آزمایش کشت زخم باکتریایی (Bacterial Wound Culture Test) | کشت زخم هوازی | کشت زخم بی هوازی

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
8 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
8 آبان 1402
آزمایش کشت زخم باکتریایی (Bacterial Wound Culture Test) | کشت زخم هوازی | کشت زخم بی هوازی

آزمایش کشت زخم باکتریایی، آزمایشی است که باکتری‌های عامل عفونت را در زخم شناسایی می‌کند. هر زخمی ممکن است با انواع باکتری ها عفونی شود. اگر میکروب رشد نکند، کشت منفی است. اگر میکروب هایی که می توانند باعث عفونت شوند رشد کنند، کشت مثبت تلقی می شود.

اسامی دیگر:

 • کشت زخم هوازی
 • کشت زخم بی هوازی

چرا آزمایش کشت زخم باکتریایی درخواست می شود؟

 • شناسایی باکتری های خاص عامل عفونت: این آزمایش به تعیین نوع باکتری موجود در زخم کمک می کند که انتخاب آنتی بیوتیک مناسب برای درمان را راهنمایی می کند. باکتری‌های مختلف ممکن است به آنتی‌بیوتیک‌های خاص واکنش متفاوتی نشان دهند، بنابراین شناسایی باکتری‌های خاص به تنظیم برنامه درمانی کمک می‌کند.
 • تعیین حساسیت آنتی بیوتیکی: کشت های باکتریایی همچنین می توانند اطلاعاتی در مورد اینکه کدام آنتی بیوتیک ها در برابر باکتری های شناسایی شده موثر هستند را ارائه دهند. این به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا مناسب ترین درمان آنتی بیوتیکی را انتخاب کنند که به طور موثر باکتری های عامل عفونت را هدف قرار داده و از بین می برد.
 • مانیتور اثربخشی درمان: در مواردی که فرد در حال حاضر تحت درمان آنتی بیوتیکی است، می توان کشت زخم را برای ارزیابی اثربخشی آنتی بیوتیک انتخابی انجام داد. اگر باکتری ها به درمان فعلی پاسخ ندهند، نتایج کشت می تواند به تنظیم رژیم آنتی بیوتیکی کمک کند.

چه زمانی آزمایش کشت زخم باکتریایی بایستی انجام شود؟

آزمایش کشت زخم باکتریایی معمولاً زمانی انجام می شود که علائم و نشانه های عفونت زخم وجود داشته باشد که ممکن است توسط باکتری ایجاد شود. برخی از نشانه های رایج برای آزمایش کشت زخم باکتریایی عبارتند از:

 • افزایش درد یا حساسیت در اطراف محل زخم.
 • تورم، قرمزی یا گرما در اطراف ناحیه زخم.
 • وجود چرک یا ترشحات ناشی از زخم.
 • تاخیر در بهبود زخم یا عدم بهبود علیرغم درمان مناسب.
 • تب شدید یا علائم سیستمیک مانند لرز، کسالت یا خستگی.
 • بدتر شدن یا گسترش عفونت به بافت های اطراف.
 • وجود شرایط پزشکی زمینه ای که ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد، مانند دیابت، اختلالات نقص ایمنی، یا بیماری عروقی.
 • مشکوک به درگیری باکتری های مقاوم به چند دارو یا پاتوژن های غیر معمول.

توجه به این نکته مهم است که تصمیم برای انجام آزمایش کشت زخم به قضاوت پزشک معالج بر اساس شرایط و سابقه بیمار بستگی دارد. آنها عواملی مانند شدت علائم، نوع زخم و سایر اطلاعات بالینی مرتبط را قبل از توصیه آزمایش کشت در نظر خواهند گرفت.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش کشت زخم باکتریایی:

ممکن است از سواب استریل برای جمع آوری سلول ها یا چرک از محل زخم سطحی استفاده شود. از زخم های عمیق تر، نمونه برداری مایع بوسیله  سرنگ و/یا بیوپسی بافت انجام می شود. عامل ابجاد هفونت در نقاط عمیق بدن اکثرا باکتری های بی هوازی هستند.

