آزمایش (BCR-ABL1) | انکوژن bcr-abl | کروموزوم فیلادلفیا | BCR-ABL1 Fusion

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
17 آبان 1402
آزمایش (BCR-ABL1) | انکوژن bcr-abl | کروموزوم فیلادلفیا | BCR-ABL1 Fusion

BCR-ABL1 به یک توالی ژنی اشاره دارد که در کروموزوم 22 غیر طبیعی برخی از افراد مبتلا به انواع خاصی از لوسمی یافت می شود. بر خلاف اکثر سرطان ها، علت لوسمی میلوژن مزمن (CML) و برخی دیگر از لوسمی ها را می توان در یک ناهنجاری ژنتیکی خاص در یک کروموزوم ردیابی کرد.

اسامی دیگر:

 • BCR/ABL
 • bcr-abl Oncogene
 • Philadelphia Chromosome
 • BCR-ABL1 Fusion

چرا آزمایش BCR-ABL1 درخواست می شود؟

 • برای کمک به تشخیص و مانیتور درمان لوسمی میلوژن مزمن (CML) و یک نوع لوسمی لنفوبلاستیک حاد B سل (ALL)

چه زمانی آزمایش BCR-ABL1 بایستی انجام شود؟

 • هنگامی که نتایج شمارش کامل خون (CBC) و/یا علائم و نشانه هایی را نشان می دهید که ممکن است به سرطان خون مبتلا باشید
 • به طور دوره ای هنگامی که تحت درمان برای CML یا ALL با BCR-ABL1 مثبت هستید

نمونه مورد نیاز برای آزمایش BCR-ABL1:

 • نوع نمونه: مغز استخوان / خون کامل
 • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش حاوی ضد انعقاد (EDTA)
 • حجم نمونه: 4 میلی لیتر برای نمونه مغز استخوان/ 10 میلی لیتر برای نمونه خون محیطی
لوله EDTA

لوله مخصوص نمونه آزمایش BCR-ABL1

شرایط-نگهداری-دمایی-آزمایش-BCR-ABL1

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آ-BCR-ABL1اطلاعات زیر هنگام پذیرش نمونه مورد نیاز است:

 • تاریخچه بالینی مربوط، از جمله اگر بیمار مبتلا به لوسمی مزمن میلوژن یا سایر نئوپلاسم های BCR/ABL1 مثبت باشد.
 • تاریخ جمع آوری
 • ذکر منبع نمونه (خون یا مغز استخوان)
روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش BCR-ABL1:

رونویسی معکوس – واکنش زنجیره ای پلیمراز (RT-PCR) مولتی پلکس  PCR

شرح روش:

RNA کل در زمان تشخیص از خون یا مغز استخوان بیمار استخراج می شود و mRNA به طور معکوس به cDNA رونویسی می شود. سپس cDNA با استفاده از 4 واکنش مولتی پلکس جداگانه تحت واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) قرار می گیرد. یک نتیجه کیفی، که شامل نسبت mRNA جابجایی هدف به mRNA ژن GUSB کنترل می شود، توسط نرم افزار LightCycler 96 ارائه خواهد شد.

از آنجایی که این روش از یک پلت فرم کمی PCR استفاده می کند، نتایج را می توان برای ارزیابی سطوح بیان نسبی mRNA جابجایی نسبت به mRNA کنترل استفاده کرد. گزارش نتایج کیفی خواهد بود، هرچند میتوان مقدار جهش را به صورت کمی هم اندازه گیری کرد. mRNA BCR-ABL1 مثبت/تشخیص داده شده (با نوع رونوشت) یا منفی/تشخیص نشده گزارش خواهد شد.

آمادگی قبل از انجام آزمایش BCR-ABL1:

نیاز به آمادگی خاصی ندارد

چه چیزی در آزمایش BCR-ABL1 مورد بررسی قرار می گیرد؟

BCR-ABL1 به توالی ژنی موجود در کروموزوم 22 غیر عادی برخی از افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان خون اشاره دارد. بر خلاف بسیاری از سرطان ها، علت سرطان خون میلوژنی مزمن (CML) و برخی دیگر از سرطان ها را می توان در یک ناهنجاری ژنتیکی خاص در یک کروموزوم جستجو کرد. وجود توالی ژنی معروف به BCR-ABL1  تشخیص CML و نوعی لنفوم حاد لنفوبلاستیک (ALL)، به ویژه نوعی لوسمی B (لنفوبلاستیک B) را تأیید می کند. در موارد بسیار نادر، کروموزوم غیرطبیعی با موارد لوسمی میلوئید حاد و لوسمی/لنفوم T- لنفوبلاستیک ارتباط دارد.

