آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa | تعیین سطح هپارین | فعالیت هپارین

دکتر فرزاد باباخانی
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آخرین بروزرسانی
18 آبان 1402
آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa | تعیین سطح هپارین | فعالیت هپارین

آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa بر اساس توانایی هپارین در مهار فعالیت فاکتور X فعال شده (Xa) در معرف است. این معرف شامل آنتی ترومبین است که هپارین موجود در نمونه را به معرف محدود کننده سرعت برای مهار Xa تبدیل می کند.

اسامی دیگر:

 • Anti-Xa chromogenic
 • Xa Inhibition
 • Anti-factor Xa Heparin
 • Anti-FXa
 • Heparin Level
 • Heparin Activity

چرا آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa درخواست می شود؟

برای مانیتور درمان استاندارد، هپارین شکسته نشده (UFH) و گاهی اوقات برای پایش درمان با هپارین با وزن مولکولی پایین (LMWH)

چه زمانی آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa بایستی انجام شود؟

هنگامی که تحت درمان با UFH یا LMWH هستید و پزشک شما می خواهد میزان هپارین در خون شما را کنترل کند.

نمونه مورد نیاز برای آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa:

 • ظرف/لوله: لوله با درب آبی روشن(حاوی ضد انعقاد سیدم سیترات 3.2 درصد)
 • نوع نمونه: سرم
 • حجم نمونه: 1 میلی لیتر
لوله سدیم سیترات

لوله مورد نیاز برای آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa

شرایط-قبول-یا-رد-نمونه-آزمایش-فعالیت-هپارین-ضد-Xa1شرایط قبول یا رد نمونه آزمایش فعالیت هپارین ضد Xa2

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

روش های مختلف جمع آوری نمونه های آزمایشگاه

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

لوله های آزمایش و ضد انعقادها (Test tubes and Anticoagulants)

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

ذخیره سازی نمونه های آزمایشگاهی

نام روش انجام آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa:

روش کروموژنیک

شرح روش

یک سنجش کروموژنیک 1 مرحله‌ای است که بر اساس یک بستر کروموژنیک مصنوعی و غیرفعال‌سازی فاکتور Xa است.

سنجش anti-Xa، کروموژنیک

سنجش anti-Xa کروموژنیک

آمادگی قبل از انجام آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa:

 • ناشتایی: لازم ندارد
 • اگر بیمار تزریق متناوب هپارین دریافت می کند، برنامه ریزی کنید که 30 دقیقه تا 1 ساعت قبل از دوز بعدی هپارین نمونه خون گرقته شود.
 • اگر بیمار به طور مداوم هپارین دریافت می کند، خون را در هر زمانی بگیرید.
 • هنگامی که از آن برای نظارت بر هپارین با وزن مولکولی پایین (LMWH) استفاده می شود، نمونه 3 تا 4 ساعت پس از تزریق زیر جلدی LMWH جمع آوری می شود.
 • به محل رگ گیری فشار وارد کنید. به یاد داشته باشید، اگر بیمار داروهای ضد انعقاد دریافت می کند یا دچار انعقاد می شود، زمان خونریزی افزایش می یابد.
 • برای تشخیص خونریزی احتمالی، بیمار را ارزیابی کنید. وجود خون در ادرار و سایر مواد دفعی را بررسی کنید و بیمار را از نظر کبودی، پتشی و کمردرد ارزیابی کنید.
 • در صورت بروز خونریزی شدید، توجه داشته باشید که اثر ضد انعقادی هپارین را می توان با تجویز تزریقی پروتامین سولفات معکوس کرد.

