و بالاتر در صورت خطر بالا باید غربالگری شوند.

همه بزرگسالان 18 تا 79 ساله باید یک بار آزمایش هپاتیت C بدهند.

بسته به سبک زندگی و سابقه پزشکی شما، ممکن است لازم باشد برای عفونت هایی مانند سیفلیس و HIV و همچنین سایر عفونت ها غربالگری شوید

کلسترول بالا:

سنین توصیه شده برای شروع غربالگری کلسترول برای زنانی که هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای برای بیماری عروق کرونر قلب ندارند، 45 سال و برای زنان با عوامل خطر شناخته شده برای بیماری عروق کرونر قلب، سن 20 سالگی است.

غربالگری دیابت

اگر فشار خون شما 80/130 میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، ممکن است پزشک سطح قند خون شما را برای دیابت آزمایش کند.

داشتن BMI بیش از 25 به این معنی است که شما اضافه وزن دارید. اگر اضافه وزن دارید، باید از سن 35 سالگی غربالگری شوید.

اگر عوامل خطر دیگری برای دیابت دارید، مانند یکی از بستگان درجه یک مبتلا به دیابت یا سابقه بیماری قلبی، احتمالاً پزشک شما را از نظر دیابت غربالگری خواهد کرد.

اگر اضافه وزن دارید و عوامل خطر دیگری مانند فشار خون بالا دارید و قصد بارداری دارید، غربالگری توصیه می شود

واکسیناسیون:

شما باید هر سال واکسن آنفولانزا بزنید.

در سن 19 سالگی یا بعد از آن، اگر در دوران نوجوانی آن را دریافت نکرده اید، باید یک واکسن کزاز-دیفتری و سیاه سرفه بدون سلول (Tdap) به عنوان یکی از واکسن های کزاز-دیفتری خود تزریق کنید. شما باید هر 10 سال یک بار یک تقویت کننده کزاز-دیفتری داشته باشید.

اگر هرگز آبله مرغان یا واکسن آبله مرغان نداشته اید، باید دو دوز واکسن آبله مرغان دریافت کنید.

اگر از قبل نسبت به MMR مصون نیستید، باید یک تا دو دوز واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) دریافت کنید

غربالگری های دیگر:

اگر سابقه خانوادگی قوی سرطان کولون یا پولیپ دارید، یا اگر خودتان به بیماری التهابی روده یا پولیپ مبتلا بوده اید، در مورد غربالگری سرطان روده بزرگ با پزشک خود صحبت کنید.

غربالگری تراکم استخوان در زنان زیر 40 سال توصیه نمی شود.