الگوریتم تشخیصی لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
الگوریتم تشخیصی لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B

لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B چیست؟

لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B نوعی لوسمی لنفوبلاستیک حاد (ALL) است که باعث می شود تعداد زیادی گلبول سفید نابالغ، معروف به لنفوبلاست های سلول B، در جریان خون و مغز استخوان وجود داشته باشید. به گفته انجمن لوسمی و لنفوم، لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B شایع ترین زیرگروه ALL است و باعث 75 درصد موارد ALL در بزرگسالان می شود.

لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول Bمعمولا به سرعت پیشرفت می کند. هنگام ابتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B، سیستم ایمنی به جای گلبول های سفید بالغ مورد نیاز بدن، گلبول های سفید نابالغ را می سازد. ALL سلول B شایع‌تر از ALL سلول T است و حدود 75 تا 80 درصد همه موارد را تشکیل می‌دهد.

لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B

لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B

چرا افراد به لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B مبتلا می شوند؟

مشخص نیست که چه چیزی باعث لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B می شود. مانند همه انواع ALL، آن را می توان در افراد با هر سن و پیشینه ای یافت. آنچه دانشمندان می دانند این است که للوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B زمانی رخ می دهد که تغییری در DNA سلول های مغز استخوان ایجاد شود.

به طور معمول، DNA در سلول‌های مغز استخوان زمانی که سلول‌ها رشد می‌کنند، به سلول‌های جدید تقسیم می‌شوند و می‌میرند، مدیریت می‌کند. جهش DNA که باعث لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B می شود در این فرآیند اختلال ایجاد می کند. این باعث می شود که سلول های مغز استخوان به رشد و تقسیم شدن ادامه دهند.

رشد در سلول های مغز استخوان باعث آزاد شدن گلبول های سفید نابالغ می شود. سپس سلول‌ها به گلبول‌های سفید لوسمی، معروف به لنفوبلاست تبدیل می‌شوند. در لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B، گلبول های سفید تحت تأثیر سلول های B هستند.

سلول های B با علامت گذاری سلول های حامل عفونت یا سایر سلول های خطرناک با پروتئین به بدن شما کمک می کنند تا با عفونت مبارزه کند. سپس سلول های مشخص شده با آن پروتئین از بین می روند. نوع دیگری از ALL، لوسمی لنفوبلاستیک سلول T، بر سلول های T شما تأثیر می گذارد. سلول های T همچنین به بدن شما کمک می کنند تا با عفونت مبارزه کند. سلول های T به طور مستقیم سلول های حامل عفونت را از بین می برند. بدن شما برای مبارزه با عفونت ها به سلول های T و B نیاز دارد.

عوامل خطر عود لوسمی لنفوبلاستیک حاد و ارتباط

عوامل خطر عود لوسمی لنفوبلاستیک حاد و ارتباط

آیا می توان از لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B جلوگیری کرد؟

از آنجایی که هیچ علت شناخته شده ای برای لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B وجود ندارد، هیچ راهی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. می توانید سعی کنید از عوامل خطر مضری که می توانید کنترل کنید، مانند سیگار کشیدن، اجتناب کنید. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که این کار از ابتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B جلوگیری کند.

عوامل خطر رایج لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B چیست؟

اگرچه علت جهش DNA سلولی که منجر به لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B می شود ناشناخته است، برخی از عوامل خطر وجود دارند که می توانند احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش دهند. عوامل خطر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سندرم داون و سایر اختلالات ژنتیکی. واریانس های کروموزومی مسئول شرایطی مانند سندرم داون نیز می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B شود.
 • شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان. افرادی که مبتلا به سرطان هستند و شیمی درمانی یا پرتودرمانی دارند در معرض افزایش خطر ابتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B هستند.
 • سطوح بالای تشعشع. افرادی که در معرض حوادث راکتور هسته ای یا سایر سطوح بالای تشعشع قرار می گیرند، خطر ابتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B را افزایش می دهند.
 • سیگار کشیدن. سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان، از جمله لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B مرتبط است.

علائم لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B چیست؟

در ابتدا، بسیاری از علائم لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B ممکن است شبیه آنفولانزا به نظر برسد.