 • نوع نمونه: مایع آبسه ، سواب و بافت
 • منابع: آبسه، ضایعه یا زخم
 • ظرف/لوله: ظرف استریل، سواب حمل و نقل کشت (سواب داکرون یا ابریشم مصنوعی با محور آلومینیومی یا پلاستیکی)
ظرف نمونه آزمایش کشت زخم باکتریایی

ظرف نمونه آزمایش کشت زخم باکتریایی

شرایط-نگهداری-دمائی-نمونه-کشت-زخم-باکتریایی1

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-کشت-زخم-باکتریایی

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

دستورالعمل‌های جمع‌آوری نمونه برای آزمایش کشت زخم باکتریایی:

 • برای اکثر ضایعات باز و آبسه‌ها، قبل از جمع‌آوری نمونه از حاشیه یا پایه، فلور سطحی را با ضدعفونی کردن پوست حذف کنید.
 • یک سواب پنبه ای استریل را در چرک زخم بیمار، قرار دهید و سپس سواب را در یک لوله آزمایش استریل و درپوش دار قرار دهید. (کشت نمونه ها از لبه پوست نسبت به کشت مواد چرکی دقت بسیار کمتری دارد).
 • در صورت مشکوک بودن به باکتری های بی هوازی، یک لوله کشت بی هوازی از آزمایشگاه میکروبیولوژی تهیه کنید. نمونه برداری با آسپیراسیون زخم بسته و انتقال مستقیم چرک، به لوله کشت بی هوازی بهتر است.
 • اگر قرار است کشت زخم از بیماری که نیاز به شستشوی زخم دارد، گرفته شود، قبل از شستشوی زخم کشت را تهیه کنید.
 • اگر قبلاً هر گونه پماد یا محلول آنتی بیوتیکی استفاده شده است،چند ساعت قبل از کشت، آن را با آب استریل و نمک شستشو دهید.
 • همه نمونه ها را با دقت از نظر ایمنی کنترل کنید. این نمونه ها قادر به انتقال بیماری هستند.
 • اطلاع داشتن از محل آناتومیک خاص نمونه برداری، برای گزارش مناسب نتایج کشت مورد نیاز است(جهت گزارش فلور آلوده کننده احتمالی در منطقه جمع آوری نمونه). به همین دلیل، نمونه ها باید به عنوان منبع آناتومیک خاص و برای تمایز بین نمونه های “سطحی” و “عمیق/جراحی” برچسب گذاری شوند. فقط به عنوان “زخم” برچسب نزنید.
نمونه گیری برای کشت زخم

نمونه گیری برای کشت زخم

آمادگی قبل از انجام آزمایش کشت زخم باکتریایی:

نیازی به آمادگی خاصی ندارد. چند ساعت قبل از نمونه گیری از شستشو و ضدعفونی کردن زخم خودداری شود.

چه چیزی در آزمایش کشت زخم باکتریایی مورد بررسی قرار می گیرد؟

کشت زخم باکتریایی، آزمایشی است که باکتری های عامل عفونت (بیماری زا) را در زخم شناسایی می کند. هر زخمی ممکن است با انواع باکتری ها آلوده شود. کشت کمک می کند تا مشخص شود که آیا زخم عفونی شده است، کدام نوع باکتری عامل ایجاد عفونت است و کدام آنتی بیوتیک بهترین درمان عفونت و بهبود زخم است.

زخم ها ممکن است ناشی از آسیب های سطحی در پوست مانند خراشیدگی، بریدگی و پارگی  یا آسیب بافت های عمیق تری مانند برش، گزش، سوراخ شدن یا سوختگی باشد. کشت با جمع آوری نمونه ای از مایع، سلول ها یا بافت از زخم و قرار دادن آن بر روی یا درون محیط های مغذی مناسب انجام می شود.

Klebsiella-pneumoniaeبه طور معمول، تنها یک نوع باکتری بیماری زا عامل ایجاد عفونت در زخم است. با این حال، ممکن است چندین نوع باکتری طبیعی پوست(فلور نرمال) در کشت وجود داشته باشد. جداسازی انواع مختلف باکتریها و شناسایی باکتریهای بیماریزا به یک یا چند روز زمان نیاز دارد.