چه چیزی در آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa مورد بررسی قرار می گیرد؟

هپارین ها گلیکوزآمینوگلیکان های سولفاته هستند که ترومبین، فاکتور Xa و چندین فاکتور انعقادی دیگر را غیرفعال می کنند. دارویی است که لخته شدن خون (ضد انعقاد) را مهار می کند و برای درمان افرادی که لخته های خونی خطرناک (ترومبی) ایجاد کرده اند یا در معرض خطر بالای ایجاد آن هستند، استفاده می شود. این آزمایش به طور غیرمستقیم مقدار هپارین در خون فرد را با اندازه‌گیری مهار فعالیت فاکتور Xa، یکی از پروتئین‌های دخیل در تشکیل لخته خون (معروف به فعالیت ضد Xa هپارین) اندازه‌گیری می‌کند.

ویژگی های ساختاری هپارین: الف) محل اتصال منحصر به فرد پنتاساکارید برای آنتی ترومبین III، ب) رایج ترین نوع واحد دی ساکارید در یک مولکول هپارین، ج) تشکیل نانو کمپلکس بین هپارین با بار منفی و کیتوزان با بار مثبت.آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa برای پایش هپارین درمانی استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که فرد بدون ایجاد خونریزی اضافی، هپارین کافی برای ضد انعقاد دریافت می کند. از آنجایی که این آزمایش شامل یک تغییر رنگ واکنش شیمیایی (رنگ سنجی) است، به آن روش chromogenic anti-Xa یا سنجش anti-Xa، کروموژنیک نیز می‌گویند.

لخته شدن خون یک پاسخ طبیعی به آسیب عروق خونی یا بافت است. این فرآیند پیچیده ای است که شامل فعال شدن و جمع شدن پلاکت ها در محل آسیب و شروع آبشار انعقادی، فعال سازی متوالی فاکتورهای انعقادی، پروتئین هایی است که لخته ایجاد می کند و رشد آنها را تنظیم می کند.

هموستاز

شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند باعث لخته شدن بیش از حد شود و منجر به تشکیل لخته های خون در وریدها و شریان ها شود. برخی از نمونه ها شامل جراحی ها، DVT (ترومبوز ورید عمقی) و سایر اختلالات لخته شدن بیش از حد (اختلالات انعقادی بیش از حد) است. این لخته ها می توانند جریان خون را مسدود کرده و باعث آسیب بافت شوند. قطعات لخته خون نیز می توانند شکسته شده و به ریه ها بروند و باعث آمبولی ریه شوند. در زنان باردار، تشکیل لخته خون می‌تواند گاهی در جفت اتفاق بیفتد و بر جریان خون نوزاد (جنین) در حال رشد تأثیر بگذارد و منجر به سقط جنین شود.

dvt

DVT (ترومبوز ورید عمقی)

هپارین ممکن است برای پیشگیری یا درمان این شرایط لخته شدن بیش از حد (درمان ضد انعقاد) استفاده شود. هپارین از طریق اتصال به پروتئین آنتی ترومبین، با مهار فاکتورهای لخته شدن، به ویژه فاکتورهای Xa و IIa (ترومبین) در فرآیند لخته شدن اختلال ایجاد می کند.

مولکول های هپارین در اندازه و فعالیت متفاوت هستند و سه نوع هپارین وجود دارد که ممکن است برای درمان استفاده شود:

هپارین استاندارد، که معمولاً به عنوان هپارین شکسته نشده (UFH) شناخته می شود، معمولاً از طریق تزریق به داخل ورید (داخل وریدی، IV) تجویز می شود. UFH بر هر دو فاکتور Xa و IIa تأثیر می گذارد و اثرات متفاوتی در بین بیماران دارد، بنابراین باید به دقت تحت نظر باشد. عوارض ممکن است شامل لخته شدن (هپارین ناکافی)، خونریزی بیش از حد (هپارین بیش از حد)، و گاهی کاهش پلاکت ها و ترومبوز (ترومبوسیتوپنی و ترومبوز ناشی از هپارین) باشد.

هپارین با وزن مولکولی کم (LMWH) شامل محدوده باریکتری از مولکول های کوچکتر هپارین است و معمولاً از طریق تزریق زیر پوست (زیر جلدی) تزریق می شود. LMWH در درجه اول بر Xa تأثیر می گذارد و تأثیر آن قابل پیش بینی تر است. بنابراین، نظارت معمول آزمایشگاهی مورد نیاز نیست.

