آزمایش کاربامازپین | Carbamazepine

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش کاربامازپین | Carbamazepine

آزمایش کاربامازپین میزان داروی کاربامازپین را در خون شما اندازه گیری می کند. کاربامازپین نام عمومی دارویی است که برای درمان صرع، شیدایی، اختلال دوقطبی و درد استفاده می شود.

اسامی دیگر:

 • Total Carbamazepine

چرا آزمایش کاربامازپین درخواست می شود؟

 • تعیین غلظت کاربامازپین در خون برای ایجاد دوز مناسب و حفظ سطح درمانی

چه زمانی آزمایش کاربامازپین بایستی انجام شود؟

 • در فواصل منظم برای پایش سطح دارو
 • برای تشخیص غلظت کم یا بیش از حد (بالقوه سمی) دارو

نمونه مورد نیاز برای آزمایش کاربامازپین:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد(ترجیحا همراه با ژل جدا کننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 2 میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش کاربامازپین

شرایط-نگهداری-دمایی-نمونه-برای-آزمایش-کاربامازپینشرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-کاربامازپین

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

آمادگی قبل از آزمایش کاربامازپین:

 • به آمادگی خاصی نیاز ندارد
 • باید با پزشک خود در مورد زمان جمع آوری نمونه صحبت کنید. اغلب، زمان توصیه شده زمانی است که انتظار می رود سطح خون به پایین ترین حد خود برسد، درست قبل از مصرف دوز بعدی.

نام روش انجام آزمایش کاربامازپین:

کاربامازپین کل:  اولترافیلتراسیون به دنبال روش ایمونواسی آگلوتیناسیون میکروذرات همگن

(Ultrafiltration Followed by Homogeneous Microparticle Agglutination Immunoassay)

کاربامازپین آزاد: ایمونواسی آگلوتیناسیون میکروذرات همگن

(Homogeneous Microparticle Agglutination Immunoassay)

شرح روش:

کاربامازپین کل:

سنجش ONLINE TDM Carbamazepine یک روش ایمونواسی آگلوتیناسیون میکروذرات همگن است. این یک سیستم 2 معرف است که برای تشخیص کاربامازپین در سرم استفاده می شود. اندرکنش جنبشی ریز ذرات (KIMS) با استفاده از تحلیلگرهای خودکار اندازه گیری خواهد شد. در این فناوری داروی بیوتینیله هاپتن متصل به دانه های لاتکس پوشش داده شده با استرپتاویدین به عنوان شریک اتصال به آنتی بادی ضد کاربامازپین عمل می کند.

یک واکنش رقابتی به مقدار محدودی از آنتی بادی ضد کاربامازپین خاص بین هاپتن متصل به لاتکس و کاربامازپین آزاد در نمونه سرم صورت می گیرد. کاهش در سیگنال ظاهری متناسب با مقدار داروی موجود در نمونه است

اندازه گیری کاربامازپین با روش ایمونواسی آگلوتیناسیون

اندازه گیری کاربامازپین با روش ایمونواسی آگلوتیناسیون

کاربامازپین آزاد:

کاربامازپین آزاد با اولترافیلتراسیون از سرم جدا می شود. سنجش ONLINE TDM Carbamazepine یک روش ایمونواسی آگلوتیناسیون میکروذرات همگن است. این یک سیستم 2 معرف است که برای تشخیص کاربامازپین در سرم استفاده می شود. اندرکنش جنبشی ریز ذرات (KIMS) با استفاده از تحلیلگرهای خودکار اندازه گیری خواهد شد.

در این فناوری داروی بیوتینیله هاپتن متصل به دانه های لاتکس پوشش داده شده با استرپتاویدین به عنوان شریک اتصال به آنتی بادی ضد کاربامازپین عمل می کند. یک واکنش رقابتی به مقدار محدودی از آنتی بادی ضد کاربامازپین خاص بین هاپتن متصل به لاتکس و کاربامازپین آزاد در نمونه سرم صورت می گیرد. کاهش در سیگنال ظاهری متناسب با مقدار داروی موجود در نمونه است.

چه چیزی در آزمایش کاربامازپین مورد بررسی قرار می گیرد؟

کاربامازپین دارویی است که در درجه اول برای درمان برخی اختلالات تشنج (که صرع نیز نامیده می شود) استفاده می شود، اما همچنین برای تثبیت خلق و خوی افراد مبتلا به بیماری دوقطبی، کاهش ترک الکل و کمک به کاهش برخی از انواع دردهای عصبی تجویز می شود. ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع تجویز شود. این آزمایش سطح کاربامازپین را در خون اندازه گیری می کند.

