آزمایش ژنوتیپ APOE در بیماری آلزایمر | APOE e4 | Apolipoprotein E Genotyping

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آزمایش ژنوتیپ APOE در بیماری آلزایمر | APOE e4 | Apolipoprotein E Genotyping

ژن APOE دستورالعمل هایی را برای ساخت پروتئینی به نام آپولیپوپروتئین E ارائه می دهد. این پروتئین با چربی ها (لیپیدها) در بدن ترکیب می شود و مولکول هایی به نام لیپوپروتئین را تشکیل می دهد. لیپوپروتئین ها مسئول بسته بندی کلسترول و سایر چربی ها و انتقال آنها از طریق جریان خون هستند.

چرا آزمایش ژنوتیپ APOE درخواست می شود؟

ژنوتیپ APOE به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. سودمندی بالینی این آزمایش هنوز در حال تحقیق است، اما ممکن است به عنوان کمکی در تشخیص بیماری احتمالی دیررس آلزایمر (AD) در بزرگسالان علامت دار استفاده شود.

چه زمانی آزمایش ژنوتیپ APOE بایستی انجام شود؟

هنگامی که علائم پیشرونده زوال عقل دارید و پزشک شما می خواهد احتمال این امر را به دلیل آلزایمر (AD) تشخیص دهد.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش ژنوتیپ APOE:

 • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش (ضد انعقاد EDTA) / لوله با درب زرد (حاوی اسید سیترات دکستروز)
 • نوع نمونه: خون کامل
 • حجم نمونه: 3 میلی لیتر
لوله-آزمایش-G6PD

لوله های مورد نیاز برایآزمایش ژنوتیپ APOE

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش انجام آزمایش ژنوتیپ APOE:

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) با آنزیم های هاضم محدود شده

شرح روش

یک سنجش مبتنی بر واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، که شامل هضم محصول تقویت‌شده است، برای شناسایی 3 آلل رایج آپولیپوپروتئین E (e2, e3, e4) استفاده می‌شود.Restriction Enzyme Digestionآمادگی قبل از انجام آزمایش ژنوتیپ APOE:

معمولاً نیازی به آمادگی خاصی نیست. با این حال، قبل از آزمایش، ممکن است مایل به دریافت مشاوره ژنتیک باشید. این می تواند یک گام مفید و مهم در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا آزمایش برای شما مناسب است یا خیر

چه چیزی در آزمایش ژنوتیپ APOE مورد بررسی قرار می گیرد؟

آپولیپوپروتئین ها اجزای ساختاری ذرات لیپوپروتئین هستند که در سنتز، ترشح، پردازش و متابولیسم لیپوپروتئین شرکت می کنند. آپولیپوپروتئین ها نقش مهمی در متابولیسم چربی خون دارند. نقص آپولیپوپروتئین E (ApoE) مسئول دیس بتالیپوپروتئینمی خانوادگی یا هیپرلیپوپروتئینمی نوع III است که در آن افزایش کلسترول و تری گلیسیرید پلاسما ناشی از اختلال در پاکسازی شیلومیکرون و باقیمانده لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم است.

آپولیپوپروتئین E (ApoE)

آپولیپوپروتئین E (ApoE)

ژن APOE انسانی روی کروموزوم 19 قرار دارد. 3 آلل مشترک APOE به ترتیب e2، e3 و e4 نامگذاری شده اند که به ترتیب ایزوفرم های: E2 ، E3 و E4 را کد می کنند. E3، رایج‌ترین ایزوفرم در جمعیت سفید، سیستئین (Cys) را در موقعیت اسید آمینه 112 و آرژنین (Arg) را در موقعیت 158 نشان می‌دهد. فراوانی آلل برای اکثر جمعیت های سفید به شرح زیر است:

 • e2=8% to 12%
 • e3=74% to 78%
 • e4=14% to 15%
13024 2020 413 Fig1 HTML

جایگاه ژنی آپولیپوپروتئین E (ApoE)

E2 و E4 هر دو با غلظت های بالاتر تری گلیسیرید پلاسما مرتبط هستند. بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به هیپرلیپوپروتئینمی نوع III برای آلل e2 هموزیگوت هستند. با این حال، کمتر از 10٪ از افراد هموزیگوت برای آلل e2 دارای هیپرلیپوپروتئینمی نوع III آشکار هستند. این نشان می دهد که سایر عوامل ژنتیکی، هورمونی یا محیطی باید در بیان فنوتیپی بیماری نقش داشته باشند. آلل e4 با افزایش خالص لیپوپروتئین های با چگالی کم مرتبط است. بیماران با پروفایل لیپیدی سازگار با هیپرلیپیدمی نوع III کاندیدای آنالیز ژنوتیپ APOE خود هستند.