Fondaparinux (فونداپارینوکس) فقط از بخش کوچکی از UFH (توالی از پنج واحد قند مونومر هپارین) تشکیل شده است و فقط فاکتور Xa را مهار می کند. ترومبین را مهار نمی کند. مانند LMWH، fondaparinux به صورت زیر جلدی تجویز می شود و نیازی به نظارت معمول آزمایشگاهی نیست.

انواع-مختلف-هپارین

انواع مختلف هپارین

هپارین شکسته نشده اغلب برای درمان اولیه زمانی که شرایط لخته شدن بیش از حد حاد است استفاده می شود. در نهایت با استفاده از داروهای ضد انعقاد خوراکی یا LMWH برای درمان طولانی مدت برای کاهش خطر لخته شدن خون جایگزین می شود. UFH معمولاً در بیمارستان داده می‌شود و با آزمایش زمان ترومبوپلاستین جزئی (PTT) کنترل می‌شود، اما ممکن است نیاز باشد با آزمایش هپارین آنتی Xa کنترل شود.

دوزهای بالای UFH داده شده در طی جراحی هایی مانند بای پس قلبی ریوی معمولاً با استفاده از آزمایش زمان لخته شدن فعال (ACT) کنترل می شود.

عوامل مداخله گر آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa:

 • آزمایش دقیق مستلزم نشان دادن این است که کدام LMWH تجویز می شود. روش های آزمایش بر اساس داروی تجویز شده متفاوت است.
 • نمونه پلاسما باید با سانتریفیوژ مجدد قبل از انجماد از پلاکت خالی شود.
 • به منظور کاهش تأثیر آنتاگونیست های هپارین، مانند فاکتور پلاکتی 4 (PF4)، سولفات دکستران در مخلوط واکنش گنجانده شده است.
 • سطوح بسیار پایین آنتی ترومبین III (AT III) درون زا ممکن است منجر به نتایج منفی کاذب شود.
 • آنتی بادی های فاکتور X یا AT III گاوی می توانند در سنجش اختلال ایجاد کنند (بسیار نادر).

اهمیت بالینی آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa:

افزایش سطح:

 • تجویز هپارین
 • مقاومت به هپارین: هپارین فاکتور Xa را مهار می کند. هرچه مقدار هپارین در خون بیمار بیشتر باشد، فعالیت آنتی Xa بیشتر است.
 • نارسایی کلیه هموفیلی
 • ضد انعقاد لوپوس

محدوده مرجع آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa :

بزرگسالان و کودکان بالای 8 هفته

محدوده های درمانی هپارین

 • LMWH: 0.5–1.2 IU/mL
 • UFH: 0.3–0.7 IU/mL

محدوده پیشگیری از هپارین

 •  LMWH: 0.2–0.5 IU/mL
 • UFH: 0.1–0.4 IU/mL

کودکان کمتر از 8 هفته

محدوده های درمانی هپارین

 • Standard heparin (UFH): 0.3–0.7 IU/mL
 • LMWH: 0.5–1 IU/mL 

محدوده پیشگیری

 • LMWH: 0.1–0.3 IU/mL

توجه: محدوده مرجع و واحد آزمایش وابسته به روش انجام و کیت می باشد و ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد. بنابراین توصیه می گردد که آزمایش ها ترجیحا در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

سوالات متداول

چگونه از نتایج آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa استفاده می شود؟

آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa گاهی اوقات برای نظارت و تنظیم درمان استاندارد هپارین (هپارین شکسته نشده، UFH) استفاده می‌شود، اگرچه ابزار نظارت اولیه برای UFH در حال حاضر تست PTT است. آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa ممکن است برای مانیتور برخی از افرادی که «مقاومت به هپارین» دارند و آنطور که انتظار می‌رود به UFH پاسخ نمی‌دهند یا دارای یک بیماری زمینه‌ای مانند اختلال عملکرد کبد یا عوامل مزاحم مانند ضد انعقاد لوپوس (LAC) هستند استفاده شود.