CML

لوسمی میلوژن مزمن (CML)

انسان دارای 23 جفت کروموزوم حاوی اطلاعات ژنتیکی ارثی است. این ژن ها حاوی توالی های DNA برای تولید پروتئین هایی هستند که بدن ما برای عملکرد صحیح به آنها تکیه می کند. در حالی که برخی از ناهنجاری های ژنتیکی به ارث برده می شوند، همچنین می توانند ناشی از تغییراتی باشند که پس از تولد در ژن ها یا کروموزوم ها ایجاد می شود. این می تواند از طریق قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مختلف (مانند تابش اشعه های خطرناک، برخی مواد شیمیایی) اتفاق بیفتد اما اغلب به دلایل نامعلوم این اتفاق رخ می دهد.

کروموزوم-فیلادلفیا

کروموزوم فیلادلفیا

توالی ژن BCR-ABL1  یکی از این تغییرات اکتسابی است که هنگامی ایجاد می شود که قطعات کروموزوم 9 و کروموزوم 22 جدا شده و مکان ها را تغییر دهند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ناحیه  ABL1 در کروموزوم 9 با ناحیه ژن BCR در کروموزوم 22 ترکیب می شود. این نوع تغییر را جابجایی متقابل می نامند و اغلب به اختصار t(9;22) نامیده می شود. کروموزوم 22 به دست آمده که دارای توالی ژنی BCR-ABL1 است، به عنوان کروموزوم فیلادلفیا (Ph) شناخته می شود زیرا در آنجا برای اولین بار کشف شد.

کروموزوم فیلادلفیا حاوی ژن فیوژن BCR-ABL1 غیرطبیعی است که پروتئین غیرطبیعی مسئول توسعه CML و نوعی ALL را کد می کند. در تشخیص ، 90 تا 95 درصد موارد CML انتقال t(9;22) BCR-ABL1  را نشان می دهند. حدود 30 درصد از بزرگسالان مبتلا به B-ALL این انتقال را دارند، در حالی که فقط در حدود 2 تا 4 درصد از موارد در کودکان وجود دارد.

پروتئینی که توسط ژن فیوژن غیرطبیعی BCR-ABL1 کدگذاری شده است، نوعی آنزیم به نام تیروزین کیناز است. آن آنزیم مسئول رشد کنترل نشده سلول های لوسمیک است. هنگامی که تعداد زیادی از سلولهای لوسمی غیر طبیعی شروع به تجمع پیش سازهای طبیعی سلولهای خونی در مغز استخوان می کنند، علائم و نشانه های سرطان خون ظاهر می شود. درمان این لوسمی ها معمولاً شامل مهار کننده تیروزین کیناز (TKI) است.

درمان

درمان CML 

آزمایش BCR-ABL1 کروموزوم فیلادلفیا و ژن فیوژن BCR-ABL1 یا رونوشت های آن را شناسایی می کند، که کپی های RNA ساخته شده توسط سلول از توالی های غیر طبیعی DNA است. وجود ناهنجاری BCR-ABL1 تشخیص بالینی CML، نوعی ALL و به ندرت لوسمی میلوئید حاد (AML) را تأیید می کند.

چندین نوع مختلف از آزمایش های BCR-ABL1 موجود است، از جمله:

سیتوژنتیک (تجزیه و تحلیل کروموزوم یا کاریوتایپ)

این آزمایش کروموزوم ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا ناهنجاری های ساختاری و/یا عددی را تشخیص دهد. به عنوان مثال، کروموزوم فیلادلفیا یک نسخه کوچک غیرطبیعی از کروموزوم 22 است که در نتیجه تبادل یا جابجایی مواد بین کروموزوم 9 و کروموزوم 22 ایجاد می شود. سلول های نمونه خون یا مغز استخوان در آزمایشگاه رشد می کنند و سپس بررسی می شوند تا مشخص شود که آیا کروموزوم فیلادلفیا وجود دارد. سایر ناهنجاری های کروموزومی نیز قابل تشخیص هستند.

