آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E در بیماری قلبی عروقی | APOE Cardiac Risk | Apolipoprotein E Genotyping

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E در بیماری قلبی عروقی | APOE Cardiac Risk | Apolipoprotein E Genotyping

آپولیپوپروتئین E یا APOE یک گلیکوپروتئین است که در هموستاز کلسترول و متابولیسم لیپید نقش دارد که عمدتاً توسط سلول‌های کبدی و آستروسیت‌ها تولید می‌شود و در پلاسما و مایع مغزی نخاعی یافت می‌شود. درک دقیق ویژگی های ساختاری سه ایزوفرم (apoE2، apoE3 و apoE4)، که تنها با یک تبادل اسید آمینه منفرد متفاوت هستند، عملکرد منحصر به فرد آنها را روشن کرده است.

ApoE2 و apoE4 خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهند: apoE2 سطح لیپوپروتئین آتروژنیک را افزایش می‌دهد (به گیرنده‌های LDL متصل می‌شود)، و apoE4 سطح LDL را افزایش می‌دهد (ترجیحاً به لیپوپروتئین‌های غنی از تری گلیسیرید و چگالی بسیار کم متصل می‌شود که منجر به کاهش گیرنده‌های LDL می‌شود).

چرا آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E درخواست می شود؟

آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E اغلب به عنوان بخشی از پروتکل های تحقیقاتی برای کمک به درک نقش عوامل ژنتیکی در بیماری های قلبی عروقی انجام می شود. با این حال، این آزمایش گاهی اوقات در برنامه ریزی بالینی برای کمک به تایید تشخیص هیپرلیپوپروتئینمی نوع III (همچنین به عنوان دیسبتالیپوپروتئینمی خانوادگی شناخته می شود) استفاده می شود.

چه زمانی آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E بایستی انجام شود؟

هنگامی که پزشک شما مشکوک به داشتن یک جزء ارثی در سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالا است یا اگر ضایعات زرد رنگی به نام گزانتوما روی پوست خود دارید.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E:

  • ظرف/لوله: لوله با درب بنفش (ضد انعقاد EDTA) / لوله با درب زرد (حاوی اسید سیترات دکستروز)
  • نوع نمونه: خون کامل
  • حجم نمونه: 3 میلی لیتر
لوله-آزمایش-G6PD

لوله های مورد نیاز برای آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش انجام آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E:

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) با آنزیم های هاضم محدود شده

شرح روش

یک سنجش مبتنی بر واکنش زنجیره‌ای پلیمراز، که شامل هضم محصول تقویت‌شده است، برای شناسایی 3 آلل رایج آپولیپوپروتئین E (e2, e3, e4) استفاده می‌شود.Restriction Enzyme Digestionآمادگی قبل از انجام آزمایش ژنوتیپ APOE:

معمولاً نیازی به آمادگی خاصی نیست. با این حال، قبل از آزمایش، ممکن است مایل به دریافت مشاوره ژنتیک باشید. این می تواند یک گام مفید و مهم در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا آزمایش برای شما مناسب است یا خیر.

چه چیزی در آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین مورد بررسی قرار می گیرد؟

آپولیپوپروتئین E یا APOE پروتئینی است که به انتقال لیپیدها (چربی ها و کلسترول) در خون کمک می کند. توسط گیرنده های سطح سلولی خاصی که به آن اجازه می دهد لیپیدها را برای استفاده یا ذخیره به سلول ها برساند و چربی های اضافی را برای دفع به کبد برساند، شناسایی می شود.

آپولیپوپروتئین E (ApoE)

آپولیپوپروتئین E 

آپولیپوپروتئین E دارای سه شکل ژنتیکی است که ترکیبات کمی متفاوت دارند. آنها ApoE2، ApoE3 و ApoE 4 نامیده می شوند. سه ژن مختلف (که آلل نامیده می‌شوند) به ترتیب به‌عنوان e2، e3 و e4 تعیین می‌شوند و به ترتیب برای ApoE2، ApoE3 و ApoE4 کد می‌شوند. هر فرد از هر والدین یک آلل به ارث می برد. فردی که از هر یک از والدین الل یکسانی دارد، هموزیگوت نامیده می شود: e2/e2 یا e3/e3 یا e4/e4. کسی که آلل های متفاوتی دارد هتروزیگوت نامیده می شود: e2/e3 یا e2/e4 یا e3/e4.