یس بتالیپوپروتئینمی خانوادگی یا هیپرلیپوپروتئینمی نوع III

دیس بتالیپوپروتئینمی خانوادگی یا هیپرلیپوپروتئینمی نوع III

apoE2 سطح لیپوپروتئین آتروژنیک را افزایش می‌دهد (به گیرنده‌های LDL متصل می‌شود)، و apoE4 سطح LDL را افزایش می‌دهد (ترجیحاً به لیپوپروتئین‌های غنی از تری گلیسیرید و چگالی بسیار کم متصل می‌شود که منجر به کاهش گیرنده‌های LDL می‌شود).

ApoE4 همچنین خطر ابتلا به بیماری های عصبی را افزایش می دهد، سن شروع آنها را کاهش می دهد یا پیشرفت آنها را تغییر می دهد. ApoE4 به احتمال زیاد باعث تخریب عصبی ثانویه به ساختار غیرطبیعی می شود که ناشی از برهمکنش بین دامنه های کربوکسیل و آمینو ترمینال آن است که برهمکنش دامنه نامیده می شود.

هنگامی که نورون ها تحت فشار قرار می گیرند یا آسیب می بینند، APOE را برای توزیع مجدد کلسترول، ترمیم یا بازسازی نورون ها سنتز می کنند. با این حال، ApoE4 نورون به دلیل ساختار تغییر یافته، تحت پروتئولیز نورون خاص قرار می گیرد و قطعات نوروتوکسیک (12-29 کیلو دالتون) تولید می کند که از مسیر ترشحی فرار کرده و باعث اختلال عملکرد میتوکندری و تغییرات اسکلت سلولی، از جمله فسفوریلاسیون تاو می شود.

آسیب شناسی مرتبط با ApoE4 را می توان با اصلاح کننده های ساختار مولکولی کوچک که تعامل دامنه را با تبدیل ApoE4 به مولکولی که از نظر ساختاری و عملکردی شبیه ApoE3 است، مسدود می کند، جلوگیری کرد. اصلاح کننده های ساختار یک رویکرد درمانی بالقوه برای کاهش آسیب شناسی ApoE4 در اختلالات قلبی عروقی و عصبی هستند.

ژن APOE نیز یک ژن مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر است. آلل e4 با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، به ویژه بیماری دیررس، به روشی وابسته به دوز مرتبط است. این خطر تحت تأثیر عوامل دیگری نیز قرار دارد. تخمین زده می شود که افراد دارای ژنوتیپ APOE e3/e4 ​​دارای خطر نسبی 4 برابری بیماری آلزایمر هستند، در حالی که هموزیگوت ها برای آلل e4 دارای خطر نسبی 12 برابری هستند. چندین مطالعه اثر محافظتی آلل APO e2 را پیشنهاد کرده اند.

آپولیپوپروتئین E در بیماری آلزایمر

آپولیپوپروتئین E در بیماری آلزایمر

با این حال، آلل APOE e4 برای ایجاد بیماری آلزایمر نه کافی است و نه لازم است.

تقریباً 50 درصد از افراد مبتلا به آلزایمر دارای آلل e4 هستند و بسیاری از افرادی که دارای آلل e4 هستند هرگز به بیماری آلزایمر مبتلا نمی شوند.