با این حال، علائم آنفولانزا پس از 1 یا 2 هفته از بین می رود. برخی از این علائم عبارتند از:

 • تب
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • احساس رنگ پریدتر از حد معمول یا لختگی
 • عرق شبانه
 • خونریزی بینی که شدید است یا اغلب رخ می دهد
 • بریدگی هایی که به کندی خونریزی را متوقف می کنند و بهبود می یابند
 • از دست دادن انرژی
 • ضعف
 • درد یا ناراحتی استخوان
 • درد مفاصل
 • خونریزی لثه
 • عفونت هایی که بهبود نمی یابند
 • غدد لنفاوی متورم که می توانید به صورت توده هایی در زیر پوست خود در اطراف گردن، معده، لگن یا زیر بغل خود احساس کنید.
 • کبودی
 • بی نظمی های قاعدگی
 • نقاط قرمز به اندازه سنجاق روی پوست شما
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح

بیماران همه علائم ذکر شده در بالا را تجربه نمی کنند. علاوه بر این، داشتن چند مورد از این علائم لزوماً به معنای ابتلا به لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B نیست. بسیاری از این علائم در شرایط کمتر جدی نیز دیده می شود. با این حال، اگر هر یک از این علائم را برای بیش از 2 هفته داشته اید، بهتر است با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید.

لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما علائم را ارزیابی می کند، سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. اگر به لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B مشکوک باشند، شمارش کامل خون (CBC) را درخواست خواهند کرد. فردی با لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B معمولاً این موارد را دارد:

 • تعداد گلبول های سفید خون بالا
 • تعداد کم گلبول های قرمز
 • ترومبوسیتوپنی (تعداد کم پلاکت ها)
الگوریتم تشخیصی لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B

الگوریتم تشخیصی لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B

پزشک شما ممکن است بیوپسی مغز استخوان را نیز انجام دهد. آنها از سوزن برای نمونه برداری از مایع مغز استخوان و یک قطعه کوچک استخوان جامد، معمولاً از استخوان لگن استفاده می کنند. این یک روش سرپایی کوچک است که معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. یک پاتولوژیست نمونه ها را در آزمایشگاه بررسی می کند تا لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B را بررسی کند.

 

سایر آزمایش ها برای لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B عبارتند از:

 • آزمایش های کروموزومی معمولاً در مایعات مغز استخوان انجام می شود.
 •  پنکسیون کمری ستون فقرات
 • بیوپسی غدد لنفاوی

لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول Bدر صورتی که پزشکان فکر می کنند سرطان به سایر نواحی بدن شما سرایت کرده است، می توان از تست های تصویربرداری مانند MRI یا سی تی اسکن استفاده کرد. لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B همچنین می تواند باعث بزرگ شدن بیش از حد اندام هایی مانند کبد و طحال شود.

لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B چگونه درمان می شود؟

انواع مختلفی از درمان برای لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B وجود دارد.

 • مرحله اول درمان که به عنوان درمان القایی شناخته می شود، هدف از بین بردن لنفوبلاست ها و تثبیت تولید سلول های خونی است. زمانی که این اتفاق بیفتد، در حال بهبودی خواهید بود، اما همچنان به درمان نیاز دارید.
 • سپس درمان دیگری خواهید داشت که به عنوان درمان پس از بهبودی شناخته می شود تا سلول های سرطانی باقی مانده در بدن خود را از بین ببرد.
 • شما معمولاً چند سال از آنچه که درمان نگهدارنده نامیده می شود، پیگیری خواهید کرد. درمان نگهدارنده از رشد مجدد سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

درمان هایی که ممکن است در این مراحل دریافت کنید عبارتند از:

 • شیمی درمانی. در مرحله اول درمان برای از بین بردن سلول های سرطانی، شیمی درمانی دریافت خواهید کرد. همچنین ممکن است شیمی درمانی را در مراحل پس از بهبودی و درمان نگهدارنده دریافت کنید.
 • تابش – تشعشع. پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای مشابه اشعه ایکس سلول های سرطانی را از بین می برد. اگر سرطان شما گسترش یافته باشد، ممکن است نیاز به اشعه داشته باشید.
 • درمان هدفمند برای هدف قرار دادن “خطاها” در سلول های سرطانی، دارویی برای شما تجویز می شود. این می تواند باعث مرگ آنها شود. درمان هدفمند معمولاً در مرحله اول درمان همراه با شیمی درمانی استفاده می شود.
 • پیوند سلول های بنیادی. پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان آسیب دیده از سلول های سرطانی را با مغز استخوان جدید و سالم جایگزین می کند. به طور کلی برای عود استفاده می شود.
 • ایمونوتراپی. ایمونوتراپی سیستم ایمنی طبیعی بدن شما را برای کمک به مبارزه با سرطان تقویت می کند. در صورت عود، ممکن است این درمان را دریافت کنید.
 • گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR) سلول T. سلول درمانی CAR-T درمانی است که با سلول های T بدن شما کار می کند تا آنها را وادار به مبارزه با سلول های سرطانی کند. این درمان به طور کلی در کودکان و بزرگسالان جوان استفاده می شود.

گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR)پزشک به شما خواهد گفت که آیا کاندیدای مناسبی برای هر یک از آنها هستید یا خیر. به خاطر داشته باشید که از آنجایی که این درمان ها هنوز در حال توسعه هستند، ممکن است خطر قابل توجهی وجود داشته باشد.

اگر 65 سال یا بیشتر دارید، ممکن است درمان شما متفاوت به نظر برسد. بزرگسالان در این گروه سنی ممکن است به شیمی درمانی و سایر درمان های استاندارد برای لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B پاسخ خوبی ندهند.

در صورت ابتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B در این سن، پزشک شما در مورد اینکه کدام گزینه‌های درمانی برای شما بهترین کارآمد خواهد بود، صحبت خواهد کرد.

در سایت The Ohio State University در مورد لوسمی حاد لنفوبلاستیک سلول B بیشتر بخوانید:

لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B (B-ALL) زمانی اتفاق می افتد که مغز استخوان تعداد زیادی لنفوسیت B غیرطبیعی تولید کند، نوعی گلبول سفید که به بدن شما کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند. تعداد زیادی لنفوسیت B می تواند در خون و مغز استخوان جمع شود و سایر سلول های خونی سالم را از بین ببرد که منجر به کم خونی و کاهش تعداد پلاکت ها می شود و سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با عفونت هایی مانند سرماخوردگی و ذات الریه دشوارتر می کند. این شایع ترین زیرگروه لوسمی لنفوبلاستیک حاد در کودکان و بزرگسالان است.

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

این مقاله تالیف شده است و یا منابع مربوطه ثبت نشده است.

این مقاله برای شما مفید بود؟

4 دیدگاه

 1. Avatar
  محمد حسن هاشمی مدنی 5 اسفند 1401 در 4:29 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  تبریک به جناب دکتر کیان و دیگر همکارانی که این سایت را بنا نهاده و مطالب متنوع مورد نیاز ازمایشگاهیان و دیگر گروه‌های پزشکی را تامین می‌نمایند.

  • Avatar
   دکتر فرزاد باباخانی 5 اسفند 1401 در 6:00 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و عرض احترام خدمت دکتر هاشمی عزیز، استاد گرانقدر
   خیلی ممنون و متشکر از شما بابت اظهار لطفتان
   قطعا نظر شما برای ما و تیممان بسیار گرانبها و ارزشمند خواهد بود.
   امیدواریم که بتوانیم در مسیر کمک به مردم و جامعه آزمایشگاه و حوزه سلامت ثابت قدم باشیم.

 2. Avatar
  علیرضا فعله گری 18 خرداد 1402 در 6:34 ق.ظ - پاسخ دادن

  درود بر دکتر کیان و همکاران ایشان که در طراحی و راه اندازی این وب سایت تلاش کرده و می کنند. بسیار مطالب ارزنده و مفید فایده جهت متخصصین و شاغلین حوزه آزمایشگاه در این سایت وجود دارد. امید که همواره سلامت و موفق باشید.

  • دکتر فرزاد باباخانی

   سلام و درود
   بسیار ممنون و متشکر از ابراز لطفت شما
   امیدواریم که بتوانیم در راستای افزایش سلامت جامعه خدمت کوچکی انجام داده باشیم.
   با تشکر

ثبت دیدگاه

Go to Top