جایگاه ژنی آپولیپوپروتئین E

جایگاه ژنی آپولیپوپروتئین E 

ApoE3 رایج ترین شکل است. ApoeE3، ApoE2 به گیرنده های سطح سلولی اتصال ضعیف برقرار می کنند در حالی که ApoE4 محکم تر به گیرنده ها متصل می شود. افراد دارای آلل ApoE2 تمایل دارند مقادیر بیشتری از لیپیدها در خون خود داشته باشند زیرا انتقال از خون به سلول ها به دلیل اتصال ضعیف ApoE2 به گیرنده ها مختل می شود.

apoE2 سطح لیپوپروتئین آتروژنیک را افزایش می‌دهد (به گیرنده‌های LDL متصل می‌شود)، و apoE4 سطح LDL را افزایش می‌دهد (ترجیحاً به لیپوپروتئین‌های غنی از تری گلیسیرید و چگالی بسیار کم متصل می‌شود که منجر به کاهش گیرنده‌های LDL می‌شود).

پروتئین آپولیپوپروتئین E دارای حوزه های اتصال به لیپید و گیرنده است که نقش آن را در هدایت جذب شیلومیکرون ها و ذرات باقی مانده لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) از گردش خون از طریق گیرنده های خاص امکان پذیر می کند. یکی از کلیدی ترین آنها گیرنده لیپوپروتئین با چگالی کم (LDLR) است. پلی‌مورفیسم‌ها بر تمایلات پیوندی APOE برای لیپید و LDLR تأثیر می‌گذارند، و در نتیجه اثرات مختلفی بر بیومارکرهای سلامت لیپید و کلسترول و خطرات متفاوت از انواع پیامدهای سلامتی دارند

آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E ماده ژنتیکی یا DNA فرد را ارزیابی می کند تا مشخص کند که کدام یک از اشکال آپولیپوپروتئین E (الل) را دارد. APOE e3/e3 رایج ترین ژنوتیپ است (در بیش از نیمی از جمعیت دیده می شود) و “خنثی” در نظر گرفته می شود. خطرات بیماری نسبت به جمعیت e3/e3 ارزیابی می شود. APOE e4 (به عنوان e4/e4 و e4/e3) در تقریبا یک چهارم جمعیت یافت می شود و با افزایش خطر تصلب شرایین مرتبط است.

افرادی که این ژنوتیپ ها را دارند ممکن است مستعد افزایش قابل توجهی از LDL-C (“کلسترول بد”) و تری گلیسیرید باشند که رژیم غذایی آنها سرشار از چربی های اشباع شده باشد. فراوانی های مختلف آلل آپولیپوپروتئین E بین جمعیت های قومی متفاوت است.

فراوانی اشکال آپولیپوپروتئین E

فراوانی اشکال آپولیپوپروتئین E

افرادی که دارای آلل APOE e2 هستند، سطح LDL-C کمتری دارند اما تری گلیسیرید بالایی دارند. APOE e2 همچنین با هیپرلیپوپروتئینمی/هیپرلیپیدمی نوع III (یا دیسبتالیپوپروتئینمی خانوادگی)، یک اختلال ارثی نادر است که باعث رسوبات زرد چرب روی پوست به نام گزانتوما، افزایش تری گلیسیرید در خون و تصلب شرایین در سنین پایین ایجاد می شود، در ارتباط است. نکته مهم، در حالی که اکثریت بزرگ بیماران مبتلا به هیپرلیپوپروتئینمی نوع III برای آلل e2 (e2/e2) هموزیگوت هستند، کمتر از 10 درصد از افراد دارای ژنوتیپ e2/e2 دچار علایم هیپرلیپوپروتئینمی/هیپرلیپیدمی نوع III می شوند.

یس بتالیپوپروتئینمی خانوادگی یا هیپرلیپوپروتئینمی نوع III

دیس بتالیپوپروتئینمی خانوادگی یا هیپرلیپوپروتئینمی نوع III

ApoE4 همچنین خطر ابتلا به بیماری های عصبی را افزایش می دهد، سن شروع آنها را کاهش می دهد یا پیشرفت آنها را تغییر می دهد. ApoE4 به احتمال زیاد باعث تخریب عصبی ثانویه به ساختار غیرطبیعی می شود که ناشی از برهمکنش بین دامنه های کربوکسیل و آمینو ترمینال آن است که برهمکنش دامنه نامیده می شود.