عوامل مداخله گر درآزمایش ژنوتیپ APOE:

 • پیوند قبلی مغز استخوان از یک اهداکننده آلوژنیک در آزمایش اختلال ایجاد می‌کند.
 • این آزمایش نمی تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را در یک فرد پیش بینی یا رد کند.
 • نتایج آزمایش باید در زمینه یافته های بالینی، سابقه خانوادگی و سایر داده های آزمایشگاهی تفسیر شود. اگر اطلاعات داده شده نادرست یا ناقص باشد، ممکن است در تفسیر نتایج اشتباه شود.
 • انواع نادر چندشکلی (پلی مورفیسم) وجود دارد که می تواند منجر به نتایج منفی کاذب یا مثبت کاذب شود. اگر نتایج به‌دست‌آمده با یافته‌های بالینی مطابقت نداشته باشد، باید آزمایش‌های تکمیلی در نظر گرفته شود.
 • این آزمایش همه آلل های کمتر رایج آپولیپوپروتئین E را شناسایی نمی کند. بنابراین، فردی که به نظر می رسد برای e2، e3 یا e4 هموزیگوت است، ممکن است حامل یکی از آلل های نادری باشد که با این سنجش قابل تشخیص نیست.

سوالات متداول

چگونه از آزمایش ژنوتیپ APOE استفاده می شود؟

ژنوتیپ APOE گاهی اوقات به عنوان یک آزمایش اضافی برای کمک به تشخیص بیماری احتمالی آلزایمر دیررس (AD) در بزرگسالان علامت دار استفاده می شود. با این حال، ارتباط آلل e4 با شروع دیرهنگام AD به این معنی نیست که باعث AD می شود، بلکه تعداد بیشتری از افراد مبتلا به AD دیررس دارای آلل e4 در مقایسه با هم سن و سالان مشابه بدون شروع دیررس AD هستند.

به همین دلیل، ژنوتیپ APOE به عنوان تست حساسیت یا عوامل خطر نامیده می شود، زیرا نشان می دهد که آیا خطر افزایش AD وجود دارد اما به طور خاص تشخیص AD نیست. به عنوان مثال، اگر فردی مبتلا به زوال عقل باشد، وجود APOE e4 احتمال اینکه زوال عقل ناشی از AD باشد را افزایش می دهد، اما اثبات نمی کند که وجود دارد.

هیچ آزمایش واضحی برای تشخیص بیماری آلزایمر در طول زندگی وجود ندارد. پزشکان می توانند با تشخیص سایر علل احتمالی زوال عقل و بررسی زمینه ژنتیکی ابتلا به AD با ژنوتیپ APOE به عنوان اطلاعات تکمیلی در ارتباط با پروتئین تاو (Tau) و آزمایش بتا آمیلوئید(Beta-amyloid)، تشخیص بالینی معقول و دقیقی از AD انجام دهند.

پروتئین تاو (Tau)

پروتئین تاو (Tau)

چه زمانی آزمایش ژنوتیپ APOE درخواست می شود؟

ژنوتیپ APOE گاهی اوقات ممکن است زمانی درخواست شود که فردی علائم زوال عقل پیشرونده را داشته باشد ، مانند:

 • از دست دادن حافظه که بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد – فراموش کردن اطلاعاتی که اخیراً آموخته اید. این می تواند با افزایش سن طبیعی اتفاق بیفتد، اما اطلاعات معمولاً بعداً به خاطر سپرده می شود. این شامل فراموش کردن تاریخ ها یا رویدادهای مهم، تکیه بر وسایل کمک حافظه و درخواست مجدد اطلاعات یکسان است.
 • مشکل در برنامه ریزی یا حل مشکلات، مانند پیگیری صورت حساب ها و پرداخت ها
 • مشکلات تکمیل کارهای معمول، مانند فراموش کردن نحوه رسیدن به یک مکان آشنا
 • سردرگمی در مورد مکان یا زمان – از دست دادن زمان، فراموش کردن مکان و نحوه رسیدن به آنجا
 • افزایش مشکلات خواندن یا قضاوت فاصله ها
 • مشکلات صحبت کردن یا نوشتن – فراموش کردن کلمات، تکرار یک چیز، مبارزه با واژگان
 • از دست دادن مکرر اشیاء و عدم امکان قدم گذاشتن منطقی در یافتن آنها
 • اختلال در قضاوت، مانند بخشیدن مقدار زیادی پول غیرمعمول
 • افزایش خروج از فعالیت ها، از جمله رویدادهای اجتماعی، کاری یا خانوادگی
 • تغییر در خلق و خو و شخصیت، مانند افزایش اضطراب، ترس، سوءظن و افسردگی

پس از رد علل غیر AD، مانند داروهای بیش از حد، زوال عقل (ناشی از سکته مغزی) و بیماری تیروئید، ژنوتیپ APOE ممکن است به تعیین احتمال زوال عقل ناشی از بیماری آلزایمر کمک کند.