کاربامازیپین

کاربامازپین

چون دارو باید در محدوده درمانی محدودی حفظ شود سطح کاربامازپین کنترل می شود. اگر سطح خیلی پایین باشد، دارو ممکن است مؤثر نباشد و فرد ممکن است عود علائم (مانند تشنج، شیدایی یا درد) را تجربه کند. اگر سطح خیلی بالا باشد، ممکن است فرد عوارض جانبی سمی را تجربه کند. حفظ سطح درمانی این دارو به دلایل مختلف می تواند یک چالش باشد:

 • دوزهای خوراکی کاربامازپین با سرعت های بسیار متغیر در دستگاه گوارش جذب می شود.
 • از آنجایی که کاربامازپین توسط کبد متابولیزه می شود، هر چیزی که بر عملکرد کبد تأثیر می گذارد می تواند بر سطح خونی دارو تأثیر بگذارد.
 • پس از تجویز طولانی مدت، کاربامازپین متابولیسم خود را تحریک می کند.
 • بیشتر دارو به پروتئین پلاسما متصل می شود، اما این بخش آزاد دارو است که فعال است. شرایطی که بر اتصال پروتئین دارو تأثیر می گذارد ممکن است بر اثربخشی درمانی تأثیر بگذارد. این ممکن است زمانی رخ دهد که فردی آلبومین خون پایین، نارسایی کلیه، یا زمانی که بسیار جوان (نوزاد) یا مسن است، رخ دهد.
 • متابولیت کاربامازپین، کاربامازپین-10،11-اپوکسید(carbamazepine-10,11-epoxide)، از نظر درمانی نیز فعال است و به اثر کلی دارو کمک می کند.
 • چندین دارو، اگر همراه با کاربامازپین مصرف شوند، ممکن است بر متابولیسم و ​​سطح خون تأثیر بگذارند.
متابولیسم کاربامازپین

متابولیسم کاربامازپین

دوز کاربامازپین باید به دقت تنظیم شود تا به غلظت ثابت در خون برسد. مقدار واقعی داروی مورد نیاز برای رسیدن به این حالت ثابت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند.

کاربامازپین معمولاً در درازمدت کنترل می شود زیرا برای درمان بیماری های مزمن صرع، اختلال دوقطبی، نورالژی سه قلو و درد عصبی ناشی از دیابت تجویز می شود.

 • صرع بر توانایی مغز برای انتقال تکانه های الکتریکی و تنظیم فعالیت عصبی تأثیر می گذارد. در طی یک تشنج، فرد ممکن است تغییراتی در هوشیاری، تغییر در بینایی، بویایی و چشایی داشته باشد و ممکن است دچار تشنج شود. فراوانی تشنج ها از یک قسمت، تا تشنج های گاه به گاه تا تشنج های مکرر متفاوت است. کاربامازپین برای کمک به جلوگیری از انواع خاصی از تشنج های مکرر تجویز می شود
  صرع
 • اختلال دوقطبی یک وضعیت روانی است که با چرخه‌های افسردگی و شیدایی مشخص می‌شود که ممکن است روزها، هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. در طول یک دوره افسردگی، افراد مبتلا ممکن است احساس غمگینی، ناامیدی، بی ارزشی و افکار خودکشی داشته باشند. در طول یک دوره شیدایی، افراد مبتلا ممکن است سرخوش، تحریک پذیر باشند، از قضاوت ضعیف استفاده کنند و در رفتارهای پرخطر شرکت کنند. کاربامازپین برای کمک به یکنواخت کردن خلق و خوی فرد مبتلا به اختلال دوقطبی، به ویژه مانیا، تجویز می شود.
 • اختلال دوقطبی
 • نورالژی سه قلو، وضعیتی که با درد عصب صورت و اسپاسم عضلانی همراه است، و کرئوآتتوز حمله‌ای، یک اختلال حرکتی که باعث حرکات غیرارادی اندام‌ها، تنه و عضلات صورت می‌شود، نیز گاهی با کاربامازپین درمان می‌شوند. درد نوروپاتیک محیطی دیابتی نیز همینطور است که بر عملکرد، خلق و خو و الگوهای خواب تقریباً 10 تا 20 درصد افراد مبتلا به دیابت تأثیر می گذارد.

