آزمایش Anti MCV | آنتی بادی های ویمنتین سیترولین دار جهش یافته | Anti mutated citrullinated vimentin antibodies

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
22 آبان 1402
آزمایش Anti MCV | آنتی بادی های ویمنتین سیترولین دار جهش یافته | Anti mutated citrullinated vimentin antibodies

Anti MCV یا Anti mutated citrullinated vimentin antibodies نوعی اتوآنتی بادی هستند که در خون افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) یافت می شود. این آنتی بادی ها پروتئینی به نام ویمنتین سیترولینه شده را هدف قرار می دهند که در مفاصل ملتهب در افراد مبتلا به RA وجود دارد. وجود آنتی بادی های ضد MCV با بیماری شدیدتر و آسیب مفصلی در افراد مبتلا به RA همراه است. آزمایش Anti MCV ممکن است در تشخیص RA و مانیتور فعالیت بیماری مفید باشد.

چرا آزمایش Anti MCV درخواست می شود؟

 • برای کمک به تشخیص و نظارت بر پیشرفت آرتریت روماتوئید (RA)
 • همچنین ممکن است برای تشخیص RA از سایر بیماری هایی که باعث علائم مشابه می شوند، مانند آرتریت پسوریاتیک یا لوپوس اریتماتوز سیستمیک استفاده شود.

چه زمانی آزمایش Anti MCV بایستی انجام شود؟

 • اگر بیمار با علائم و نشانه هایی که نشان دهنده آرتریت روماتوئید (RA) باشد، مانند درد مفاصل، سفتی و تورم مراجعه کند، ممکن است آزمایش انجام شود.
 • در بیماران مبتلا به RA شناخته شده آزمایش Anti MCV ممکن است به صورت دوره ای برای مانیتور سطح آنتی بادی های ضد MCV در خون بیمار درخواست شود.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش Anti MCV:

 • ظرف/لوله: لوله با درب قرمز یا زرد (ترجیحا همراه با ژل جداکننده)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: یک میلی لیتر
لوله لخته(Clot Activator1)

لوله های مورد استفاده برای آزمایش Anti MCV

شرایط نگهداری دمایی نمونه برای آزمایش Anti MCV

شرایط قبول یا رد نمونه آزمایش Anti MCV

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

روش های انجام آزمایش Anti MCV:

روش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم (ELISA):

ELISA یک روش آزمایشگاهی رایج است که شامل پوشش دادن یک میکروپلیت با آنتی ژن یا پپتید مصنوعی ویمنتین سیترولینه جهش یافته است. سپس سرم بیمار به پلیت اضافه شده و اجازه داده می شود تا به آنتی ژن ها متصل شود. پس از شستشوی اجزای سرم غیر متصل، یک آنتی بادی ضد IgG انسانی مرتبط با آنزیم به چاهک اضافه می شود. آنتی بادی به هر آنتی بادی IgG که به آنتی ژن متصل است متصل می شود و یک کمپلکس را تشکیل می دهد. سپس کونژوگه های بدون اتصال با شستشو حذف می‌شود و سوبسترا اضافه می‌شود که با آنزیم واکنش می‌دهد و یک سیگنال قابل تشخیص تولید می‌کند که می‌تواند به روش اسپکتروفتومتری اندازه‌گیری شود.

ایمونواسی کمی‌ لومینسانس (CLIA):

روش CLIA برای اندازه گیری ضد MCV شامل استفاده از یک سوبسترای شیمیایی نور رسان است که هنگام واکنش با یک آنتی بادی نشاندار شده با آنزیم، نور ساطع می کند. مراحل فرآیند CLIA به شرح زیر است:

یک نمونه (به عنوان مثال سرم یا پلاسما) حاوی آنتی بادی های ضد MCV به یک میکروپلیت پوشیده شده با آنتی ژن MCV اضافه می شود. یک آنتی بادی ثانویه نشاندار شده با آنزیم که به طور اختصاصی به ایمونوگلوبولین های انسانی متصل می شود به چاهک اضافه می شود که ساختار ساندویچی با آنتی ژن MCV و آنتی بادی های ضد MCV در نمونه را تشکیل می دهد.
پس از انکوباسیون، مواد غیر متصل از صفحه شسته می شوند.