درمان با هپارین با وزن مولکولی کم (LMWH) و فونداپارینوکس معمولاً کنترل نمی‌شود، اما پزشکان ممکن است آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa را در برخی موارد درخواست کنند. این موارد شامل زنان باردار، افراد چاق (بیش از 100 کیلوگرم وزن بدن)، بسیار جوان یا مسن و کسانی که اختلال عملکرد کلیه دارند می باشد. LMWH و fondaparinux در درجه اول توسط کلیه ها از بدن پاک می شوند. هر شرایطی که عملکرد کلیه را کاهش دهد می تواند کلیرانس آنها را کاهش دهد، غلظت آنها را در خون افزایش دهد و احتمال خونریزی را افزایش دهد.

چه زمانی آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa درخواست می شود؟

آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa به طور معمول درخواست نمی شود، اما ممکن است هر زمان که یک پزشک بخواهد غلظت UFH، LMWH یا fondaparinux را در خون ارزیابی کند، درخواست شود.

ممکن است به‌طور دوره‌ای برای پایش درمان UFH درخواست شود، به‌ویژه زمانی که فرد مطابق انتظار به UFH پاسخ نمی‌دهد یا زمانی که PTT مفید نیست.

هنگامی که از آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa به عنوان یک ابزار مانیتور LMWH و فونداپارینوکس استفاده می شود، در درجه اول به عنوان یک آزمایش “پیک” درخواست می شود. معمولاً حدود 4 ساعت و 3 ساعت پس از تجویز دوز LMWH و فونداپارینوکس، زمانی که انتظار می رود سطح خون در بالاترین سطح خود باشد، جمع آوری می شود.

همچنین ممکن است زمانی که پزشک مشکوک باشد که ممکن است فردی دارو را با سرعت طبیعی پاکسازی نکرده باشد، آزمایش‌های راندوم ضد Xa نیز درخواست می‌شوند. آزمایش‌های اولیه درست قبل از دوز بعدی جمع‌آوری می‌شوند، زمانی که انتظار می‌رود سطوح به پایین‌ترین حد خود برسد.

نتیجه آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa باید در زمینه نوع هپارینی که فرد دریافت می‌کند (UFH، LMWH یا fondaparinux)، زمان جمع‌آوری نمونه و شرایطی که فرد تحت درمان است، ارزیابی شود. نتایج آزمایشگاه های مختلف ممکن است قابل تعویض نباشند. فواصل مرجع درمانی و هپارین هایی که بر اساس آنها ساخته شده اند متفاوت است.

به طور کلی، برای درمان با هپارین (UFH، LMWH یا fondaparinux)، اگر نتایج آزمایش در محدوده درمانی ثابت باشد و فرد از نظر بالینی خوب عمل کند – لخته، خونریزی بیش از حد یا عوارض دیگر نداشته باشد – دوز مناسب در نظر گرفته می شود.

اگر نتیجه آآزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa، بالا باشد، ممکن است فرد دوز بیش از حد مصرف کند و/یا دارو را با سرعت مورد انتظار پاک کند و ممکن است در معرض خطر خونریزی بیش از حد باشد.

اگر نتیجه آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa، کمتر از محدوده درمانی باشد، ممکن است لازم باشد دوز هپارین افزایش یابد تا از لخته شدن بیش از حد جلوگیری شود.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

به دلیل تفاوت در روش‌های مورد استفاده برای آزمایش فعالیت هپارین ضد فاکتور Xa و نتایج آزمایش‌های تولید شده توسط آزمایشگاه‌های مختلف، نمونه‌هایی برای تکرار آزمایش آنتی Xa باید به همان آزمایشگاه ارسال شوند.