هنگامی که نورون ها تحت فشار قرار می گیرند یا آسیب می بینند، آپولیپوپروتئین E را برای توزیع مجدد کلسترول، ترمیم یا بازسازی نورون ها سنتز می کنند. با این حال، ApoE4 نورون به دلیل ساختار تغییر یافته، تحت پروتئولیز نورون خاص قرار می گیرد و قطعات نوروتوکسیک (12-29 کیلو دالتون) تولید می کند که از مسیر ترشحی فرار کرده و باعث اختلال عملکرد میتوکندری و تغییرات اسکلت سلولی، از جمله فسفوریلاسیون تاو می شود.

آسیب شناسی مرتبط با ApoE4 را می توان با اصلاح کننده های ساختار مولکولی کوچک که تعامل دامنه را با تبدیل ApoE4 به مولکولی که از نظر ساختاری و عملکردی شبیه ApoE3 است، مسدود می کند، جلوگیری کرد. اصلاح کننده های ساختار یک رویکرد درمانی بالقوه برای کاهش آسیب شناسی ApoE4 در اختلالات قلبی عروقی و عصبی هستند.

عوامل مداخله گر در آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E:

  • پیوند قبلی مغز استخوان از یک اهداکننده آلوژنیک در آزمایش اختلال ایجاد می‌کند.
  • نتایج آزمایش باید در زمینه یافته های بالینی، سابقه خانوادگی و سایر داده های آزمایشگاهی تفسیر شود. اگر اطلاعات داده شده نادرست یا ناقص باشد، ممکن است در تفسیر نتایج اشتباه شود.
  • انواع نادر چندشکلی (پلی مورفیسم) وجود دارد که می تواند منجر به نتایج منفی کاذب یا مثبت کاذب شود. اگر نتایج به‌دست‌آمده با یافته‌های بالینی مطابقت نداشته باشد، باید آزمایش‌های تکمیلی در نظر گرفته شود.
  • این آزمایش همه آلل های کمتر رایج آپولیپوپروتئین E را شناسایی نمی کند. بنابراین، فردی که به نظر می رسد برای e2، e3 یا e4 هموزیگوت است، ممکن است حامل یکی از آلل های نادری باشد که با این سنجش قابل تشخیص نیست.

سوالات متداول

چگونه از آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E استفاده می شود؟

در حالی که ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E بیشتر در محیط های تحقیقاتی انجام می شود، می توان از آن به صورت بالینی برای کمک به تشخیص و درمان سطوح بالای چربی استفاده کرد.

آزمایش آپولیپوپروتئین E ممکن است برای کمک به تشخیص هیپرلیپوپروتئینمی نوع III (HPL III یا دیس بتالیپوپروتئینمی خانوادگی) در فردی با علائمی که نشان دهنده این اختلال است و برای ارزیابی پتانسیل این بیماری در سایر اعضای خانواده استفاده شود. این یک اختلال ارثی نادر است که باعث رسوبات چربی و زرد رنگ روی پوست به نام گزانتوما، سطح بالای تری گلیسیرید در خون و تصلب شرایین می شود که در سنین پایین ایجاد می شود.

تصلب شرایینژنوتیپ آپولیپوپروتئین E پتانسیلی برای کمک به درمان لیپیدی دارد. در موارد بالا بودن سطح کلسترول و تری گلیسیرید، استاتین ها معمولاً درمان انتخابی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (CVD) در نظر گرفته می شوند. با این حال، تنوع گسترده ای در پاسخ به این داروهای کاهنده چربی وجود دارد که تا حدی تحت تأثیر ژنوتیپ APOE است. در حال حاضر، کاربرد بالینی این نوع اطلاعات هنوز به طور کامل درک نشده است.

چه زمانی آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E درخواست می شود؟

به عنوان آزمایشی برای ارزیابی متابولیسم لیپید یا خطر قلبی عروقی، ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E زمانی درخواست می شود که فردی دارای موارد زیر باشد:

  • افزایش قابل توجه کلسترول و تری گلیسیرید که به تغییرات سبک زندگی رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهد
  • اعضای خانواده که آلل‌های آپولیپوپروتئین E غیرطبیعی دارند و یک پزشک می‌خواهد ببیند که آیا ممکن است فرد در معرض خطر بیشتری برای بیماری قلبی اولیه باشد یا خیر.
  • ضایعات پوستی مایل به زرد به نام گزانتوما و پزشک به هیپرلیپوپروتئینمی نوع III مشکوک است.