نتیجه آزمایش ژنوتیپ APOE چه چیزی را نشان می دهد؟

افرادی که علائم بیماری آلزایمر (AD) را دارند و یک یا چند نسخه APOE e4 دارند، بیشتر در معرض AD هستند. با این حال، تشخیص AD نیست و نباید از آن برای غربالگری افراد بدون علامت یا اعضای خانواده آنها استفاده شود. بسیاری از افرادی که آللهای APOE e4 دارند هرگز به AD مبتلا نمی شوند. حتی در افراد علامت دار، فقط حدود 60 درصد از کسانی که شروع دیررس AD را دارند آلل APOE e4 دارند.

اگرچه ممکن است ژنوتیپ APOE توسط متخصصان آلزایمر به صورت بالینی مورد استفاده قرار گیرد، اما فقط می تواند اطلاعات اضافی در مورد فرد مبتلا به زوال عقل ارائه دهد. تشخیص قطعی بیماری آلزایمر تنها با بررسی بافت مغزی افراد پس از مرگ قابل انجام است.

آیا می توان آزمایش ژنوتیپ APOE را در آزمایشگاه های محلی انجام داد؟

ژنوتیپ APOE در هر آزمایشگاهی موجود نیست. اگر پزشک این آزمایش را توصیه کند، نمونه احتمالاً به آزمایشگاه مرجع ارسال می شود و بازگشت نتایج به نسبت آزمایشگاه محلی زمان بیشتری طول می کشد.

پدر من با احتمال شروع دیررس بیماری آلزایمر تشخیص داده شده است و آزمایش ژنوتیپ APOE او برای آلل e4 منفی است. آیا پزشک او باید آزمایش های ژنتیکی دیگری انجام دهد؟

در این زمان خیر. چهل درصد از افرادی که دیر شروع بیماری آلزایمر (AD) دارند برای آلل های APOE e4 منفی هستند.

در حال حاضر، تنها سه ژن شناخته شده وجود دارد که با AD مرتبط هستند. جهش در هر یک از این ژن ها (PSEN1، PSEN2 و APP) تنها با یک نوع نادر و زودرس AD مرتبط است. تغییرات در این ژن ها با شروع معمول یا دیررس AD مرتبط نیست. اگر سابقه خانوادگی قوی AD دارید که شامل چندین عضو خانواده در چندین نسل است، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد مشاوره ژنتیکی برای ارزیابی خطر صحبت کنید.

ژن های مرتبط با بیماری آلزایمر (AD)

ژن های مرتبط با بیماری آلزایمر (AD)

آیا همه افراد باید ژنوتیپ APOE خود را آزمایش کنند؟

خیر، این آزمون برای غربالگری جمعیت عمومی استفاده نمی شود. در نظر گرفته شده است که در موقعیتهای بسیار خاصی مورد استفاده قرار گیرد تا اطلاعات بیشتری را به پزشکان ارائه دهد. ارتباط آلل APOE e4 با AD به عنوان بخشی از مطالعه Framingham Heart برای ارزیابی عوامل خطر ژنتیکی مرتبط با سلامت قلب و عروق ایجاد شد.

آیا دلیلی وجود دارد که بیش از یک بار ژنوتیپ APOE آزمایش شود؟

خیر، مگر اینکه پزشک شما مشکوک شود که آزمایش اول اشتباه بوده است. فرد یک نسخه از ژن را از هر یک از والدین به ارث می برد و ژنوتیپ آن تغییر نمی کند.

در سایت The Lancet در مورد آپولیپوپروتئین E بیشتر بخوانید:

سه آلل اصلی ژن APOE (ε4، ε3 و ε2) خطرات متفاوتی برای شرایطی از جمله بیماری آلزایمر (AD) و بیماری قلبی عروقی دارند. با توجه به اهمیت بالینی آنها، ما ارتباط بیماری ژنوتیپ های APOE را با استفاده از یک رویکرد مطالعه ارتباط گسترده پدیده (PheWAS) بدون فرضیه، مبتنی بر داده بررسی کردیم.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Martins, R. (2018 March 13). Alzheimer’s Disease: A Journey from Amyloid Peptides and Oxidative Stress, to Biomarker Technologies and Disease Prevention Strategies-Gains from AIBL and DIAN Cohort Studies. J Alzheimers Dis. 2018;62(3):965-992. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29562546. Accessed February 2019.