چه مدت باید درمان هپارین را دریافت کنم؟

درمان با هپارین شکسته نشده معمولاً برای دوره های کوتاه مدت برای کمک به درمان و جلوگیری از لخته شدن نامناسب استفاده می شود. زمانی که نیاز به ضد انعقاد طولانی مدت باشد، معمولاً از سایر درمان های دارویی مانند وارفارین استفاده می شود. یک استثنا در این مورد در دوران بارداری است، زمانی که هپارین ضد انعقاد ترجیحی است، اما نیاز به هپارین درمانی در این مورد معمولاً در حوالی زمان زایمان پایان می یابد. پس از زایمان، در صورت نیاز به ادامه درمان ضد انعقاد، پزشک ممکن است وارفارین یا هپارین با وزن مولکولی کم مانند انوکساپارین را در نظر بگیرد.

آیا باید به سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویم که هپارین دریافت می کنم؟

بله، این اطلاعاتی است که برای پزشکان هنگام ارزیابی یا تعیین گزینه های درمانی برای سایر شرایط مهم است.

داروهای ضد انعقاد خوراکی تازه تایید شده چگونه پایش می شوند؟

داروهای ضد انعقاد خوراکی که به تازگی تایید شده اند شامل مهارکننده های مستقیم ترومبین (به عنوان مثال، دابیگاتران) و مهارکننده های مستقیم فاکتور Xa (مانند ریواروکسابان، آپیکسابان) هستند. پایش معمول آزمایشگاهی مهارکننده مستقیم فاکتور Xa لازم نیست. اگر یک پزشک تشخیص دهد که نظارت ضروری است، ممکن است از یک آزمایش ضد Xa که برای این داروها طراحی شده است استفاده شود.

مطالب مرتبط در متااورگانون:

در جای دیگر وب:

National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI): What is Deep Vein Thrombosis?
American Academy of Orthopaedic Surgeons: Deep Vein Thrombosis
March of Dimes: Thrombophilias
NHLBI: What is Antiphospholipid Antibody Syndrome?
MedlinePlus Drug Information: Heparin Injection

مورد تایید و بازبینی شده توسط:

دکتر فرزاد باباخانی

این مقاله را به دوستان خود معرفی کنید

منابع مقاله

 

Wintrobe’s Clinical Hematology. 12th ed. Greer J, Foerster J, Rodgers G, Paraskevas F, Glader B, Arber D, Means R, eds. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins: 2009, Pp 1483-1484.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 22nd ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2011, Pp 839-840.

Harmening D. Clinical Hematology and Fundamentals of Hemostasis, Fifth Edition, F.A. Davis Company, Philadelphia, 2009, Pp 862-863.

(Dec 05, 2014) Szigeti R. Anti-Xa Assay (Heparin Assay). Medscape Review. Available online at http://emedicine.medscape.com/article/2085000-overview#a4. Accessed February 2017.

Hoffman M. Heparins: Clinical Use and Laboratory Monitoring. Laboratory Medicine. 2010;41(10):621-626. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/729020_6. Accessed February 2017.

(©2017) fondaparinux (Rx). Medscape Drugs and Diseases. Available online at http://reference.medscape.com/drug/arixtra-fondaparinux-342172. Accessed February 2017.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry. AACC Press, Washington, DC. Pp 233-234.

Tahir, R. (2007 July 13). A Review of Unfractionated Heparin and Its Monitoring. U.S. Pharm. 2007:32(7) [On-line information]. Available online at http://www.uspharmacist.com/index.asp?show=article&page=8_2073.htm. Accessed on 6/1/08.

(2008 January, Updated). Heparin and Anti-Xa Assays]. Clot-ED [On-line information]. Available online at http://www.clot-ed.com/edit/ask_expert.html. Accessed on 6/1/08.

Schick, P. and Schick, B. (2007 April 30). Hypercoagulability: Hereditary Thrombophilia and Lupus Anticoagulants Associated with Venous Thrombosis and Emboli. emedicine [On-line information]. Available online at http://www.emedicine.com/med/TOPIC3776.HTM. Accessed on 6/1/08.