رنگ آمیزی گرم معمولاً برای تعیین نوع باکتری های موجود و ارائه نتیجه سریع به پزشک انجام می شود. شکل و رنگ (ریخت شناسی و ویژگی های رنگ آمیزی) همچنین به تعیین سایر آزمایش هایی که ممکن است برای تشخیص قطعی علت عفونت نیاز باشد، کمک می کند.

رنگ آمیزی گرم

رنگ آمیزی گرم

از آنجا که نتایج رنگ آمیزی گرم در زیر میکروسکوپ قطعی نیست، آزمایش های بیشتری مانند واکنش های بیوشیمیایی یا طیف سنجی جرمی باید برای شناسایی باکتری ها انجام شود. طیف سنجی جرمی با استفاده از زمان یونیزاسیون دفع لیزری با کمک ماتریس (MALDI-TOF) می تواند شناسایی جنس و سطح گونه را در کمتر از یک ساعت پس از رشد کلونی باکتری در محیط کشت انجام دهد. این تکنیک زمان مورد نیاز برای شناسایی باکتریها از واکنش های بیوشیمیایی سنتی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

آزمایش رنگ آمیزی گرم | gram staining

آزمایش رنگ آمیزی گرم | gram staining

برای بسیاری از عوامل بیماری زای شناسایی شده در زخم، آزمایش کشت زخم انجام می شود تا مشخص شود که کدام آنتی بیوتیک در مهار رشد باکتری مؤثر است. رنگ آمیزی گرم زخم، کشت و آزمایش حساسیت (آنتی بیوگرام) همگی به پزشک کمک می کند که کدام عامل بیماری زا وجود دارد و چه درمان آنتی بیوتیکی احتمالاً مانع رشد آنها می شود.

کشت زخم

آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی | آنتی بیوگرام | Antibiotic Susceptibility

آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی | آنتی بیوگرام | Antibiotic Susceptibility

عوامل مداخله گر در آزمایش کشت زخم باکتریایی:

 • داروهایی که ممکن است نتایج آزمایش کشت زخم را تغییر دهند اغلب آنتی بیوتیک ها هستند.

اهمیت بالینی آزمایش کشت زخم باکتریایی:

 • عفونت زخم: بهترین درمان عفونت زخم، برش (باز کردن گسترده عفونت) و تخلیه زخم به درستی است.و مصرف آنتی بیوتیک ها هستند.

ملاحظات بالینی:

 • زخم های باز با استفاده از لوله های کشت هوازی کشت می شوند. اگر تخلیه از زخم بسته آسپیره شود از لوله های کشت بی هوازی استفاده می شود.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش کشت زخم باکتریایی استفاده می شود؟

از کشت زخم باکتریایی در درجه اول به همراه رنگ آمیزی گرم و سایر آزمایش ها برای تعیین عفونی بودن زخم و شناسایی باکتری های عامل عفونت استفاده می شود.

اگر کشت نشان دهد که یک زخم عفونی است، آزمایش حساسیت آنتی بیوگرام انجام می شود تا مشخص شود کدام آنتی بیوتیک مانع از رشد باکتری های عامل عفونت می شود. آنتی بیوگرام اغلب به عنوان بخشی از اقدامات اولیه بر روی نمونه زخم انجام می شود تا نتایج حساسیت ضد میکروبی بتواند در اسرع وقت درمان مناسب را هدایت کند.

آنتی-بیوگرام

آزمایش آنتی بیوگرام

همچنین ممکن است گاهی اوقات آزمایش کشت زخم برای فردی که تحت درمان عفونت زخم قرار گرفته است درخواست شود،جهت بررسی اینکه آیا درمان موثر است یا خیر. همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به عفونت مزمن به صورت دوره ای درخواست شود تا به درمان بیشتر کمک کند.

در صورت مشکوک بودن به عفونت قارچی، ممکن است کشت قارچی نمونه زخم همراه با کشت زخم باکتریایی درخواست شود. مخمر و برخی قارچها ممکن است در محیط مشابه باکتری رشد کنند، اما بسیاری از قارچها رشد کند دارند. محیط  کشت هایی که برای رشد قارچ ها استفاده می شود، رشد باکتری ها را مهار کرده و از رشد قارچ ها برای چند هفته حمایت می کند.

