"آزمایش‌های مربوط به کودکان"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های مربوط به کودکان | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های مربوط به کودکان را  قرار خواهیم داد. و هر مورد را به تفصیل بررسی و توضیح خواهیم داد.

در پزشکی، آزمایش غربالگری آزمایشی است که زمانی انجام می شود که هیچ علامت یا نشانه ای از بیماری وجود نداشته باشد. بدون علائم بیماری، کودکان به طور کلی نیازی به آزمایش های غربالگری آزمایشگاهی زیادی ندارند. خدمات پیشگیرانه برای کودکان بر ایمن سازی و پیشگیری از حوادث و صدمات و همچنین مشاوره در زمینه ایجاد عادات غذایی سالم و ورزش تاکید دارد. علاوه بر تقویت کننده های ایمن سازی، واکسیناسیون برای سل در سنین 10 تا 14 سال پس از آزمایش ارائه می شود. قد، وزن، فشار خون و باید در معاینات دوره ای بهداشتی کنترل شود. غربالگری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از طریق معاینات منظم دندانپزشکی و یا معاینات چشم پزشکی در مدارس انجام می شود.

اگرچه آزمایش های مربوط به کودکان با هدف معمولاً بر روی کل جمعیت کودکان بدون علائم بیماری انجام نمی‌شود، برخی آزمایش های مربوط به کودکان  برای غربالگری ممکن است بر اساس عوامل خطر شناخته شده توصیه شوند. به این “غربالگری هدفمند” می گویند.

نمونه ای از تست های غربالگری رشدی و رفتاری

تست های غربالگری رشدی و رفتاری چگونگی رشد کودک را بررسی می کنند. غربالگری ها از چک لیست ها و پرسشنامه هایی برای والدین تشکیل شده است. آنها شامل سؤالاتی در مورد زبان، حرکت، تفکر، رفتار و احساسات فرزندشان هستند.

بسیاری از سوالات بر اساس نقاط عطف رشد است. نقاط عطف رشد، مهارت‌ها و رفتارهایی هستند که در سنین معینی با رشد نوزادان و کودکان خود را نشان می‌دهند .غربالگری نقاط عطف کودک شما را با سایر کودکان هم سن مقایسه می کند. اگر غربالگری نشان می‌دهد که کودک شما با سرعت کمتری رشد می‌کند، ممکن است نشانه‌ای از ناتوانی رشد باشد. ناتوانی های رشدی شرایطی هستند که باعث ایجاد مشکلاتی در عملکردهای جسمی و/یا ذهنی می شوند. آنها عبارتند از:

ناتوانی ذهنی (ID). این شرایط باعث ایجاد توانایی های ذهنی کمتر از حد متوسط ​​می شود. افراد مبتلا به ID اغلب در یادگیری و مهارت های زندگی روزمره مشکل دارند.

اختلال طیف اوتیسم. این اختلالی است که بر رفتار، ارتباط و مهارت های اجتماعی تأثیر می گذارد.

فلج مغزی. این وضعیتی است که بر حرکت، هماهنگی و تعادل تأثیر می گذارد.

ناشنوایی یا سایر مشکلات شنوایی

تست های غربالگری رشدی و رفتاری این شرایط را تشخیص نمی دهند. اما غربالگری می تواند نشان دهد که آیا کودک شما طبق برنامه رشد می کند یا خیر. هنگامی که ناتوانی های رشدی به موقع کشف و درمان شود، می تواند تأثیر زیادی بر زندگی کودک بگذارد. درمان زودهنگام که به عنوان مداخله زودهنگام شناخته می شود، به کودکان کمک می کند تا مهارت های مهم را بیاموزند، از نقاط قوت خود نهایت استفاده را ببرند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

تست های غربالگری رشدی و رفتاری برای بررسی اینکه آیا کودک به نقاط عطف رشد خود می رسد یا خیر استفاده می شود. در زیر چند نمونه از نقاط عطف برای نوزادان و کودکان نوپا آورده شده است.

از تولد تا 4 ماهگی:  شامل لبخند زدن، صدا زدن و نزدیک کردن دست ها به دهان است.

6 ماهگی: شامل بازی با دیگران، نگاه کردن به خود در آینه، نشستن بدون حمایت و غلت زدن است.

9 ماهگی: شامل ایجاد صداهایی مانند “مامان” و “بابا”، درک کلمه “نه”، خزیدن، و کشیدن به سمت ایستاده است.

1 سالگی: پیروی از دستورالعمل‌های ساده و راه رفتن در حالی که اثاثیه را در دست گرفته‌اید.

18 ماهگی: شامل صحبت کردن و درک چند کلمه، غذا خوردن با قاشق، راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها است.

2 تا 3 سال: شامل تشخیص برچسب ها و رنگ ها، نام گذاری تصاویر اشیاء معمولی، لباس پوشیدن و درآوردن لباس، و راه رفتن و دویدن آسان است.

نقاط عطف رشد دستورالعمل های کلی هستند. کودکان با سرعت های مختلف رشد می کنند. محدوده ای در رشد طبیعی در نظر گرفته می شود. اما نگاه کردن به نقاط عطف می تواند به شناسایی زودهنگام مشکلات احتمالی کمک کند.