O’Donnell, M. et. al. (© 2007). Brief Communication: Preoperative Anticoagulant Activity after Bridging Low-Molecular-Weight Heparin for Temporary Interruption of Warfarin. Annals of Internal Medicine 2007;146:184-187. [On-line information]. Available online at http://www.annals.org/cgi/eletters/146/3/184. Accessed on 6/1/08.

Coon, D. and Hamachi-Lopez, M. (2007 January 8). New Test Announcement, Antifactor Xa Assay. CLH Technical Bulletin 07-003 [On-line information]. PDF available for download at http://www.clhlab.com/attachment/624F6C540986B6E9E7F65D1391/LMWH.pdf. Accessed on 6/1/08.

Baglin, T. et. al. (© 2006) Guidelines on the use and monitoring of heparin. British Society for Haematology v(133) 19-34. [On-line information]. PDF available for download at http://www.bcshguidelines.com/pdf/heparin_220506.pdf. Accessed on 6/1/08.

McGlasson, D. (2005 May 25). Using a Single Calibration Curve With the Anti-Xa Chromogenic Assay for Monitoring Heparin Anticoagulation. Lab Med. 2005;36(5):297-299. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/504792. Accessed on 6/1/08.

Hirsh, J. and Raschke, R. (© 2004). Heparin and Low-Molecular-Weight Heparin: The Seventh ACCP Conference on Antithrombotic and Thrombolytic Therapy. CHEST 2004;126;188-203. [On-line information]. Available online at http://www.chestjournal.org/cgi/content/full/126/3_suppl/188S. Accessed on 6/1/08.

Duplaga, B. et. al. (© 2001). Dosing and Monitoring of Low-Molecular-Weight Heparins in Special Populations. Medscape from Pharmacotherapy 21(2):218-234. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/409676. Accessed on 6/1/08.

Yeager, B. and Matheny, S. (1999 February 15). Low-Molecular-Weight Heparin in Outpatient Treatment of DVT. American Family Physician [On-line information]. Available online at http://www.aafp.org/afp/990215ap/945.html. Accessed on 6/1/08.

Harmening D. Clinical Hematology and Fundamentals of Hemostasis. Fifth Edition, F.A. Davis Company, Philadelphia, 2009, Pp 862-863, 584-585, 685-686.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson R, Pincus M, eds. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier: 2007, Pp 780-781.

(© 1995-2011). Unit Code 80609: Heparin Anti-Xa Assay, Plasma. Mayo Clinic Mayo Medical Laboratories [On-line information]. Available online at http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/80609. Accessed November 2011.

Smith, M. and Wheeler, K. (2010 May 6). Weight-based Heparin Protocol using Antifactor Xa Monitoring. Medscape Today News from American Journal of Health-System Pharmacy. 2010;67(5):371-374. [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/720025. Accessed November 2011.

Guervil, D. et. al. (2011 August 9). Activated Partial Thromboplastin Time versus Antifactor Xa Heparin Assay in Monitoring Unfractionated Heparin by Continuous Intravenous Infusion. Medscape Today News from The Annals of Pharmacotherapy. 2011;45(8):861-868 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/746710. Accessed November 2011.

Shapiro, N. et. al. (2011 August 1). Dosing and Monitoring of Low-molecular-weight Heparin in High-risk Pregnancy Single-Center Experience. Medscape Today News from Pharmacotherapy. 2011;31(7):678-685 [On-line information]. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/746233. Accessed November 2011.

Lehman, C. and Frank, E. (2009 January). Laboratory Monitoring of Heparin Therapy: Partial Thromboplastin Time or Anti-Xa Assay? ASCP LabMedicine, 40, 47-51 [On-line information]. Available online at http://labmed.ascpjournals.org/content/40/1/47.full. Accessed November 2011.

این مقاله برای شما مفید بود؟

ثبت دیدگاه