نتیجه آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E چه چیزی را نشان می دهد؟

APOE e3/e3 رایج ترین ژنوتیپ است. APOE e3 با متابولیسم لیپید “طبیعی” مرتبط است، بنابراین ممکن است هیچ تاثیر ژنتیکی بر خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی نداشته باشد.

APOE e4 (ژنوتیپ e4/e4 یا e4/e3) در تقریبا یک چهارم جمعیت یافت می شود و با افزایش خطر تصلب شرایین مرتبط است. افرادی که این ژنوتیپ ها را دارند ممکن است مستعد افزایش قابل توجه سطوح LDL-C (“کلسترول بد”) و تری گلیسیرید باشند که رژیم غذایی آنها سرشار از چربی اشباع شده باشد.

افرادی که دارای آلل های APOE e2/e2 هستند، سطح LDL-C کمتری دارند اما تری گلیسیرید بالایی دارند. APOE e2 همچنین با هیپرلیپوپروتئینمی/هیپرلیپیدمی نوع III مرتبط است. افراد مبتلا به آلل های APOE e2/e2 در معرض خطر بیشتری برای بیماری عروقی زودرس هستند، اما ممکن است هرگز به بیماری مبتلا نشوند. در صورت وجود علائم، e2/e2 می تواند به تایید هیپرلیپوپروتئینمی نوع III کمک کند.

ژنوتیپ های مختلف آپولیپوپروتئین E

بیشتر موارد هیپرلیپوپروتئینمی نوع III تحت تأثیر ApoE به روش اتوزومال مغلوب رخ می دهد، به این معنی که افراد دارای ژنوتیپ e2/e3 ممکن است ناقل بیماری باشند اما ممکن است علائم اختلال عملکرد لیپیدی را نشان ندهند.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E در هر آزمایشگاهی در دسترس نیست. اگر یک پزشک این آزمایش را توصیه کند، نمونه احتمالاً به آزمایشگاه مرجع فرستاده می‌شود و بازگشت نتایج ممکن است بیشتر از یک آزمایشگاه محلی طول بکشد.

تغییر در غلظت لیپیدها مستقیماً به بیماری عروقی یا تصلب شرائین منجر نمی شود. عوامل دیگری مانند چاقی، دیابت و کم کاری تیروئید نیز در بروز این بیماری نقش دارند. علاوه بر این، آزمایش‌های ژنتیکی آپولیپوپروتئین E نمی‌توانند تمام جهش‌هایی را که ممکن است باعث هیپرلیپوپروتئینمی نوع III یا سایر بیماری‌های مرتبط با چربی شوند، شناسایی کنند. بنابراین، عدم وجود جهش نمی تواند احتمال بیماری یا وضعیت ناقل را رد کند.

آیا همه باید آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین E خود را آزمایش کنند؟

خیر، این آزمایش برای غربالگری جمعیت عمومی در نظر گرفته نشده است. در نظر گرفته شده است که در شرایط بسیار خاص مورد استفاده قرار گیرد تا اطلاعات اضافی در مورد علت ژنتیکی احتمالی ناهنجاری های لیپیدی به پزشک ارائه شود.

آیا دلیلی برای آزمایش ژنوتیپ آپولیپوپروتئین Eبیش از یک بار وجود دارد؟

خیر، مگر اینکه پزشک شما مشکوک شود که آزمایش اول اشتباه بوده است. فرد یک نسخه از ژن را از هر یک از والدین به ارث می برد و ژنوتیپ آن تغییر نمی کند.

در سایت The Lancet در مورد آپولیپوپروتئین E بیشتر بخوانید:

سه آلل اصلی ژن APOE (ε4، ε3 و ε2) خطرات متفاوتی برای شرایطی از جمله بیماری آلزایمر (AD) و بیماری قلبی عروقی دارند. با توجه به اهمیت بالینی آنها، ما ارتباط بیماری ژنوتیپ های APOE را با استفاده از یک رویکرد مطالعه ارتباط گسترده پدیده (PheWAS) بدون فرضیه، مبتنی بر داده بررسی کردیم.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

2017 review performed by Allison B. Chambliss, PhD, DABCC, FACB, Scientific Director, LAC+USC Medical Center Core Laboratory.