کاریوتایپ-BCR-ABL1

کاریوتایپ BCR ABL1

هیبریداسیون فلورسانس درجا یا Fluorescence in situ hybridization (FISH)

این روش آزمایشی از پروب های دارای فلورسنت با برچسب رنگ استفاده می کند تا توالی ژن BCR-ABL1 را هنگام روشن شدن روشن کند. نتایج آزمایش FISH اغلب سریعتر از تجزیه و تحلیل کروموزومهای معمولی در دسترس است.

هیبریداسیون فلورسانس درجا یا Fluorescence in situ hybridization (FISH)

هیبریداسیون فلورسانس درجا یا Fluorescence in situ hybridization (FISH)

آزمایش مولکولی ژنتیکی (کمی یا کیفی)

آزمایش های کیفی و کمی مبتنی بر واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) رونویسی BCR-ABL1 RNA را در سلولهای لوسمی که از نمونه های خون یا مغز استخوان گرفته شده است، تشخیص داده و اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند مقادیر بسیار کمی از BCR-ABL را تشخیص دهد، حتی زمانی که کروموزوم فیلادلفیا در سلول های مغز استخوان با تکنیک های کمتر حساس اما مهم مانند تجزیه و تحلیل کروموزوم یا FISH دیده نمی شود.

جهش های ثانویه در BCR-ABL1 باعث مقاومت در برابر درمان می شوند. اینها را می توان با روش های تعیین توالی DNA تشخیص داد.

تعیین توالی DNA برای شناسایی CML

تعیین توالی DNA برای شناسایی موارد مقاومت به درمان CML

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش BCR-ABL1 استفاده می شود؟

آزمایش BCR-ABL1 برای موارد زیر استفاده می شود:

 • به تشخیص برخی از انواع سرطان خون ، یعنی لوسمی میلوژنی مزمن (CML) یا نوعی لوسمی لنفوبلاستیک حاد (ALL) و به ندرت ، لوسمی میلوئید حاد (AML) که در آن توالی ژن BCR-ABL1 وجود دارد
 • پایش درمان
 • مانیتور عود بیماری
 • تشخیص مقاومت در برابر درمان

آزمایش BCR-ABL1 برای تشخیص کروموزوم فیلادلفیا (Ph) و توالی ژن BCR-ABL1 درخواست می شود. ممکن است چندین نوع آزمایش برای تشخیص BCR-ABL1 درخواست شود. اینها شامل تجزیه و تحلیل کروموزوم ، آزمایش ژنتیکی مولکولی BCR-ABL1 و/یا فلورسانس هیبریداسیون درجا (FISH) است. اینها به تشخیص اولیه CML یا Ph مثبت ALL کمک می کند. از آزمون کمی نیز برای مانیتورینگ میزان پاسخ مثبت فرد به درمان استفاده می شود.

اگر پزشک مشکوک باشد که فردی مبتلا به سرطان خون است و سعی در تشخیص یا رد CML و Ph مثبت ALL دارد، آزمایش های BCR-ABL1 اغلب همراه با سایر آزمایش ها انجام می شود.

بسته به محل شکستگی کروموزوم 22 ، BCR-ABL1 می تواند پروتئین هایی با اندازه و وزن متفاوت تولید کند. در CML، نقطه شکست در BCR تقریباً همیشه در منطقه خوشه اصلی نقطه شکست (M-BCR) است و منجر به تولید پروتئین BCR-ABL1 در اندازه بزرگتر می شود (پروتئین p210 نامیده می شود). شکستن در منطقه کوچک توالی نقطه شکست (m-BCR) منجر به یک پروتئین همجوشی کوتاهتر (به نام p190) می شود که بیشتر اوقات با ALL مثبت کروموزوم Ph همراه است.