چه زمانی آزمایش کشت زخم باکتریایی درخواست می شود؟

این آزمایش در درجه اول زمانی درخواست می شود که پزشک مشکوک به عفونت زخم باشد. برخی از علائم و نشانه های زخم عفونی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زخمی که دیر التیام می یابد
 • افزایش دما، قرمزی و تورم در محل
 • تخلیه مایع یا چرک
 • تب عمومی

همچنین ممکن است گاهی اوقات پس از درمان عفونت زخم برای فرد برای ارزیابی اثربخشی درمان تجویز شود و ممکن است در صورت تجویز برای کمک به درمان عفونت مزمن زخم درخواستشود.

چرا بیش از یک نمونه برای آزمایش کشت زخم باکتریایی جمع آوری می شود؟

این کار ممکن است برای افزایش شانس تشخیص عامل بیماری زا یا تشخیص چندین عامل بیماری زا انجام شود. ممکن است شامل چندین سواب، ترکیبی از سواب، آسپیراسیون مایع و/یا بیوپسی بافت یا جمع آوری نمونه هوازی و بی هوازی متمایز باشد.

پس از درمان زخم باکتریایی، آیا عفونت دوباره عود می کند؟

اکثر عفونت ها برطرف می شوند، اما اگر هنوز بافت آسیب دیده یا باکتری عامل عفونت وجود داشته باشد، احتمال بروز عفونت دوباره وجود دارد. در برخی موارد، ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت و/یا تغییر دارو برای رفع عفونت باشد.

چرا بعصی افراد نسبت به دیگران بیشتر به عفونت مبتلا می شوند؟

هر کسی می تواند به عفونت زخم مبتلا شود، اما این خطر با افزایش سن و با شرایط زمینه ای مانند دیابت، که جریان خون یا سیستم ایمنی بدن را به خطر می اندازد و/یا مانع بهبودی می شود، افزایش می یابد.

من روی دستم آبسه داشتم،چرا پزشک وقتی مواد را تخلیه کرد، آزمایش کشت زخم درخواست نداد؟

برای آبسه یا جوش، مهمترین درمان برش و تخلیه است و ممکن است نیازی به آنتی بیوتیک نباشد. با این حال، اگر زخم شما بهبود نیابد یا بعد از تخلیه بدتر شود، ممکن است دچار عفونت شده باشید که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی متناسب با عامل بیماری زا دارد. در این مورد، باید کشت زخم برای شناسایی عامل بیماری زا و انجام آزمایش حساسیت جهت هدایت درمان انجام شود.

نتیجه آزمایش کشت زخم باکتریایی چه چیزی را نشان می دهد؟

گزارش نتایج آزمایشگاهی برای کشت ها معمولاً باکتریهای شناسایی شده در طول آزمایش را نامگذاری می کند. یک کشت منفی معمولاً  به صورت، “در 48 ساعت رشد مشاهده نمی شود”گزارش می شود.

اگر باکتری های بیماری زا در کشت شناسایی شوند، به احتمال زیاد عامل عفونت هستند. عفونت معمولاً توسط یک نوع باکتری ایجاد می شود، اما زخم ها ممکن است دارای دو یا چند عامل بیماری زا (هوازی و/یا بی هوازی) باشند که در عفونت نقش دارند.

اگر بیش از سه موجود زنده وجود داشته باشد، ممکن است آنها به عنوان گونه های باکتریایی مجزا شناخته نشوند و در گزارش آنها به عنوان “فلور باکتریایی مخلوط” ذکر شود. این ممکن است نشان دهنده ترکیبی از فلور طبیعی موجود در پوست و عوامل بیماری زای کشت شده در محل زخم باشد که قبل از برداشتن نمونه به درستی تمیز نشده بود

اگر فقط فلور طبیعی وجود داشته باشد، ممکن است عفونت به دلیل باکتری هایی باشد که به طور معمول در پوست یافت می شوند، یا ممکن است عامل بیماری زا به دلیل تعداد کم موجود در نمونه از بین رفته باشد، یا عفونت به علت دیگری باشد.