Neu, S. et. al. (2017 October 1). Apolipoprotein E Genotype and Sex Risk Factors for Alzheimer Disease: A Meta-analysis. JAMA Neurol. 2017 Oct 1;74(10):1178-1189. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28846757. Accessed February 2019.

(© 2016). Genetic Testing. Alzheimer’s association. Available online at https://www.alz.org/media/homeoffice/downloads/genetic_testing.pdf. Accessed February 2019.

(© 2018). Earlier Diagnosis. Alzheimer’s association. Available online at https://www.alz.org/alzheimers-dementia/research_progress/earlier-diagnosis. Accessed February 2019.

(2018 October, Reviewed). APOE gene. Genetics Home Reference. Available online at https://ghr.nlm.nih.gov/gene/APOE. Accessed February 2019.

Berkowitz, d. et. al. (2018 October 15). Clinical Application of APOE in Alzheimer’s Prevention: A Precision Medicine Approach. J Prev Alzheimers Dis. 2018; 5(4): 245–252. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6188641/. Accessed February 2019.

Garg, S. (2015 February 21, Updated). Alzheimer Disease and APOE-4. Medscape Genomic Medicine. Available online at https://emedicine.medscape.com/article/1787482-overview#showall. Accessed February 2019.

Liao, F. (2017 February). Apolipoprotein E metabolism and functions in brain and its role in Alzheimer’s disease. Curr Opin Lipidol. 2017 Feb;28(1):60-6. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27922847. Accessed February 2019.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Sloane, P. (1998, November 1). Advances in the Treatment of Alzheimer’s Disease. American Family Physician by the American Academy of Family Physicians [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/981101ap/sloane.html.

Eastman, P. (2002 March). Keeping Alzheimer’s at Bay, Early Diagnosis Keeps Patients Functioning Longer. AARP Bulletin Online [On-line serial]. Available online at http://www.aarp.org/bulletin/departments/2002/health/0310_health_1.html.

McConnell, S., et. al. Unraveling the Mysteries of Alzheimer’s Disease: Exciting New Developments in Research. From panel sponsored by the Alzheimer’s Association [On-line information]. Available online at http://www.asaging.org/am/cia2/alzheimer.html.

Galasko, D., et. al. (1998). High Cerebrospinal Fluid Tau and Low Amyloid b42 Levels in the Clinical Diagnosis of Alzheimer Disease and Relation to Apolipoprotein E Genotype. Arch Neurol [On-line journal], vol (55) pages (937-945). Available online at http://archneur.ama-assn.org/issues/v55n7/abs/noc7433.html.

ARF (1996-2002). Standard Medical Workup for Alzheimer’s Disease. Alzheimer Research Forum [On-line information]. Available online at http://www.alzforum.org/members/research/treatment_guide/workup.html.

Family Caregiver Alliance. Fact Sheet: Alzheimer’s Disease [On-line information]. Available online at http://www.caregiver.org/factsheets/diagnoses/alzheimersC.html.

Bird, T. (2001 June 22 last update). Alzheimer Overview. GeneReviews [On-line information]. Available online through http://www.genetests.org.

Gottlieb, F. and Lambert, J. G. (2002, January 2, last update). Alzheimer’s Disease. MedlinePlus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000760.htm.

Miller, M. (1998 February 18). 26 national Alzheimer’s Disease Centers Collaborate on Study of the Utility of Genetic Testing for Alzheimer’s. National Institutes of Health News Release [On-line press release]. Available online at http://www.nia.nih.gov/news/pr/1998/02%2D18.htm.

NIH (2000). Progress report on Alzheimer’s disease, taking the next steps. NIH Publication No. 00-4859 [On-line report]. Available online at http://www.alzheimers.org/pubs/prog00.htm#Introduction.