نورالژی سه قلوعوامل مداخله گر در آزمایش کاربامازپین

از آنجایی که کاربامازپین توسط کبد متابولیزه می شود، هر چیزی که بر عملکرد کبد تأثیر می گذارد می تواند بر سطح خونی دارو تأثیر بگذارد.

از جمله داروهایی که معمولاً  با کاربامازپین تداخل دارند:

 • وارفارین
 • فلوکستین
 • داروهای ضد افسردگی
 • ایزونیازید
 • تئوفیلین
 • اریترومایسین
 • اتوسوکسیماید
 • بنزودیازپین ها
 • استامینوفن
 • متابولیسم کاربامازپین را می توان با داروهایی مانند فنوباربیتال، پریمیدون و فنی توئین افزایش داد و غلظت کاربامازپین را در خون کاهش داد.
 • آب گریپ فروت می تواند سطح کاربامازپین را در خون افزایش دهد.

مطلب پیشنهادی: تداخلات دارویی در آزمایش ها

ملاحظات بالینی آزمایش کاربامازپین:

برخی از افرادی که کاربامازپین مصرف می کنند ممکن است به نور خورشید حساس تر شوند و ممکن است نیاز به اجتناب از نور خورشید داشته باشند. نور خورشید ممکن است باعث بثورات پوستی، خارش، قرمزی یا سایر تغییر رنگ پوست یا آفتاب سوختگی شدید شود.

استفاده از کاربامازپین با کم خونی آپلاستیک، آسیب به مغز استخوان و سلول های بنیادی خون، و با آگرانولوسیتوز، تعداد نسبتاً کمتر گلبول های سفید همراه است.

کاربامازپین می تواند خطر برخی از نقص های مادرزادی و مرگ جنین را افزایش دهد و می تواند اثربخشی داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش دهد.

محدوده مرجع آزمایش کاربامازپین:

CARBAMAZEPINE, TOTAL

 • Therapeutic: 4.0-12.0 mcg/mL
 • Critical value: > or =15.0 mcg/mL

CARBAMAZEPINE, FREE

 • Therapeutic: 1.0-3.0 mcg/mL
 • Critical value: > or =4.0 mcg/mL

مطلب پیشنهادی: مقادیر بحرانی در آزمایشگاه های تشخیص طبی

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش کاربامازپین استفاده می شود؟

آزمایش کاربامازپین برای اندازه گیری و پایش میزان کاربامازپین در خون برای تعیین اینکه آیا سطح دارو در محدوده درمانی است یا خیر استفاده می شود. کاربامازپین در درجه اول برای درمان برخی اختلالات تشنج (که صرع نیز نامیده می شود) استفاده می شود، اما همچنین برای تثبیت خلق و خوی افراد مبتلا به بیماری دوقطبی، کاهش ترک الکل و کمک به کاهش برخی از انواع دردهای عصبی تجویز می شود.

در ابتدا، آزمایش کاربامازپین ممکن است برای تعیین دوز مناسب برای یک فرد مورد استفاده قرار گیرد. بسته به نتایج آزمایش خون، دوز دارو ممکن است بالا یا پایین تنظیم شود تا زمانی که سطح خون به محدوده درمانی برسد. سپس از آزمایش های بعدی برای اطمینان از اینکه سطح در محدوده درمانی باقی می ماند استفاده می شود. اگر وضعیت سلامتی فرد تغییر کند یا مثلاً شروع به مصرف داروهای دیگر کند، ممکن است از آزمایش کاربامازپین برای تعیین اینکه آیا تنظیم دوز تجویز شده ضروری است یا خیر استفاده شود.

یک پزشک ممکن است از آزمایش کاربامازپین برای ارزیابی فردی که عوارض جانبی یا واکنش های نامطلوب یا عود علائم را تجربه می کند، استفاده کند.

یک آزمایش کاربامازپین معمول کل کاربامازپین را اندازه گیری می کند، هم بخش های متصل به پروتئین و هم بخش های آزاد دارو. گاهی اوقات آزمایشی برای اندازه گیری کاربامازپین آزاد یا متابولیت فعال بیولوژیکی، کاربامازپین-10،11-اپوکسید، همراه با آزمایش کاربامازپین کل برای ارزیابی سهم آنها در درمان فرد درخواست می شود.

چه زمانی آزمایش کاربامازپین درخواست می شود؟

آزمایش کاربامازپین در ابتدا به طور مکرر، سپس در فواصل زمانی منظم و در صورت لزوم برای اطمینان از حفظ غلظت درمانی خون درخواست می شود.