Mahley RW, Weisgraber KH, and Huang Y. Apolipoprotein E: structure determines function, from atherosclerosis to Alzheimer’s disease to AIDS. J Lipid Res. 2009 Apr; 50(Suppl): S183–S188. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2674716/. Accessed Sept 2017.

Bays HE, Jones PH, Orringer CE, Brown WV, Jacobson TA. National Lipid Association Annual Summary of Clinical Lipidology 2016. J Clin Lipidol. 2016 Jan-Feb;10(1 Suppl):S1-43. doi: 10.1016/j.jacl.2015.08.002. Available online at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26891998 http://nlaresourcecenter.lipidjournal.com/Content/PDFs/Appendix-Final.pdf. Accessed Sept 2017.

Rosenson RS. Lipoprotein classification, metabolism, and role in atherosclerosis. UpToDate. Last updated May 05, 2017. Available online at https://www.uptodate.com/contents/lipoprotein-classification-metabolism-and-role-in-atherosclerosis?source=search_result&search=apolipoprotein%20e&selectedTitle=4~53. Accessed Sept 2017.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Sloane, P. (1998, November 1). Advances in the Treatment of Alzheimer’s Disease. American Family Physician by the American Academy of Family Physicians [On-line journal]. Available online at http://www.aafp.org/afp/981101ap/sloane.html.

Eastman, P. (2002 March). Keeping Alzheimer’s at Bay, Early Diagnosis Keeps Patients Functioning Longer. AARP Bulletin Online [On-line serial]. Available online at http://www.aarp.org/bulletin/departments/2002/health/0310_health_1.html.

McConnell, S., et. al. Unraveling the Mysteries of Alzheimer’s Disease: Exciting New Developments in Research. From panel sponsored by the Alzheimer’s Association [On-line information]. Available online at http://www.asaging.org/am/cia2/alzheimer.html.

Galasko, D., et. al. (1998). High Cerebrospinal Fluid Tau and Low Amyloid b42 Levels in the Clinical Diagnosis of Alzheimer Disease and Relation to Apolipoprotein E Genotype. Arch Neurol [On-line journal], vol (55) pages (937-945). Available online at http://archneur.ama-assn.org/issues/v55n7/abs/noc7433.html.

ARF (1996-2002). Standard Medical Workup for Alzheimer’s Disease. Alzheimer Research Forum [On-line information]. Available online at http://www.alzforum.org/members/research/treatment_guide/workup.html.

Family Caregiver Alliance. Fact Sheet: Alzheimer’s Disease [On-line information]. Available online at http://www.caregiver.org/factsheets/diagnoses/alzheimersC.html.

Bird, T. (2001 June 22 last update). Alzheimer Overview. GeneReviews [On-line information]. Available online through http://www.genetests.org.

Gottlieb, F. and Lambert, J. G. (2002, January 2, last update). Alzheimer’s Disease. MEDLINEplus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000760.htm.

Miller, M. (1998 February 18). 26 national Alzheimer’s Disease Centers Collaborate on Study of the Utility of Genetic Testing for Alzheimer’s. National Institutes of Health News Release [On-line press release]. Available online at http://www.nia.nih.gov/news/pr/1998/02%2D18.htm.

NIH (2000). Progress report on Alzheimer’s disease, taking the next steps. NIH Publication No. 00-4859 [On-line report]. Available online at http://www.alzheimers.org/pubs/prog00.htm#Introduction.

UniSci (2002, April 08). New Approaches Seen For Early Alzheimer’s Diagnosis. Daily University Science News [On-line Article]. Review of two studies found in Neuropsychology, Vol 16 (2). Available online at http://unisci.com/stories/20022/0408025.htm.

Eldercare (2002 February 28, last update). Is it Alzheimer’s … or Just Forgetfulness? Sponsored by Nebraska’s Area Agencies on Aging [On-line information]. Available online at http://nncf.unl.edu/eldercare/info/lifeline/LLforget.html.

Hain, T. (2000 February 13). Alzheimer’s Disease. Neurology, Northwestern University Medical School [3rd year neurology medical student curriculum material]. Available online at http://www.neuro.nwu.edu/meded/behavioral/alzheimers.html.