UniSci (2002, April 08). New Approaches Seen For Early Alzheimer’s Diagnosis. Daily University Science News [On-line Article]. Review of two studies found in Neuropsychology, Vol 16 (2). Available online at http://unisci.com/stories/20022/0408025.htm.

Eldercare (2002 February 28, last update). Is it Alzheimer’s … or Just Forgetfulness? Sponsored by Nebraska’s Area Agencies on Aging [On-line information]. Available online at http://nncf.unl.edu/eldercare/info/lifeline/LLforget.html.

Hain, T. (2000 February 13). Alzheimer’s Disease. Neurology, Northwestern University Medical School [3rd year neurology medical student curriculum material]. Available online at http://www.neuro.nwu.edu/meded/behavioral/alzheimers.html.

Kleiner-Fisman, G., Updated by (2002 January 2, last update). CSF Collection. MedlinePlus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003428.htm.

MEDLINEplus, (2001 November 20). Familial dysbetalipoproteinemia. MedlinePlus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000402.htm.

Eichner, J., et. al. (2002, March 15). Apolipoprotein E Polymorphism and Cardiovascular Disease. HuGE Review, appeared in Am J Epidemiol 2002 [On-line journal], 155(6): 487-95. Available online at http://www.cdc.gov/genomics/hugenet/reviews/APOEcardio.htm.

MEDLINEplus, (2001 October 29). Familial hypercholesterolemia. MedlinePlus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000392.htm.

Stephen P. Day, Ph.D. Director, Medical Affairs, Third Wave Molecular Diagnostics.

Robert C. Green, M.D., M.P.H. Professor of Neurology, Genetics and Epidemiology. Director, Alzheimer’s Disease Clinical and Research Program. Boston University Schools of Medicine and Public Health, Boston, MA.

Ian R.A. Mackenzie, MD FRCPC. Department of Pathology, Vancouver General Hospital, British Columbia, Canada.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 110-114.

(Updated 2009 May 9). Alzheimer’s Disease Genetics Fact Sheet. Alzheimer’s Disease Education & Referral Center [On-line information]. Available online at http://www.nia.nih.gov/Alzheimers/Publications/geneticsfs.htm. Accessed May 2009.

Bird, T. (Revised 2008 July 24). Alzheimer Disease Overview. GeneReviews [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/bookshelf/br.fcgi?book=gene∂=alzheimer. Accessed May 2009.

Rogaeva, E. (2009 February 5). The Genetic Profile of Alzheimer’s Disease: Updates and Considerations. Medscape from Geriatrics and Aging [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/586756. Accessed May 2009.

Gandelman, G. (Updated 2008 January 23). Familial dysbetalipoproteinemia. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000402.htm. Accessed May 2009.

Mayo Clinic Staff (2008 September 17). Alzheimer’s: Is it in your genes? MayoClinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/alzheimers-genes/AZ00047/METHOD=print. Accessed May 2009.

(Updated 2008 December). Cardiovascular Disease (Non-traditional Risk Markers) – Risk Markers – CVD (Non-traditional). ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/CardiacDz/CVDRiskMarkerNontrad.html. Accessed May 2009.

(September 18, 2007) Riordan M. Linear association among apoE genotypes with LDL levels and coronary risk. Available online at http://www.theheart.org/article/813529.do. Accessed July 2009.

Small, G. (Updated 2012 February 8). Alzheimer Disease and APOE-4. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1787482-overview#showall. Accessed March 2014.

Anderson, H. (Updated 2014 March 3). Alzheimer Disease. Medscape Reference [On-line information]. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/1134817-overview. Accessed March 2014.

(© 2014) What We Know Today About Alzheimer’s Disease. Alzheimer’s Association [On-line information]. Available online at http://www.alz.org/research/science/alzheimers_disease_causes.asp#chromosomes. Accessed March 2014.

(2013 January 14). 2011-2012 Alzheimer’s Disease Progress Report. Alzheimer’s Disease Education and Referral Center [On-line information]. Available online at http://www.nia.nih.gov/alzheimers/publication/2011-2012-alzheimers-disease-progress-report/. Accessed March 2014.

(Reviewed 2012 December). Alzheimer’s Disease. NIHSeniorHealth [On-line information]. Available online at http://nihseniorhealth.gov/alzheimersdisease/whatisalzheimersdisease/01.html. Accessed March 2014.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top