BCR-ABL با اندازه های مختلف

BCR-ABL با اندازه های مختلف

آزمایش کمی مولکولی BCR-ABL1 هر یک از نقاط شکست در ژن همجوشی را اندازه گیری می کند. برای تعیین مقدار اولیه و سپس برای مانیتورینگ پاسخ فرد به درمان و در صورت بهبودی فرد، برای پایش عود بیماری استفاده می شود. اگر مقاومت به درمان یا عود بیماری رخ دهد، تجزیه و تحلیل جهش حوزه BCR-ABL1 کیناز باید جهت راهنمایی درمان بیشتر انجام شود.

چه زمانی آزمایش BCR-ABL1 درخواست می شود؟

آزمایش BCR-ABL1 زمانی توصیه می شود که پزشک مشکوک باشد که فردی مبتلا به CML یا کروموزوم فیلادلفیا (Ph) مثبت ALL است. آزمایش اولیه ممکن است زمانی نشان داده شود که فرد دارای علائم یا علائم غیر اختصاصی باشد مانند:

 • خستگی
 • کاهش وزن
 • درد مفاصل یا استخوان
 • طحال بزرگ شده
 • عرق شبانه
 • تب
 • به عنوان پیگیری یافته های غیر طبیعی در مورد شمارش کامل خون (CBC)
علائم-لوسمی

علائم لوسمی

در اوایل بیماری ، فرد ممکن است علائم کمی داشته باشد یا هیچ علائمی نداشته باشد. با گذشت زمان و جمع شدن سلول های طبیعی خون از مغز استخوان و افزایش تعداد سلول های غیرطبیعی لوسمیک، ممکن است فرد دچار کم خونی، خونریزی طولانی مدت و عفونت های مکرر شود.

هنگامی که CML یا کروموزوم فیلادلفیا (Ph) مثبت ALL تشخیص داده شد، آزمایش ژنتیکی کمی BCR-ABL1 به صورت دوره ای (معمولاً هر 3 ماه) برای مانیتور پاسخ به درمان و نظارت بر عود مجدد انجام می شود.

هنگامی که فرد پاسخ نمی دهد و مقاومت به درمان مشکوک است یا عود بیماری پس از بهبودی رخ می دهد، ممکن است تجزیه و تحلیل جهش دامنه کیناز BCR-ABL1 انجام شود.

نتیجه آزمایش BCR-ABL1 چه چیزی را نشان می دهد؟

تفسیر نتایج آزمایش معمولاً توسط یک پزشک  متخصص انجام می شود و گزارش آن ارائه می شود.

اگر فردی دارای گلبولهای سفید غیرطبیعی در مغز استخوان باشد و دارای کروموزوم فیلادلفیا (Ph) و توالی ژنی BCR-ABL1 باشد، در این صورت فرد مبتلا به CML یا Ph مثبت ALL تشخیص داده می شود.

از بین افرادی که CML دارند، 90 تا 95 درصد دارای کروموزوم Ph هستند که توسط سیتوژنتیک آزمایش شده اند و 100 درصد دارای توالی ژنی BCR-ABL1 با FISH و/یا آزمایش مولکولی کیفی BCR-ABL1 هستند. حدود 30 درصد از بزرگسالان مبتلا به B-ALL و 2 تا 4 درصد  از کودکان با B-ALL برای کروموزوم Ph و/یا توالی ژن BCR-ABL1 مثبت هستند.

درصد کمی از افراد مبتلا به CML دارای توالی ژن BCR-ABL1 هستند اما کروموزوم Ph ندارند. این موارد یا دارای جابجایی های متفاوتی هستند که علاوه بر 9 و 22 شامل یک کروموزوم سوم یا حتی چهارم می شوند یا دارای یک انتقال پنهان شامل 9 و 22 هستند که با تجزیه و تحلیل کروموزومی معمول قابل تشخیص نیست. از آنجا که درمان لوسمی های مربوط به BCR-ABL1 به طور خاص پروتئین تیروزین کیناز تولید شده را مورد هدف قرار می دهد ، این افراد هنوز می توانند با آزمایش کمی مولکولی BCR-ABL1 کنترل شوند.

به ندرت ، نه کروموزوم Ph و نه جهش BCR-ABL1 در افرادی که به نظر می رسد CML دارند یافت نمی شود. تصور می شود که این افراد واقعاً CML ندارند و ممکن است جهش ناشناخته ای باعث این بیماری شود.

