"آزمایش‌های مربوط به بزرگسالان"

دسته‌بندی آزمایش‌ها

آزمایش های مربوط به بزرگسالان | برای سهولت بیشتر در پیدا کردن مطالب، در این صفحه از وب سایت متااورگانون تمامی آزمایش های مربوط به بزرگسالان را  قرار خواهیم داد. و هر تست را به تفصیل بررسی و توضیح خواهیم داد.

آزمایش غربالگری برای تشخیص اختلالات یا بیماری های بالقوه سلامت در افرادی که هیچ علامت بیماری ندارند انجام می شود. هدف، تشخیص زودهنگام و تغییرات در شیوه زندگی یا نظارت، کاهش خطر ابتلا به بیماری یا تشخیص زودهنگام آن برای درمان مؤثرتر است.

تست‌های غربالگری تشخیصی در نظر گرفته نمی‌شوند، اما برای شناسایی زیرمجموعه‌ای از جمعیت استفاده می‌شوند که باید آزمایش‌های اضافی برای تعیین وجود یا عدم وجود بیماری انجام دهند. آنچه که تست غربالگری را ارزشمند می‌کند، توانایی آن در تشخیص مشکلات احتمالی است.

معمولاً انجام آزمایش‌های غربالگری در زمان‌های مناسب، همانطور که پزشک شما توصیه می‌کند، بیشتر از عدم انجام آن‌ها ارزشمند است. با این حال، برخی از تست‌های غربالگری، زمانی که در افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری نیستند، یا هنگام آزمایش برای بیماری‌های بسیار نادر استفاده می‌شوند، می‌توانند بیش از آنکه کمک کنند، مشکلاتی ایجاد کنند. حتماً با پزشک خود در مورد زمان‌بندی و دفعات مناسب همه آزمایش‌های غربالگری مشورت کنید. بر اساس سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی شما. در زیر چند نمونه از آزمایشات مربوط به بزرگسالان رایج آورده شده است:

اندازه گیری کلسترول:

کلسترول یک ماده مومی شکل است که در تمام قسمت های بدن یافت می شود. این به تولید غشای سلولی، برخی هورمون‌ها و ویتامین D کمک می‌کند.

کلسترول و سایر چربی ها در جریان خون به شکل ذرات کروی به نام لیپوپروتئین ها منتقل می شوند. 2 لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) یا کلسترول “بد” و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب” هستند.

غربالگری کلسترول با آزمایش خون انجام می شود. افرادی که کلسترول بالایی را از نمونه خون اندازه گیری می کنند، نسبت به افرادی که کلسترول آنها در محدوده طبیعی است، در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی عروقی (CVD) قرار دارند. مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به کلسترول بالا می توانند با کاهش کلسترول، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند. با این حال، درک این نکته مهم است که افراد حتی با سطح کلسترول در محدوده طبیعی هنوز هم ممکن است به بیماری قلبی مبتلا شوند.

آزمایش خون مخفی مدفوع:

خون مخفی مدفوع با تجزیه و تحلیل میکروسکوپی یا آزمایشات شیمیایی هموگلوبین (خون) در مدفوع تشخیص داده می شود. افرادی که خون در مدفوع خود دارند ممکن است رشد سرطانی نشان دهنده سرطان کولورکتال داشته باشند.

تست پاپ اسمیر:

پاپ اسمیر نمونه هایی از سلول هایی است که از دهانه رحم زنان برای بررسی تغییرات سلولی نشان دهنده سرطان دهانه رحم گرفته می شود. پاپ اسمیر یک تست غربالگری مهم در زنان فعال جنسی زیر 65 سال است تا سرطان را در مرحله ای که اغلب هیچ علامتی وجود ندارد، تشخیص دهد. درک این نکته مهم است که آزمایش پاپ اسمیر ممکن است به عنوان “غیر طبیعی” شناخته شود، اما ممکن است به این معنی نباشد که فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم است. برخی از سازمان ها همچنین غربالگری HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) را در جمعیت های خاصی در طی تست پاپ اسمیر توصیه می کنند.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA):

این آزمایش خون سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را در خون اندازه گیری می کند. سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات می تواند در حضور سرطان پروستات افزایش یابد. با این حال، درک این نکته مهم است که سایر بیماری های خوش خیم پروستات نیز ممکن است باعث افزایش PSA شوند، مانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، که تورم غیر سرطانی پروستات است.

ماموگرافی:

بسیاری از سازمان ها، از جمله USPSTF، غربالگری ماموگرافی را برای سرطان سینه هر 1 سال تا 2 سال پس از 50 سالگی توصیه می کنند. این آزمایش همراه با معاینه بالینی پستان انجام می شود.

کولونوسکوپی:

بسیاری از سازمان ها، از جمله USPSTF، غربالگری سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده بزرگ را در سن 50 سالگی توصیه می کنند، در صورت داشتن سابقه خانوادگی یا سایر عوامل خطر زودتر.

دیابت یا پیش دیابت:

انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می کند که همه بزرگسالان بدون توجه به وزن، از سن 45 سالگی برای دیابت یا پیش دیابت غربالگری شوند. علاوه بر این، افراد بدون علائم دیابت در صورت اضافه وزن یا چاق بودن و داشتن یک یا چند عامل خطر اضافی دیابت باید غربالگری شوند.

بیماری قلبی:

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر می باشد. خطر حملات قلبی با افزایش سن افزایش می‌یابد و مردان 45 ساله و مسن‌تر و زنان 55 ساله و بالاتر اغلب در معرض خطر قابل ملاحظه‌ای قرار دارند.

برای افرادی که در این گروه های پرخطر نیستند، اولویتترویج تغییر سبک زندگی و بهبود آموزش بهداشت است. علاوه بر این، توصیه می شود که همه بزرگسالان بالای 40 سال که سابقه بیماری های قلبی یا دیابت ندارند و قبلاً تحت درمان فشار خون یا چربی نیستند، باید هر پنج سال یک بار ارزیابی خطر بیماری های قلبی انجام شود.