رشد بسیار اندک ممکن است همچنان مهم باشد، به ویژه هنگامی که عفونت زخم در ناحیه ای از بدن است که اساساً استریل و عاری از باکتری هستند است(مانند چشم، بیضه ها).

اگر هیچ گونه باکتری در نمونه زخم بازیابی نشده باشد، ممکن است عفونت باکتریایی وجود نداشته باشد، یا عفونت با موفقیت بهبود یافته باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

در زخم های سوختگی، نوع و تعداد باکتری هایی که رشد می کنند با شدت عفونت ارتباط دارند. هنگامی که نمونه های بافت سوزانده شده دارای تعداد باکتری های خاصی بیشتر از حد مشخصی باشند، ممکن است برداشتن بافت مرده (دبریدمان) توصیه شود.

نتایج کشت زخم در مواردی که فرد قبلاً تحت درمان با آنتی بیوتیک ها قرار گرفته است یا زمانی که فرد دارای عفونت مزمن است ممکن است کمتر پیش بینی کننده علت ایجاد عفونت باشد.

به طور معمول، اگر عفونت از زخم به خون و سایر اندام ها سرایت کرده باشد، ممکن است همان باکتری یا مخمر در کشت خون فرد تشخیص داده شود(سپتی سمی).

مطالب مرتبط در متااورگانون:

آزمایش رنگ آمیزی گرم | gram staining

آزمایش رنگ آمیزی گرم | gram staining

آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی | آنتی بیوگرام | Antibiotic Susceptibility

آزمایش حساسیت آنتی بیوتیکی | آنتی بیوگرام | Antibiotic Susceptibility

آزمایش کشت خون | Blood Culture

آزمایش کشت خون | Blood Culture

آزمایش کشت ادرار (Urine Culture)

آزمایش کشت ادرار (Urine Culture)

آزمایش باسیل اسید فست (AFB) | اسمیر و کشت مایکوباکتریوم | Acid Fast Bacillus (AFB)

آزمایش باسیل اسید فست (AFB) | اسمیر و کشت مایکوباکتریوم | Acid Fast Bacillus (AFB)

آزمایش های قارچ شناسی

آزمایش های قارچ شناسی

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

Non, L. and Kosmin, A. (2014 April 16 Updated). Bacterial Wound Culture. Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2103764-overview. Accessed on 6/19/16

(2016 June Updated). Necrotizing Soft Tissue Infections – Complicated Skin Infections. ARUP Consult. Available online at https://arupconsult.com/content/necrotizing-soft-tissue-infections. Accessed on 6/19/16

Ben-Joseph, E. (2013 March Reviewed). Wound Drainage Culture. KidsHealth from Nemours. Available online at http://kidshealth.org/en/parents/wound-culture.html. Accessed on 6/19/16

Rhoads, D. et al (2012 February 23). Comparison of Culture and Molecular Identification of Bacteria in Chronic Wounds. Int J Mol Sci. 2012; 13(3): 2535–2550. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317672/. Accessed on 6/19/16

(© 1995– 2016).Bacterial Culture, Aerobic. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/8108. Accessed on 6/19/16

Kallstrom, G. (2014 August). Are Quantitative Bacterial Wound Cultures Useful? J. Clin. Microbiol. August 2014 vol. 52 no. 8 2753-2756. Available online at http://jcm.asm.org/content/52/8/2753.full.pdf+html. Accessed on 6/19/16

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007).  Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition:  Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 1011-1012

Forbes, B. et. al. (© 2007).  Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology, Twelfth Edition: Mosby Elsevier Press, St. Louis, Missouri. Pp 891-903

Wu, A. (2006).  Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition.  Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pp 1611-1612

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition]

Singhal, H. et. al. (2006 March 9). Wound Infection. EMedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/med/topic2422.htm. Accessed on 5/10/08

Church, D. et. al. (2006 April).  Burn Wound Infections [pages 403-434]. Clin Microbiol Rev. 2006 April; 19(2)  [On-line information].  Available online at http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1471990. Accessed on 5/10/08

Murray, C. and Hospenthal, D. (2008 April 16, Updated). Burn Wound Infections. Emedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/med/topic258.htm. Accessed on 5/10/08