به طور کلی، اگر میزان BCR-ABL1 در خون یا مغز استخوان با گذشت زمان کاهش یابد، فرد به درمان پاسخ می دهد. اگر مقدار BCR-ABL1 از سطح تشخیص آزمایش کمتر شود و شمارش سلول های خونی فرد طبیعی باشد، در این صورت فرد در حال بهبودی در نظر گرفته می شود.

پاسخ درمانی اغلب با استفاده از ایماتینیب (imatinib)، اولین نسل مهار کننده تیروزین کیناز، چشمگیر و طولانی مدت است، اما 30 تا 40 درصد از بیماران در برخی موارد به درمان بیشتری نیاز خواهند داشت. برای بسیاری از مردم، این ناشی از کسب جهش های نقطه ای در حوزه تیروزین کیناز ژن همجوشی  BCR-ABL1 است. این باعث می شود پروتئین نسبت به اثرات مهاری ایماتینیب حساس نباشد.

درمان CML

درمان CML

اگر سطح BCR-ABL1 افزایش یابد، نشان دهنده پیشرفت یا عود بیماری است و همچنین ممکن است نشان دهد که فرد نسبت به ایماتینیب مقاوم شده است. آزمایش ژنتیکی اضافی اغلب برای تشخیص توسعه جهش های حوزه کیناز BCR-ABL1 مرتبط با مقاومت ایماتینیب انجام می شود.

اگر سرطان خون فردی نسبت به ایماتینیب مقاوم باشد، ممکن است یک مهار کننده نسل دوم تیروزین کیناز تجویز شود. آن دسته از مهار کننده های تیروزین کیناز، که پس از ایماتینیب طراحی شده اند، در صورت عوارض جانبی ایماتینیب بسیار شدید یا در صورت جهش نادر BCR-ABL نیز تجویز می شوند. آنها شامل ponatib ،bosutinib ،nilotinib و dasatinib هستند.

اگر فردی با ALL برای کروموزوم Ph و توالی ژن BCR-ABL1 مثبت نباشد، در این صورت داروی مهار کننده تیروزین کیناز به آن فرد داده نمی شود و نمی توان از آزمایش مولکولی BCR-ABL1 برای مانیتورینگ فرد استفاده کرد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

تشخیص پیشرفت و تغییر بیماری برای پیش آگهی و درمان مهم است. CML می تواند سه مرحله را پشت سر بگذارد:

 • مرحله مزمن – اکثر افراد مبتلا به CML در مرحله مزمن تشخیص داده می شوند، که معمولاً شروع موذی دارند، به این معنی که علائم سرطان خون ممکن است وجود نداشته باشد یا ظریف باشد. بیماران دارای کمتر از 10 سلول های خونی نابالغ (بلاست) در نمونه های خون یا مغز استخوان هستند. مرحله مزمن ممکن است از یک ماه تا چند سال طول بکشد. این مرحله زمانی است که علائم کمی وجود دارد یا هیچ نشانه ای وجود ندارد و همچنین دوره زمانی است که درمان بیشترین موفقیت را دارد.
 • فاز تسریع شده– تغییرات شامل افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون (WBC) با وجود یا عدم پاسخ به درمان و تغییرات اضافی در سلول‌ها مانند افزایش بلاست ها در خون و/یا مغز استخوان (بلاست‌های 10 تا 19 درصد)، یا افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون محدود نمی‌شود. ناهنجاری های کروموزومی فراتر از کروموزوم فیلادلفیا
 • فاز بلاست – زمانی که بلاست ها 20 درصد یا بیشتر از سلول های خون یا مغز استخوان را تشکیل می دهند یا وقتی که تکثیر بلاست در خارج از مغز استخوان وجود دارد.

تنوع آزمایش قابل توجهی در آزمایشگاه ها با استفاده از بسترهای مختلف آزمایش وجود دارد. بنابراین، برای یک بیمار معین، آزمایش کمی مولکولی BCR-ABL1 باید توسط همان آزمایشگاه انجام شود یا به آزمایشگاهی ارجاع شود که معیارهای گزارش جهانی را دنبال می کند. افزایش و کاهش سطح BCR-ABL1 معمولاً مهمتر از یک نتیجه آزمایش است.