سپس یک سوبسترای نورتابی شیمیایی به چاهک اضافه می شود که با آنتی بادی نشاندار شده با آنزیم برای تولید نور واکنش می دهد. شدت نور ساطع شده متناسب با مقدار آنتی بادی های ضد MCV در نمونه است. سیگنال نور توسط یک لومینومتر تشخیص داده می شود و توسط نرم افزار کامپیوتری اندازه گیری می شود.

روش ایمونواسی فلورسانس (FIA):

این روش برای اندازه گیری Anti MCV از یک برچسب فلورسنت به جای یک بستر شیمیایی نور رسان برای تشخیص وجود آنتی بادی های ضد MCV استفاده می کند. مراحل فرآیند FIA به شرح زیر است:

نمونه ای حاوی آنتی بادی های ضد MCV به یک میکروپلیت پوشیده شده با آنتی ژن MCV اضافه می شود. یک آنتی بادی ثانویه نشاندار شده با یک مولکول فلورسنت به چاهک اضافه می شود که یک ساختار ساندویچی با آنتی ژن MCV و آنتی بادی های ضد MCV در نمونه ایجاد می کند. پس از انکوباسیون، مواد غیر متصل از صفحه شسته می شوند. یک دستگاه فلورسنت خوان برای اندازه گیری مقدار فلورسانس منتشر شده توسط آنتی بادی نشاندار شده استفاده می شود که متناسب با مقدار آنتی بادی های ضد MCV در نمونه است.

روش ایمونواسی فلورسانس (FIA)

روش ایمونواسی فلورسانس (FIA)

روش مرجع برای انجام تست Anti MCV روش ELISA (آزمون ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم) است. با این حال، روش ترجیحی ممکن است بسته به ترجیح آزمایشگاه و در دسترس بودن منابع متفاوت باشد.

به طور کلی، CLIA (Quantitative Luminescence Immunoassay) و FIA (Fluorescence immunoassay) نیز معمولاً روش هایی برای آزمایش آنتی بادی های ضد MCV هستند. هر دوی این روش ها نسبت به الایزا مزایایی مانند حساسیت بالا، ویژگی و نتایج سریعتر دارند. با این حال، شایان ذکر است که الایزا در بسیاری از مطالعات تایید شده است و به عنوان استاندارد طلایی برای تشخیص و تعیین کمیت آنتی بادی های ضد MCV در نظر گرفته شده است.

روش انجام آزمایش Anti MCV:

هیچ آمادگی خاصی برای آزمایش Anti-MCV مورد نیاز نیست.

چه چیزی در آزمایش Anti MCV مورد بررسی قرار می گیرد؟

Anti MCV یک آزمایش خون است که مقدار آنتی بادی های پپتید سیترولین دار ضد حلقوی را در جریان خون افراد اندازه گیری می کند. این آنتی بادی ها زمانی توسط سیستم ایمنی تولید می شوند که به اشتباه بافت های خود بدن را هدف قرار دهند و منجر به التهاب و آسیب شوند. در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، این آنتی بادی ها به طور خاص پروتئین هایی را هدف قرار می دهند که از طریق فرآیند سیترولیناسیون اصلاح شده اند، که بخشی طبیعی از بسیاری از فرآیندهای سلولی است.

سیترولیناسیون نوعی اصلاح پروتئین است که در آن نیتروژن موجود در اسید آمینه آرژنین با اکسیژن جایگزین شده و آن را به سیترولین تبدیل می کند. پروتئین اصلاح شده (سیترولینه) ممکن است به عنوان خارجی شناخته شود و یک پاسخ التهابی خود ایمنی را تحریک کند.

سیترولیناسیون

سیترولیناسیون

انواع مختلفی از پروتئین های سیترولینه در مفاصل بیماران RA شناسایی شده است. یکی از آنها آنتی ژن Sa است که اکنون به عنوان ویمنتین سیترولین دار جهش یافته (MCV) شناخته می شود.

اگر سطوح Anti MCV بالا باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد مبتلا به RA یا بیماری خود ایمنی دیگری است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که مثبت بودن آزمایش Anti MCV لزوماً به این معنا نیست که فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید است، زیرا این آنتی‌بادی‌ها گاهی اوقات می‌توانند در شرایط دیگر نیز وجود داشته باشند.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (RA)

تست Anti MCV یک ابزار مهم در تشخیص RA است، زیرا نشان داده شده است که برای این بیماری نسبت به سایر آزمایش های آنتی بادی دیگر، مانند فاکتور روماتوئید (RF) اختصاصی تر است، به این معنی که یک نتیجه مثبت احتمال بیشتری دارد که نشان دهنده وجود این وضعیت باشد. RF آزمایش خون دیگری است که معمولاً برای تشخیص RA استفاده می شود، اما می تواند در سایر شرایط و در افراد سالم نیز وجود داشته باشد.