Kleiner-Fisman, G., Updated by (2002 January 2, last update). CSF Collection. MedlinePlus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003428.htm.

MedlinePlus, (2001 November 20). Familial dysbetalipoproteinemia. MedlinePlus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000402.htm.

Eichner, J., et. al. (2002, March 15). Apolipoprotein E Polymorphism and Cardiovascular Disease. HuGE Review, appeared in Am J Epidemiol 2002 [On-line journal], 155(6): 487-95. Available online at http://www.cdc.gov/genomics/hugenet/reviews/APOEcardio.htm through http://www.cdc.gov.

MedlinePlus, (2001 October 29). Familial hypercholesterolemia. MedlinePlus [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000392.htm.

Stephen P. Day, Ph.D. Director, Medical Affairs, Third Wave Molecular Diagnostics.

Robert C. Green, M.D., M.P.H. Professor of Neurology, Genetics and Epidemiology. Director, Alzheimer’s Disease Clinical and Research Program. Boston University Schools of Medicine and Public Health, Boston, MA.

Ian R.A. Mackenzie, MD FRCPC. Department of Pathology, Vancouver General Hospital, British Columbia, Canada.

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 110-114.

(Updated 2009 May 9). Alzheimer’s Disease Genetics Fact Sheet. Alzheimer’s Disease Education & Referral Center [On-line information]. Available online at http://www.nia.nih.gov/Alzheimers/Publications/geneticsfs.htm. Accessed May 2009.

Bird, T. (Revised 2008 July 24). Alzheimer Disease Overview. GeneReviews [On-line information]. Available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/bookshelf/br.fcgi?book=gene∂=alzheimer. Accessed May 2009.

Rogaeva, E. (2009 February 5). The Genetic Profile of Alzheimer’s Disease: Updates and Considerations. Medscape from Geriatrics and Aging [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/586756. Accessed May 2009.

Gandelman, G. (Updated 2008 January 23). Familial dysbetalipoproteinemia. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000402.htm. Accessed May 2009.

Mayo Clinic Staff (2008 September 17). Alzheimer’s: Is it in your genes? MayoClinic.com [On-line information]. Available online at http://www.mayoclinic.com/print/alzheimers-genes/AZ00047/METHOD=print. Accessed May 2009.

(Updated 2008 December). Cardiovascular Disease (Non-traditional Risk Markers) – Risk Markers – CVD (Non-traditional). ARUP Consult [On-line information]. Available online at http://www.arupconsult.com/Topics/CardiacDz/CVDRiskMarkerNontrad.html. Accessed May 2009.

(September 18, 2007) Riordan M. Linear association among apoE genotypes with LDL levels and coronary risk. Available online at http://www.theheart.org/article/813529.do. Accessed July 2009.

(August 10, 2009) Ward H, et. al. APOE Genotype, Lipids, and Coronary Heart Disease Risk, A Prospective Population. Arch Intern Med. 2009;169(15):1424-1429. Available online at http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1108512. Accessed October 2013.

(2013) Yan-Wei Yin, et al. Association between Apolipoprotein E Gene Polymorphism and the Risk of Coronary Artery Disease in Chinese Population: Evidence from a Meta-Analysis of 40 Studies. PLoS ONE 8(6): e66924. doi:10.1371/journal.pone.0066924. Available online at http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0066924. Accessed October 2013.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 22nd ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2011, 230-231.

(December 2, 2010) Citkowitz E. Dysbetalipoproteinemia Workup. Medscape Reference. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/118466-workup. Accessed October 2013.

(2007) Bennet A, et al. Association of apolipoprotein E genotypes with lipid levels and coronary risk. JAMA 2007; 298(11):1300. Abstract available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17878422. Accessed October 2013.

(2008) Donnelly L, et al. Apolipoprotein E genotypes are associated with lipid lowering responses to statin treatment in diabetes: a Go-DARTS study. Pharmacogenet Genomics 2008; 18(4):279. Abstract available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18334912. Accessed October 2013.

(2012) Ciftdogan D et al. The association of apolipoprotein E polymorphism and lipid levels in children with a family history of premature coronary artery disease. J Clin Lipidol 2012; 6(1):81. Abstract available online at http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22264578. Accessed October 2013.

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE, eds. 4th edition, St. Louis: Elsevier Saunders; 2006, Pp 930-931.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top