چرا تجزیه و تحلیل کروموزوم (کاریوتایپ) بیش از یک بار انجام می شود؟

پزشک متخصص شما ممکن است تجزیه و تحلیل کروموزوم را به صورت دوره ای برای تعیین اینکه آیا شما دچار ناهنجاری های اضافی کروموزوم شده اید، درخواست کند. تغییرات اضافی اغلب با پیشرفت و تسریع بیماری مشاهده می شود.

اگر من دارای کروموزوم فیلادلفیا و ژن BCR-ABL1 هستم، آیا اعضای نزدیک خانواده ام باید آزمایش شوند؟

خیر. این تغییر ژنتیکی تغییری است که در طول زندگی فرد ایجاد می شود و به ارث نمی رسد.

آیا همه افراد مبتلا به سرطان خون باید آزمایش شوند؟

آزمایش فقط زمانی مشخص می شود که پزشک معالج شما مشکوک باشد که شما به لوسمی میلوژنی مزمن (CML)، لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) یا شکل نادر دیگری از لوسمی مبتلا هستید یا می خواهید آنها را رد کنید. اکثر افراد مبتلا به سرطان خون فاقد کروموزوم فیلادلفیا و ژن فیوژن BCR-ABL1 خواهند بود.

آماده شدن نتایج آزمایش BCR-ABL1 چقدر طول می کشد؟

این بستگی به آزمایش خاص انجام شده و آزمایشگاه انجام دهنده آزمایش دارد. آزمایش BCR-ABL1 به تجهیزات و تخصص خاصی نیاز دارد و ممکن است نمونه شما به آزمایشگاه تخصصی بیمارستان یا آزمایشگاه مرجع ارسال شود. ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج شما در دسترس باشد.

تفاوت بین لوسمی میلوژن مزمن و لوسمی میلوئید مزمن چیست؟

آنها دو اصطلاح برای شرایط مشابه هستند و هر دو به عنوان CML شناخته می شوند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

(July 18, 2013) BCR-ABL1 in Chronic Myeloid Leukemia. My Cancer Genome. Available online at https://www.mycancergenome.org/content/disease/chronic-myeloid-leukemia/bcr-abl1/ Accessed 8/23/18.

BCR/ABL1, Qualitative, Diagnostic Assay. Mayo Medical Laboratories. Available online at https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/89006. Accessed on 8/23/18.

(6/19/18) Chronic Myeloid Leukemia. American Cancer Society. Available online at https://www.cancer.org/cancer/chronic-myeloid-leukemia.html. Accessed on 8/23/18.

WHO International Genetic Reference Panel for the Quantitation of BCR-ABL Translocation. NISCB. Available online at http://www.nibsc.org/science_and_research/advanced_therapies/genomic_reference_materials/bcr-abl_(who).aspx. Accessed on 8/23/18.

Current Status of Treatment for Chronic Myelogenous Leukemia. Medscape. Available online at https://www.medscape.com/viewarticle/408451_1. Accessed on 8/23/18.

Gregory J. Tsongalis, PhD, HCLD, CC. Professor of Pathology, Director, Molecular Pathology, Dartmouth Hitchcock Medical Center and Geisel School of Medicine at Dartmouth, Lebanon, NH.

BCR/ABL, mRNA Detection, Reverse Transcription-PCR (RT-PCR), Qualitative, Diagnostic Assay. Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/83336. Accessed February 2014.

BCR/ABL, p210, mRNA Detection, Reverse Transcription-PCR (RT-PCR), Quantitative, Monitoring Chronic Myelogenous Leukemia (CML). Mayo Medical Laboratories. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/89007. Accessed February 2014.

(Revised December 30 2013). How is Chronic Myeloid Leukemia Diagnosed? American Cancer Society. Available online at http://www.cancer.org/cancer/leukemia-chronicmyeloidcml/detailedguide/leukemia-chronic-myeloid-myelogenous-diagnosis. Accessed February 2014.

(Revised December 2013). Targeted Therapies for Chronic Myeloid Leukemia. American Cancer Society. Available online at http://www.cancer.org/cancer/leukemia-acutelymphocyticallinadults/detailedguide/leukemia-acute-lymphocytic-treating-targeted-therapy. Accessed February 2014.