پروتئین‌های سیترولینه در بافت سینوویال آسیب دیده بیماران مبتلا به RA یافت می‌شوند و ممکن است یک مکانیسم هومورال برای التهاب مفصل ایجاد کنند که RA را برجسته می‌کند. وجود Anti MCV در RA نشان دهنده شکل تهاجمی تر و مخرب تر این بیماری است. همچنین آنها بیومارکرهایی برای پیشرفت بیماری هستند. بیماران مبتلا به RA با Anti MCV مثبت، مفاصل متورم بیشتری دارند و تخریب رادیولوژیک بیشتری نسبت به بیماران Anti MCV منفی مبتلا به RA دارند.

Anti CCP (پپتید ضد سیترولینه حلقوی) آنتی بادی است که پپتیدهای سیترولینه حلقوی را هدف قرار می دهد. مانند Anti MCV، این آزمایش نیز یک نشانگر جدیدتر برای RA در نظر گرفته می شود و ممکن است در تشخیص مراحل اولیه بیماری مفید باشد. سطوح بالای Anti CCP برای RA بسیار اختصاصی است و می تواند به تمایز آن از سایر انواع آرتریت کمک کند.

مقایسه Anti MCV و RF و Anti CCP

آرتریت روماتوئید (RA) یکی از شایع ترین بیماری های التهابی مزمن است که شیوع آن بین 0/5 تا یک درصد در سراسر جهان است. تخمین زده شد که این بیماری در 2/4 درصد از جمعیت بالای 65 سال وجود داشته باشد و به نظر می رسد شیوع آن با افزایش سن افزایش می یابد. پیامد شدید آرتریت مخرب و تغییر شکل دهنده بر اختلال در ظرفیت عملکردی تأثیر می گذارد و منجر به کیفیت پایین زندگی در بیماران مبتلا به RA می شود.

علاوه بر نقش تشخیصی، آزمایش Anti MCV می تواند برای نظارت بر فعالیت بیماری و پیش بینی نتایج در افراد مبتلا به RA نیز استفاده شود. سطوح بالای این آنتی بادی ها با بیماری شدیدتر و پاسخ درمانی ضعیف تر همراه است. بنابراین، اندازه‌گیری سطوح ضد MCV در طول زمان می‌تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که آیا RA در یک فرد به خوبی کنترل شده است یا نیاز به تغییراتی در درمان است.

اهمیت بالینی آزمایش Anti MCV:

در حالی که نتیجه مثبت آزمایش Anti MCV معمولاً با آرتریت روماتوئید (RA) مرتبط است، در سایر شرایط خود ایمنی و التهابی نیز گزارش شده است. این شرایط عبارتند از:

آرتریت پسوریاتیک
لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)
سندرم شوگرن
میوپاتی های التهابی ایدیوپاتیک (IIM)
اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS)
علاوه بر این، برخی مطالعات نشان داده اند که وجود Anti MCV ممکن است با فعالیت شدیدتر بیماری در RA و سایر شرایط خودایمنی مرتبط باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک کامل پیامدهای بالینی نتایج مثبت تست ضد MCV در این زمینه ها مورد نیاز است.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش Anti MCV استفاده می شود؟

نتیجه مثبت آزمایش Anti MCV نشان می دهد که بیمار دارای آنتی بادی هایی علیه اشکال جهش یافته ویمنتین سیترولینه شده است که پروتئینی است که در بافت مفصل یافت می شود. تصور می شود که تولید این آنتی بادی ها در حمله سیستم ایمنی به مفاصل در RA نقش دارد.

آزمایش Anti MCV اغلب همراه با سایر تست‌های تشخیصی، مانند آزمایش فاکتور روماتوئید (RF)، پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و Anti CCP برای کمک به ارزیابی احتمال RA انجام می‌شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که یک نتیجه مثبت Anti MCV به تنهایی لزوماً به معنای ابتلا به RA نیست، زیرا این آنتی بادی ها ممکن است در سایر بیماری های خود ایمنی یا عفونی نیز وجود داشته باشند.