Bamberg, R. et. al. (2003 January 27). Diagnosis of Wound Infections: Current Culturing Practices of US Wound Care Professionals. Medscape from Wounds 14(9):314-327 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/447565. Accessed on 5/11/08

(2007 October). Animal Bites. American Academy of Orthopaedic Surgeons [On-line information]. Available online at http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00002. Accessed on 5/11/08

O’Dell, M. (1998 May 15).  Skin and Wound Infections: An Overview.  AFP [On-linei formation]. Available online at http://www.aafp.org/afp/980515ap/odell.html. Accessed on 5/10/08

Klevens, R. M., et. al. (2007 October 17). Invasive Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus Infections in the United States [pages 1763-1771]. JAMA, V 298(15). [On-line journal]. Available online through http://www.cdc.gov/ncidod/dhqp/. Accessed on 5/10/08

Davis, K. et. al. (2005 August). Multidrug-Resistant Acinetobacter Extremity Infections in Soldiers [pages 1218-1224]. CDC, Emerging Infectious Diseases V11 (8) [On-line journal]. PDF available for download at http://www.cdc.gov/ncidod/eid/vol11no08/pdfs/05-0103.pdf. Accessed on 5/18/08

Romo III, T. et. al. (2008 February 18, Updated). Wound Healing, Skin. emedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/ent/topic13.htm. Accessed on 5/18/08

(2008 May 13, Updated). Fact Sheet: Trauma, Shock, Burn, and Injury: Facts, Figures, and Resources. National Institute of General Medical Sciences [On-line information]. Available online at http://www.nigms.nih.gov/Publications/trauma_burn_facts.htm. Accessed on 5/18/08

(2005) Torpy J, Burke A, Glass R. Wound Infections. Journal of the American Medical Association. 2005;294(16):2122. PDF available for download at http://jama.ama-assn.org/cgi/reprint/294/16/2122.pdf. Accessed July 2008

Eppes, S (Reviewed 2011 April). Staph Infections. TeensHealth from Nemours [On-line information]. Available online at http://kidshealth.org/teen/infections/bacterial_viral/staph.html. Accessed February 2012

Fisher, M. (Reviewed 2012 January). Health Care-Associated Infections – Nosocomial Infections. ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/HCAI.html. Accessed February 2012

Kosinski; M. and Lipsky, B. (2011 February 8). Current Medical Management of Diabetic Foot Infections. Medscape Today from Expert Rev Anti Infect Ther. V 8(11):1293-1305. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/736440. Accessed February 2012

Schroeder, S. and Blume, P. (2012 February 17). Foot Infections. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1237208-overview. Accessed February 2012

Murray, C. and Hospenthal, D. (Updated 2012 February 7). Burn Wound Infections. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/213595-overview. Accessed February 2012

Singhal, H. et. al. (Updated 2012 January 6). Wound Infection. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/188988-overview. Accessed February 2012

Bartlett, J. (2011 April 29). Treating MRSA Skin and Soft Tissue Infections — New Guidelines. Medscape HIV/AIDS Expert Reviews and Commentary [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/741303. Accessed February 2012

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2011). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 10th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 1052-1053

این مقاله برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه

 1. Avatar
  سیمین 1 تیر 1401 در 12:33 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام روز بخیر
  چند وقت قبل مادرم دستشو با چاقوی آشپزخانه بریده،و یه مدت انتی ببوتیک مصرف کرد وزخم رو شستشو داد که انگار رو با بهبود بود ولی از دیروز دوباره زخم حالت چرکی وعفونی شده وخوب شدنش خیلی داره طول میکشه، لازمه آزمایش کشت انجام بدن یا با روند قبل ادامه بدن کافیه؟

  • Avatar
   ادمین 1 تیر 1401 در 5:01 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   اگر زمان بهبودی زخمشون خیلی داره زمان میبره حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمانشون رو شروع کنند. و در صورت نیاز آزمایش کشت زخم هم انجام بشه تا هم نوع باکتری و هم آنتی بیوتیک هایی که میتونه باکتری رو از بین ببره تشخیص داده بشه

ثبت دیدگاه

Go to Top