در صورت تغییر دوزهای دارو یا اگر فرد تحت درمان، شروع به مصرف یا قطع داروهای اضافی برای قضاوت در مورد تأثیر آنها بر روی سطح کاربامازپین، سطح کاربامازپین اندازه گیری می شود. هنگامی که غلظت کاربامازپین در خون تثبیت شد، غلظت آن در فواصل منظم کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که در محدوده درمانی باقی می مانند.

آزمایش کاربامازپین ممکن است زمانی درخواست شود که به نظر می رسد فرد به درمان پاسخ نمی دهد و علائمی مانند تشنج، درد عصبی یا نوسانات خلقی دوقطبی عود می کند. سطح خون ممکن است به اندازه کافی بالا نباشد، ممکن است فرد دارو را به طور منظم مصرف نکند، یا ممکن است دارو برای آن فرد بی اثر باشد.

آزمایش کاربامازپین همچنین ممکن است زمانی که فرد عوارض جانبی و/یا عوارضی را تجربه می‌کند، درخواست شود. عوارض جانبی که ممکن است در هر دوزی دیده شود اما مربوط به غلظت های بالاتر است عبارتند از:

 • سرگیجه
 • حرکت ناهماهنگ
 • خواب آلودگی
 • تاری یا دوبینی
 • حرکت غیر ارادی کره چشم به جلو و عقب

سایر عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بثورات قرمز و خارش دار
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • یبوست
 • سردرد
 • گیجی

اگر کسی عوارض جانبی جدی داشت، باید فوراً با پزشک تماس گرفت، از جمله:

 • پوست رنگ پریده، ضربان قلب سریع، مشکل در تمرکز
 • تب، لرز یا گلودرد
 • زخم های دهان و گلو
 • کبودی یا خونریزی آسان
 • سوزن سوزن شدن شدید، بی حسی، درد، ضعف عضلانی
 • گیجی، بی قراری، مشکلات بینایی یا توهم
 • تنگی نفس
 • تورم مچ پا یا پا
 • کمتر از حد معمول ادرار می کند
 • زرد شدن پوست یا چشم
 • واکنش شدید پوستی
عوارض کاربامازیپین

عوارض کاربامازپین

کاربامازپین همچنین گاهی اوقات می تواند باعث اختلال عملکرد کبد، کاهش سطح سدیم، کاهش گلبول های سفید یا افزایش ائوزینوفیل ها (نوعی گلبول سفید) شود. در برخی موارد، شدت عوارض جانبی ممکن است نیاز به استفاده از داروهای ضد تشنج، دوقطبی یا درد عصبی متفاوت داشته باشد.

هنگامی که یک پزشک بخواهد سهم داروی آزاد و/یا متابولیت آن را در درمان دارویی ارزیابی کند، ممکن است آزمایش کاربامازپین آزاد و/یا آزمایش کاربامازپین -10،11-اپوکسید نیز همراه با آزمایش کاربامازپین کل درخواست شود. پزشک ممکن است زمانی این کار را انجام دهد که نتیجه آزمایش کاربامازپین کامل در محدوده درمانی باشد اما فرد تحت درمان عوارض جانبی داشته باشد. گاهی اوقات نتایج به عنوان درصدی از کاربامازپین آزاد به کل ارزیابی می شود.

نتیجه آزمایش کاربامازپین چه چیزی را نشان می دهد؟

محدوده درمانی کاربامازپین زمانی که به تنهایی مصرف شود حدود 4 تا 12 میکروگرم در میلی لیتر است. سطوح بالای 15 میکروگرم در میلی لیتر سمی در نظر گرفته می شود. محدوده از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر کمی متفاوت است، و ممکن است در واحدهای دیگر مانند میلی گرم در لیتر بیان شود. پزشکان و بیماران باید از محدوده ها و واحدهای درمانی ایجاد شده توسط آزمایشگاهی که آزمایش را انجام می دهد استفاده کنند.

در محدوده درمانی، اکثر افراد بدون عوارض جانبی بیش از حد به دارو پاسخ خواهند داد. با این حال، پاسخ در هر فردی متفاوت است. برخی از افراد تشنج، نوسانات خلقی یا درد عصبی را در انتهای محدوده درمانی تجربه خواهند کرد، در حالی که برخی افراد عوارض جانبی بیش از حد را در انتهای بالایی تجربه خواهند کرد. تغییرات کاربامازپین آزاد و کاربامازپین-10،11-اپوکسید می تواند به این پاسخ کمک کند. افرادی که از این دارو استفاده می کنند باید از نزدیک با پزشک خود همکاری کنند تا دوزی را پیدا کنند که برای آنها بهترین است.