چه زمانی آزمایش Anti MCV درخواست می شود؟

تست Anti MCV یک آزمایش خون است که برای کمک به تشخیص آرتریت روماتوئید (RA) و تمایز آن از سایر اشکال آرتریت استفاده می شود. این آزمایش وجود آنتی بادی هایی را که ویمنتین سیترولین دار را که پروتئینی در مفاصل یافت می شود، هدف قرار می دهد.

آرتریت روماتوئید یک اختلال خودایمنی مزمن است که در درجه اول مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث درد، سفتی و تورم می شود. برخی از علائم رایج آرتریت روماتوئید عبارتند از:

 • درد و سفتی مفاصل: درد معمولاً در صبح یا بعد از دوره‌های عدم تحرک بدتر می‌شود و ممکن است چندین مفاصل را تحت تأثیر قرار دهد.
 • تورم و حساسیت: مفاصل آسیب دیده ممکن است متورم، حساس و در لمس گرم شوند.
 • خستگی: بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید دچار خستگی می شوند که می تواند شدید باشد.
 • کاهش وزن: برخی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است به دلیل کاهش اشتها، کاهش وزن ناخواسته را تجربه کنند.
 • تب: تب با درجه پایین ممکن است در نتیجه التهاب در بدن رخ دهد.
 • بدشکلی ها: با گذشت زمان، آسیب مفاصل می تواند باعث بدشکلی در مفاصل آسیب دیده، به ویژه در دست ها و پاها شود.

علاوه بر تظاهرات بالینی، آزمایش Anti MCV ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها مانند فاکتور روماتوئید (RF)، پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و سرعت رسوب گلبول‌های قرمز (ESR) برای کمک به تأیید تشخیص RA درخواست شود.

تست Anti MCV در مقایسه با سایر تست های آرتریت روماتوئید چگونه است؟

نشان داده شده است که تست Anti MCV در مقایسه با سایر تست‌ها مانند فاکتور روماتوئید (RF) و آنتی‌بادی‌های پپتید سیترولینه حلقوی (CCP) دارای ویژگی بالاتری برای RA است. این بدان معنی است که نتیجه مثبت تست Anti MCV بیشتر از نتایج مثبت این آزمایشات دیگر نشان دهنده وجود RA است. علاوه بر این، تست Anti MCV می تواند در تشخیص RA در افرادی که برای آنتی بادی های RF و CCP منفی هستند مفید باشد.

آیا می توان از تست Anti MCV برای پیش بینی شدت آرتریت روماتوئید استفاده کرد؟

بله، تست Anti MCV پیش بینی کننده مفیدی برای شدت آرتریت روماتوئید است. سطح بالاتر آنتی بادی های Anti MCV در خون با بیماری شدیدتر و پیش آگهی ضعیف تر همراه است.

نقش تست Anti MCV در تشخیص آرتریت روماتوئید سرونگاتیو چیست؟

آرتریت روماتوئید سرونگاتیو نوعی آرتریت روماتوئید است که در آن بیمار فاکتور روماتوئید یا آنتی بادی ضد CCP تولید نمی کند و تشخیص آن را دشوارتر می کند. تست Anti MCV می تواند ابزار مفیدی در تشخیص RA سرم منفی باشد، زیرا نشان داده شده است که حساسیت و ویژگی بالاتری نسبت به فاکتور روماتوئید و آنتی بادی های ضد CCP دارد.

آیا نتیجه تست Anti MCV مثبت در افراد بدون آرتریت روماتوئید می تواند رخ دهد؟

بله، نتیجه تست Anti MCV مثبت می تواند در افراد بدون آرتریت روماتوئید رخ دهد. این آزمایش مختص RA نیست و ممکن است نتایج مثبت کاذب را در افراد مبتلا به سایر بیماری‌های خودایمنی، عفونت‌ها یا حتی در افراد سالم ایجاد کند.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