(Updated: Jan 6, 2014) Besa E. Chronic Myelogenous Leukemia. Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/199425-overview#aw2aab6b2b2. February 2014.

(Revised 2013 July 10). What’s New in Acute Lymphomatic Leukemia Research and Treatment? American Cancer Society. Available online at http://www.cancer.org/cancer/leukemia-acutelymphocyticallinadults/detailedguide/leukemia-acute-lymphocytic-new-research. Accessed February 2014.

Seiter, K. et al. (Updated 2014 Jan. 2). Acute Lymphoblastic Leukemia. eMedicine. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/207631-overview. Accessed February 2014.

Bessa, Emmanuel C. (Updated 6 January 2013). Chronic Myelogenous Leukemia. Medscape. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/199425-overview. Accessed February 2014.

(December 2013). BCR-ABL1 Quantitative Testing. Arup Laboratories. Available online at http://ltd.aruplab.com/Tests/Pdf/143. Accessed February 2014.

Besa, E. and Woermann, U. (Updated 2010 March 16). Chronic Myelogenous Leukemia. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/199425-overview. Accessed September 2010.

Markman, M. (Updated 2009 August 26). Chronic Myeloid Leukemia and BCR-ABL. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1723784-overview. Accessed September 2010.

Leukemia – Chronic Myeloid (CML) Detailed Guide. American Cancer Society [On-line information]. Available online at http://www.cancer.org/Cancer/Leukemia-ChronicMyeloidCML/DetailedGuide/index. Accessed September 2010.

(Reviewed 2010 June 21). Targeted Cancer Therapies. National Cancer Institute Fact Sheet [On-line information]. Available online at http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Therapy/targeted. Accessed September 2010.

Mayo Clinic Staff (2008 November 13). Chronic myelogenous leukemia. MayoClinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/health/chronic-myelogenous-leukemia/DS00564. Accessed September 2010.

Mayfield, E. (2009 October 20). Better Options for Children with Difficult-to-Treat Leukemia. NCI Cancer Bulletin v6 (20) [On-line information]. Available online at http://www.cancer.gov/ncicancerbulletin/102009/page2. Accessed September 2010.

Hazlehurst, L. et. al. (2009 August 25). Signaling Networks Associated with BCR-ABL–Dependent Transformation. Medscape from Cancer Control. 2009;16(2):100-107 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/705840. Accessed September 2010.

Chabner, B. and Chabner Thompson, E. (Revised 2009 July). Modalities of Cancer Therapy. Merck Manual for Healthcare Professionals [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmpe/sec11/ch149/ch149b.html?qt=bcr-abl&alt=sh. Accessed September 2010.

Ho, A. et. al. (Updated 2010 January). Chronic Myelogenous Leukemia – CML. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/CML.html?client_ID=LTD. Accessed September 2010.

Padmanabhan, S. et. al. (2008 July 15). Current Status of Therapy for Chronic Myeloid Leukemia: A Review of Drug Development. Medscape from Future Oncology 2008;4(3):359-377 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/576209. Accessed September 2010.

Mahadevan, D. (Updated 2010 January 3). Targeted Cancer Therapy. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1372666-overview. Accessed September 2010.

Esparza, S. et. al. (Updated 2009 February 27). Childhood Cancer, Genetics. eMedicine [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/989983-overview. Accessed September 2010.

Merker, J. (2009 January 30). Use of Quantitative PCR in the Monitoring of Patients with Chronic Myelogenous Leukemia. CAP NewsPath [On-line information]. Available online through http://www.cap.org. Accessed September 2010.

Wang, J. (© 1996-2010). Chronic Myelogenous Leukemia: BCR/ABL. Specialty Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.specialtylabs.com/books/display.asp?id=612. Accessed September 2010.

(© 1995-2010). Unit Code 83336: BCR/ABL, p190, mRNA Detection, Reverse Transcription-PCR (RT-PCR), Quantitative, Monitoring Assay. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/print.php?unit_code=83336. Accessed September 2010.

(© 1995-2010). Unit Code 89609: BCR/ABL, Tyrosine Kinase Inhibitor Resistance, Kinase Domain Mutation Screen. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/print.php?unit_code=89609. Accessed September 2010.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top