به طور کلی، اگر نتایج آزمایش کاربامازپین در محدوده درمانی باشد و فرد تحت درمان دچار تشنج، نوسانات خلقی یا درد عصبی مکرر نباشد و عوارض جانبی قابل توجهی نداشته باشد، دوز کاربامازپین کافی در نظر گرفته می شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

افراد نباید بدون مشورت با پزشک خود، مصرف داروهای خود را افزایش، کاهش یا قطع کنند، زیرا می تواند خطر ابتلا به تشنج را افزایش دهد و ممکن است بر سایر داروهای مصرفی تأثیر بگذارد. تعیین دوز و تنظیم باید بر اساس مورد به مورد ارزیابی شود.

به همین ترتیب، مردم باید به پزشک خود در مورد سایر داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه یا مکمل های گیاهی که مصرف می شوند، اطلاع دهند. فهرست بسیار طولانی از داروهای تجویزی ممکن است به طور خطرناکی با کاربامازپین تداخل داشته باشد. از جمله داروهایی که معمولاً تجویز می شوند، از جمله وارفارین، فلوکستین و سایر داروهای ضد افسردگی، ایزونیازید، تئوفیلین، اریترومایسین، اتوسوکسیماید و بنزودیازپین ها هستند.

کاربامازپین همچنین می تواند بر داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و مکمل های گیاهی مانند خار مریم تأثیر بگذارد یا تحت تأثیر قرار گیرد. بدون مشورت با پزشک خود مصرف داروی جدید را شروع نکنید.

چه مدت باید کاربامازپین مصرف کرد؟

افرادی که صرع، اختلال دوقطبی یا درد مزمن عصبی دارند، معمولاً در طول زندگی خود کاربامازپین یا سایر داروها را مصرف می کنند. اگر کاربامازپین اثر خود را از دست داد یا عوارض جانبی ایجاد کرد، ممکن است نیاز باشد که دارو(های مختلف) به فرد داده شود. اگر فردی تشنج هایی داشته باشد که ناشی از یک بیماری موقت است، ممکن است فرد فقط برای مدت کوتاهی به دارو نیاز داشته باشد.

آیا پزشک من به طور مکرر آزمایش کاربامازپین آزاد یا کاربامازپین-10،11-اپوکسید را درخواست می کند؟

به طور کلی، خیر. این آزمایش‌های اضافی ممکن است یک یا دو بار برای کمک به ارزیابی نحوه متابولیسم بدن و استفاده از کاربامازپین درخواست شوند، اما معمولاً برای نظارت معمول استفاده نمی‌شوند.

آیا آزمایش دیگری وجود دارد که افراد خاص قبل از مصرف کاربامازپین انجام دهند؟

بر اساس هشدار سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 2007 و برچسب گذاری بالینی کاربامازپین، افراد آسیایی تبار باید قبل از شروع درمان با کاربامازپین آزمایش ژنتیکی انجام دهند.

آزمایش ژنتیکی وجود آلل HLA-B*1502 را تشخیص می دهد. افراد مبتلا به آلل HLA-B*1502 که شروع به مصرف کاربامازپین می‌کنند، به طور قابل توجهی در معرض خطر ابتلا به واکنش‌های پوستی نادر اما خطرناک یا حتی کشنده (سندرم استیونز-جانسون یا نکرولیز اپیدرمی سمی) هستند. آلل HLA-B*1502 تقریباً منحصراً در افرادی با اجداد آسیایی دیده می شود. کسانی که آزمایش آنها مثبت است باید از درمان با کاربامازپین، فنی توئین یا فسفوفنی توئین اجتناب کنند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Comprehensive metabolic panel. Updated January 26, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003468.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Basic metabolic panel. Updated April 29, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003462.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. BUN – blood test. Updated April 29, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003474.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Chloride test – blood. Updated April 29, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003485.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. CO2 blood test. Updated April 29, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003469.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Potassium test. Updated April 29, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003484.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Creatinine blood test. Updated July 4, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003475.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Calcium blood test. Updated September 29, 2019. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003477.htm

A.D.A.M. Medical Encyclopedia. Blood sugar test. Updated January 26, 2020. Accessed May 13, 2021. https://medlineplus.gov/ency/article/003482.htm

Wasserman MR. Fatigue. Merck Manuals Professional Edition. Updated March 2021. Accessed May 14, 2021. https://www.merckmanuals.com/professional/special-subjects/nonspecific-symptoms/fatigue

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top