 • آزمایش فاکتور روماتوئید (RF): این آزمایش سطح آنتی بادی های RF را در خون اندازه گیری می کند. آنتی بادی های RF معمولا در افراد مبتلا به RA یافت می شوند، اما آنها مختص RA نیستند و همچنین می توانند در افراد مبتلا به سایر بیماری های خود ایمنی نیز یافت شوند.
 • تست Anti CCP: این تست وجود آنتی بادی ها را در برابر پپتیدهای سیترولین دار حلقوی (CCP) که در طی فرآیند سیترولیناسیون تولید می شوند، تشخیص می دهد. تست Anti CCP یک نشانگر اختصاصی برای RA است و برای کمک به تشخیص آن استفاده می شود.
 • تست ESR: سرعت رسوب گلبول های قرمز خون در ته لوله آزمایش را در مدت زمان معینی اندازه گیری می کند. اگر التهاب وجود داشته باشد، گلبول‌های قرمز سریع‌تر رسوب می‌کنند و در نتیجه میزان ESR بالاتر می‌رود. آزمایش ESR ساده و ارزان است، اما خیلی خاص نیست و نمی تواند علت التهاب را شناسایی کند.
 • تست CRP: سطوح CRP، پروتئینی که توسط کبد در پاسخ به التهاب تولید می شود را اندازه گیری می کند. سطح CRP به سرعت افزایش می یابد و در طول التهاب حاد می تواند به سطوح بسیار بالایی برسد. تست CRP اختصاصی تر از تست ESR است و معمولا برای نظارت بر پیشرفت بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس و همچنین برای تشخیص عفونت های باکتریایی استفاده می شود.

در سایت Nature در مورد Anti MCV بیشتر بخوانید:

سودمندی فاکتور روماتوئید (RF) به دلیل اختصاصیت کم و عدم وجود احتمالی در سال اول بیماری مختل می شود. آنتی‌بادی‌ها پپتید سیترولینه حلقوی (CCP) دارای اختصاصیت بالایی هستند، اما حساسیت پایینی برای RA اولیه دارند و CCP در غشاهای سینوویال بیان نمی‌شود. با این حال، داده‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌های جهش‌یافته ویمنتین سیترولینه (MCV) ممکن است افزودنی مفید به مجموعه ابزارهای تشخیصی برای RA باشد. آنتی بادی های ضد MCV پروتئینی را می شناسند که از ماکروفاژهای آپوپتوز منشأ می گیرد و در سینوویوم بیماران مبتلا به RA وجود دارد.

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی
برچسب ها:

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

 • Agrawal S, Misra R, Aggarwal A. Autoantibodies in rheumatoid arthritis: association with severity of disease in established RA. Clin Rheumatol. 2007 Feb;26(2):201-4. doi: 10.1007/s10067-006-0275-5. Epub 2006 Mar 30.
 • Hayem G, Chazerain P, Combe B, Elias A, Haim T, Nicaise P, Benali K, Eliaou JF, Kahn MF, Sany J, Meyer O. Anti-Sa antibody is an accurate diagnostic and prognostic marker in adult rheumatoid arthritis. J Rheumatol. 1999 Jan;26(1):7-13. Erratum In: J Rheumatol 1999 Sep;26(9):2069.
 • Orozco C, Olsen NJ. Identification of patients with early rheumatoid arthritis: challenges and future directions. Clin Dev Immunol. 2006 Jun-Dec;13(2-4):295-7. doi: 10.1080/17402520600877794.
 • Poulsom H, Charles PJ. Antibodies to citrullinated vimentin are a specific and sensitive marker for the diagnosis of rheumatoid arthritis. Clin Rev Allergy Immunol. 2008 Feb;34(1):4-10. doi: 10.1007/s12016-007-8016-3.
 • Riedemann JP, Munoz S, Kavanaugh A. The use of second generation anti-CCP antibody (anti-CCP2) testing in rheumatoid arthritis–a systematic review. Clin Exp Rheumatol. 2005 Sep-Oct;23(5 Suppl 39):S69-76.
 • Ursum J, Nielen MM, van Schaardenburg D, van der Horst AR, van de Stadt RJ, Dijkmans BA, Hamann D. Antibodies to mutated citrullinated vimentin and disease activity score in early arthritis: a cohort study. Arthritis Res Ther. 2008;10(1):R12. doi: 10.1186/ar2362. Epub 2008 Jan 28.
 • van Gestel AM, Haagsma CJ, van Riel PL. Validation of rheumatoid arthritis improvement criteria that include simplified joint counts. Arthritis Rheum. 1998 Oct;41(10):1845-50. doi: 10.1002/1529-0131(199810)41:103.0.CO;2-K.
 • Vossenaar ER, Radstake TR, van der Heijden A, van Mansum MA, Dieteren C, de Rooij DJ, Barrera P, Zendman AJ, van Venrooij WJ. Expression and activity of citrullinating peptidylarginine deiminase enzymes in monocytes and macrophages. Ann Rheum Dis. 2004 Apr;63(4):373-81. doi: 10.1136/ard.2003.012211.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه

Go to Top